Britse stad proefgebied voor supersone knallen reken mee GEZINSFLES elke 6e fles voor 16ct 1 teken meej I tekenwedstrijd I I f.6000:aan prijzen Landbouwrevolutie op komst door nieuwe stof Cycocel? Militairen op de Franse vliegvelden Incident bij Guantanamo Welkom 'OUWE JONGE"! OUWE JONGE' BOOTZ Zwolsman sticht centrum in Continental-hotel Kroesjtsjev wil Roemenië weer in de pas brengen i i Treinaanwijzingen in Eindhoven met televisie Straalvliegtuig Concorde wordt gewogen Berlijn krijgt vandaag een Kennedy-Denkmal Koninklijke onder scheidingen in Groningen Koffiehoek voor mannen verboden in Rotterdam Sittard belast gokautomaten en jukeboxen Drie doden in het verkeer Raad Utrecht voor sinaasappelboycot tegen B. en W.-advies 'A Akkoord met de autoriteiten in Parijs VRIJDAG 26 JUNI 19(54 VRIJ ""«"«fïTT, 1 Drink. nü. Fanta Orange, j spaar de zegeltjes in de kroonkurk en verdien45ct op élke 6 e Ge2insfles. Doe mee aan de teken- en kleurwedstrijd. Haal bij Uw winkelier de gratis 5 spaar- en wedstrijdkaart. Kernbomexplosie in VS. Op die „OUWE JONGE" kunt U rekenen. Een bijzondere borrel j voor gezellige mannen, j, Koop, proef en geniet! per hele liter f8.10 G E N E V E R Pop itM? ahitlHi»,- rfÉÜi BELGRADO (AFP) In betrouwbare Oosteuropese bron in Belgrado gaat het gerucht dat premier Kroesjtsjev op acht juni in Leningrad in een gesprek met pre sident Tito de bedreiging heeft geuit dat hij economische maatregelen tegen Roeme nië zal nemen indien er geen einde komt aan het anti-Russische sentimenten in dat land. President Tito zou om deze reden met spoed het gesprek hebben gearrangeerd dat hij 22 juni in Roemenië met de Roe meense communistische leider Gheorghiu- Dej had. Tito zou hem tot voorzichtigheid hebben gemaand. De Joegoslavische pre sident zou hebben gezegd dat de Roemeen se leiders, door te ver te gaan in hun huidige onafhankelijkheidsstreven, de ge hele structuur van de „socialistische fa milie" in Oost-Europa in gevaar bren gen. Tito, die thans in Warschau is, zou al het mogelijke doen om te voorkomen dat er zich nieuwe gevaarlijke scheuren in de communistische wereld gaan vertonen. De Roemenen willen hun economie niet onderwerpen aan „Russische supervisie" welke vooral tot uiting zou komen in de „Comecon", de Oosteuropese gemeen schappelijke markt. Advertentie I •nhiihiiiiinihiiiiiiunniiiiiiiinnhw Treinaanwijzingen zullen over enkele maanden op alle Eindhovense perrons door middel van televisie worden gegeven. Op één perron is er reeds een proef mee ge nomen. De Nederlandse Spoorwegen zul len aan de hand van de ervaringen be slissen of het systeem ook op andere sta tions zal worden toegepast. Op het Utrecht se centraal station worden al enige tijd treinaanwijzingen gegeven door middel van lichtbakken, die centraal worden be diend. Dit Duitse systeem is kostbaarder dan de televisie-aanduiding. Vast staat in leder geval dat het Amsterdamse centraal station in het najaar het lichtbakkensy- iteem' krijgt. Kroesjtsjev aan de riemen tijdens een boottochtje met de Zweedse premier Erlander rechtsop diens buitenverblijf Harpsund. In het midden de tolk. (Van onze correspondent) LONDEN De Britse regering zal bin nenkort 'n stad in Zuidoost Engeland aan wijzen die zal worden gebruikt om een knallen-bombardement te doorstaan dat waarschijnlijk door RAF-Lightings zal worden uitgevoerd als proefneming voor de donderslagen die plaatsen in Engeland en op het vasteland zullen opschrikken als het Frans-Britse supervliegtuig, de „Con corde" over een aantal jaren het lucht ruim zal ingaan. De Verenigde Staten hebben Engeland reeds gewaarschuwd dat dit superstraal vliegtuig dat een snelheid van 2240 kilo meter per uur zal ontwikkelen, wellicht een verbod te wachten staat om over het grondgebied van de Verenigde Staten snel ler dan het geluid te vliegen. De waarschuwing kwam van het hoofd van het federale gezagsorgaan