Weer rassenrel in St. Augustine m ■- COTE 33' O De Gaulle zou Pompidou tot kroonprins willen benoemen Uit Rusland teruggekeerd Amerikaans echtpaar in arrest Noodweer eist veie levens in Italië, Turkije en W.-Pakistan WERELDNIEUWS Van dag tot dag mi £7 V... tv-:' -.. Tabletten - Repen - Bonbons §t Elegant en sterk f 1,95 ^Praatótoel SAFAfcl Nog nooit gekampeord VRIJDAG 19 JUNI 1964 3 j 4 Yvv$J N r' >;v A - ,X,, - t v A •-«•-* s .t V (&p de Bezoekt onze PERMANENTE CAMPINGSHOW in zaal FABEL De Nieuw-Zeelanders zijn goed te spre ken over hun ombudsman, sir Guy Powles. Hij begon zijn moeilijke en verantwoor delijke werk vorig jaar. Hij moest zijn nieuwe ambt uniek voor het Britse Ge menebest inhoud en aanzien geven. Zijn eerste verslag aan het parlement bewijst dat hij daarin is geslaagd. Ongeveer twintig percent van de klach ten die sir Guy kreeg te behandelen, ble ken gegrond te zijn. Hij hoefde geen enkele maal rechtstreeks het parlement in te lich ten. De betrokken overheidsdiensten er kenden in al die gevallen ten slotte steeds hun ongelijk en aanvaardden de voorstel len van de ombudsman om het onrecht te herstellen. Maar hij deed meer. Als klagende bur gers ongelijk bleken te hebben, overtuigde hij ze daarvan en gaf ze de raad hun actie tegen de ambtelijke instantie te sta ken. Vaak was de kortsluiting ontstaan, omdat de betrokken burger onvoldoende was ingelicht over de gronden waarop een beslissing in zijn nadeel was gevallen. Een groot aantal klachten had betrek king op het te lang uitblijven van beslissin gen, waardoor burgers zich onzeker voel den en dikwijls in ernstige moeilijkheden werden gebracht. Ook klachten die het ge volg waren van een botsing van het open baar en het particulier belang kwamen zeer veel voor. De Nieuwzeelandse ombudsman is tot de overtuiging gekomen dat „instanties" er zich bijna zonder uitzondering op beroepen een beslissing te hebben genomen na „rijp en langdurig" beraad. Hij merkt daarover nuchter op dat zulke beslissingen echter lang niet altijd getuigen van wijsheid en dat zij tegenover een betrokken burger nogal eens oneerlijk zijn. „Instanties" zijn dikwijls heel sterk ge neigd om het maar zeer voorzichtig te zeggen hun eigen besluiten door dik en dun te verdedigen. Ze beschouwen het als een soort nederlaag als ze moeten er kennen onjuist of onbezonnen te hebben gehandeld en geen rekening te hebben ge houden met alle aspecten van een vraag stuk. „Instanties" zijn in toenemende ma te onpersoonlijke lichamen geworden. Het is voor de individuele burger menigmaal vrijwel onmogelijk er achter te komen wie nu eigenlijk voor een bepaalde zaak, of een op hem of zijn belang betrekking heb bende beslissing, verantwoordelijk is. Nog moeilijker is het vaak voor zo'n burger bij zo'n „instantie" de ambtenaar te vin den met wie hij in alle redelijkheid over zijn zaak kan praten. Hij wordt dan van het kastje naar de muur gestuurd. Dat het in Nieuw-Zeeland niet anders is dan elders blijkt wel uit de opmerking van sir Guy dat het noodzakelijk is dat burgers een beroep kunnen doen op de steun van een onafhankelijke en met verantwoorde lijkheid beklede instelling, die het recht heeft te eisen dat overheidsinstanties bij het nemen of het op de lange baan schui ven van beslissingen rekening houden met de belangen van die burgers. ST. AUGUSTINE (AFP) In St. Augus tine in de Amerikaanse staat Florida zijn donderdag opnieuw rassenonlusten uitge broken. Ongeveer vijftig negers werden gearresteerd. Grote deining ontstond toen zes negers 'n alleen voor blanken toegankelijk zwem bad van een hotel binnengingen. Terwijl de blanke badgasten om politie en