VAN DAG TOT DAG A jctgroagi Nieuw VS-plan voor inspectie kernproduktie Bondsdag draait voorzichtig om de hete Wehrmachtsbrij heen Scherpe aanvallen op Heye werden echter niet gedaan Lagerhuis wil Churchill gaan huldigen 2™ 74 WERELDNIEUWS J r Zeg het met bloemen ners <~Praatótoel Russische wapens voor Indonesië Loonsverhoging in Roemenië p Dp de v. DUIVENBODEN H.V. smeerkaas VRIJDAG 26 JUNI 1964 3 Juist a/s man kun je dat zo waarderen l Een lekkere Amerikaanse sigaret i Ernö Democratie aluminium jaloezieën Betreffende een door Amerikaanse bla den gemelde weigering van Nederland om een neger als Amerikaans ambassadeur te Dezer dagen hebben Haarlemse christe- aanvaarden, moeten w« voorshands blij- m georganiseerde jongeren bezoek gehad van een tweetal maatschappelijke peda ven aannemen dat het hier een met op zet verspreid, onwaar bericht geldt. Zo- nameiijk de staatssecretaris voor wel van Amerikaanse als Nederlandse of 1 ficiële zijde is het met stelligheid ontkend. Verondersteld wordt, dat de lancering van dit bericht bedoeld is om de Amerikaan se regering onder dwang te zetten. Als dat zo is, hebben de journalistieke voor mannen der Amerikaanse negerbevolking waarschijnlijk tegelijk de bedoeling gehad de Nederlandse publieke opinie een duw tje te geven, opdat zij zich eens zou be zighouden met de rassendiscriminatie in haar eigen land. Het is een afkeurenswaardig middel, valse berichten de wereld in te sturen om een openbare mening wakker te schudden. Maar nu dat dan blijkbaar gebeurd is, zal onze regering er goed aan doen open hartig te zeggen waar het op staat. Het is namelijk bekend, dat in Den Haag bij huiseigenaren bezwaren tegen kleurlingen huurders bestaan. Deze particuliere ras- senminachting van over-het-blanke-paard getilde Hagenaars kan echter voor de re de landmacht, de heer J. C. E. Haex, en het C.H.U.-Kamerlid mr. C. A. Bos, die men uit hoofde van hun functie en ver antwoordelijkheid toch exponenten van nationale en sociale opvoedkunde zou mogen noemen. Zij kwamen de jongeren voorlichten over politieke en militaire problemen en situaties, ongetwijfeld met de beste wil bezield om de komende generatie christelijke voormannen alvast wat houvast te geven. Het resultaat, weergegeven in ons ver slag, doet ons ten aanzien van het moge lijke houvast echter het ergste vrezen. Van een „geboren" militair als de heer Haex was niet te verwachten, dat hij de pure christelijke beginselen der vreedzaamheid tot uitgangspunt zou nemen, van de heer Bos als volksvertegen woordiger van christelijk-historisohe huize misschien wel. Hoe dan ook, zij hebben zich beiden daarvan zorgvuldig ged'istan- gering nooit reden zijn, de benoeming van tieerd en zich geworpen op een momen kleurlingen bij ambassades af te raden, tame politieke situatie die zoals reeds zo Integendeel, het zou voor Den Haag een I vaak gebleken is jongeren allerminst betere remedie zijn wanneer het door kam inspireren tot bewondering voor de zwarte diplomaten zou worden over- generaties die haar geschapen hebben, stroomd, zodat onze keurige, beschaafde De heer Haex deed voornamelijk aan residentie eens radikaal zou worden ge- soldatenwerving. Hij deed dat door het negen van haar, naar wij hopen spora- NAVO-stokpaard te berijden en vanuit dat disch, onbeschaafd en on-Nederlands hoge zadel alle schuld voor de onvrede op echijnfatsoen. het wereldbedreigende communisme te Het is van harte te wensen dat onze re- werpen. Zijn vermaan was een vermaan gering een zuiver blazoen heeft behouden tegen optimisme of hoop op een betere in deze aangelegenheid. Dat zal minister toekomst, namelijk tegen belangstelling Luns onder supervisie van minister Marij- voor tekenen van ontspanning. Want, zo nen ondubbelzinnig moeten aantonen, op- luidde een zijner argumenten, wie weet of dat de wèl-beschaafde Nederlanders al- na Kroesjtsjev niet weer een Stalinist in thans zeker kunnen zijn van de volkomen Moskou aan de macht komt. integriteit hunner regering op dit punt. Het is jammer dat de heer Haex deze En dan tenslotte, voor ieder die het we- I gelegenheid niet heeft aangegrepen om wat