Doctrinaire CHU-avond vertogen op in Haarlem ederland Havenberichten Wat is een „Locomokipkachelfant" Medische verzorging tijdens het weekeinde A. R. de BOER Vijf jaar meer dan een halve eeuw getrouwd Staatssecretaris Haex en Tweede- Kamerlid Bos Honkbalsucces voor Rooswijk mogelijk I. mm mm'-"- Pro en contra carillon WONINGINRICHTING YERSPUY letsvanUbij? „Ruim baan voor reuzen Kindervakantiefeesten '64 Bankgebouw te koop VRIJDAG 26 JUNI 1964 7 Te weinig beroepskader Machtsevenwicht Critische vragen OUD-HOLLANDSE HUISKAMER woninginrichting Söi Pen-vrienden Voor de Christelijk-Historische Jonge rengroep Haarlem hebben woensdag avond in Brinkmaan gesproken de staats secretaris voor de landmacht, de heer J. C. E. Haex, en het Tweede-Kamerlid voor de C.H.U. mr. C. A. Bos. De heer Haex, tot voor kort brigade generaal in actieve dienst, sprak over „Defensie in het licht van de NAVO", een nogal weidse titel voor een leerstel lig betoog, dat controversiële punten vermeed en waarvan de argumentering een beetje deed denken aan een instruc tie-les „geestelijke weerbaarheid" voor korporaals en manschappen. Onze defensie-inspanning mag niet ver slappen, zo stelde de heer Haex. De be wapening van „de potentiële tegenstander" is effectiever geworden. Van de Oost-West ontspanning moeten we niet te veel ver wachten, zij is ingegeven door „moeilijk heden van de heren (de Russen) in eigen huis". De communisten blijven streven naar wereldoverheersing; de „communisti sche leiding" heeft alleen haar tactiek ver anderd, zij infiltreert nu aan de periferie van het NAVO-bondgenootschap (de reis van Kroesjtsjev naar Scandinavië), aldus de heer Haex. Het blijft een kwestie van „goede sloten en grendels op de deuren" om ons grond gebied en onze „verworvenheden" te be schermen. „Een winkelier zet ook niet des nachts zijn deur open, met de hoop dat het geboefte wel weg zal blijven", aldus de staatssecretaris. De gevechtswaarde van het Nederlandse legerkorps achtte hij een rekenkundig pro- dukt van uitrusting, vaardigheid en ge vechtsbereidheid. De uitrusting bezorgde hem geen overmatige hoofdbrekens. Zeer bezorgd toonde de heer Haex zich echter over de beide andere factoren. De dienst plichtigen worden te weinig geoefend door gebrek aan terreinen en gebrek aan be roepskader „om onze zonen het vak te leren". Er is te weinig animo voor „deze grote maatschappelijke taak", constateerde de staatssecretaris bezorgd. De werving van beroepspersoneel moet optomen tegen on gunstige factoren, zoals de vele overplaat singen met huisvestingsmoeilijkheden, het werken binnen krijgstuchtelijke verhoudin gen en weekeinddiensten, en kan niet re fereren aan een traditie zoals de marine en de luchtmacht die kennen. De defensie leiding studeert op het ogenblik op moder nisering van de krijgstuchtelijke verhou dingen, zo deelde de staatssecretaris mee. De heer Bos, sinds de laatste verkiezin gen voor de C.H.U. in de Kamer als spe cialist voor buitenlandse zaken, wees er op, dat de passieve neutraliteitspolitiek sinds 1945 voor Nederland definitief heeft afge daan. Maar op het punt van een actief buitenlands beleid hebben we nog wel wat te leren, meende hij. Met name consta teerde hij een achterstand wat betreft de opleiding van harde onderhandelaars; op dit punt van tactiek ontbreekt het de Nederlanders nog aan vakmanschap, met name tegenover de Fransen, zo was zijn Indruk. Mr Bos deed vervolgens een greep uit de veelheid van internationale problemen. Inzake de Duitse kwestie achtte hij de