HET WEER Premier Kroesjtsjev maakte kennis met Deense Akwavit Roemenië zet de grenzen wijd open voor Westerse toeristen Politieke gevangenen vrij, nieuwe economische koers U „THE INDIANA'! Buitenshow onweerstaanbaar lekker! toch op 1 juli? Geen clementie voor Mandela c.s. Nieuwe leiding bij brandweer Haarlem Huurverhoging Boer schrok door hevige knal van straaljager Luistergeld gaat per 1 juli tot 18 omhoog Zwitserse kelner na ongeluk op circuit overleden Vrouwen achter grote mannen pi'GÖlDi TENT! f NU NOG KEUS W. A. VERWOERD en ZONEN Irene wil graag een Hollandse kamer in haar huis Haarlemse monteurs vielen van kerkdak op een plat Regeringscrisis in Turkije over kwestie-Cyprus? stóMORRIS "ieforeyfö êuy! NAPPA DAMES- EN HERENJASJES JAARGANG NUMMER Telef.jadm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I 1 T 1 O C A O 1 T IT T Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. XXX Yj4_ X V^ii X vX X VgA XXX Abonnement per week /S cent^per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse mttrrntolhlrS8 en aL^Td.Tleh iSS DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING cLaTno. uSS Het woord is aan Mislukking Scherpe taal Sprong van boerenwagen veroorzaakte zijn dood i: <11- Tel. f7877 Regenkans klein Aan het strand Automobielbedr. Velserbeek n.v. KOLEN Vijfde slachtoffer in Keulen pagina 3 J Ned. Bank akkoord met fusies pagina 13 In de krant van heden In Rotterdam V Commandeur Ch. H. J. Brauers Met algemene stemmen waren zowel de heer Brauers als de heer Cramer door het brandweercollege voor hun respectieve be noemingen voorgedragen. Dinsdag heeft het college van Burgemeester en Wethou ders besloten de voordrachten zonder meer over te nemen. Burgemeester Cremers heeft dinsdagavond het korps van de be noemingen op de hoogte gesteld en de nieuwe functionarissen geïnstalleerd. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur^Mr.^^ (Van onze parlementaire redacteur Mevrouw Nina Kroesjtsjev (voor grond) en mevrouw Helle Virkner Krag, echtgenote van de Deense premier, samen op een ontvangst in Kopenhagen. (Van onze correspondent) WENEN. Evenals Hongarije en Tsjechoslowakije opent Roemenië ook zijn grenzen voor toeristen uit het Wes ten. Natuurlijk zit hier een zekere poli tieke liberalisatie achter, maar hoofd doel is toch het verkrijgen van zoveel mogelijk deviezen. Men kan nu een visum voor Roemenië in de kortst mo gelijke tijd krijgen, of wel via de diplo matieke vertegenwoordigingen in het buitenland of aan de grens. Bovendien kan het verblijf in Roemenië willekeurig worden verlengd. Tenslotte kunnen buitenlandse toeristen tegen een buiten gewoon gunstige koers geld wisselen, namelijk ongeveer 17 cent voor één lewa tegenover vroeger 26 cent. Roemenië is dus veel royaler, bijvoor beeld, dan Hongarije waarvoor men slechts een visum krijgt van 24 uur, terwijl men voor deze korte tijd nog verplicht is om een bedrag van 25,- om te wisselen. Bo vendien kan men in Hongarije maar drie steden bezoeken, terwijl men in ge heel Roemenië kan rondreize. Ch. H. J. Brauers commandant J. C. Cramer ondercommandant Tot commandant van de Haarlemse brandweer is benoemd de heer Ch. H. J. Brauers, sinds 1963 ondercommandant van het korps. Hij is de eerste beroeps commandant in de geschiedenis van de Haarlemse brandweer en volgt de on langs overleden heer G. J. Stap op. Tegelijkertijd is tot ondercommandant van de brandweer benoemd de heer J. C. Cramer, in dienstjaren de oudste vrijwillige hoofdbrandmeester van het korps. Het openstellen van de Hongaarse grens is dan ook een mislukking geworden. Op de eerste dag dat de grens open ging naar Hongarije hadden de Hongaarse instanties veertig grenswachten opgesteld voor de controle van de paspoorten, maar er kwa