KVP legt zich niet neer bij regeringsbeslissing HET WEER Kap van ziekenhuisbouw ingestort I SHBé*/ „THE INDIANA" Morgen ordedebat in Tweede Kamer over REM-kwestie Nieuwe Britse radiopiraat zenuwtabletten Vier mensen verdronken Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteif DE WOLF van 1833 DE ENIGE TENT MET 10 JAAR GARANTIE op sportgebied van zich spreken eis van 12 jaar Röntgenonderzoek van schilderij steun voor de heer H. P. Baard Vrijgesproken na Minimumprijzen voor frambozen en bessen Tijgerhaai voor de Nederlandse kust Kleuter overleden na het eten van Brand verwoest deel van hotel in Groningen Grote KSG-lening Controverse in KNVB scherper Nederland liet 49e JAARGANG NUMMER 197 MAANDAG 29 JUNI 1964 Student uit Haarlem in Italië verongelukt 'extra speling voorde doe-het-zelver Koel weer Aan het strand BUITENSHOW, elke dag van 9-6 uur i Hoofdkantoor voor Nederland Haarlem, Zijlweg 111 - Tel. 17877 sJeeMORRIS before you êuy! SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES Kmtoor L,„ge Nieuwste.» 427 TJ^dm. J TY^ TT T Q 0 Y Q TT Q[ H. «k Het Hals-mansportret rene onverwacht in ons land Zeventien doden in het verkeer pagina 2 Het woord is aan In de krant van heden: Resonantie wm- Het is nagenoeg zeker dat morgen middag in de Tweede Kamer een orde debat wordt gehouden over de mede deling van de regering, dat de memorie van antwoord over het R.E.M.-wets ontwerp pas in augustus kan worden verwacht. Bij de fracties leeft het ver langen naar nader uitsluitsel van de zijde van de regering. De K.V.P.-fractie heeft van het dagelijks bestuur van de K.V.P. al een aansporing gekregen, zich niet zonder meer bij de mededeling van de regering neer te leggen. Het dagelijks bestuur van de KVP heeft namelijk de fractie gevraagd, „zich tot de regering te wenden, om de zekerheid te krijgen, dat door het uitstel van de be handeling van het wetsontwerp geen ont wikkelingen kunnen plaats hebben die schadelijk kunnen zijn voor het met dit wetsontwerp beoogde doel". Het is een ingewikkelde formulering, maar men kan eruit lezen, dat volgens het KVP-bestuur in elk geval tegen de HEM moet worden opgetreden. De KVP- fractie zal zich morgenochtend over even tuele stappen beraden. Ongerustheid be- bestaat vooral ook bij de PvdA en de ARP. Men herinnert in deze kringen er aan, dat de regering zelf aanvankelijk heeft aangedrongen op een zeer snelle behandeling van het wetsontwerp. Thans is het de regering, die uitstel van de be handeling heeft aangekondigd. Mede in het licht van de soepele houding ten op zichte van radio-Veronica vraagt men zich af, of dit uitstel niet méér dan alleen maar uitstel zou kunnen betekenen. De verwachting bestaat, dat men mor gen in elk geval van de regering, i.e. de verantwoordelijke ministers Scholten en Luns, een verklaring zal verlangen, dat uitstel van ingrijpen tegen de REM geen afstel zal worden. Bovendien zou het mo gelijk zijn, het zomerreces op te schorten of te onderbreken voor de behandeling i van het wetsontwerp, zodat het debat reeds in augustus en niet pas in septem ber kan plaats hebben. Natuurlijk kan ook een andere weg wor den gekozen. Krachtige stromingen in de kamer zijn van mening, dat de rege ring ook zonder dit wetsontwerp tegen de REM kan optreden. Zolang de regering echter dit standpunt niet deelt en zij heeft daarvan nog geen blijk gegeven zit er voor de kamer weinig anders op dan te wachten tot de Memorie van Ant woord is verschenen. Er zit letterlijk en figuurlijk muziek in de radiopiraten. Verwacht wordt dat de volgende maand weer een nieuwe Brit se zeezender in de ether zal verschijnen, namelijk radio Invicta. Thans is namelijk bekend dat vrijdag een schip met zeven man en een radiozender aan boord Folke stone heeft verlaten. De bestemming is een