Mekog-Albatros gaat met BASF een ammoniakfabriek stichten Inkomstenbelasting en lij frentepremie-af trek Omwisseling BOZ-bewijzen in 5.25 pet obligaties Bibliotheekper son eel wil een CAO De Beurs wwm Installatie van 300.000 ton per jaar in Pernis Ook uitbreiding in IJmuiden SER verdeeld over lonen in 1965 Duiker verhoogt het kapitaal Deli-Atjeh boekte winst in 1963 Van 1 juli tot 1 oktober Venco boekt nagenoeg gelijk winstsaldo Introduktie van Zuidafrikaanse beleggingsmij. SCHEEPVAARTBERICHTEN Inschrijving op emissie Oving 6 juli ASW verwacht weer 13 pet over groter kapitaal MAANDAG 22 JUNI 1964 7 Van Dorp: Contacten met Indonesië zijn al belangrijker Kanttekening in ESB bij een Kamerdebat GSM verdubbelde exploitatiesaldo Thomsen komt dit jaar met emissie Hogere winst Areh N.V. Zomer start in Zandvoort,.brrr! Kerkelijk nieuws Conversiekoers van Blaauwhoed 475 Daggeld 2y2 Vi) pet Omzet zal met 75 omhoog gaan De Verenigde Kunstmestfabrieken Mekog-Albatros N.V. (V.K.F.), te Utrecht, waarvan de aandelen in ban den zijn van de Koninklijke/Shell Groep (40 percent), de N.V Koninklijke Neder- landsche Zoutindustrie (40 percent) en de Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken n.v. (20 per cent), deelt mee, dat de V.K.F. in prin cipe heeft besloten een belangrijke uit breiding te geven aan haar beide werk maatschappijen zowel in Pernis (Alba tros superfosfaatfabrieken N.V.), als in IJmuiden (N.V. Maatschappij tot Exploi tatie van Kooksovengassen). Aangezien de Badische Anilin und Soda- Fabrik Ag (BASF), gevestigd te Ludwigs- hafen, ook plannen heeft in een der Noord zeehavens een complex van chemische fa brieken te stichten, waaronder eveneens een kunstmestfabriek, hebben VKF en BASF onderzocht of het rationeel zou zijn voor gezamenlijke rekening een grote am moniakfabriek te bouwen. Aannemende dat, hetzij aardgas, hetzij andere koolwa terstoffen tegen een industrieel aantrekke lijke prijs in Pernis ter beschikking ko men, zullen de beide vennootschappen er- In de SER hebben zich moeilijkheden voorgedaan met betrekking tot de gerich te adviesaanvrage van de regering over het in de komende jaren te voeren so ciaal-economische beleid (onder meer ten aanzien van de sociale verzekering, de be lastingverlaging, de lonen en de huren). De adviesaanvrage, waarop de regering voor 1 augustus antwoord wil hebben, is van zodanige aard, dat de SER niet in staat is om over de uitgangspunten zoals die door de regering zijn geformuleerd, op dit ogenblik zinvol te adviseren. Namens de drie vakcentralen is mee gedeeld, dat de vertegenwoordigers van de werknemers in de ONE (Ontwikkeling Na tionale Economie)-werkgroep van de SER het standpunt hebben ingenomen, dat de ontstane impasse in ieder geval niet mag leiden tot vertraging bij de invoering van de verhoogde AOW- en AWW-uitkeringen per 1 januari 1965. De vakcentralen kennen aan de invoe ring van het sociale minimum in de AOW, zoals dat door hen in het SER-advies van februari jongstleden is geformuleerd, zo wel met betrekking tot de hoogte als de financiering ervan zodanige waarde toe, dat deze uitkeringen in ieder geval per 1 januari aanstaande moeten worden gerea liseerd. In een op 6 juli te houden buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders van Duiker Apparatenfabriek N.V. in Rijswijk (Z.H.) zal een voorstel tot wijzi ging van de statuten aan de orde worden gesteld. Het voorstel houdt in een ver hoging van het maatschappelijk kapitaal van de vennootschap van 5-025.000 tot 18.450.000. Het geplaatste kapitaal be draagt op