ten wil: een hartelijk welkom aan am- geschiedenisles te doceren aan de hand van bassadeurs en attaché's van welke huids- bijna vergeten en toch no© tamelijk jonge kleur ook, met de verzekering dat zij, als Het zou de komende generaties geen zij geen huis kunnen krijgen, erop mogen kwaad doen, wanneer ze eens wat harde rekenen dat de Nederlandse regering er feiten van Europese historie in verband desnoods een voor hun laat bouwen. Als zouden zien gebracht, door een zo bij uit- men misschien niet precies weet hoe dat Ktek deskundige, met de huidige situatie, moet, kan men zich altijd in Budel oriën- Wat politieke vredeslessen voor ons wereld teren, waar bliksemsnel hele huizenblok- deel en voor degenen die het in de toekomst ken zijn verrezen voor Duitse militairen, zullen moeten besturen, lijken ons nuttiger Beschaafd Nederland zal het op hoge dan NAVO-leuzen in den treure te herhalen, prijs stellen, nog voor het Kamerreces uit En wil men dan per se een motief opgeven parlement en kabinet de stemmen te ho- voor onze defensie-inspanningen, laat Advertentie ren die deze opinie bevestigen. iemand als de topfunctionaris Haex dan eens volledig informatief en openhartig zeggen dat de Nederlandse status in de huidige wereld ook zeer sterk afhangt van de vraag wie in Washington en wie in Berlijn straks de macht in handen zal krijgen. Welke invloed de christelijke jongeren Ontboezeming Men heeft mij verzocht, in dit vrij blijvend hoekje mijn mening te geven over het BB (voor Blote Boezem) bad kostuum dat nu uit Californië dreigt over te waaien. Ik heb er geen (mening, wel te verstaan). Ik zou het eerst moeten zien dan in levende lijve. De kans daarop lijkt me echter vooralsnog gering. Want de Nederlandse vrouw mag dan zeer mode- bewust zijn, aan dergelijke radicale ont boezemingen zal zij zich stellig niet wagen voordat aan alle buitenlandse stranden de BB-mode gemeengoed geworden is. Voorlopig kan ik er alleen dit van zeg gen: Als mijn eigen vrouw of dochter van-zeventien zo'n ding zouden willen dra gen of eigenlijk niet dragen dan ?ou ik mij daartegen tot mijn laatste adem- snik verzetten. Maar tegen vreemde dames met onverhulde bovenzijde heb ik, prin cipieel en privé, hoegenaamd geen be zwaar, mits het mooie, jonge, aantrekke lijke en welgevormde dames zijn. Voor alle andere vrouwspersonen, die niet aan deze kwalificatie voldoen, zou de nieuwe dracht uitdrukkelijk verboden moeten worden, op straffe van directe uitsluiting en verwijdering van onze vaderlandse stranden en zonnebaden. Een en ander ter beoordeling van een keuringscommissie ad hoc, die van geval tot geval zou moeten beslissen wie wel en wie niet in BB-tenue tot het strandvermaak zou mogen worden toegelaten. Zo'n commissie zal er misschien wel nooit komen. Maar mocht zij wat de hemel verhoede toch noodzakelijk worden, dan zal ik mij als goed en ethisch- voelend Nederlander gaarne als lid-waar nemer beschikbaar stellen, vrijwillig en pro deo. V schrijft me wel even, als u mij nodig hebt, Excellentie! Robert Kennedy, de Amerikaanse minis ter van Justitie, is in West-Duitsland. Van daag spreekt hij in West-Berlijn, op dezelf- I zunen kunnen uitoefenen op de opvolging de plaats waar vorig jaar zijn broer John, van Kroesjtsjev is moeilijk te zien, de president, voor honderdduizenden be- maar veei duidelijker zou een man als woners van het westelijke stadsdeel onder Haex moeten kunnen uitleggen dat de andere de historische woorden: „ik ben wereld dp dit moment wel degelijk de een Berlijner" sprak. Hij doelde daarmee mogelijkheid In handen heeft om de prille op de solidariteit van allen die in de begripsvorming tussen Oost en West te wereld vrijheid en recht verdedigen met doen opbioeien tot een wat steviiger de West-Berlijners. John Kennedy stond plantje. Het moet de intelligente jongeren toen aan de muur. Zijn toespraak was zin- onder zi;jn gehoor zijn opgevallen dat de vol en kwam op het juiste ogenblik. beer Haex de opdracht der christenen in In het jaar -dat sindsdien is verstreken I van de vrede heeft overgedragen is in de „Duitse kwestie" door invloedrijke aan het