GEZEGEND IS HET LEVEN Ierse volk geniet gratis medische verzorging dankzij de befaamde Sweepstakesloterijen PANDA EN DE PETTENJACHT Ons vervolgverhaal gvernc a ii Een oorspronkelijke roman door Klaas van der Geest Hoofdprijzen van een half miljoen gulden zijn geen uitzondering MAANDAG 22 JUNI 1964 9 Paardepolitiek Veel tamtam Vette prijzen De „Sweeps" Winstdeling UW BROMMER EM DE VAKANTIE zwaar te beladen. 64) „Ik zou zeggen, direkteur Maar de direkteur kon het self zien. Jürgens hield zijn mening maar lie ver voor zich als een man, die blijkbaar bang was zich aan koud wa ter te branden. De direkteur kon er haast geen tijd voor vinden, maar had al die pape rassen de volgende dag toch al in zoverre bekeken, dat hij het nodig vond de zoon van de freule in de rol stoel te zetten en mee te nemen, toen hij bij de pachters langs ging. Veel van die pachters hadden de laatste tijd een beetje geringschattend neer gekeken op de direkteur, maar hij bleek zich toch wel te kunnen doen gelden. Bewijzen kon hij nog niets. Daarvoor zou hij dan eerst nog veel meer moeten uitzoeken, de pachters, ook hun vrouwen, en zelfs de wijk meester en de vrouw van de wijk meester op zijn kantoor moeten laten komen; hij zou moeten aantonen, hoe veel minder hun land het laatste jaar had opgebracht, terwijl ze meer of evenveel pootgoed zaaigranen en meststoffen hadden gekocht dan vori ge jaren en de oogsten van de pach ters in andere wijken niét minder wa ren geworden. Maar het was hem te veel rompslomp. Hij had er ook geen plezier meer in de mens.en in het nauw te drijven tot ze eindelijk moes ten toegeven, dat ze geknoeid hadden. Hij wilde er niet te veel drukte over maken. Tenslotte ging het nog maar om een paar zakken aardappelen, die een pachter voor eigen rekening bui ten de kolonie kon hebben verkocht tegen iets hoger prijs, dan de wijk meester kon hebben gemaakt met het wegen of meten van de oogsten, die afgeleverd werden. „We zullen het op abuizen houden," zei hij overal waar hij kwam. „Zorg er voor, dat die het volgend jaar niet weer worden gemaakt!" En ze stemden toe. Het moesten wel abuizen zijn, want ze wisten ten minste van niets. Ze leverden af, wat ze uit de grond haalden en keken op het wegen en meten niet zo nauwkeu rig toe. Dat durfden ze zelfs niet, want dan zou het zijn, alsof ze hun wijkmeester niet vertrouwden en dat kon hen wellicht kwalijk worden ge nomen. „Ik vertrouw mezelf niet eens en wie zou me dat kwalijk durven ne men," zei de direkteur, voor hij ver der ging, achter die rolstoel en met de ongelukkige zoon van de freule praatte alsof hij alles, wat zijn pach ters betrof alweer vergeten was. Hij zou wel graag willen, dat hij het kon vergeten. Hij zou er niet meer mee lastig gevallen willen wor den. Wat had hij te maken met de kleine achterbaksheden van de men sen om zich heen, met hun streken, hun kleine sluwheden, hun kleine on derlinge onenigheden. „Hier jij en ik hebben genoeg aan elkaar, is het niet, mijn jongen?" vroeg hij. Hij en die jongen en de bitterzoete geuren van het eikeloof en de blau we hemel hoog boven hen en het zin gen van de vogels in de boswalletjes langs de zandwegen. Er kwamen soms wonderlijke ge dachten in hem op. De gedachte, dat ze samen weg moesten kunnen gaan, de jongen in die rolstoel en hij er achter en als ze er genoeg van had den om verder te trekken ergens gaan zitten om de boterhammen op te eten lompe hompen brood met een brok kaas! en Gods vrije lucht in ademen en groene twijgen brem af snijden en die tussen de armleu ningen