Kabinetscrisis wel geruime Afgetreden regering-Moro komt misschien toch terug in Italië kan nog tijd aanhouden „Het is vijf voor twaalf voor de Bundeswehr" ~fant Juwelenroof in Londen Kiezers en bruiloftsgasten in Kongo gewond door granaten President Johnson zendt meer politie naar Mississippi Robert Kennedy in Polen met ,Leve Amerika" begroet WERELDNIEUWS Phoema wil praten met Pathet Lao op zijn voorwaarden Gallup wijst uit: Scranton favoriet Russell op bres voor Westduitse anti-nazi jurist ^^Praatótcel Kroesjtsjev is nu in Noorwegen Mevrouw Luns doopt Duitse „Nederland" after shave lotion 0p de MAANDAG 29 JUNI 1964 3 Verklaringen Nieuwe basis Admiraal Heye: Veroverend iris.» Rassenspanning neemt kennelijk toe 99J I Jatrof (Van onze correspondent) ROME Het is op het ogenblik nog niet te zeggen hoe en wanneer de kabi netscrisis in Italië zal worden opgelost. Een dergelijke oplossing vergt in Italië altijd veel tijd, omdat de president van de republiek een groot aantal adviseurs moet ontvangen voor hij een nieuwe ka binetsformateur kan aanwijzen. Achtereenvolgens worden bij hem ont boden de oud-presidenten van de repu bliek, op het ogenblik alleen Gronchi. Daar na de ex-voorzitters van de grondwetge vende vergadering en de voorzitters- van de ministerraad, daarna de secretarissen van verschillende politieke partijen en ten slotte de fractieleiders van de kamers. Te vens staat het de president dan nog vrij om advies in te winnen van enkele andere mensen, zoals bijvoorbeeld van de gene- raal-directeur van de Italiaanse bank en van de voorzitter van het gerechtshof dat toezicht houdt op de naleving van de grond wet. Voorlopig heeft president Segni alleen nog ontvangen de oud-president Gronchi, die weigerde enige mededeling te doen aan de pers en verder de voorzitter van de Senaat, Merzagora, de voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden, Bucciarlli Ducci en op zondagvoormiddag Saragat, in de kwaliteit van oud-voorzitter van de grondwetgevende vergadering. Van de vier personen hebben er twee verklaringen afgelegd. Merzagora en Sa ragat. Merzagora meent dat de beste op lossing zou zijn een soort noodregering op zo breed mogelijke basis en dus met deel neming van een groot aantal partijen en dan een regering, die tegelijk het vertrou wen zou moeten hebben van de arbeiders klasse, die worden bedreigd met werk loosheid door de slechte economische toe stand van de ondernemers en vooral van de beleggers en de spaarders, die al ge durende lange tijd in angst en vreze leven in verband met de steeds slechter wor dende economische situatie in Italië. De tweede persoon, die iets mededeelde, was Saragat. Hij meende dat het gewenst is dat de crisis zo snel mogelijk wordt opgelost en dat er geen andere oplos sing mogelijk is dan een nieuwe regering van het Centrum Links. De sociaal-democraten zijn in geen ge val bereid deel te nemen aan regerings combinaties, waarin rechtse partijen, waaronder dus ook de liberalen, zitting zouden hebben. Evenmin zijn zij bereid hun goedkeuring te hechten aan een één-par- tijregering, dat zou dus zijn een regering van uitsluitend christen-democraten. Verder is bijeengekomen het bestuur van de socialistische partij. Na afloop van de vergadering werd een communiqué uit gegeven, waarin wordt verklaard dat de fractieleiders van de socialistische partij, wanneer zij straks door president Segni zullen worden ontvangen, erop zullen aan dringen dat er een nieuwe regering zal worden gevormd, wederom onder leiding van Moro, wens persoon en politiek de volledige goedkeuring wegdragen van de socialisten. Een soortgelijke verklaring werd afgelegd door het bestuur van de sociaal-democratische partij, dat eveneens aandringt op een nieuw kabinet-Moro. Ook de republikeinse partij meent dat alleen een regering van centrum-links, zo enigszins mogelijk, onder leiding van Moro, de beste oplossing is van de huidi ge crisis. Het is dus mogelijk dat na kortere of langere onderhandelingen er een regering zal komen, die eigenlijk precies dezelfde is als die is afgetreden. Maar het zal dan toch nodig zijn dat men op een nieu we basis gaat samenwerken en dat de punten van het programma