NEDERLANDSE ROK WILLEN EEN ECHTE SIGARET Bezoek van Eshkol aan Israel van groot voor Ontzilting zeewater plan van internationale allure de V.S. belang vnr Communistische leider in Laos wil een conferentie in Genève „Oranje boven" in vier steden met plezier en met BEVER CETAFLEX FILTER NEDERLAND MAAR 15% Vaticaan steunt Britse episcopaat Vijf kompels in Frankrijk gedood voor protesterende maag: norac Brandweer demon streerde opnieuw 11 VRIJDAG 19 JUNI 1964 DUITSLAND ROOKT 78% FILTERS, BELGIË 40%, ZWITSERLAND 80%, ENGELAND 35%, AMERIKA 60%. HOE KOMT DAT? Zout en zoet Menselijk aas LONDEN (AP) De Britse rooms-ka- tholieke bisschoppen hebben de steun van het Vatikaan gekregen bij hun vastbera den houding tegen de toenemende geboor tebeperking bij de Britse gelovigen. Dr. John Heenan, aartsbisschop van Westminster, heeft een brief gepubliceerd die hij heeft ontvangen van Alfredo, kar dinaal Ottaviani, waarin de kardinaal de verzekering geeft dat hij achter het stand punt van de Britse bisschoppen staat. Er was een misverstand ontstaan tussen Westminster en Home nadat dr. Heenan en zijn medebisschoppen hun gelovigen ernstig hadden gewaarschuwd dat voorko ming van zwangerschap geen open vraag is en niet door het Vatikaanse concilie kan worden goedgekeurd, omdat het tegen de wetten van God is. Drie weken later scheen kardinaal Otta viani in een artikel in het Vatikaanse blad „l'Osservatore della Domenica" het stand punt van de Britse bisschop in twijfel te trekken. In het Italiaanse weekblad „Vita" werd tevens een verklaring van de kardinaal geciteerd, dat de kwestie van de pil te belangrijk is om aan de opvattin gen van individuen, wie deze ook mogen zijn, bisschop of kardinaal, te worden over gelaten. De kardinaal verklaarde voorts dat gees telijken die hierover iets te zeggen hadden hun standpunt ter overweging moesten voorleggen aan de Heilige Stoel. In een verklaring dat door het aartsbis schoppelijk paleis werd uitgegeven staat dat sommigen deze verklaring hebben op gevat als een terechtwijzing van de Britse bisschoppen, maar dat het in feite niet zo was. Kardinaal Ottaviani wilde met zijn verklaring alleen onderstrepen, dat de tra ditionele doctrine van de kerk in aange legenheden over zeden gehandhaafd en verdedigd moet worden. (Van onze correspondent) PARIJS De zwaar verminkte licha men van de vijf mijnwerkers, die het le ven verloren in de mijn van Auchel in Noord-Frankrijk zijn gisteren gevonden en naar boven gebracht. De mannen wa ren 's morgens vroeg met dertig kamera den in 'n lift afgedaald naar hun schach ten die ruim zeshonderd meter onder de grond zijn gelegen. Vijftig meter van het diepste punt ver wijderd zijn de vijf mijnwerkers plotse ling in de diepte gestort. Tot dusver is nog niet duidelijk geworden, of de vijf slacht offers door een onverwachte tocht of ruk wind zijn weggezogen of dat het ongeluk aan een technische storing of een defect aan de lift moet worden toegeschreven. In elk geval waren gisteren maar elf van de 177 arbeiders die af hadden moeten da len bereid in de lift plaats te nemen. Advertentie ENGELAND BELGIË AMERIKA DUITSLAND ZWITSERLAND NEDERLAND HUNTER Dé filtersigaret- voor mensen die geen filter willen proeven, maar een sigaret ha 'n echte Amerikaan Hunter Het wachten was op de HUNTER-filtersigaret. Het nieuwe Afenol-filter heeft de hoogste filterende werking van alle in Nederland gebruikte filters. Desondanke komt de fijn smaak van de pure Amerikaanse tabak onversluierd tot zijn recht. Een ander filter zou HUNTER trouwens ook nooit hebben geaccepteerd. (Van onze correspondent) JERUZALEM Minister-president Esh kol van Israel is van zijn reis naar de Verenigde Staten teruggekeerd. Dat hij in zijn schik was met het resultaat was hem aan te zien. Waar hij ook kwam, zei hij, overal gaf men blijk van