het ogenblik 3,69 miljoen. In de jaarvergadering van de N.V. voor heen G. C. T. van Dorp is meegedeeld dat dit jaar reeds belangrijker recht streekse transacties met Indonesië zijn tot stand gebracht dan in enig jaar tevoren sinds 1957. Aangezien deze transacties vooralsnog gepaard zijn gegaan met bij zonder hoge kosten zijn de baten nog ge ring geweest. De directie ziet echter wel grote mogelijkheden en is bezig met het ontwikkelen van een niet nader omschre ven objeot dat veel goeds kan inhouden. De financiële situatie in Indonesië noopt echter tot grote voorzichtigheid met kre dietfaciliteiten. toe overgaan een 50/50 dochtermaatschap pij op te richten, uitsluitend voor de ver vaardiging van ammoniak. De gezamen lijke ammoniakfabriek, die volgens plan een capaciteit zal krijgen van 300.000 ton ammoniak per jaar, zal op het terrein van de Albatros superfosfaatfabrieken te Pernis worden gebouwd en zal, naar ver wacht, midden 1966 in bedrijf komen. VKF is verder voornemens, eveneens in Pernis, een ureumfabriek te laten bouwen, alsmede een zwavelzuurfabriek, een fos- forzuurindampcomplex en een diammo- niumfosmaatfabriek. In samenhang met de genoemde uitbreidingsplannen te Pernis is besloten de op het terrein van Mekog in IJmuiden reeds aanwezige salpeterzuren kalkammonsalpeterfabrieken verder uit te breiden. IJmuiden reeds aanwezige salpeterzuren- Tenslotte wordt nog vermeld, dat het in de bedoeling ligt ook de bij Mekog reeds aanwezige ammoniakfabriekne binnen af zienbare tijd te vervangen door een in stallatie. Het totaal der investeringen, inclusief die voor de met BASF te stichten ammo- niak-dochtermaatschappij, zal naar ra ming ruim 200 miljoen bedragen, aldus de directie van Mekog-Albatros. De heer H. G. Hagelen (verzekerings- deskundige) schrijft in Economisch-Statis- tische Berichten van deze week onder het opschrift „Lijfrente en inkomstenbelas ting", dat dit onderwerp bij het belasting debat in de Tweede Kamer uitvoerig is behandeld, maar dat daarbij één zeer be paald facet in feite buiten discussie is gela ten. Hij bedoelde de lijfrentepremie-aftrek en de eindafrekening in die gevallen, waarin rechthebbende aan een som ineens voorkeur geeft boven een lijfrente. Het zou reeds grote voldoening schen ken, aldus de heer Hagelen, wanneer de lijfrente-afkoop niet werd uitgesloten van de 20 percent tot 40 percent afrekening, en wanneer de lijfrentepremie-aftrek werd bepaald op b.v. tien percent van het in komen, met een minimum van 5.000 per jaar. Het pleidooi van de schrijver voor een aanvullingsregeling, waardoor de min derbedeelden in de eindafrekening nog minder gaan betalen dan volgens de nu bestaande regeling, adstrueert z.i. de wen selijkheid. de voorgenomen weg van de overbelasting in geen geval te kiezen. De minister heeft aangedrongen op ma tiging van eisen die de schatkist veel meer geld gaan kosten dan door de nieuwe wets voorstellen, annex de reeds aanvaarde amendementen, reeds wordt geoffreerd. Maar het lijkt de heer Hagelen niet juist, de fiscale rekening op de langere duur sluitend te maken door de lijfrente-afko- pers in de toekomst (welke voor velen tal van jaren verwijderd ligt) de voorgenomen zware tol te laten betalen. Voor velen is de kapitaalsverzekering met lijfrente-clausule alsmede de gerichte lijfrente in het kader van de doelgerichte en fiscaal begunstigde bestedingen, een overtuigend voordeel boven de echte lijf renteverzekering, daar bij deze laatste de vervanging door een som ineens onmoge lijk is. De levensverzekeringmaatschap pijen propageren