Ombudsman Heye zet de strijd tegen de „Duitse geest" voort „We hebben in Bundeszvehr zelfdenkende mensen nodig" Vliegramp eist 57 doden Topconferentie over Maleisië in Tokio is volledig mislukt Morgen wordt de Hertog van Windsor - ex-koning Edward VIII - zeventig jaar h J r Van dag tot dag Opnieuw één Rijk, opnieuw een Adolf Ruggewervels van Kennedy gebroken Duitse actie tegen anti-nazi J Op de <~Praatótoel MAANDAG 22 JUNI 1964 3 Wet op burgerrechten terug naar het Huis Onbekwaamheid Verbergen Strijd op Borneo zal nu weer gewoon doorgaan KONINKLIJKE BALLING LEEFT NOG ALTIJD GESCHEIDEN VAN ZIJN FAMILIE i M. Mok De ongerustheid van de Surinaamse pre mier Pengel over de invloed, die de woe lingen in zijn nabuurland Brits-Guyana zouden kunnen hebben op de Surinaamse situatie, is in Den Haag met een koelbloe dige kalmte beantwoord. Als men de reac tie van onze regering op Pengels verzoek tot het zenden van marine-versterkingen vertaalt in een onparlementair zinnetje dan zou dat kunnen luiden: „Hou je kalm, er kan niets gebeuren." Enerzijds doet die Haagse nuchterheid heel dapper aan, maar men dient altijd voorzichtig te zijn met het constateren van Haagse moed. Want niet zelden is reeds gebleken dat rust en gezapigheid binnen de Haagse veste soms elke grond missen en dat men daar ook nog de gewoonte heeft om de bus te missen. Met andere woorden: is er wel voldoende acht gesla gen op de waarschuwende geste van pre mier Pengel? Heeft men wel een duidelijk beeld van de ontwikkelingen in dat deel van de wereld, waartoe Suriname be hoort? En weet men precies wat er on dergronds in Suriname smeult op het stuk van onafhankelijkheidsbewegingen? De Latijns-Amerikaanse geest van ver zet tegen de bestaande orde en vooral te gen de door westelijke mogendheden ge vestigde orde is in de buurlanden van Su riname duidelijk genoeg. Zou Suriname daar tot in alle eeuwigheid van verschoond blijven, omdat het zo'n zindelijk, braaf en goedgeordend stukje gekleurd Neder land is? Zo'n stuk zindelijk Holland eens ln vaderlandse poëzie onze „gordel van smaragd" genoemd is nu een der mach tigste zelfstandige mogendheden van de Oost. Wat is er voor nieuws in de West op dit gebied? Het gaat er niet in de eer ste plaats om, dat onze minister de Jong van die West een zwaarbewapende ves te maakt, maar wel dat onze regering pre cies weet, waar zij aan toe is en in welk opzicht zij haar belofte het best kan na komen, die vervat is in het Statuut. Met een Colijns aandoende glimlach tot ge ruststelling vestigt men de indruk dat men in Den Haag sluimert aan boord van een zwak (maar helder geboend) schip in een kokende zee. BONN (AP) De leider van de kleine Westduitse Reichspartij, Adolf von Thad den, heeft geëist dat de Amerikaanse troe pen uit West-Europa en de Russische troe pen uit Oost-Europa worden teruggetrok ken, om de kansen op een Duitse hereni ging groter te maken. Hij eiste voorts de teruggave van Su- detenland in Tsjechoslowakije en van an dere Oosteuropese gebieden. Von Thadden sprak aan het slot van de Jaarlijkse conventie van zijn partij, die bij de algemene verkiezingen van 1961 264.000 stemmen, minder dan 1 percent behaalde. "«w-ir mm De Britse student Matthews, die ver- geefs heeft geploogd een huwelijk te sluiten met de Russische hudmilla Bibkova, vertrok zondagmiddag per vliegtuig uit Moskou naar Londen. Hij moest de Sovjet-Unie verlaten wegens „gedrag, dat onbetamelijk is voor een buitenlandse student in Rusland, vijandige propaganda jegens de Sovjet-Unie en het speculeren in voorwerpen van dagelijks gebruik" (Matthews had voor de somma van vier roebel, een trui aan een Russi sche