voor de luchtvaart, Halaby, die verklaarde dat uit proefnemingen met supersonische toe- (Van onze correspondent) BONN De Amerikaanse minister van Justitie, Robert Kennedy, is donderdag voor een kort bezoek in de Bondsrepu bliek aangekomen. Het voornaamste doel van de reis is de onthulling van een herin neringsmonument in Berlijn tegenover het raadhuis Schöneberg, waarop uitspraken zijn aangebracht, die president John F. Kennedy precies een jaar geleden tijdens zijn beroemd geworden bezoek aan Ber lijn gedaan heeft. In de Martinikerk te Groningen is gis termiddag andermaal een universitaire plechtigheid gehouden, namelijk de plech tige zitting van curatoren en senaat ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan van de rijksuniversiteit te Groningen. De stoet hoogleraren trok in optocht van het aca demisch gebouw naar de Martinikerk. Na 'éen openingswoord door de president-cu rator, mr. N. J. Polak, hield de voorzit ter van de lustrumcommissie, prof. dr. H. de Vos, een feestrede over de plaats van de universiteit in de maatschappij Ook voerde minister Bot van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen het woord. Hij was van mening dat aan de Nederlandse universiteiten en hogescholen te veel aan dacht wordt geschonken aan de vorming tot zelfstandige wetenschapsbeoefening en te weinig aan voorbereiding op het bekle den van maatschappelijke beroepen en vorming van de persoon. Hij verwachtte dat heroriëntatie op dit punt tevens in de praktijk een zekere hervorming van de inhoud en werkwijze van het wetenschap pelijk onderwijs zou betekenen. De minister, die de gelukwensen van de regering overbracht, deelde mee dat de koningin mr. N. J. Polak, president-cura tor, prof. dr. G. A. van Es, secretaris van de senaat, en prof. dr. H. de Vos, voor zitter van de lustrumcommissie, had be noemd tot ridder in de orde van de Ne derlandse Leeuw. De heer D. van Egmond van het bureau inlichtingen en inschrij vingen van de universiteit werd benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De heren B. Buitenkamp, hoofdtechnicus bij de fysiologie, J. Wallinga, hoofdtech nicus bij het technisch laboratorium, en de heer R. Veenhoff, hoofdtechnicus bij de botanie, ontvingen de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau. Met ingang van 1 juli zal het goedkoop ste kopje koffie van Rotterdam niet meer verkrijgbaar zijn voor mannen en jon gens, zo meldt het Rotterdamse Algemeen Dagblad. Ongeveer een jaar geleden richtte Ter Meulens warenhuis een koffiehoek in, waar winkelende huismoeders voor een dubbel tje een kop koffie konden kopen. Ook de schooljeugd kwam er haar twaalfuurtje op eten. Het waren rumoerige klanten, die veel rommel achterlieten. Bovendien wer den de jongens en meisjes verdacht van andere Vergrijpen: in een paar maanden tijds verdwenen tiéntallen asbakken uit de koffiehoek. De schooljeugd werd ten slotte de toe gang tot het koffiehuis ontzegd. De uitge- slotenen reageerden daarop met het ont ketenen van relletjes, waaraan ten slotte de politie een eind moest maken. Na de „zuivering" probeerden jongelui en andere leeglopers van de koffiehoek een sociëteit te maken, waar zij uren konden rondhangen na een of twee koppen koffie te hebben gedronken. Zij hinderden de ser veersters', die de liederli.jkste taal te horen kregen. Zeven opeenvolgende portiers moesten het tegen deze bende afleggen. Ten einde raad heeft de directie van Ter Meulen nu bekendgemaakt dat na 1 juli alleen nog vrouwen en kinderen tot de kof fiehoek worden toegelaten. De bekendma king is in welgekozen woorden gesteld. In plaats van „Voor mannen verboden" luidt de aanhef: „Dames gaan voor," GENèVE (AP) Gisteren is te Genève bekend gemaakt, dat de resultaten van een wetenschappelijk onderzoek met een nieuwe chemische stof erop wjjzen, dat deze wellicht een revolutie teweeg zal brengen in de voedselproduktie van de