Uitbundig welkom voor Tsjombe in Leopoldstad het belangrijkste SIGARETTEN-NIEUWS DUBBEL-FILTER Westelijke steun voor de Westduitse politiek m mm Zweden is teleurgesteld over Kroesjtsjevs bezoek J WERELDNIEUWS Van dag tot dag Regering Moro in Rome afgetreden Gizenga, Moelele en alle andere zonen van Kongo moeten zich verzoenen Piloot haalde een gewonde man uit Zuidpoolgebied Meer vrijheid voor de protestanten in Spanje Baloeba-leider in Katanga vermoord •mm* mm mmumi Onschendbaarheid van ex-minister Krüger opgeheven Turkse rebel aan galg ontsnapt Veldslag kost het leven aan 204 Vietnamezen Geen onderzoek naar Wallenberg ^Praatótoel f met zuiverende, geactiveerde houtskool: ZATERDAG 27 JUNI 1964 3 j Tabaksindustrie in VS en hartspecialist op de bres voor het rokertje (geactiveerde houtskool) iilTIIÜ; DE COMPENSATE CHARCOAL FILTER pB p i'i j «Mi Ml Mn limSLi iii. §m m ÜÜWfcf I «Nifcjfc HR I f Mi Sfel-ufr* ,§i* p MM SliMaE: ,:r; FtÜVt «Milt! m- (Qp de Cri S telliveg Extra vakantiegeld voor tienduizenden. s— Pokken aan boord van een Italiaans passagiersschip De mededelingen van de heer Kasiepo, leider van een in Den Haag gevestigde actiegroep voor de bevrijding van Nieuw Guinea, over een te verwachten guerrilla oorlog op dit eiland, vervullen de tegen standers van Soekarno's annexatie-politiek wellicht met hoop op een nieuwe richting In de ontwikkeling van de „kwestie Irian", die voor de Nederlandse regering afge daan is. Dat zal waarschijnlijk een valse hoop zijn, want de ervaringen hebben ge leerd dat guerrilla-verzet tegen de centra le regering te Djakarta nergens in het enorme Indonesische rijk tot enig resul taat heeft kunnen leiden. De republiek Zuid-Molukken is ondergegaan, de opstan den op Sumatra zijn definitief onderdrukt. En dat terwijl de leiders van die acties heel wat meer achter zich hadden dan het handjevol Papoeas, dat nu blijkbaar de desperado's van Nieuw Guinea wil worden. Hoe men ook over de gang van zaken ten aanzien van Nieuw-Guinea denkt, men moet vrezen dat de directe gevolgen van een dergelijke wanhoopsdaad alleen maar tragisch kunnen zijn voor de bevolking, zonder dat deze er ook uiteindelijk iets goeds van kan verwachten. Het is boven dien duidelijk dat in de gelederen van de kleine intellectuele toplaag der Nieuwgui- nese bevolking geen eenheid van overtui ging leeft over de wijze, waarop het ei land zich tegenover Djakarta zal moeten gedragen. Het nationalisme der Papoeas is onvolgroeid en onzeker. Dat is geen ster ke kracht voor een toch al zo ongelijke strijd. X300000000000000000000000000C ROME (AFP/AP) De Italiaanse rege ring is gisteravond afgetreden. Na een bij eenkomst van de ministerraad, waarop vijf kwartier de ernst van de toestand werd besproken, besloot premier Aldo Moro het ontslag van zijn regering bij de president aan te bieden. Donderdagavond leed de centrum-linkse regering van Moro een nederlaag bij een stemming over verhoging van de subsidies aan het rooms-katholieké onderwijs. Ook bestond onenigheid over de manier waarop de economische moeilijkheden van het land moeten worden opgelost. De christen-demo craten wi'len de methode van consumptie beperking volgen. De socialisten echter zeggen dat de werkloosheid daardoor zal worden vergroot en dat alleen fundamen tele hervormingen de Italiaanse economie weer in balans kunnen brengen. President Segni heeft het ontslag aan vaard en Moro verzocht aan te blijven als interim premier. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse tabaksindustrie zal een proces gaan voeren tegen de regering van de Verenig de Staten. Men is van mening dat de regering niet bevoegd is voor te schrijven op alle sigarettenpakjes een waarschu wing te drukken dat het roken van siga retten de dood kan veroorzaken door kan ker. Een woordvoerder van de tabaksin dustrie, Bowman Gray, zei voor het han delscomité van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden dat het bevel „onwettig, onwijs en oneerlijk" is. Woensdag werd bekend dat genoemde commissie had be volen dat de betrokken waarschuwing 1 januari 1965 op de pakjes moet staan en dat dezelfde waarschuwing op 1 juli 1965 bij sigarettenadvertenties móet worden ge voegd. SAN FRANCISCO (AP) Na een uit gebreid onderzoek is een Newyorkse hart specialist gebleken dat bij mensen die nooit gerookt hebben aanzienlijk meer hartziekten voorkomen dan bij hen die het roken opgegeven hebben. Dr. Henry I. Ressek zei vandaag op de jaarvergadering van het Amerikaanse medische genootschap dat deze bevinding twijfel doet rijzen over het beweerde oor zakelijke verband tussen roken en ziekte aan de kransslagader. De enquête werd gehouden onder 12.000 mensen. LEOPOLDSTAD Met kreten als „Redt Kongo" is ex-president Moise Tsjombe van Katanga gisteren in Leopoldstad begroet toen hij er bij de twistende Kongolese po litici op aandrong de strijdbijl te begra ven. „Ik ben er van overtuigd dat 'n to tale en oprechte verzoening van alle Kon gelezen de enige kans is om dit land te redden van ellende en anarchie", zo zei de 44-jarige voormalige leider van het af gescheiden Katanga. Het was zijn eerste openbare verklaring sinds hij Kongolees grondgebied betrad na een zelfgekozen ballingschap van iets meer dan een jaar in Madrid. Tsjombe zwaaide met zijn handen boven zijn hoofd en lachte breed toen honderden juichende Kongole zen zijn naam in spreekkoor riepen en wild applaudisseerden. Hij eiste de vrijlating van alle politie ke gevangenen en verzoening tussen de au toriteiten in Leopoldstad en de rebellenei- ders Pierre Moelele en Gaston Soumialot. Er klonk een nieuw donderend gejuich toen hij opriep tot de terugkeer van de lei der van de afgescheiden regering in Stan- leystad, Antoine Gizenga, die sinds zijn communistische regime in januari 1962 in stortte op een moerassig eiland gevangen zit. „Gizenga, Moelele en alle andere zonen van Kongo moeten met elkaar worden ver zoend", aldus Tsjombe. Een sterke kern van volgelingen van de leider van Stanley- stad hief de kreet aan „Wacht op Gizen ga" toen een groep politiemannen een wig dreef door de juichende menigte om Tsjom be gelegenheid te geven de ingang van het restaurant te bereiken waar Tsjombe jour nalisten en volgelingen had ontboden. Tsjombe zei dat zijn plotselinge terug keer niemand behoefde te verbazen daar die noodzakelijk was geworden door het verloop van de politieke situatie. Tsjombe dankte de autoriteiten in Leopoldstad voor hun „broederlijke" begroeting en zei dat zijn besprekingen met de leider in Leo poldstad beslissend zijn geweest voor de bepaling van zijn politieke koers. CHRISTCHURCH (Nieuw-Zeeland) (Reu ter) Een Hercules-vliegtuig van de Amerikaanse marine, voorzien van skis, heeft vrijdag bij maanlicht uit McMurdo Sound in het Zuidpoolgebied een gewonde afgehaald. Voor zover bekend is het de eerste maal in de geschiedenis dat een vliegtuig dit gevaarlijke karwei het is daar midwinter heeft volbracht. De pa tiënt had zondag bij een val zijn rug ge broken. Van McMurdo Sound naar de lan dingsbaan werd hij met een hefschroef* vliegtuig vervoerd. Langs deze baan wa ren met tussenruimten van 150 meter vaten benzine in brand gestoken als ge- leidebakens voor het vliegtuig. Elk licht je dat kon branden in het station McMur do en het nabijgelegen Scott Base, was aangestoken. Twee Nieuwzeelandse oor logsschepen waren naar het zuiden ge zonden om in noodgeval hulp te verlenen. „De basis leek wel een kerstboom," zei de piloot. Hij kon de landingsbaan al op 120 km afstand zien. De landing verliep onder ideale omstandigheden en de „Her cules" kwam behouden met de gewonde in Christ church terug. MADRID (AP) Hooggeplaatse Spaan se rcoms-katholieke zegslieden hebben meegedeeld, dat een nieuwe wet waarbij het protestantisme in Spanje meer vrij heid krijgt, spoedig gepubliceerd zal wor den. De aartsbisschop van Toledo en pri maat van Spanje, kardinaal Pla y Deniel heeft de Franse regering kort geleden la