Antwerpen exposeert werk van Hippolyte Daeye 1 1 L V 1 Hoogtijdag der korpsmuziek Voortreffelijk concert te Amsterdam door het Radio Philharmonisch Orkest ^JTl^ GROOT BRITTANNIE Stipendia voor auteurs 1 „Van Claude tot Cézanne" thans in Prentenkabinet Kunstsubsidies Amsterdam y RIJ D AG 26 JUNI 1964 17 kleine „grand seigneur", grote „petit maitre ]os de Klerk rechtstreekse reportage zweminterland zondag 28 juni a.s. van 15.45 tot 16.45 uur. Marie Hamel ten grave gedragen W nabeschouwingen Geen verdiende repriese P. Zwaanswijk De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma Damshuizer De prijzen van het Berlijnse t.v.-festival Adèle Bloemendaal bij Toneelgroep Ensemble (Van onze correspondent) ANTWERPEN. Eens in de twee jaar houdt het Konink lijk Museum voor Schone Kunsten in Antwerpen een grote tentoonstelling, gewijd aan het 'werk van een moderne Vlaamse schilder. Ensor, Evenepoel, Wouters, Smits, De BraekeleerPermeke en Gust de Smet hebben hun beurt gehad. Thans is het die van de in 1873 geboren en in 1952 overleden Hippolyte Daeye. Het curieuze van Daeye is altijd geweest dat men hem meestal heeft gerekend tot de tchilders van de school van Laethem, de vertegenwoordigers van hetgeen men het Vlaamse expressionisme pleegt te noemen, terwijl hij ouder was dan de meesten van hen. TIJDENS ZIJN LEVEN heeft hij niet veel verkocht en de roem, toen eigenlijk nog tot België beperkt, is pas laat gekomen. Er mag aan herinnerd worden dat Jan Greshoff, die ook als criticus voor beeldende kun sten gevoel voor kwaliteit bezat (en zeker nog bezit) reeds betrekkelijk vroeg in 1929 hem naar waarde heeft geschat. De tentoon stelling van thans omvat bijna het gehele oeuvre, dat nog bestaat, en de catalogus is tegelijk, zoals de adjunct conservator van het mu seum, Jean Buyck, die de tentoonstelling heeft geor ganiseerd, het bescheiden noemt: een proeve tot sa menstelling van de complete catalogus van het geschil derde oeuvre van Hippolyte Daeye. Voor zestig jaar schilderen zijn nog geen honderdvijftig schilderijen (waarbij dan nog een aantal kopieën naar Velasquez, in 1907 en in 1912 te Madrid gemaakt) niet veel. Daeye moet een paar honderd doe ken hebben vernietigd. Daar in schuilt grootheid en men denkt: meer schilders zou den die moeten bezitten of hebben bezeten. Daeye's onderwerpen zijn beperkt geweest: zelfpor tretten, baby's, naakten, voor welke laatste bijna uit sluitend zijn beide dochters Yvonne en Suzanne hebben geposeerd. Voor wat de in vloeden, welke hij heeft on dergaan betreft: de kopieën naar Velasquez zijn zeker niet veel meer dan vinger oefeningen geweest. In 1914 week hij uit naar Londen. Hij bezocht er musea en ten toonstellingen en het werk van Turner en Whistier trof hem het meest. Later is hij vaak naar Parijs gereisd. Zijn biografen hebben ge schreven dat hij invloed van het werk van Modigliani heeft ondergaan. Het is aan nemelijk, maar uit zijn schil derijen blijkt mijns inziens dat hij meer Pascin moet hebben bewonderd. DAEYE is als schilder een dromer geweest. Kinderen en jonge meisjes vormen eigenlijk, na zijn Londense jaren, zijn enige onderwerpen. Men heeft hem wel eens zekere eenvormigheid in die onderwerpen verweten. De Antwerpse ex positie laat zien dat het ten onrechte is geweest. Deze door de natuur, behalve met zijn talent, niet verwende man, moet een bij kans oneindige genegenheid voor zijn onderwerpen hebben gehad, een tedere