GEZEGEND IS HET LEVEN EIS PANDA EN DE PETTENJACHT KASTELEN, PLAATSEN, PORSELEIN EN PLASSEN Kodak Cherchez la femme Beatle-business 15 Ons vervolgverhaal Een oorspronkelijke roman door Klaas van der Geest VRIJDAG 26 JUNI 1964 om KENNERS KOPEN FILMS Restaurant TER BURG Beverwijk 2. lillilir Een gouden horloge, dat hij van de commissarissen had gekregen als blijk van waardering bij zijn vijfen twintigjarig jubileum als direkteur. Had hij daarmee zoveel waardering verdiend? Toen hij het horloge weer in zijn zak stak, wist hij nog niet hoe laat het was. Hij dacht aan de gebrekkige pachterJe kunt een hoop ver driet hebben van je kinderen Misschien maar gelukkig, dat hijzelf geen kinderen had.... behalve dan de zoon van de freule. De dokter stond voor het raam van zijn spreekkamer en zag hem gaan. Hij kon het juist zien als er iemand het grindpad voor het kantoor af kwam. Hij voelde zich opgelucht, als of iets, waar hij erg tegenop gezien had, eindelijk achter de rug was. Hij had er tegenop gezien maar er tege lijkertijd naar verlangd dat het voor bij zou zijn. Toen hij dé kleine, ge drongen man in zijn groen loden pak nakeek, bedacht hij echter, dat dit niet het eind was. Het was pas het begin. En hij zou niet lang genoeg meer leven om ook het einde te zien. Of misschien was er geen einde en was elk einde alleen maar een nieuw begin. Hij zag er vermoeid uit, de oude grijze dokter met zijn slecht verzorgd puntbaardje en zijn slordig jasje vol vlekken. Hij meende, dat de dag, die achter hem lag wel de moeilijkste moest zijn geweest van zijn leven. En toch was er niets gebeurd, dat hemzelf, hem persoonlijk raakte. Hij bleef nog voor het raam staan, toen hij de direkteur allang niet meer kon zien. En in het grote huis, waarin hij al zo lang had gewoond maar zich nog altijd een beetje vreemde of in elk geval niet thuis voelde, leek het stiller dan ooit. Hij had nog een paar patiënten moeten opzoeken, maar kon er niet toe komen. Hij bleef in zijn spreekkamer.... alsof hij daar iemand verwachtteiemand van wie hij zo goed als zeker wist. dat hij niet zou komen. Ook hij keek nu en dan op zijn horloge zonder te zien, hoe laat het was. Ook hij dacht aan de zoon van die gebrekkige pachter in de Vierde Wijk. Alleen vroeg hij zich niet, zoals de direkteur af: „Waar had die jongen geld voor no dig?" Want dat wist hij wel. Dat had Liesje hem verteld! Ze had hem nog veel meer verteld. En het was niet eens zo moeilijk geweest om haar te laten praten. Terwijl hij voor het raam stond keek hij nu en dan even om naar het hoekje van de wrakke sofa, waar ze gezeten had met haar rode schoen tjes aan, een rode doek om het hoofd, zo uit haar werk en toch fris, aan trekkelijk, alsof ze zich pas had ge wassen en aangekleed om uit te gaan, een blosje op de wangen, een kinder lijk onschuldig glimlachje om de mond, maar in haar ogen een blik van heimelijke angst, nu hij gezegd had, dat hij eindelijk eens wilde we ten, wat ze nu weer had uitgehaald. „UitgehaaldHet was een vrij zielige poging om het antwoord te ontwijken. Een poging, die ze met een opgaf, toen hij haar toegeblaft had: „Uitgehaald, ja! Waar heb jij het spaarbankboekje, dat je bij je pleeg moeder uit de kast hebt gehaald?" Misschien was het sluw overleg van haar, waarmee ze hem trachtte te overbluffen, toen ze zei: „Boven dokter." Maar dan had ze er toch niet aan toe moeten voegen: „Tante Hanne heeft het me gegeven om het zelf te bewaren!" Daar liet hij zich in elk geval niet door aflei den. Hij zei niet dat ze 't loog. Hij zei: „Haai het!" Tegelijkertijd dacht hij, dat hij zelf boven was geweest en er naar gezocht had. „Maar natuurlijk heb ik alleen maar gezocht, waar het niet was!" Dat moest wel zo zijn. Toen ze naar het kamertje was, meen de hij nog bijna, dat ze van plan was om niet terug te komen, maar langs de achtertrap naar buiten