Westelijke eis van zelfbeschikkingsrecht voor de bevolking van Oost-Duitsland een gezond standpunt. „Wij kunnen geen genoe gen nemen met de status quo waar Mos kou thans op mikt", meende hij. Na Kroesjtsjev kan er in het Kremlin wel weer een stalinist aan de macht komen, oordeelde mr. Bos. Het militaire machtsevenwicht achtte hij het uitgangspunt voor de Westelijke onderhandelingspositie tegenover het com munistische kamp. Het synodaal rapport over de kernwapens achtte hij een onder- graving van deze positie; hij zag er een invitatie aan het Oosten in „om bij ons op bezoek te komen". De heer Bos kon zich voorstellen, dat velen in laatste in stantie een oorlog prefereren boven een le ven onder communistische dictatuur. Uit de zaal kwamen verscheidene criti sche vragen. „Is de NAVO niet méér een instrument van de koude oorlog dan van de vrede?", was er één van. De sprekers vonden van niet. De oorzaak van de kou de oorlog ligt bij de communisten, was bei der'uitgangspunt, waarvoor zij verder geen bewijsmiddelen aandroegen. De toehoorders, waarvan men mag aan nemen dat zij wel eens een krant inkij ken, zullen weinig nieuwe gezichtspunten hebben opgedaan, zo dunkt ons, op deze avond, die zoals men gemerkt zal hebben, grotendeels bestond uit een opsomming van doctrinaire uitgangspunten. Rooswijk, dat het zo uitstekend doet tij dens het eerste seizoen in de eerste klasse, ontmoet zaterdagmiddag in Eindhoven PSV. Tot dusver hebben de PSV-ers geen enkel duel in de eerste klasse A gewonnen en staan zij daardoor hulpeloos onderaan. Met Hofkamp op de werpersheuvel moet Rooswijk in staat geacht worden om PSV zijn achtste nederlaag toe te brengen. Het was tegen PSV in Velsen Noord, dat Roos wijk zijn eerste punten binnenhaalde na een moeizame competitiestart (10-7). Wan neer de Velsenaren hun tegenstander niet onderschatten na het gelijke spel van vori ge week tegen koploper Storks (0-0), dan moet de Velsense aanval de Eindhovense defensie aan kunnen. Op het Elta-sportcomplex in Santpoort- Zuid krijgt Terrasvogels zaterdagmiddag om 15 uur bezoek van het sterke Kenne- merland. De eerste incidentenrijke wedstrijd in Haarlem tussen beide teams, won Kennemerland met 12-7. Terrasvogels, dat met Disselköter op de werpersplaat zich aan het herstellen is van de slechte start in de tweede klasse A, heeft er een coach bij. Het is Dave Arkel uit Hender son (Nevada), die de Velsenaren drie maanden onder zijn hoede heeft om hen de fijne kneepjes van het Amerikaanse honkbal te leren. De bondscoach van de Kon. Ned. Honkbalbond, Archie Allen, zal Terras vogels-Kennemerland bekijken om talentvolle jeugdspelers in beide teams te zien spelen. Advertentie voor betere meubelen in elke prijsklasse. lefhebbers Deze week etaleren we voor de 4 stoelen met kunstlederen bekleding, ronde tafel met tuimelblad; servieskast, zwaar eiken met pa lissander panelen. Komt u dit wonder van meu belkunst eens rustig bekijken. Het verplicht u tot niets PLEIN 1945 no. 2 - IJmuiden - Tel. 8089 IJMUIDEN Artsen: J. F. A. Pieterse, Orionweg 126, telefoon 8365, en A. J. van Leusen, Van Tuyllweg 34, telefoon 4328. Apotheek: Apotheek Pleyler, Planeten- weg 52. Wijkverpleging: zuster C. Nap, Rem-' brandtlaan 5, IJmuiden, tel. 02550-6195: IJmuiden en IJmui-den-oost; zuster G. Kolkman, Brederodestraat 2, Haarlem, tel. 02500-62044: IJmuiden-oost, Sant poort-noord en Santpoort-zuid; zuster A. de Ruyter, Hagelingerweg 175, Sant poort, tel. 02560-6054: Driehuis, Velsen- zuid en Velsen-noord. Verloskundigen: mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053; mejuffrouw E. W. Engelhardt, Moerbergplantsoen no.. 154, tel. 7949; mejuffrouw A. C. van Saase, Rijnstraat 92, tel. 8960. Tandartsendienst voor Velsen, Bever wijk en Heemskerk: Alleen voor spoed- Advertentie tapisom: HET WONDERNYLON TAPIJT TAPISOM is niet te verslijten. verkleurt niet. wordt niet vuil door inlopen of morsen. is bestand tegen naaldhakken. voldoet aan alle eisen sterk en blijvend mooi. TAPISOM is leverbaar in véle mooie kleuren. TAPISOM is uit voorraad leverbaar. MARKTPLEIN 29 - IJMUIDEN gevallen: W. M. L. Bleeker, Celsiusstraat no. 58, IJmuiden, telefoon 02550-6404. SANTPOORT Arts: J. Stoffel, Hoofdstraat 165, telefoon 02660-8310. Apotheken: Apotheek Krijnen, Ekster straat 100, Haarlem-Noord, tel. 51959 en Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaal- seweg 85, Bloemendaal, telefoon 57903. BEVERWIJK Artsen: Voor de artsen Ten Harmsen van den Beek, Hommes, Peeters, Swaab, Vos en Zeylmans, van zaterdag 12 uur tot zondaig 24 uur: J. H. M. Rolink, Duin- vlietstraat no. 2, telefoon 23745; artsen: Fierstra sr., Fierstra jr., Melchior, Lange, Rolink, De Ruiter, Verburg, Versélewel de Witt Hamer, Visser en Vreeling, van zaterdag 12 u. tot zondagmorgen 9 u.: R. W. Fierstra, Breestraat 88, tel. 23737; zondag van 9 tot 24 uur: M. ten Harmsen van den Beek, Lessestraat 1, tel. 25365. Tandartsendienst: Van zaterdag 12 uur tot zondag 24 uur, alleen voor spoedge vallen en nachtdienst voor Beverwijk, Velsen en IJmuiden: zie onder IJmuiden. Apotheek: Voor Beverwijk, Velsen en Heemskerk, van zaterdag 12 uur tot ozndag 24 uur en nachtdienst, alleen voor spoedgevallen: Apotheek Van der Kolk, Zeestraat 27, telefoon 23820. Advertentie CONSTANT - verlovingsringen ALLE MODELLEN SLAJUUUI LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 6321 Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Lena van Londen; Martha Ahrens, Hamburg; Amstel- stroom, Shoreham; Little Rock, Cherbourg; Ham- me, Leith, voor IJmuiden; Solny, Tuapse; Hohe- weg, Constanza, met sleep voor IJmuiden; Neder- Rhone, Bremerhaven; Jean E., Londen; Lea, Botlek; Arabert, Brakestadt; Rijnstroom, Huil; Neder-Waal, Hamburg; Stad Utrecht, Pepel, erts voor IJmuiden; Katowice, Stettin; Ostrobotnia, Mantyluoto; Heriot, Leith; Valkenier, Archangel. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Ruth naar Rotterdam; Alcetas, Hamburg; Beppie, Delfzijl; Borneo, Bremerhaven; Wedlooper,Hamina; Dido, Le Havre; Hoheweg, Bremerhaven (deze sleep boot was inkomende ook voor Amsterdam); Sylt, Kopenhagen; Laertes, Hamburg; Wilpo, Delfzijl, van Zaandam; Tilly, Delfzijl; Christa Thiele mann, Den Helder, explos. van Buitenhuizen; Calvijn, Delfzijl; Bernd Gunda, Bremen; Lukas M., Stavanger, van Buitenhuizen; Aino, Norrkö- pnig; Aeneas, Rotterdam; Swift, Harlingen; Mar tha Ahrens, Rotterdam; Marathon, Rendsburg; Clelia Campanella, Key West; Vechtstroom, Rouaan; Geertje Buisman, Rotterdam; Marion, Bremen; Rosita, Hamburg; Wilhelm Doerenkamp, La Guerra; Sont, Goole, van Zaandam. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Donau van Rotterdam; Lapwing, Port Talbot, voor IJmui den; Mynias, Rotterdam. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Ariël naar Lübeck; Hilversum, Antwerpen; Diana V., Lon den; Mittelrhein, Rotterdam; Arabert, Lulea; Magas, Rotterdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). EXAMENS Promotie. Aan de universiteit van Amsterdam is gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en de natuurwetenschappen de heer F. Huijing uit Bloemendaal op het proefschrift: „Enzymafwijkingen in het perifere bloed bij glycogeenziekte". Zijn promotor was prof. dr. E. C. Slager. De heer Huijing legde in 1961 het doctoraal examen fysiologische chemie af en is sindsdien werkzaam als assistent aan de afdeling enzymologie van het laboratorium voor fysiologische chemie der Amsterdam se universiteit. Marnix van St. Aldegonde. Aan het Ghristelijk Lyceum „Mamix van St. Alde gonde" in Haarlem zijn geslaagd voor het eindexamen gymnasium-A: D. Soeteman, M. C. bij de Vaate, mej. M. T. Weiter, Haarlem; mej. T. W. Bakker, mej. A. J. de Groot, mej. F. E. Kohier, J. N. ÏJkel, Beverwijk; mej. A. Kersten, mej. F. Kooij, Bloemendaal; mej. K. Cchultheiss, Over- veen. Afgewezen: 6 kandidaten. Voor gymnasium-B zijn geslaagd: A. H. van Eek, L. Giltay, W. Kanning, H. Knip penberg, B. J. van der Leest, J. Schaeffer, A. B. J. Sepers, W. F. Slot, mej. C. W. Velthuijsen, N. Waalewijn, A. A. de Zeeuw, Haarlem; mej. L. C. Apon, K. van den Berg, J. M. van Buurt, A. A. Cornegge, F. J. Oorthuys, mej. L. v. Rongen, Santpoort; M. Groot, Driehuis; A. Hengst, Beverwijk; mej. J. N. Zuidervaart, Velsen; G. van Straten, Overveen. Afgewezen: Geen. Voor het eindexamen H.B.S.-B zijn ge slaagd: F. J. H. Abma, H. W. Becker; mej. J. D. Beekhuis, J. E. Dibbets, F. H. Dol mans, J. Drupsteen, W. H. J. Drupsteen, mej. S. Duba, H. E. J. Heringa, mej. M. H. Hoek, H. G. H. ten Hoopen, E. Keddeman, G. J. Kuen, C. Chr. Montauban, G. Pen- narts, T. Que, M. Schaeffer, J. Chr. van der Tak, C. H. Veen, O. Wiersema, mej. A. Winters, Haarlem; A. Antonides, Zand- voort; mej. A. E. Blok, J. van der Linden, Santpoort; W. J. Voerman, Overveen. Af gewezen: 2 kandidaten. Eén' kandidaat heeft zich teruggetrokken. Het antwoord op boven staande vraag wordt nog tot en met zaterdagmiddag 13 uur gegeven in het gebouw tje van het Kennemer Vor- mings Instituut aan de Wil- lebrordstraat in IJmuiden, waar een kleine expositie van het werk der cursisten is ingericht. Een dezer met vereende krachten en fan tasie vervaardigde werk stukken is een afbeelding van het reeds genoemde uit zonderlijke wezen, dat we gens zijn originele vormge ving en uitvoering stellig een oogje waard zal blijken.. Uiteraard is de bedoeling van deze expositie de be zoeker een indruk te geven van hetgeen de deelnemers aan deze cursus jonge lieden van 14 tot 18 jaar op het Kennemer Vormings Instituut wordt bijgebracht. Het mag als bekend worden verondersteld dat de cursus is bedoeld voor de werkende jeugd, welke door de werk gevers in de gelegenheid wordt gesteld de lessen tij dens de werkuren te volgen, waarbij het loon normaal wordt doorbetaald. De duur van de cursus is twee jaar, met minimaal vier lesuren per week. Het programma hiervoor omvat een theore tisch gedeelte (sociale en culturele vorming, gericht op verbreding van inzicht en scherping van oordeel) en twee praktische gedeelten (handenarbeid, gericht op de ontwikkeling van de crea- lieve gaven en van de hand vaardigheid en sport en spel, gericht op de ontwikkeling van lichamelijke conditie en een sportieve instelling). Zo veel mogelijk wordt hierbij getracht de onderdelen van het programma op elkaar te betrekken, omdat hiermee de vorming van de totale mens wordt beoogd. Deze expositie bewijst dat het programma niet als een fraaie formulering moet worden beschouwd, omdat met de cursisten wel dege lijk frappante resultaten worden bereikt. Dit wordt duidelijk gedemonstreerd met de ten