politie honden riepen, gooide de hoteleigenaar en kele flessen zoutzuur in het bad leeg. Dit bleek niet veel indruk op de ongenode zwemmers te maken. Zij weigerden het bad te verlaten. Een politieman sprong te water om daar een gevecht te leveren. Zijn collega's pro beerden van de vaste wal af met hun wapenstokken de hoofden van de telkens schielijk wegduikende negers te bewerken. Ten slotte gaven dezen het op en verlie ten het water, waarbij zij nog menige rake klap opliepen. De hotelhouder had als ge volg van zijn manipulaties met zoutzuur brandwonden opgelopen. De zes negers werden gevangen gezet. Korte tijd later trachtten betogers tegen de rassenscheiding, onder wie een aantal blanken, zich toegang tot het niet voor gekleurden toegankelijke restaurant van netzelfde hotel te verschaffen. De politie arresteerde de gehele groep. De leider van de beweging tegen rassenscheiding, de predikant Luther King was ook bij de betoging aanwezig. Omdat hij slechts een toeschouwersrol vervulde, werd hij niet meegenomen. Tot de gearresteerden behoren zestien rabbijnen, die enkele uren tevoren in St, Augustine waren aangekomen om op ver zoek van dominee Martin Luther King aan de betogingen deel te nemen. Advertentie 1 •- S VjjgSS *\i' *7 t v'1 'Vj. -V- »v *1 A v- t vA-Jx V'S - .sti "-,v ..y .A'.- v<:- 5 (Van onze correspondent) PARIJS Een gardenparty, die de pre sident der republiek, generaal De Gaulle, daags voor de 24ste herdenking van zijn historische oproep in Londen aan het Fran se volk organiseerde, heeft behalve aan de honderden genodigden ook weer veel nieuw voedsel gegeven aan de speculatie over een aflossing van de Elysese wacht. Op zijn jongste rondreis door Picardië had de generaal al te verstaan gegeven dat hij zijn taak nog lang niet als be ëindigd beschouwde. Aan hem zou het in elk geval niet liggen, zo liet hij doorsche meren, wanneer na een „decadentie van honderd jaren" het Franse volk de weg naar het licht waarop hij, De Gaulle, sinds vijf jaren nu weer persoonlijk voorging wenste te vervolgen. Die wel weer wat orakelachtige taal, waarvan de Gaulle zich bij voorkeur pleegt te bedienen wanneer hij het Franse volk op een nieuwe gewichtige beslissing wenst voor te bereiden, heeft de president op zijn tuinfeest van enkele eigen commenta ren voorzien ofschoon hij zich toch nog altijd behoedzaam op de vlakte bleef hou den. De meeste waarnemers zijn het er nu dan wel over eens dat de generaal ten aanzien van zijn opvolging weer wat in het schild voert. Misschien weet hij zelf ook nog niet helemaal precies wat, maar waarschijnlijker is dat hij thans, als ge zegd, bezig is volgens oud en beproefd re cept de publieke opinie af te tasten om te weten te komen hoe ver hij eventueel straks zal kunnen gaan. Van nature is De Gaulle een absolute monarch en zijn hele regime is, gelijk be kend, van die geest doordrenkt. Het gaul listische koningschap is helaas echter (nog) niet erfelijk. Die archillespees van zijn bewind is de generaal zichzelf uiter aard wel bewust. De Gaulle kan prac- tisch doen en laten wat hij wil zonder dat zijn verkiezing menselijk gesproken, meer dan een formaliteit behoeft te worden Zijn autoritaire, hoogmoedige, arrogante en eigenzinnige gedragingen die het Franse volk van hem nog altijd wel slikt zijn er echter mede de oorzaak van ge worden dat maar weinig figuren van enige betekenis het tot dusver in zijn nabijheid heel lang uit hebben kunnen houden. De generaal heeft zulke persoonlijkheden trouwens zelf tijdig verwijderd. Omdat hij immers toch alleen de dienst uitmaakt, heeft De Gaulle alleen maar liefst wat bekwame executanten nodig en daarom