Wethouder R. Verbeek heit de eerste paal voor modern bejaardencentrum MERCEDES-BENZ Firma Gebr. JAK - Santpoort Aanpakken! Kustvaart in moeilijkheden door internationale concurrentie Havenberichten HOOGSTE GEBOUW IN SANTPOORT Flatgebouw van acht verdiepingen biedt plaats aan 96 bejaarden Nederlands schip aan de grond WKA en NATU Zuid-Kennemerland overwegen stichting van vormingscentrum Veertien geslaagden bij Hoogovens Zwemsuccessen van Velser politie lubkampioenschap tafeltennis GAAT U MET VAKANTIE? Metalon gordijnstof ZATERDAG 20 JUNI 1964 Riante ligging Ten voorbeeld gesteld Wij, de fa. BRUISSCHAART-WITTE te Velsen, bouwen met de medewerking van de hierna te noemen onderaannemers het bejaardencen trum aan de Roos en Beeklaan te Santpoort-N. Schildersbedr. J. H. Grimbergen, Driehuizerkerkweg 90, Driehuis Electro Technisch Bureau Keizer, Plein 1945 nr. 54, IJmuiden Loodgietersbedrijf H. van Baak en Zn., Verbindingsweg 31, Bloemendaal Betonvlechtwerk N. J. de Graaft en Zn., Pleiadenplantsoen 75, IJmuiden. SUB-AGENT HOOFDSTRAAT 169 - TELEFOON 8345 Voorradig: type 190D 1964 Oefenrookbom stichtte verwarring in IJ muiden VSV en Stormvogels Kort nieuws en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Overzicht van het terrein in Sant poort-Noord waar vrijdag een begin is gemaakt met de bouw van het bejaardencentrum van de Stichting tot Huisvesting en Verzorging van Bejaarden en Alleenstaanden. Vrijdagmiddag heeft de heer R. Verbeek als wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting der gemeente Velsen op het terrein, omsloten door de Kruidber- gerweg, Dr. de Grootlaan, Roos en Beek laan en Valkenhoeflaan in Santpoort-Noord, de eerste van de 160 betonpalen geheid waarop het bejaardencentrum van de Stichting tot Huisvesting en Verzorging van bejaarden en alleenstaanden komt te rusten. Zoals wij al eerder hebben be richt betreft het hier een flatgebouw van acht verdiepingen met 96 een- en twee kamerwoningen, vijf apart staande eens gezinshuizen, een woning voor de beheer der en een gebouwtje voor kruisvereni gingen. Het complex is ontworpen door de architecten ir. W. Ph. van Harreveld en G. B. de Jongh. Voordat wethouder Verbeek een officieel begin maakte met de bouw heeft de voor zitter van het stichtingsbestuur, ir. J. K. Siderius een uiteenzetting gegeven van de motieven die aan de stichting van het be jaardencentrum ten grondslag liggen en van de opzet van het gebouwencomplex. Als het bejaardencentrum gereed zal zijn zullen in de gemeenten Velsen en Bloe- mendaal gaandeweg meer woningen, die thans door oudere mensen worden be woond, vrij kunnen komen voor jongere gezinnen. In het bejaardencentrum in Santpoort-Noord kunnen zowel bewoners die een zelfstandige huishouding willen voeren als zij die een zekere verzorging wensen geplaatst worden. Die aangepas te behuizing maakt dat het bejaardencen trum geen „wachtkamer voor de lange reis" zal zijn, maar een tehuis waar ou dere mensen zich werkelijk gelukkig kun nen voelen. De stichting hoopt binnen afzienbare tijd met de gemeenten Velsen en Bloemendaal te kunnen overleggen over de verdere plannen met betrekking tot het bejaar dencentrum. Op het ogenblik overtreft het aantal aanvragen al ruimschoots dat van de beschikbare woningen. Ir. Siderius wees op de riante ligging van het bejaardencentrum dicht bij de bos sen van Duin en Kruidberg, het station en de grote steden. Met erkentelijkheid maak te hij gewag van de prettige samenwer king met de Velsense dienst van Openba re Werken en Volkshuisvesting bij de op zet van het bouwplan. Ook de provincia le dienst voor de volkshuisvesting is bij zonder vlot geweest met het verlenen van de bouwvergunning, hoewel de hoogte van het flatgebouw nogal een uitvoerig onder werp van discussie is geweest. Niet meegevallen is de huurprijs van de bejaardenflats. Deze bedraagt 100 per maand te verhogen met 50 voor een. trale verwarming, recreatie en andere dienstverleningen. Hoewel het stichtings bestuur er