bewondering, welke hij volmaakt wilde doen weerspiegelen in zijn werken. Het is hem gelukt, althans bijna honderdvijftig keer en wie weet welke meesterlijke doeken hij heeft vernietigd? Daeye's manier van schilderen is, na zijn Londense meer luministisch geaarde periode, al snel die van een wat talmende expressionist geworden. Hij „hakt" zijn vormen niet met het penseel zoals Permeke en De Smet dat bijvoorbeeld hebben gedaan, hij Zelfportret van Hippolyte Daeye (1930) Evenepoel, die in 1872, een jaar eerder dan Daeye, was geboren, was inderdaad een tijdgenoot maar Rik Wouters was van 1882, Frits van den Berghe van 1883, Permeke van 1886, enzovoorts. Daeye was bijna tachtig toen hij stierf. Zijn laatste jaren moeten moeilijk zijn geweest. Hij had jaren als een kleine grand seigneur geleefd. Klein in twee be tekenissen: in betrekkelijke, beperkte welvaart en als een man, die klein van stuk was. Paul Haesaerts heeft van hem geschreven: „Gebouwd als een eik maar met korte benen, wat hem het formaat van een dwerg gaf. Een kinderziekte had een tweede Lautrec van hem gemaakt Zittend naakt op de rug gezien (1938) tekent meer, hij roept in zeer subtiele kleurverschillen vormen op. Het is een spel met licht en schaduw geworden, met tinten en halftinten, een schuchter, eer biedig benaderen van de schoonheid, welke hij zag in de baby's en in de naakten. HIJ HEEFT, GELOOF IK, wel karak ters willen doorgronden in al die por tretten, maar het lijkt toch of de atmo sfeer, het uiterlijk hem eigenlijk meer hebben geboeid. Er is een aristocratische afstand tussen schilder en model, die natuurlijk noch bewondering noch ver tedering uitsluit. Daeye is bij dat alles een volbloed schilder gebleven, een colo rist, een tonalist nog eerder en het is bijna niet te geloven dat de man, die zo lang over een doek kon doen, met zo nerveuze spitse lijnen vaak een contour, een detail wist te beelden. IN HET KURHAUS te Scheveningen had donderdagavond het jaarlijkse Hol land-Festivalconcert plaats van ae bloem der Nederlandse fanfare- en harmoniegezelschappen, waarvoor de vier federa ties van muziekbonden, de Katholieke, de Christelijke, de Koninklijke en de Unie, ieder een korps afvaardigen, dat in het afgelopen jaar op hun wedstrijden een topprestatie gele verd heeft. Het is steeds een interessante confrontatie van hoog opgevoerde muzikale vrijetijdsbesteding uit verschillen de gewesten van het land. Muzikaal belangrijk was het ditkeer ook weer in hoge mate. DE DEELNAME kwam wel wat te een zijdig uit dezelfde hoek; drie van de vier korpsen kwamen namelijk uit Limburg; de r.k. federatie vaardigde de fanfare St. Caecilia uit Schinnen af, die onder leiding van P. N. Dieteren haar hoge waarde be wees met „Exquise triomphale" van Gerard Boedijn en met „The Frogs" van Granville Bantok, waarmee ze op het top- concours van haar federatie met een bril jante interpretatie haar voorrang ver wierf. Het korps wist er ook ditmaal met een secuur ritmenspel bewondering mee te wekken. Het tweede Limburgse korps was het harmonie-orkest van de-Staatsmijn Em ma uit Heerlen dat de Kon. Ned. Federatie vertegenwoordigde. Onder leiding van Piet Stalmeier bracht het de tweede Orkest suite van Moerenhout alsmede de Varia ties die Louis Toebosch schreef over het Limburgse volkslied „Waar in 't brons groen eikenhout" ten gehore, alsof het een beroepskorps was, waartoe men trouwens een mijnkorps allicht geneigd is enigszins