r VAN DAG TOT DAG het belangrijkste SIGARETTEN-NIEUWS Amerika deinst niet voor een oorlog met de Chinezen terug Vastberadenheid neemt in Washington steeds meer toe Goedmoedige Erhard mist grote visie en allure I. C. HAAN WERELDNIEUWS J DE COMPENSATE CHARCOAL FILTER Capitulatie Maleisië-gesprek niet zonder hoop Vliegtuig boven Cuba neergeschoten Overleg over Laos is opgeschort de perfecte combinatie van de beste sigaret en de beste filter Hitlerjongeren in Parijs Bonn twijfelt aan zijn vastberadenheid Wijziging Frans kiesstelsel erdoor Patrouillegang door Suriname Zuid-Rhodesië in V eiligheidsr aad <=Pracitótoel Zeemansgraf voor ouwe trouwe ZATERDAG 20 JUNI 1964 3 Kruispunt 'mmmmim/m/fm/m/m/m/mn Kort nieuws sinds de introductie van de filtersigaret geactiveerdehoutskool flLT&R Inpeperen Opvallend &p de Ernö Op één punt van de voorzichtige doch op hervorming gerichte politiek van wij len John Kennedy heeft zijn erfgenaam Johnson reeds zeer duidelijk moeten ca pituleren, namelijk ten aanzien van de toekomstige Amerikaanse houding tegen over communistisch China. Het is niet duidelijk of Johnson persoonlijk de mening van Kennedy heeft gedeeld, dat ondanks een verdergaande splijting tussen Moskou en Peking de politiek der Verenigde Sta ten moest werken in de richting van een vriendschappelijker relatie met Peking en niet van een steviger verbond met Mos kou tegenover China. Inderdaad hebben sterke krachten in Amerika geïntrigeerd en geageerd ten ba te van een openlijke oorlog met China, omdat de nationalistische Formosa-Chine- zen van mening waren dat het platbran den van continentaal China snel moest ge beuren zolang het nog tijd was. Kennedy heeft zich kordaat tegen de „China-lobby" verzet en koesterde weinig sympathie voor de Formosaanse agressieplannen, maar werd gehandicapt door de duidelij ke infiltratie van Peking in Zuid-Oost-Azië. Intussen is die infiltratie in de Deltalan den van het voormalige Indochina nog na drukkelijker gebleken en Johnson heeft nu blijkbaar toegegeven, dat er van ver zachting der vijandschap ten opzichte van China niets kan komen, zolang communis tisch China voortschrijdt in Zuid-Oost- Azië. Kennedy's overtuiging dat de Deltalan den het recht moesten hebben, hun eigen regeringsvorm te kiezen en dat de Ame rikaanse politieke „way of life" daar geen kans maakte in verband met de sociale achterlijkheid, is nu geheel losgelaten. Zelfs als het gros der volken van deze Zuidoostaziatische landen een scherp so cialistisch hervormingsregime zouden wensen, dat dicht bij de communistische leerstellingen ligt, zal Amerika onder de leuze van „weg met het communisme" de ze landen dwingen in de richting van een namaak-democratie compleet met politiek- militaire verbintenissen met het Westen Dat is de realist Kennedy nooit als mo gelijk voorgekomen, omdat hij gewend was véél verder te kijken dan het lopen de kalenderjaar. Johnson of zijn in vloedrijke omgeving heeft in dit opzicht de kortzichtigheid van Truman en Eisen hower in ere hersteld, ondanks het feit dat intussen de dageraad der bewustwor ding in de Aziatische massa's weer heel wat verder gevorderd is. r <- „•tcj NT:ri - 19 TOKIO (Reuter) President Soekarno van Indonesië, die heeft gezworen Malei- sië te zullen „verpletteren", kwam zater dagmorgen van aangezicht tot aangezicht met premier Abdoel Rachman van Malei sië in een poging om een vreedzame rege ling van hun geschillen te bereiken. Met hen zit aan de conferentietafel president Macapagal van de Philippijnen, die vrij dag meedeelde dat er „wezenlijke hoop op overeenstemming" bestaat. Het topgesprek wordt gevoerd in de ambtswoning van de Japanse premier Ikeda. Soekarno en Abdoel Rachman hebben, naar verluidt, tijdens het overleg een Phi- lippijns voorstel