van de rolstoel steken de hele stoel ermee te versieren en als ze een stuk papier langs de weg vonden dat aan snippers scheuren om die te laten waaien. „Ja dat zou een best leven zijn, mijn zoon!" Maar zo kón men nu eenmaal niet leven. Hij zeker niet, die als direkteur begonnen was. „In elk geval zullen we ons over dat baantje van me niet te druk meer maken het heeft me al genoeg ge kost meer dan genoeg! We maken het onszelf nu een beetje gemakkelijk en plezierig Als je moeder terug komt, zien we wel verder Hij liep nog te zingen ook met zijn schor re stem, omdat de jongen dat graag wilde. Het kon hem niet schelen, wat de pachters ervan zeiden als ze hem zagen gaan. Maar toch ging hij hen zoveel mogelijk uit de weg. Hij kon dat natuurlijk niet altijd doen. Hij kon de boekhouder die map met kwi tanties, weegbriefjes en afrekeningen terug brengen en zeggen, dat er wer kelijk een paar vergissingen waren gemaakt, alsof daarmee de zaak af gedaan was. Hij hoefde de verslagen van de wijkmeesters niet in te kijken. Maar hij kon niet voorkomen dat de wijkmeester van de Vierde Wijk zich eens bij hem thuis kwam beklagen. Niet zoals de boekhouder, met een map vol papieren, maar wel met een hart, dat zwaar was van zorgen, een klein, geheel verslagen, wanhopig mannetje, dat kwam vragen of hij, als 't u blieft, de direkteur wel even mocht spreken. Maar hij kon geen woord uitbrengen, toen hij tegenover die direkteur op de stoep stond. De direkteur was nooit zo bijzonder op deze wijkmeester gesteld geweest. Hij was helemaal niet gesteld op be ambten, die door invloed van aanzien lijke verwanten in de kolonie werden geplaatst en als wijkmeesters had hij liever pachters, die getoond hadden, dat ze iets uit de grond wisten te halen of wisten, hoe ze een goede stal vee moesten fokken. Deze kleine man met het zachtmoedige schrandere zelfs wijze gezicht van een oude ge leerde, die in uiterlijk en voorkomen nogal op de dokter leek, had hem altijd een beetje geprikkeld. Toen hij hem voor de deur zag staan, was de eerste gedachte, die bij hem op kwam: „Hij zal weer eens geld moeten hebben een voorschot Maar daarvoor kwam de wijkmeester deze keer niet. Zo gemakkelijk was hij nu eens niet te helpen. Het ging zelfs niet om iets, dat nog een abuis, een vergissing kon worden genoemd. „Ik zit er veel dieper in, direk teur in de narigheid zo diep, dat geen mens me er meer uit kan halen Misschien had hij zelfs niet bij de direkteur moeten komen, maar beter meteen naar de politie kunnen gaan. Want die zou er toch wel in gekend moeten worden. „Om de bliksem niet!" viel de di rekteur uit. En even was hij weer helemaal de oude, dezelfde die hij,al tijd was geweest voordat de freule weg ging en hem met haar nalaten schap liet zitten. „Om de bliksem niet in de kolonie ben ikzelf de politie! Ga maar naar huis! Ik kan je nu niet hebben, maar ik kom wel bij je en dan kun je me alles eens vertellen! Alles, begrijp je!?" „Jawel, direkteur." zei het horloge- makertje, dat wijkmeester was ge worden. De direkteur keek hem na, toen hij de weg afliep. En hij dacht nog: „Ik moet hier geen tijd over laten verlopen niet te veel tenmin ste de vent ziet er uit, alsof hij in staat is om zichzelf te kort te doen Hij was juist bezig de on gelukkige zoon van de freule een beetje te wassen zo goed en zo kwaad als hij dat kon! anders zou hij die wijkmeester misschien nog achterna gelopen zijn en gezegd heb ben: „Kom eens terug en vertel het me meteen maar!" De dokter had over Lies je Tade- ma niet te klagen. Dat moest