staat I AGE N D A Kamercommissie akkoord met opzet van minister Scholte Waarom wacht regering af met radioschip Veronica en bondig POLLE, PELLI EN PINGO meer nodig Er zullen nog verhogingen huur- zijn Antisemitisme in Winterswijk Geen straf voor „vrije boeren" VOORLOPIG VERSLAG REM-WETJE „Catechismus" op r.k.-scholen wordt afgeschaft Iets warmer WOENSDAG 24 JUNI 1964 2 Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk MIN. BOGAERS IN EERSTE KAMER: nHiiiiiiiiiininniHiiiiiniminiiiiiniHniiinnnni WEERRAPPORTEN Sb o,a o,a WELKOM IM KgRSTl/ANO6M V HART6UJK DAM K VOOR DE UV V066WUIS46S! DE V066tSZ0(Ajs IEM NU ALLEMAAL DE KERST- UED6REN MEEllM6EM!/^8| JUWIEóêEFTOWS ADTIJD6E- SCHENKEN, DlTJAAR KER6M WE .HET EENS OM JTTTWV&Tï&vu Advertentie Op de nieuwe joodse begraafplaats in Winterswijk zijn ernstige vernielingen aangericht. Twaalf grafzerken waren om gegooid en op een daarvan stond geschre ven: „Jullie gaan er aan". Op een raam van het lijkenhuisje waren hakenkruisen getekend. Hakenkruisen waren enkele dagen gele den ook aangetroffen op de muur van het oude joodse kerkhof. De politie had aan vankelijk de indruk dat er baldadige jon gelui aan het werk zijn geweest, maar is nu van mening veranderd. Grote Kerk, donderdag 15-16 u.: Orgel concert door Albert de Klerk. Concertgebouw, donderdag 20.15 uur: Zomerconcert door het N.Ph.O. o.l.v. Marinus Adam. Solist: Gerard Hengeveld (piano). „De Hoeksteen", Santpoort, vandaag 20 uur: Concert door Piet Halsema (orgel), Watty Krap (alt) en het Haarlems Kamer koor. BIOSCOPEN Cinema Palace, vandaag 14, 19 en 21.15 uur: „Het gerucht", 18 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 uur: „De zwarte Lansiers", 14 j. Frans Hals, vandaag 14, 19 en 21.15 uur: „Het vlees is zwak", 18 j. Van donderdag af 19 en 21.15 uur: „Atlas", 14 j. Lido, vandaag 14, 19 en 21.15 uur: „De beul van Venetië", 14 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Man, vrouw en het huwelijk", 18 j. Luxor, vandaag 14, 19 en 21.15 uür: „From here te eternity", 14 j. Van donder dag af 14, 19 en 21.15 uur: „Op het spoor der verdwenen vrouwen", 14 j. Minerva, vandaag 14.30 uur: „Buster Keaton's festival", a.l.20.15 uur: „Een dode danst niet meer", 18 j. Van donderdag af 20.15 uur: „Mr. Hobbs takes a vacation", a.l. Rembrandt, 14 en 20 uur: „De over winnaars", 14 j. Roxy, vandaag 14.30, 19 en 21.15 uur „De saint en de tijger", 14 j. Van donderdag af 14.30, 19 en 21.15 uur: „Konga, de monstergorilla", 14 j. Studio, vandaag 14.15, 19 en 21.15 uur „De dag en het uur", 18 j. Van donderdag af 14.15, 19 en 21.15 uur: „Fijn, het is gepeperd", 18 j. Monopole (Zandvoort), vandaag 20 uur: „De wonderen zijn de wereld niet uit", 14 j. Donderdag 20 uur: „De inspecteur-gene raal", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62). Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw en het onlangs ontdekte mannenportret van Frans Hals (tot en met augustus). Dagelijks open van 10-17 uur en zon- en feestdagen van 13-17 uur. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat/ Nieuwe Kerksplein): Tentoonstelling van tekeningen van Hubert van Lith. Tot en met 30 juni. Dagelijks geopend van 1018 uur en van 2024 uur. Dagelijks gram- mofoonplatenconcert van 2122 uur: zo- merprogramma van kamermuziek. Museum Huis Van Looy (KI. Houtweg/ Kamperlaan). Herdenkingstentoonstelling van Sjoerd H. de Roos - letterontwerper- typograaf. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zondag van 13-17 u. Tot en met 26 juli. Kunstzaal Barteljoris (Barteljorisstr. 