[TWEE „WINNERS" UIT DE RITMEESTER STAL RIANT PIKEUR 00} WELVAART öft Vtë* •rtMJu uoQtëS f MET ULTRA-WASWERKING Dienstregeling van de Echo II Twee maanden in plaats van een jaar voor Aalsmeerse chauffeur 4 VRIJDAG 19 JUNI 1964 Kinderspel Fluor II Kattenmeppers Geschiedenisles Fluor I Redding Zwemmen Bouwfonds-voorlichting Ras is onmiskenbaar. Ras zit niet in het formaat. U herkent het in de heerlijke Pikeur, maar ook in de geurige Riant. Twee „volbloed" Ritmeesters. Busperikelen Zuid-Afrika Nederlandse in Parijs bestolen sc Het bestuur van de speeltuinvereniging „Vondelkwartier" te Haarlem-Noord acht zich in haar goede naam en reputatie geschaad door uw artikel „Kinderspel" van 12 juni jl. inzake het conflict tussen Stichting Schalkwijk en speeltuinvereni ging D.S.V., een controverse die te ver mijden was geweest. Het is u kennelijk ontgaan dat er in de periode van het conflict tussen „Vondelkwartier" en het Haarlems Speeltuin Verbond geen van onze kinderen de dupe is geworden van de meningsverschillen, integendeel, wij hebben in de afgelopen jaren als zelfstan dige vereniging nog nimmer zo veel kun nen doen voor de kinderen. Een aanzien lijke uitbreiding van clubwerk-activitei ten, waaronder judo, botenbouw, spoor wegmodelbouw, muziekclub en nog vele andere. Verder het aanschaffen van film apparatuur, opbouw en organisatie van het straatvoetbal, uitgebreide St. Nicolaas- en kerstvieringen, waarbij onthaal van de Sint per helicopter op eigen terrein, en als laatste een nieuw opgerichte dansclub, waarvan onze „tieners" in grote getale gebruik maken. Tijdens vakantiespelen organiseerden wij onder meer een pro- gramma met medewerking van Pipo de Clown, bezocht door meer dan 1400 kin deren, een programma dat later door de dienst van sport- en jeugdzaken ten be hoeve van andere aangesloten tuinen werd overgenomen. Is het u bekend dat onze vereniging reeds gedurende vijf jaar vakantiekampen organiseert, waarvoor grote belangstelling bestaat? De deel neming in 1963 bedroeg ruim 70 kinderen; dit jaar meer dan 85 liefhebbers. Dit is meer dan van alle bij het H.S.V. aangesloten speeltuinverenigingen in to taal. Dat onze vereniging een triest voor beeld zou zijn, is door deze opsomming van feiten wel voldoende ontzenuwd. AI deze activiteiten zijn mogelijk door ons leiderscorps, welke activiteiten helaas worden beperkt door een veel te klein clubgebouw. Het is triest dat een der gelijke bloeiende vereniging niet op eigen benen mag blijven staan en deel moet gaan uitmaken van het H.S.V. Van het jarenlang ruzie maken met het H.S.V., zoals u schrijft, was onzerzijds geen sprake; het enige wat wij nastreefden was een vereniging die zich in opwaartse lijn op ruime schaal kan ontplooien naar eigen inzichten en ervaringen. Dat wij strijd hebben geleverd om dit te behou den, zal een ieder duidelijk zijn. Wij kun nen u wel verklappen dat ondanks de Interventie van de commissie van „wijze mannen" ons bestuur nog steeds niet in hoerastemming is gebracht. Destijds be staande meningsverschillen tussen par tijen ontaardden nimmer in „kinderspel", terwijl het kinderspel op geen enkele wijze in gevaar is geweest en zal komen. Namens het bestuur van „Vondelkwartier"; F. J. TERPSTRA, lste secretaris. Naschrift: De tendens van ons arti kel Kinderspelis het uiting geven aan een gevoel van leedwezen dat er opnieuw een onverkwikkelijke touwtrekkerij is ont- 'Ik heb in uw krant alles gelezen wat er over fluor in het drinkwater geschreven is. Als het nu zo beslist noodzakelijk is voor het behoud van het gebit (wat ik niet zo erg geloof) zend ik u hierbij een advertentie uit een Zweeds damesblad, waarin „Dento sal tandkram" fengeraden wordt met of zonder fluor. Zou het moge lijk zijn in Holland ook zo'n soort tand crème te krijgen, dan zou alle zorg om fluor in het drinkwater te doen, niet meer nodig zijn, de gemeenteraadsleden