Kroesjtsjev kan in als hij over iets HET WEER Bonn komen wil praten Haarlem zit in een financiële impasse Hans Moser te Wenen overleden Russisch-Oost mag men niet duits verdrag te licht nemen V eiligheidsraad laat apartheid onderzoeken FLINTERMAN Bondskatiselier Er hard op persconferentie: Eis van twee jaar voor verduistering van 60.000,- Haringvangsten blijven achter Een vierde Keuls kind overleden Nadrukkelijk beroep op medewerking van de gemeenteraad IJmuidens visafslag sfceMO RRIS "éeforeyou êuijl HAZENBERG mmm heerlijk! Het woord is aan U verhoogt de feestvreugde op vaderdag met een fijne taart. Kies uit een groot assortiment. Vele smaken één kwaliteit SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES) Koud Aan het strand In de krant van heden: Franse douane lastig voor tourbussen pagina 2 Volgt Pompidou De Gaulle op? pagina 3 Uit brandkast van Leidse garage 5000,- gestolen voor uw bruiloften of partijen door ons verzorgen Banketbakkerij DEKKERS VOOR GOEDE HAARVERZORGING OOK ZONDER AFSPRAAK Controverse? Europa Buit van treinroof op Sicilië: Ombudsman Heye zal door Von Hassel ontvangen worden 40e IA ipfiivr. \T TT AT 17 D ICO VRIJDAG 19 JUNI 1964 BARTEUOrIsST^ HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 P. J. Pr o u d h o n: De groten dezer aarde zijn alleen maar groot, omdat wij op onze knieën liggen; laten wij eindelijk eens over eind komen! Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. i I VY^ 1 T 1 C 1 O IT A 1 T V fT T Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. IJ I JL 1 LL 1 V-l C I W U UI KA 1 1 l *b Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. i j 'mon cnon nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Telef redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOO RT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Giro-rekening ITmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. en alle aid. Telet. 15295. 6 1 Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen noord en west. Koud weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Vooral in de kuststreek is veel regen gevallen, gemiddeld 20 m.m. Wassenaar spande de kroon met 50 m.m. Morgen minder buiïg en wat verspreide opklaringen. De noorden wind maakt het koud: 14 tot 16 gra den Zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Iets stabieler maar nog koel weer. VEILIG RIJDEN - SAAB RIJDEN Bentveld - Tel. 02500-42212 Het 3128 ton metende motorschip „Brunswick" is gistermiddag in de haven van Hamburg gekapseisd. Het schip had juist in het dok. een grote onderhoudsbeurt gehad. Een Duitse steward verdronk bij het ongeluk. Twee Russische zakenlieden die aan boord onderhandelingen voerden om het acht jaar oude schip te kopen, konden nog juist bijtijds overboord springen. Zij werden door politie- boten opgepikt. De foto geeft een beeld van het ongeluk. Op de zijkant van het schip staan brandweerlieden en bergers die op zoek zijn naar het stoffelijk overschot van de steward. Tegen de 39-jarige gewezen chef van de loonadministratie van het militair hospi taal in Utrecht is twee jaar gevangenis straf geëist, omdat hij door het plaatsen van valse handtekeningen op uitbetalings- staten in vijf jaren 60.000,had ver duisterd. Weerrapporten 12 Agenda van IJrnond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 4, 11 Beeldverhalen 2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 5 Schrijvende lezers4 Kennemer Kruimels6 Films 6 Uit stad en omgeving 6, 7 In de Vishal en op zee7 Sport 11, 19 Radio en tv 13 Kunst 13 Feuilleton 15 Economisch nieuws 17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Topstj 20 Luidsprekers 9, 12 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's In de afgelopen nacht is ingebroken in een garage in Leiden. De brandkast werd met weinig moeite geopend, want de sleutel zat in de zak van een stofjas die naast de brandkast hing. Uit de kast werd vijfduizend gulden ontvreemd. Advertentie Laat uw diner of opgemaakte schotels Tal van tevredenheidsbetuigingen op aanvraag. Informeer naar onze prijzen. Advertentie De Oostenrijkse film- en toneelspeler Hans Moser is in de afgelopen nacht in Wenen overleden. Hij was 83 jaar. DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471 Telefoon 8166 - na 6 uur 8768 BONN (AP/DPA) Premier Kroesj- tsjev van de Sovjet-Unie kan naar Bonn komen, als hij „iets nuttigs" heeft te be spreken. Dat heeft bondskanselier Lud- wig Erhard vanochtend gezegd op een persconferentie. De kanselier van West-Duitsland is niet van plan naar Moskou te gaan. Hij meent dat er geen aanknopingspunten zijn voor een gesprek. De regering in Bonn zal Kroesjtsjev zeker een uitnodi ging sturen, als