hij toe geven. Zolang hij in de kolonie was, had het er bij hem thuis niet zo net jes uitgezien. Zelfs rondom het huis zag alles er uit, alsof hij geregeld een tuinman liet komen om het grasveld te maaien, de kanten van de paden af te steken de bloemperken te wie den en de struiken op te snoeien, want ook dat deed Liesje. Daarbij hielp ze hem nog op het spreekuur en ging ze zelfs met hem mee naar patiënten, die thuis behandeld moesten worden. En ze deed het allemaal met plezier. Toch liet hij haar nooit merken, dat hij het waardeerde en was hij vaak zelfs onvriendelijk tegen haar. Ze kon dat trouwens best van hem verdragen en plaagde hem er soms mee. (Wordt vervolgd IERLAND, 't groene eiland, is geen rijk land maar het weet uitstekend goodwill te kweken. Industrie en buitenlands ka pitaal worden aangetrokken door vele faciliteiten, culminerend in een laag be ast ingpeil. Ierland heeft nog maar weinig indu strie, maar het heeft wel een bloeiende paardenfokkerij onder andere voor jacht en sportdoeleinden. De Ierse volbloed paarden lopen overal ter wereld in ren nen mee en winnen daarin vaak ware fortuinen voor hun eigenaars. Ierse vol- bloedhengsten zijn al meermalen voor meer dan een miljoen galden per stuk verkocht! Anderzijds ziet de Ierse rege ring die achter dit alles staat er ook niet tegenop om overeenkomstige kapi talen uit te geven voor de aankoop van dekhengsten. Zij wenst het beste ras ter wereld te fokken en dat kan alleen maar door het beste met het beste te paren. MAAR de volbloedfokkerij is gebaseerd op prestaties en niet op een mooi uiter lijk. Snelheid, dat is het waar alles om draait. Dus moet men weten welke paar den de snelsten zijn. Daartoe houdt men rennen. En die rennen worden beloond met goede geldprijzen, welke op hun beurt weer mogelijk zijn doordat er duizenden toeschouwers komen om de paarden te zien lopen, maar meer nog om erop te wedden! De Engelse rennen mogen wereldbe roemd zijn, die van Ierland krijgen even zeer de onverdeelde aandacht der ren- sportexperts. De beste paarden lopen dik wijls in Ierland. De belangrijkste ren officieel genoemd: Irish Sweeps Derby wordt einde juni gelopen. Dan zijn de gro te wedstrijden voor driejarige paarden in Engeland en Frankrijk al achter de rug, zodat er alle kans is, dat de winnaars of andere hoog geplaatste paarden uit die rennen óók in Iederland uitkomen tegen de beste paarden uit dat land. Dat heb ben de Ieren natuurlijk met opzet gedaan, want men is niet bevreesd voor mededin gers, ook niet voor sterke concurrenten. Integendeel: hoe sterker het „veld" hoe beter, want als de Ierse paarden dan win nen, zijn ze des te meer waard. IN HET GRAAFSCHAP Kildare ligt „The Curragh", een vlakte van veertig vierkante km., doorsneden door de grote verkeersweg van Dublin naar Kildare- Waterford en Cork. Het gedeelte, gelegen ten noorden van deze weg, is gewijd aan uy^^^jwwvvwwvwN/wwwwvywvwwwwwvwwwwwvwwwvwtfwwwwwwwwvwwvwv» 197. „Mijn uitvinding zat er niet in", zei professor Kalker teleurgesteld, toen zij alle petten van kolonel Basoechka hadden onderzocht. „Jammer. Het was moei te voor niets. Volgende keer beter". Panda luisterde ech ter niet. Hij had zich tot de tierende kolonel Basoechka gewend om de zaak recht te zetten. „Het spijt ons heel erg", zei hij, „dat we uw petten een beetje ka pot hebben gemaakt. Maar het was heus erg belang rijk, meneer de soldaat. Echt waar". De kolonel gromde echter zó dreigend, dat Panda het maar beter vond om vlug weg te gaan. Maar toen hij met professor Kal ker naar