medestudent verkocht). Matthews werd niet vergezeld door zijn ver loofde. „Ik heb in de flat, die zij met haar moeder deelt, van haar afscheid genomen. Zij is erg bedroefd, maar zij houdt zich goed," aldus Matthews. Hij voegde hieraan toe: „Ik zal proberen naar Moskou terug te keren." Waarnemers in Moskou achten het mogelijk dat het feit, dat L udmilla Bibkova een belangrijke functie bekleed in het Moskouse Marxistisch-Lenistische instituut de achtergrond is van de moeilijkheden, die Matthews en de Russin hebben ondervonden bij hun pogingen om een huwelijk te sluiten. WASHINGTON (AP) De zuidelijke te genstanders van het wetsontwerp op de burgerrechten zijn van plan om de onver mijdelijke uiteindelijke definitieve aan vaarding door het Huis van Afgevaardig den zo lang mogelijk tegen te houden. Zij hopen aanneming te voorkomen voor dat het Huis drie juli op reces gaat voor de republikeinse conventie. Maar de frac tieleiders van beide huizen vertrouwen er op, dat zij het ontwerp in ongeveer tien dagen tot een eindstemming kunnen bren gen. Het feit dat de Senaat een ontwerp heeft aangenomen dat afwijkt van die welke het Huis heeft goedgekeurd, maakt Howard Smith, democraat en voorzitter van de agenda-commissie van het Huis en tevens een onverbiddelijke tegenstander van het ontwerp tijdelijk meester van de situatie. (Van onze correspondent) BONN Helmuth Heye, de door het Westduitse parlement benoemde ombuds man voor de Bundeswehr, die boos is om dat hij zijn jaarlijks verslag over het Duit se leger aan het parlement alleen schrif telijk mag uitbrengen, zet zijn kruistocht in het geïllustreerde weekblad „Quick" voort. Met wat hij in het parlement niet zeg gen mocht, begon hij vorige week een ar- telkeserie, waarin hij onthullingen deed, die de regering en de regeringspartij, de C.D.U., in heilige verontwaardiging deden ontbranden, maar die aan de andere par tijen en velen in het land de opmerking ontlokte, dat zij reeds lang wisten dat er in de Bundeswehr iets aan de hand was. Schreef Heye vorige week in het week blad, dat de „burger in uniform'Mdee op gevaarlijke manier plaats maakte voor de oude en verworpen traditie van de Wehrmacht, waarbij hij de achterhaalde gedachte niet van zich af kon zetten, dat de officier meer is dan de burger en het leger een eigen gemeenschap vormt, dit maal richtte Heye zijn aanvallen vooral op de onderofficieren in de Bundeswehr. Als een bijzonder zwakke plek in de hui dige opleiding in het leger noemde Heye de onbekwaamheid van vele superieuren de soldaten te overtuigen en ze tot een vrijwillig handelen te brengen. „Vele superieuren proberen eerst de wil van de soldaat te breken", schrijft Heije, „en in de plaats van de wil van de sol daat hun eigen bevel te stellen. Wij heb ben echter geen behoefte aan geünifor meerde napraters. We hebben zelfstandig denkende mensen nodig". Opnieuw valt hij in zijn tweede artikel het vermeende gevoel van de officieren aan dat zij tot een zeer bepaalde klasse van mensen zouden behoren. In dit tweede ar tikel geeft Heye ook antwoord op de veel gestelde vraag, waarom hij een geïllus treerd weekblad als zijn spreekbuis geko zen heeft. Hij schrijft :„het gaat ons er boven alles om de Bundeswehr te verbeteren, daarom slaan wij alarm". Gistermiddag sprak Heye ook voor een seminarium in Frank furt. Hij vertolkte daar hetzelfde stand punt. „Ik heb deze zaak tot onderwerp van discussie willen maken", verklaarde Heye. Hierin is de Wehrbeauftragte wel bij zonder goed geslaagd. Geen politicus of commentator, die zichzelf respecteert, kon nalaten zijn mening over de kwestie te zeggen. De discussie ging er dan wellicht