te rekenen. DE DERDE Limburgse vereniging was afgevaardigd door de Unie; het was de Protestantse harmonie „Concordia" uit Treebeek, dus een naaste buur van het Vorige korps. Het loog er niet om dat het uit die bevoorrechte muzikale hoek stam de, toen het onder leiding van H. Savel- houl „Modale Suite", een orgelwerk van Flor Peeters in 'n bijzonder knappe trans criptie van Moerenhout, vertolkte en haar voortreffelijkheid bevestigde met een pe- tillante interpretatie van „Ouverture pour un Festival", een opmerkelijk goed stuk van Desiré Doudeyne. Het was tot hiertoe allemaal wat men uit Limburg op z'n best kan verwachten. Maar dan was er nog de Chr. Muziekver. te Hattum, gedirigeerd door Henk Pijlman, die deze avond de Christelijke Federatie vertegenwoordigde met „Hymne aan de Zee" en met „Jod- rell Bank" van York Ham demonstreerde, dat in die Gelderse hoek ook bijzonder knap muziek gemaakt wordt. Het klinkt wat nuchterder dan bij hun zuidelijke col legae, maar het verdient een extra com pliment voor de zuivere klankverhouding en de doorzichtigheid van het samenspel. Het is bijzonder belangrijk, dat uit deze jaarlijkse confrontatie blijkt, dat de vier federaties op gelijke wijze ijveren voor muziek die het beluisteren waard is. Giraffe geboren. In Diergaarde Blijdorp in Rotterdam is een giraffe geboren, een zoon van de giraffe Wilhelmina, die ook in Blijdorp is geboren en wel op 31 augustus 1959. Tussen zijn tijdgenoten, ook die in het buitenland (maar men kan hem in ieder geval met hen vergelijken) staat Hippolyte Daeye als een grote „petit maitre" van het expressionisme. In ieder geval een meester. De bijzonder mooi ingerichte tentoonstelling bevat ook een aantal do cumenten, foto's, drukwerken en brieven. Bij de laatste is er één van Edgard Tytgat, de beminnelijkste van alle Vlaamse schil ders van tussen de beide wereldoorlogen. Die schreef in 1945, kort na de oorlog, uit Londen een lange brief aan zijn oude vriend Daeye. Daarin kan men lezen „Jouw werk is niet kolossaal, maar het is als een Stradivarius waarvan iedere snaar zijn eigen trilling heeft". A. Glavimans Advertentie VOOR MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, drs. L. J. M. van de Laar, heeft op voorstel van de Raad voor de Kunst aan de navolgende auteur* een stipendium toegekend: Paul Rodenko te Zutphen, Hans Andreus (voor de tweed® maal), J. Bernlef, Gerrit Kouwenaar, Adriaan Morriën «(voor de tweede maal) Sybren Polet (voor de tweede maal), G. K. van het Reve en Bert Schierbeek, allen te Amsterdam. Mimetheater Will Spoor. Gedurende de zomermaanden juli en augustus zal het Mime-theater van Will Spoor, dat vorig jaar optrad in De Brakke Grond en het Hypokriteriontheater te Amsterdam, in Bergen dagelijks enkele voorstellingen geven. In het centrum van Bergen heeft zijn theater-tent standplaats gekregen, die plaats biedt aan 200 bezoekers. Het is niet uitgesloten, dat het mime-theater ook in het Bergense openluchttheater enkele voorstellingen zal geven. Onder zeer grote belangstelling uit de to neelwereld, maar ook' uit televisie- en ra diokringen, is gisteren op de Joodse be graafplaats te Muiderberg het stoffelijk overschot van de actrice Marie Hamel ter aarde besteld, die op 66-jarige leeftijd in Julianaoord te Laren is overleden. Nadat de leraar der Joodse gemeente, de heer A. Salomons, de Joodse gebeden had ge sproken, hield hij een korte treurrede, waarin hij vele facetten van het leven van deze actrice belichtte. Mr. H. Boekei sprak namens het be stuur van het Algemeen Pensioenfonds van Nederlandse Tonelisten, waarvan de actri ce een actief bestuurslid was. Hierna sprak de acteur Lo van Hensbergen, die sprak namens de toneelkunstenaars en ook als collega die veel met haar op het to neel heeft gestaan. Als laatste trad de ac teur Ferd. Sterneberg naar voren. 