hamol weer vandaag'» HET WEER Duitse rechter straft Kroaten zeer zwaar Marine krijgt onderzeeboten met kernenergie-aandrijving Karei Doorman en De Ruyter over zes jaar naar de sloper Aardgas blaast fonteinen bij booreiland „Mr.Louie" „THE INDIANA" K.L.M ontslaat 45 jonge vliegers Waarschuwing op pakje sigaretten in de Y.S. DE ENIGE TENT (MET 10 JAAR GARANTIE NOTA OVER HET DEFENSIEBELEID Soldaat uit Zandvoort na veldloop overleden Zee borrelt en schuimt angstwekkend Parkeermeters in Haarlems centrum Ook in IJmuiden wormpje in het drinkwater Mandela niet in hoger beroep Voor modieuze dames- en teenerkleding In de krant van heden: Washington vreest voor leven van drie studenten pagina 4 Tour de France pagina 21 MORRIS "iefore ijou Snif! verschillende |J.A.Gans en Zoonl DAGBLAD VOOR VE L S E N-IJ MU ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Het woord is aan Warm Aan het strand AARTSEN's banketbakkerij Centurions blijven Oefenen in Duitsland Geen proef met een blauwe zone Overbodig „Topless" klant Epictetus: Niemand is vrij, die zichzelf niet weet te tomen. W eerrapporten1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 13 Beeldverhalen 2, 17 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws3, 4 Films 7 In de Vishal en op zee 7 Uit stad en omgeving7, 9, 11 Weg en Wiel13 Radio en TV15 Kunst 15 Feuilleton 17 Economisch nieuws19 Beurs 19 Scheepsberichten 19 Topsy 20 Sport21, 23 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's (Van onze correspondent) DEN HAAG De KLM zal per 1 novem ber 45 jonge vliegers ontslaan. De lucht vaartmaatschappij heeft deze het laagst op de ranglijst geplaatste vliegers met klem aangeraden naar een betrekking bij bui tenlandse maatschappijen uit te zien. De KLM meent, dat bij andere maatschappijen goede kansen liggen. Om deze niet voorbij te laten gaan, is de vliegers aangeraden daarnaar te solliciteren. Het „gestimuleerde vrijwillig ontslag" dat sinds 1962 120 vliegers deed besluiten hun dienstverband met de KLM te ver breken, heeft nog niet tot oplossing van het overbodigheidsvraagstuk geleid", zo verklaart de KLM-directie. Advertentie BAR=T HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TELJ23596 FALCON REGENJASSEN WASHINGTON (AP) De Amerikaan- ge federale handelscommissie heeft voor geschreven dat volgend jaar op alle si garetten-etiketten enin advertenties een waarschuwing moet staan „dat het roken van sigaretten gevaarlijk is voor de ge zondheid en door kanker en andere ziek ten de dood kan veroorzaken." De commissie heeft echter niet vastge steld welke taal voor de waarschuwing moet worden gebruikt. In een verklaring van 153 pagina's staat dat de commissie de sigarettenfabrikanten en- adverteer ders vrij laat om de waarschuwing op te stellen en wel op een wijze die de inhoud van de mededeling op een opval lende wijze presenteert. Advertentie BUITENSHOW, .elke dag van 9—6 uur *"*v Hoofdkantoor voor Nederland ^Haarlem, Zijlweg 1T1 - Tel. 17877 bescherm uw huid met hamol ultra Hedenavond Concertgebouw 8.15 uur speelt GERARD HENGEVELD met het Noord-Hollands Philharmonisch Orkest de Rhapsody in Blue van Gershwin. Entrée 1, 70 (zeventia) foto- en filmcamera's van 16.— tot 600.— Vrijblijvende inlichtingen en demon straties bij Kennemerlaan 5 (bij de brug) 49e JAARGANG NUMMER 194 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Verwachting tot morgenavond: Overwegend zonnig, droog en warm weer met zwakke tot ma tige wind uit oostelijke rich tingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het hogedrukgebied bij Ierland breidt zijn invloed over de Noordzee uit, waardoor het weer zonniger en warmer wordt. Morgen aan het strand bij een zwakke zeewind 18 tot 20 graden. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Zonnig en warm met aan het strand landwind. GEBAK bestellen 4713 bellen of loop even langs bij STEPHENSONSTRAAT 72 - 74 Fris gebak, vruchtengebak! (4 soorten) en vruchtenpunten. Ook ijstaarten verkrijgbaar (1 dag tevoren bestellen). Het strand van St. Augustine in de Amerikaanse staat Florida is het toneel van verbeten gevechten tus sen voor- en tegenstanders van sociale rassenscheiding. Drie blanke vrouwen gaan een blanke vrouw te lijf die samen met blanke en zwarte demonstranten in zee wilde gaan baden. (Telefoto) BONN (DPA) Vanmorgen is uitspraak gedaan in het proces in Bonn tegen 25 Kroatische ballingen, die in november 1962 een bomaanslag pleegden op de Joegosla vische afdeling van de Zweedse ambassa de in Bad Godesberg. De hoofdbeklaagde, de 39-jarige Franjo Percic, werd veroordeeld tot vijftien jaar tuchthuis wegens doodslag, bedreiging met geweld, het plegen met anderen van een aanslag, met ontplofbare stoffen, alsmede brandstichting met het in gevaar brengen van mensenlevens en vernieling. De vijftigjarige geestelijke Medic-Skoko is op dezelfde gronden, met, uitzondering van doodslag, en bedreiging met geweld, tot vier jaar tuchthuis veroordeeld. Een groep beklaagden, die voor de ont plofbare stoffen gezorgd had, heeft tucht huisstraffen gekregen variërend van zes maanden tot drie jaar. De 21-jarige dienstplichtige soldaat L. A. M. Drommel is woensdagochtend na een veldloop van tien kilometer aan de finish op de Leuvenumse weg nabij Harderwijk in elkaar gezakt en kort daarna overleden. Soldaat Drommel was ongehuwd en af komstig uit Zandvoort. Hij behoorde tot de B-compagnie van 41-verbindingsbataljon uit Harderwijk. De tien-kilometer veldloop was een programmapunt voor het diplo ma militaire lichamelijke vaardigheid. Bij de keuring van de soldaat waren geen afwijkingen geconstateerd. De keuring was geschied toen de jonge man 18 jaar was, maar bij zijn opkomst in oktober vorig jaar was er volgens de Legervoorlichtingsdienst geen enkele reden om te veronderstellen dat zijn gezondheid niet goed zou zijn. Hij had geen enkele klacht en was trouwens actief sportbeoe fenaar als lid van een handbalvereniging. De oorzaak van het overlijden van de dienstplichtige zal onzeker blijven omdat zijn ouders geen sectie op zijn stoffelijk overschot wensen. Bij de viering van het 350-jarig be staan van de rijksuniversiteit in Gro ningen zijn tijdens een openbare senaatszitting in de Martinikerk ere doctoraten verleend. Koningin Juliana werd eredoctor in de sociale weten schappen. Op de foto van links naar rechts: prinses Beatrix, koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Margriet. De minister van Defensie, de heer De Jong, en zijn staatssecretarissen Haex, Den Toorn en Van Es hebben de Tweede Kamer in kennis gesteld van het defen siebeleid op langere termijn. In de Defensienota, die reeds enige tijd geleden is aangekondigd en die thans is verschenen, zetten de vier bewindslieden uiteen dat de Koninklijke Marine en de Landmacht werken aan een moderniserings- en uitrustingsprogramma. De Luchtmacht heeft een groot deel van haar gehele materieel vernieuwd. Van de drie krijgsmachtdelen heeft de Luchtmacht daarom het meest moderne materieel, maar ook de grootste financiële zorg, omdat twee frote projecten, namelijk dat van de Starfighters en van de Hawks tegelijkertijd etaald moeten worden. het gekost heeft om de voorzieningen aan te brengen. De Centurion-tanks zullen voorlopig niet worden