wereld. Op de eerste Europese wetenschappelij ke bijeenkomst over plantengroei werd medegedeeld, dat de nieuwe chemische stof, „Cycocel" genaamd, kan worden ge bruikt om te maken dat planten korter en steviger worden. Dit zou het mogelijk ma ken, gewassen te kweken in landen, waar droogte, stormen, hoge temperaturen of een ongunstige bodem de landbouw ernstig benadelen. Cycocel is samengesteld in de laboratoria van de Amerikaanse universi teit van Michigan. Dr. Abraham Halevy van de Hebreeuw- (Van onze correspondent) PARIJS Van middernacht af hebben militaire specialisten op de Franse vlieg velden het werk van de civiele controleurs, die sinds enige dagen staakten, overgeno men. Men verwachtte vanmorgen in Pa rijs, dat het reizigersvervoer op de voor naamste Franse vliegvelden, Órly en le Bourget, Bordeaus, en Marseille waar de janboel deze week voortdurend groter was geworden vandaag weer normaal zou kunnen worden hervat. Alleen over de middengrote trajecten, waarop vooral Caravelles vliegen, heer ste nog enige twijfel. Reizigers op die lijnen werd vanmorgen dan ook aange raden alvorens zich op weg naar het vlieg veld te begeven, eerst nog even telefo nisch te informeren. De vakverenigingen van het technisch personeel, dat eerder in de week zonder succes door de regering gerequireerd was, had vanmorgen nog niet gereageerd op De Gaulle's beslissing legereenheden voor dit burgerlijke werk in te schakelen. President Makarios van Cyprus heeft generaal George Grivas (links), de voormalige Griekse leider van de EOKA, in zijn paleis te Nicosia ontvangen. se universiteit te Jeruzalem bracht rap port uit van experimenten in kassen, waaruit bleek dat planten, behandeld met Cycocel, in leven kunnen blijven en kun nen groeien bij anders vernietigende droogte. Dr. B. E. Tolbert uit de staat Michigan, de ontdekker van cycocel zei, dat zijn proeven hebben aangetoond, dat behandelde planten niet alleen minder wa ter nodig hebben, maar ook groter weer standsvermogen bezitten tegen verwel king. Ook zijn de planten beter bestand tegen een hoog zoutgehalte van de bodem, dat in droge landen de landbouwproduktie beperkt. Dr. H. Linser van de universiteit te Giessen in West-Duitsland, rapporteerde, dat Cycocel, doordat het maakt dat plan ten minder hoog opschieten en steviger worden, de kans dat graan door zware winden en regens wordt platgeslagen zeer vermindert. Op proefterreinen was de op brengst van met Cycocel behandelde plan ten 50 percent groter dan van niet be handelde planten. Dit zou het einde kunnen betekenen van het dilemma dat -door kunstmeststoffen de produktie toeneemt, maar tevens de plan ten zwakker en hoger worden, zodat ze meer zijn blootgesteld aan ongunstig weer. Een woordvoerder van de Amerikaanse Cyanamide-maatschappij te Wayne, New Jersey, waaraan de produktie van Cyco cel is gelicensieerd, deelde mede, dat de stof binnen een jaar voor boeren in de handel verkrijgbaar zal zijn- Hij voegde hieraan toe, dat proeven met de stof op grote schaal zullen worden voortgezet. De op het symposion vertegenwoordigde landen waren: de Verenigde Staten, Enge land, Frankrijk, West-Duitsland, Italië Nederland, Oostenrijk en Israël. Ten einde gokapparatuur zoveel moge lijk te weren heeft de gemeenteraad van Sittard besloten houders van speelappara ten maandelijks te belasten met 25,- \joor ieder toestel dat zich in een voor publiek toegankelijke ruimte bevindt. Voorts wer den in een nieuwe verordening op de ver makelijkheidsbelasting ook de jukeboxen belast met 7,50 per toestel per maand. Deze toestellen werden door de burge meester „lamentabele en onrustwekkende lawaaiapparaten" genoemd. stellen gebleken is dat het probleem van de luchtknallen veel erger is dan aanvan kelijk werd gevreesd. Sommige van deze donderslagen waren driemaal zo hevig als was verwacht. Ook is ontdekt dat ongebruikelijke weers- of terreinomstandigheden