nauwkeuriger BONN (Reuter) Vice-admiraal hel- muth Heye, de parlementaire commissa ris voor het Westduitse leger, schrijft in een derde artikel in het tijdschrift „Quick" van deze week onder meer, dat de moder ne soldaat geleerd moet worden zelf te denken en te handelen uit eigen overtui ging. In dit derde en laatste artikel zegt ad miraal Heye, dat hij met een „staat in een staat" doelt op bepaalde jonge officieren, met een mentaliteit die door de maatschap pij was verworpen en die daardoor gelei delijk los van de maatschappij zijn komen te staan. Hoewel de Westduitse minister van De fensie, Von Hassel, volgens Heye „een grote opponent van de nieuwe geest" is, Is hij, ofschoon hij minister is, geen des kundige. Bovendien wordt hij door zijn ad viseurs niet geheel op de hoogte gehoU' den. Sommige generaals schijnen de „de mocratisering" van het leger niet al te ernstig op te vatten, zo meent Heye. Admiraal Heye besluit zijn laatste arti kei als volgt: „Voor de Bundeswehr is het vijf minuten voor twaalf. Het is nog niet te laat voor een /verandering. De juis te weg naar een mddern leger, dat aan vaardbaar is in onze democratische staat kan nog gevonden worden". Bondskanselier Erhard en Von Hassel hebben de verklaring van Heye in zijn vorige artikelen, dat het Westduitse leger zich dreigt te ontwikkelen tot een staat in «en staat, van de hand gewezen. worden omschreven. Wat namelijk ge beurd is en geleid heeft tot de huidige cri sis, is niet alleen het kleine verschil van mening over een subsidie van minder dan een miljoen aan bijzondere scholen. Dit is slechts een onderdeel van een zekere wrijving die er bestaat tussen aan de ene zijde de christen-democraten en aan de andere zijde de marxistische partij en de socialisten. Italië heeft vóór deze nooit een rege ring gehad waarin christendemocraten en socialisten samen zitting hadden. De sa menwerking is dus nog nieuw. Het ware gewenst dat men nauwkeuriger had vast gesteld op welke punten men het al dan niet eens zou kunnen worden. Wat de sub sidie aan het bijzonder onderwijs betreft, dit is voor de socialisten een kwestie van beginsel. Zij kunnen daaraan niet hun goedkeuring hechten. Het is voor hen heel gemakkelijk dit te weigeren, omdat ze zich daarbij kunnen beroepen op de grondwet, die voorschrijft dat alleen de openbare scholen in Italië kunnen rekenen op rijkssubsidie. Het staat aan particulieren vrij scholen op te rich ten, doch steeds zonder steun van 's rijks schatkist. Dat er toch subsidie wordt ge geven, hoewel in zeer beperkte mate, aan particuliere scholen, is een andere zaak. Het is namelijk noodzakelijk in bepaal de kleine dorp*en, vooral in Zuid-Italië, waar geen ander onderwijs wordt gege- Advertentie Exclusief verkrijgbaar bij de kapper! VIENTIANE (Laos) (Reuter) Premier Soevanna Phoema wil ingaan op het voor stel van de Pathet-Lao een topconferentie te beleggen in de „Vlakte der Kruiken" mits het gebied dat- -de -communistische strijdkrachten orilangs op de neutralistisch troepen hebben veroverd, wordt terugge geven. De premier zei dat, als de voorwaarde voor de Pathet-Lao onaanvaardbaar is, de enige oplossing zou zijn een dergelijke conferentie in het buitenland te beleggen Soevanna Phoema beschikt over inlich tingen die er op wijzen dat de linkse troe pen op het punt staan de laatste stelling van de neutralisten in de „Vlakte der Krui ken", bij Moeongisoei, aan te vallen. Hij acht een conferentie tussën Pathet- Lao, neutralisten en rechtse groepen drin gend nodig, omdat de toestand in Laos ernstig is en internationale gevolgen kan hebben. De Pathet-Lao-leider, prins Soephanoe- vong, heeft tot dusver geweigerd in de ko ninklijke residentie Loeang Prabang te vergaderen. Gevechten SAIGON (Reuter) De strijd in de del ta van de Mekong-rivier die donderdag is begonnen, duurt nog steeds voort. Er zijn per helikopter commandotroepen overge bracht naar dit gebied om de Vietcongmi- litairen die daar zijn waargenomen in de flank aan te vallen. De gevechten hadden tot zaterdag aan 63 militairen het leven gekost. Vrijdag vielen aan regeringszijde twintig doden en zeventien gewonden, terwijl 32 Vietcong- rebellen werden gedood. Zaterdag