militaire apparaat, terwijl de heer stromingen in de Bondsrepubliek bij her- Bos die opdracht blijkbaar uitsluitend zag haling en met steeds meer nadruk op de alg een afk€Uren van wat de generale noodzaak van een Duitse hereniging aan- I Sy,node wii ondernemen op het gebied van gedrongen. Het oude, voor de gehele we- de vredesactiviteiten. reld zo gevaarlijke nationalisme, is zich Geen wonder dat het verlangen naar weer met grote onbeschaamdheid gaan positiever en praktischer ordeningswerk roeren. uif de vragen van het giehoor naar voren De heer Seebohm en zijn vrienden be- kwarrlj maar evenmin een wonder was het pleiten op bijna Hitleriaanse wijze de dgj. de ^wee traditionalisten uit regering en „rechten van de Sudeten Duitsers op pariement daar geen bevredigend antwoord terugkeer naar Tsjechoslowakije. Kanse- op konden bedenken. Het is jammer dat onze volwassen generatie dergelijke praeh tige kansen om iets aan de vorming der jeugd en dus aan een betere toekomst te doen, zo hardnekkig blijft missen. lier Erhard voelt er niets voor aan die activiteiten van een van zijn ministers een eind te maken. Dat is triest, want de heer Seebohm en zijn kornuiten hebben hetzelf de liedje ook al gezongen, toen zij op bevel van Hitier hielpen het oude, zeer demo- cratische, Tsjechoslowakije als staat te >OOOOOOOOOOO0OOOOOOOOOOOOOOOG vernietigen. De tijden zijn veranderd, de provocateurs zijn gebleven en zien nu, zo menen zij, weer een schone kans. Wij vrezen dat het optreden van de heer Robert Kennedy op dit ogenblik juist figu ren als Seebohm en de stromingen waar voor zij als woordvoerders fungeren aan Invloed en belangrijkheid zal doen winnen. Waarom gaat de heer Robert Kennedy niet eens in Bonn aan de heer Seebohm GENèVE (AP) De Verenigde Sta en zijn aanhang in het openbaar vertellen I (-en hebben vandaag aan de ontwape- dat de Amerikaanse regering zich nog njngSconferentie een inspectieprogram goed herinnert hoe de Sudeten Duitsers ma van drie punten voorgelegd. Het onder hun aanvoerder Konrad Henlein in 1 Tsjechoslowakije hebben huisgehouden, voorziet in „inspectie zonder indringing toen zij hun ondermijnende actie dankzij De ieider van de Amerikaanse delega- het Duitse leger tot een volledig succes tie op de ontwapeningsconferentie van ze- hadden gemaakt' ventien landen in Genève verklaarde dat Robert Kennedy zou, bijvoorbeeld, kun- Amerika geen inspectie eist op voorraden kernwapens, nen zeggen dat hu zich solidair verklaart Ret plan vloeU yoort het beroep dat met de geest van wijlen president Benesj, president Johnson op 21 januari heeft ge- die tot zijn dood heeft gestreden voor het daan om te komen tot een overeenkomst herstel van de democratische vrijheden en °P de vermindering van de produktie van het recht in zijn onder de voet gelopen I '^^Amerikaanse plan worden drie land. Hij zal met zo'n rede bij die heren Projecten genoemd die geïnspecteerd zou- geen applaus oogsten. Het zou echter wel den moeten worden. Dit zijn: de U-235 heilzaam kunnen werken. installaties, die verrijkt uranium produce ren, kernreaktoren die splijtbaar materiaal 'OOOOOOOOOOOOOOOGOOOOOOOOOOOe I produceren en chemische kerninstallaties BONN De verklaringen die bondsdag voorzitter Eugen Gerstenmaier, bondskan selier Erhard en de woordvoerders van de christendemocraten, de socialisten en de liberalen gistermiddag in een volle bonds dag aflegden naar aanleiding van de uit latingen van Bundeswehrbeauftragte ad miraal b.d. Heye, verloren zich in plecht statig voorgedragen algemeenheden die erop zinspeelden dat ombursman Heye zijn medeburgers een goede dienst bewezen heeft. Ombudsman Heye, wiens opdracht het is als onafhankelijk vertrouwensman voor iedere soldaat in opdracht van de Bonds dag erop toe te zien dat de beginselen van de „burger in uniform"-gedachte geen ge weld wordt aangedaan, publiceert op het ogenblik een artikelenserie in een geïllu streerd weekblad, waarin hij de stelling verkondigt dat de Bundeswehr bezig is zich van de rest van de samenleving te isoleren. De opvatting zou veld winnen in de Bundeswehr dat de militair een „bur ger van