32): Schilderijen, aquarellen en tekeningen van Pauline Zwaai en keramiek van Francine Timmers tot en met 4 juli. Academie '63, Koudenhorn 2: Overzicht werk cursisten. Dagelijks van 11-17 u., zon dag van 14-17 u., woensdag 11-20 u. Tot 27 juni. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3) Eerste etage: Tentoonstelling van schilderijen en collages van Hans Jürgen Breuste. Tot en met 18 juli. Bootzaal: „100 Ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10-20 uur. Klassiek grammo- foonplatenconcert van 20.00-23.30 uur. Teylers Museum (Spaarne 16) Perma nente tentoonstelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw en van Michelangelo ter herdenking van diens sterfdag 20 mei 1564 (tot en met 31 aug.). Dagelijks, behalve maandag, geopend van 1017 uur en de eerste zondag van de maand van 1317 uur. Vleeshal (Grote Markt), tentoonstelling van beeldhouwwerken van Nic. Jonk en Arthur Spronken. Dagelijks van 10-17 u. en zondag van 13-17 u. Tot 13 juli. Vishal (Grote Markt): Exposities van Jules Chapon, Kees Okx, J. Ploos en aan winsten van de gemeente Haarlem. Dage lijks van 10-17 u. en zondag van 13-17 u. Tot 13 juli. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79) Oude religieuze kunst, schilderijen, mid deleeuwse beeldhouwwerken, handschrif ten en kunstnijverheid en schilderijen, tekeningen, grafiek en gouaches van Willem Snitker. Tot en met 29 juni. Da gelijks (behalve maandag) geopend van 1012.30 en van 13.3017 uur. Zon- en feestdagen van 1417 uur. Linnaeushof, Bennebroek, openluchtten toonstelling van voorjaars- en zomerbloe men, tropen tuin en minicorso. Dagelijks van 9-18 uur. Tot en met oktober. Bloemenheuvel (Bloemendaalseweg 158), tentoonstelling van bloemen en landschap pen van J. J. Moolhuizen. Dagelijks van 10-17 u. en zondag van 14-17 u. Tot 29 juni. DIVERSEN Raadhuis Bennebroek, vandaag 20 uur Gemeenteraadsvergadering. Raadhuis Heemstede, donderdag 16 uur: Gemeenteraadsvergadering. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 19 juni). Vijf „vrije boeren", respectievelijk uit Zevenhoven, Wymbritseradeel, Nieuwer- oord (Dr.) en Hollandscheveld zijn door de Hoge Raad ontslagen van rechtsvervolging. Zij hadden om principiële redenen gewei gerd de door het Landbouwschap voorge schreven opgave van hun bedrijfsgegevens te verstrekken en waren daarvoor ver oordeeld tot geldboetes en vrijheidsstraf fen. Omdat het Landbouwschap inmiddels de strafbaarheid van deze weigering heeft opgeheven, kon de Hoge Raad hen ont slaan van rechtsvervolging. WOENSDAG 24 JUNI City, 20 uur: „Alle vrouwen van de wereld". Stadsschouwburg, 20 uur: „Ursus, de gesel der Tartaren". Herv. Kerk „De Hoeksteen", Santpoort- Zuid, 20 uur: Kerkconcert, Piet Halsema en het Haarlems Kamerkoor. Pieter Vermeulenmuseum, Cult. Cen trum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. DONDERDAG 25 JUNI City, 20 uur: „Zweedse meisjes in Parijs". Stadsschouwburg, geen bioscoopvoorstel ling. Gebouw „De Rank", 19.45 uur: Sluitings avond Kennemer Vormings Instituut. Cultureel Centrum, 20 uur: Filmavond volièrevereniging „Fauna Felisenum". Pieter Vermeulenmuseum, zie onder woensdag. Heemskerk, Raadhuis, 19.30 uur: Ver gadering gemeenteraad. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12/30 uur; filiaal Velsen- Noord: 10 tot 12 uur. R.K. bibliotheek, donderdag gesloten. WOENSDAG 24 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Schokkend sadisme". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Wed ren met de ooievaar". DONDERDAG 25 JUNI Kennemer Theater, geen voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Tussen Shanghai en St. Pauli". Advertentie R. Hagoort onderscheiden. Tijdens een af scheidsreceptie in Utrecht is de heer R. Hagoort, redactie-secretaris van het C.N.V.-orgaan „De Gids" meegedeeld dat hij is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De heer Hagoort is ruim veertig jaren voor de christelijk sociale beweging in ons land werkzaam geweest. De bijzondere commissie uit de Twee de Kamer voor het wetsontwerp „Instal laties Continentaal Plat" (REM-wetje) stemt blijkens het voorlopig verslag in grote meerderheid in met het doel, dat de regering ermee voor ogen heeft. Vooralsnog echter gaat een zeer groot deel van de commissie niet akkoord met de door de regering gekozen weg om dit doel te bereiken. Van allerlei zijden zou men dan ook aan een andere opzet en inhoud van het wetsontwerp de voor keur hebben gegeven. Beseft wordt echter, dat een nieuw voor stel aanzienlijk tijdverlies zou betekenen. Zeer vele leden zijn teleurgesteld, omdat het ontwerp pas in mei is ingediend. Deze vertraging noodzaakt de kamer tot een bijzonder haastige behandeling voor het zomerreces. De commissie was dan ook al leen bereid tot medewerking omdat de ju ridische situatie duidelijk moet komen vast te staan en omdat televisiekijkers, die hun toestel op REM-uitzendingen willen laten ombouwen, moeten weten, waar zij aan toe zijn. Verschillende leden verwierpen het argu ment, dat het voorstel van de regering in jtrijd zou zijn met het grondwettelijk recht van het vrije woord en de vrije menings uiting. Een eiland buiten elk rechtsre gime zou integendeel een gevaar beteke nen voor de vrijheid van meningsuiting Men beoogt immers juist de grenzen van deze vrijheid te ontduiken. Dit betekent naar de overtuiging van deze leden geen vrijheid, maar chaos. Ook zij achtten het daarom onduldbaar, dat kunstmatige eilandjes als operatiebasis gebruikt zouden kunnen worden voor allerlei handelingen zonder dat men onder een nationale juris dictie valt. Vele leden wezen er op, dat het wetsont werp kiest voor 'n duidelijke exterritoria le werking en een bepaald stelsel in het volkenrechtelijk verkeer. De wet zou dus voor het gehele koninkrijk moeten gelden, Zij vroegen of repercussies in het Caraïbi- sche gebied moeten worden gevreesd als Nederland zijn rechten, verband houdend met het continentaal plat, eenzijdig gaat uitbreiden. Men vond, nu het koninkrijk partner is geweest in het opstellen van het verdrag continentaal plat, (dat overigens nog niet door de parlementen der rijksdelen is goedgekeurd) een wettelijke regeling voor dit plat een wet voor het gehele koninkrijk behoort te zijn. Aan het nog niet goedge keurde verdrag kunnen volgens deze leden geen bindingen voor Nederlandse onderda nen worden ontleend. Het is hoogst twijfel achtig, of het verdrag bestaand recht co dificeert. Men acht het weinig elegant hier bij vooruit te lopen op de goedkeuring der Staten-Generaal. Vele leden menen, daarbij wijzend op meningsverschillen van deskundigen op volkenrechtelijk gebied, dat onzeker of on duidelijk is of het wetsontwerp in overeen stemming is met het geldend volkenrecht. Zij kwamen nog niet tot een gefundeerd oordeel. Vele andere leden twijfelden eraan of een rechtsvacuüm, waarbij men „straffe loos alles zou kunnen doen wat onze wet verbiedt met inbegrip van de ernstigste misdrijven", voldoende rechtsgrond biedt voor de gekozen regeling. Men wilde