Amerikaanse Senaat aanvaardt wetsontwerp op burgerrechten Ds Luther King zvil de wet nog deze zomer beproeven HET WEER TV-eiland is onrechtmatig 1 "o* 0%RV° - -- - Edward Kennedy ernstig gewond Twee kinderen in Keulen overleden Man negeerde stopteken van douane Albertstad in handen rebellen 8C -4 SURINAME r* - CHRISTIAANSE sfee MORRIS "i&fore you êuy! W. A. VERWOERD en ZONEN DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ MU ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 20 JUNI 1964 Terug naar huis Hoorapparatenspeciaalzaak N.V. „BETER HOREN" N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN Schoolintegratie NAPPA DAMES- EN HERENJASJES Aanhoudend koud Aan het strand Uit de pas Schot uit karabijn trof hem dodelijk Prof. Tammes JAMBORETTE 1924 M 1964 Nieuw oSSensieS rond Bijlmermeer pagina 2 Amerika scherper tegen China pagina 3 "O 125 jaar spoorwegen 123 jaar spoorwegen C Het woord is aan In de krant van heden: Sport 7, 9 TY Telephone DEALER GARAGEBEDRIJF MAARSCHALK COIFFURES DE VRIES KOLEN 49e JAARGANG NUMMER 190 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. vanjer^Mije (Van onze correspondent) WASHINGTON. Gisteravond heeft de Amerikaanse Senaat eindelijk de wet op de burgerrechten aanvaard, die een einde moet maken aan wettelijke rassen discriminatie in de Verenigde Staten. De uitslag van de stemming was: 73 voor en 27 tegen. Daarmee besloot de Senaat de behandeling van het wetsontwerp, die officieel dertien maart j.l. begon. Daarvoor had men echter al drie weken gedebatteerd over de vraag of het wets ontwerp op de agenda geplaatst zou wor den, zodat in totaal de Senaat twaalf we ken over de behandeling gedaan heeft. Het grootste deel van deze tijd ging echter heen met obstructieredevoeringen van zui delijke senatoren, die door eindeloos pra ten probeerden de stemming over het ont werp tot Sint Juttemis uit te stellen. Het aanvaarde wetsontwerp gaat nu te rug naar het Huis van Afgevaardigden, dat weliswaar op tien februari de wet al aan vaardde, maar dat nu nog een aantal door de Senaat aangebrachte amendementen moet goedkeuren. Als dat gebeurd is kan de wet ter ondertekening naar president Johnson. Als de burgerrechten wet van kracht wordt zal een grote stap vooruit zijn ge daan naar wettelijke gelijkstelling van de negerminderheid in de Verenigde Staten met de blanke bevolking. Het zal dan on- Keizer Haile Selassie van Ethiopië, die een bezoek heeft gebracht aan de republiek Tanganyika ontving in de plaats Moshi de tooi en de bewape ning van een Massaikrijger ten ge schenke. Toen de vorst zich van de versierselen had voorzien werd hij geïnstalleerd als oudste van de stam. Advertentie WAGENWEG 124 - TEL. 02500 - 14461 Lange Herenstr. 36-38 - Haarlem Telefoon 14371 mogelijk zijn negers te weren uit stem lokalen door hun de registratie in het kies- register te ontzeggen op grond van het argument dat zij te ongeletterd zijn voor verkiezingen, zoals in zuidelijke staten maar al te vaak gebeurt. Iedereen die de lagere school heeft af gelopen, moet volgens de wet zonder meer geregistreerd worden, terwijl de\anderen alleen aan een controleerbare, schriftelijke test mogen worden onderworpen. Het zal voorts hotels, motels, restaurants, amuse mentsgelegenheden en tankstations voort aan verboden zijn klanten op grond van hun ras niet te bedienen of te scheiden van andere klanten. Ook zullen negers voortaan toegang heb ben tot alle stadsparken, stedelijke golf banen en zwembaden enzovoort, zodat een einde wordt gemaakt aan het in vele zuide lijke staten bestaande systeem dat men de negers wel belasting laat betalen, maar de openbare faciliteiten, die uit de belasting opbrengst worden betaald, voor hen niet openstelt. De schoolintegratie, die door een besluit van het Opperste Gerechtshof al sinds 1954 voor elke staat verplicht is, krijgt nog meer nadruk door de wet via de voorzie ning dat de minister van Justitie nu aan klachten mag indienen, indien scholen zich aan rassenscheiding schuldig maken. Fe derale steun zal voortaan alleen nog wor den verleend aan projecten, die zonder enige rassendiscriminatie worden uitge