sneu velden elf Vietconsoldaten. Bij de strijd in de delta, omstreeks ne gentig kilometer ten zuidwesten van Sai gon, zijn tot nog toe een Amerikaanse T-28 jachtbommenwerper en een helokop- ter verloren gegaan. De twee Amerikaan se bemanningsleden van de helikopter kwamen om, maar de bemanning van de T-28 jachtbommenwerper en een helikop- Veertig kilometer ten noordwesten van Saigon zijn zondag Zuidvietnamese rege ringsstrijdkrachten slaags/ geweest met Vietcong guerrillastrijders. ven dan door kloosterzusters en waar geen openbare scholen bestaan. Doch het punt waarover de regering gestruikeld is, dat is artikel 88, dat handetlt over verho ging van subsidie aan middelbare scho len. Dat is heel iets anders dan die klei ne lagere scholen, die door nonnen wor den gedreven. Een belangrijke verklaring is afgelegd namens de liberale partij, die erop aan dringt dat er een nieuwe regering zal wor den gevormd, die een zeer uitgesproken anti-communistisch karakter zou moeten dragen en die vooral ertegen zou moeten waken dat de communistische partij door middel van vakbonden invloed gaat uit oefenen op de regering Indien het niet mogelijk is een dergelij ke regering te vormen, zo menen de li beralen, dan zou men moeten overgaan tot tussentijdse verkiezingen. Het is mo gelijk en zelfs waarschijnlijk dat bij tus sentijdse verkiezingen de liberalen sterker uit de bus zullen komen dan ze op het ogenblik zijn. Maar dat wil nog niet zeg gen dat zij zo zeer aan betekenis zullen winnen dat ze tezamen met de christen democraten een meerderheid zouden kun nen vormen. Integendeel, wij geloven dat bij tussen tijdse verkiezingen de partij die het mees te winst zou boeken, opnieuw de commu nistische partij zal zijn. Het is verstandi ger opnieuw een regering te vormen op de basis van de afgetreden regering-Mo ro. Het is heel moeilijk op het ogenblik nauwkeurige berichten te geven, omdat er sedert enkele dagen een staking aan de gang is van drukkers, zodat er geen kran ten uit kunnen komen en wij dus aange wezen zijn op zeer beperkte mededelin gen van persagentschappen, die wel de feiten mededelen maar -geen commentaar geven. (Van onze correspondent) LONDEN De deftigste van alle Lon- dense winkelgalerijen, Burlington Arcade in Piccadilly, is zaterdag opgeschrikt door een uiterst vermetele roofoverval. Gemas kerde bandieten maakten juwelen ter waarde van zeker een half miljoen gjilden in een paar minuten buit. Zij reden met een kleine Jaguar de ga lerij binnen met zwart nylon over hun ge zichten. De argeloze voorbijgangers dach ten dat het een of andere filmstunt was. Nog nooit had iemand een auto in deze smalle galerij gezien. Vijf van de bandieten sloegen met mo kers en ijzeren staven de etalages van de juwelenzaak in en grepen wat ze te pak ken konden krijgen. Onder de buit, waar van de totale waarde nog moet worden vastgesteld, bevinden zich twee dia manten colliers ter waarde van meer dan honderdduizend gulden. De rovers werden met allerlei voorwer pen door andere winkeliers bekogeld. Een bewaker van de galerij sloot onmiddellijk de hekken aan de kant van Piccadilly, maar de Jaguar reed snel achteruit en verdween door het poortje waardoor de wagen ook was binnengekomen. Een van de winkeliers en de politie ach tervolgden de bende in een sportauto. Te vergeefs! Toen de overval aan de gang was zette een geheel ontdane Amerikaan se toeriste het op een lopen. De portier van de arcade hield haar tegen en gaf haar een standje omdat het in deze galerij ver boden is hard te lopen. Toen zij ver klaarde waarom zij dit deed was het de portier die van streek geraakte PRINCETON (NEW JERSEY) (AP) Het jongste opinieonderzoek van Gallup wijst uit, dat de republikeinse kiezers met 21 percent meerderheid de voorkeur geven aan gouverneur Scranton boven senator Goldwater voor de republikeinse presi dentschapskandidatuur. Het onderzoek is begonnen onmiddellijk nadat Scranton zich bereid verklaard had kandidaat te worden. Van de ondervraag den steunden 55 percent Scranton, 34 per cent Goldwater, elf percent bleef afzijdig. Onder de „onafhankelijke" kiezers was Scranton de keuze van 62 percent, Goldwa ter van 24 percent en veertien