President Johnson ongerust; Kennedy stelt vertrek uit Aardgas aangeboord voor de Westduitse kust hafflOl weer vandaag1 HET WEER Huren gaan 1 j'uli omhoog Koningin ontving eredoctoraat Drie studenten spoorloos in de Amerikaanse staat Mississippi „THE INDIANA"! BBC gaat concurrentie met zendschepen aan Succes voor booreiland Mr, Louie Kamercommissie eens met doel van regering Maxwell Taylor V S-ambassadeur in Vietnam Politiekogel trof vluchtende man Tien percent in gemeenteklassen 1 en 2, 12,5 percent in de overige gemeenten Juweliersetalage door traliescherm heen leeggeroofd *n GOEDE TENTTi f NU NOG KEUS Buitenshow fSjf; W. A. VERWOERD en ZONEN iee MORRIS "ie/ore you êuy! -• 4k •<'- Beroering NAPPA DAMES- EN HERENJASJES bescherm uw huid met hamol ultra Droog weer Aan het strand REM-wetje Automobielbedr. Velserbeek n.v. Nog hogere huren pagina 2 Tour de France pagina 1) ln de krant van heden: Voor de vierde keer Vijf eerste prijzen in de sporttoto KOLEN Het woord is aan MERIDIAN (AFP) Drie demon stranten studenten tegen de rassen discriminatie zijn in de zuidelijke Ame rikaanse staat Mississippi verdwenen. Hun auto is dinsdag gevonden op een eenzame landweg. Het voertuig was uit gebrand. President Johnson heeft de federale recherche gelast onmiddellijk een onder zoek in te stellen. Robert Kennedy, de Amerikaanse minister van Justitie, heeft zijn voorgenomen reis naar Berlijn uit gesteld. Hij vertrekt niet voor vanavond. De jongelui, twee blanken en een ne ger, vertrokken zaterdag uit Oxford naar het Zuiden. Ze wilden meedoen aan de de monstraties die studentenorganisaties in de zuidelijke staten op touw hadden gezet. In de buurt van de stad Philidelphia kregen zij een bekeuring, omdat zij te hard hadden gereden. Maandag miste men het drietal. Onmiddellijk wekte hun verdwijning gro te beroering. President Johnsoa belegde dinsdag een persconferentie. Hij gaf Al len Dulles, oud-directeur van de Ameri- Het booreiland „Mr. Louie", dat op 55 km ten westen van Helgoland opereert heeft op 2925 meter diepte in de Noordzee aardgas aangeboord. De scheepvaart in dit gebied is ge waarschuwd in verband met ontploffingsgevaar. kaanse centrale inlichtingendienst, op dracht in Mississippi een onderzoek in te stellen. President Johnson stak zijn ongerustheid over het lot van de drie studenten niet onder stoelen of banken. Hij riep de Ame rikanen op orde en recht in het land te handhaven. Later ontving het Amerikaanse staats hoofd de ouders van de vermiste studen ten. Hij gaf hun de verzekering dat al het mogelijke wordt gedaan om hen op te sporen. In Mississippi is inmiddels een grootscheepse opsporingsactie aan de gang. i ,Men neemt aan dat Robert Kennedy on lusten vreest en daarom besloot zijn ver trek naar Europa uit te stellen. DE BBC is van plan een nieuw program ma van 21 uur per dag te beginnen waar in uitsluitend populaire muziek wordt uit gezonden, klaarblijkelijk om te concur reren met de piratenzenders Caroline en Atlanta. Men verwacht dat de nieuwe dienst vol gend jaar maart volledig werkt. Voor de genen die Beethoven boven de Beatles verkiezen zal er waarschijnlijk ook een onafgebroken programma van klassieke muziek, van acht uur 's morgens tot half zeven 's avonds, komen. Amper drie weken nadat hier de bo ringen voor het Duitse Noordzeeconsor- tium zijn begonnen heeft het gigantische Amerikaanse booreiland Mr. Louie aard gas aangeboord voor de Oostfriese kust in de Noordzee. Maandagnacht begon het gas met geweldige kracht uit het boorgat te stromen. Het gat werd on middellijk afgesloten en verzegeld maar bij het booreiland vormden zich twee kleine kraters waaruit gas en gesteente omhoog kwamen. Aanvankelijk wel tot veertig meter boven het wateroppervlak Vaartuigen met zware stenen gingen op weg om de kraters te dempen en de scheepvaart op de Noordzee kreeg de waarschuwing om de betrokken plaats, on geveer 35 mijl ten noorden van het eiland Juist en 35 mijl ten westen van het eiland Helgoland te mijden. Op het moment dat de erupties plaatsvonden werden alle lich ten op het booreiland gedoofd met het oog op gevaar voor explosies. Al het personeel dat niet direct bij de werkzaamheden be trokken is zoals niet-technische hulpkrach ten en keukenpersoneel kreeg de opdracht de Mr Louie te verlaten tot het gevaar voor ontploffingen zou zijn geweken. Gisteren voer de reddingboot van Bor- kum de Georg Breusing uit om zonodig hulp te verlenen aan de mensen op het booreiland. Het was de bedoeling dat deze