„Stoom* en ijskuur verlengt het leven" Britse arts beweert reumatrombose en andere h walen binnen enkele uren tot staan te hunnen brengen ZATERDAG 27 JUNI 1964 Erbl? ,<r-y+ X WonderdokterEric St. John, Lyburn met een assistente in de fraaie villa die zijn zweetkliniek herbergt. Na de machine komt het zweetbed, dat weer gevolgd wordt door een ge leidelijke afkoelperiode in dit kamertje. DE VOETEN WARM en het hoofd koel houden geldt dikwijls als een stel regel voor een lang en rustig leven. Een Britse arts heeft nu deze oude stel regel verwerkt in een behandeling met stoom en ijs en naar zijn zeggen kan men daarmee niet alleen „het leven met twintig jaar verlengen", maar ook „in amper twintig minuten een einde maken aan trombose, de kwaal die al zoveel slachtoffers heeft geëist". „IEDEREEN die hier binnenkomt krijgt een eerlijke kans" staat te lezen op het bordje in de vestibule van de fraaie villa in het Engelse kuuroord Tunbridge Wells in het graafschap Kent. Eigenaar is de fors gebouwde dr. Eric St. John Lyburn, die het in de loop der jaren al dikwijls aan de stok heeft gehad met de medische autoritei ten. Volgens hem is dit geen holle frase om de aandacht van de goed gelovige mensen te trekken. „Als hier een methode wordt gebruikt die binnen twintig minuten trombose geneest, mag ik toch wel zeggen dat ik het devies van mijn kliniek gestand doe", zegt hij. TROMBOSE is een kwaal die in En geland alleen al jaarlijks 93.000 slacht offers maakt. „Ik heb hem bedwongen met mijn revolutionnaire stoom- en ijs- behandeling," verklaart de dokter. „Angina pectoris kan ik in een paar dagen de baas worden, astma binnen enkele weken, vaataandoeningen in het oog worden reeds na een behandeling van enkele uren voor 25 percent verhol pen, jicht kan in enkele dagen worden genezen. Tal van andere klachten zijn hier geen probleem meer." „In de afgelopen zes jaar heb ik vijf endertigduizend mensen behandeld en verbluffende successen behaald. Ik heb een moeizaam gevecht moeten leveren tegen medisch conservatisme, maar nu krijg ik langzamerhand erkenning. Uni versiteiten en specialisten uit Engeland, het vasteland van Europa in Noord- Amerika en zelfs in Perü en Brazilië tonen belangstelling voor mijn ontdek kingen. Behalve dat die ziekten te ge nezen zijn, kan ik tevens verklaren dat mensen met een normale gezondheid door mijn behandeling 90 of zelfs 100 jaar kunnen worden." HET GEHEIM is volgens dr. Lyburn gelegen in zijn opzienbarende „stoom- en ijsbehandeling", waarbij hoofd en lichaam van de patiënt gelijktijdig wor den behandeld met vochtige hitte en koude. „Hierdoor wordt," zegt hij, de zuurstofcirculatie twee maal zo hoog als normaal, het gehalte giftig koolzuurgas vermindert en 't bloed wordt gezuiverd van tal van gif- en afvalstoffen. Een behandeling duurt twintig minuten en men zou kunnen zeggen dat de patiënt wordt verrijkt met een extra nier. Mijn behandeling stimuleert de werking van de zweetklieren en is dus een natuur lijke geneeswijze." ONDANKS het feit dat dr. Lyburn's beschrijving van zijn geneeswijze van trombose in 1959 verscheen in The Bri tish Medical Association's Journal of Clinical Pathology, nadat deze in 1958 reeds was aangehaald in het februari nummer van The British Medical Jour nal, zijn zijn verzoeken om een officieel onderzoek van zijn methode door de Medical Research Council terzijde ge schoven 'en heeft men tot dusver geen enkele belangstelling getoond voor de ze werkwijze, aldus dr. Lyburn. Hij schrijft deze