buiten stapte, troffen zij op de stoep een grim mige agent aan. „Halt!" sprak deze. „Ik kreeg juist een telefoontje, dat hier twee inbrekers binnen waren binnengedrongen!" „Twee inbrekers?" herhaalde profes sor Kalker. „Vreemd is dat. We zijn hier juist geweest en we hebben geen inbreker gezien. Maar vraagt u het aan de bewoner zelf, die zal u beter kunnen in- luchten. Hij ligt onderaan de trap". „Dank u meneer," zei de agent. „Dat zal ik doen." Hij salueerde beleefde en ging naar binnen. „K-kom, p-professor", stotterde Panda. „V-vlug! Dat was op het nnippertje. „O ja?" zei de geleerde. „Wat bedoel je? Wat was op het nipper- tjel" de rensport en de volbloedfokkerij. Daar ligt ook de renbaan waarop tal van wed strijden worden gehouden, waaronder de genoemde „Sweeps". Er zijn weinig ren nen waarvoor zoveel tamtam wordt ge maakt als voor deze Ierse Derby. Dat be gint al met de inschrijving van de paar den, waartoe natuurlijk in de eer ste plaats de winnaars van de grote En gelse en Franse rennen in hetzelfde sei zoen worden uitgenodigd. Maar men kan zijn paard ook als pasgeboren veulen la- maarde loterij, de Irish Hospital Sweep stakes, die op de grote ren geënt wordt. In wezen een gewone loterij, onderscheidt deze Sweepstake zich in de eerste plaats door haar hoge prijzen maar ook door haar opzet. Elk lot (dat een pond ster ling, 10 gulden kost) draagt een nummer met serieletters, maar dat nummer alleen is niet beslissend voor de kans op een hoofdprijs. DE TREKKING geschiedt enkele dagen Zes zustertjes trekken uit een enorme trommel de nummers van de loten der voorlopige prijswinnaars. Bij elk der nummers komt nu nog de naam van een der paarden die in de Irish Derby zullen uitkomen, welke namen uit de kleine trommel rechts op de voorgrond getrokken worden. De commissaris van politie, twee notarissen en een com missie van „notabele buitenstaanders" houden toezicht op de trekking. begint het spel pas goed. Want al lang van te voren is de z.g. wedmarkt be gonnen en staat elk paard, dat voor de ren werd aangegeven, volgens een bepaalde koers genoteerd. Op die manier kristali- seert na korte tijd de favoriet uit. Heeft nu iemand de favoriet getrokken dan kan hij ter plaatse zijn lot gemakkelijk van de hand doen. Want dit vergete men niet een favoriet wint lang niet altijd! Mees tal verkoopt men dan ook een gedeeltelij ke kans aan een ander. Op die manier heeft men alvast een flink bedrag in han den en een resterende kans op een nog groter bedrag. TOEN DE ren van 1963 gelopen was en de plaatsing der paarden bekend was gemaakt waren er 22 mensen, die ieder 500.000 kwamen incasseren, een even groot aantal, dat twee ton, en een nog eens geijlk aantal dat het toch altijd nog aar dige sommetje van honderdduizend gul den (voor de 3e aankomende) mocht mee nemen. Het zal wel duidelijk zijn, dat op deza wijze de houders van loten sterk met de wedmarkt vóór de ren en met het ver loop van de ren meeleven. Prettige bij komstigheid is, dat uit de opbrengst van de Sweepstakes het hele Ierse voik koste loos medisch behandeld kan worden. THE CURRAGH, het toneel van deze rensport- en gokevenementen is een his torisch stuk grond, dat voor zover het de renpaarden betreft, te vergelijken is met Newmarket in Engeland en Chantilly in Frankrijk. Daar worden tientallen renpaar den getraind op vlakke- en hindernisba- nen. Het hele terrein is zó groot, dat er gemakkelijk door militairen geoefend kan worden, dat er met veel jachtruiters achter een meute honden kan worden gereden, dat de