zich van bewust is dat het me rendeel van de bejaarden deze huur niet kan betalen was het van mening dat toch de voorkeur moest worden gegeven aan het bejaardencentrum zoals dat nu ontworpen is. Volgens ir. Siderius moet de premie voor de bouw van bejaarden woningen aanzienlijk worden verhoogd Hij vroeg zich af of er voor levensverze keringmaatschappijen en de industrie geen taak ligt bij de topfinanciering van be jaardenwoningen. De heer R. Verbeek, Velsens wet houder van Openbare Werken en Volkshuisvesting, op de heimachine tijdens het heien van de eerste paal voor het bejaardencentrum. Het nieuwe bejaardencentrum zal, zo zei hij, een gemeenschap zijn waarin men sen van verschillende levensovertuiging bijeen zijn. Hij sprak de wens uit dat de toekomstige bewoners elkaar desondanks zullen weten te accepteren en te respec teren. Wethouder Verbeek begon met het be stuur van de stichting namens het Vel sense gemeentebestuur te complimenteren met zijn initiatief en de voortvarendheid waarmee het de zaken heeft aangepakt. Hij stelde de stichting graag ten voorbeeld aan degenen die al jaren praten over de opzet en het karakter van een te bouwen bejaardencentrum zonder dat de plannen geraliseerd worden. De gemeente Velsen telt ongeveer 7000 inwoners die ouder zijn dan 65 jaar. Daar van komt slechts een klein percentage voor plaatsing in een bejaardencentrum in aanmerking. Een van de belangrijkste voordelen van het bejaardencentrum in Santpoort-Noord achtte de wethouder de mogelijkheid dat aan bewoners bij ziekte of andere tegen slag de helpende hand geboden kan wor den. De heer Verbeek legde er de nadruk op dat ook bewoners van een bejaarden centrum recht hebben op een zelfstandig leven. Het is verkeerd hen daarin te be perken hoe goed de bedoelingen ook mo gen zijn. Tenslotte wenste de wethouder de bouwers een voorspoedige en vlotte bouw tqp. Zelf gaf hij daartoe het sein door op het bouwterrein met volle overgave de heimachine te bedienen bij het in de grond drijven van de eerste paal. Advertentie Advertentie Tijdens de gymnastiekdemonstraties die donderdagavond in het kader van de Vel- ser sportweek in IJmuiden zijn gehouden, steeg plotseling uit het oefenlokaal van het Roode Kruis bij de Herenduinweg een dik ke rook op. Het publiek had opeens geen belangstelling meer voor de gymnasten en holde naar de vermeende brand. Kort daarop verscheen ook de brandweer om het vuur te bestrijden. De algemene ver warring bleek echter een onschuldige oor zaak te hebben. Leden van de Rode-Kruis- colonne waren met een rookbom aan het oefenen, zonder te bevroeden dat het re sultaat de verwachtingen zo zou overtref fen. Dat de leden van het sportweekcomité alles in het werk stellen om de Velser Sportweek tot een succes te maken, bleek wel duidelijk tijdens het microkorfbaltoer- nooi, dat Swift door een beter doelgemid- delde won van het Velsens stedelijk micro korfbalteam. Dit toernooi werd gehouden op de rolschaatsbaan aan het Gijzenvelt- plantsoen, waar 's middags kartingwed- strijden de jeugd bezig hield. Toen de korf ballers van Velsen, die tegen Swift gelijk speelden (4-4) en van Oranje Nassau won nen (7-5), om zeven uur de eerste wed strijd wilden spelen, was dit geheel onmo gelijk. Midden op het speelveld lagen nog de honderd strobalen die tijdens de skel terraces hun nut hadden bewezen. Het per soneel van het olieconcern, dat met de af voer van dit materiaal werd belast, kon niet op tijd de balen van het veld ver wijderen. De comitéleden begonnen daarom aan gevuurd door de voorzitter van de sectie voetbal in de Velser Sportstichting, de heer J. Smit, een intensieve schoonmaak- campagne. De jeugdige toeschouwers kregen een bezem in hun handen gestopt en samen met de comitéleden hadden zij het speelveld in een half uur brandschoon. STOCKHOLM (Reuter) Het m.s. Leu- vehaven 500 ton uit Rotterdam is vanochtend bij de Zuidzweedse kust ter hoogte van Falsterbo aan de grond gelo pen. Een lid van de kustwacht heeft tele fonisch meegedeeld dat het schip geen ge vaar loopt en dat een sleepboot is uitge varen om hulp te verlenen. De Leuvehaven is onderweg van Karlshamn (Zweden) naar Kopenhagen met een lading olie. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Boreas, Rotterdam; Bewa, Haukipudas; Angelina, Mantyluoto, voor IJmuiden, bijlegger; Sun- rheea, Three Rivers; Herman Buisman, Par; Taurus, Rotterdam; Karl Grammerstorf, Leixoes; Yewcroft, Swansea; Peder Most, Ar changel; Noordvaarder, Brightonferry; Gra- veland, Paranaquay; Tor, Londen; Aubade, Norfolk, voor IJmuiden; Koserow, Wismar; Adelso, Oxelsosund; Dintelborg, voor IJbun- ker; Kentung, Freetown; Eemsborg, Manty luoto, voor Zaandam. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Start, Ro chester, van Zaandam; Atlantis, Odense, Georgima V, Everard; Ore Meteoor, Porte Ordaz; Nestor, Rotterdam; Merwestad, Rotterdam; Torres, Rotterdam; Jetty. Delf zijl, van Zaandam? Lienerhom, Leningrad; Harald Stange, Thameshaven; Konsul Schul- te, Bremen; Bern, Londen, van IJmuiden; Woltin, Selzate, van Zaandam; Norfolk Tra der, Harlingen; Vaasa Provider, Alu, van Velsen; Gratia, Mantyluoto; Togokust, Bor deaux; Deborah, Londen; Liberty, Antwerpen, Nerlandia, Gothenborg; Flevo, Odense; Nas- cence, Erith; Rio Corriënte, Montevideo; Lou- dima, Hamburg; Iselin, Lulea, van IJmuiden; Rote, Stockholm; Noordvaarder, Karlshamm. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Fog- laroe. Gefle, voor IJmuiden; Blisworth, Da genham; Stad Alkmaar, Sagunton, voor IJmuiden; Prins der Nederlanden, van West- Indië. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Saar land, Le Havre; Hoegh Belle, Kristiansand; Wolanda, Britswater. De Nederlandse kustvaart verkeert in moeilijkheden. Bij de steeds verder stij gende kosten als gevolg van de internatio nale concurrentieverhoudingen is het on mogelijk compenserende vrachtverhogin gen door te voeren. Aan het ontstaan van deze ongunstige toestand heeft zeker ook bijgedragen, dat de Nederlandse kustvaart in veertien jaar van 542 tot 926 schepen en van 154.000 tot 384.000 brt. toenam. Deze uitbreidingen gingen niet met een bij benadering gelijke toeneming van het beschikbare ladingaanbod gepaard. Dit heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. Van Aartsen, geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer P. Jongeling (P.G.V.). Deze had o.a. opgemerkt, dat op een Nederlands schip de bemanning twaalf koppen moet tel len, terwijl op een overeenkomstig Duits schip met zes man personeel kan worden volstaan. De minister zegt hierover dat de aan tallen bemanningsleden niet vergelijkbaar zijn. Deze aantallen zijn voor Nederland geregeld in het Schepenbesluit 1962 en ge baseerd op brutotonnage en motorvermo gen. De eisen zijn op verzoek van het bedrijfsleven zo ruim gesteld, dat met deze bemanningsaantallen over de gehele wereld kan worden gevaren. In verschil lende Westeuropese landen zijn stelsels van kracht, waarbij met minder beman ningsleden slechts een beperkt gebied mag worden bevaren. De minister noemt het in dit opzicht merkwaardig, dat uit het buitenland klachten komen dat de Nederlandse klei- i-N Het Werkverband Katholiek Amateurtoneel (WKA) heeft zich onlangs in verbinding gesteld met de afdeling Zuid-Kennemerland van de Nederlandse Amateur Toneel Unie (NATU), teneinde de mogelijkheid te onderzoeken om ook in Haarlem over te gaan tot het stichtèn van een vormingscentrum voor toneelamateurs. Voorlopig zou dit nog van bescheiden omvang moeten zijn met een of twee docenten, waarbij men meende te weten dat Elisabeth Andersen zich reeds bereid verklaarde een der cursussen te komen leiden. Naar verluidt zal deze actrice zich namelijk binnenkort in Haarlem vestigen. Ook de vereni gingen uit de IJmond kunnen hierbij worden ingeschakeld. Tijdens de in de studio van „Postaal Geneogen" te Haarlem gehouden jaar vergadering van de afdeling Zuid-Ken nemerland van de NATU, werd dit voor stel door voorzitter