verlaten fort in de monding van de Theems. Op het ogenblik zijn reeds radio Caroline en radio Atlanta in de lucht ter wijl tevens een excentrieke jongeman die zich Lord Sutch noemt zich als radiopiraat heeft aangemeld. Ook hij zond uit van een fort in de Theemsmonding, maar het schijnt dat zijn avontuur is mislukt. Radio Invicta zou van plan zijn op 15 juli of eer der tien uur per dag uit te gaan zenden. Tot degenen die het station steunen beho ren twee scheepseigenaren en een indus trieel. Ernst Menso, een 22-jarige in Haarlem wonende student in de economie, is bij Leivo Terme in Italië van een steile berg helling gevallen. De jongeman stortte in een ongeveer 250 meter diep ravijn. Hij is om het leven gekomen. Nadere bijzon derheden over het ongeval ontbreken nog. Het 3V2-jarig zoontje Cor van de famili» Van Rijn uit de Diepenbrockstraat in Haarlem-Oost is zaterdagmiddag in da Maria-stichting in Haarlem aan vergif tiging overleden. Het knaapje had 's mor gens vroeg een aantal zenuwkalmerenda tabletten, die op de tafel in de huiskamer lagen, ingenomen. Ook heeft de jongen uit een fles vloeibare was gedronken. Hij werd in bewusteloze toestand naar da Maria-stichting gebracht en is daar zater dagmiddag overleden. In Hapert (N.B.) is de 28-jarige A. Spoo- ren verdronken bij het zwemmen in een diepe zandgroeve, die gevuld was met wa ter. De man kon uitstekend zwemmen. Vermoedelijk heeft hij kramp gekregen. In een plas bij Wanneperveen is de 28- jarige mevrouw W. Salomons-Kuper uit Zwartemeer verdronken. Tijdens een zeil tochtje met haar man ging zij, met een luchtband om, het water in. Zij kon niet zwemmen. In Leeuwarden is de 14-jarige scholier Andries Wijkstra in de haven van het in dustrieterrein verdronken. In de IJsel bij Deventer verdronk een vierjarig Ambonees meisje dat in een on bewaakt moment in het water was geval len. Advertentie Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk - Tel. 2341T Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking met en kele verspreid voorkomende buien. Krachtige tot matige noordwestelijke wind. Koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. De vrij krachtige noordwestelijke wind maakt een verblijf aan het strand tot een frisse aangelegenheid. Morgen zullen er wat meer opkla ringen zijn. De middagtemperatuur komt niet hoger dan 17 a 18 graden. Zeewater 16 graden. V ooruitzichten Juli begint met wisselvallig en te koel weer. Advertentie BARTEUORISST^ HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Nederland heeft op sportgebied dit week einde van zich doen spreken. Bjj de zwem- interland NederlandGroot-Brittannië veroverde Nederland een wereld- en een Europees record. De skiffeur Groen won op de Amster damse Bosbaan vóór vermaarde buiten landse roeicracks de Holland-beker. De TT in Assen trok 120.000 toeschouwers uit binnen- en buitenland. Er waren super- spannende races te zien. En dan was er de Tour de France: het werd in Frankrijk een compleet Neder lands weekeinde, want Nijdam won zater dag vóór zijn landgenoten De Haan en Janssen en dezelfde Jan Janssen boekte zondag een etappezege. Bovendien her overde hU de groene trui. Voor verslagen van al dit goede nieuws verwijzen wjj naar de sportpagina's van dit blad. lülllUlU^l A VA X j. 9,75, post Losse r j nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Telef redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VEL S E N-IJ MUID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Teler. 