onbewust maar hoofdzakelijk om, of er van een geval-Heye dan wel van een ge- val-Bundeswehr sprake is. Heye zal pas in zijn opzet gesiaagd zijn, als men tot de conclusie komt dat dit laatste het ge val is. Zijn tegenstanders zullen evenwel zo lang mogelijk proberen de zaak waar het om gaat achter een tegen Heye gericht spervuur van argumenten te verbergen. Het definiëren van de zaak waar het om gaat is overigens nog moeilijk genoeg Het is geen kwestie van een paar ontsla gen en een paar nieuwe benoemingen. Zo dra de principes van de geestelijke vader van de Bundeswehr, graaf Von Baudissin, in feite werden opgegeven toen men hem enige jaren geleden weg had gepromo veerd, was de huidige ontwikkeling als onvermijdelijk te voorzien. Het ziet ernaar uit dat, als Heye zijn idealistische plan nen door zou mogen voeren, de Bundes wehr weer van voren af aan zal moeten beginnen. De huidige minister van Defensie, de kleurloze en traditionalistische Kai-Uwe von Hassel, zal de laatste zijn, die deze koerswijziging zal aanpakken. Zaterdag TAIPEN (AFP) De 57 inzittenden van een passagiersvliegtuig dat zaterdag kort na de start bij Tai Tsong op Formo sa neerstortte, zijn allen omgekomen. Er waren 36 Chinezen, negentien Amerika nen, één Engelsman en één Koreaan aan boord. Het toestel zou geëxplodeerd zijn, toen het de grond raakte. Volgens een ander bericht zou het in de lucht zijn ontploft en pas daarna zijn neergestort. had hij een gesprek met Wehrbeauftragte Heye, dat zonder resultaat is gebleven. Wanneer de strijd op dezelfde toonhoogte wordt doorgespeeld, zal het er inderdaad van moeten komen, dat óf Heye óf Von Hassel het exercitieveld voorgoed zal ver laten. De knuppel, die Heye in het apatisch ge worden hoenderhok van de Bundeswehr gegooid heeft, zal er in ieder geval toe bij dragen dat de Duitse burger zich, als hij eerlijk is, zal moeten verdiepen in zijn eigen geaardheid en, onherroepelijk daar mee verbonden, in het verleden. NORTHAMPTON (Massachusetts) (AP) Dr. Thomas F. Corriden, die het toe zicht heeft gehad op de eerste behande ling van Edward Kennedy heeft zaterdag meegedeeld, dat de jongere broer van wij len president John F. Kennedy bij het vliegtuigongeval zijn ruggegraat heeft ge broken. Hij zei, dat röntgenfoto's van de rug van de senator verscheidene gebroken wervels vertoonden en verklaarde: „Hij is zeer zwaar gewond." Senator Birch Bayh en zijn vrouw, die eveneens in het ver ongelukte toestel zaten, zijn minder zwaar gewond. De toestand van senator Edward Kenne dy is in het weekeinde vooruitgegaan. Een zuurstoftent die bij zijn bed was geplaatst kon worden verwijderd. Hij zal echter voorlopig gedurende een week of twee niet kunnen worden vervoerd. Zijn artsen zeiden dat er ondanks de ge broken ruggewervels geen tekenen van ze nuwcomplicaties zijn en dat de senator niet verlamd zal zijn. Het herstel van Edward Kennedy zal zeker zes tot tien maanden duren. TOKIO (Reuter-AFP) Het topoverleg, dat president Soekarno van Indonesië, pre mier Rachman van Maleisië en president Macapagal van de Philippijnen in Tokio hebben gevoerd is mislukt. President Soekarno is zondag al naar Djakarta teruggekeerd. Zijn minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, verklaar de: „Indonesië heeft thans de handen vrij om dit probleem te behandelen". Premier Rachman van Maleisië toonde zich door de mislukking niet gedeillusio- neerd. „Ik verwachtte er al niet zoveel van," zei hij. Er zal opnieuw een verga dering van de ministers van Buitenlandse Zaken worden gehouden, die gaan praten over een volgende topconferentie. „Ik ga maandag naar huis," zei Rach man. Hij