werden zijn ministers altijd bij voorkeur uit de rangen der technocra ten en zelden onder de politici gerecru- teerd. Maar die selectie heeft ook weer tot gevolg gehad dat geen enkele gaullist, al thans in de ogen van het publiek, het ge wicht bezit om De Gaulle eens op te zul len kunnen volgen. Wanneer De Gaulle zich volgend jaar eens niet kandidaat mocht willen of kunnen stellen dan zal het ook met het gaullisme stellig be keken zijn. Een Gaston Defferre die de persoonlijke moed heeft getoond als David alleen te gen Goliath De Gaulle in het strijdperk te treden, zou tegenover een andere gaul listische kandidaat zijn kansen op 'n over winning plotseling tot onverhoopte hoogten zien stijgen. Het is met het oog op dat gevaar dat de Gaulle speelt met de ge dachte zijn opvolging op 'n andere manier veilig te stellen. Hem wordt het voorne men toegeschreven aan de grondwet, via 'n referendum of langs andere weg een nieu we correctie toe te brengen. De president zou het recht krijgen tijdens zijn zeven jarige ambtsperiode, wanneer hij zijn krachten voelt verminderen, zelf een dau phin of plaatsvervanger aan te wijzen, zo dat verkiezingen dan niet meer nodig zou den zijn. Algemeen wordt wel aangenomen dat de huidige premier, George Pompidou, dan als erfgenaam zal worden uitverkoren. De generaal die nu 73 jaren telt, gelooft, na zijn operatie, het volgend jaar nog wel in staat te zijn een verkiezingscampagne te ondernemen en te winnen. Of hij dan ook nog kracht zal bezitten om zeven lan ge jaren het roer alleen in handen te blij ven houden, wordt blijkbaar ook door hem zelf nu wel eens betwijfeld. Na enkele jaren zou hij Pompidou dus van het Matignon, hwt ambtspaleis van de premier, naar het Elysée kunnen laten verhuizen. De ervaring heeft, ook in Amerika, geleerd, dat een zittende presi dent in een verkiezingscampagne altijd wat streepjes voor heeft op zijn con currenten en zo zou Pompidou dan in ■ym. Kroonprins Pompidou? 1972 vermoedelijk op eigen krachten zijn tegenstanders wel kunnen verslaan. Het gaullistische tijdperk zou dan dus nog minstens vijftien jaar voor de boeg hebben en wie dan leeft die dan zorgt. Het plan lijkt meer vernuftig dan loyaal laat staan democratisch. Maar het zijn in elk geval deze vooruitzichten of speculaties die momenteel Parijs het politieke onderwerp van de dag beheersen. En het lijkt niet onwaarschijnlijk dat het staatshoofd zijn persconferentie voor de volgende maal vooral wil houden om gelegenheid te vin den nog wat nieuwe visjes in deze iet wat troebele vijver te werpen ten einde te zien of en hoe de Fransen happen. Advertentie NEW YORK (Reuter) De politie heeft gisteren te New York de Amerikanen Morris en Mollie Block gearresteerd, die verleden week, na een verblijf van vijf Jaar in de Sovjet-Unie, met hun dertien- Jarige dochter in de Verenigde Staten zijn teruggekeerd. De echtelieden wordt ten laste gelegd dat zij in 1959 valse verklaringen hebben afgelegd om Morris Block in staat te stel len het paspoort te verkrijgen, dat nodig was om naar Rusland te kunnen gaan. Blocks paspoort was in 1957 ingetrokken, nadat hij zonder zich iets aan te trekken van een verbod van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, een be zoek aan de Chinese volksrepubliek had gebracht. Korte tijd na de arrestatie werd me vrouw Block weer op vrije voeten gesteld. Morris Block kon pas na betaling van een borgstelling van duizend dollar, de gevan genis verlaten. Toen het echtpaar Block verleden week met hun dochter, weer Amerikaanse bO' dem betrad, verklaarde het „onbeschrijfe lijk gelukkig" te zijn met zijn terugkeer in de Verenigde Staten. De