15295. J Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mija Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Op zaterdag jongstleden zijn op ver zoek van de directeur van het Frans Halsmuseum, de heer H. P. Baard, en kele hoogleraren en museumdirecteuren bijeengekomen, teneinde zich een oor deel te vormen over het onlangs ont dekte mansportret, dat wordt toege schreven aan Frans Hals en dat tot eind augustus in het Frans Halsmuseum blijft tentoongesteld. Aan deze bespreking is een thans nog niet afgesloten technisch onderzoek onder meer met röntgenstralen vooraf gegaan, op grond waarvan reeds vast is komen te staan dat het hier gaat om een schilderij dat in de 17de eeuw is geschil derd. Stij lcritische overwegingen lpiden tot een datering van omstreeks het mid den van de 17de eeuw. Wat de toeschrij ving betreft zijn de meningen verdeeld. Sommigen delen de zienswijze van de heer Baard, die zoals bekend het schilderij aan Frans Hals heeft toege schreven, anderen steunen de mening van de heer E. de Jongh, die in ..Vrij Neder land" van 20 juni de mogelijkheid van het auteurschap van Jan Hals heeft ge opperd. O v i d i u s: Men verzwijge, uit eerbied voor de leugenaar, de waarheid niet. Weerrapporten I, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, .9 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Feuilleton 9 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Kunst 1 Radio en t.vt Beurs tl Scheepsberichten H Economisch nieuwsH Sport 13> 14, De rechtbank in Breda heeft vanmorgen een 60-jarige vrouw uit Goirle vrijgespro ken van de beschuldiging haar man met vergif van het leven te hebben beroofd. De rechtbank achtte het bewijs niet vol doende geleverd. De vrouw is onmiddel lijk in vrijheid gesteld. Veertien dagen ge leden had de officier van Justitie twaalf jaar gevangenisstraf tegen haar geëist. De man overleed op 15 oktober na het drinken van koffie tijdens zijn werk op een drukkerij in Tilburg. De vrouw had daarna tegenover de politie en de rechter commissaris bekend vergif in de kruik met koffie van haar man te hebben ge daan. In het Huis van Bewaring in Middelburg had ze echter haar bekentenis ingetrok ken. Zij verklaarde toen, bekend te hebben om haar dochter en schoonzoon, die even eens gearresteerd waren, op vrije voeten te krijgen. fdet ingang van vandaag geldt een mi nimumprijsregeling voor frambozen, rode en zwarte bessen. Deze gaat uit van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilin gen. De minimumprijs van frambozen en zwarte bessen is 60 cent per kilogram en van rode bessen 35 cent per kilo. Indien deze prijs niet gemaakt kan worden op de Nederlandse veilingen worden deze pro- dukten uit de markt genomen en voor re kening van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen geconserveerd. In de Noordzee, in de omgeving van Terschelling, zwemt een tijgerhaai rond, die normaal in de Indische wateren thuis hoort. Zaterdagmiddag was een der directeu ren van rederij Doeksen van Terschelling, de heer J. Doeksen jr., in het „Thomas Smithgat" een rubberboot met aanhang- motor aan het proberen toen hij noord west van strandpaal 4 een boei zag drijven, die daar niet thuis hoorde. Het bleek geen boei të zijn, maar de rugvin van een tijgerhaai, die ongeveer 65 centimeter bo ven het water uitstak. De haai is naar schatting zeven of zeven en een halve meter lang en heeft twee gele strepen over de kop. Het dier, dat bij de „Robbenplaat" pp de loer lag, kennelijk met de, bedoeling een rob te verschalken, liet zich niet verjagen. De heer Doeksen heeft de reddingsdienst gewaarschuwd, die vandaag met de red dingboot „Carlot" zal gaan onderzoeken of de haai nog in de omgeving is. Het dier kan namelijk voor zwemmers gevaarlijk zijn. Boven: de toestand vóór de instor ting en de situatie er na. Onder: de ravage gezien in de rich ting van het Spaarne. Heel langzaam, onder luid gekraak, Is vanmorgen om half elf de grote kap omvergewaaid, die was opgetrokken boven een bijgebouw van de Maria- stichting aan liet Spaarne in Haarlem, om beschutting te bieden