beschuldigde Soekarno ervan de conferentie te hebben laten mislukken. „Soekarno was weer zo verwaand als een haan," zei hij. Het gezamenlijke communiqué merkt op dat het voorstel voor een vreedzame re geling van het geschil over de Federatie Maleisië door Indonesië en Maleisië is aan vaard en dat een verzoeningscommissie zal worden gevormd. Alle overeenstem ming stuitte echter af op de weigering van Soekarno de eis van premier Rach man dat van nu af alle vijandelijkheden tegen Maleisië moeten ophouden, in te wil ligen. Het voorstel een uit vertegenwoordigers van tien Afrikaans-Aziatische landen be stellen was afkomstig van de Philippijnse president. In het communiqué wordt ge zegd dat Soekarno verzekerd had zich aan de aanbevelingen van deze commissie te zullen houden. Alle drie betrokken landen zullen in de commissie een vertegenwoor diger mogen aanwijzen, terwijl het vierde lid gezamenlijk wordt gekozen. Het lijkt echter niet waarschijnlijk dat de voorgestelde commissie spoedig het Ie- venslicht zal aanschouwen. Inmiddels heb ben de strijdmachten van Indonesië en Maleisië al bevel gekregen hun strijd voort te zetten. De inspectieposten, die waarnemers uit Thailand aan de Indone sisch-Maleisische grens op Borneo hadden bemand om er op toe te zien dat Indone sische infiltranten iiet gebied van Malei sië verlieten, zullen verdwijnen. Zij heb ben inderdaad enkele tientallen Indone siërs in de richting van de Indonesische .grens gestuurd. (Van onze correspondent) Dinsdag zal een koninklijke banneling zijn zeventigste verjaardag alleen met zijn echtgenote in zijn Parijse woning in het Bois de Boulogne vieren. Geen van zijn familieleden zal hem komen gelukwensen. Het is de vroegere Britse koning Edward XVIII, thans Hertog van Windsor, in zijn jeugd de populairste kroonprins, die Groot- Brittannië ooit heeft gekend. De laatste keer dat hij zijn verjaardag in Engeland vierde, was 28 jaar geleden. Zijn 42ste ver jaardag op 23 juni 1936 was het hoogte punt van zijn koningsschap dat slechts 327 dagen heeft geduurd. Op het balkon van Buckingham Palace stond toen een tienjarig meisje, dat hem diep bewonderde. Het was prinses Eliza beth, de tegenwoordige koningin. Oom David, zoals hij heet, was haar lievelings oom. Hij reed na de jaarlijkse vaandelpa rade aan het hoofd van zijn troepen. Nog voor het einde van dat jaar verliet hij het land. Hij moest aftreden omdat hij INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel geld en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE t huweljjk met de Amerikaanse mevrouw Simpson niet wilde opgeven. In de koningsstrijd, die de gemoederen in Groot-Brittannië en de gehele wereld beroerde, stond Winston Churchill aan de zijde van de koning met wie hij intiem be vriend was, maar zij moesten het afleg gen tegen de gevestigde machten in de staat, met voorop premier Stanley Baldwin en Cosmo Lang, de aartsbisschop van Can terbury. Mevrouw Simpson had niet alleen geen koninklijk bloed, maar zij was bo vendien een gescheiden vrouw, wat eigen lijk erger was in de ogen van de traditio neel denkenden. Misschien is het wel goed geweest zo, want koning Edward XVIII was waar schijnlijk een te grote en onafhankelijke persoonlijkheid om het koningschap lang te kunnen dragen. In elk geval vond de hertog in zijn huwelijk zijn grootste geluk, maar zijn talenten bleven onge bruikt. Behalve in de oorlog, toen de Brit se regering hem benoemde tot gouverneur van de Bahama-eilanden. Hij hoopte na de oorlog een openbare functie in Londen te vinden, maar niemand bood hem er een aan. De hertogin van Windsor werd boven dien nog steeds niet toegelaten in de