REM-TV niet onmogelijk PTT weigert permanente radioverbinding met eiland HET WEER Kroesjtsjev in Zweden Premier Inönu in Washington voor kwestie-Cyprus „Bevriezing lonen onhaalbaar, onjuist en onverstandig" Uitstel van Kamerdebat over de |P Buitenshow toid Mekog-Albatros breidt uit in IJmuiden tó'MORRIS "éefore ijou êuy! Treinongeluk in Zuid-Afrika Grote schilderijendiefstal in Melbourne Minister Luns op 6 juli naar Moskou Stukken Twentsche Bank inleveren t/m 9 juli Nieuwe fabriek van Ketjen in de Botlek Scheidende NKV-voorzitter Weer een kind aan brandwonden bezweken in Keulen Circustijger verwondde oppasser N GOEDE TENT 7 I NU NOG KEUS In „THE INDIANA"; 49e JAARGANG NUMMER 191 MAANDAG 22 JUNI 1964 Samenwerking met BASF Weinig verandering Aan het strand Rubens, El Greco, Murillo Dodelijke klap Het woord is aan In de krant van heden: W eerrapporten12 Uit het binnenland2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstod 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 6, 10 Kunst 5 Radio en TV 5 Topsy 6 Luidsprekers 6 Economisch nieuws7 Beurs 7 Scheepsberichten 7 Feuilleton 9 Sport 10, 11, 12, 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VE L S E N-IJ MU ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije L. Jwrïwib'Cjlweg Hl. Tel» 17877 J <s Vraag proefrit bij een van de 170 Simca dealers De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de parlementaire behandeling van het wetsonwerp inzake het tv-platform van de REM toch zal worden uitgesteld tot na het zomerreces. Politieke kringen achten de kans groot dat de regering om dat uitstel zal vragen teneinde het wets ontwerp nog eens uitgebreid op zijn ju ridische merites te kunnen laten toetsen. Minister Scholten (Justitie) zit anders voor de moeilijkheid dat hij binnen een week met een juridisch sluitend en vol kenrechtelijk bevredigend antwoord moet komen op de vele vragen en op merkingen die hem door de bijzondere Kamercommissie in het voorlopig ver slag zijn voorgelegd. Het voorlopig ver slag dat morgen zijn definitieve vorm De Verenigde Kunstmestfabrieiken Mekog-Albatros n.v. heeft besloten de beide werkmaatschappijen in Pernis en IJmuiden uit te breiden. In Pernis wordt in samenwerking met de Badisohe Anilin und Soda-Fabrik AG (BASF) een ammo niak- en een ureumfabriek gebouwd, ter wijl op het terrein van de Mekog in IJmuiden de reeds aanwezige salpeter- bedrijven een belangrijke uitbreiding zullen ondergaan. De ammoniakfabrieken in IJmuiden zullen binnen afzienbare tijd worden vervangen door een ammoniak- installatie. De gezamenlijke investeringen worden geschat op 200 miljoen. Voor een gedetailleerder verslag wordt verwezen naar de pagina financiën en economie. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (8IJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 SUËDE DAMES- EN HERENJASJES Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen nu en dan buien, mogelijk met onweer. Overwegend zwakke wind. In het algemeen iets minder lage temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. De depressie boven de Noordzee, die ons het koude en natte weer heeft bezorgd, trekt langzaam naar het zuiden weg, waardoor het weer iets verbetert, al blijft de kans op een bui bestaan. Temperatuur 15 tot 17 gra den. Zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Langzame verbetering en stijging van tempera tuur. krijgt, schijnt speciaal wat de volken rechtelijke aspecten van de zaak betreft, uiterst kritisch te zijn getint. Daar komt nog bij dat de regering reke ning heeft te houden met de omstandig heid dat de REM onmiddellijk een kort geding zal aanspannen, zodra tegen het Noordzee platform wordt opgetreden. Wil de regering een dergelijke procedure niet verliezen, dan dient zij juridisch stevig in haar schoenen te staan. De enige moeilijkheid waarvoor de re gering zich bij opschorting van de parle mentaire behandeling stelt, is dat de REM misschien in de lucht komt voordat de wet is behandeld en afgekondigd. Het ziet er echter niet naar uit, dat de REM reeds op vijftien augustus, zoals ze heeft aangekon digd, met de uitzendingen zal kunnen be ginnen. Behalve tegenslagen op het techni sche vlak (het slechte weer verhindert nog steeds de bouw van de zendmast te be ginnen) krijgt de REM nu ook te kampen met moeilijkheden in de verbinding met de vaste wal. P.T.T. heeft namelijk ver gunning geweigerd voor een vaste radio verbinding. De scheepvaartinspectie heeft de REM verboden haar vleugelboot te ge bruiken voor het vervoeren van mensen en goederen naar het platform, zolang de be nodigde certificaten niet zijn afgegeven. Ook de pendelkotter die de REM voor de STOCKHOLM (Reuter) Premier Kroesjtsjev komt vandaag met zijn gezel