sympathie voor Israel. Dat hij over zijn elfdaags bezoek in algemene termen sprak kon niemand hem kwalijk nemen. Het laat zich begrij pen, dat hij in het openbaar niet alles wat in Washington werd besproken, uit de doeken kon doen. Daarvan was een deel van de gesprekken te delicaat. Maar wel liet hij duidelijk uitkomen, Premier Levi Eshkol van Israel vond in de Verenigde Staten veel begrip voor zijn land. dat Israel in de V.S. een bondgenoot heeft, waarop het zich kan verlaten. Esh kol heeft op een vraag of hij Johnson om wapens had verzocht, bevestigend geant woord. Daaruit blijkt, dat de regering in Jeruzalem nog altijd meer op eigen kracht vertrouwt dan op toezeggingen van ande re staten. De Israëlische premier heeft tijdens zijn Amerikaanse rondreis meer dan eens ge zinspeeld op een toenemend realiteitsbe sef in de Arabische wereld en op een groeiende onlust in bepaalde Arabische kringen om de controverse met Israel door een oorlog uit de weg te ruimen. Het feit, dat Eshkol naar Amerikaans oorlogstuig heeft gesolliciteerd, betekent niet, dat hij zich van zin verzoek veel had voorgesteld. Amerika's militaire des kundigen geloven niet, dat Israel er wat zijn defensieve kracht betreft slecht voor staat. Zij zijn het oneens met de hier gang bare opvatting, dat de Russische wapen leveranties aan Egypte, die de laatste ja ren een steeds grotere omvang hebben aangenomen, de balans in Israels nadeel hebben beinvloed. Volgens hen is Israel nog altijd Egyp te militair de baas, ook al is zijn leger veel kleiner. En naar hun oordeel valt niet te verwachten, dat de verhouding in de eerstkomende jaren zal worden ver stoord. Israel zal dan ook wel nul op zijn rekest krijgen. Maar tegenover dit verlies staat een winstpunt: afwijzing van het Israëlische verzoek zou voor de V.S. een morele ver plichting betekenen om ten gunste van Israel militair te intervenieren, als Nas sers woorden door projectielen en tanks zouden worden vervangen. Opmerkelijk is overigens de congruen tie van opvatting in de V.S. en hier over de militaire betekenis van de kernwapens die Egypte vervaardigt. Israëlische mili taire deskundigen hebben meer dan eens verklaard, dat het gevaar voor Israel voor lopig nog in de zogenaamde conventione le wapens is gelegen, die Egypte en mas se uit de Sovjet-Unie ontvangt, en niet in het door kernenergie gedreven materiaal dat niet bruikbaar is, omdat bepaalde technische problemen nog niet zijn opge lost. De Amerikaanse experts zijn tot de zelfde conclusie gekomen, maar langs een andere weg. Hun overtuiging spruit voort uit de overweging, dat Moskou er geen belang bij heeft, dat Egypte zich tot een kemstaat van betekenis ontwikkelt en dus maatregelen zal nemen om dit te voorko men. De nauwe Amerikaans-Israelische samen werking bij de ontzilting van zeewater die eveneens een punt van bespreking uitmaakte wordt hier in betekenis op één lijn gesteld met de resultaten, die in het politiek-militaire vlak zijn bereikt. Het gaat hier om een yoorstel van de Ame rikaanse president tot oplossing van het probleem van massale ontzouting van zee water door gebruikmaking van kernener gie. Israel heeft dit voorstel, dat in januari van dit jaar werd gedaan, met beide han den aangegrepen. Het zond aanstonds zijn vice-premier, Abba Eban, naar de V.S. om de grondslagen voor deze coöperatie te leggen en nog deze zomer zal een ge mengd Amerikaans-Israelische commissie van deskundigen zich bezig houden met de bestudering van de technische en eco nomische aspecten van de zaak. Dat het hier om iets van het allergroot ste belang voor waterarme landen gaat, is duidelijk. Een grote betekenis is ook, dat Johnson en Eshkol- overeengekomen zijn, dat alle landen ook de Arabische van het resultaat der Amerikaans-Is raelische samenwerking zullen kunnen pro fiteren. De studie, die