H. H. Kraneveld aan de verenigingsafgevaardigden voorgelegd, bij wie het plan een gunstig onthaal heeft gevonden. Men besloot dan ook het voor stel op korte termijn in eigen kring te bespreken, waarbij reeds nu door alle aan wezige bestuursleden financiële steun werd toegezegd. Daarvoor was het jaarverslag al voor gelezen door secretaris J- G. Bisenberger, die achtenveertig aangesloten verenigin gen mocht vermelden, drie minder dus dan verleden jaar. Voorts kon hij mededelen dat pogingen in het werk worden gesteld de „slapende" toneelvereniging „Herman Heijermans" weer tot activiteit te bren gen. Dezelfde bemoeiingen met „Nieuw Leven" hebben helaas niet tot resultaten geleid. Het boekjaar sloot opnieuw met een batig saldo. Nadat het periodiek aftredend bestuurs lid A. Peper bij acclamatie in zijn functie was herkozen, werd de heer T. Dammiaans door de afdelingsvoorzitter namens het hoofdbestuur onderscheiden met de zil veren rederijkersspeld. De heer Kraneveld noemde deze uitreiking volkomen ver diend, omdat de heer Dammiaans altijd buitengewoon actief voor de NATU werk zaam is geweest. Onder meer als lid van het hoofdbestuur en administrateur van het bondsorgaan. Spreker verheugde zich er dan ook over dat zijn verdiensten door het hoofdbestuur in de vorm van deze onderscheiding waren erkend. Nadat hij hier namens de afdeling een kistje sigaren aan had toegevoegd, over handigde hij mevrouw Dammiaans ten slotte het zilveren afdelingsinsigne. De voorzitter van de toneelvereniging „Vriendschap Zij Ons Doel", de heer Henk de Bruin, herinnerde op zijn beurt aan de lange periode dat zijn vereniging de heer Dammiaans in haar gelederen telde, waarbij zijn prestaties als regisseur en speler met een boekenbon werden ge honoreerd. Mevrouw Dammiaans, die tal loze mooie rollen bij „V.Z.O.D." heeft ge speeld, ontving nog een bloemstuk. Tijdens de rondvraag werd er door een der aanwezigen de aandacht op gevestigd, dat de recors en de requisieten van de Haarlemse Stadsschouwburg vrijwel ge heel zijn verouderd, zodat hij het bestuur verzocht hier eens bij de directie de aan dacht op te vestigen. Dit werd hem toe gezegd, hoewel voorzitter Kraneveld wei nig optimistisch over de resultaten was. Volgens hem is hier zowel sprake van ruimtegebrek als van een tekort aan financiën. MUZIKALE WANDELING In het kader van de Anjeractie zal de Beverwijkse Harmonie Kapel a.s. maan dag vanaf 19.30 uur een muzikale wan deling door Beverwijk maken. Met een hartelijke toespraak heeft de heer A. Stoel, chef afdelnig Opleiding en Interne Voorlichting bij Hoogovens aan een aantal cursisten het door hen be haalde diploma uitgereikt. De heer Stoel zei onder meer, dat er bij de zware in dustrie in de nabije toekomst een grote behoefte zal bestaan aan geschoolde ar beiders. Statistieken wijzen reeds nu uit dat dit aantal percentsgewijze steeds gro ter wordt. Dit betekent, aldus de heer Stoel, dat de arbeiders die zich niet in I hun vak bekwamen steeds moeilijker werk zullen vinden. Voor de geslaagden ook dus een goede rede met de studie door te gaan. Voor elk beroep zou basisonder wijs nodig zijn en het is een geluk voor mens en bedrijf, dat talrijke arbeiders tot herscholing overgaan, was de mening van de heer Stoel, die ook dank bracht aan de leraren voor hun toewijding. Aan de volgende personen werd het diploma uitgereikt: Afdeling werktuigbouw: M. C. Aalst (Schoorl), J. C. v. d. Berg (Velsen), J. v. d. Berge (Heemskerk), E. A. van Kaam (IJmuiden), G. J. H. Poppema (Bever wijk), H. J. de Vries (Heemskerk), B. Walbeek (Castricum). Afdeling elektrotechniek: R. C. Boo gaard (IJmuiden), P. C. Tol (idem), H. Veldman (Heemskerk). Afdeling produktie: M. J. Greefkes (Be verwijk), M. Jepma (Heemskerk), A. A. Kaarsemaker (idem), J. W. Siewertsen (IJmuiden). Aan de zwemkampioenschappen van het district west van de Nederlandse Politie Sportbond die in Dordrecht zijn gehouden hebben ook vertegenwoordigers van de Velsense politie deelgenomen en niet zon