schap in Stockholm aan voor een officieel bezoek van vijf dagen. Zondag vertrok hij met zijn echtgenote en drie dochters aan boord van het Russische schip „Basjki- riya" uit Denemarken waar h(j eveneens vijf dagen is geweest- Men verwacht dat de ontvangst door het Zweedse publiek koeler zal zijn dan die van de Denen. De veiligheidsmaatregelen van de Zweedse politie zullen niet minder streng zijn dan in 't Scandinavische buur land. Alle politieverloven zijn ingetrokken. Strategische punten langs de wegen als mede boerderijen en fabrieken die de Rus sische leider zal bezoeken, zullen scherp worden bewaakt. KOPENHAGEN (AP) In het commu niqué dat zaterdag in Kopenhagen is uit gegeven voor het vertrek van Kroesjt sjev naar Zweden wordt gezegd dat de Russische leider en de Deense minister president Jens Otto Krag het er over eens zijn dat een zekere mate van ontspanning in de internationale situatie tot stand is gekomen. Verder wordt opgemerkt dat de beide staatslieden van mening zijn dat de moge lijkheid voor verdere verbeteringen in de betrekkingen tussen de landen op de basis van vreedzame coëxistentie aanwezig zijn. JOHANNESBURG (AP) Meer dan tweehonderd Afrikanen zijn gewond* ge raakt, toen vandaag een passagierstrein bij Landlaagte, bij Johannesburg, van ach teren op een stilstaande trein botste. Ve len zijn er ernstig aan toe. Een woordvoerder van de Zuidafrikaan- se spoorwegen heeft verklaard, dat vele ernstig gewonden een gebroken rug of ge broken benen hebben. verbinding met de vaste wal gebruikt, schijnt niet aan de eisen van zeewaardig heid te voldoen, zo is de REM te ver staan gegeven. In de nacht van zaterdag op zondag zijn in Melbourne schilderijen ont vreemd ter waarde van 1,4 miljoen gul den. Het zijn er negen, waaronder doeken van Rubens, El Greco en Murillo. Zij wa ren voorlopig in een woonhuis onderge bracht na een tentoonstelling. DEN HAAG Thans is vastgesteld dat minister Luns van 6 tot 14 juli een officieel bezoek aan de Sovjet-Unie zal brengen, op uitnodiging van zijn Russische ambtgenoot Gromiko. De minister zal worden verge zeld door zijn echtgenote en door enkele ambtenaren van zijn departement. WASHINGTON (Reuter; AP) Presi dent Johnson ontvangt vandaag de Turk se premier Ismet Inönu. Gehoopt wordt dat hij directe besprekingen over de kwes- tie-Cyprus tot stand zal kunnen brengen tussen Turkije en Griekenland Men verwacht dat Johnson openhartig met Inönu en diens Griekse ambtgenoot Papandreoe, die hij woensdag ontvangt, zal spreken. Hun verplichtingen tegenover de NAVO en hun verantwoordelijkheid om 'n conflict over Cyprus te voorkomen zullen ter sprake komen. Onderminister Ball, die onlang Ankara bezocht, sprak vorige week van „gewel dige druk" op de Turkse regering van de zijde van het publiek, dat een inval op Cyprus zou voorstaan. De 79-jarige Turk se premier, die zondagavond in Washing ton aankwam, verklaarde echter voor zijn vertrek naar de Verenigde Staten dat Turkije het ernstige verlangen heeft de kwestie-Cyprus op vreedzame wijze op te lossen. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft zaterdag eenstemmig toege stemd in de verlenging met drie maanden In verband met de voorgenomen fusie tussen de Nederlandsche Handel Maat schappij (N.H.M.) en de Twentsche Bank wordt in een communiqué meegedeeld dat aandeelhouders van de Twentsche Bank uiterlijk 9 juli hun stukken ter omwisse ling dienen in te leveren. Officiële beurs notering van de nieuwe uit te geven gewo ne aandelen zal worden aangevraagd. Het geplaatste kapitaal van de Algemene Bank Nederland (de naam na de fusie) zal 136 miljoen bedragen, de open reserves circa f 167 miljoen. Over het kapitaal zal naar verwachting over 1964 een dividend wor den uitgekeerd van 14 percent. van het verblijf van de strijdkrachten van de Verenigde Naties op Cyprus. In Athene circuleren geruchten dat de Griekse generaal George Grivas, die vroeger de leiding heeft gehad van de on dergrondse strijders op Cyprus (de Eo- ka) in het geheim naar het eiland is te ruggekeerd. De 65-jarige generaal heeft indertijd ge- probeert de vereniging met Griekenland tot stand te brengen. De overeenkomsten van Londen en Zürich echter voorzagen in onafhankelijkheid van Cyprus en ver banning van Grivas naar Griekenland. NICOSIA Een Deense patrouillewa gen van de Verenigde Naties is door zes kogels getroffen toen op Cyprus weer vuurgevechten uitbraken. Er waren geen verliezen. Een enorme kraan die gebruikt werd voor de bouw van een brug is zater dag in Londen op een passerende autobus gevallen. Van de 39 passa giers werden er zeven gedood en 25 gewond. De Koninklijke Zwavelzuurfabrieken v.h Ketjen N.V. zullen overgaan tot de 'bouw van een nieuwe zwavelzuurfabriek. Dit be drijf, dat een capaciteit zal krijgen van 800 ton zwavelzuur per dag, zal gevestigd worden in de Botlek. De produktie van het nieuwe bedrijf is bestemd als vervanging voor ouder wordende installaties en tege lijkertijd voor de groeiende toekomstige behoefte van de markt en van de K.Z.K.