hogere orde" is, en de officier in dit geheel van nog hogere aanzien. Het bekende geluid van de „oude" Wehrmacht dus. Heye haalt in zijn artikelen voorbeel den aan van gevallen waarin minderen door hun meerderen op mensonwaardige wijze worden behandeld en toegesproken. Heye verdedigde zijn ongewone initiatief om naast zijn verplichte jaarverslag aan de Bondsdag over het hoofd van het Par lement heen de Duitse burgers te berei ken met het argument dat het hem niet is toegestaan zijn jaarverslag in het Par lement zelf toe te lichten. Heye vond dit noodzakelijk in ve-band met het gewicht dat hij ditmaal aan zijn mededelingen hechtte. In hun verklaringen stelden de woord voerders van de sociaal-democraten en de Advertentie liberalen dan ook dat voortaan Heye het recht moet hebben in de Bondsdag aan het woord te komen, een recht dat tot nu toe alleen de afgevaardigden toekwam. Al le sprekers brachten in herinnering onder welke moeilijke omstandigheden, en met welk een drukkende voorgeschiedenis be laden, de nieuwe Bundeswehr op de been moest worden gebracht. De woordvoerder van de C.D.U., dr. Rai nier Barzel merkte in verband hiermee op: „Voor de eerste keer in de geschiedenis hebben wij zowel met de democratie als met de dienstplicht te maken. Toen we be gonnen hadden we slechts ervaringen met democratie en met dienstplicht, maar niet met beide tegelijk." Weinig ervaring met de democratie be wijst evenwel Barzels eerdere uitlating met het oog op Heyes publikatie in het weekblad: „Het wordt ondraaglijk dat de politieke debatten zich naar andere en minder competente oorden verplaatsen". Het is duidelijk dat juist de Bondsdag ge faald heeft in de manier waarop het de voor insiders al lang bekende spanningen in de Bundeswehr met de mantel der lief de bedekt heeft gehouden. Dat deze al jaren opgekropte spanning nu door toedoen en,,, bestel tijdig! (Van onze correspondent) LONDEN De drie fracties in het La gerhuis, de conservatieven, labour en de liberalen, hebben na maandenlang over leg besloten de 89-jarige Sir Winston Churchill, wanneer hij zich bij het zomer reces voor goed uit de politiek terugtrekt, gezamenlijk hulde te brengen in de vorm van een motie waarin jegens hem de eer bied en de dankbaarheid van het Lager huis wordt uigesproken voor zijn enorme diensten aan het Parlement en het Brit se volk bewezen. Een groep lagerhuisleden, met inbegrip van de premier, oppositieleider Harold Wilson en de liberale leider Grimond, zal de tekst van de motie die na een aantal redevoeringen zal worden aangenomen per soonlijk afleveren in Sir Winstons Londen- se woning in Hyde Park Gate. Er is nog geen datum vastgesteld voor dit huldebe toon. Het zal waarschijnlijk tegen het ein de van juli plaatsvinden. Het andere denkbeeld dat overwogen werd was Sir Winston voor de rest van zijn leven erelid van het Lagerhuis te ma ken met het recht zittingen'bij te wonen, Maar dit kreeg onvoldoende steun. In 1815 nam het Lagerhuis een motie van dank aan voor de hertog van Welling ton, een staatsman die in de oorlog als generaal Napoleon bij Waterloo had hel pen verslaan. Siar Winston zal de eerste zijn die op deze wijze voor politieke dien sten zal worden gehuldigd. van de harde heelmeester Heye tot uit barsting is gekomen, is niet de verdienste van dè „democratie" in de zin waarin woordvoerder Barzels die ziet. Opmerkelijk tijdens de voorlezing van de verklaringen was de rust waarmee de bijna geheel aanwezige Bondsdag het ge sprokene heeft aangehoord. Opmerkelijk was ook dat scherpe aanvallen op Heye uitbleven en dat iedereen het erover eens was dat zo snel mogelijk een onderzoek naar de ingebrachte beschuldigingen moet beginnen. Het gevaar bestaat evenwel dat men door te snel de oplossing te willen, aan de ware aard van het vraagstuk voorbij gaat. Het zal namelijk onmogelijk zijn de affaire op te lossen met het aanwijzen van enige zwarte schapen. De kiemen liggen in een halve eeuw voorgeschiede nis, die men niet uit de geschiedenisboek jes kan scheuren maar die ook onvermij delijk de enige voor handen zijnde tradi tie bepaalt zonder welke geen leger