binnenkort begint, is de eerste practische stap op de weg naar een of meer in Israel te bouwen reactors, die een dubbel doel zullen heb ben: ontzouting van zeewater ten behoe ve van landbouw en industrie, en opwek king van energie. Men denkt daarbij voor lopig aan een installatie van 150 tot 200 megawatt met een capaciteit van ongeveer 200 miljoen kubieke meter zoet water per jaar./ Een dergelijke installatie zou econo misch kunnen produceren. Een kubieke meter ontzout water zou, naar men heeft berekend, circa dertig cent kosten en een kilowatt energie ongeveer de helft. Maar zover is het nog lang niet. Wat de prin- cipieel-technische kant van de zaak betreft zal men eerst een methode moeten vinden om ontzout water niet alleen goedkoop, maar ook massaal te produceren. De hier en elders bestaande installaties zijn daarin niet geslaagd. Hun produktie is nu althans nog, te duur en te gering om aan een ontzilte watervoorziening op grote schaal te kunnen denken. Waar schijnlijk zal men hier moeten omschake len op andere methoden dan de momen teel gebruikelijke, die alle gebaseerd zijn op het principe van distillatie. Hoe het ook zij, de zaak loopt. De studie van technische en economische aspecten zal enige maanden vergen. Daarna gaat men vaststellen welke apparatuur dient te worden aangeschaft. Dan wordt begon nen met de eigenlijke bouw van de eerste reactor, die volgens een voorlopige schat ting tussen de honderd en honderdvijftig miljoen dollar zal kosten. Wat de financie ring betreft zijn nog geen definitieve af spraken gemaakt, maar wel is het reeds duidelijk, dat een groot gedeelte door de Amerikaanse regering zal worden betaald. KLJLJLJi Advertentie Restaurant TER BURG Beverwijk Waar uw feestdag een „feestdag" is. Israels tot nu toe enige reactor. (Van onze reisredacteur H. L. Leffelaar) BANGKOK Prins Soevannoe Vong, de leider van de communistische beweging in Laos, de Pathet Lao, heeft gezegd dat hij een sterk voorstander is van een nieu we conferentie in Genève om de politieke problemen van zijn verscheurde land op te lossen. Als voorwaarde voor zo'n con ferentie noemt hij dat alle partijen in Laos, neutralisten, rechtse groeperingen en zijn eigen Pathet Lao aan die bespre kingen deel moeten nemen. Soevannoe Vong stelt voor om eerst in Loeang Prabang of in de omstreden „Vlakte der Kruiken" een bespreking te houden met het doel om afgevaardigden aan te wijzen voor een nieuwe conferentie. Dit voorstel heeft de leider van de Pathet Lao gedaan aan Britse en Indi sche leden van de internationale controle commissie, die op zijn uitnodiging een reis naar zijn hoofdkwartier in Khangkhai heb ben gemaakt. Verder sprak Soevannoe Vong zich uit tegen een Pools voorstel om meteen te gaan onderhandelen. Dat zou volgens hem al- Advertentie Examentijd. Hard studeren - te laat naar bed - ongeregeld eten. Maag gaat protesteren: brandend maagzuur. Gelukkig is er Norac. Weldadige werking, zon der kans op gewoontevor ming. Norac neutraliseert overtollig maagzuur veilig. Norac: op toonbank van Uw apotheker of drogist. Een produkt van de N.V. Algemeene NORIT Maatschappij (Van onze correspondent) PARIJS 27 en 28 juni zal in de oud- romeinse stad Orange in Zuid-Frankrijk de „unie der vier oranjesteden" beklonken worden. Tot de oprichting van de unie werd vorige zomer in Breda besloten. Behalve het Franse Orange en Breda behoren ook het Duitse Dillenburg en het Belgische Diest tot het oranjekwartet. Onder leiding van de burgemeester dr. R. M. A. Geuljans zullen een Bredase de legatie plus nog een tachtig leden van het stedelijke mannenkoor volgende week naar Orange reizen om daar luidkeels en drie talig een „oranje boven" aan te heffen. De Nederlandse ambassade in Parijs zal door de gevolmachtigde minister jhr. mr. B. E. Quarles van Ufford vertegenwoor