echtelieden verklaarden dat hun vijfjarige verblijf in de Sovjet-Unie een grote ontgoocheling voor hen was geweest. Btiitenlust Bij temperaturen als die de laatste da gen voelen wij ons heel dicht bij de na tuur. Wij liggen van 's morgens zeer vroeg tot 's avonds nogal laat aan haar borst, die warm is tot lauw en heel geurig, ter wijl ondertussen achter ons het huis staat als een verlaten korf, een geopende en le ge schelp. Wij hoeven haar bescherming en beschutting nu niet. Het enige dat wij willen is in direct en innig contact zijn met al onze zussen en broers-natuurpro- dukten, met de blozende aardbei, de bloei ende ridderspoor, de vechtende, kribbige spreeuwen, de drukke hommels. Acht maanden lang hebben wij doelbewust de strenge grenzen in stand gehouden tussen „zij die binnen zijn en daar buiten", wij bleven achter de stenen barrières die de één scheiden van de ander, maar nu zijn die door de temperaturen volkomen opge heven, volledig overschreden. Allen mengen zich vrolijk dooreen, op het grasveld, on der de sering, wij en de meikevers. Ze zit ten samen aan tafel, de vliegen en wij liggen gezellig in de zon, wij en de vlin ders. En wie schrikt en ergert zich meer aan een vliegtuig in de blauwe lucht, de zwaluwen of wij? Het is een soort para dijstoestand en we willen dan ook hoe lan ger hoe meer uittrekken en verschrikke lijk aardig zijn voor al wat leeft en ver schrikkelijk lui en plichtverzakend jegent alles wat tot onze normale taken behoort, 't Is gek, maar aan de borst van de natuur liggend, lijkt 't ineens allemaal erg onbe nullig: kousen wassen en de teevee, nagels schoonmaken en het zilveren theezeefje gebruiken en met een potloodje uitgaven neerschrijven in een boekje, krulspelden en „staan er geen vingers op het tafelblad?: O o ovingers op het tafelblad!" Wat een overdreven onzin! Wat een druk te. Al waar het op aan komt is: hoe lig ik het lekkerst, wanneer zal de eerste mar griet opengaan en kom, 'k ga nog es een handje kersen eten. Dat is belangrijk. En dan natuurlijk die drie jonge merels en die kat, ergens uit het ingewikkelde tuinenstélsel vandaan.De drie merels komen een pa ar maal daags aan, maaiend door de lucht, enkele meters hoog. Een van de oudere komt, als bewaker-gelei der in zwart glimmend uniform, mee. Ze worden naar de zelfbedieningszaak voor vogels gebracht: de mestvaalt, achter in de tuin. Zenuwachtig schreeuwend en klok kend fladderen ze erin. Vader of moeder zet zich op de daklijst erboven en geeft instructies. De kinderen scharrelen luid ruchtig rond, pakken alles op, zitten over al aan en vragen honderduit: Kan 'k dit nemen? Wa's dat? Oóóh kijk nóu es?! Een rumoerig, opgewonden stelletje klanten dat de aandacht trekt van officials. Van de kat. Hij komt ogenschijnlijk zeer beheerst en bedaard aangewandeld over de muur, een diender in burger, grijs-wit gestreept kostuum, handen op de rug. Onopvallend, rustig en zeker zijn weg kiezend naar de vogel-levensmiddelenafdeling. Moeder op de daklijst ziet hem komen. Neemt een ra zendsnelle duik naar het grut dat zich nog luid snaterend vol zit te proppen. Hop! D'ruit! Politie! Weg wezen! Schreeuwend verheft het gezin zich, zo loodrecht als mogelijk, tot op de tuinmuur, kiest van daaruit haastig de richting huistoe. De na tuurlijke autoriteit in de zwart-witte stre pen, kijkt ze geërgerd na, draait zich om, wandelt beheerst weer weg. In de mest vaalt-bediening wordt het weer rustig. Det zijn belangrijke dingen, belangrij ker, nu, dan de teevee binnen ons geven kan. Cri Stellweg ROME Na 48 uur van onafgebroken regen, hagel en storm op het Italiaanse schiereiland zijn reeds 17 doden en