kring van de de koninklijke familie. Van daar dat de hertog, nooit meer een voet in Buckingham Palace heeft gezet. Hij be zocht alleen zijn moeder, Koningin Mary, toen zij nog leefde. Hij besloot zich voorgoed in Parijs te ves tigen. Af en toe komt hij naar Londen speciaal om kerstinkopen te doen, maar hij houdt zich daarbij verre van 't publiek, omdat hij de koninklijke familie niet in verlegenheid wenst te brengen. Hij heeft zijn vele nichten en neven die dol op hem waren ook nooit meer ontmoet. Wij zagen hem het laatst bij de begrafenis van zijn broer Bertie, koning George VI. Hij liep in de stoet als een eenzame figuur. Men ziet hem zijn leeftijd niet aan; hij ziet er gebruind en gezond uit. Gedurende de eerste acht jaren na de oorlog hadden de hertog en hertogin geen eigen huis. Zij trokken in Frankrijk van de ene huurwoning naar de andere. Een groot deel van elk jaar brachten zij in de Verenigde Staten- door. Maar tien jaar geleden vonden zij twee permanente wo ningen, een in Parijs en een op het Fran se platteland. Nog steeds gaan zij elk jaar naar Amerika, waar hij golf speelt en t contact onderhoudt met zijn vele vrien den in de zakenwereld. Doordat er altijd foto's verschijnen, waarop men de her tog in een of ander amusementsoord ziet, is de verkeerde indruk gewekt dat hij een leven van plezier zou leiden. In wer kelijkheid is hij een ernstig en huiselijk man. De Britse staatsman, wijlqn Duff Cooper, merkte eens tegen de hertog op: „U en de hertogin hebben geen van de koninklijke voordelen, alleen maar alle nadelen er in". Vier jaar werkte hij aan zijn memoires en dit verhoogde zijn belangstelling voor historie, die hij vooral in Oxford opdeed. Behalve zijn gedenkschrift „A king's story") schreef hij nog twee boeken, na melijk „De kroon en het volk" en „een familiealbum". Hij werkt nu aan een bio grafie over George III en aan het filmver haal over zijn eigen leven. Het doel van zijn meeste boeken is om de onzin die andere schrijvers over zijn leven hebben ten beste gegeven, aan de kaak te stellen en de juiste feiten hierover voor het nageslacht vast te leggen. Hij heeft altijd vermeden iets te schrijven dat de koninklijke familie zou kunnen scha tten. Hij verklaarde eens dat hij in zijn te ruggetrokken leven een gemoedsrust heeft gevonden, die hij nooit tevoren had ge kend. In vele opzichten doet hij nog aan de gevierde prins van Wales van weleer denken. De verklaring is simpel zijn huwelijksleven is zeer gelukkig. De karakters van de hertog en de her togin vullen elkaar aan. De hertogin is een sterke persoonlijkheid die zeer zake lijk is ingesteld. Zij is deskundig op het gebied van binnenhuisarchitectuur en heeft een groot talent om gasten te onderhou den. Toen hij nog jong was wist de her tog, dat hij een vrouw nodig had, die hij „diep en op onzelfzuchtige wijze kon be minnen", zoals hij het zelf eens uitdruk te. Hij besefte dat hij zonder zo'n vrouw zijn openbare verantwoordelijkheden niet lang zou kunnen vervullen. Toen hij de ze vrouw eindelijk had gevonden, besloot hij na een diep innerlijk conflict de Kroon op te offeren. Het was heel moeilijk voor hem, omdat hij koning wilde zijn en het in vele op zichten verouderde koningschap wilde mo derniseren, maar toen hij aftrad zei hij: Ik ben gelukkig", en doelende op zijn broer, die de taak van hem overnam, zei hij: „Engeland heeft een fijne koning". Dit feit vergemakkelijke zijn beslissing. Zijn grote grief is, dat de koninklijke familie tot op de huidige dag heeft vol hard in haar weigering om de hertogin van Windsor als gelijke te accepteren. Zelfs is zij nooit door enig familielid van de hertog