behoe- ven hun hersenen niet meer te kwellen en de gezondheid van de andere helft der be- volking, die geen gebit meer hebben, dus geen fluor meer nodig hebben, zou niet meer in gevaar behoeven gebracht te worden. C. HARTMANS, Haarlem. Naschrift: Fluor in tandpasta is vol gens bevoegde zijde alleen nuttig als reclame-stunt, want uitwendige toediening van fluor helpt niet. Als men tandpasta zou eten, zou het misschien iets uithalen. Redactie. In een advertentieblad van 11 juni j.l. trof ik de volgende advertentie aan; „Te koop gevraagd: Volwassen katten en katers. Wij betalen 4,per stuk Worden aan huis afgehaald. Aanbieden „Wildelot", Bredascheweg 431, Tilburg.1 Toevallig hebben de laatste weken grote stukken in verschillende kranten gestaan tegen deze ergerlijke handel en een adver- tentieblad neemt deze advertentie op Lezen deze mensen, ik bedoel de directie van zo'n blad, geen kranten of hebben zij niet het verstand na te denken, want waarvoor zijn deze dieren? Dat begrijpt iedereen n.l. voor vivisectie en deze dieren zijn hoofdzakelijk bestemd voor Duitsland. De directie van zo'n blad kweekt hier namelijk „Kattenmeppers' door. Maar weet die directie ook wat het zeg gen wil als een huisdier door onverlaten gestolen wordt van kinderen die zeer ge hecht zijn aan hun dieren? Dit wist de bediende van het bijkantoor van het blad waar ik naar toe ben geweest ook niet. Zelfs stelde hij mij de vraag: „Vindt u het zo erg dat dieren gebruikt worden voor vivisectie." Gaarne zou ik langs deze weg bevorde ren, dat zoveel mogelijk mensen hun af keer uiten tegen deze praktijken. F. DONKERLO, Haarlem. Als ik het goed beigirepen heb kiest uw blad vóór permanente verdeling van Duitsland en het blijven kortwieken van deze grote, aan ons stamverwante natie. Realiseert u zich wel dat dan in Europa de grootste macht, die de Russen kan tegenhouden, verzwakt zal worden tot de helft of nog minder? En dat de arme Oost- Duitsers, die in 1942 de invallende bar- staan tussen volwassenen betreffende het I baren uit het Oosten hebben bevochten, werk voor de jeugd. Het is toch geen ge- v00r 20ed onder terreur zullen leven? Het heim dat de meningsverschillen tussen het 's maar Soed dat de heer Luns er anders Haarlems Speelutin Verbond en „Vondel kwartier" op bepaalde momenten zeer fel zijn opgelaaid. Volgens het bestuur van laatstgenoemde speeltuinvereniging is het ons ontgaan dat tijdens dit conflict geen kinderen de dupe van dit conflict zijn ge worden. Dat hebben wij ook niet beweerd. „Opnieuw dreigen kinderen de dupe te worden", schreven wij en dat gevaar zit er bij dit soort conflicten toch wel in. Om één voorbeeld te noemen: er is toch een periode geweest dat tengevolge van het conflict een groot aantal kinderen van Vondelkwartierwerd buitengesloten van de Haarlemse vakantiespelen. „Vondel kwartier" heeft toen zelf een programma in elkaar gezet dat niet anders dan veel bescheidener kon zijn, welk programma later uitbreiding heeft gekregen. Aan het buitensluiten van kinderen deed dit echter niets af. Trouwens, wij hebben „Vondel kwartier" nergens van beschuldigd; wij hebben alleen in het algemeen aandacht gevraagd voor de eventuele betreurens waardige gevolgen van dergelijke con flicten. Het bestuur van „Vondelkwartier' somt allerlei activiteiten op om te be wijzen dat de kinderen van deze vereni ging niet de dupe geworden zijn. Het ging ons echter alleen om het principe dat wel licht in de strijd tussen volwassenen over jeugdwerk de belangen van de kinderen in gevaar kunnen komen. Zelf hebben wij herhaalde keren aan de activiteiten „Vondelkwartier" ruime publiciteit geven. Tenslotte hebben wij niet „Vondel kwartier" een triest voorbeeld genoemd. Wij hebben ons afgevraagd of de betrok kenen met voor ogen het trieste voorbeeld in Haarlem-Noord (en dat slaat uiteraard op het toen bestaande con flic t tussen het H.S.V. en „Vondelkwartier") niet snel ler tot bezinning kunnen komen. Redactie. over denkt. L. PETERS, Haarlem. Naschrift: Wij herinneren ons leven dig, dat niet de Duitsers zich tegen de in vallende Russen teweerstelden, maar dat de legers van Hitier onverhoeds Rusland binnentrokken. Een beetje geschiedenisles kan geen kwaad! Het heeft in 1942 en ver der geen haartje gescheeld, of de arme Nederlanders hadden voorgoed onder stam verwante Duitse terreur moeten leven. Het is maar goed dat de heer Churchill, de heer Roosevelt en wijlen koningin Wilhel- mina er anders over gedacht hebben. Weet u nog, dat onze geliefde vorstin in 1945 bij de intocht der Russen in Berlijn een ontroerende, bewogen gelukwens voor de radio heeft uitgesproken? Neen, dat weet u waarschijnlijk niet meer. Redactie. Met belangstelling las ik in Uw cou rant een artikel over „Het vergaan van de Poolster Onbevoegde schippers tot geldboeten veroordeeld", in het bijzon der waar de bemanning van de IJmuiden 2 „Neeltje" onder zeer slechte weersom standigheden de bemanning van de „Pool ster" van een schier wisse^dood heeft ge red. De foto waarop de burgemeester van Velsen de dappere bemanning van de „Neeltje" gelukwenst, is daar zeer op zijn plaats. Enigszins navrant is de daarop volgen de mededeling, dat drie opvarenden door de Haarlemse politierechter zijn veroor deeld tot een geldboete, omdat zij niet de nodige papieren hadden voor hun functie aan boord van de „Neeltje". Een leek zou allicht zeggen, dat zij in de praktijk be wezen hebben goede zeelui te zijn, doch, zoals U schrijft, moet de overheid nu een maal de hand houden aan de voorschrif ten terzake, zodat het recht zijn beloop moest hebben. Dit bracht mij in herinnering een voor val dat kort na de tweede oorlog op de Noordzee plaatsvond. Een vrachtschip van de Finse rederij Finska had het Kieler- kanaal verlaten om over de Noordzee naar Amsterdam te stomen. Op de Noordzee, in de Duitse Bocht, geraakten zij in een hevige storm, windkracht 9. De gezag- In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en Instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of Initialen). De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens ls met daarin vervatte meningen of argumenten. Laat Haarlem nu eens de spits afbijten op het gebied van de veiligheid, door op de gemeentescholen te beginnen met zwem onderwijs van de eerste klas af. Vooral als er binnenkort fluor in het water zit hebben we daardoor kans dat de kindertjes bij het zwemmen een mondjevol water slikken, zodat ben tweeledig doel wordt ge- voerder, Kapitein Simpson, stond met de diend. Welke gemeenteraadsfractie springt le Stuurman op de brug toen zij, naar eens in de bres voor onze kinderen, zodat wat zij meenden, een drijvende mijn za gen. De karabijnen werden tevoorschijn gehaald om de mijn tot zinken te bren gen, doch toen zij dichterbij kwamen, za gen zij dat het een man was, die met een jerrycan op zijn rug door iedere breken de golf rondtollend werd meegesleurd. Zij konden niet zien of de man nog leefde. Het was onmogelijk om een sloep buiten boord te zetten, zodat de Kapitein besloot om met een schiettoestel een lijn op hem af te vuren. Wonder boven wonder geluk te dit bij de eerste poging, waarna de drenkeling de lijn om zich heen kon win den. Hij werd aan boord gehesen en toen bleek dat hij een Duitse matroos was van een zeiljacht dat zojuist was vergaan. De jonge matroos had 7 uur lang in de ko kende zee gedreven Na aankomst in Amsterdam meldde de Kapitein dat hij een drenkeling had op gepikt en toen begon de narigheid. On middellijk kwam een zwaar bewapende patrouille aan boord, die de drenkeling ge vangen nam en naar de gevangenis ver voerde. De Kapitein werd aangezegd, dat hij zich aan verscheidene overtredingen had schuldig gemaakt, niet het minst dat hij een Duitser zonder papieren naar Ne derland had vervoerd