voerd. Voorts wordt discriminatie verboden in alle bedrijven of vakverenigingen met meer dan 25 werknemers of leden. Hier van uitgezonderd zijn evenwel overheids- stellingen. De wet voorziet, met andere woorden, in het toekennen van essentiële burger rechten aan de negers en poogt bovendien te bewerkstelligen dat negers betere kan sen krijgen in de maatschappij. Volledige aanvaarding van de neger als medeburger kan een wet natuurlijk niet voorschrijven. Dat zal langzaam maar zeker werkelijk heid moeten worden door een verandering van instelling van miljoenen blanke Ame rikanen, die nu blijven beweren dat de neger inferieur geboren wordt en dat hij onder de duim gehouden moet worden om niet gevaarlijk te zijn. BARtËüÖrIsSTr" HAARLEM TEL 13439 LElOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: Nu en dan buien, maar ook enkele opklaringen. Zwakke tot matige noordwestelijke wind. Aanhoudend koud weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Zondag begint de zomer, maar niet met zomers weer. Het zal koud zijn met buien, maar ook opklarin gen en een vrij krachtige wind tus sen noord-west en noord. Het kwik komt niet hoger dan 14 a 15 graden. Zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Na zondag een geleidelijke verbetering. Een extra opwindend tintje kreeg de stemming in de Senaat gisteravond door het feit dat senator Goldwater, de meest waarschijnlijke kandidaat voor het presi dentschap van de Republikeinse Partij tegen het wetsontwerp stemde. Daarmee liep Goldwater uit de pas. Zijn partijgenoten stemden voor ruim drie kwart voor de wet. Goldwater zei evenwel dat hij het met zijn geweten niet overeen had kunnen brengen voor een wet te stem men, die de federale regering zoveel nieuwe macht geeft in te grijpen in het leven in de verschillende staten en in het bestaan van de enkeling. De senator, kleinzoon van een Poolse rabbi, sprak zich wel nadrukkelijk uit te gen rassendiscriminatie, maar zei in dit geval zijn antipathie tegen machtsconcen tratie in Washington en ontwikkelingen in de richting van een politiestaat voor te moeten laten gaan. Met die houding heeft Goldwater zich uiteraard bijzonder populair gemaakt bij de blanken in de zuidelijke staten, die ove rigens de wet wel uit rassenvooroordelen verafschuwen. Wordt Goldwater de repu blikeinse kandidaat, dan zou zijn houding van gisteren hem wel eens overwinningen kunnen opleveren in het traditioneel demo cratische zuiden. En daarop speculeert de senator uit Arizona dan ook. Dat blijkt uit zijn openlijke verklaring dat hij erop re kent in de grote steden aan de oostkust geen winst te boeken en ,dat de negers voor de republikeinen toch onbereikbaar zijn. Martin Luther King, de Amerikaanse ne gerpredikant en ijveraar voor rasseninte gratie heeft woorden van lof gesproken over de goedkeuring van het wetsontwerp op de burgerrechten door de Amerikaanse senaat. Hij meent, dat St. Augustine een goede plaats is om de werking van de nieuwe wet te beproeven. Hij wil dat van de zomer doen. De 40-jarige heer W. Vugs uit Valkens waard, bedrijfseconoom bij een Eindho- vense drukkerij, is in de nacht van don derdag op vrijdag in zijn woonplaats ge dood door een schot van een douanier, dat werd gelost nadat de heer Vugs om on begrijpelijke reden een stopteken had ge negeerd. De heer Vugs reed per auto met een snelheid van ongeveer 100 kilometer over de Maastrichtseweg in de richting van de doorlaatpost Achel. Een kilometer vóór de grensovergang stonden vier douaniers. Eén van hen ging de naderende wagen tege moet met een rode lamp. Hij gaf een stop teken, dat echter door de heer Vugs werd genegeerd. Eén der drie andere douaniers trok zijn pistool, waarmee hij een waar schuwingsschot loste. Toen de heer Vugs ook het waarschuwingsschot negeerde, los te de tweede douanier een schot op de benzinetank van de auto. Deze werd lek geschoten, maar niettemin stopte de heer Vugs niet. Op een afstand van 100 meter van de wagen loste de douanier een kara bijnschot met de bedoeling een achterband van de wagen te raken. De kogel ging echter door de kofferruimte en de leunin gen van achter- en