de kapitaalpolis met lijf renteclausule of de gerichte lijfrente, ten einde haar cliënten in staat te stellen t.z.t. naar omstandigheid van gezondheid en andere feiten, hun bestedingskeuze uit te stellen, totdat zij met inzicht in hun eigen toestand kunnen beslissen, of een lijfrente Dank zij de betere resultaten en het herstel van de koers van de Columbiaanse peso kon 1963 voor N.V. Handelmaatschap pij Deli-Atjeh worden afgesloten met een winst van 148.755, waardoor het verlies- saldo is teruggebracht tot 53.559. Over 1962 werd nog een verlies geleden van 96.844. De exportzaken in Amsterdam handhaafden zich op vrijwel gelijk niveau. De commerciële resultaten in Columbia hadden een bevredigend verloop. Een vol ledige ontplooiing was echter vooralsnog niet mogelijk, hetgeen ook -de resultaten der exportzaken in Amsterdam heeft be ïnvloed. New York behaalde een kleine winst. Bij de N.V. commissiehandel v.h. D. Schumacher te Amsterdam bleven de zaken zich gunstig ontwikkelen. Het rela tieve belang van deze investering nam ver der toe. Per 1 april 1964 heeft Deli-Atjeh de fir ma Rijnties te Breda overgenomen. Dit is een regionaal import-grossiersbedrijf in speelgoederen enz. De directie hoopt dit bedrijf verder uit te bouwen. Haar onder handelingen met andere firma's zet zij voort, maar over het resultaat daarvan valt thans nog niets te zeggen. De N.V. Bank voor Onroerende Zaken (BOZ) acht het, gezien de gunstige ont wikkeling van de financiële situatie der schuldbewijzen niet langer verantwoord het systeem van schulddelging door mid del van tenders, waarbij jaarlijks door de bank schuldbewijzen beneden pari wer den ingekocht, voort te zetten. Zij heeft daarom gemeend houders van schuldbewijzen in de gelegenheid te moe ten stellen hun stukken, waarop de laat ste twee jaar vijf percent rente werd ver goed, om te wisselen in 514 percent obli gaties. De houders verkrijgen daardoor Obligaties, waarvan jaarlijks vijf percent van het oorspronkelijk geplaatste bedrag pari wordt afgelost, terwijl tevens de rente aan de huidige marktverhoudingen is aangepast. Met ingang van 1 juli wordt derhalve de omwisseling van schuldbewijzen in 5'A percent obligaties, deel uitmakende van een 20-jarige lening 1964, maximaal groot nominaal 15 miljoen ten laste van de BOZ, opengesteld. De omwisseling zal kunnen geschieden tot 1 oktober. Officiële beursnotering van de obligaties zal wor den aangevraagd. Inmiddels is zekerheid verkregen dat de lening in ieder geval nominaal 15 miljoen groot zal zijn. Ver vroegde aflossing zal zijn toegestaan van 1 juli 1974 af, en wel tot en met 1978 a lOl'/t percent, daarna a 101 percent. De over de eerste maanden van 1964 be haalde resultaten geven, volgens de di rectie, het vertrouwen dat dit jaar het evenwicht tussen de vaste exploitatieba ten en bedrijfslasten zal worden bereikt. Hiermee zullen geleidelijk de bemoeiin gen der vereniging tot behartiging der be langen van houders van obligatiën ten las te van de BOZ ten einde lopen. De ver eniging spreekt haar voldoening er over uit, dat de verplichtingen, die de BOZ bij het akkoord van 1954 op zich heeft ge nomen, thans door haar ten volle wor den gehoreerd, nu wel in het belang is van henzelf en hun gezin. Vooral personen, die niet volkomen ge zond zijn en die gebaat worden met de gerichte lijfrente, aangezien daarvoor geen medische keuring nodig is, wil de staats secretaris de pas geheel en al afsnijden, nu door duidelijke fiscale rechtspraak nochtans is komen vast te staan, dat de belastingadministratie daarin zou