f Mi #sa 3innenkort begint procedure voor een officieel Hals-certificaat van echtheid HET WEER Ombudsman Heye matigt critiek op Von Hassel NKF ontslaat 58 stakers Kardinaal adviseert tot andere methode in KRO- programma-produktie Washington gonst van de geruchten over oorlog I kil I Fusie in Haarlem een illusie I „Mansportret" in Arnhem gekocht Raadgevers van de minister verantwoordelijk gesteld Spantiing om Zuidoost-Azië a: REEDS VIJFTAL AANBIEDINGEN UIT HET BUITENLAND Voor modieuze dames- en teenerkleding In de krant van heden: - 1 SI illisisi si Iets warmer Aan het strand Het woord is aan Geen gratificatie voor NS-persoaeel pagina 2 Okker door eerste ronde van Wimbledon pagina 12 Tour de France pagina 12 Haast blijft in de Tour FALCON REGENJASSEN 49e JAARGANG NUMMER 192 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 23 JUNI 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Hoofdredacteur: Simon Koster t 3;- iv. j Links de eerste publikatie van het mans portret, zoals het gekocht werd in een Arnhemse veiling in juni 1962. Na de restauratie kwam het portret rechtste voorschijn dat door de heer Baard als een echte Hals werd herkend. geheel, geslaagde restaurering. Dit zou kunnen verklaren waarom de heer Baard tijdens zijn persconferentie, de zwakke partijen van het portret niet heeft ge noemd. Deze menselijke overweging zou ook gegolden hebben bij het verzwijgen van de herkomst van het schilderij; niet ten onrechte, zoals blijkt nu de als oor spronkelijke eigenaar genoemde Arnhem mer ontkent het doek ooit bezeten te heb ben. In ieder geval zal het portret thans wor den onderzocht met kwartslamp, chemische en andere middelen die het kunstonder- zoek ten dienste staan. (Zie ook pag. 7) (Van onze kunstredacteur) IN HET FRANS HALSMUSEUM zal binnenkort, onder leiding van de heer H. P. Baard een aantal vooraanstaande kunstexperts de procedure bespreken die gevolgd moet worden om tot een zo objectief mogelijk geldend certificaat van echtheid te komen van het mansportret, dat door de heer Baard als een Hals herkend is. Het staat vast dat hoewel de heer Baard zich hierover niet wenst uit te laten prof. Seymour Slive (die de beschrijvingen in de catalogus van de grote Frans Halsexpositie verzorgde) en prof. J. Q. van Regteren Altena, direc teur van het Kunsthistorisch Instituut te Amsterdam, een principiële steun geven aan de vaste opinie van de heer Baard. Ook de herkomst van het schilderij volgens vele publikaties een „troebele zaak" is ons thans bekend. Het echt paar Hotinov deelde ons gisteren in Muiderberg mee dat zij het portret ge kocht hebben in Arnhem, in het veiling gebouw van J. C. Derksen sr. aan de Amsterdamseweg. Daar zou het te koop zijn aangeboden door de Arnhemse kunsthandelaar J. W. van Zuilekom, die dat thans ontkent. De jeugdige Nijmeeg se kunsthistoricus drs. G. Lemmens, van het Kunsthistorisch Instituut van de Nij meegse Universiteit, heeft de Hotinovs drie dagen na de koop van het portret geadviseerd het aan de heer Baard voor te leggen. Hij is de eerste die het ver- Advertentie prijzen Verwachting tot morgenavond: Nu en dan opklaringen, maar voornamelijk in het noordoos ten van het land ook nog enkele buien. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen droog en meer opklaringen. Door een zwakke wind tussen west en noord komt de temperatuur nog niet hoger dan 17 a 18 graden. Zee water 15 graden. Vooruitzichten: Iets stabie ler, maar nog koel weer. moeden, dat het een Hals was, heeft uit gesproken. Het echtpaar Hotinov heeft reeds een vijf tal aanbiedingen uit het buitenland ont vangen, maar wacht met verkopen tot ge bleken is of Nederland het werk wil be houden. In een publikatie in „Vrij Nederland" heeft de heer E. de Jongh, verbonden aan het Kunsthistorisch Instituut te Utrecht, meegedeeld dat hij in de linkerbeneden hoek van het portret een signatuur H heeft ontdekt. Deze signatuur is inderdaad dui delijk zichtbaar. De heer De Jongh ver moedt echter dat de H niet Frans Hals betekent maar diens zoon Johannes Hals Zoals bekend heeft de heer Middelhoék vriend van de Hotinovs die het doek heeft gerestaureerd, ontslag genomen uit zijn functie bij het Rijksmuseum. Over de kwa liteit van de restauratie zijn de meningen verdeeld, maar de meest deskundige wij zen in de richting van een niet-, of niet (Van onze correspondent) BONN Het offensief van Bundeswehr Beauftragte Helmuth Heye, de „ombuds man" van de Duitse soldaten, die in een artikelenserie in een geïllustreerd week blad heeft verklaard dat het niet goed gaat met de Bundeswehr, zal van karakter veranderen. Maandag werd bekend dat Heye in een verzoenende brief" aan de minister van Defensie Kaie-Uwe von Hassel, wil ver tellen dat hij met zijn critiek op bepaalde bedenkelijke verschijnselen in de Bundes wehr geen absoluut oordeel over de alge mene toestand bij de strijdkrachten heeft willen geven. Heye heeft bovendien geprobeerd bepaal de veranderingen aan te brengen in zijn derde en laatste artikel in het weekblad „Quick", dat volgende week maandag verschijnt. Zo heeft hij geprobeerd zijn opmerking gewijzigd te krijgen dat minister Von Has sel zich weliswaar in positieve zin voor de zogenaamde „Innere Führung" heeft uit gesproken, maar in werkelijkheid geen duidelijke voorstelling heeft van wat dat nu precies inhoudt. Volgens Heye zouden hieraan de raad gevers van Von Hassel schuldig zijn en niet de minister zelf. Gisteravond verscheen Heye voor de Duitse televisie in het programma „Pa norama", waarin hij met de leider van deze uitzending, Eugen Kogen, een ge sprek had. Heye verklaarde dat door on afhankelijke sociologen was vastgesteld dat van de duizend ondervraagde dienst plichtigen, die op het punt stonden naar huis terug te keren, 61 percent had ver klaard, dat in hun geval de normale re gels van menselijke waardigheid door de superieuren niet in acht waren genomen, De duidelijke wijziging in Heye's hou ding gisteravond verklaarde hij voor de televisie dat hij een tweede en derde ar tikel niet meer noodzakelijk vond. omdat het eerste schot zijn doel al voldoende ge troffen had brengt de politici in Bonn in verlegenheid. Het plan bestaat om deze week nog bondsdagvoorzitter Eugen Gerstenmaier voor het parlement een verklaring over Heye te laten afleggen. Vandaag zal in het seniorenconvent van de Bondasdag bespro ken worden welke maatregelen moeten worden genomen. Na overleg met de drie erkende vak bonden heeft de directie van de Neder- landsche Kabelfabrieken (N.K.F.) te Delft vandaag 58 personeelsleden van de afde ling draadtrekkerij ontslagen, die sinds vrijdagavond in staking zijn. De stakers hadden van de directie ge eist een verhoging van het tariefloon van 30 tot 35 pet en toepassing van de diffe rentiatietoeslag van vier percent. De di rectie liet hun na deze eis weten dat hun gratificatie van 300 zou worden ingehou den en zegden ontslag toe als zij het werk niet zouden hervatten. Weerrapporten1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 9 Uit het Binnenland2, 13 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel 3 Van Dag tot Dag3 Langs sluizen en havens4 Uit stad en omgeving4, 