vervangen. De vuurkracht van de ze tank wordt verhoogd door bewapening met 105 mm. kanonnen. Er zal een parate zesde brigade worden geformeerd. Volgend jaar zullen de grote oefeningen van de landmacht niet meer in Frankrijk maar in Duitsland, in Sennelager, worden gehouden. Dit jaar gaan de troepen voor het laatst naar La Courtine. Eén van de redenen daarvan is dat de Franse verhoog de huurprijs een bezwaar gaat vormen. (Zie ook pag. 4) HAMBURG (AP) „Het is een angst- jagende toestand", aldus een officier van een Duitse reddingboot die het zeegebied rondom het booreiland mr. Louie heeft be varen. „Het water borrelt op in een ge bied van 400 bij 400 meter. Het is een enor me schuimzee". Het gas dat uit de kra ters opborrelt jaagt het water vijf meter de hoogte in. De druk neemt volgens des kundigen af. De ingenieurs zullen tenmin ste nog twee dagen werk hebben om het gas, dat uit twee kraters omhoogkomt, te bedwingen. Inmiddels worden voorbereidingen ge troffen voor exploratie van een tweede plaats voor de kust, ongeveer 20 kilome ter ten noorden van Borkum. Het boren zal in de komende paar dagen beginnen. Tegen het einde van de zomer zal een derde plat form geplaatst worden. Petroleumaandelen zijn op de Westduit- se beurzen gestegen. Preussag, Winters- hall, Gelsenberg en Deutsche Erdöl, die alle opgenomen zijn in het uit tien maat schappijen bestaande Duits-Britse-Ameri kaanse consortium dat naar aardgas zoekt, stegen 1 tot 4 dollar. Duitse deskundigen waarschuwen tegen voorbarige speculaties over de omvang en de rentabiliteit van de bron. Zij zeggen, dat het weken of maanden kan duren voordat schattingen gemaakt kunnen wor den. Eén dag nadat het Amerikaanse boor- De Haarlemse gemeenteraad heeft woensdagmiddag besloten tot het kopen en plaatsen van ruim 200 parkeermeters. Deze zullen hoofdzakelijk een plaats vinden in de binnenstad. Een klein aan tal meters zal op drukke punten aan de rand van de binnenstad worden neerge zet. Door middel van deze parkeer meters, die bij wijze van proef geplaatst zullen worden, hoopt men het nijpende parkeerprobleem voorlopig iets te ver zachten. Het voorstel van burgemeester en wet houders tot het plaatsen van parkeermeters werd met slechts vijf stemmen tegen aan vaard. Tevoren had de raad met 17 tegen 16 stemmen een motie van de heer Vos (K.V.P.) verworpen. In deze motie werd aangedrongen op een gelijkwaardige proef met een blauwe zone. Deze motie was ge ïnspireerd op het streven van het Haarlem se bedrijfsleven, dat een fervente voorstan der van parkeerschijven is. platform voor de Duitse Noordzeekust op een aardgaslaag is gestoten, heeft 't West- duitse parlement woensdag een wet ter regeling van het boren naar aardgas en olie onder het continentaal plat aangeno men. Het samenvallen van de aardgas vondst en de goedkeuring van de wet is een toevalligheid. Bovendien heeft het parlement een reso lutie goedgekeurd, waarin voorgesteld wordt de internationale overeenkomst over het continentale plat welke zes jaar ge leden te Genève getekend werd te ra tificeren. De heer L. Westland, Huygensstraat 57 in IJmuiden, heeft vanmorgen in zjjn gootsteen een wormpje gevonden dat vol gens zijn zeggen als twee druppels water lijkt op de wormpjes die in het Rotter damse drinkwater zijn aangetroffen. Het wormpje kan naar de stellige over tuiging van de heer Westland alleen maar uit de waterkraan in de keuken zijn ge komen. Hij zag het diertje dat ongeveer twee centimeter lang en twee millimeter dik is en roodachtig van kleur, vanochtend om half acht onder de kraan in de goot steen kronkelen. „Ik heb direct het