ter beslechting van hun geschillen aanvaard. Dit voorstel zou on der meer de vorming van een uit vier landen bestaande Afrikaans-Aziatische ver zoeningscommissie behelzen. De bijeen komst was verdaagd, om de Maleisische premier en het Indonesische staatshoofd in staat te stellen met hun delegaties nader overleg te plegen over het voorstel. MIAMI (AFP en Reuter) De Cubaan se luchtdoelartillerie heeft vrijdag een „piraten"-vliegtuig naar beneden gescho ten, dat een suikerraffinaderij had gebom bardeerd. Dat meldde vrijdagavond radio Havana. Het toestel kwam volgens de Cubanen uit de Verenigde Staten en liet drie bom men vallen boven de Marcelo Salao-fa briek bij Caibarien in de provincie Las Villas. Een van de bommen heeft doel getroffen. Van slachtoffers werd geen melding ge maakt. Het radiostation verweet de Ame rikaanse regering, dat zij niets onderneemt om dergelijke aanvallen te verhinderen. LONDEN (AFP en Reuter) Rusland heeft Engeland gevraagd de besprekingen tussen de twee landen over het Poolse voorstel voor een zeslandenconferentie over Laos op te schorten. De besprekingen werden sedert enkele dagen in Moskou ge voerd tussen de ambassadeur van Groot- Brittannië en de Russische regering. Polen stelde onlangs voor een conferen tie te houden tussen vertegenwoordigers van Engeland, Rusland, India, Canada, Polen en de leiders van de drie vleugels in de coalitieregering van Laos. De Sovjet-Unie steunde dit voorstel, Engeland maakte enig voorbehoud. Waar nemers geloven niet dat het Poolse voor stel nu van de baan is. Men verwacht dat Polen het op een aantal, nog niet bekende punten, zal wijzigen. De wet op de burgerrechten, die de Amerikaanse kleurlingen een stap verder zal brengen bij gelijkberechtiging, en die thans door de Amerikaanse Senaat is aan genomen, draagt een markant stempel van wijlen John Kennedy. President John son heeft dan ook de aanvaarding van de ze wet aanbevolen als een eerbetoon aan zijn overleden voorganger, die een moe dig begin heeft gemaakt met zijn strijd tegen de verkrachting van de Amerikaan se vrijheidsidealen en die juist door deze moed waarschijnlijk de dodelijke vijand schap van rechtse extremisten over zich afriep. De republikeinse kandidaat-kandidaat voor het presidentschap, Goldwater, is een felle bestrijder van deze wet en in het al gemeen van de aanvaarding der Ameri kaanse negers in het maatschappelijke patroon van gelijke rechten. Het is niet de enige reden echter, waarom Goldwater als een gevaar voor de Amerikaanse de mocratie wordt gezien. Men kan in deze maanden die aan de presidentsverkiezing voorafgaan, een steeds duidelijker omlijning waarnemen van de innerlijke strijd, die Amerika voert om te komen tot een bepaling van zijn toe komstig beleid en toekomst-idealen tegen over de stromingen en ontwikkelingen in de binnenlandse en buitenlandse politiek. Dit jaar is een beslissende periode voor de Verenigde Staten, die aangeland zijn op een kruispunt van goede en gevaarlij ke wegen. Raadsvergadering. De- eerstvolgende vergadering van de raad der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude zal ge houden worden op woensdag 1 juli 1964, s avonds 7.30 uur in het raadhuis te Half weg. Advertentie WAAROM NIEUW? Omdat de Bentley compensate charcoal filter uit twee delen bestaat, n.l. een charcoal binnenfiiter en een selectief eindfilter. De Bentley com pensate charcoal filter biedt duidelijke voordelen boven gewone filters. Charcoal filters werden in Amerika voor het eerst op grote schaal gebruikt en hebben è^ar een grote om wenteling teweeggebracht. De Benffêy compensate char coal filter is opgebouwd uit werkzame deeltjes geacti veerde houtskool. De wetenschap maakt van deze ver edelde houtskool veelvuldig gebruik, o.a. voor zuivering