de Russische premier de wens daartoe te kennen geeft. Erhard zei dat er herhaaldelijk is ge sproken over een tegenbezoek van de eer ste minister van de Sovjet-Unie aan Bonn nadat Konrad Adenauer in 1955 een be zoek had gebracht aan de Russische hoofdstad. Ludwig Erhard stelde voorop, dat be sprekingen tussen Kroesjtsjev en hem in ieder geval goed zullen moeten worden voorbereid. De opvattingen van Erhard over een ontmoeting met Kroesjtsjev staan lijn recht tegenover die van vice-bondskanse- lier Erich Mende. Deze heeft onlangs ver klaard dat zulk een ontmoeting zal plaats vinden. Alleen tijd en plaats moesten nog worden vastgesteld, aldus de leider van de Westduitse liberalen. Het heeft er dus veel van weg dat hierover in de boezem van de Bonner regering een controverse bestaat. Het lijkt mogelijk dat de regering in Bonn haar standpunt heeft herzien, nadat bekend werd dat er tussen Moskou en het Oostduitse bewind van Ulbricht vorige week een vriendschapsverdrag is gesloten. Erhard merkte op zijn persconferentie op, dat men de betekenis van dat verdrag niet moet onderschatten. Hij gaf toe dat Kroesjtsjev angstvallig heeft vermeden de verhouding van de Sovjet-Unie met het Westen te verscherpen. Dat kan men in derdaad zien als een poging de ontspan ning te laten voortduren, maar „men moet er niet op hopen dat de kwestie Berlijn anders zal worden behandeld dan tot nu toe het geval is geweest". Erhard voelt ook niet voor een ontmoe ting tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van de Bondsrepubliek en de Sov jet-Unie. „Ik vind het belangrijker dat wij eerst tot overeenstemming komen met onze bondgenoten uit het Westen". Het belangrijkste punt van het overleg dat hij begin juli met generaal De Gaulle zal gaan voeren is de voortzetting van de Europese politiek. Wat de handel met het Oosten betreft zei hij te hopen dat ook met Tsjechoslo- wakije betrekkingen kunnen worden aan geknoopt. Langlopende kredieten aan het Oosten wees hij af. De politiek ten aanzien van China heeft hij diepgaand besproken met president Johnson, die de toestand in Zuidoost-Azië bedenkelijk vindt. Als het bastion Zuid- Vietnam verloren gaat, wordt er door dat gebied een gordel getrokken, die alleen door het communisme wordt beheerst. „Als wij verlangen dat de Amerikanen de Duitse zaak steunen, is het onze plicht Amerika in Zuidoost-Azië te steunen", al dus Erhard. 1 Wanneer het juist is dat president Nas ser van Egypte van plan is binnenkort Europa te bezoeken, zoals persberichten willen, zal hij in Duitsland welkom zijn. Het vraagstuk van Duitse geleerden die in Egypte aan raketten werken wordt zorgvuldig overwogen. Een wet daarvoor moet ook in de praktijk kunnen worden gebracht en „onze souvereiniteit eindigt aan de grens van de bondsrepubliek". KEULEN (AFP) Gisteren is weer een slachtoffertje overleden van de aanslag die een krankzinnige vorige week met een zelfvervaardigde vlammenwerper op een school in Volkhoven, bij Keulen, pleegde. Ditmaal bezweek de negen jaar oude Ro- sel Röhrig, die bij de aanslag zware brandwonden aan haar benen had opgelo pen. De daad van de psychopaat heeft tot dusver het leven gekost aan twee onder wijzeressen en vier kinderen. Dertien kin deren en een onderwijzeres liggen nog in het ziekenhuis. Uit de door B. en W. van Haarlem toegezegde nota over de financiële situatie van Haarlem, welk stuk thans aan de gemeenteraad is voorgelegd, blijkt duidelijk hoe ernstig de toestand is. Aan het slot van deze nota, die in de vergadering van woensdag 24 juni wordt besproken, doet het college nadrukke lijk een beroep op de medewerking van de gemeenteraad om in de komende ja ren tot een voor de begroting verant woorde positie te komen. B. en W. nodigen de raad uit voorstellen in overweging te nemen om de bcgrotings- positie van de gemeente te verbeteren door maatregelen tot verhoging van de in komsten en verlaging van de uitgaven, verder vraagt 't college in te stemmen met zijn plan een vijfjarenplan voor de begro ting te ontwerpen, zowel ten aanzien van de gewone als van de kapitaaldienst. Om het tekort op de begroting 1963 te dekken, stelt het college voor het gehele batige saldo van het energiebedrijf over dat jaar te gebruiken. Het tekort zou hier door dalen van 3,8 miljoen tot 1,5 miljoen. Het gemeentebestuur is sterk verontrust over de stijgende tendens van de begro tingstekorten. Was het tekort over 1964 onder meer door grote lastenop de burgerij te leggen teruggebracht van netto vier miljoen tot twee ton, later is het weer gestegen tot rond twee miljoen. Ook voor 1965 verwachten B. en W. een aanzienlijke stijging van het tekort. Volgens het college zal er