weten, waarom niet recht streeks de telegraaf- en telefoonwet op zendinstallaties op het continentaal plat van toepassing wordt verklaard. Op het „grondgebied" dus, dat blijkens het wets ontwerp tot Nederland dient te behoren. Vele en verscheiden leden informeerden naar de reden van de afwachtende hou ding van de regering inzake „Veronica". De regering wenst te wachten op een ter zake doend verdrag, dat binnen de Raad van Europa groeiende is. Waarom wordt dit standpunt t.a.v. het REM-eiland niet gehuldigd? Andere leden konden niet met een gelijkstelling tussen schip en eiland meegaan. Verschillende andere leden za gen echter discriminatie tussen piratenzen ders op schepen en het REM-eiland. Ge informeerd werd naar de vlaggestaat van Veronica". Gewezen werd op het verschil in optreden tegen „kleine overteders" en „grote overtreders" van de Teelgraaf- en Telefoonwet. Verschillende leden waren, gezien ook het Scandinavisch optreden te gen piratenzenders, ontevreden over de passiviteit jegens „Veronica". Sociale wetenschappen. Aan de univer siteit van Amsterdam is opgericht de faculteit der sociale wetenschappen, welke volgens de Wet op het Weten schappelijk Onderwijs aan universiteiten kan worden ingesteld. Dit besluit heeft terugwerkende kracht tot 1 september 1963, de datum waarop het thans gelden de academische statuut in werking is getreden. Met ingang van dezelfde datum zijn opgeheven de faéulteit der politieke en sociale wetenschappen, alsmede de interfaculteiten waarin krachtens het vorige statuut de studierichtingen der psychologie, der opvoedkunde en der culturele antropologie waren onderge bracht. Ammoniaktanker. Bij Verolme op Rozen burg is de tanker William R. Grace overgedragen aan de Oswego Chemical Carriers Corporation, die het schip heeft laten bouwen voor de Grace and Co Nitrogen Products Division, die in de tanker tussen Trinidad en de Ameri kaanse kust ammoniak in vloeibare toe stand gaat vervoeren. De William R. Grace is een uniek schip, omdat volgens reder en bouwer nog nergens ter wereld een tanker is gebouwd speciaal voor deze lading. De tonnage is ruim 10.000 brt. Het schip kan 8165 ton ammoniak vervoeren. Met ingang van 1 september zal de be staande „catechismus" niet langer dienen als handleiding voor de rooms-katholieke scholen in Nederland. Voor de volwasse nen is een nieuwe catechismus in voorbe reiding, zo meldt de Volkskrant. De Nederlandse bisschoppen die dit be sluit hebben genomen, doen een beroep op allen die bij de schoolcatechese een taak hebben, zowel leerkrachten en priesters als ouders, volledig mee te werken aan de herziening die zal worden voorgesteld. In een toelichting op het besluit wordt gezegd dat het „leren" van het geloof een scheiding tussen geloof en leven in de hand heeft gewerkt. Het geloof is te zeer bui ten het leven komen te staan. Om zulke redenen is de catechismus als schoolboek je afgeschaft. Het K.N.M.I. deelt mee: Een in betekenis toenemende rug van hoge luch.tdruk heeft zijn invloed verder over onze omgeving uitgebreid. Ook mor gen zal deze rug van hoge luchtdruk het weer in onze omgeving beheersen. Er vindt daarom enige verdere stijging van tem peratuur plaats. De kans op buien zal te verwaarlozen zijn. Het lagedrukgebied, dat de afgelopen dagen het slechte weer in onze streken heeft veroorzaakt, is naar Scandinavië ge trokken. Tengevolge hiervan is het nu in die streken koud geworden, waarbij veel regen valt. Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg licht bew. mist onbewolkt half bew. mist mist mist onbewolkt wind richting temp. <9 J a, a w 17 windst. 17 0 zzw 16 0 w 16 i z 17 0 windst. 15 17 windst. 17 0 wnw 17 0 (van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer is gistermiddag ak koord gegaan met de huurverhoging, na dat minister Bogaers zijn voorstel had verdedigd door er op te wijzen dat de huurverhoging de doorstroming van huurders zal bevorderen. Die doorstro ming is van belang in het streven naar een evenwichtige bouwmarkt, niet al- 2627. Ja, toch was er één, die er iets op wist.Dat was eendje Kwekko. Een eend kan immers zwemmen.' Wacht maar, ik kom.' riep hij, en hij dook van de plank af het water in. Maar eendje Kwekko was niet zo groot; hoe zou hij de dikke Brum uit het water kunnen helpen? Kwekko! riep het negertje Bongiba toen. Als je kunt, pak dan de stok en breng 'm hier! Ja, dat was goed bedacht. Met een stok kon Bongiba beertje Brum bereiken. leen te bereiken door nieuwbouw maar ook door een optimale bezetting van het bestaande woningbestand. Zonder deze nieuwe verhoging zou de achterstand in huurniveau bij dat van de prijzen en bouwkosten nog verder uitlopen, zei de minister. Hoezeer de verschillende huurniveaus nog uit elkaar liggen illustreerde de be windsman met de mededeling dat de hu ren van de in 1963 gebouwde woningwet woningen nog altijd 50 pet. hoger liggen dan die van de tussen 1945 en 1956 ge bouwde huizen in deze categorie. Daarom zullen nog verdere huuraanpassingen nodig zijn. Een exact percentage, waarnaar de heer S. van den Bergh (V.V.D.) had ge vraagd, kon de bewindsman niet aangeven. Hoeveel huurverhogingen er nog moeten komen om de gewenste harmonisatie te be reiken hangt af van de beschikbare ruim te, waarover de S.E.R. heeft te adviseren, aldus de minister, die de mening be streed dat van de nieuwe huurverhoging een impuls zal uitgaan op de toch al stij gende bouwprijzen, zoals prof. Mazure (P.v.d.A.) had betoogd. De P.v.d.A.-frac- tie stemde tegen. Zij achtte met de maat regel geen enkel sociaal belang gediend en vond dat een evenwichtig huurniveau al lereerst dient te worden bereikt door meer, beter en efficiënter te bouwen. De heer Van Pelt (P.S.P.) en mevrouw Van Om meren-Averink (C.P.N.) zeiden dat de verhoging van de A.O.W. heel wat langer duurt. Helsinki zwaar bew. zw 22 5 Stockholm zwaar bew. zw 17 7 Oslo regen wzw 15 19 Kopenhagen licht bew. w 14 14 Aberdeen zwaar bew. windst. 18 0 Londen mist windst. 18 0,1 Amsterdam licht bew. windst. 16 0 Brussel mist windst. 19 0 Luxemburg onbewolkt no 17 0 Parijs onbewolkt no 20 0 Bordeaux licht bew. windst. 23 0 Grenoble licht bew. windst. 23 0 Nice licht bew. n 25 0 Berlijn half bew. wnw 19 0 Frankfort onbewolkt no 20 0 München zwaar bew. n 20 0 Zürich licht bew. nno 22 0 Genève onbewolkt no 22 0 Locamo zwaar bew. windst. 26 1 Wenen geheel bew. nnw 24 0 Innsbruck regen ozo 24 15 Belgrado zwaar bew. zzw 29 Athene onbewolkt windst. 0 Rome licht bew. windst. 31 0 Ajaccio onbewolkt ono 26 0 Madrid zwaar bew. windst. 25 Mallorca half bew. ono 29 Lissabon onbewolkt nnw 25 0 Donderdag 25 juni Zon op 4.21 uur, onder 21.04 uur. Maan op 21.41 uur, onder 4.31 uur. Maanstanden 25 juni 02.08 uur volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 24 juni Hoog water 3.20 uur en 15-43 uur. Laag water 11.19 uur en 23.38 uur. Donderdag 25 juni Hoog water 3.56 uur en 16.20 uur. Laag water 11.56 uur en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ia 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 2