van lucht. Daardoor nu wordt Bentley zo mild en aange naam zacht. De zuiver witte eindfilter van Bentley vervult een bijzonder selectieve functie en laat het volle Bentley aroma ongehinderd door. Bentley biedt U de zekerheid van een waarlijk zuiver rookgenot en niet alleen door de verfijnde melange van de beste tabakken die voor geld te koop zijn, maar ook en vooral door de werking van deze beide filters in één. ot*pensale_ch£^eo5/ N.V. CIGARETTES IMPORT COMPANY V/H A. J. BLOK. SCHEVENINGEN ro1 (Van onze correspondent) - - rrr^wT fTQYT WASHINGTON De Amerikaanse re gering lijkt vast van plan de crisis in Zuidoost-Azië niet te laten ontaarden in een overwinning voor de communisten. De stemming op het ministerie van Buiten landse Zaken in Washington duidt erop dat men de communistische bedreiging in Laos, Vietnam en eventuele andere staten met alle mogelijke kracht tegemoet zal treden. Men wil eventueel een oorlog met communistisch China riskeren om dat deel van Zuidoost-Azië te beschermen. Men beschouwt Zuidoost-Azië als even essentieel voor de veiligheid van het Wes ten en de vrede in de wereld als, bij voorbeeld, Berlijn en Cuba. En de Ame rikanen lijken van plan een even hard standpunt in te zullen nemen in het Verre Oosten als tijdens de crisis rondom Cuba en Berlijn. De politiek van de regering Johnson be oogt de Chinese communisten in te pepe ren dat zij met geweld niets bereiken en op de verkeerde weg zijn. Aan deze opzet is dan ook niet vreemd dat men in Wash ington de laatste tijd vastberaden gezich ten trekt en af en toe de vuist balt. Men acht dit tegenover de Chinezen op dit moment de enig mogelijke politiek en wel omdat men er hier van uitgaat dat Peking nog steeds in een agressief-revo- lutionair stadium verkeert en dat het van geen vreedzame overeenkomsten wil we ten. Washington heeft op dit punt een essen tieel ander inzicht dan Parijs,, dat over eenkomsten mogelijk acht en gelooft dat een neutraal Zuidoost-Azië door de com munisten met rust gelaten zal worden. Opvallend is voorts dat de Amerikanen er sinds enige tijd op uit zijn niet alleen de Chinezen ervan te overtuigen dat het hen ernst is met hun strijd in Zuidoost- Azië, maar ook de Europese bondgenoten. PARIJS (AP) De politie van Parijs heeft meegedeeld een nieuwe extreem rechtse beweging ontdekt te hebben die het hakenkruis als symbool gebruikt. De beweging heet „Occident" (westen). De le den zijn hoofdzakelijk jongelui van even in de twintig of jonger. De leider is een 23-jarige student. Hij is gearresteerd. In de woning van een van zijn vriendinnetjes zijn aanplakbiljetten, vlugschriften, gezagsondermijnende bro chures en hakenkruisen gevonden. Het onderzoek dat tot de ontdekking van de organisatie geleid heeft begon nadat een groep goedgeklede jongelui een bijeen komst van een linkse organisatie in een Parijse bioscoop verstoord had. De jonge lui, die met ijzeren staven en haken ge wapend waren, verschaften zich toegang tot het theater en molesteerden de aanwe zigen. Vervolgens waren zij op motoren ge vlucht. Er zijn geen aanwijzingen hoeveel leden „Occident" telt. Men ergert zich in de Amerikaanse hoofd stad aan het gebrek aan belangstelling 'dat vele Europese staten voor de crisis in het Verre Oosten tentoonspreiden. Men ergert zich helemaal aan regeringen, "die de Chi nezen eerder vriendelijk toelachen dan hen met grimmige vastberadenheid een vuist onder de neus houden. Deze ergernis richt zich niet alleen te gen Frankrijk, dat Peking kortgeleden er kende, maar ook tegen de Britse premier sir Alec Douglas-Home die juist pleitte voor toelating van Communistisch China tot de Verenigde Naties en voor meer contac ten met het regime in Peking. En bovendien zijn de Amerikanen geër gerd over de kleinere