voorbank heen en trof de heer Vugs in de rug. Het slachtoffer overleed een half uur nadat hij werd ge raakt. De kogel is zoals bleek binnen de auto van richting veranderd. Zonder deze afwijking zou de kogel in het zitvlak van de chauffeur terecht zijn gekomen. De vraag, waarom de heer Vugs de stop tekens van de douaniers heeft genegeerd, zal wel altijd onbeantwoord blijven. In zijn auto werd geen smokkelwaar gevon den. Hij stond in Valkenswaard zeer goed bekend. Politie en douane, die het fatale schot bijzonder betreuren, begrijpen niet waarom de heer Vugs de douaniers met 100 kilometer per uur voorbijreed. LEOPOLDSTAD (Reuter) Anti- regeringsgezinde troepen hebben de hoofd stad van de Kongolese provincie Noord- Katanga, Albertstad, veroverd. De Amerikaanse consul in Elisabethstad is vrijdagmorgen met de Britse consul uit Albertstad gevlucht. Ongeveer 150 in Albertstad wonende Europeanen zijn donderdagavond per schip over het meer van Tanganjika naar Boeroendi geëvacueerd. Volgens een radio bericht in Leopoldstad zijn vrijdagmorgen weer honderd Europeanen naar Kogoma, aan de overzijde van het meer in Tan ganjika vertrokken. Prof. dr. A. J. P. Tammes, hoogleraar in het Volkenrecht en de leer der inter nationale betrekkingen aan de gemeente lijke universiteit te Amsterdam, is van mening dat een televisie-eiland in de Noordzee onrechtmatig is en in de eerste plaats behoort te worden tegengegaan door die kuststaat die de nauwste aanknoping met een zodanige onderneming heeft door de nationaliteit van de betrokkenen, door de exclusieve rechten over het aangrenzen de continentale plat en door de werking op het territoir. Dit is de conclusie van een notitie van prof. Tammes van 1 februari 1964, recht matigheid van het plaatsen en gebruiken van een televisie-eiland in de volle zee, met name de Noordzee. De notitie is op gesteld op verzoek van enige leden van de pacificatiecommissiè. De tekst is gepubli ceerd in het jongste nummer van het Ne derlands Juristenblad. Het plaatsen en gebruiken van een kunst matig televisie-eiland in volle zee kan vol gens prof. Tammes niet worden beschouwd als de uitoefening van het algemeen er kende beginsel van de vrijheid van de zee Het moet bovendien worden beschouwd als een inbreuk op de vrijheid van de volle zee indien een dergelijk eiland wordt ge plaatst in één van de drukst bevaren zeegebieden waar het een permanent ob stakel vormt. Het is dan in strijd met de behoorlijke inachtneming van de belangen die andere staten bij de uitoefening van de vrijheid in volle zee hebben. Op deze foto staan drie postzegels afgebeeld die eind juli in omloop zullen komen. Het zijn: links een uitgave van de Surinaamse posterijen ter gelegenheid van de jamborette „Bigi Kroetoe" in Paramaribo. Waar den 3 1, 8 4, 10 5 en 20 10 in de kleuren geel en blauw. Rechts: twee zegels gewijd aan de Nede- landse Spoorwegen die op 20 sep tember van dit jaar honderdvijfen twintig jaar bestaan. Het ontwerp is van de fotograaf Cas Oorthuis. De zegel van 15 ct. toont de lichtseinen van de stationsbeveiliging (kleuren: grijs, zwart en groen), die van 40 ct. het modernste materieel waarover de spoorwegen thans de beschikking hebben. (Kleuren: grijs, zwart en geel.) •ft Q| Q.J Jj.a? M - v Vrijdag heeft een van de twaalf gondels die gebruikt zullen worden bij het dichten van de dam in de Grevelingen een geslaagde proef vaart gemaakt tussen Bruinisse op Schouwen-Duiveland en Goeree. De Fransman Joubert die aan de tot standkoming van deze kabelbaan met andere Franse technici heeft •gewerkt, bestuurde de gondel. Onder elke gondel hangt een net waarin tien ton steen vervoerd kan worden, bestemd voor het dichten van het sluitgat. De oversteek van 1200 meter kostte gisteren precies twintig minu ten. De kabel wordt behalve aan het begin- en het eindstation opge houden door drie pylonen in de Gre velingen die elk achtendertig meter hoog zijn. Zelfs bij windkracht zeven kan er nog worden gewerkt. Men zal volgende maand met het dichten van het gat beginnen. SOUTHAMPTON (Massachusetts) (AFP- Reuter) Senator Edward Kennedy, de jongste broer van wijlen president