bij de bouw van een extra verdieping op dit gebouw. Alle arbeiders die op en onder de stel lage aan het werk waren, konden zich tijdig in veiligheid brengen; niemand werd gewond. De golfijzeren kap, die hoog boven de omgeving uitstak, werd aan alle vier zijden van het gebouw gedragen door metalen steigers. Deze constructie werd een prooi van de harde wind die vanmorgen woei. De instorting kondigde zich aan toen de stellage onder toenemend gekraak steeds onheilspellender heen en weer begon te «waaien. Op zeker moment konden de steigers geen weerstand meer bieden aan deze heen en weer gaande beweging en zette de instorting zich langzaam in gang. De kap zakte in de richting van het Spaarne over het gebouw heen. De ronde steiger buizen bogen krom als strohalmen tot een warnet van verwrongen metaal. Het bezwijken van de stelling is hoogst waarschijnlijk veroorzaakt door het ver schijnsel van de resonantie, waarvan het klassieke voorbeeld is het in de pas over een brug marcheren van een groep soldaten, als gevolg waarvan de brug kan bezwijken wanneer de regelmaat van de marcheerbeweging samenvalt met de trilling waar de brug in is geraakt. De kap over het gebouw is door de sterke wind kennelijk in een dergelijke niet meer te stuiten beweging gebracht. Het onderstaande gebouw is het was huis van het ziekenhuis, waar door het aannemingsbedrijf J. P. A. Nelissen uit Haarlem een verdieping werd opgebouwd, waarin verblijven voor het huishoudelijk personeel zouden worden gevestigd. De kapconstructie, gebouwd door de N.V. Stalen Steiger Holland uit Haarlem, dien de om het washuis normaal in bedrijf te kunnen hóuden tijdens de verbouwing. Toen de kap begon in te storten, waren er boven ongeveer tien arbeiders aan het werk. Zij kunnen tijdig naar beneden vluchten. Eén hunner klampte zich vast aan de steiger en zakte met de hele con structie naar omlaag, waarbij hij alleen een schaafwond aan zijn onderarm opliep. Het huis waaraan werd gebouw is nau welijks beschadigd. Vanmorgen heeft brand gewoed in een gebouw aan de Caroliweg in Groningen, behorende tot het complex van hotel-res taurant Frigge. Het gebouw, waarin zich ook 12 hotelkamers bevonden, is geheel verloren gegaan. Ook het Chinese restau rant op de benedenverdieping brandde ge heel uit. LUXEMBURG (AP) Een consortium van twaalf Franse banken zal voor de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (K.S.G.) een obligatielening van 150 miljoen Franse francs uitgeven tegen een koers van 98,3 percent. Deze lening met een looptijd van 20 jaar, zal 5 percent rente bedragen. Het is de grootste lening die de K.S.G. op de Europese markt aangaat en de eer ste lening op de Franse kapitaalmarkt sinds de tweede wereldoorlog. Naar wij vernemen, is de controverse tussen het sectiebestuur amateurvoetbal en dat van 't betaalde voetbal toegespitst, als gevolg van de omstandigheid, dat het bondsbestuur besloten heeft, dat semi- profclubs, die naar het amateurisme wil len terugkeren, met hun eerste elftal in de vierde klas moeten gaan spelen. In de zaterdag gehouden bondsbestuurs- vergadering is over deze aangelegenheid geen overeenstemming bereikt. Het be stuur van de sectie betaald voetbal zal zich a.s. woensdag- of donderdagavond over de thans ontstane situatie nader be raden. Een en ander heeft tot een grote spanning geleid, die vermoedelijk eerst haar ontknoping zal vinden op de buiten gewone algemene sectievergadering, die a.s. zaterdag azl worden gehouden en op de buitengewone bondsvergadering, die op 18 juli zal plaats hebben. Wat de Haar lemse fusie betreft is er dus ook geen nieuwe hoopvol aspect naar voren geko men. Men blijft niettemin nog naar een oplossing zoeken. Vanavond komt men weer bij elkaar.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1