reddingboot na 24 uur zou worden afgelost door de reddingboot van het Duitse wad deneiland Nordeney. Bij blijvend gevaar zouden de boten om beurten blijven waken, op 3.000 meter. Over de omvang van de gasreserve en de omstandigheden waar onder deze is aangeboord is nog niets be kendgemaakt. Terwijl de Mr. Louie twee weken ge leden nog maar op een diepte van 700 meter zat moet de gasbel nu op een diepte van circa 3.000 meter zijn aangeboord. Op de Westduitse effectenbeurzen zorgde de gasvondst voor flinke koersstijgingen in de aandelen van de maatschappijen die er bij betrokken zijn. Deutsche Erdöl steeg 12 punten tot 271. Advertentie BARTEUORISSTR™ HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Droog en vrij zonnig weer met opnieuw iets hogere temperatu ren. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Door de invloed van een hoge- drukgebied zal het morgen droog en vrij zonnig strandweer zijn met een zwakke wind uit zee en tempe ra turen van 17 d 18 araden. Zee water 16 graden. Vooruitzichten: Enkele da gen met beter weer, waarbij de tem peratuur verder stijgt. De bijzondere commissie uit de Tweede Kamer voor het wetsontwerp „Installa ties Continentaal Plat", het zgn. REM-wet je gaat in grote meerderheid akkoord met het doel dat de regering ermee voor ogen heeft. Een groot deel van de leden gaat echter niet akkoord met de door de rege ring gekozen weg om dit doel te bereiken. Men zou graag hebben gezien dat het wetsontwerp een andere opzet en inhoud zou hebben. Meer hierover op pagina 2. WASHINGTON. President Johnson heeft Amerika's hoogste militair, stafchel generaal Maxwell D. Taylor, benoemc tot ambassadeur in Zuid-Vietnam. Hij volgt er de politicus Henry Cabot Lodge op. Deze is om „persoonlijke redenen" afgetreden. Onze correspondent in Washington wijdt aan deze belangrijke ontwikkeling op pagina 3 een beschouwing. Dealer voor IJmuiden, Velsen. Beverwijk en Heemskerk Groeneweg 69, IJMUIDEN, tel. 7274 De gemeentepolitie te Zeist heeft pas vanmorgen bekendgemaakt, dat een der agenten van het plaatselijke korps de vo rige week in de nacht van donderdag op vrijdag gebruik heeft gemaakt van zijn pistool bij de aanhouding van een Zeiste- naar. De man was door een agent van de surveillancedienst aangehouden, omdat hij zich op verdachte wijze ophield in de buurt van een rijwielstalling nabij het busstation in Zeist. De man ging er echter vandoor, waarop de agent zijn pistool trok en een waarschuwingsschot loste. Toen de vluch teling niet bleef staan richtte de agent het wapen op diens benen en loste een schot. De kogel trof de man echter in de heup. De gewonde man is naar een ziekenhuis gebracht. Bij zijn verhoor ontkende hij van plan te zijn geweest diefstal te plegen. Op last van de officier van justitie in Utrecht stelt de rijksrecherche een onder zoek in naar het gebeurde. De politie heeft nog medegedeeld dat de aangeschoten man, wiens identiteit niet bekend is ge maakt, zeer licht gewond was. Na in het ziekenhuis te zijn behandeld, kon hij zijn dagelijkse bezigheden hervatten, aldus de politie. De Eerste Kamer heeft gisteren met 33 tegen 18 stemmen de door minister Bogaers van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid voorgestelde huurverhoging goedgekeurd. De huren van woningen die vóór 1 januari 1957 zijn gebouwd, worden ver hoogd met tien percent in de gemeente klassen 1 en 2 (de grote steden) en met twaalf-en-een-half percent in de andere gemeenten. Na 1 januari 1957 gebouwde woningen vallen in beginsel niet onder deze verhoging, die op 1 juli a.s. ingaat. Voor de werknemers komt er een compensatie van 1,3 percent van het loon met een minimum van twee gulden per week. De Tweede Kamer had deze huurverho ging op 27 mei goedgekeurd met 71 stem men voor en 36 tegen. Ook toen waren P. v. d. A., de P.S.P. en de C.P.N. tegen. Het ministerie van Volkshuisvesting heeft een voorlichtingsboekje samengesteld over huurprijzen en onderhoud van wonin gen en bedrijfsruimten in verband met de huurverhoging per 1 juli. Huurders en ver huurders kunnen aan de hand daarvan na gaan in welke gevallen huurverhoging kan worden verlangd en hoe die verhoging moet worden berekend. Het boekje van 48 pagina's zal van maan dag 29 juni af voor 35 cent op alle postkan toren te koop zijn. Newyorkse brandweerlieden dragen een zwaargewonde werkman weg die zij uit het puin hebben weten te be vrijden (midden fotp). Drie slopers raakten bekneld onder het vuin toen de twee naast elkaar staande