ten weten, dat het.Vaticaan een ontwerp van wet heeft onderschreven dat goedge keurd was door de metropolieten van de Spaanse rooms-kathoiieke kerk in februa ri van dit jaar. Onder de nieuwe wet, die met verlan gen wordt afgewacht door de 30.000 pro testanten in Spanje, zal meer vrijheid ver leend worden voor de godsdienstige acti viteiten van de protestanten. Tsjombe was na zijn aankomst recht streeks naar de residentie van premier Cy rille Adoela gegaan. Later bracht hij een bezoek aan president Joseph Kasavoeboe. De Kongolese regering heeft Tsjombe on dergebracht in een hotel naast het huis van Adoela en hem een officiële limousine ter beschikking gesteld. Honderden Kongo lezen verdrongen zich om zijn auto toen Tsjombe vertrok. De mensen lieten hem pas door toen de politie hen van de weg verwijderde. Albert Kalondji, die zich indertijd tot „koning" van de diamantrijke Kongolese provincie Zuid-Kasai uitriep, zou van Bar celona op weg zijn naar Leopoldstad om met de andere Kongolese leiders naar een „definitieve' 'oplossing van de crisis in het land te zoeken. Kalondji vluchtte naar Europa na de ineenstorting van zijn regime in 1962. Het mandaat van de huidige regering loopt dinsdag (onafhankelijkheidsdag) af Alleen president Kasavoeboe behoudt na die datum zijn functie. ELISABETHSTAD (AFP) Jason Sendwe, provinciaal president van Noord- Katanga en leider van de Baloebakat partij, is vermoord. Ook zijn ordonnans officier werd om het leven gebracht. Advertentie BONN (Reuter-DPA) De Verenig de Staten, Frankrijk en Groot-Brittannië hebben in 'n gezamenlijke verklaring doen weten dat zij altijd bereid blijven voor deel te trekken van enige mogelijkheid voor vreedzaam herstel van de Duitse een heid in vrijheid en dat de uitoefening van het recht op zelfbeschikking daartoe een fundamentele doelstelilng van de drie re geringen blijft. Deze beloofde westerse verklaring is door de regering in Bonn als een „belangrijk politiek document" ge noemd. De suggestie tot het uitgeven ervan zou door bondskanselier Erhardt zijn gedaan bij zijn bezoek aan president Johnson. Voor het eerst wordt met deze verkla ring in een gezamenlijk door de wester se landen uitgegeven officieel document ook de verbondenheid van W.-Berlijn met de bondsrepubliek en het recht van de Westduitse regering om West-Berlijn naar buiten te vertegenwoordigen bevestigd, al dus waarnemers. (In het Russisch-Oost- duits verdrag van 12 juni werd West-Ber lijn als een „zelfstandige politieke een heid" betiteld). In de westerse verklaring wordt woordelijk gezegd dat de drie wes terse mogendheden toestemming hebben gegeven tot het aangaan van nauwe ban den tussen Berlijn en de bondsrepubliek, met inbegrip van de toestemming dat de regering van de bondsrepubliek Duitsland de vertegenwoordiging van Berlijn en de Berlijnse bevolking naar buiten waar neemt". Vol tegenstrijdigheden (AFP) „De westelijke verklaring is vol tegenstrijdigheden", zo verklaart het Oostduitse persbureau. Het noemt het westelijke document een herhaling van on gerijmde stellingen ten aanzien van het Duitse vraagstuk en de kwestie-Berlijn. WASHINGTON (AFP) Het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken heeft het protest verworpen dat de Sovjet-Unie heeft ingediend tegen een voorgenomen bijeenkomst van de West duitse Bondsdag in West-Berlijn om een president van West-Duitsland te kiezen. Een woordvoerdèr van het departement wees er op, dat ook in 1954 en in 1959 de Westduitse president in Berlijn is ge kozen. J BONN (AP) De Westduitse bondsdag heeft gisteren met algemene stemmen de parlementaire onschendbaarheid van Hans Krüger, oud-minister van Vluchtelingenza ken, opgeheven. Krüger had hier zelf om gevraagd teneinde een onderzoek moge lijk te maken nafir de Oostduitse beschul digingen, dat hij als rechter in Polen be trokken was geweest bij oorlogsmisdaden De bondsdag sprak zich uit tegen het opheffen van de parlementaire onschend baarheid van de