behoren te berusten. Dit is wel een van de spijtig- ste dingen in het wetsvoorstel, aldus de heer Hagelen in de E.S.B. De exploitatierekening over het per 30 september 1963 geëindigde boekjaar van de n.v. Centrale Suiker Maatschappij (CSM) laat een niet onbelangrijke verhoging zien tot 10,77 miljoen (v.j. 5,54 miljoen, toen werd 1,4 miljoen vrijgemaakt uit de voorzieningen). Na afschrijving fabrieken etc ad ƒ6,11 (ƒ5,63) miljoen, voorziening inzake Wester Suikerraffinaderij van 2,5 miljoen (nihil), te betalen interest 441.956 559.298) resteert een saldo winst van 1,72 0,75) miljoen. H?t resultaat is gunstig beïnvloed, zegt het verslag, door voordelen van de wisse lende wereldmarktprijzen, hetgeen echter geen blijvend verschijnsel is. Daarnaast heeft het verlies van de Wester Suiker Raffinaderij 1,48 miljoen bedragen (v.j. ƒ5,63 miljoen). In het afschrijvingsbedrag ad ƒ6,11 miljoen is begrepen ƒ1 miljoen, noodzakelijk in verband met de schomme lingen in dé hoeveelheid te verwerken suikerbieten en met het drogen van pulp. Voorgesteld wordt, zoals bekend, een divi dend van 10 percent (5 percent in contan ten en 2V: percent in aandelen). Ook voor 1963/64 stelde de_ overheid een richtprijs voor de suiTcerWeWn vast, die bijzonder weinig aantrekkelijk was. De gevolgen bleven niet uit. De uitzaai liep terug van 77.439 ha tot 69.168 ha. De resultaten van Thomsen's Verenigde bedrijven n.v. in Rotterdam gedurende het eerste kwartaal van 1964 zijn, in tegen stelling tot die van de overeenkomstige periode van het jaar daarvoor, zeer bevre digend geweest, zo werd gisteren tijdens de jaarvergadering door de directie mee gedeeld. Aan toekomstvoorspellingen waaigide men zich niet. In de loop van dit jaar zal Thomsen een beroep gaan doen op de kapitaalmarkt. In verband met de huidige ontwikkelingen kon nog niets worden meegedeeld over de omvang en de vorm waarin deze emissie zal plaats vinden. De gang van zaken bij Venco n.v. (fabriek van medicinale drop- en hoest- artikelen), heeft in 1963 in het teken ge staan van een rustige ontwikkeling. De omzet vertoonde, volgens het verslag, een lichte stijging, terwijl de marge een frac- tionele verbetering liet zien. Het jaar kon worden afgesloten met een iets hoger exploitatiesaldo van 404.580 (v.j. 367,127) na aftrek vennootschapsbelasting. Afschrij vingen vergden 265.029 (v.j. 235.255), als winst resteert f 108.916 (v.j. 104.679). Voorgesteld wordt twaalf percent dividend (onveranderd). Het uitspreken van bepaalde toekomst verwachtingen acht de directie moeilijker dan ooit. Men tracht de produktiviteit tot het uiterste op te voeren door een belang rijk deel van de investeringen in de diepte te richten. De verbeterde verkoop in de laatste maanden van 1963 heeft zich in 1964 voortgezet. De thans behaalde voorsprong in de omzet is groter dan verleden jaar. Echter meent de directie voorlopig geen belangrijke stijging van de netto winst in het vooruitzicht te mogen stellen. Vanaf 30 juni worden ter beurze van Amsterdam verhandeld certificaten van 5 shares met een nominale waarde van rand 2 elk in American-South African In vestment Company, Limited, (ASAIC). De afgiftekoers zal op de eerste dag worden vastgesteld op basis van de notering in New York op 29 juni. Op 16 juni was de notering aldaar 32 dollar per aandeel, overeenkomend met 33% dollar per aan deel Amsterdamse usance, uitkomende op 609,75 per certificaat. Opneming van de certificaten in de officiële notering zal worden aangevraagd. De ASAIC is een in Johannesburg (Zuid- Af rika) gevestigde