6' In de Vishal en op Zee6 Badio en TV7 Kunst 7 Feuilleton 9 Economisch nieuws 11 Beurs H Scheepsberichten 11 I TOTO Sport a Topsy 14 Luidsprekers W Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Bernard Shaw: Ik wil iets heel verstandigs en heel korts zeggen. Dus zeg ik niets. KARDINAAL ALFRINK heeft gisteren in Utrecht tijdens een buitengewone ver bondsraadvergadering van het Nederlands Katholiek Vakverbond critiek geuit op de KRO-televisie; dit naar aanleiding van het zondagavond uitgezonden programma „Kentering" (samenstelling en regie van Hans Wortelboer) tor gelegenheid van de eerste verjaardag van het overlijden van paus Joannes. „Ik heb waardering voor de uitzending aldus de kardinaal maar ik zou er mijn naam niet onder wil len zetten, evenmin als ik geloof dat paus Joannes zelf dat gedaan zou hebben". De kardinaal zei dat hij gedwongen door eer bied voor paus Joannes en uit pastorale bezorgdheid over de onrust en verwarring die dit soort uitzendingen te weeg kan brengen, de vrijheid nam om er iets van te zeggen. „Daarover hoeft niemend over in opwinding te raken zo voegde hij hier aan toe het gaat niet om censuur of het beknotten van de vrijheid van me ningsuiting van de KRO, maar alleen om een wijziging van de methodiek van de programmaproduktie". Kardinaal Alfrink noemde in dit ver band drie punten: een zakelijker objectivi teit, een scherper onderscheid en een fij- WASHINGTON (AP en Reuter) - Vijf schepen met wapens en ander oor logsmateriaal waaronder tanks uit de Verenigde Staten zijn onderweg naar Thailand. Schepen van de Amerikaanse zevende vloot kruisen op het ogenblik in de wateren van Hongkong. Er bevinden zich landingseenheden bij deze bodems. Uit Tokio komt het bericht dat de com munistische Pat.het Lao de Amerikanen er van heeft beschuldigd de verkennings- en bombardementsvluebten boven de „Vlakte der Kruiken" aanzienlijk te hebben opge voerd. Vooral de stad Khang Khay, waar het hoofdkwartier van de Pathet Lao is gevestigd, wordt herhaaldelijk zwaar ge bombardeerd. Vele leden van het Amerikaanse Congres hebben vandaag gezegd te menen dat de Amerikaanse regering heeft besloten het risico van een oorlog met communistisch China te aanvaarden. De regering wil in ieder geval voorkomen dat de communis ten Zuidoost-Azië onder de voet lopen. Senator Aiken, lid van de commissie voor Buitenlandse Betrekkingen en repu blikein, zei bevreesd te zijn voor „een algemene uitbreiding van de oorlog in Zuidoost-Azië. Hij voegde eraan toe: „ik geloof dat de regering heeft besloten de oorlog uit te breiden". De generaal Paul Harkins, die na twee jaar dienst als Amerikaans commandant in Zuid-Vietnam onlangs met pensioen is gegaan, heeft maandag gezegd, dat het „zeer de moeite waard" zou zijn een oor log met Peking te riskeren om Zuid-Viet- nam te redden. De Nederlandse Tour-wielrenner Kees Haast van Pellenaars' ploeg, die gisteren in een ziekenhuis ter observatie werd opge nomen, heeft toestemming gekregen om te starten. Hij is voor de tweede etappe ver trokken. Ook Van Looy yerscheen aan de start. Nikita Kroes jtsjev is maan dogochtend door koning Gustaaf VI van Zweden op het koninklijk pa leis in Stockholm in audiëntie ontvan gen. Onder de onge veer honderd geno digden voor de maaltijd, bevond zich ook de leider van de Zweedse communistische par. tij, Hermansson, die geplaatst was tus sen generaal Rapp, bevelhebber van het Zweedse leger en Tore Broivald, di recteur van de grootste Zweedse bank. Kroesjtsjev overlaadde de ko ning van Zweden met geschenken. Hij bood onder meer kaviaar, parfum, een