oud-minister van Defensie Franz-Josef Strauss, die beschudigd wordt het Westduitse tijdschrift Der Spie gel belasterd te hebben. Het blad had Strauss willen laten vervolgen, omdat hij het tijdschrift „de hedendaagse Gesta po" zou hebben genoemd. M v ir< tv1 ANKARA (AP) Talat Aydemir, oud' kolonel van het Turkse leger en leider van de mislukte staatsgreep van mei 1963, is vandaag op dramatische wijze aan de galg ontsnapt. Enkele minuten tevoren was een zijner medewerkers, majoor Fethi Gurcan al ge- excecuteerd. Aydemir's advocaat had te elfder ure een beroep op de autoriteiten te Ankara gedaan. Hij baseerde zich daar bij op een wetontwerp, dat in Turkije de doodstraf wil verbieden. De Amerikaanse minister van Justi tie Robert Kennedy, heeft vrijdag in Berlijn gezegd dat de Verenigde Staten de vrijheid van West-Berlijn zullen blijven garanderen. Kennedy zei dit bij gelegenheid van de ont hulling van het gedenkteken voor de vorig jaar november vermoorde president Kennedy. Robert Kennedy haalde de woorden van zijn broer aan, vorig jaar tijdens diens bezoek aan West-Berlijn uitgesproken: „De vrijheid is echter ondeelbaar, en zo lang slechts een mens wordt onder drukt, zullen alle anderen niet vrij zijn." SAIGON (Reuter) De Zuidvietnamese regeringsstrijdkrachten delen mee dat zij bij hevige gevechten op honderd km. ten noordwesten van Saigon ten minste twee honderd Vietcong guerrillastrijders hebben gedood of gewond. Aan regeringszijde vie len er vier doden en 26 gewonden. De gevechten werden geleverd rond een namaakkerkhof waarheen de Vietcong de regeringstroepen, die naar twee vermiste Amerikaanse adviseurs zochten, had ge lokt. Op het vliegveld van Saigon, dat 15 km. buiten de stad ligt, is gisteren een zware kneedbom ontploft. De Amerikaanse gene raal Westmoreland was even tevoren ver trokken. Even later deed zich een tweede, zeer hevige ontploffing voor in de onmid dellijke nabijheid van een arsenaal in Saigon. Een derde ontploffing deed zich voor in de buitenwijk van Saigon waar iemand een bom in een huis wierp. Drie Vietna mese kinderen kwamen daarbij om het le ven en vier anderen werden gewond. De dader stapte in een autobus waar hij de chauffeur met een mes bedreigde. Toen de ze bij het hoofdbureau van politie stopte werd hij door de man doodgestoken. De bommengooier werd door de politie over meesterd. PHNOMPENH (AP) Woensdagavond zijn bij een aanval van Zuidvietnamese strijdkrachten binnen de grens van Cam bodja volgens een mededeling van Cam bodjaanse autoriteiten negen personen, on der wie vijf vrouwen en twee kinderen ge dood. Gisteren is bij de Mekong-delta een Amerikaanse helikopter neergeschotén. Twee Amerikaanse vliegers en een Viet namees kwamen om het leven. Twee Amerikaanse boordschutters werden ge wond. STOCKHOLM (AFP) Nikita Kroesjt- sjev is vandaag naar Oslo vertrokken, waar hij maandagochtend wordt verwacht. Noorwegen is het laatste land dat de Russische premier op zijn Scandinavische tournee zal bezoeken. In een communiqué naar aanleiding van Kroesjtsjevs bezoek aan Zweden wordt ge zegd dat Zweden en Rusland dit jaar nog zullen onderhandelen over een handels verdrag op lange termijn. De Zweedse premier Erlander zegt in een afzonderlijke verklaring, dat men in Zweden erg teleurgesteld is dat de Rus sische regering geen diepgaand onderzoek heeft ingesteld naar de verdwijning in 1944 in de Sovjet-Unie van de Zweedse diplomaat Raoul Wallenberg. De Russen houden vol dat de verdwenen Zweedse diplomaat niet in Rusland is. Een jonge professor uit Cambridge, Mer- vyn Matthews, 31 jaar oud, heeft onder vonden dat een particulier niet veel kans heeft de groten van deze aarde te berei ken. Hij wilde de Russische premier een brief geven, maar hij is nooit verder ge komen dan de 30-meter lijn die de Zweed se veiligheidspolitie angstvallig heeft be waakt in de afgelopen dagen. Matthews is door de Russische autoritei ten belet te trouwen met de 30-jarige Rus sin Ludmilla