meer dan 20 gewonden geteld. Deze maand zijn in Italië door storm en regen minstens 50 personen omgekomen. Vrijwel geheel Italië wordt door het barre weer geteisterd. In het zuiden en op Sardinië zijn de te velde staande gewassen door de storm zwaar beschadigd. In midden-Italië is grote materiële schade aangericht. De meeste slachtoffers werden door bliksem inslag gemaakt dertien personen kwa men hierdoor om het leven. ISTANBOEL (AP) Woensdagavond zijn door een onafgebroken regenval reus achtige stukken rots van een berghelling op een dorp in de provincie Denizli in zuid-Turkije neergestort. Niet minder dan 21 personen kwamen om het leven, terwijl de helft van de hui zen in het dorp door het gesteente ver woest werd. HYDERABAD (West-Pakistan) (AP) Stormwinden en overstromingen die het gebied rond Hyderabad in westelijk Pa kistan het afgelopen weekeinde hebben ge teisterd, hebben aan ten minste 332 perso nen het leven gekost. Bovendien zijn hon derden gezinnen dakloos geworden en zijn er 60.000 stuks vee verdronken. Gisteravond nog zochten reddingsploegen naar vermisten. Tientallen kampen zijn ingericht voor de daklozen. Er is een groot scheepse inentingscampagne begonnen om epidemieën te voorkomen. Advertentie VACANTIE- GARANTIE PRETORIAPLEIN 95. Iedere werkdag geopend. Neem proef met een huurtent met recht van koop. Bezichtiging met in structie vooraf. Alle soorten tenten, ook bungalow, voorradig. Vraag naar onze SPECIALE CONDI TIES voor langere termijn. Bondstentenverhuur R. DOZEMAN Ben Viljoenstraat 13 r - Telefoon 51196 CREDIET-SERVICE J John F. Kennedy. Binnenkort zullen de Verenigde Staten een vliegdekschip bou wen dat de naam John F. Kennedy zal dragen. Bloed. Een aantal Amerikaanse studenten, dat tegen de wil van zijn regering Cuba bezoekt, heeft bloed afgestaan, omdat de Amerikaanse regering „verantwoorde lijk is voor het vloeien van Cubaans bloed." De leider van deze groep, die tot een linkse groepering behoort, heeft dit in een vraaggesprek gezegd. Munten. Werklieden in Etaples in Noord- Frankrijk, die bezig waren met het in stalleren van waterleidingbuizen, hebben 4.000 munten opgegraven, daterende uit de tweede en vierde eeuw. Mosterdgas. Uit een militair kamp bij Karlstad in Zweden zijn in de afgelopen twee weken veertien capsules met mos terdgas gestolen. Dit is voldoende om ze ventig mensen mee te doden. Verrassingsstaking. Vannacht zijn de pi loten van de Italiaanse nationale lucht vaartmaatschappij „Alitalia" een verras singsstaking van 24 uur begonnen. Zij eisen kortere werktijden en salarisverho- ging. Heet water. Een 88-jarige neef van sir Winston Churchill, kapitein GeorgeSpen- cer Churchill, is met ernstige brandwon den aan de rug in een ziekenhuis op genomen. Hij was in een bad met heet water gevallen. Afscheidsbezoek. De secretaris-generaal van de NAVO, mr. D. U. Stikker, zal op uitnodiging van de Britse regering op 24 juni een officieel afscheidsbezoek aan Londen brengen. Vlootbezoek. Een Russische kruiser en twee torpedojagers zijn de haven van Split aan de Adriatische zee binnengelo pen voor een vijfdaags bezoek aan Joe goslavië. Gevolgen. Volgens officiële gegevens zijn er als gevolg van de aardbeving van dinsdag in Japan 25 doden te betreu ren. Er zijn 377 mensen gewond en elf mensen worden vermist. De schade wordt op 280 miljoen dollar geschat. Burgerrechten. De leden van de orde van advocaten in de stad Atlanta, in de Ame rikaanse staat Georgia, hebben met 393 tegen 183 stemmen besloten, de statuten van hun vereniging te wijzigen. Ook ne geradvocaten kunnen nu als lid toetre den.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3