schokgolven op de grond kunnen veroorzaken die veel heviger zijn dan de toelaatbare maatstaf die hier voor geldt. Halaby verklaarde dat dit geen discrimi natie betekent tegen de „Concorde". Zijn organisatie zou dezelfde beperkingen op leggen aan een eigen Amerikaanse super sonische machine, indien de Verenigde Sta ten die zouden bouwen. Maar hij maakt zich ernstig bezorgd over supersonische vliegtuigen die ramen zouden doen breken en zelfs de structuur van sommige gebou wen zouden kunnen beschadigen. Daarom zouden de supersonische toe stellen waarschijnlijk alleen over zee op topsnelheid mogen vliegen. Een dergelijk verbod in de Verenigde Staten kan de ver koop van de „Concorde" ernstig schaden. Tot dusver hebben acht luchtvaartmaat- maatschappijen vaste toezegging gedaan voor de aankoop van 43 toestellen, waar van er 21 voor rekening van Amerikaan se lijnen zijn besteld. Hoewel de „Concorde" ontworpen is om op economische wijze langzamer dan de snelheid van het geluid te vliegen, hebben Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen een toestel besteld in de veronderstel ling dat ze in staat zullen zijn het voor supersonische vluchten over het Ameri kaanse continent te gebruiken. De plannen van de Verenigde Staten voor de bouw van een nog verder ontwikkeld straaltoestel, dat 3200 kilometer per uur zal moeten vliegen, als concurrent voor de „Concorde", worden nog steeds vertraagd. Een beslissing is uitgesteld tot december. Officials van de Concordeploeg hebben toe gegeven dat het probleem van de lucht knallen nog niet geheel is uitgewerkt. Op de rijksweg tussen Tilburg en Breda in de gemeente Rijen is de 32-jarige ver tegenwoordiger A. Tuerlings uit Tilburg om het leven gekomen. Hij reed met zijn personenauto op de middenbaan van de driebaansweg, toen van tegengestelde richting een vrachtauto, geladen met ste nen, naderde, die een andere vrachtauto met aanhanger, eveneens geladen met ste nen, op sleep had. De voorste vrachtauto remde onver wacht. De sleep reed schuin de weg over en de middenbaan op. De auto van de heer Tuerlings botste tegen de aanhanger met het reeds vermelde fatale gevolg. In Amsterdam is de 52-jarige bromfiet ser M. L. Kriel aars op de kruising Mara- thonweg-Hygieaplein om het leven geko men. De heer Krielaars passeerde een wielrijder op een moment dat hijzelf door een vrachtauto werd gepasseerd. Klaar blijkelijk daarvan geschrokken week hij naar rechts uit en raakte de wielrijder, waardoor beiden vielen. De heer Krielaars Werd door het rechterwiel van de vracht auto overreden. In het Wilhelminagasthuis is hij later overleden. De 24-jarige heer H. Brunink, die giste ren ernstig werd gewond bij een botsing tussen een busje en een trein op een over weg in Vroomshoop, is in het ziekenhuis in Almelo overleden. Bij dit ongeluk von den twee medearbeiders van de heer Bru nink de dood. MIAMI (Florida) (Reuter) Radio- Havana meldt dat een Cubaanse schild wacht donderdagnacht ernstig is gewond door een schot, dat kwam uit de richting van de Amerikaanse marinebasis aan de baai van Guantanamo. Er zou een tweede schot zijn afgevuurd, toen een andere Cu baanse soldaat zijn getroffen kameraad te hulp wilde komen. WASHINGTON (AP) Op het proefter- rein van de commissie voor atoomenergie in Nevada in de Verenigde Staten is een kleine ondergrondse kernontploffing tot stand gebracht. Het was de tiende proef neming in dit jaar. De kracht van de ex plosie was minder dan 20.000 ton T.T.N.T. In een motie die met 14 (P.v.d.A., PSP en CPN) tegen 13 stemmen aangenomen werd, heeft de Utrechtse gemeenteraad het college van B. en W. uitgenodigd, een Amsterdams reclamebureau aanwijzingen te geven, dat reclame voor Zuidafrikaanse sinaasappelen op gemeentelijke aanblak- borden wordt geweerd. Daarmee distan tieerde het grootste deel van de raad zich van een voorstel van de meerderheid van B. en W. om