beleggingsmaatschappij, waarvan de aandelen officieel genoteerd staan op de Newyorkse Beurs. De porte feuille bestaat voor het grootste deel uit aandelen van Zuidafrikaanse goudmijnen. Ingevolge een met de Zuidafrikaanse re serve bank gesloten overeenkomst is de maatschappij gerechtigd tot 23 september 1963 rand 40,5 miljoen om te wisselen in 56,7 miljoen dollar, hetgeen neerkomt op de mogelijkheid van een transfer tegen een vaste wisselkoers van 1,40 dollar per rand. Door deze wisselkoers-garantie-overeen komsten verkeert de ASAIC, volgens het introductiebericht, op het punt van kapi taaltransfer in een uitzonderingspositie. Op basis van een jaardividend van één dollar is het zichtbare rendement thans nog laag, maar de intrinsieke waarde blijft door de winstinhouding gestadig toenemen. Vooruitlopende op het binnenkort uit te brengen jaarverslag deelt de directie van Arch n.v. mee, dat het boekjaar 1963 een winst heeft opgeleverd van ruim 322.000, waarvan voor de uitkering van vijf per cent contant dividend aangewend wordt 123.625, en voor storting in de reserve, in verband met de onttrekking van een over eenkomstig bêdra'g aan dè" agioreserve, samenhangend met de uitkering van vijf percent in aandelen, eveneens 123.625. Over 1962 heeft Arch een winst behaald van ƒ211.586 en werd voorgesteld een dividend van tien percent in contanten. - e:': - Zomer 1964 begon niet met een toeter concert van gemotoriseerde adspirant-bad- gasten, die waren vastgelopen in een file. Ruitewissers konden het tegen de regen en windroffels maar nauwelijks bijhou den. In Zandvoort trok de wind schuim- strepen langs de branding en namen zand- salvo's de helmbossen telkens opnieuw op de korrel. Zondag besloot geen onweers serenade het zomerfeest en waagde zich slechts een enkeling voor een wandelin getje langs de vloedlijn. Op het strand werden dit keer niet duizenden mensen te gelijk gestoofd. Op de eerste zondag van zomer 1964 huiverde een ieder in zijn kleine hoekje. Een week tevoren nog over stroomden duizenden het strand voor een massale genieting. Nu de zomer op de ka lender begonnen was lieten zon en warm te verstek gaan. Het was alleen maar. brrr! Geref. Gemeenten in Nederland Bedankt voor Terneuzen: D. L. geenbrug te Rijssen. Aan- Het bestuur van de organisatie van bi bliotheekpersoneel zal op korte termijn trachten de werkgevers van dit personeel te overtuigen van het z.i. grote belang, dat de organisatie (de vereniging tot be hartiging van de sociale en arbeidsrech telijke belangen van het personeel, werk zaam in openbare bibliotheken, V.P.O.B.) hecht aan de totstandkoming van een toe reikende C.A.O. Het bestuur is hiertoe uit genodigd in een motie, die door een te Utrecht gehouden ledenvergadering werd aangenomen. De vergadering was belegd, zo zegt de V.P.O.B. in een communiqué, „wegens de nog steeds bestaande onwer kelijk lage salariëring van het personeel, werkzaam in bibliotheken, waarin andere dan overheidsregeling geldt". Achilles 21 v. Grenada (W.I.) n. Europa. Agamemnon 22 te Barranquilla verwacht. Alamak 19 v. New York n. Beyrouth. Alca 20 170 m. w.z.w. Tampa n. Mobile. Alcor 20 220 m. w.n.w. Freetown n. Kaapstad. Algorab 21 te Santos v. Rio de Janeiro. Alhena 20 123 m. n.w. Lissabon n. Las Palmas. Alkmaar 20 240 m. z.w. Bermuda n. Salem/Mass. Alnitak 20 v. Las Palmas n. Antwerpen. Ammon 21 te Rotterdam. Ampenan 20 v. Rotterdam n. Bremen. Amstelhoek 20 v. Buenos Aires n. Durban. Amstelmolen 20 te Calcutta. Amstelveen pass. 20 Dungeness n. La Pallice. Amstelveld 20 240 m. w. Colombo