en daarmede de vei ligheid van de staat in gevaar had ge bracht. De oorlog lag immers nog vers in het geheugen. De Kapitein werd gesom meerd om bij vertrek de man weer aan boord te nemen, naar Hamburg te sto men en de drenkeling daar aan de wal te zetten. Hamburg lag op de terugweg niet in de vaarroute en het aanlopen van de ze haven zou de rederij veel geld en tijd kosten. De overheid bleef volharden dat de Ka- I pitein dit moest doen, waarop de agent Amsterdam de zaak met Den Haag heeft opgenomen en heeft medegedeeld dat Kapitein Simpson eventueel voor over macht zou bukken, doch dan, hetgeen in de scheepvaart gebruikelijk is, de man met zijn schip zou terugbrengen naar de plaats waar hij aan boord was gekomen. Meer kan men niet eisen. Kapitein Simp son verklaarde dat hij de man precies op de plaats op de Noordzee waar hij opge pikt was, weer overboord zou zetten, jer rycan en al. Na enig geharrewar heeft I Den Haag besloten de man met een trein over de grens te zetten. Enig compliment voor zijn dappere red ding heeft Kapitein Simpson hier niet ge- kregen. M. C. VAN HALL I ze zo vroeg mogelijk leren zwemmen? Dergelijke initiatieven zetten meer zoden aan de dijk dan al die weidse verkiezings leuzen, want daar schieten we in gemeen telijke kring niets mee op. We komen hier altijd nog heel sterk een partij „gemeente belangen" tekort, die de grenzen van de politieke hokjes doorbreekt en de vertegen woordigers in de raad tot echte represen tanten van de stedelijke bevolking maakt. Zwembaden, verkeerssanering, en al die dingen die u in uw artikel van 13 dezer noemde, lijken mij belangrijker dan het Rem-eiland, de NAVO en defensie, ten minste in onze plaatselijke raad! L. v. d. BOSCH, HAARLEM De heer R. R. Karsten van de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten heeft op het congres van de Nationale Vrouwen raad te Zeist bètoogd, dat het bouwfonds in alle bouwfonds woningen desgewenst centrale (aard) gasverwerkingsinstallaties kan aanbrengen die, door de inkoop in massa 2.500,- voordeliger kan geschie den dan de gangbare prijs van 8.000,-. De aard en grootte van de bouwfonds woningen kennende, is dit bepaald een on juiste voorlichting. Vele bona fide centrale verwarmingsinstallateurs zijn in staat voor een bedrag van 5.500,- een goede instal latie te maken, zonder inkoop in massa, dus ook bij uitvoering van enkele stuks. Gelooft de heer Karsten zijn eigen woor den? Laat hij zich dan eens voorlichten door een onpartijdig orgaan als een warm- tetechnisch adviesbureau. N. A. V. DIJK JR HAARLEM Advertentie Advertentie ge- Vw Van dag tot dag artikel „Tover woord" in de krant van 13 juni j.l. is voor I mij aanleiding over het fluor-water nog een ernstig feit onder uw aandacht te brengen, namelijk de eventuele reacties van het gebruik van fluorwater op even tueel in te nemen medicijnen. Immers ruim 30 percent van de Nederlandse be- volking gebruikt min of meer regelmatig medicijnen. Hebben de heren politiekers I ernstig gedacht bij hun raadsbesluit over de werking van het fluor op andere medi cinale vergiften? Dan de voedings- en ge notsmiddelen die met het drinkwater ge- nuttigd worden b.v. limonadesiropen, con sumptieijs waarin in vele gevallen wijn- I steenzuur, citroenzuren en andere vruch- tenzuren verwerkt zijn. Voor ons leken een vraag, maar voor I de doktoren een vraagstuk, dat pas opge- lost kan worden door ingewikkelde onder zoeking-en. Een andere vraag: waar moeder I de medicijngebruikers zich aan houden? Drinkwater koken? Gaat dan het fluorver- gift er uit. Het wordt angstig! AB WIEGMINK, Haarlem. Ik heb me welvaart aangemeten, Dus eten wij niet meerwij vreten. De kersen en de aa-re-beien Zijn lékker duurvooruit, 't kan lijen! De groenteboeren en -boerinnen Gun ik het graag. Die lopen binnen. Ik dronk voorheen vaak theehoe kón ik? Nü bier en suderans en tonic En steeds gezellig