men op die dag maar vier toeristen naar Hongarije. Misschien zal hierin wel ver andering komen tijdens het weekeinde. Ook Tsjechoslowakije is royaler dan Hon garije. In Tsjechoslowakije moet men slechts 15,- aan Tsjechisch geld aan de grens omwisselen, maar men mag er twee dagen blijven. Al deze begunstigin gen hebben alleen tot doel buitenlandse toeristen met deviezen aan te trekken. Roemenië gaat hierin het verst, omdat het zich ook op ander terrein veel vrijer beweegt ten opzichte van de Sovjet-Unie. Het is zeker dat Roemenië reeds maan den geleden een groot aantal politieke ge vangenen heeft vrijgelaten. Over het juiste aantal bestaat twijfel. Roemenië zelf heeft medegedeeld, dat de eerste amnestie on geveer 4500 mensen omvatte. Boedapest noemt het getal 7600. De jongste amnestie heeft betrekking op 2500 politieke gevan genen. Uit Boekarest komt tevens het be richt, dat er in augustus a.s. geen enkele politieke gevangene meer zal zijn. Boekarest blijft ideologisch weliswaar geheel communistisch, maar het verzet zich tegen alle economische druk van Mos kou, waardoor Roemenië zich zou moeten houden aan de plannen van het Comecon. Kortgeleden schijnt Moskou een plan te hebben ontworpen om een economische eenheid te vormen tussen het halve grond gebied van 'Roemenië beneden de Donau, tezamen met de Sovjet-Unie en Bulgarije. Een Roemeens economisch blad schrijft, dat het land zich niet zal aansluiten bij dergelijke economische combinaties die meer landen omvatten. Het schrijft zelfs letterlijk: ,,de integriteit van Roemenië wordt hierdoor bedreigd." De taal is uiterst scherp en het protest ondubbelzin nig. Roemenië verdedigt zijn onafhankelijke economische positie, omdat het zo rijk is aan bodemschatten, waarover het zelf wil beschikken, zonder inmenging van Moskou en het Comecon omdat het geen heil ziet in de economische samenwerking met communistische staten, poogt het nu contact op te nemen met de E.E.G. De eerste stap is het lidmaatschap van het G.A.T.T., alsmede het toetreden tot de we reldbank en het iniernationale monetaire fonds. Daarna wil Roemenië met de E.E.G. onderhandelen en vooral handels betrekkingen met de V.S. aanknopen. In de communistische pers worden de ze pogingen van Roemenië verzwegen. Roemenië beroept zich op Tsjechoslowa kije, dat zijn handel met het Westen ook steeds meer heeft uitgebreid. Toen gistermiddag een straaljager boven het Friese dorp Surhuizum de geluids barrière doorbrak, schrok de 34-jarige vee houder K. van der Veen zo hevig van de knal, dat hij in paniek van de door hem bestuurde boerenwagen sprong. Hjj sloeg met het hoofd tegen het wegdek en was op slag dood. Zijn lichaam gleed langs de wegberm in een sloot. De paarden voor de wagen sloegen op hol. De 26-jarige knecht^ die ook op de wagen zat, sprong er, nog onwetend van hetgeen er met zijn baas gebeurd was, 500 meter verder af. Hij achtervolgde de paarden, die hij 3 kilometer verder rustig grazend aantrof. Toen hij met de dieren terugkeerde naar Surhuizum vond hij het levenloze lichaam van zijn baas in de sloot. V De Eerste Kamer is gistermiddag ak koord gegaan met het voorstel tot verho ging van de radioluisterbijdrage van twaalf gulden tot achttien gulden per jaar. Deze verhoging gaat 1 juli in. Het voorstel werd met 55 tegen 7 stemmen aangeno men. De fracties van de A.R., de C.H.U., de K.V.P. en de P.v.d.A. stemden voor en tevens de heren De Wilde en Van de Vliet van de V.V.D. Tegen waren de heren S. van den Berg, Delprat en Louwes van de V.V.D.de heer Meester (P.v.d.A.) en de fracties van de C.P.N. en de P.S.P Prinses Paola en prinses Beatrix bij het verlaten van de koninklijke loge op de renbaan van Ascot waar zij de paardenrennen bijwoonden als gasten van het