1 Naast een nuttige, filmische reconstruc tie van fouten, die verkeerd opgeleide rui ters maken, bracht „MEMO" gisteravond een boeiend onderwerpje over de domi nees, die enige tijd als arbeiders bij de Hoogovens werkten, teneinde een beter be grip te krijgen van een sociaal milieu, dat nogal ver verwijderd is van het leven in en rondom de kerk. Onder NTS-vlag kwam vervolgens een herhaling op het scherm van een pro gramma, dat reeds in maart 1962 uitge- IN HET CONCERT, dat het Radio Filharmonisch Orkest als Holland Fes tival-manifestatie donderdagavond in het Concertgebouw te Amsterdam heeft gegeven, kwam als serste werk de „Par tita per Orchestra" va.n Hans Henke- nans tot uitvoering. Jet was een compo- itie, die Henkemans in opdracht van de gemeente Amster dam maakte en voltooide in 1960. Zij werd 'geschreven voor een groot symfo nisch bezet orkest en was het eerste gro te werk van Henkemans, dat voor deze bezetting bestemd werd. DE VIER DELEN, waaruit de partita bestaat,, bevatten een schat van muziek, steunend op de eeuwige wetten van melo die, harmonie, ritmiek en op een conti- nuiiteitsbeginsel, dat ook aan dit werk zijn structuur en vorm gegeven heeft. Men kan het rangschikken onder de „absolute" mu ziek, maar dan niet los gemaakt van de persoonlijkheid van de componist; van zijn zin voor het mysterie van de klank en van zijn intensieve en nochtans beheerste bewogenheid, die aan de muziek haar no bel karakter gegeven heeft. Het Radio Philharmonisch Orkest heeft onder leiding van de eminente dirigent Jean Fournet een sfeerrijke, voortreffelijk opgebouwde, transparante en muzikaal geladen uitvoe ring van de partita gegeven. Hans Henke mans, vanuit de zaal op het poaium ge roepen, heeft daarvoor aan dirigent en or kest nadrukkelijk zijn dankbaarheid be tuigd. NA DE LOGISCHE muzikale gedachten- gang, die in Henkemans compositie tot uit drukking gekomen was, kregen de toehoor ders met het „Gloria" voor sopraan-solo, gemengd koor en orkest van Francis Pou- lenc, dat als tweede werk tot uitvoering kwam, muziek te verwerken, die kennelijk onder de impulsen van een ongelijkmatige fantasie geschreven werd. Ik kan dit Glo ria niet als een compositie met liturgische intenties beschouwen, zelfs niet als een werk, dat ontstond met een consequente zorg voor de eenheid van woord en toon in expressieve zin. Vele tekstherhalingen hebben de werking van dit „Gloria" nog verder verzwakt. Afgezien van de tekstsa menhang met de muziek bevatten enkele gedeelten fraaie melodische episoden, die eveneens uitmunten door een rijke harmo nische ontwikkeling en door een voortref felijke klankwerking van koorstemmen en orkestinstrumenten. De uitstekende uitvoe ring door het Groot Omroepkoor van de Nederlandse Radiounie en het Radio Fil harmonisch Orkest heeft dit in het bijzon der geaccentueerd. De sopraan-solo werd vertolkt door de zangeres Marilyn Tyler, die aan haar zang de speciale charme van haar stem kon geven, vooral voor de ver fijnd en „fluwelig"-gezongen hoge tonen.' NA DE PAUZE heeft