te gaan. Hij hoopte het haast. Maar die hoop werd teleurgesteld. Ze was zelfs nog eerder terug dan hij had kunnen ver wachten. En zonder enige aarzeling reikte ze hem het boekje met het har de, grijsbruine kaft over. Terwijl ze weer op de sofa ging zitten, sloeg hij het open. Hij keek naar het eerste be drag. Toen naar het laatste. En naar de datums, waarop die beide bedra gen waren ingeschreven. „Mijn god", zei hij. Er ontbrak vrij wel niets aan. Af en toe moest ze zelf nog geld naar de spaarbank heb ben gebracht. Niet veel. Kleine be dragjes. Kinderachtige bedragjes zelfs. Alleen eenmaal had ze wat opgeno men. Over het boekje heen keek hij haar aan. „Waarvoor moest je toen geld heb ben?" „Ik heb het aan iemand gegeven", zei ze. Ze scheen weer iets van haar oude zelfvertrouwen te herwinnen. Hij vroeg er niet op door. Hij vroeg al leen: „En het geld, dat je bij hebt laten schrijven.waar kreeg je dat van daan?" Maar zonder het antwoord af te wachten, stak hij het boekje in zijn zak. „Je kreeg het van de jongens met wie je omging, hè"? Hij had bij haar willen gaan zitten, een arm om haar schouders leggen, haar beschermend tegen zich aan wil len drukken en zeggen, dat ze hem alles maar moest vertellen. Maar hij verzette zich er tegen. Ook toen mocht hij haar nog niet laten merken, dat hij slechts mededogen met haar had. „Je kreeg het van jongens, met wie je omging," herhaalde hij. „En van mannen. Ze sloeg de ogen neer. „Ze gaven het mij!" „En wat gaf jij ervoor terug?" vroeg hij. Ze lachte even. Een sluw, een geringschattend lachje. „Niets, dokter.Misschien was dat nog wel waar ook. De oude wist, dat er vrouwen waren, die van een man van sommige mannen dan alles konden krijgen zondei er iets voor terug te geven. „Klein kreng", mompelde hij. En toen pas kon hij naast haar gaan zit ten op die sofa. „Luister eens, Lies- je. Hij zei, dat ze zich natuur lijk nog herinnerde, hoe die jonge do minee eens uit dat vennetje was op gehaald. „Van hem heb je nooit geld gekregen, hè? Hij zal het niet gehad hebben! En hij had ook niets anders, dat hij je kon geven!.Hij zei het zachtjes, maar voor zijn eigen gevoel toch nog te hard. En op een ruwe toon. En hij keek haar weliswaar niet aan, maar wist, dat ze plotseling ver starde. Heel dat soepele jonge lichaam scheen te verstijven. Elke spier span de zich. en de jongen met wie je nu weer ging.hij had ook niets. geen geld en toch wilde hij het je geven.of misschien wilde hij het hebben om iets voor jou te kunnen ko pen. dat weet je beter dan ik! Maar je weet nog niet, wat hij heeft ge daan om het te krijgen! En dat kan ik je wel vertellen.Ik ben vanmor gen bij de wijkmeester van de Vier de Wijk geroepen.En toen hij haar vertelde, hoe hij die wijkmees ter gevonden had, fluisterde hij haast. Hij fluisterde, zoals iemand fluistert, die een kind een afschuwelijk ver haaltje vertelt. Wordt vervolgd) HOUSTON (Texas) (AP) Het per soneel van de service-stations in V.S. heeft opdracht gekregen meer zijn best te doen voor het aantrekken van auto rijdsters als klanten. De overheersende positie van mannen-automobilisten aan de service-stations wordt bedreigd door de vrouwen. Er zijn nu reeds 38 miljoen autorijdende vrouwen in de V.S. en dat hun aantal zal tegen 1971 dat van de mannen kunnen overtreffen, aldus heeft S. E. Charlton, de verkoopsdirecteur van een oliemaatschappij in Texas be cijferd. Hij meent dat vrouwen trouwer zijn aan een speciaal service-station of benzinemerk dan de mannen. Slechts 71 percent van de mannen is van het type vaste klanten, maar bij de vrou wen is dat 86 percent. Bij het dingen naar de gunst der auto-vrouwen moet eraan gedacht worden, dat het grootste aantal hunner uit de categorie der hogere inkomens komt waar men zich twee auto's, betere service en duurdere produkten kan veroorloven. De meeste dezer vrouwen hebben