toon gestelde werk stukken op het gebied van kleitableau's, houtsnijwerk, ceramiek, boetseerwerk en fotografie. Sommige voor werpen zouden in een kunst handel allerminst zijn mis plaatst. Aan deze tentoonstelling zijn voorts enige attracties Pottenbakker G. Kroes uit Amsterdam demonstreert zijn edel ambacht. verbonden, in de vorm van demonstraties door de pot tenbakker G. Kroes uit Am sterdam, die hedenavond nog van 19.30 tot 22 uur bij zijn artistieke verrichtingen kan worden gadegeslagen. De laatste demonstratie van een emailleur vindt dan zaterdag nog plaats van 9 tot 13 uur. t 5- u' 'jt Deze week werden bij de Velsense politie de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: grammofoon plaat, zonnebril, bos sleutels, groene sjaal, portemonnee met inhoud, blauw metalen filterapparaat, paar kinder sandaaltjes, donkerbr. vest, damesportemonnee met inh., 3-wielig kinderfietsje, bruine damesschoen, 10 spaarzegels, herenregenjas, zakmes en blikopener, bal, herenporte monnee m. inhoud, autoped, sleutel, fietstasje, passer, bankbiljet, dameshorloge, beige jasje, kinderbril, dolk mes in doos, parkiet, kat, herenarmbandhorloge, fiets- pompje, jongensjack, badtas inh. paar sokken, voetbal broekje en paar basketball schoenen, sjaal, stalen sleu tel met 11 vormen, baby jasje, etui met 4 .sleutels, portemonnee met inhoud, overall, ring met sleutels, roomklopper, 2 houten roer lepels, grijs damesvest, cow boyhoed met indianentooi, steeksleutel, kinderzonnebril, dinky-toy, nylon regenman tel, paraplu, hond, dames horloge. Voor inlichtingen over deze voorwerpen kan men zich dagelijks wenden tot het hoofdbureau van politie te Velsen, waar zij eventueel elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur worden afgegeven. De Stichting Rijnmond- Noordzeekanaal vestigt er de aandacht op, dat een copie van de film „Ruim Baan voor Reuzen", handelende over de havenwerken te IJmuiden, gaarne ter be schikking wordt gesteld ter vertoning voor de inwoners van de gemeente Velsen. Bovendien is het mogelijk in groepsverband het voor lichtingscentrum nabij de semafore te bezoeken, waar de betreffende film even eens kan worden vertoond. Daartoe kan een afspraak worden gemaakt met de stichting, Havengebouw, De Deze week ontvingen wij een brief van de 22-jarige Oostduitse Wolfgang Thal- heim uit Maagdenburg, waar in hij ons verzoekt mede werking te verlenen aan het tot stand komen van een vriendschappelijke band tus sen een Nederlandse jongen of meisje en hem via het uitwisselen van brieven. Wolfgangs volledige adres luidt: Wolfgang Thalheim, Schillerstrasse 11, Magdeburg, Deutsche Democratische Re- publik. Ruyterkade 7, Amsterdam- Cenetrum, telef. 020-22 06 65. Individueel bezoek aan het voorlichtingscentrum kan geschieden op zaterdagmor gen van 11.30 uur, waar de heer K. Schermer voor rond leiding steeds aanwezig is. Dan kan echter de film niet worden gedraaid. De directe aanleiding voor bovenstaande foto is een toevallige ontmoeting ge weest, welke bijna zestig jaar geleden in een winkel in IJmuiden heeft plaats gehad tussen de heer J. Broersen en mejuffrouw A. C. Broek. Waarschijnlijk was ook in dit geval sprake van liefde op het eerste gezicht, want na de gebruikelijke wederzijdse verkenningen is het tenslotte tot trouwen gekomen, welk huwelijk bin nenkort vijfenvijftig jaar geleden werd voltrokken. Er wordt dus feest gevierd op de Planetenweg 314, waar het echtpaar Broersen uit eindelijk is neergestreken, na voordien zo ongeveer vijfendertig keer te zijn