Jean Fournet met de uitvoering van de eerste en tweede sui te uit de muziek van Maurice Ravel voor het ballet „Daphnis et Chloé" zijn groot heid als dirigent tot verrukking van de toehoorders overtuigend kunnen demon streren. Met vaste hand leidde hij het or kest en het vocaliserende gemengde koor door het geheimzinnige gebied van Ravels sprookjesmuziek met haar flonkeringen van licht en kleur, met haar aanduiding van fantastische, gedroomde gestalten en taferelen, die in hoofdzaak het ballet vorm den, dat de geschiedenis van Daphnis en Chloé uitbeeldde. Het ballet was er niet, maar de mees terlijke uitvoering der muziek vergoedde in auditief opzicht veel, zo niet alles, wat men visueel niet kon ervaren. Opnieuw heb ik mij afgevraagd, waarom het Radio Fil harmonisch Orkest en het Omroepkoor zo weinig „echt" gehoord kunnen worden in een ongetwijfeld aan orkest en koor veel voldoening gevend direct contact met zijn toehoorders. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek (7.30 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws, post- duivenberichten en socialistisch strijdlied. 8.18 Lichte grammofoonmuziek. 8.30 Weg wijzer, tips voor vakantie- en snipperda gen 8.40 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Lichte grammofoonmuziek. 9.35 Water standen. VPRO: 9.40 Met het oog op de bijbel, lezing. 9.55 Op reis Goed voor u (I), praatje. VARA: 10.00 Buitenlands weekoverzicht. 10.15 Z.O. 135, gevarieerd programma. (11.00-11.02 Nieuws). 12.30 Mededelingen t b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Actueel sportnieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Radio Jazzclub. 13.50 Uitlaat, programma voor de twinti gers. 14.25 Pianoduo. 14.45 Meisjeskoor met pianobegeleiding. 15.05 Reisindrukken van Israel. 15.20 Holland Festival 1964: Nederlandse Bachvereniging, Radiokamer orkest en solisten: klassieke werken In de pauze: 16.00 Nieuws. 16.30 Boekbespre king. 16.50 Uitwisselingsprogramma BBC: lichte orkestmuziek. 17.35 Licht ensemble en zangsolisten. 18.00 Nieuws en commen- 19.00 Tijd voor teenagers. 20.00 Nieuws. 20.05 Disco-Festival: amusementsmuziek 21.00 Socialistisch commentaar. 21.15 Tan go-Rumba orkest en zangsolisten (stereo- fonische uitz.) 21.45 Langs vergeten we gen: zwerftochten door tijd en ruimte. 22.15 uur Muzikale commentaartjes. 22.30 Nieuws. 22.40 Balans: actueel program ma. 22.55 Zij die van de zon leven, va kantiedagboek (1). 23 30 Lichte orkestmu ziek (stereofonische uitz.) 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. Geestelijke liederen (opn). 7.55 Overwe ging. 8.00 Nieuws. 8.15 Djinn, gevarieerd programma. Het programma zal onder broken worden: 10.10-10.20 en 11.15-11.22 TT races op het circuit van Assen. 12.00 Angelus. 12.04 Katholiek nws. 12.10 Mu sicerende dilettanten: fanfare-orkest. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 TT races op het circuit van Assen. 12.38 Licht ensemble en licht vocaal en- emble. 13.00 Nieuws. 13.15 Marktberichten bestemd voor boeren en tuinders. 13.18 Platennieuws. 13.25 TT races op het cir cuit van Assen. 13.30 Lichte grammofoon muziek. 13.40 Franse les. 14.00 Voor de jeugd. 15.00 TT races op het circuit van Assen. 15.10 Lichte grammofoonmuziek. 15.25 TT races op het circuit van Assen. 15.40 De Springplank: jonge artisten. 16.00 Voor de jeugd. 16.15 Synkope: muziek van gisteren, vandaag en morgen. 