digd worden. Ook de consul-generaal uit Marseille de heer A. M. L. Winkelman hoopt de oranjefeesten bij te wonen. Evenals op 5 juni hebben ongeveer 150 Amsterdamse brandweerlieden gisteren een demonstratieve mars door de hoofd stad gemaakt, die eindigde bij het stad huis, waar vertegenwoordigers van de de monstranten werden ontvangen door het hoofd van personeelszaken van de gemeen te. Met hem bespraken de brandweerlieden een adres dat zij aan de raad wil sturen en waarin optrekking van de salarissen overeenkomstig de voorstellen van de vak organisaties wordt geëist. Hun werd mede gedeeld dat B. en W. van Amsterdam het streven van de brandweer naar salarisver betering volledig steunen, maar dat de be slissing in Den Haag moet worden geno men. Hierna besloten de brandweerlieden het adres toch naar de raad te sturen, echter zonder de passages waarin de hou ding van B. en W. wordt gecritiseerd. Op één van de spandoeken die de demon stranten meedroegen stond: „Wie het dichtst bij het vuur zit wordt het slechtst beloond." Advertentie Bijna tien jaar heeft de heer W. L. Brugsma als reisredacteur voor de gro te provinciale dagbladen, een combina tie waarvan ook onze krant deel uit maakt, vele buitenlandse reportages gemaakt. Hij is per 1 juli van dit jaar benoemd tot adjunct-hoofdredacteur van de Haagsche Courant. Opvolger van de heer Brugsma is de heer H. L. Leffe laar. Zijn eerste reis maakt hij op het ogenblik naar de gevechtsterreinen van Zuidoost-Azië, Laos en Zuid-Vietnam, landen waar een verbitterde jungleoor log wordt uitgevochten. Hierbij volgt een eerste bericht van de heer Leffe laar, vanuit Bangkok, de hoofdstad van het naburige Thailand. leen maar betekenen dat er vertraging zou optreden voor een officiële conferentie in Genève. Deze uitspraken van de communistische leider volgen op een telegram dat zijn halfbroer Soevanrtah Phoema, de neutra- listische premier van Laos hem deze week zond en waarin hij Soevannoe Vong uitnodigde voor het houden van een con ferentie om „onze moeilijkheden" te be spreken. Die besprekingen zouden plaats kunnen vinden in Rangoon, New Delhi of in het Zwitserse Zürich. De premier van Laos drong bij zijn halfbroer op een gunstige beslissing aan, omdat hij de situatie snel ziet verergeren. Op hun tocht naar het hoofdkwartier van de Pathet Lao zagen de leden van da internationale controle commissie het wrak van een Amerikaans verkenningsvliegtuig dat door de communisten was neerge haald. Soevannoe Vong liet de Britten en de Indiërs ook zien dat sommige huizen in Khang Hkai waren beschadigd door lich te raketten en granaten van Amerikaanse makelij. Bovendien bevestigde de leider van de Pathet Lao dat bij een bombardement van vliegtuigen van de rechtse luchtmacht op Khang Khai een Chinees werd gedood en vijf anderen gewond. Het waren leden van een Chinese missie die in het com munistische hoofdkwartier op bezoek was. Tenslotte beschuldigde Soevannoe Vong de Verenigde Staten opnieuw van openlijke agressie tegen Laos. Een vis van 139 kilo vangen met een menselijk been als aas gebeurt niet iedere dag. Masjarip Madrachimov in Oezbekistan heeft het onlangs gedaan. Hij stond fluitend tot zijn middel in het water van een meer riet te snijden toen hij een hevige stoot tegen zijn be nen kreeg en het evenwicht verloor. Nauwelijks opgekrabbeld voelde hij een venijnige knauw in zijn been. Het bleek een grote meerval te zijn, een bui tengewoon vraatzuchtig beest. Bij een nieuwe aanval beet de vis zich in zijn kuit vast en liet niet meer los. Om zijn sikkel te kunnen gebruiken moest Ma drachimov schrijlings op het dier gaan zitten en pas toen kon hij het doden. Even later werd hij door zijn makkers bewusteloos op de oever aangetroffen met het dode monster naast zich.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 11