Ken nedy, is ernstig gewond bij het veronge lukken van een klein vliegtuig waarmee hij op weg was naar een bijeenkomst van de democratische partij in Massachusetts. Zijn toestand is niet kritiek. Twee andere inzittenden van het vlieg tuig raakten in de wrakstukken beklemd. Zij zijn door politie en brandweer bevrijd. Kennedy is in allerijl naar een ziekenhuis overgebracht. De piloot kwam om het leven. Edwards echtgenote en de gouverneur van Massachusetts, Endicot Peabody, hebben zich direct naar Southampton be geven. De senator is 32 jaar oud. Hij is de jongste van de negen kinderen die de Ken nedy's hebben gehad. Edward werd in 1962 tot lid van de Senaat gekozen om de plaats in te nemen van zijn broer John, die pre sident van de V.S. was geworden. Hij is vader van twee kinderen. KEULEN (DPA) Vrijdagavond is in een ziekenhuis in Keulen de negenjarige Renata Fühlen overleden. Zaterdagoch tend bezweek de negenjarige Ruth Hoff mann. Beide kinderen hadden ernstige bi'and wonden opgelopen bij de overval die de krankzinnige Walter Seiffert vorige week met een vlammenwerper en een dolk op een rooms-katholieke lagere school in Vol kenhoven deed. Die overval heeft nu reeds acht slacht offers geëist, namelijk twee onderwijzeres sen en zes kinderen. Van de 28 gewonde kinderen verkeerden er zaterdag nog elf in levensgevaar. Ook de toestand van een 67 jarige onderwijzeres is nog critdeik. In het rijke scala van collecten, welke jaarlijks in Beverwijk wordt gehouden, neemt de Anjeractie ten bate van het Prins Bernhard Fonds toch wel een zeer bijzondere plaats in. Werd het Prins Bernhard Fonds in 1940 gesticht met het doel de nodige financiën bijeen te brengen ter be vrijding van ons vaderland, nh de oorlog werd zijn doelstelling in zo verre gewijzigd, dat het thans een bijdrage tracht te leveren aan de geestelijke weerbaarheid van ons volk. Het Prins Bernhard Fonds en de daarbij aangesloten Anjerfondsen trachten dit doel te hereiken door het verlenen van financiële steun aan zaken van wetenschap, kunst en volksontwikkeling. Ik behoef nauwelijks te beklem tonen hoe juist in deze tijd van ver korte werktijd en van technische vooruitgang hoe tegenstrijdig het overigens ook moge klinken het gevaar van geestelijke vervlakking bijzonder groot is. Juist nu bestaat er een dringende behoefte aan een goed verenigingsleven, aan uitingen van cultuur en de daarvoor noodzakelijke accommodaties. En het is het doel van het Prins Bernhard Fonds om daarbij de helpende hand te bieden. Vanzelfsprekend zal het Prins Bernhard Fonds daarvoor over de nodige middelen moeten kunnen be schikken. Vandaar dat ik een dringend be roep op u doe om de collectanten, die in de week van 22 tot en met 27 juni u zullen bezoeken, niet teleur te stellen. Tua Res Agitur Het gaat om uw zaak, is de veelzeggende lijf spreuk van het Prins Bernhard Fonds! J. G. S. BRUINSMA, Burgemeester van Beverwijk John Wilmot: Eens had ik zes theorieën over kin deropvoeding; nu heb ik zes kinderen en geen theorieën. Weerrapporten1, 2 Agenda van ljmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 Beeldverhalen 2, 23 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Uitgaan in Haarlem4 Medische verzorging 4 Films 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6, 13 Kerkdiensten 6 In de Vishal en op zee6 Economisch nieuws11 Beurs H Effecten en Geldmarkt 11 Scheepsberichten 11 Op en om het Binnenhof13 Erbij 13 t/m 24 Topsy 14 Kunst 21 Feuilleton 23 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Op het Japanse schip Sakoera Maroe, dat thans in de haven van Londen ligt is een handelsbeurs ingericht waarop onder meer een televisie telefoon te zien is. Behalve deze nieu wigheid zijn nog ongeveer twintig duizend andere produkten, gemaakt door in totaal zeventig Japanse firma's op deze beurs te zien. Het in kimono geklede meisje Foesako Okado heeft het druk met het de monstreren van de televisie-telefoon. Advertentie voor de gemeente VELSEN Hoofdstraat - Santpoort - Tel. 02560-8230 Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent naar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1