ge bouwen die zij aan het afbreken wa ren plotseling instortten. Weerrapporten1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 9 Uit het binnenland215 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving5 ln de Vishal en op zee5 Radio en TV7 Kunst Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs H Scheepsberichten H SportT3, 15 Topsy 14 Luidsprekers4, 5 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Meisje vermist. De politie in Gouda zoekt naar de 17-jarige Gerdina Gijsberdina Rook uit Gouda, die zich ook wel Ineke van der Wiel noemt. Zij is sinds 26 mei spoorloos verdwenen. Hoogtepunt van de feestelijkheden ter viering van het 350-jarig bestaan van de rijksuniversiteit te Groningen was heden- raiddag de openbare senaatszitting in de met groen en bloemen getooide Martini kerk ter verlening van een aantal ere doctoraten. Aan de koningin werd een eredoctoraat verleend in de faculteit der sociale wetenschappen als eerbetoon voor een modern koningschap met een sterk sociale inslag. De plechtigheid, waarbij ook aan twaalf andere promovendi eredoctoraten veerden uitgereikt, werd ook bijgewoond door de prinsessen Beatrix en Margriet. De rector magnificus, prof. dr. F. H. L. van Os, opende de plechtige zitting met een korte herdenkingsrede met als uit gangspunt <le woorden Verbum Donimi Lu cerna Pedibus Nostris. Zij waren gedu rende eeuwen het devies van de Academia Groningana. Het doel is steeds geweest het zoeken naar waarheid, naar diepere ach tergronden van dat wat zich aan het gees tesoog voordóèt, aldus prof. Van Os. Nadat het „Simfonia Festiva" van Ber- tus van Lier onder leiding van de compo nist was uitgevoerd, richtte promotor prof. dr. P. J. Bouman zich tot de koningin. „Het doctoraat in de sociale weten schappen dat u heden wordt verleend brengt vooral onze grote waardering tot uitdrukking voor de manier waarop u het koningschap in de stroomversnellingen der moderne geschiedenis telkenmale nieuwe zin en inhoud wist te geven", aldus prof. Bouman. „Naast een kundige breedmaatschappe- lijke oriëntering van vele uwer activitei ten schuilt een grote kracht in uw gave om op de meest rechtstreekse wijze tot uw volk te spreken. Uw "optreden, uw een voudige doeltreffende woordkeus en de liefde die daaruit spreekt, uw sociaal ge voel en uw kennis en intuïtie berustende benadering van veel hedendaagse proble matiek, rechtvaardigen mede de academi sche waardigheid die u thans is toege- kend". In haar dankwoord noemde de koningin het een voorrecht, dit eredoctoraat te mo gen ontvangen, te meer omdat het een graad in de sociale wetenschappen is. „De studie der problemen, die zich van daag aftekenen, eist een instelling en een visie, die aan baanbrekend handelen voor afgaan. Van een juwelierszaak in de Van Baerle- straat te Amsterdam is 's nachts de win kelruit, waarschijnlijk met een metalen staaf door het traliescherm heen, stukge slagen. De etalage is goeddeels leeggeroofd. Aan horloges en sieraden van velerlei aard heeft de dader voor ruim 6000, buitgemaakt. Het is voor de vierde keer in twee jaar dat in deze zaak een etalage- dief zijn slag sloeg. De 237.786 deelnemers aan toto 44 heb ben voor een prijzenbedrag van 85.194,— gezorgd. Voor de eerste prijs, die 51.116,40 groot is, hebben zich 5 kandidaten gemeld, die ieder een bruto bedrag van f 10.223, ontvangen. Voor de tweede prijs 30.077,60) meldden zich 86 gegadigden. Zij toucheren ieder een netto bedrag van 392,—. Aan de 5de jubileumtoto namen 126.602 personen deel, waardoor 36.621,aan prijzen beschikbaar kwam, gelijkelijk ver deeld over de eerste, tweede en derde prijs. Er kwamen geen meldingen binnen voor de eerste en tweede prijs, zodat het gehele prijzenbedraig werd verdeeld onder de 106 winnaars van de derde prijs, dis ieder netto 336,rijker werden. Dit is dan de slapende lijn-scheids- rechter in Wimbledon, waarvan wij gisteren melding maakten. Onwetend van geroep en hoongelach zit me vrouw Dorothy Cavis-Brown bij de baseline, bezig aan haar siesta. Me vrouw Cavis heeft van de toernooi- leiding een paar rustdagen gekregen m Advertentie JOök nóg enige show- en inruil ten ten mee 10 tot Wl/n reductie) I (lb jaar garootte) f Ipke dog van 9-6 u» 1Tel. 1787? UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 49e JAARGANG NUMMER 193 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Lessing: Wie gek wordt van liefde, zou het zonder liefde ook wel geworden zijn.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1