middelbaar of hoger onderwijs genoten en kennen hun auto's goed. Ook zijn zij zich bewust van de besparingen, die door preventief onderhoud en het gebruik van kwali- teitsprodukten opleveren. Zij zijn ge trouwd en weten dat goed onderhoud van de wagen(s), in het belang is van de veiligheid van hun gezin. Ook de tieners en oudere mensen vormen een snel groeiende markt, maar het aantal autorijdende huisvrouwen is sinds 1946 in snel tempo toegenomen. In 1955 waren dat er in Amerika ongeveer 26 miljoen of 35.1 percent van het totaal. In 1963 was dit gestegen tot 43,4 per cent en de verwachting voor 1971 is 51 percent. Advertentie LONDEN (A.P.) De Beatle Business is uitgegroeid tot een over de gehele we reld verspreide onderneming waarin van naar schatting 350 miljoen gulden Is ge- investeerd. Terwjjl de Beatles de wereld rondtrek ken, worden zij voorafgegaan door de mensen die ook een graantje willen mee pikken. Zij verkopen goeddeels aan kin deren van zeven tot dertien jaar meer dan honderd Beatles dit- en Beatles-dat pro dukten, zoals Beatles-pruiken, -behang, -handdoeken, -broeken, -talkpoeder, -leg puzzles, -kleurboeken, -poppen, -brief papier, -tafelkleden, -kussenovertrekken, bingo-spelen, -agenda's, -klerenhangers, -haarborstels, -tandenborstels, -manchet knopen, -shampoo enz. VELE fabrikanten profiteren van de „Beatle-manie". Alleen al in de V.S. zijn er 68 gevallen van inbreuk op de rechten van Beatlesbloesjes en -jasjes. Eerst behandelde de Northern England Musical Syndicate (NEMS) alle markt- rechten. De NEMS is de maatschappij van Beatles-manager Brian Epstein. Vorig jaar begaf een groep van zeven jonge Engelsen zich op het terrein van de we reldrechten. Reeds 150 licenties zijn afge geven door de NEMS, maar de nieuwe groep verkreeg nog 170 overzeese rechten op produkten variërend van scooters tot potloden. Deze groep heeft in Engeland Stramsact en in de V.S. Seltaeb (Beatles, omgekeerd gespeld). Zij geeft een percen tage van de royalties aan de NEMS. Hoe veel de vier Beatles zelf van deze „neven- produkten" opstrijken is niet bekend, maar men schat dat het miljoenen guldens be loopt. TQwjf Advertentie Gunt uw vrouw een keertje rust 201. Met flitsende sabel deed ritmeester Sol de la Sido dappere uitvallen naar de indringer. Hier had het pet- tenpakkertje niet van terug. Haastig blies het de af tocht door het raam, de veroverde petten met zich mee voerend. Maar de krijgsman was niet tevreden met deze overwinning. Hij wilde zijn petten terug heb ben. en daarom snelde hij naar de buitendeur, om de vijand in de flank aan te tasten. Buiten gekomen tag hij echter met verontwaardiging, dat de pettenrover lijn buit aan twee lieden had afgedragen, die nu bezig waren, de kostelijke hoofddeksels te verscheuren. En het ergste was wel, dat een agent er bij stond, zonder een vinger uit te steken. „Sapristi!" gilde de ritmeester met overslaande stem. „Tonnerrre de feu'. Men ruïneert mijn sjako's, men affronteert mijn uniform onder de oogleden van een politie-officier! Schandaal! Allo, allo! Justitie! Waarom doet ge geen balie?!" De agent keek geprikkeld op van de vrijbrief, die hij ingespannen bestu deerde. „Stil meneer", verzocht hij humeurig. „Ziet u niet, dat ik bezig ben?," >- DITMAAL GAAN WE, zoveel mogelijk de hoofdwegen vermij dend, een wel heel Hollandse tocht maken - waarhij we overigens ook op het grondgebied van de provin cie Utrecht komen. We beginnen met, van Haarlem uit, via Schiphol en de kruising met de snelweg Am sterdam-Utrecht weer de weg langs het Gaasp op te zoeken, waaróver we eerder al eens naar Weesp zijn gereden. Nu vervolgen we die weg tot we bij het Spanderswoud op de weg Bussum-Hilversum uitkomen en slaan dan rechtsaf, de mooie Bussumer Grindweg in. We blijven recht door rijden tot we de weg naar Loenen via Oud-Loosdrecht zien aangegevep. Voordat