der succes. De telefoniste van het hoofdbureau, me juffrouw E. Oudendijk legde zowel op de 50 meter schoolslag als de 50 meter vrije slag beslag op de tweede prijs. De hoofd agent L. Sparrius werd tweede bij het popduiken en derde op de 50 meter gekleed zwemmen. Hoofdinspecteur G. J. Timmermans ein digde op de 50 meter rugslag voor vetera nen op de tweede plaats. ne handelsvaart zou concurreren door middel van te lage bezettingseisen. Er wordt gewerkt aan een herziening van het Schepenbesluit in verband met de volgend jaar te verwachten inwerkingtre ding van het internationaal verdrag voor de beveiliging van mensenlevens op zee. Bij de herziening wordt nagegaan in hoe- Het clubkafnpioenschap van de sterkste Velsense tafeltennisclub, VTC, werd dit jaar na een enerverende strijd door Jan Koster in de wacht gesleept. Van de zeven spelers, die aan dit afmattend toernooi om de clubtitel mochten deelnemen, moes ten Hes en Koster uitmaken wie de titel houder werd. In deze laatste partij kreeg Hes liefst vier matchpunten toen hij in de laatste game met 2116 voorstond, doch Koster won game, party en titel (23—21). Ranglijst: Koster 8 pnt. en 5 verl. games Hes 8 pnt. en 6 verl. games Vijfhuizen 8 pnt. en 6 verl. games Boontjes 6 pnt. en 8 verl. games Dekker 4 pnt. en 8 verl. games Oort 4 pnt. en 9 verl. games Noorman4 pnt. en 10 verl. games Bij de dames moesten M. Goossens en H. Jonkman, beiden zonder puntenverlies in de laatste ronde gekomen, uitmaken wie clubkampioen werd. H. Jonkman ver sloeg in twee games haar rivale M. Goos sens. A. Koster werd een teleurstellende derde voor de dames A. C. de Waal en A. Thyssen. De juniorenclubkampioen werd Simon Stoffel door een zege van drie games op Peter Hoogewerf. Ronny Dekker won het duel om de derde en vierde plaats van Jan van Onselen. Aan deze juniorenclub- kampioenschappen deden 23 spelers mee. Advertentie NIEUW NIEUW procédé Verolme 's zomers heerlijk,koel 's winters lekker warm Vraagt vrijblijvend stalen en prijsopg. MARKTPLEIN \Et/ UMUIDEN TELEFOON 8841 Stormvogels en VSV houden de volgen de week hun jaarlijkse algemene jaarver gadering. De stemgerechtigde leden van Stormvogels worden woensdag 24 juni om half acht in Hotel Kennemerhof aan de Kennemerlaan verwacht. Aan de orde komt een wijziging van het huishoudelijk reglement (art. 53), waardoor het eerste elftal van de blauwwitten door een com missie van drie personen samengesteld wordt. Deze commissie wordt door het be stuur in overleg met de elftalcommissie benoemd. Interessant in de verhouding van Storm vogels met Telstar is het zich niet her kiesbaar stellen van de afgevaardigde van de blauwwitten in het Telstarbestuur, de heer H. Veldman. Voor deze vacature stelt het bestuur de heer C. van Baten burg kandidaat. In de zaal van Hotel Du Commerce aan het Marktplein komen om kwart voor acht vrijdagavond 26 juni de VSV-ers bijeen voor hun jaarvergadering. De bespreking van de verhouding van VSV met Telstar en de „daaruit voortgevloeide kwesties" is een belangrijk agendapunt, dat door de be stuursverkiezing gevolgd wordt. Tijdens deze vergadering zal VSV een nieuwe voorzitter moeten kiezen, omdat dr. A. J, van Leusen zich niet herkiesbaar stelt. Te licht bevonden. Wegens het verkopen van pakken tarwegries, tarwebloem en macaroni waarvan het gewicht te laag was, heeft het gerechtshof in Arnhem vandaag een firma uit Den Bosch ver oordeeld tot 1500 boete. Het verweer van de firma dat het onderwicht zou zijn ontstaan door indroging werd ver worpen. Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart en doe het als volgt Naam Vast adres verzoekt toezending van IJMUIDER COURANT naar Met ingang van - t/m Ter voorkoming van fouten en gezien de grote drukte gedurende de zomer maanden kunnen vakantie-adressen NIET TELEFONISCH WORDEN OPGENOMEN I Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantie-weken vooruit aan de bezorger betalen AFD. ABONNEMENTEN

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5