geen gevolg te geven aan een verzoek van het Comité Zuid- Afrika steun te verlenen aan een sinaas appelboycot door het weren van reclame voor deze Zuidafrikaanse produkten. De meerderheid van B. en W. stelde, dat het beoordelen van de politiek van een buitenlandse regering niet op de weg ligt van het gemeentebestuur. Het Comité Zuid-Afrika meent door eetl, reclameverbod voor Zuidafrikaanse pro dukten via reclamemiddelen waarover het gemeentebestuur zeggenschap heeft actie te kunnen voeren tegen de rassen discriminatie van de regering-Verwoerd. De fractievoorzitter van de P.v.d.A. zei het daarmee roerend eens te zijn, en dat Nederland bij die politiek wordt betrok ken, omdat de regering-Verwoerd steeds een beroep doet op de Westerse bescha ving. De K.V.P., V.V.D. en C.H.U., dis de rassendiscriminatie wel veroordelen, waren het met B. en W. eens. Advertentie OUWE JONGE BOOTZ (Van onze correspondent) PARIJS Reindert Zwolsman, die zoals we toen al berichtten vorige zo mer het grote Parijse Continental-hotel aankocht, heeft plannen uitgewerkt om in Parijs vaster voet te krijgen. Een groep Nederlandse architecten heeft na een on derzoek van het wel heel ouderwetse hotel van dak tot kelder plannen opgesteld, die na de vakantie in daden zullen worden om gezet. Grootse plannen, zoals het Zwolsman betaamt, die voorzien in een radicale transformatie van het monumentale doch onrendabele hotel in een complex van luxe modezaakjes, drugstores, parkeerhavens en exclusieve hotelappartementen. Een complex dat aan de voorname rjjke wjjk tussen Place de la Concorde en Madeleine een wat moderner en Amerikaanser accent bedoelt te geven. De verkoop van het hotel en de uitwer king van de modernisatieprojecten zijn niet van een leien dakje gelopen. Het ho tel waar de grote Franse schrijver Jean Giraudoux in het eerste oorlogsjaar 1939 als minister van informatie zetelde en dat onder de bezetting door de Gestapo werd onteerd, bleek nadien in zijn oorspronke lijke bestemming zijn tijd overleefd te hebben. In 1961 deed de koning van het Amerikaanse hotelwezen, Conrad Hilton, een bod op het hotel. Zijn plan van Con tinental een 36e Hiltonhotel te maken, strandde echter op de onwrikbare bezwa ren van de Parijse schoonheidscommissie. Het Continental beheerst een wijk die in haar geheel tot historisch monument is verklaard zodat aan geen der stenen van de gevel mocht worden geraakt. Door die tegenslag van zijn beroemde Amerikaan se geestverwant liet Zwolsman zich een jaar geleden echter toch niet afschrikken. Hij legde 2 miljoen gulden voor het Con- tinentalhotel neer. Niettemin is een vol jaar heengegaan met uitvoerige onderhan delingen met stedelijke schoonheidscom missies en het commissariaat voor het Franse toerisme, voor eindelijk een com promis kon worden gesloten waarmee alle partijen vrede schijnen te hebben. Aan de buitenkant zullen de puien, die drie stra ten beslaan, weinig veranderingen onder gaan. Een deel van het hotel zal, volgens de eis der Franse regering, ook voor toe ristische doeleinden blijven gereserveerd. De salons, die in hun overdadige Louis XV stijl met hun pluche en decoraties, alleen al 6000 vierkante meter beslaan, zul len echter tot luxueuze winkeltjes worden omgebouwd. Ook de badkamers, die tot dusver in hun vorige eeuwse staat zijn gebleven, zullen als kantoren kunnen die nen. E b WAS! system' en mei intensie Zoals v de Ami haar ai dag me andere veerd tuurlijh hebben gangetj uit is n daarna dansfee samen schouw Twee aan he bijna a jongens gaansa' king o daarovi groot blijven tauranl serveer ook va bioscop Het voor h bers g Neen, kaar 1 dingen veel of breid bij ee: meisje zoen t kan w grote Merl houdt tacten wordt eerste, gegaar agers maal tien. z schille lende Verl geen r De zomi Nedi geve se k ben. Di van wee wee waa hou deel D Fra: onrr slot over

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4