kan worden opgebouwd. Heye was niet aanwezig bij het debat in de Bundestag. Volgens zijn kantoor is hij gisteren naar een onbekend rusthuis vertrokken op advies van zijn dokter. DJAKARTA (Reuter) Anastas Miko- jan, de eerste vice-premier van de Sov jet-Unie die op bezoek is in Indonesië heeft in Djakarta gezegd, dat de wapens die de Sovjet-Unie aan Indonesië heeft geleverd, beter zijn dan de wapens die Engeland „in de omgeving" heeft. „Wij oefenen ook de Indonesiërs in het gebruik van de wapens", zei hij op een massale bijeenkomst, die door 10.000 men sen werd bijgewoond. President Soekarno sprak aldus: „Indo nesië heeft moderne wapens en wij zijn niet bang van het Britse voornemen om 36 raketbases in te richten in Noord-Bor- neo". Advertentie De beste service bij Ged Oude Gracht 108 - 110 Haarlem Telefoon 17165 - 13608 - 16657 Kruisstraat 22 - Haarlem - Tel. 17206 Vraagt prijsopgaaf WENEN (Reuter) Radio Boekarest heeft bekend gemaakt dat alle lonen en sa larissen met 10 tot 15 percent zullen wor den verhoogd met het oog op de industri ële hoogconjunctuur in 't land. Tegelijker tijd zal de inkomstenbelasting verlaagd worden en zullen de kinderbijslagen wor den verhoogd. De bekendmaking ging vergezeld van een beroep van partij en regering op de producenten de kwaliteit van hun goederen te verbeteren, zodat deze op buitenlandse markten zullen kunnen concurreren. De inkomstenverbetering, die voor enke le categorieën arbeiders op 1 augustus ingaat en verder over de komende paar maanden verdeeld zal worden, vloeit voort uit de snelle economische groei. Volgens door het officiële nieuwsbureau Agerpres gepubliceerde cijfers is het bruto nationale produkt in de eerste vijf maan den van dit jaar 16 percent groter dan dat in dezelfde periode van het vorige jaar en 3,2 percent groter dan was voorzien. Daar aan werd nog toegevoegd, dat de vergro ting voor 74 percent het gevolg was van grotere arbeidsproduktiviteit. Advertentie meerkaas volvet Wachtlopen. De Zweedse politiemannen die wachtlopen voor de veiligheid van premier Kroesjtsjev beginnen thans over deze langdurige diensten, 24 uur op en 6 uur af, te klagen. Het is voor de poli tiemannen ook bar, zo mopperden zij. Ze kunnen nauwelijks meer zien waar zij lopen. Spionageproces. Georges Pagues, de Franse Navo-functionaris die vorig jaar in augustus op verdenking van spiona ge voor de Sovjet-Unie werd gearres teerd, zal op 6 juli in Parijs terecht staan. Verwacht wordt dat het proces ten dele achter gesloten deuren zal plaats hebben. Visum. De Verenigde Staten hebben een visum geweigerd aan mevrouw Ngo Dinh Nhoe, de weduwe van een voor malige Zuidvietnamese regeringsfunc tionaris, die evenals diens broer, premier Ngo Dinh Diem, bij een staatsgreep werd vermoord. De Amerikaanse im- migratiewet zegt dat een visum gewei gerd wordt aan personen die afbreuk doen aan het openbare belang of die het welzijn en de veiligheid van het land in gevaar brengen. Overreden. Bij Novi ten noordwesten van Belgrado in Joegoslavië is een diesel- trein op een groep van twintig arbeiders ingereden, die de rails repareerden. Vijf arbeiders kwamen om en zeven werden gewond. Gestikt. Twee Britse duikers, die in Lon den aan een tunnel onder de Theems werkten zijn gestikt doordat hun zuur stofslangen werden doorgesneden toen een wand van de tunnel instortte. Busongeluk. Op een vijftigtal kilometer van Dehradoen in het noorden van India is een bus in een ravijn gereden. Acht entwintig mensen kwamen om het leven en acht werden zwaar gewond. Uitlaatgassen. In de Amerikaanse staat Californië zullen nieuwe auto's van juni volgend jaar af, voorzien moeten zijn van een apparaat dat de uitlaatgassen voor een goed deel onschadelijk maakt. Noodweer. In Italië stormt het nog steeds. In het centrum van Napels staan de straten blank, omdat de riolen de regen niet konden verwerken. Val. De voorzitter van het Italiaanse Ro de Kruis, professor Guido Ferri, is bij een val uit zijn woning op de vijfde ver dieping van een flatgebouw, om het le ven gekomen. Hij was 73 jaar.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3