n. Singapore. Andijk 21 v. Rotterdam n. Bremen. Angolakust 20 v. Freetown n. Antwerpen. Annenkerk 21 v. Lorenco Marques n. Beira. Area 21 600 m. z.o. Sydney n. Pladju. Archimedes 21 te Cerro Azul. Arkeldijk 21 te Antwerpen v. Genua. Arneb 20 te Rotterdam. Atys 20 70 m. n.o. Bahrein n. East-London Baarn 20 250 m. w. Finisterre n. Santander. Balong 20 v. Genua n. Livorno. Banggai 20 te Latakkia v. Beyrouth. Batu 21 te Port Elizabeth. Bawean 20 180 m. w. Lissabon n. Montreal. Bennekom 20 v. La Guaira n. Porto Cabello. Breda 19 600 m. z.w. Azoren n. San Juan. Burl S. Watson 19 v. Suezkanaal n. Rastanura. Caltex Delfzijl 20 v. Rotterdam n. Halmstad. Caltex Gorinchem 20 v. Fredericia n. Randers. Caltex Madrid pass. 22 Straat Ormoesz n. Suez. Calt. Nederl. 20 212 m. n.n.o. Finisterre n. P. Said. Carrillo 21 te Seattle. Ceres 21 te Antwerpen. Cinulia 20 v. Stockholm n. Curasao. Colytto 20 te Avonmouth. Dahomeykust 21 te Antwerpen v. Hamburg. Diogenes 21 te Salaverry verwacht. Doris 20 190 m. n.n.w. Cuba n. Maracaibo. Drente 20 150 m. w. Martinique n. New Orleans. Echo 21 te Rotterdam. Eemland 20 v. Cabedelo n. Bremen. Eenhoorn 20 65 m. n.n.o. Finisterre n. Rotterdam. Eliz. Broere 20 265 m. o.n.o. St. Helena n. Durban, Eos 20 v. Rotterdam n. Oran. Esso Den Haag 20 teerug te Rotterdam v. zee. Esso Rotterdam 20 v. Kalundborg n. Bd. Mashur. Fravizo 20 v. Rotterdam n. Sundsvall. Friesland SSM 21 te Rotterdam. Gaasterkerk 20 v. Barcelona n. Antwerpen. Gaasterland 20 155 m. z.w. Lissabon n. Tenerife. Gabonkust 20 v. Dakar n. Freetown. Garoet 20 v. Lorenco Marques n. Durban. Gorredijk pass. 20 Nantucket n. Rotterdam. Gulf Hansa 20 v. Rotterdam n. Perzische Golf. Gulf Hollander 20 45 m. n. Oran n. Port Said. Gulf Italian 21 v. Rotterdam n Amsteredam. Hilversum 20 v. Hamburg n. Amsterdam. Hollands Dreef 21 te Singapore. Hollands Duin 20 te Saiki. Hoogkerk 20 180 m. o.n.o. Masira n Bilbao. Inca 21 480 m. z.o. Galveston n. Galveston. Izalco 22 te Calalo verwacht. Jagersfontein 20 v. Kaapstad n. Tenerife. Japara 19 v. Marseille n. Genua. Kamperdijk 20 v. Rotterdam n. New York. Karakorum 20 bij rivier Pussur bij Chalna. Katsedijk 20 v. Rotterdam n. Antwerpen. Katwijk 20 te Kobe. Keizerswaard 22 te Rotterdam. Kelletia 20 v, Douala n Trinidad. Kenia 19 v. Mena n. Ceuta. Kennemerland 21 te Itajai v. Rio Grande. Khasiella 22 te Port Jeffereson verwacht. Kinderdijk 20 310 m. n.w. Key West n. Le Havre, Kopionella 20 v. Lyttelton n. Whangarai. Korendijk 20 v. Philadetphia n. Baltimore. Korovina 20 v. Mena n. Singapore. Kreon 21 te Rotterdam. Leiderkerk 21 te Hamburg v. Bremen. Leto 20 100 m. w. Kp. Race n. Duluth. Liberty Bell 20 15 m. w.n.w. Gibraltar n. P. Said. Loppersum 20 te Jacksonville. Maashaven 21 te Takoradi. Mainlloyd 21 te Napier. Marathon 20 400 m. n.o. Sao Miguel n. A'dam. Mariekerk 20 v. Aden n. Rotterdam. Markab 24 te Liverpool verwacht. Marnelloyd 22 te Dar es Salaam verwacht. Maron 19 v. Kp. Haitien n. Miami. Mataram 20 te Las Palmas. Meliskerk 21 te Rotterdam. Memnon 20 240 m. n. Flores n. Rotterdam. Mentor 20 180 m. n.w. Madeira n. San Juan, P.R. Merwelloyd 20 40 m. z.z.w. Kp. Blanco n. Balboa Naess Comm. 20 160 m. w. Little Quoin n. Suez. Naess Lion 22 v. Suezkanaal n. Perzische Folf. Neder-Ebro 22 te Suez verwacht. Neder-Eems 20 te Suez. Neder-Elbe 22 te Mobile verwacht. Neder-Rhone 22 te Bremerhaven verwacht. Nestor 20 v. Rotterdam n. Lissabon. Nijkerk 22 v. Suez n. Aden Oberon 20 585 m. w.n.w. Kp. Finist. n. Le Havre. Ommenkerk 21 te Melbourne v. Sydney. Ondina 20 245 m. n.n.o Bombay