theeservies en bierkruiken aan. Gustaaf Adolf ver raste zijn Russische gast met een modem Zweedse glazen schaal. nere nuancering. Het is volgens de kar dinaal een principiële vraag in hoeverre de KRO als een instituut van de katholie ke gemeenschap een propagandistisch ka rakter heeft en in hoeverre de KRO slechts registrerend en redigerend moet optreden. „Met de KRO zo zei hij ten slotte zal ik deze zaak nog nader op nemen." Het gewraakte programma is het twee de in een serie van drie over de kente ring binnen de rooms katholieke kerk. De kardinaal gaf in zijn toespraak geen nadere aanduiding van de aard van zijn kritiek. Na zijn rede zei kardinaal Alfrink op vragen van journalisten, dat zijn be zwaren niet een woord of een zin gelden, maar de gehele opzet van het program ma. „Het is dat gedicht niet", zo merkte hij op (de kardinaal bedoelde het gedicht van Remco Campert dat door de AVRO niet werd uitgezonden; Red.). N? afloop van de vergadering heeft de voorzitter van de KRO, mr. H. W. van Doorn, een kort commentaar gegeven op de woorden van de kardinaal. Volgens hem heeft de kardinaal het verstandig ge vonden erop te wijzen dat naar zijn me ning dit programma van de KRO-televisie in enkele opzichten verwarring kan wek ken. „De kardinaal heeft enkele belang wekkende vragen opgeworpen", aldus mr. Van Doorn, „en dat mag hij uiteraard ge rust doen". Hij voegde hieraan toe dat de kardinaal niet een indruk heeft gegeven dat hij vóóroverleg of censuur op pro gramma's van deze strekking zou wensen. Mr. Van Doorn verklaarde dat de KRO zich, zij het in goed overleg met de bis schoppelijke commissaris, die lid van het bestuur is, een zeer onafhankelijke om roep van katholieken voelt en dus ook niet in een dergelijk vooroverleg zou treden. „De kardinaal is, geloof ik, van mening dat het programma onvoldoende genuan ceerd tot de kijkers is gekomen", aldus mr. Van Doorn. Hij zei er veel begrip voor te hebben dat de kardinaal zich op zijn hoge en verantwoordelijke plaats met enige zorg afvraagt of men hier en daar in de voorhoede van het katholieke leven niet te hard loopt. „Van zo'n zorg heeft hij nu laten blijken", aldus mr. Van Doorn, „maar ik ben er vrij gerust op dat hij alleen heeft gedoeld op deze ene uitzending. Mr. Van Doorn heeft de indruk dat het feit, dat de kardinaal los van zijn officiële tekst over het programma heeft gesproken, aan deze opmerkingen „véél reliëf heeft gegeven en misschien zelfs iets meer dan de kardinaal zelf beoogd heeft." De beslissing van de KNVB, welke gis teravond laat is bekend gemaakt, dat BW en Wilhelmina na een topfusie niet hoger zullen worden ingedeeld dan de vierde klasse amateurs, betekent dat de voetbal fusie in Den Bosch niet doorgaat en houdt eveneens in, dat ook in Haarlem de Tel star-fusie tussen EDO, Haarlem en RCH een illusie is gebleken. Wethouder Voskuilen toonde zich, even als bestuurders van de drie clubs, zeer te leurgesteld over de beslissing van da KNVB. De basis van de fusiebesprekingen in Haarlem was de terugkeer van drie ver enigingen naar de tweede of eerste klas. Nu deze basis door het besluit van de KNVB inzake de Bossche fusie is weg gevallen, zijn de fusieplannen practisch van de baan. Wethouder Voskuilen en ir. Merkx zullen nog trachten een oplossing te vinden met de KNVB, maar men ver wacht er weinig succes van. De KNVB, die de fusiebesprekingen in het land enta meerde, heeft deze besprekingen nu zelf getorpedeerd. Over de houding van de KNVB is men dan ook allerminst te spre ken. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1