Europese bondgeno ten die volgens hen veel te weinig besef fen dat hun eigen vrijheid en veiligheid op het spel staan in de crisis in Vietnam en Laos. (Van onze correspondent) BONN „Ik ben niet van plan naar Moskou te gaan", verklaarde bondskanse lier Ludwig Erhard gisteren voor journa listen uit binnen- en buitenland. Hoogte punt in de mededelingen die Erhard had te doen was wel dat hij, tegen het drijven in van zijn coalitiegenoten de vrije demo craten van vice-kanselier Erich Mende, besloten heeft geen spectaculaire reis naar de Sovjet-Unie te ondernemen omdat er, in de woorden van Erhard. geen punten waren waarop beide partijen tot een vruchtbaar gesprek zouden kunnen komen. Voor het geval dat Kroesjtsjev van me ning mocht zijn dat er wel dergelijke pun ten beslaan, wordt de Russische premier PARIJS (Reuter) De Franse Nationa le Vergadering heeft nu haar goedkeu ring gehecht aan een wetsontwerp, waar bij van het stelsel van evenredige ver tegenwoordiging voor gemeenteraadsver kiezingen wordt afgestapt. In steden met meer dan 30.000 inwoners zullen de ge meenteraadsleden voortaan gekozen wor den bij eenvoudige meerderheid. De rege ring verwacht, dat sommige partijen zich nu genoodzaakt zullen voelen, gemeen schappelijke lijsten op te stellen. De binnenlandse situatie in Brits-Guya- na heeft bij de Surinaamse regering vrees doen rijzen voor de mogelijkheid van on gewenste activiteiten in het grensgebied tussen Suriname en Brits-Guyana. Op verzoek van de Surinaamse rege ring heeft de minister van Defensie daar om ter ondersteuning van het optreden van de Surinaamse politie aan de com mandant van de strijdkrachten in Surina me opgedragen bij wijze van voorzorg de patrouillegang langs de grensrivier, de Co- rantijnrivier, te intensiveren. Indien nodig zal de Koninklijke Marine in de toekomst assistentie kunnen verle nen bij de controle in de Surinaamse ter ritoriale wateren en het mondingsgebied van de Corantijnrivier. vriendelijk uitgenodigd dan maar naar Bonn te komen. De reis naar de Verenigde Staten die Erhard afgelopen zondag besloot, wekte nauwelijks nog enige discussie op. Wel stond Erhard uitvoerig stil bij de affaire van de dag: het geval-Heye. De Wehrbeauftragte had zijn bezwaren tegen de gang van zaken in de Bundes- wehr veel beter in zijn schriftelijk verslag aan het Parlement kunnen spuien vond Erhard. En hij had daarvoor niet de hulp van een geïllustreerd weekblad hoeven in te roepen. Een dergelijke opvatting werd onmiddellijk nadat de affaire ontstaan was ook al door de Frankfurter Allgemeine Zeitung verkondigd. Ludwig Erhard mist de gave van het woord en de gave van de presentatie. Hij verschijnt niet als president De Gaulle van achter roodpluchen gordijnen in een zaal met kroonluchters en gouden stoeltjes. Er hard komt onopgemekrt binnen in een van de vergaderzalen in het parlementsge bouw, terwijl de aanwezigen rustig door praten tot de voorzitter van de bijeenkomst het woord neemt. De bondskanselier trekt aan zijn sigaar en staart onbewogen in de verte, hij ver slikt zich in de zinnen van de verklarin gen die hij op papier heeft opgesteld. Van de meer dan vijftig vragen die door de journalisten schriftelijk zijn ingediend be antwoordt hij er een kleine vijftien. Het vrije vraag- en antwoordspel dat daarop volgt geeft geen aanleiding tot spectacu lair woordspel of magistrale uiteenzettin gen. Bij gelegenheden als deze vraagt men zich in de wandelgangen van het Bundes- haus af wat er moet gebeuren als deze goedmoedige vader van de Westduitse wel vaart aan het hoofd van zijn land in een werkelijk ernstige crisis zou geraken. Wat vangt men dan aan met een man die niet eens de moed heeft zijn minister van Ver keer te ontslaan als deze voor het aan zien van de