Bobikova. Hij werd destijds uitgewezen op beschuldiging van zwarte handel „Een man alleen kan een dergelijke taak niet volbrengen", zei Matthews bitter. „Ik had 'n beetje hoop toen ik uit Londen ver trok, maar nu zie ik in dat we geen kans hebben." Kroesjtsjev zelf daarentegen Heeft zich de laatste dag in Zweden goed geamuseerd. School voor veehouders. De directeur- generaal van de Landbouw heeft in Oen- kerk in de Friese gemeente Tietjerk- steradeel een praktijkschool voor de veehouderij en het weidebedrijf geopend, de eerste in ons land. Er worden cur sussen gegeven in veeverzorging, mel ken, veevoeding, graslandverzorging en voederwinning. Niet alleen met koeien komen de cursisten in aanraking, ook de verzorging van schapen en de omgang met paarden staat op het programma en de varkenshouderij komt er misschien mettertijd nog bij. Hij bezocht een museum in Skansen waar een groep dansers een volksdans opvoerde. „Kom Andrei", riep hij jolig tegen zijn minister van Buitenlandse Zaken Gromy- ko, laten we dansen". Gromyko, die een zwart kostuum met een grijze das droeg, op en top het beeld van 'n diplomaat, dwong zich tot een glim lach en nam, met ziin grijze hoed nog op het hoofd, aan de dans deel. Terrasjt De zon ziet welwillend beheerst neer op het plein. Van het caféterras kun je, als op een presenteerschaaltje met rand, alles goed overzien, alle beweging registre ren en zo je wilt, er je aantekeningen bij maken. Een flinke deputatie van het automobiel korps, dat kortelings het 2 miljoenste lid mocht boeken, is hier verschenen. Keurig opgepoetst komen ze aangereden, maken hun rondje, wat scheef door de bocht wie gend, dan hoofden réchts één twee mars langs onze flesjes en kopjes defi lerend. Afvaardigingen van alle standen en klassen zijn present: de kleine, stug ge werkers, met braaf en toegewijd klop pend hart, lawaaiige snotjongens, waardi ge zwartjassen, fletse juffen, zelfgenoeg zame welvarende zakenlui, modieuze da mes in 't turkoise en ook de playboy onder de auto's: de open sportwagen. Stadsbussen wrikken zich daar tussen door als logge dieren met platgeslagen snuiten; bussen met voor één dag aan hun sleur ontsnapten, met raampjes waarachter rijen plichtsgetrouw genietende hoofdjes bloei en, en zij ook weer alelmaal één twee réchts kijken naar onze flesjes en kop jes en denken hoever het nog zal zijn tot de volgende stop. De expediteur Janssen komt om zijn dagelijks brood te halen, dat ligt tussen Schiphol en Venlo-Kaldenkir- chen. Een grauwe luchtmacht-leswagen met een bange aanstaande luchtmacht chauffeur aan het wiel. Een cementwagen die nooit meer schoon zal worden en na een hele tijd van ononderbroken glan zend, brommend, motorisch vervoer, plotseling en tot grote schrik van ieder een, een prehistorisch monster. Een paard. Met wagen. Neanderthaler op de bok. Klikklak klikklak. Het moderne vervoer gromt geërgerd. Een deel moet nu het tempo van een voorgoed voorbije periode uit de menselijke geschiedenis, het be lachelijke tempo dat bepaald wordt door een kinderlijk bedaard klikklak, overne men. Ergerlijk en misplaatst en onge past. Vanaf het terras zien wij alles welwil lend aan. Je kunt zeggen dat we met de minzame glimlach van vorsten en hoog waardigheidsbekleders, de parade afna men. We laten ons bestaren, vergeten geen moment onze bestudeerde en toch waardige nonchalance, denken ook goed aan het kleine detail van de enscenering: Ober, verse frisdrank en ijs! zodat ook op de tafeltjes steeds iets leuks te note ren valt voor de nameloze horde, warm opgesloten stakkers daar aan onze voe ten. We zijn zeer content met onszelf, met ons hooggeplaatst plekje onder de zon, met de aandacht van het volk en het enige onaangename spatje (maar snel en vak kundig weggewerkt uit onze belangstel lingssfeer) op de smetteloze middag, is de afgevaardigde van een begrafenisonderne mer. Een diepdonkere, ongewenste ver schijning. Een zwart, ongevraagd mens. Boodschapper van een nog