n. Singapore. Onoba 20 v. Mena n. Gibraltar. Oranje Nassau 20 v. Willemstad n. Port of Spain. Osiris 20 v. Antwerpen n. Bahama's. Ossendrecht 20 175 m. z. Kp. Verde n. Middlesbr. Overijsel 20 nog ten anker Lorenco Marques. Pacawa 21 te Corpus Christi. Pendrecht 20 te Antwerpen n. Durban. Peperkust 20 13 m. w.n.w. Finist. n. Rotterdam. Philidora pass. 20 Bougie n. Tranmere. Philine 20 dwars Perim n. Tranmere. Philippia 23 te Skaramanga verw. v. Rotterdam. Poseidon 20 227 m. n.o. Jorto Limon n. Leixoes. Prins Frederik Hendrik 20 725 m. n.w. Valencia naar Montreal. Prins Johan Willem Friso 21 te Le Havre. Prins Maurits 21 te Napels. Prins Willem II 21 v. Port Said n. Beyrouth. Prins Willem III 20 v. Triëst n. Port Said. Prinses Irene 21 te Londen. Pygmalion 21 v. Bremen, n Amsterdam. Radja 22 rede Malaga. Reza Shah the Great 20 v. New York n. Aruba. Rotterdam 20 600 m. o. St. John n. New York. Rotti 19 v. Tuticorin n. Trincomalee. Sarpedon 20 200 m. n. K. Hatteras n. S. Domingo. Schielloyd 20 v. Djibouti n. Penang. Scherpendr. 20 150 m. z.z'.o. Tokyo n. Vancouver. Schiekerk 20 te Rotterdam. Senegalkust 19 v. Freetown n. Abidjan. Sepia 21 te Gibraltar v. Rotterdam. Serooskerk 20 150 m. n.w. Djeddah n. Suez. Sinon 20 v. La Guaira n. Carupano. Skadi pass. 20 Sicilië n. Liverpool. Slamat 22 te Rotterdam. Sloterdijk 20 v. Antwerpen n. Port Everglades Sloterkerk 20 te Antwerpen. Socrates 21 te Houston v. Mobile. Solon 20 v. Santa Lucia n. Fort de France. Spaarnekerk 20 210 m. w. Minicoy n. Aden. Stad Gouda 20 600 m. n.n.o Azoren n. Hampt.rds. Steven 22 te Londen verwacht Straat Banka 20 te Lorenco Marques v. Pt. Louis. Straat Clement 19 v.t Fremantle n. Port Louis. Straat Rio 20 v. Rio de Janeiro n. Vitoria. Straat Singapore 21 te Melbourne. Streefkerk 20 te Aden v. Suez. Tacana 22 op Mississippi verw. n. New Orleans. Tamara pass. 20 Brindisi n. Livorno. Telamon 22 te Port of Spain verwacht. Theron 20 180 m. n. Kp. Hatteras n. Curagao. Tjitjalengka 20 te Durban v. East-London. Tjitarum 21 te Sydney (dokken). Towa 19 v. Karachi n. Djibouti. Triton 20 te Rotterdam. Utrecht 20 240 m. n.o. Halifax n Malta Van der Hagen 21 te Durban v. Beira. Viana 20 16 m, n. Masira n. Suez. Vlist 20 te Montreal. Waikelo 20 v. Semarang n. Surabaja. Waingapoe 20 v. Hongkong n. Djakarta. W. A. Jones 20 900 m. o.n.o. Barbad. n. Ph.delph. Westerdam 22 te Rotterdam. Willem Ruys 21 te Southampton. Wonogiri 20 v. Rotterdam n. Hamburgè. Wonosobo 20 Ouessant gepass. n. Hamburg. World Heath 20 v. Singapore n. Perzische Golf. Zaria 20 v. Thameshaven n. Mena. Zeeland 20 330 m. z. Bangkok n. Bangkok. KLEINE VAART Atlas pass. 20 Ouessant n. Barcelona. Berkhout 20 20 m. n. Cherbourg n. Antwerpen Bloembracht pass. 20 Rinstna n. Amsterdam. Calchas 21 120 m. o. Gibraltar n. Algiers. Driebergen 20 30 m. n. Smithknoll n Karlstad. Eddystone 20 in Washbay n. Stettin. Erasmus 21 30 m. n. Le Havre n. Newport. Fedala pass. 20 Sandettie n. Dublin. Hoogvliet 20 te Dyke n. Plymouth. Inspecteur Mellema 20 30 m. n. Texel n. Halden. Markab 20 30 m. w. Gibraltar n. Liverpool. Nusakan 20 ten anker rede Venetië. Oranjeborg 20 te Delfzijl v. Hull. Spolanda pass. 20 Ouessant n. Dordrecht. Strabo 20 100 m. z.z.w. Ouessant n. Bilbao. Taras 19 30 m. o. Kp. Matapan n. Hamburg. Thaletas 20 30 m. z.w. Barcelona n. Gibraltar. Tilly 18 te Gothenburg n. Zaandam. Ubbergen 20 60 m. o. Bornholm n. Amsterdam. Wilpo 20 te Zaandam v. Holmsund. Oving N.V. in Rotterdam (groothandel in Ijzer en staal) gaat, zoals is aangekondigd, met een aandelenemissie met claimrecht