houding toe aan het tra ditionele Britse wantrouwen ten aanzien van nieuwe ideeën op medisch gebied. „Als dergelijke klinieken door het ge hele land bestonden" zegt hij, „zou de bevolking langer arbeidsgeschikt blij ven en zou duizenden mensen een no deloos vroegtijdige dood bespaard kun nen worden". HOE WERKT dit systeem? De pa tiënt zit in een ruime cel. Hoofd en lichaam bevinden zich geïsoleerd in afgesloten ruimten. Door de onderste ruimte stroomt hete stoom met een temperatuur van 116 graden F (ca. 45 graden C.). Rond de nek ligt een kraag van koelhuizen met een tempe ratuur van 22 graden F. om te voor komen dat teveel van het verhitte bloed naar het hoofd zou stijgen. Verdere af koeling van het hoofd geschiedt door een gekoelde luchtstroom van 22 gra den F. in de bovenste ruimte. De pa tiënt wordt na deze warm- en koud- behandeling in plastic gewikkeld en ge durende 40 minuten in een „zweet- tent" geplaatst waarin de temperatuur tot 150 graden F. wordt opgevoerd. Tenslotte geeft de dokter instructies hoe de patiënt thuis zijn of haar bed in een „zweetbed" kan veranderen, zo dat de behandeling in de toekomst kan worden voortgezet. „ALS DE mensen deze instructies niet stipt opvolgen, is al het vooraf gaande tevergeefs", zegt de dokter. „Een zweetbed thuis is niet moeilijk te maken. Voor enkele tientallen gul dens kan men een matras met board tot een zweetcel transformeren. De la kens en slopen moeten met plastic om huld worden, 'n Kleine ventilator zorgt voor koelte voor het hoofd, terwijl on der de matras door een element van 1200 watt warmte wordt ontwikkeld. De capaciteit van dat element kan zo nodig tot 600 Watt worden verminderd". IN ERNSTIGE gevallen worden na de klinische behandeling zuurstofhou- dende baden („dat zijn verbeterde Turk se baden") gegeven, terwijl de dokter voorts nog warmtebestralingen, ge neeskrachtig water uit de oude bron in Tunbridge Wells en andere toestanden in zijn kliniek toepast. De resultaten hebben al bewezen, zegt hij bescheiden, „dat mijn therapie succes heeft bij reu matische aandoeningen, huidklachten, haaruitval en slijtageziekten, ja zelfs bij kwalen die op den duur tot blind heid leiden." Hij beweert niet dat hij bedlegerigen kan genezen of lieden bij wie een ziekte „al ver gevorderd is", soulaas kan brengen, maar wel houdt hij vol dat zijn heet- en koud-kuren een uitstekend voorbehoedmiddel vormen tegen diverse ouderdomskwalen, en dat zij daardoor „de dood lange tijd op af stand kunnen houden." Geen geringe pretenties dus en geen wonder dan ook dat dr. Eric St. John Lyburn en zijn therapie door de overgrote meerderheid van zijn colle- gae-medici met een fikse dosis scepsis bekeken worden. Dat het hem deson danks niet aan (meestal tamelijk ge fortuneerde) patiënten ontbreekt, is al evenmin verwonderlijk, want wie gou den bergen belooft die vindt altijd ge loof. Nemen we hem en zijn zweetba den dus voorlopig ook maar met een handje zout! Dr. Lyburn sluit een patiënte in zijn „ril- en pufmachine". Romp en ledematen gaan in de stoomkist, het hoofd komt in de koelcabine. Hartslag en bloeddruk van de patiënt worden door de arts zelf gecontroleerd. Voor hardnekkige kwalen is er nog een „verbeterd Turks bad" in een zuurstof tent, waarbij het hoofdingrediënt alweer stoom is. Ook het water uit de bijna 2000 jaar oude medicinale bron in Tunbridge Wells vormt een deel van de kuur. Dr. Lyburn ziet toe hoe zijn assistenten bronwater tappen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 14