onofficieel ontvangen. De hertog voelt zeer sterk, dat dit als een zaak van beginsel dient te verande ren. Velen in Groot-Brittannië hadden ver wacht dat, nu de abdicatie voorgoed tot de historie behoort en de hartstochten daarover zijn verdwenen, de koninklijke familie ten opzichte van de hertogin een andere houding zou moeten aannemen. Er gaat bijna geen dag voorbij of de hertog ontvangt aanhankelijkheidsbetuigin gen uit Groot-Brittannië. Algemeen wordt eveneens aangenomen, dat in de konink lijke familie zelf de wens leeft dat er een einde moet komen aan het oude verzet tegen dit huwelijk. Niets weerhoudt de hertog ervan een huis in Groot-Brittannië te betrekken, maar hij weigert terug te keren zolang zijn vrouw de titel van „ko ninklijke hoogheid" wordt geweigerd. Bij zijn aftreden werd deze titel alleen aan hem gegeven. Het zou bij een te rugkeer tot de onmogelijke situatie lei den, dat de hertog en de hertogin bij of ficiële gelegenheden niet naast elkaar mogen zitten en niet samen zouden mo gen wandelen. Drie jaar geleden schreef de hertogin van Windsor: „Gedurende 24 jaar is mijn man gestraft als een kleine jongen die voor een enkel vergrijp elke dag van zijn leven een pak voor de broek krijgt". De hertog en de hertogin van Wind sor tijdens een bootreis. Men vraagt zich daarom af of het nog niet genoeg is. Het zou een prachtig verjaarsgeschenk voor de hertog zijn, indien Groot-Brittan nië de vroegere „prince charming" einde lijk een „welkom thuis" zou toeroepen IVedloop naar de maan Het streven om de maan te bereiken is „doelloos, fantastisch en krankzinnig" genoemd. Kwalificaties die aan duidelijk heid niets te wensen overlaten, al meen ik dat doelloos hier in ieder geval ten onrechte is gebruikt. Het doel van al dit streven is namelijk een voor ieder die ogen heeft om te zien, op gezette tijden waarneembaar hemellichaam. Vervangt men doelloos door zinloos, dan is, zo neem ik aan, de opinie van de zegsman op de juiste wijze weergegeven. Deze zegsman is niet een willekeurige figuur, maar een Australisch hoogleraar in de natuurweten schappen, winnaar van de Nobelprijs. Zijn kwaliteiten zijn dus indrukwekkend ge noeg om een leek in deze materie het zwijgen op te leggen. Desondanks wil ik enkele opmerkingen maken, in de mening dat zelfs de leek soms zijn stem mag laten horen, vooral wanneer die leek nauw bij de zaak betrok ken is. De wedloop naar de maan is im mers grotendeels een wedloop naar meer macht en aanzien van enkele grote mo gendheden en de rekening van die wed loop zou wel eens mede aan de klei ne mogendheden, ja aan alle individuen gepresenteerd kunnen worden. Met ande re woorden, het prestige-aspect van de zaak raakt ons allen. Of we het prettig vinden of niet (maar wie zou het pret tig vinden?), de jacht op de maan is een onderdeel van het streven om de wereld ruimte aan militaire oogmerken dienst baar te maken. Afgezien van de onaantrekkelijkheid van deze opzet is er de gedachte dat de mil jarden die eraan ten kosten worden gelegd, vermoedelijk aan meer constructieve on dernemingen besteed zouden kunnen wor den. Het ondervoede of zelfs hongerende tweederde gedeelte der mensheid zal geen bevredigend gevoel in de maagstreek krij gen, indien te eniger tijd een, uiteraard weldoorvoede, broeder op onze satelliet zou landen. Mogen we overigens Sir John Eccles, de geleerde Australiër, geloven, dan hoeven we in afwachting van het be richt van die landing niet bij onze radio te blijven zitten. „De mens is voor al tijd aan onze planeet gebonden", ver klaart hij kortaf. Dat lijkt mij geen me dedeling om van te schrikken. Wanneer de mens niet in staat is op