trainers en hun „strings" paarden kunnen uitbrengen voor de oefengalops en dat alles tegelijkertijd en zonder elkaar te hinderen. De finish van de Irish Sweeps Derby op The Curragh. Eigenaars van die loten die het winnende paar „getrokken" hebben, zijn op dit moment minstens een half miljoen gulden rijker dan een fractie van een seconde geleden. ten „vooraanmelden" voor deelname aan de ren over drie jaar. Zo'n vooraanmel ding gaat dan gepaard met een onderzoek naar de antecedenten (stamboom en bouw) van het veulentje en als de registratie commissie het dier een toekomstige kans hebber vindt, mag de eigenaar meteen be ginnen met het neertellen van een pittig „voorlopig startgeld". Dat doet hij drie jaar achtereen tot het jonge paard, vol groeid en ijverig getraind, startklaar is. Is het dier inmiddels bij de hoge verwach tingen achtergebleven dan mag het niet in de Sweeps starten, ofwel de teleurgestel de eigenaar neemt het vrijwillig terug. Maar de door hem betaalde gelden wor den dan niet terugbetaald. DE UITEINDELIJKE selectie omvat en kele tientallen driejarige paarden. De Ier se pers heeft al hun verrichtingen en hun training op de voet gevolgd en er uitvoe rig verslag van gedaan aan het publiek, dat dus min of meer weet, welke de fa vorieten zijn. Dan kan er dus gegokt wor den via de bookmakers, maar dat is niet de voornaamste omzet van de Irish Sweeps. Het meeste geld komt binnen via de ver- of zelfs weken voor de ren en gaat als volgt: Er zijn twee trommels, een heel grote en een kleine. In de grote trommel worden alle bij de directie teruggekomen duplikaat-loten, compleet met naam en adres van de lot-houder (dus de papiertjes, welke aan de z.g. „stok" zaten van de boekjes met loten) gestopt en in de klei ne trommel net zoveelbriefjes als er paar den voor de betrokken ren zijn aangege ven. Op elk briefje staat de naam van één paard. Zijn er b.v. 26 paarden voor een ren aangemeld, dan worden er in die trommel ook 26 briefjes gedaan. Er worden onvoorstelbaar veel loten ge kocht in de Sweepstakes. Vandaar dat er z.g. prijséénheden konden worden gevormd elk van.120.000 pondsterling. Naarmate er meer loten verkocht zijn, worden meer dere „eenheden" van elk dus 1,2 mil joen gevormd. Dat waren er in 1963 niet minder dan.22! Dit wil zeggen, dat er eigenlijk 22 lo terijen werden gehouden. Op de dag van de trekking werd uit de kleine trommel eerst een paardenaam getrokken en daar na werden 22 stoknummers- en namen uit de grote trommel gehaald. Dat wil dus zeggen, dat die 22 gelukkigen een bepaald paard hadden getrokken. Er waren dat jaar 73 paarden en in totaal werden er dus 22 x 73 lootjes getrokken. ALS DAT gebeurd is weet men dus wie een bepaald paard heeft getrokken en dan (TIPS VOOR BROMFIETSERS) Rijdt per daq v-" hoogstens150km.dat is meer dan genoeg. Bevestig uw bagage altijd zo laag mogelijk.maar pas op dat u de motor, koeling vrij spel laat! Gaat men met 2 bromfietsen opvakan. tie verdeeldan de ba. gage over beide brom. mers. Dat is véél be ter dan 1 brommer te Help uw brommer door mee te trappen waardat nodig is. (b.v. berghellingen en harde tegenwindlOp vakantie is uw brom. mer n.l.meestal zwaar, der beladen dan anders. helling af sluit dan het Heeft men versnel, en open de klep. 1"- - .Geef echter en toe wat gas maar blijf kleplichten.lDit in verband met de olie voor uw motor. lingenopzijn brom. mer. dan altijd de hel. lingen afdalen in de. zelfde versnel ling als waarmede mende berg heeft bestegen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9