Bondsrepubliek in de we reld levensgevaarlijke toespraken houdt. „Hitier heeft het verdrag van München verscheurd. Het bestaat dus niet meer", zegt Erhard. Het is curieus om hem het woord Hitier te horen uitspreken want groter afstand tussen deze twee werelden is nauwelijks denkbaar. Het is beangstigend dat het symbool van deze anti-show er ook zijn eigen ver dediger van moet zijn. Is Erhard bijvoor beeld de onderhandelaar met de. Sovjet Unie, nadat eerst de hereniging 'een feit zou moeten zijn? In deze zaken is Er hards filosofie al even kwestieus als zijn eigen politieke gave. NEW YORK (Reuter) Een subcom missie van de Verenigde Naties heeft aan gedrongen op behandeling van de „zeer dringende" kwestie-Zuid-Rhodesië door de Veiligheidsraad. Volgens de commissie is de toestand in dat land „zeer verslech terd". De commissie vindt, dat de Britse hou ding de indruk wekt, dat Engeland zich te zeer bezig houdt met de belangen van de Europese minderheid in Zuid-Rhodesie en dat verdere besprekingen met de Brit se regering waarschijnlijk geen resulta ten zullen opleveren. Engeland heeft herhaaldelijk gezegd, dat het niet bevoegd is in de binnenland se zaken van Zuid-Rhodesië in te grijpen. De commissie van de V.N. acht dit een miskenning van Engelands plicht, de be langen van de meerderheid van de bevol king van Zuid-Rhodesië te beschermen. In haar rapport zegt de commissie, dat de stemming in Zuid-Rhodesië onder de niet-blanke bevolking zodanig is, dat het tot een ernstige uitbarsting kan komen, waarvan de gevolgen niet tot Zuid-Rhode sië beperkt zullen blijven. Straf voor bromnozems. De kantonrechter in Amsterdam heeft vier bromnozems veroordeeld tot boetes variërende van 50 gulden subsidiair 3 weken tucht school tot 25 gulden subsidiair een week tuchtschool. Voorts werden twee brom fietsen verbeurd verklaard en twee an dere voorwaardelijk verbeurd met een proeftijd van twee jaar. De jongens, drie van 16 en één van 17 jaar, waren bij relletjes in Nieuw West bekeurd. Hun zaken werden achter gesloten deu ren behandeld. Stemmachines De gang naar het stemlokaal, vrienden, is altijd weer een hoogtepunt in mijn leven. Ik ben maar een heel klein manne tje en dat laat de harde wereld mij vrijwel dagelijks merken. Maar eens in de twee jaar ben ik iemand die meetelt, een man van gewicht, een vrij en soeverein Kiezer. Op zo'n hoogtijdag wandel ik, in stem mig zwart pak, al vroeg naar het stem bureau. Zonder haast schrijd ik naar de groene tafel, maak een lichte buiging voor de Heren en neem mijn stembiljet in ont vangst om dan achter het gordijn bedacht zaam het vakje mijner keus rood te kleu ren. Daarna ga ik ter stembus en laat er langzaam mijn Stem in wegzinken, met ingehouden adem om haar te hóren vallen. Dan herneem ik diep-voldaan mijn geringe taak in het drukke leven van alledag, waar ik even buiten én boven gestaan heb als een man die, één moment lang, het Lot van land en volk in eigen hand gehad heeft Zo voel ik dat, en wellicht velen met mij. Een plechtig gebeuren met als apotheose de sacrale handeling met het Rode Pot lood, plechtanker van onze parlementaire democratie. Een belangrijk gebeuren ook, dat zich naar mijn mening voltrekken moet in een atmosfeer van wijding en bezonken heid, waarin ieder vertoon van haast of overijling zu detoneren. En nu wil minister Toxopeus ons een stemmachine aansmeren omdat het op de oude vertrouwde manier niet snel genoeg zou gaan. Ik vind dat een walgelijke ge dachte, Zijne Excellentie onwaardig, zogoed als ik het ook in hoge mate betreur, dat achthonderd ambtenaren Haagse ambte naren of all things! zich hebben laten misbruiken voor een proefneming met dat apparaat waarbij zij zich zelfs zover ver gaten dat zij een formele handeling het uitbrengen van de