16.30 TT races op het circuit van Assen. (Om plm. 16.30 kan dit programma onderbro ken worden voor Reportage Tour de Fran ce 1964). 16.40 Licht instrumentaal trio. 17.00 Wie zingt er mee: finale scholen- foonmuziek. 17.50 TT races op het circuit van Assen. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Ha waiian-ensemble. 18.50 Lichtbaken, lezing. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.22 Na beschouwing Tour de France. 19.30 Pro menade orkest en soliste: populaire klas sieken. 20.30 Lichte grammofoonmuziek. 21.30 Van kritiek moet de democratie het hebben, lezing (4). 21.45 Lichte grammo foonmuziek. 22.10 Wereldkampioenschap pen biljarten driebanden te Oostende. 22.15 Wereldoorlog, decumentaire over de Eerste Wereldoorlog (II). 22.30 Nieuws. 22.40 Tekenen des tijds: gesprek over waarden in het geestelijk leven van nu. 23.00 Klassieke grammofoonmuziek. 23.45 Grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 De Ronde van de Derde Man. 12.08 Gevarieerde muziek. 12.15 Amusementsmuziek. (Om 12.25 Weer berichten). 12.55 Programma-overzicht, ge Tour de France). 13.20 Tophits. 14.00 Nieuws. 14.03 Voor de automobilisten. 14.30 Voor de jeugd. 14.50 Radioweek I... 15.00 Nieuws. 15.03 Hoorspel. (Tussen 15.45 en 17.00 Reportage Tour de France). 15.48 Gevarieerde muziek. 16.20 Filmkroniek. 17.00 Nieuws en berichten. 17.15 Orgelmu ziek. 17 45 Engelse les. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportbe' richten. 18.30 Koorzang. 18.45 Uitslagen tour de France. 19.00 Nieuws en commen taar uit Amerika. 19.40 Lichte muziek. 20.00 Amusementsmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Jazz muziek. 23.55-24.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG VARA: 19.30 Documentaire over de Groninger Universiteit. NTS: 20.00 Jour naal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. NTS: 20.45 De druiven zijn'zuur, amuse mentsprogramma. VARA: 21.40 Dr. Kil- dare Een speciale opdracht, TV-film. NTS: 22.30 Journaal. 22.35-22.45 Filmver slag van de Tour de France. VOOR ZATERDAG KRO: 15.00 De avonturen van Cristo bal, TV-film (dl. 9). 15.30 Harten Vijf, een kort filmverslag over zieken op va kantie. 15.45 Wien an der Wien, documen taire film. 16.15 Huis, thuis, wonen. 17.00' 17.45 Wie zingt er mee.finale scho- lenzangwedstrijd 1964. 19.30 De avontu ren van Ivanhoe, TV-film. (dl. 31). NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.15 Einer wird gewinnen, finale van de Euro pa-quiz. KRO: 22.00 Flamenco-gitaarspel 22.20 Epiloog. NTS: 22.30 Journaal. 22.35 Extra Sport in Beeld: TT races op het circuit van Assen. 22.55-23.05 Filmverslag van de Tour de France. Experimentele uitzendingen op het tweede net (kanaal 27). VARA: 2015 Twaalf vlaggen in het Zuidpoolgebied, documentaire. 21.05 Pau ze. 21.10-22.00 Rawhide, een vrouw in het spel, film. zonden werd: het 2V2 uur durende spel „De grote veroveraar", waarin de beken de schrijver Terence Rattigan zijn visi® geeft op de persoon en de krijgsverrich tingen van Alexander de Grote. Wie de eerste opvoering van dit stuk miste èn van geschiedenis houdt, heeft misschien nog enig genoegen beleefd aan deze uit de vrije fantasie van een schrijver geboren levensloop van een groot man. Deze immers wordt hierin aan de gewone sterveling afgeschilderd als een nogal geestelijk gekneusde, praatzieke jonge man, die zich ten koste van veel bloed en vriendschappen door de verovering van de wereld wil bewijzen aan zijn gestorven vader, koning Philippos. En dié Alexander de Grote werd bij vlagen knap gespeeld door Coen Flink. Wie echter de eerste uitzending volgde en niet kon overschakelen op het tweede kanaal, moet zich welhaast afgevraagd hebben, waarom deze avond in het zomer seizoen bijna geheel opgevuld moest wor den met dit bepaald niet sterke en zich zo traag ontwikkelende spel, dat naar on« gevoel geen reprise verdiende. In het derde Berlijnse t.v.