vóór de nassi Bij de Chinees 'n hassebassie Ik draag vier ringen aan m'n handen Echt goud hoornet als in m'n tanden Omdat ik op een brommer kou vat En, wieb'lend, achterop m'n vrouw zat, Kocht ik 'n sleeWat, duur?Wat zoü dat? Geen lelijk eendje of Dauphientje, 'n Echte slee'n moord-machientje. Het is 'n kneusje van de moffen, Zeshonderd piek!Je moet maar boffen. Het stuur, de remmen en de veren Zijn niet zo best.Wat kan me deren? Al moet ik vaak het carter vullen, Geen nood.de uitlaat kan fijn brullen. W ij kijken meer naar chroom- en lakwerk En zijn verzekerd voor uw grafzerk M ij n wèlvaart laat me racend dromen; U w u i t vaart moet tóch eenmaal komen JAN WIELING Ik heb in uw dagblad Het berichtje van I de heer Tonino gelezen over diens erea ring met bus 71 (vroeger lijn 8). Mij over kwam op 31 mei hetzelfde. Ik reed met een inwoonster van Santpoort-Noord met bus 1 van het Houtplein naar het station. Deze dame presenteerde de chauffeur haar retourkaart 0.60), die hij accep teerde. Zij stapte na mij in de bus; ik vroeg geen retourkaart naar Santpoort, maar toonde mijn stadsbuskaart. Van de chauffeur van 71 kreeg ik een retourkaart. Toen ik die avond in Haarlem terugkwam, vroeg ik de chauffeur of ik op die retour kaart met bus 3 verder kon. Hij zei dat dit niet kon. Ik zei hem toen dat ik 's mor gens met een inwoonster van Santpoort- Noord, die een retourkaart had, met bus 1 van het Houtplein naar het station was gekomen. Hij begreep er niets van en zei dat ik zelf maar moest informeren, om I dat het voor hem ook nieuw was. Ik heb niet geïnformeerd maar stapte op bus 3. Deze chauffeur wist er ook niets van en weigerde mijn retourkaart te knippen. Ik moest dus op de stadsbuskaart verder rij den. Nu staat in de brief van de NZH (Schrijvende lezers, Haarlems Dagblad van 112 juni): „Indien de heer Tonino even de moeite had genomen te bevoegder plaat se te informeren". Ik vraag me af of de passagier inlichtingen moet inwinnen bij de NZH of dat het op de weg van de NZH ligt om haar chauffeurs behoorlijk in te lichten, zodat de passagiers vrij zijn van moeilijkheden. M. L. MARTENS Zoudt u nu niet eens een ander doelwit kiezen voor uw maniakele (rassen)haat dan het blanke bevolkingsdeel van Zuid- Afrika? D. WEST, Haarlem. Een dief heeft woensdag uit de woning van een Nederlandse secretaresse bij de internationale NAVO-staf in Parijs vooron- geveer 4500 gulden aan sieraden gestolen. Toen de secretaresse, de uit Den Haag afkomstige mevrouw M. van Staveren van haar werk thuis kwam, miste zij een cas sette met een diamanten horloge, een pa relketting en enkele juwelen. De kunstmaandienst van de sterrenwacht te Utrecht heeft meegedeeld dat da Amerikaanse balionsatelliet Echo II de komende dagen 's nachts weer zichtbaar zal zijn als een heldere ster, die van zuid naar noord langs de hemel beweegt. Hij zal te zien zijn op 20 juni om 2.20 u.; op 21 juni om 1.55 u.; op 22 juni om 1.27 u.; op 23 juni om 1.00 u.; op 23 juni ook om 2.50 u.; op 24 juni om 0.35 u.; op 24 juni ook op 2.24 u.; op 25 juni om 1.57 u.; op 26 juni om 1.30 u.; op 27 juni om 1.05 u.; op 28 juni om 0.38 u. en om 2.27 u.; op 29 juni om 0.10 u., om 2.00 u. en om 23.45 u., en op 30 juni om 1.34 u. Advertentie Het gerechtshof in Arnhem heeft een 19- jarige chauffeur uit Aalsmeer wegens dood door schuld veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, waarvan één jaar voorwaardelijk. De Arnhemse r echtbank had hem een jaar gevangenisstraf en drie jaar intrekking van het rijbewijs opgelegd. De chauffeur had na afloop van een dansfeest op 17 november in Groesbeek drie vrouwen aangereden. Een van hen kwam om het leven, de anderen werden gewond, waarvan een zeer zwaar. De chauffeur was ook rijden onder invloed van sterke drank ten laste gelegd, maar het gerechtshof achtte dit niet bewezen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4