percent wist het niet. LONDEN (AP) De Britse filosoof Bertrand Russell heeft de Westduitse mi nister van Justitie, Ewand Bucher, schrif telijk gevraagd, dr. Elmer Herterich niet langer lastig te vallen. Dr. Herterich voert een campagne tegen voormalige nazi's in zijn Zuidduitse woonplaats .Wurzberg. Earl Russell schreef, dat Herterich voor zijn pogingen om nazi's te ontmaskeren wordt onderworpen aan plagerijen en ver volging en dat Herterich bedreigd wordt met arrestatie wegens het verlaten van Duitsland om te Warschau een internatio nale conferentie van juristen bij te wo nen. „Ik schrijf u om te verzoeken dat dr. Herterich niet zal worden vervolgd en dat het arrestatiebevel tegen hem bij zijn te rugkeer als nietig wordt beschouwd", al dus de 92-jarige Russell. Russell verzocht, de „groteske beschul digingen" tegen Herterich te laten verval len. LEOPOLDSTAD (AFP, AP) De moord op de veertigjarige Sendwe, de pro vinciale president van Noord-Katanga, die zaterdag officieel bekend werd gemaakt, kan tot moeilijkheden onder de Baloeba leiden. Er gingen de afgelopen dagen reeds geruchten dat hij vermoord zou zijn. Sendwe aanvaardde de functie van provin ciaal president van Noord-Katanga op het moment dat de opstandelingen van Gaston Soemialot zich van zijn hoofdstad meester maakten. Na de verkiezingen van 1960 werd hij door de autoriteiten van Leopoldstad be noemd tot speciaal commissaris voor Ka- tanga, en kort daarop tot hoofd van de provincie. De moord op Sendwe is ge pleegd door leden van de opstandige be weging van Gaston Soemialot, die zich vorige week van Albertstad hadden mees ter gemaakt, aldus een officieel telegram uit Kamina. Volgens de eerste uitslagen die vandaag bekend werden van de volksstemming in Kongo over de nieuwe grondwet heeft 87 percent van de kiezers zich voor deze wet uitgesproken. In Leopoldstad is zaterdagmiddag een veertigtal mensen gewond toen twee hand granaten ontploften tussen een groep men sen die voor een verkiezingsbureau stond te wachten om te stemmen over de nieu we grondwet. Eveneens op zaterdag werden drie hand granaten gegooid tussen de genodigden van een bruiloft in Leopoldstad. Er waren veel politici op de bruiloft aanwezig. Slechts één handgranaat ontplofte. Vijfen dertig mensen werden gewond, van wie acht ernstig. Een Belgische zakenman, Marcel Lefèvre, liep gevaarlijke hoofdwon den op. Ook de Kongolese minister van Landbouw ConstantinTshiala-Mwana werd gewond. Albert Kalonji is zaterdag, na bijna twee jaar in ballingschap te hebben geleefd, uit Spanje in Kongo teruggekeerd. Het afge zette hoofd van Zuid-Kasai, het diamant mijnenkoninkrijk, verklaarde in Leopold stad „Ik ben de Moelopwe. Ik blijf de Moe- lopwe (de godkiezer) tot mijn volk me heeft onttroond". De gewezen boekhouder, die hoofd is van de Baloeba-stam, zei dat hij op verzoek van premier Adoela was teruggekomen. Zijn koninkrijk Zuid-Kasai, dat gefinancierd werd met gesmokkelde diamanten, werd in september 1962 door Adoela omvergewor pen. Kalonji moest op een fiets vluchten. OSLO (AFP) Premier Kroesjtsjev is vanochtend aan boord van het Russische schip „Basjkiria" uit Stockholm in Oslo aangekomen. MINNEAPOLIS (AFP, Reuter) Presi dent Johnson heelt de F.B.I. zaterdag op dracht gegeven meer leden van de fede rale politie naar Mississippi te sturen om de rassenincidenten te bedwingen. Gouverneur Paul Johnson van Mississip pi, een vurig voorstander van de rassen scheiding, heeft de boeren in zijn staat verzocht naar de drie studenten te zoeken, die sedert vorige week zondag worden ver mist. In een verklaring van het Witte Huis werd gezegd dat president Johnson de maatregelen had genomen op aanbeveling van het voormalige hoofd van de Ameri kaanse inlichtingendienst, Allen Dulles. Die heeft in Mississippi een onderzoek in gesteld. George Reedy, de perschef van het Wit te Huis, zei dat de president de kwestie zaterdag had besproken met de directeur van het F.B.I., Edgar Hoover. Johnson had Dulles voorts opgedragen overleg te plegen met functionarissen van de Nationale Raad van Kerken, een van de groepen die een zomeractie voor gelijke burgerrechten in Mississippi steunt. Ten slotte zal de president trachten de samen werking tussen federale en staatsautori- teiten in Mississippi te verbeteren. Al deze stappen zijn door Allen Dulles in diens rapport aanbevolen. De perschef kon niet zeggen hoeveel F.B.I.