verhuisd. Zij zijn hierbij IJmuiden echter steeds trouw gebleven, zodat de heer Broersen hier een bekende iiguur is geworden, mede doordat hij zich als hande laar in metalen een goede zaak en een uitstekende re putatie heeft opgebouwd. De heer Broersen is nu 73 jaar, maar de zaak is nog steeds „zijn lust en zijn leven", zo dat hij zich nog altijd in tensief met de handel bezig houdt. Het is dus feest binnen kort, hoewel dit niet met de traditionele bruiloft zal worden gevierd. Inplaats daarvan heeft het echtpaar 'n autobus afgehuurd, waar mee met de zes kinderen en vijfentwintig kleinkinderen een gezellig uitstapje zal worden gemaakt. Aldus be looft het toch een „fijne" dag te worden. De laatste twee weken van de schoolvakantie, nl. 1015 en 1721 augustus, wordt in alle delen van de gemeente weer een vakantiebestedings- programma georganiseerd aoor de sectie „Vakantie werk" van de Velser Jeugd Centrale. Op de scholen ont vangen de kinderen een cir culaire, waarin alle bijzon derheden staan vermeld. De kosten bedragen 1,in schrijfgeld per gezin en voorts 2,50 per kind per week. Zijn er meer dan drie kinderen uit één gezin, dan kunnen de meerdere kinde ren gratis deelnemen. In alle delen van de ge meente zijn aanmeldings adressen. Inlichtingen wor den voorts verstrekt door de Velser Jeugd Centrale, Moer bergplantsoen 22, IJmuiden, tel. (02550) 5743/5789. Bij het openen der enve loppen, die al of niet een bijdrage bevatten voor de carillon-actie „Een cent voor elk levensjaar", vond men soms ook een begeleidend schrijven, waarmee de af zender zijn goed- en af keuring voor deze actie ken baar wilde maken. Beslist contra waren bijvoorbeeld opmerkingen als „Eerst een huis en dan een carillon" en „Voor alle goede doelen heb ben wij iets over, doch niet voor luxe. De gemeente kan dit zelf wel betalen, als ze het zo graag wil hebben". Er waren echter ook an dere geluiden. Zo schreef een 62-jarige dame dat zij hoopte het carillon nog dik wijls te mogen horen en gaf een andere dame te kennen altijd een kleinigheid voor iets goeds te kunnen missen. Hoogst origineel was het echtpaar, dat achter de ge zamenlijke leeftijd 'n vraag teken had geplaatst met de opmerking: „Wij zijn zo jong als wij ons gevoelen". Ten slotte bevatte de enveloppe van een bejaard echtpaar een hoger bedrag dan hun gezamenlijke leeftijd, welk restant was bestemd voor „vernieuwing van de zeer slechte lampen in de Zeeuw straat". Overigens ziet het er naar uit dat het comité wel in staat zal zijn het voor het carillon benodigde bedrag bijeen te brengen. Er kwa men onder meer binnen 68.58 van het congres van schoenmakerspatroons, dat onlangs in IJmuiden werd gehouden; 25,van de Beverwij kse Renners Club en 595,88 van de gezamen lijke leerkrachten der Vel sense onderwijsinstellingen. De leerlingen daarvan heb ben zich evenmin onbetuigd willen laten, zodat zij reeds voor een bedrag van 1146,61 staan genoteerd. En ten over vloede hebben ook het col lege van B. en W. van Velsen en de gemeentesecretaris te kennen gegeven, dat zij even eens een klok voor hun re kening zullen nemen. In verband met de aange kondigde fusie tussen de Nederlandse Handel Maat schappij en de Twentsche Bank n.v. is de bouw ge staakt van het pand aan de Kennemerlaan, waar de N.H M. een nieuw kantoor zou vestigen. Het pand wordt thans weer te koop aange boden. Misschien is dit een tip voor een ondernemende figuur, die zijn geluk ook eens in het bankwezen wil beproeven.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7