-festival over „vrijheid en recht" heeft een Britse film over de rassenstrijd in de V.S. de hoog ste onderscheidingen gekregen, namelijk de Gouden Plaquette, de onderscheiding van de persjury èn de jeugdprijs. De film van Associated-Rediffusion werd ge regisseerd door Elkan Allan en Robert Fleming. De eerste Zilveren Plaquette werd toe gekend aan „Strange Excellency" van da B.B.C. Deze produktie van Paul Bonner onder regie van Larry Toft vertelt het le ven van een '19e eeuwse vooruitstrevende koloniale gouverneur, sir John Pope Hen- nessy. De tweede zilveren plaquette was voor de 52 minuten durende dokumentaire van de N.B.C. over de Cubaanse crisis in 1962. De derde zilveren plaquette werd „Nachttrein D 106" een verhaal over een vluchtpoging uit Oost-Duitsland. D® Zweed Bemdt Kuyvers kreeg de bijzondere prijs voor een buitengewone prestatie. Hij was regisseur, auteur en cameraman van „Kamrater" (kameraden) drie jongens die door een grote stad zwerven. Zestien landen hadden 31 werken voor het festival ingezonden. Tot en met 16 augustus in Amsterdam „Franse tekeningen in Nederlandse verzamelingen van Claude tot Cé- zanneis de titel van de zomertentoon- stelling in het Rijksmuseum te Amster dam, die van heden tot en met 16 augus tus in het Prentenkabinet van het mu seum wordt gehouden. De circa 200 tekeningen omvattende tentoonstelling, waarvoor de keuze in hoofdzaak werd gemaakt door de initia tiefnemer der expositie, de 80-jarige heer Frits Lugt (een der grootste tekeningen verzamelaars ter wereld) is reeds in het Institut Neérlandais te Parijs geëxposeerd geweest. (Men zie hierover ons blad van 18 juni). Omdat de kostbare tekeningen niet te lang aan het licht blootgesteld kunnen worden moest de duur der exposi tie, die ook op woensdag- en vrijdagavond geopend is, beperkt worden. De catalogus bestaat uit twee delen, een met een tekst en de tweede waarin reprodukties van alle tekeningen vele in kleur zijn opge nomen. De actrice Adèle Bloemendaal zal het ko mend seizoen deel uitmaken van de To neelgroep Ensemble. Zij zal eerst als Mar- celine in Beaumarchais „De Bruiloft van Figaro" en vervolgens in Joan Littlewoods antimilitaristische musical „Oh" what lovely War" optreden. Beide stukken wor den geregisseerd door Karl Guttmann. Met „De Bruiloft van Figaro" wijdt Ensemble op 2 oktober de nieuwe stadsschouwburg van Eindhoven in; „Oh What a lovely War" gaat op 1 januari 1965, eveneens t« Eindhoven, in première. B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad voorgesteld voor het seizoen 1964/65 aan de stichting Amsterdams toneelgezelschap „Nederlandse Comedie" een subsidie te verlenen van ten hoogste 819.000,-; aan de stichting Het Nationale Ballet 'n subsidie van hoogstens 620.000; aan de stichting beherende het Concert gebouworkest een subsidie van maximaal 800.000,en een garantiesubsidie van ten hoogste 860.000,en aan de stichting Het Kunstmaandorkest een subsidie van maxi maal 700.000,

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 17