we aan Oud-Loosdrecht zijn gekomen moe ten we echter scherp linksaf slaan, naar Nieuw-Loosdrecht. Dit dorp ligt niet aan de plassen en is daar om minder bekend en minder be zocht. Oud- en Nieuw-Loosdrecht vormden vroeger samen de am bachtsheerlijkheid van de Loos- drechten. Turf winning door afgra ven van de veengrond was het middel van bestaan, maar in de achttiende eeuw was door al dat afgraven een plassencomplex ont staan en turf viel er niet meer te steken, zodat Loosdrecht tot ar moede verviel. W»ï Het is zeker met de gedachte aan werkverschaffing in zijn achter hoofd, dat ds. Joannes de Mol, die in 1753 als predikant beroepen was naar oud-Loosdrecht, daar later een porseleinfabriek begon. In Weesp heeft u in het stadhuis al eens het zeldzame Weesper porcelein kunnen bewonderen. Chronologisch volgde daarop het Loosdrechts; dominee De Mol heeft in 1771 uit de in opheffing zijnde Weesper fabriek verschillende inventarisstukken gekocht en ook een hoeveelheid gedeeltelijk afge werkte produkten. Die zijn later door dezelfde kunstenaars die in Weesp werkten afgemaakt, alleen nu onder ander beheer en zo bestaan er serviezen met hetzelfde decor, die deels het merk van Weesp en deels dat van Loosdrecht dragen! DE FABRICAGE van Loosdrechts porselein valt tussen 1774 en 1782. Vlak bij huis, in het Haarlemse Frans Halsmuseum, kunt u Loos drechts porselein bewonderen. In de betrekkelijk korte tjjd van haar bestaan heeft de fabriek veel prachtige dingen afgeleverd en ds. De Mol (een merkwaardige figuur, over wie een boeiend boek ge schreven zou kunnen worden) had de voldoening dat er in 1778 zestig men sen werk vonden in zijn fabriek, op 7 of 8 buitenlanders na alle ingezete nen van Oud-Loosdrecht. Bent u nu inmiddels misschien tóch fout gereden en in Oud-Loos- drecht terechtgekomen, dan kunt u meteen ook wel even gaan kijken, waar die fabriek gestaan moet heb ben. De Ned. Hervormde pastorie, nu nog als zodanig in gebruik, is ook door ds. De Mol bewoond geworden en aan de oostzijde daarvan lag het fabrieksterrein, tussen de straatweg en de plas. MAAR WIJ zijn eigenlijk op weg naar N i e uw-Loos- drecht. We slaan dus vóór Oud-Loos drecht linksaf, ma ken een spitse bocht terug en rijden langs een schilderachtige weg naar Nieuw- Loosdrecht. Vlak voorbij het dorp ligt aan de rechterkant van de weg het kasteel De Sype- steyn Dit is het eerste doel van on ze tocht. De Sype- steyn. is namelijk een merkwaardig huis. U zou zweren dat het er zo al eeuwen bij heeft ge legen, door klimop omwoekerd, oud en schilderachtig. In werkelijkheid is het een tot steen ge worden droom van een merkwaardige, kunstzinnige figuur: jhr. C. H. C. A. van Sypesteyn. Hij droomde (en bouwde) zich een kasteel waarin zijn oud familiebezit en zijn prachtige verzameling meu bels, klokken en vooral porselein waaronder heel wat Loos drechts ondergebracht zou kun nen worden. Uit oud materiaal her bouwde hij De Sypesteyn; in 1926 droeg hij het huis met alle schatten die het bevatte aan een stichting over, die het sindsdien beheert. DE SYPESTEYN is een verrukke lijk huis, gelegen in een heerlijke tuin. Het is van 1 mei tot 15 septem ber geopend van 10 tot half 1 en van half 2 tot half 6; en u krijgt er een uitstekende rondleiding van de be heerster die zo'n bezoek iets persoon lijks geeft, waaraan u een prettige herinnering behoudt. U vindt hier behalve meubels en porselein ook allerlei stukken betreffende de ge broeders De Witt, en schilderijen van Nederlandse meesters uit de 16de en 17de eeuw. WE HOUDEN nu dezelfde weg aan, rijden door de piasdorpen Muijeveld en Breukelerveen en slaan dan rechtsaf om vlak langs het water naar de Vecht te rijden. Een eindje bezuiden Breukelen komen we dan op het Zandpad uit. En dan zitten we net aan de goede kant van de Vecht: de stille kant, met de prachtige vergezichten rechts