naar de beurs. Blijkens het prospectus kan op maandag 6 juli a pari worden inge schreven op nominaal 1.2 min gewone aandelen. De stukken zjjn groot 1000. Zij delen voor de helft in de resultaten over 1964. De claimhandel begint op donderdag 25 juni. Inlevering van drie cleams geeft recht op een nieuw aandeel van 1000. De conversiekoers in verband met de verwachte uitgifte van nominaal 6,9 miljoen 5% percent 15-jarige converteer bare obligaties Blaauwhoed N.V. a pari, waarop met claimrecht op 30 juni kan worden ingeschreven, bedraagt 475 per cent. Van juli 1966 af kunnen houders van nominaal 4.000 obligaties plus 750 in contanten, nominaal 1.000 aandeel verkrijgen. Nominaal 2.000 aandelen geeft recht tot inschrijving op nominaal 1.000 obligatie. Vervroegde, gedeelte lijke of gehele aflossing is mogelijk van 1963 tot en met 1974 a lOlVz, daarna a 101 percent. De claimhandel begint woens dag 24 juni. Tevens wordt een vrije in schrijving opengesteld op nominaal 5 miljoen 5% percent 20-jarige obligaties Blaauwhoed N.V., tegen 99V2 percent. No tering vöor beide leningen zal worden aangevraagd. De laatste paar jaren is, volgens het prospectus, een grote cumulatie van in vesteringen opgetreden doordat in korte tijd gebruik moest worden gemaakt van een aantal expansiemogelijkheden. Deze cumulatie heeft zeer hoge eisen gesteld aan het aanpassingsvermogen wat betreft organisatie en financiering. De globale begroting voor de in de eerste drie jaren nog te verrichten in vesteringen luidt: terreinen en gebouwen 15,1 miljoen, Blaauw-fonds 3 miljoen. Er blijkt nog rond 18,1 miljoen nodig te zijn plus 7,5 miljoen voor aflossing van het bankkrediet. Voor de gedeeltelijke financiering dient de onderhavige emissie. Door verkoop van op huurgrond gevestig de opstallen zal circa 4,7 miljoen vrij komen. Het resterende bedrag verwacht men te financieren met bedragen welke in de eerstvolgende jaren vrijkomen uit afschrijvingen en reserveringen. Het tarief voor daggeld (call money) is vandaag met een half percent verhoogd tot 2V2 percent. Dit in verband met de krapper wordende geldmarkt door de na derende ultimo-opvragingen. Op 17 juni werd het tarief met een half percent ver hoogd tot 2 pereent. Uit het prospectus blijkt dat de aan delenemissie van de ASW Apparatenfa briek (Automatic Screw Works) N.V. in Nijmegen 8551 aandelen van elk nomi naal 125 groot is. Hierop kan, tegen 250 percent, op woensdag 1 juli met claim recht worden ingeschreven. Twee oud» aandelen geven recht op één nieuw aan deel. De nieuwe stukken delen voor de helft in de resultaten over 1964. Notering ter beurze zal worden aangevraagd. De claimhandel begint woensdag 24 juni. De omzet is in de eerste vijf maanden van het nieuwe boekjaar met 27 percent gestegen. Ook de kosten zijn opgelopen. De resultaten zijn niet onbevredigend. Da directie verwacht dat het dividendpercen tage over 1964 over een vergroot kapitaal niet lager zal zijn dan over 1963, toen der tien percent werd uitgekeerd. Uit een prog nose voor de komende jaren blijkt, dat da omzet een stijging zal gaan vertonen van 75 percent of meer. Voor de aan de gang zijnde en nog te volgen produktie-uitbreidingen, in verband met de perspectieven van de aardgaswin ning, zullen in de komende jaren extra investeringen nodig zijn tot circa 3 min. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv 2de tijdv. A.K U482-485 480 Hoogovens 625 627 Kon Olie159,50-159,60 159,50 Philip; 151,60-152,20 151,80 Unilever 142,60-143,00 142,60

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7