Stem in het bijzonder önambtenaarlijke tempo van één stem per zes sekonden volbrachten alsof het een vulgaire snelheidswedstrijd betrof! Het is, dunkt mij, opnieuw een bewijs van de voortschrijdende zedenverruwing in onze maatschappij, waarin blijkbaar alles gauwgauw, roefroef moet, ook als dat ten koste gaat van de goede vormen, het zelfrespect en de waardigheid van de (klei ne) burger. Want wat, Excellentie, blijft er met Verschuldigde Eerbied van onze waar digheid en ons zelfrespect over als we nu óók al bij de vervulling der heilige Stem plicht verlaagd worden tot opgejaagde knoppen-indrukkers? Advertentie complete meubilering BARTELJOR1SSTRAAT 39-41 HAARLEM - TEL. 10250 Uit de praktijk met de maan- dagsiuiting is ons gebleken, dat onze cliënten het op prijs stellen onze zaak op maandag weer geopend te zien. Dienovereenkomstig zijn wij met ingang van maandag 22 juni '64 weer als voorheen 's middags geopend Schoten. Een onbekende heeft vrijdagavond twee pistoolschoten gelost op het ge bouw van de Amerikaanse ambassade in Ankara. Een paar ruiten sneuveden. ff LA SPEZIA (AP) De ouwe trouwe, een Italiaanse hond die zijn schip niet in de steek wilde laten, zelfs nadat de bemanning dit wel gedaan had, is weggekwijnd en gestorven. Dokwerkers en schooljongens, die de afgelopen drie maanden hem voedsel aan boord gebracht hadden, hebben hem een zeemansgraf gegeven, omdat hij dat verdiend had. Van jongsaf was de hond mascotte geweest aan boord van een oud vracht schip. Tenslotte werd het schip voor sloop in La Spezia opgelegd. De be manning ging heen, maar de hond bleef. De naburige vissersplaats Camogli heeft onlangs de jaarlijkse prijs voor het trouwste dier aan de scheepshond toegekend. Walkant ingestort. Van een kanaal in het Europoortgebied is de walkant over een lengte van tachtig meter ingestort. Bin- nenvaarttankers moeten nu een omweg van acht tot tien uur maken om de laadplaats van een oliemaatschappij te bereiken. Waarschijnlijk kan de strem ming in drie of vier dagen worden opgeheven. Verbod. De Zuidafrikaanse regering heeft vaartuigen verboden op minder dan een mijl afstand te komen van Robbeneiland, de strafkolonie bij Kaapstad waar Nel son Mandela en zes medeveroordeelden gevangen zitten. Zij hebben wegens sa botage levenslang gekregen. Strijdmiddelen. De Amerikaanse bond van beoefenaars der exacte wetenschappen heeft de regering verzocht de produktie van biologische en chemische strijdmid delen te staken en te proberen ook andere landen daartoe te bewegen. Bevolking. De bevolking van de Verenigde Staten zal maandag de 192 miljoen zielen bereiken, een toeneming van dertien mil joen sinds de volkstelling van 1960. Verdrag. In Belgrado is een Frans-Zuidsla- visch verdrag voor culturele, weten schappelijke en technische samenwer king gesloten. Overval. Vier mannen hebben in de buurt van Catania op Sicilië een trein aange houden door een auto op de rails te plaatsen. Zij namen veertien postzakken mee met een inhoud ter waarde van 150.000 gulden. Twee van hen zijn in middels gearresteerd. De buit is opge spoord. Onschendbaarheid. De commissie voor de geloofsbrieven van de Westduitse Bonds dag heeft vrijdag met algemene stem men besloten de volksvertegenwoordi ging te verzoeken de parlementaire on schendbaarheid van de gewezen minister voor Vluchtelingenzaken, Krüger, op te heffen, opdat een onderzoek kan worden ingesteld naar tegen hem uitgebrachte beschuldigingen, volgens welke hij in het door de Duitsers bezette Polen deel heeft uitgemaakt van een rechtbank, die Polen ter dood heeft veroordeeld. Staking. Italiaanse typografenbonden heb ben voor volgende week 24-uursstakin- gen uitgeroepen ter ondersteuning van looneisen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3