hogergeplaat ste: geruisloze, glanzende schaduw, éven meer dominerend over onze schaduwloze, behaagzieke gelukstoestand. Maar, zoals gezegd, het lukt ons hem snel en vakkun dig weg te werken uit onze belangstelling. We namen een slokje en richten onze aan dacht pp alle andere, vriendelijke, dringen. Tenslotte schijnt de zon, is het plein één en al leven, evenals wijzelf. Advertentie Naar wij vernemen staat duizenden men sen in de komende tijd een aardige bui tenkans te wachten. Het mooie is boven dien dat hiervoor geen enkele bijzonder# prestatie zal behoeven te worden gele verd. Het gaat er alleen maar om zoveel mogelijk vakantie-inkopen op de markt te doen - en wat een profijtelijke bezig heid dat is, daar weten ontelbaren Van mee te praten. De prijzen zijn op de markt immers veel lager, doordat marktkoop man en straathandelaar grote hoeveel heden tegelijk inkopen en weinig kosten hebben. Het geld dat men spaart door op de markt te kopen kan voor meer vakan- tieplezier worden besteed. Op de markt vinden verstandige huismoeders en -va ders honderden artikelen die voor da vakantie van pas komen. Zij kunnen ge zellig en op hun gemak kijken, vergelij ken en uitzoeken en zij trekken er strak» op uit met een dikkere vakantieporte monnee. want OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD Ingestort. Door een instorting in een mijn te Ostrava in Tsjechoslowakije zijn vijf mijnwerkers om het leven gekomen. Zonder vergunning. Rechercheurs in bur ger hebben vrijdagavond een inval ge daan in het hoofdkwartier van de Au stralische nationaal-socialistische partij te Ashfield, een buitenwijk van Sydney. Zij verstoorden een vergadering van een twaalftal mannen, waarvan enkele brui ne hemden droegen. Met „Sieg Heil"- geroep werden vijf mannen gearresteerd en een hoeveelheid nazi-insignes alsme de een rode vlag met een zwart haken kruis op een adelaar in beslag genomen. De mannen zijn geverbaliseerd wegens 't dragen van revolvers zonder vergun ning alsmede het bezit van ontploffings middelen en gestolen goederen. Onderhoudskosten. De markies van Hert ford zal binnenkort zijn kasteel Raley Hall een van de fraaiste voorbeelden van 17de-eeuwse Engelse bouwkunst en een der meest bezochte kastelen in Enge land, laten slopen. De entreegelden ble ken voldoende te zijn om de zeer hoge onderhoudskosten te dekken. NAPELS (AP) Aan boord van het Italiaanse passagiersschip Castel Felice, dat van Sydney naar Southampton onder weg is, zijn zeven gevallen van pokken geconstateerd. Het schip heeft 960 passa giers aan boord. Aanslag? Volgens de Amerikaanse Burger- luchtvaartraad zijn er geen aanwijzin gen dat het vliegtuig met senator Ed ward Kennedy aan boord motorstoring heeft gehad. Het onderzoek wordt voort gezet. Gekleurd.' Een Jamaicaanse soldaat stond gisteren op wacht voor Buckingham Pal ace, de residentie van de Britse ko ninklijke familie. Hij is de eerste ge kleurde militair, die daar op wacht stond. Naessens-serum. Inspuitingen met het se rum bij een Canadese jongen in Mon treal zijn gisteren gestaakt, omdat zijn ziekte, leukemie, is verergerd. De in spuitingen zijn begonnen op 16 juni. Etherstoring. De uitzendingen van de B.B.C. die op Bulgarije zijn gericht, wor den sedert een maand niet meer ge stoord. Alle op Oosteuropese landen ge richte uitzendingen zijn vrij van (opzet telijke) storing. Dynamietontploffing. Bij Stroudsburg in de Amerikaanse staat Pennsylvania i» een vrachtauto met dynamiet in de lucht gevlogen. Tenminste vijf mensen, onder wie drie brandweerlieden, wer den gedood, vier anderen gewond. Door de ontploffing werd schade toegebracht aan een reptielenkwekerij, waardoor honderden giftige slangen wisten te ont snappen. Welkom. De Sovjet-Unie heeft het verbod voor Finnen om met een particuliere auto de Russisch-Finse grens te passe ren opgeheven. Het verbod dat voor alle auto's gold was vorig jaar door de Russen ingesteld. .V

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3