niet te ont komen zijn aan een verhoging van tarie ven en een beperking van de uitgaven voor onderwijs, sociale en gezondheidszorg, waaronder de subsidies. CATANIA (Sicilië) (AP) Gemasker de mannen hebben vandaag aan de voet van de Etna een spectaculaire treinroof gepleegd en zich uit de voeten gemaakt met 14 postzakken. De waarde van de buit wordt geschat op 70 miljoen lire, ongeveer 400.000 guldn. Eép der vier bandieten werd door het treinpersoneel gevangen genomen. Tien tallen politie-agenten zoeken met honden de omgeving af naar de voortvluchtigen. NEW YORK (AP) - De Veiligheids raad van de Verenigde Naties heeft don derdag opnieuw de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika veroordeeld. Tevens is opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar eventuele maatregelen tegen Zuid-Afrika. De resolutie die door Noorwegen en Bo livia was voorgesteld werd met acht stem men aangenomen. Frankrijk, de Sovet- Unie en Tsjechoslowakije onthielden zich van stemming. De regering van Zuid-Afri ka heeft in het verleden dergelijke resolu ties naast zich neergelegd. De resolutie kreeg ook de steun van de Verenigde Staten en Engeland. De leden van de commissie van onderzoek zullen afkomstig zijn uit de elf landen die deel van de raad uitmaken. De Afrikaanse lan den stemden voor het voorstel, omdat zij van oordeel waren dat de commissie toch de mogelijkheid van sancties in haar on derzoek zal kunnen betrekken. De commis sie van onderzoek moet uiterlijk eind fe bruari 1965 haar rapport inleveren bij de Veiligheidsraad. In de vergadering van het Produktschap voor Vis en Visprodukten heeft voorzitter, drs. D. J. van Dijk, meegedeeld, dat de haringvisserij tot op heden maar matig is gebleven. Tot en met 13 juni zijn slechts 19.000 kantjes maatjesharing gebracht te genover vorig jaar 34.000 kantjes. Verder zei drs. Van Dijk, dat, om her haling van een te grote aanvoer van ge zouten haring te voorkomen, de aanvoer dit jaar op verzoek van de redersvereni ging voor de Nederlandse haringvisserij zal worden beperkt, zodat ten hoogste on geveer 550.000 kantjes zullen mogen wor den aangebracht. De voorzitter kon deze aanvoeren voor verschillende groepen van vaartuigen verschillend vaststellen. Hier over wordt nog nader overleg gepleegd. He bericht in onze krant van donder dag met betrekking tot de visafslag in IJmuiden zou aanleiding kunnen geven tot het misverstand, dat deze veiling met ingang van vandaag alleen vrijdag zal gebeuren. Uiteraard blijft in IJmuiden de dagelijkse afslag gehandhaafd. Echter zal met ingang van 19 juni vrij dagsmiddags de vis gelost en geveild wor den. (Van onze correspondent) BONN Nadat van de drie grote par tijen in West-Duitsland alleen de C.D.U. zich openlijk achter de regering had ge steld, die de stelling van de militaire om budsman Wehrbeauftragte Helmuth Heye heeft afgewezen, is het tij nu aan het ke ren. Enige parlementsleden van de C.D.U. hebben in het openbaar geëist dat de be schuldigingen van Heye niet zonder meer moeten worden ontkend, maar dat wel de gelijk een nauwkeurig onderzoek naar de toestanden in het leger moet worden in gesteld. Heye zal nu zaterdag met minister van Defensie von Hassel spreken. Intussen verzamelen studenten uit Bonn handteke ningen voor een verklaring van sympa thie ten gunste van Heye. Deze luchtfoto, gemaakt door KLM Aerocarto n.v., tont het eerste van de twee mobiele kraaneilanden, „De Lepelaar" bij de nieuwe zuiderpier voor IJmuiden in actie. Hans Moser heeft vrijwel tot zijn dood gespeeld, onder meer op t.v. Iedereen kent hem van de film of beter nog: iedereen denkt hem te kennen als de komische fi guur, de kruier die zich geen raad weet met zijn koffers, als de Weense concierge of als de bescheiden en schichtige kelner met zijn linkse bewegingen, die telkens iets vergeet en dan weer wegschiet, die onder het spreken even zijn neus ophaalt en daarbij „muschelt" (door zijn neus spreekt). Met zulke rollen was hij al begonnen in een tijd, toen hij nog armoede leed en bij zijn collega's geld moest lenen. Als zoon van een beeldhouwer is hij geboren. Na de middelbare school is hij in de leer ge weest bij een handelaar in galanteriewa ren, maar het toneelspelen zat hem zo diep in het bloed dat hij zich bij een rond trekkend gezelschap aansloot. Dat is het begin van zijn carrière geweest, die veel meer omvatte dan de komische filmrollen. Hijzelf beschouwde steeds als hoogtepunt van zijn leven de dag dat hij door het Wie ner Burgtheater geëngageerd werd. In 1954 trad hij met het Wiener Burgtheater op in het Holland Festival in „Ljebelei" van Schnitzler,

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1