gemeentelijk water bedrijf van mijn vondst in kennis gesteld. Ze deden erg ongelovig. Ik moest maar eens langs komen met het wormpje om het te laten onderzoeken, zeiden ze", aldus de heer Westland. Hij zei dat het wormpje niet uit groente kan zijn gekomen, daar er gisteren bij hem thuis geen groente is schoongemaakt Wij hebben bij het Velsense waterbe drijf nog geen commentaar kunnen krijgen op de vondst van de heer Westland, aan gezien de daartoe bevoegde personen niet aanwezig waren. KAAPSTAD (Reuter) Nelson Mande- la en zeven anderen, die in het Zuidafri- kaanse Rivoniaproces tot levenslange ge vangenisstraffen zijn veroordeeld, gaan niet in hoger beroep. Dit besluit werd be kendgemaakt, nadat een van hun verde digers op het Robbeneiland was geweest waar de mannen gevangen zijn gezet. In de verklaring wordt gezegd, dat Man dela, Walter Sisoeloe en de andere ver oordeelden in het proces de volle verant woordelijkheid voor hun daden hebben aanvaard en dat er in hun zaken daarom geen sprake kan zijn van een hoger be roep. De plannen van de minister omvatten on dermeer de bouw van onderzeeboten met voortstuwing door kernenergie en de bouw van twee fregatten voor onderzeebootbe- strijding. Nederland zal de nucleaire on derzeeboten niet zelf ontwikkelen. Het ligt in de bedoeling om, nadat in 1965 een eer ste bedrag op de begroting zal zijn ge bracht, hierover contact op te nemen met Amerika. Waarschijnlijk zal de eerste met kernenergie voortgestuwde Nederlandse onderzeeër op 'n Nederlandse werf worden gebouwd. De kosten van zo'n schip wor den geraamd op 170 miljoen gulden. In verband met het feit dat de verdedi ging van 't westen meer oostwaarts wordt gevoerd zullen inundatievoorbereidingen in ons land ongedaan worden gemaakt. Die inundatievoorbereidingen kosten jaarlijks vijf miljoen gulden. Rijkswaterstaat is al begonnen met het opruimen van drempels die tot dusverre in de Waal bij Nijmegen, in de Rijn bij Arnhem en in de IJsel bij Olst een ge duchte hindernis vormden voor het scheep vaartverkeer. Die drempels maakten deel uit van de zogenaamde Rijn-I Jsel-linie. Bij schattingen van Rijkswaterstaat meer tijd in beslag nemen dan de tweeënhalf jaar die oorlogsgevaar was het de bedoeling op de ze drempels caissons te laten zakken, met als gevolg dat grote gebieden onder wa ter gezet zouden worden. Het afbreken van de drempels en de landhoofden zal naar Een kruidenier in het dorp Resolven in Wales plakte gisteren voor de grap de volgende mededeling op zijn winkel raam: „Gratis kruidenierswaren voor de eerste vrouwelijke klant die in een jurk zonder bovenstuk binnenkomt". Toen de zaak vol klanten stond kwam de dochter van de plaatselijke apotheker, Catherine Jones, met bloot bovenlijf binnen. Met een volle boodschappen mand tripte juffrouw Jones even later naar buiten om haar derde verjaar dag te vieren. Toni Lee Shelley is negentien jaar. Ze is model. In Chicago introduceer de zij een zogenaamde „eendelige" bikini en werd toen zij met dit zeer luchtige kledingstuk in het openbaar verscheen prompt bekeurd. Toen zij voor een vrouwelijke rechter ver scheen, beschuldigd van onordelijk gedrag en het dragen van onfatsoen lijke kleding in het openbaar, was de jongedame verontwaardigd. Ze vroeg om een juryproces. Ze kreeg haar zin. Tien juli komt ze opnieuw voor. Toni, die er zijn mag, staat namelijk op het standpunt dat ze een goede kans maakt vrijgesproken te worden, als de jury helemaal uit mannen is samengesteld. „Ze begrijpen dat alle maal veel beter dan vrouwen", aldus de ondeugende Toni.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1