- groep, waarvan Ketjen sedert de fusie met de Nederlandse Zout van 1961 deel uit maakt. „Een bevriezing van de lonen in 1965 zou niet alleen onhaalbaar zijn, maar ook onjuist en onverstandig". Dat is de mening van de scheidende voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakver bond (N.K.V.), de heer J. A. Middelhuis, die vanmorgen in Utrecht voor het laatst een vergadering van de verbondsraad toesprak. Overigens is de heer Middelhuis van oor- De drie deelnemers aan de topconfe rentie over Maleisië die in Tokio is gehouden: president Soekarno van Indonesië (links), president Macapa- gal van de Philippijnen en rechts pre mier Abdoel Rahman en vice-premier Razak van Maleisië. (Zie ook pagina 3) deel, dat het nu nog te vroeg is voor een uitspraak over de in 1965 mogelijke loonsverhogingen: in september zal er waarschijnlijk meer over gezegd kunnen worden. Hij vindt het ook nog te vroeg voor min of meer definitieve conclusies over de gevolgen van de loonoperatie van eind '63. De doorwerking daarvan is pas op langere termijn merkbaar op de ar beidsmarkt en bovendien kan de ontwikke ling in het buitenland ertoe bijdragen, dat de forse loonontwikkeling in Nederland minder effect heeft dan werd verwacht. Het prijsbeleid noemde hij van uitzon derlijke betekenis met het oog op de wel vaartsverbetering voor de werknemers. Hoewel de regering nog onlangs heeft ver zekerd dat zij ernstig toeziet op de prijs ontwikkeling, vraagt de heer Middelhuis zich af, of de doeltreffendheid van de prijs politiek wel zo groot is als wordt beoogd. In dit verband vestigde hij de aandacht op de mogelijkheid, de verkopen geduren de een bepaalde tijd administratief te be vriezen onder meer door de levering op te schorten en pas na beëindiging van de prijsstop weer te ontdooien. In het ongedaan maken van bepaalde vormen van verticale prijsbinding ziet de heer Middelhuis een belangrijke stap op de weg naar betere concurrentieverhoudin gen. Hij gaf toe, dat de ontwikkeling voor sommige kleine zelfstandigen pijnlijke ge volgen kan hebben. Maar zo zei hij, dat geldt ook voor vele werknemers die door de automatisering hun werk verliezen en zich moeten omscholen, het is de onver mijdelijke prijs die moet worden betaald voor economische vooruitgang en grotere welvaart. Omdat bepaalde verschijnselen het N.K.V. verontrusten zal het, ondanks de sussende geluiden van sommige kan ten, de prijsontwikkeling met argusogen blijven volgen. Het gehele sociaal-econo mische beleid van ons land zou in ge vaar kunnen komen, als de reële loons verbetering kleiner wordt dan de stijging van de produktiviteit toelaat, aldus de heer Middelhuis. Zondagavond is een 44-jarige losarbeider in het hotel van het Leger des Heils in de Spuistraat te Amsterdam door een 39-ja- rige sloper neergeslagen. Medebewoners van het hotel vonden de losarbeider later levenloos in een gang liggen. De sloper is door de politie aangehouden. S a u r i n De Wet staat vaak toe, wat de eer verbiedt; het geweten eist vaak, wat de Wet verbiedt. IJmuider Courant KEULEN (DPA) Zaterdagmiddag om half drie is het negende slachtoffer van de aanslag op schoolkinderen in Volkshoven overleden, de elfjarige Karin Reinhold. Meer dan vijftienhonderd mensen zijn zaterdag aanwezig geweest bij de begra fenis van vier kinderen die het slachtoffer zijn geworden van de aanval van Seiffert. Vóór de teraardebestelling had Josef kardinaal Frings, aartsbisschop van Keu len, een plechtige requiemmis opgedragen en de absoute bij de vier in de kerk ge plaatste baren verricht. Op elk van de kis ten lag een boeket rode rozen. Bij de naast elkaar gelegen graven op het kerkhof werd door het publiek een groots eerbetoon met kransen en bloe men gebracht. Velen waren hun ontroering niet meester. Een hulpoppasser van het circus Boltini dat op het ogenblik in Heerenveen staat, is ernstig gewond door een tijger. Bij het schoonmaken van het hok van de tijger viel deze de man aan, sleurde hem het hok uit en trok hem onder een wagen. Een der artisten van het circus heeft met een ijzeren staaf de tijger verdreven en met hulp van anderen het dier in een lege wagen gedreven. De toestand van de gewonde hulpoppas ser, de 30-jarige P. van Gorkum uit Zoe- termeer, is ernstig. Advertentie (Ook oog enige show- en inruiltenten inet 10 tot SP reductie) I (Idjaat garantie) I Eke dag van 9-6 uur J

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1