Britse koningspaar. De 26-jarige Zwitser E. R. Rieser uit Basel, van beroep kelner, die zondagavond op het circuit van Zandvoort uit zijn sportwagen werd geslingerd, is vanmorgen in de Mariastichting in Haarlem overleden. Het ongeluk gebeurde toen Riesqr het bos uit kwam. Hij verloor toen de macht over het stuur. Jean de Boisson: Hoedt u voor mensen met één idee. De Eerste Kamer zal reeds volgende week dinsdag de huuryferhoging behande len. Gaat de senaat met het voorstel akkoord, dan zal de huurverhoging toch nog op de oorspronkelijk voorgestelde da tum 1 juli, kunnen ingaan. Aanvankelijk was rekening gehouden met de kans dat de senaat niet aan een snelle openbare behandeling zou toeko men, zodat uitstel tot 1 augustus noodza kelijk zou worden. De schriftelijke voor bereiding is echter sneller verlopen dan was verwacht, zodat minister Bogaers de datumcorrectie, die hij reeds in de Tweede Kamer had aangekondigd, waar schijnlijk achterwege kan laten. Advertentie (Ook nog enige show- en iiTuiltenten met 10 tot W" reductie) (lOjattt garootte) :i I El<e dog van 9-6 uur KAAPSTAD (Reuter) Premier Ver woerd heeft dinsdag verzoeken uit het bui tenland om clementie voor Nelson Mande- la en zeven anderen die vorige week we gens sabotage en samenzwering tot levens lange gevangenisstraf werden veroordeeld, afgewezen. De Zuidafrikaanse premier zei in 't par lement dat Zuid-Afrika zich aan geen en kele druk zal onderwerpen en geen bui tenlandse inmenging in zijn rechtspraak kan toestaan. „In dit geval hebben wij niet te maken met verzet tegen het Zuidafrikaanse ras- senbeleid, of met voorvechters van vrij heid en de rechten van de mens, maar met een nauwelijks verholen communisti sche opstand welke in Zuid-Afrika moest worden aangestookt. Zij die geprobeerd hebben deze opstand te organiseren zijn of zelf communisten of werken willens en we tens ten nauwste met de communisten sa men." Gastheer Krag (links) en gast Kroesjtsjev (rechts). Onderwerp van gesprek: landbouwproblemen. Wisselend bewolkt en slechts op enkele plaatsen wat regen. Zwakke tot matige wind, aan vankelijk uit zuidelijke, later uit noordelijke richtingen. Over het algemeen iets lagere middag- temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Doordat een zwakke storing by Engeland onder invloed van een hogedrukgebied bij Schotland naar België afzwenkt zal het morgen droog strandweer zijn met lang durige perioden met zonneschijn en een temperatuur van 17 a 18 graden Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Tegen het einde van de week wat stabieler en iets warmer weer. Advertentie Dealer voor IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Heemskerk Groeneweg 69, IJMUIDEN, tel. 7271 UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 KOPENHAGEN (AP-Reuter) Nikita Kroesjtsjev brengt een vijfdaags bezoek aan Denemarken, onder meer vergezeld van zijn vrouw Nina en de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken Gromyko. Behalve een bezoek aan het stadhuis te Kopenhagen en een bezichtiging van het paleis Christiansborg, waar de Noorse volksvertegenwoordiging zetelt, stond gis teravond nog een regeringsontvangst op het programma. Krag, de Deense minister-president sprak enkele welkomstwoorden en gaf daarna de microfoon aan Kroesjtsjev die onmiddel lijk aan een pittige verdediging van de landbouwpolitiek van de Sovjet-Unie be gon. „Wij weten wel dat de Denen een hoog niveau in hun landbouw hebben be reikt en dat bewijst dan weer eens dat wij dom zijn en jullie intelligent," zei hij. „Maar u moet begrijpen dat in verschil lende landen, de natuur op verschillende tijden tot bloei komt. Ons volk heeft ech ter volledig begrip verworven voor politie ke en sociale werkelijkheid. Kroesjtsjev