deze aarde een behoorlijk levenspeil voor allen te be reiken, dan zal hij dit elders in het heel al ook niet kunnen. Kan hij dat levenspeil wel verwezenlijken, dat ontvalt aan de plannen tot verovering van de ruimte een belangrijke stuwkracht: het streven naar macht. Ook in dat, helaas tamelijk hypotheti sche geval zal men nog wel aan ruimte verkenning doen, maar dan zuiver als uit vloeisel van de menselijke weetgierigheid. Wie daarin nog iets van machtsbegeerte wil herkennen, zal ik niet tegenspreken, maar het wordt dan een streven zonder militaire bijsmaak, een louter geestelijke aangelegenheid. Inmiddels zullen we de zaak met de argwanende blik van de Australiër moeten blijven bekijken en de wederpartij, de maan zelf, mogen benij den om de onaandoenlijke schoonheid waarmee zij zich telkens weer op de ge stelde tijd aan ons vertoont. Advertentie IN TOMATENSAUS MAKREEL NATUREL BONN (Reuter) De Westduitse arts Elmar Herterich, die erin is geslaagd twee voormalige nationaal-socialisten in Würz- burg uit hoge justitiële functies verwijderd te krijgen, heeft het Westduitse persbureau DPA meegedeeld, naar Londen uitgeweken te zijn om een arrestatiebevel te ontlopen. Dr. Herterich zei, dat het arrestatiebevel was uitgevaardigd nadat hij een dagvaar ding op beschuldiging van laster jegens rechters en de burgemeester van Würz- burg had genegeerd. In een brief aan DPA schrijft dr. Herte rich: „Terwijl een Zechnenntwich de kans krijgt uit Duitsland te vluchten om zijn milde straf te ontgaan, is dit arrestatie bevel tegen mij uitgegaan om mij te dwin gen uit te wijken en de processen in Würzburg op de lange baan te schuiven". Dr. Herterich heeft een Londense advo caat opdracht gegeven, een beroep van hem op het Westduitse constitutionele hof in Karlsruhe te behandelen. Zomertje. Op de eerste dag van de zomer is het kwik te New York gestegen tot 32,8 graden Celsius. Het was de tweede achtereenvolgende dag, dat de tempera tuur in de stad tot dit peil steeg. Paraatheid. Volgens het regeringsgezinde blad „die Transvaler" is de politie in geheel Zuid-Afrika in staat van paraat heid gebracht na sabotageincidenten in de afgelopen paar dagen. Integratie. Twee Indische broers en twee negerzusters hebben zich van de onlus ten die zich al geruime tijd tussen deze twee rassen in Brits-Guyana voordoen niets aangetrokken. Ze zijn zondag in de rooms-katholieke St. Piuskerk in George town met elkaar in het huwelijk getre den. Bikini. De bikini's zonder bovenstuk, waar mee de laatste tijd in Amerika reclame wordt gemaakt, hebben althans één be wonderaarster. Zaterdag is in Chicago het 19-jarige meisje Toni Lee Schelley gearresteerd, die in zo'n nietig kleding stukje was gaan zwemmen. In principe. De Griekse premier, Papan- dreou, heeft een uitnodiging ontvangen om in Londen over Cyprus te komen spreken. Deze uitnodiging is in principe aanvaard. Westwaarts. Vier Oostduitsers van 21 tot 35 jaar zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag door een mijnenveld naar West- Duitsland ontkomen. Maximum. In Madrid is officieel bekend gemaakt, dat buitenlanders maximaal vijf wapens met korte loop (pistolen en revolvers) en vijf jachtgeweren in Span je kunnen kopen. De wapens zullen in het paspoort van de kopers worden ver meld. Bonm. Een bom, die was neergelegd in een vensterbank van de nieuwe arbeids beurs van Marseille, is vannacht ont ploft. Eén persoon werd licht gewond, de schade was aanzienlijk. In het ge bouw is het merendeel der vakbonden die bij het pro-communistische algemene vakverbond C.G.T. zijn aangesloten, ge huisvest.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3