over polderland en plassen, en links over de Vecht in de boomgroepen van de buitens. Aan deze rechterkant ligt Oudaan, een nog ten dele middel eeuws, verder uit het begin van de 17de eeuw dater.end, bijzonder schilderachtig huis. Even verder ziet u aan de overkant van de Vecht het torentje van Nijenrode boven de bomen opsteken. Nijenrode is een ridderhofstad, gesticht in het mid den der 13de eeuw en later vele malen verwoest en herbouwd. Wan neer we bij Breukelen komen, ligt aan onze rechterhand, vlak tegenover het dorp, de ridderhofstad Gunter- stein. Vroeger lag op deze plaats een middeleeuws slot, maar dat is in 1673 door de Fransen opgeblazen. In 1681 werd het tegenwoordige huis gebouwd, dat buitenverblijf geweest is van Johan van Oldenbamevelt. We rijden verder, steeds aan de rechteroever van de Vecht. Niet ver voorbij Gunterstein ligt het hierlijke voorbij Gunterstein ligt het sierlijke harpistencentrum Phia Berghout is er gastvrouwe. Wanneer u wat ruim in de tijd zit, is het aardig om bij Gunterstein eerst nog even de brug over te gaan naar Breukelen en een kijkje te nemen in de Ned. Her vormde kerk. Niet omdat deze kerk zo bijzonder mooi zou zijn, maar om dat de oude tijd er voortleeft in al die luifelbanken van ridderhofsteden en buitenplaatsen. WIJ ZOEKEN in elk geval het Zandpad weer op en rijden langs de Vecht verder, voorbij Nieuwersluis. steeds rechtuit naar Loenen, dan De fraaie gevel van kasteel Nederhorst De Sypesteyn; oude droom (ft moderne werkelijkheid werd. langs de plas naar Vreeland en van daar naar Nederhorst den Berg. Dit zijn binnenwegen, maar ze zijn be rijdbaar en schilderachtig. Neder horst den Berg heeft een (Ned. Her vormde) kerk die op een natuurlijke heuvel ligt en oorspronkelijk uit de 12de eeuw dateert, maar helaas in de vorige eeuw bijzonder slecht ge restaureerd is. Voordat u aan het dorp komt ziet u links het kasteel Nederhorst, dat uit 1635 stamt en vrijwel intact is gebleven. Het prach tige gesmede hek aan de Nieuwe Vecht is echter van bijna een eeuw later: 1730. We gaan voorbij het kasteel linksaf, met het veer de Vecht over, even verder met het veer het Amsterdam-Rijnkanaal over en rij den dan naar Abcoude. De Hervorm- kerk hier is van buiten nogal onoog lijk, maar van binnen zeer de moeite waard met haar schitterende ge sneden koorhek en preekstoel uit 15401550. Ook hier is weer zo'n merkwaardig 17de-eeuws doophek met koperen doopbogen, zoals ook in de kerk van Muiden. ONDER DE drukke snelweg Am sterdamUtrecht door rijden we nu naar Ouderkerk a. d. Amstel. Hier zijn nog een paar mooie buitenplaat sen: Oostermeer uit 1728 met een prachtig hek, Wester-Amstel met een heel mooi rococo-inrijhek, en Am- stelrust uit 1740. Op de plaats waar eens het Kasteel van Amstel stond bevindt zich nu de oude Portugees- Israëlitische begraafplaats uit 1614, waar o.a. Rembrandt's „Joodse •bruidje" begraven ligt. De Sypesteyn herbergt een prachtige verzameling antiek meubilair. WILLEN we nu nog steeds niets van de grote weg weten dan rijden we zuidwaarts op Uithoorn aan, langs de polder Amstelland, en ne men in Uithoorn de grote weg naar huis via Hoofddorp. De laatste attractie op deze tocht vinden we dan bij de Cruquius. Heel veel Haar lemmers weten niet dat het polder gemaal Cruquius, toen het in 1933 overbodig was geworden, als museum is ingericht en dat men er van 9 17 uur terecht kan; van het dak af heeft men een prachtig uitzicht over de omgeving. In totaal hebben we dan ongeveer 140 kilometer afgelegd: langs buitenplaatsen en kastelen, porselein en plassen. 3i!miiiiuiniiuiiii!niHiiuniniuiiiiufiiiiiiiiniinuiniiiuuiiiiiniimiiiiiiiiuiniiiiBnniHiiniiiiiiiiniiimiiiuimniiiuiiniiiiiiiiuiiniuiiimi!iiimmranniiunnninnmiiiiniiiiiiiiiiniiiii!iniimiiiiiiiiiiiiuHiuiinTmiiiiinniimniiiiii!iniiiui

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 15