herhaalde daarop zijn bewering dat het optreden van Stalin de oorzaak is geweest van de landbouwproblemen in de Sovjet- Unie. Kroesjtsjev dronk na veel aandringen een glaasje akwavit en een glas Deens bier. Dat was reeds meer dan hij de laatste tijd gewoonlijk drinkt. Men neemt aan dat hij op last van zijn artsen geen sterke dranken mag gebruiken. Tenslotte nog enkele grapjes, die Kroesj tsjev gisteren links en rechts maakte. Premier Krag wijzend op zijn stoel in het parlement, tegen Kroesjtsjev: „Probeert u het maar eens." Kroesjtsjev gaat op de groene stoel zitten, maar springt onmid dellijk, alsof hij gestoken wordt weer op: „Dit is een gevaarlijke plaats!". En toen Gromyko aarzelde om het gas tenboek op het stadhuis te tekenen: „Wan neer Gromyko niet tekent, is het stuk niet geldig." In deze sfeer verloopt het bezoek van de hoge Russische gasten. Het neemt niet weg dat de Deense politie opgelucht adem zal halen als over drie dagen het gezel schap veilig en wel zijn reis naar de an dere Scandinavische landen zal voortzet ten. Het Nijmeegse comité, dat een huwe lijksgeschenk aan prinses' Irene wil aan bieden, heeft daarvoor tot nu toe 50.000 gulden ingezameld. De voorzitter van het comité, dr. J. P. Gribling uit Nijmegen, heeft maandag in Madrid met prinses Irene en haar echt genoot een bespreking gehad over de be stemming van het geld. Prinses Irene zei, dat zij in haar toekomstige woning graag een op Hollandse wijze ingerichte kamer zou willen hebben. Dinsdagmiddag zijn twee monteurs uit Haarlem, die bezig waren de bliksemaflei der te vernieuwen van de gereformeerde kerk in de Tidemanstraat in Rotterdam van het schuine dak waarlangs zij werk ten, op een plat gevallen. De 59-jarige heer H. Otter., wonende in de Sumatrastraat te Haarlem, bevond zich op een hoogte van tien meter boven het plat op een ladder. De ladder is vermoe delijk gebroken en in zijn val sleurde de heer Otten de 20~jarige R. F. J. Hoek, wonende in de Reigerstraat in Haarlem mee. De val van de heer Otten werd gebroken doordat hij langs het dak naar beneden gleed. De monteur Hoek bevond zich slechts drie meter boven het plat. Zij liepen let sel aan handen en armen op. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 11 Uit het binnenland 2, 4 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 In de Vishal en op zee5 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving5 Radio en t.v9 Kunst 9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 73 Scheepsberichten 73 Sport 75 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's ANKARA (AP) In Turkije dreigt een crisis van de minderheidsregering over het optreden van premier Inonoe in de kwestie-Cyprus. Inonoe heeft de nationale vergadering afgelopen maandag een mo tie van vertrouwen gevraagd en de gecom bineerde oppositie zou bereid zijn het Turkse kabinet ten val te brengen door te weigeren Inonoe te steunen. De leden van drie van de vier partijen in het Turkse parlement, zijn van plan tegen het optreden van Inonoe te stemmen. President Goersel heeft de leiders van de oppositie verzocht om voor Inonoe te stemmen. De premier heeft afgelopen maandag toen hij om de motie van vertrouwen vroeg gezegd dat hij zijn voorgenomen be zoek aan Washington zal afgelasten en zal aftreden, indien hij niet de steun krijgt van een duidelijke meerderheid in het parle ment. Het Turkse parlement telt 450 le den, van wie tweehonderd tot de partij van Inonoe behoren. De oppositie en de meerderheid van de Turkse pers en publiek dringt aan op een krachtiger optreden van de regering in de kwestie-Cyprus en heeft critiek uitge oefend op de „uiterste beteugeling en voorzichtigheid" van de regering.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1