-agenten naar Mississippi zullen worden gezonden of hoeveel daar reeds zijn. In St. Augustine in Florida is het korps staatspolitie zaterdag eveneens versterkt. Er zijn thans 230 politiemannen. Gouver neur Bryant van Florida voorstander van de rassenscheiding had daar op dracht voor gegeven omdat er „een duide lijk gevaar voor gewelddaden bestaat". Kolonel Badalira (links) is het hoofd van de Kongolese rebellen die hun hoofdkwartier hebben in hoevigi, twintig kilometer ten zuiden van Ganamola. Badalira, die vroeger ser geant was in het nationale leger van Kongo wordt bijgestaan door Soe- mailo (rechts), de politieke leider van de rebellen. (Tele foto) WARSCHAU (Reuter,AP) De Ame rikaanse minister van Justitie, Robert Kennedy, die met zijn echtgenote en kin deren een particulier bezoek aan Polen brengt, heeft zaterdag in Warschau een geestdriftige ontvangst van de bevolking gekregen. Hoewel de Poolse pers en radio 24 uur lang het nieuws van zijn bezoek had doodgezwegen, was er toch een me nigte van ongeveer 6000 mensen op de been om de Amerikaanse gasten te be- groetdn. Tijdens een rondrit door de stad klonk uit de groeiende menigte „leve de USA" en „Leve Kennedy". Kennedy die in de auto van de Amerikaanse ambassadeur werd gereden, ging tijdens de rit enkele malen op het dak van de auto zitten. Nadat de familie Kennedy een mis in de kathedraal van St. Jan te Warschau had bijgewoond, werden zij op een plein door duizenden mensen toegejuicht. Zij riepen vele malen de traditionele Poolse wens: „Moge hij honderd jaar leven". De minister ging op het dak van zijn auto staan en hield een korte toespraak, waar in hij de moed van de Polen prees. Toen Kennedy vroeg: „Wie van u heeft familieleden in de Verenigde Staten?" sta ken vijftig mensen hun hand op. „Presi dent Kennedy, mijn broer" zo vervolgde Kennedy, „had een bijzondere genegenheid voor de Polen. Uw familieleden hebben zoveel gedaan voor de Verenigde Staten". Bij een bezoek aan de universiteit van Warschau sprak Kennedy een menigte van duizend juichende mensen toe. Hij zei, dat hij een bezoek zou brengen aan de bede- BONN (DPA) Mevrouw Luns heeft gisteren in Bonn een nieuw schip van de Köln-Düsseldorf scheepvaartmaatschappij te water gelaten. Het vaartuig dat „Neder land" is genoemd, is honderd meter lang. Het zal passagiers gaan vervoeren tussen Rotterdam en Bazel. De tewaterlating werd bijgewoond door minister Luns en de Duitse minister van Verkeer Seebohm, de man die Tsjechisch Sudetenland in een Verenigd Duitsland („Heim ins Reich") opeist. vaartplaats Czestochowa, gelegen in de zo ne die voor Amerikaanse diplomaten is verboden. Verwacht wordt dat hij daar de Poolse primaat, kardinaal Wyszynski zal ontmoeten. De Poolse televisie bracht gisteravond het eerste nieuws van de aankomst met filmbeelden. De kranten kwamen vandaag uit met korte berichten over het „parti culier bezoek". Twee Westduitse televisiecameraman nen, die in opdracht van een Amerikaan se televisiemaatschappij naar Warschau waren gereisd om een reportage te ma ken van het bezoek van Robert Kennedy mochten zaterdag het vliegveld van War schau niet verlaten. De twee cameramannen, hadden geen visa voor Polen. Het van te voren aanvra- gien van visa is in Polen verplicht. Uitverkoop Het is alweer enige tijd geleden, dat de veldslag werd beëindigd en het warenhuis werd gesloten. Ik mag geqn naam noemen omdat ik hiermee in botsing kom met de stelregel: geen reclame in de redactionele kolommen. De overpeinzingen waartoe de opwinding mij aanleiding gaf, die tijdens de aan de sluiting voorafgaande uitverkoop ontstond, spruiten voort uit het ooggetuigeverslag dat mij gewillig door mijn vrouw in kleurrijke bewoordingen werd gedaan. Ik zal haar voor dit bijzondere geval maar herdopen in Kitty. Een vlucht in de anonymiteit heeft meestal alleen maar voordelen. Kitty is een vrouw die alle specifiek vrou welijke eigenschappen in zich verenigt: de goede zowel als de minder aantrekkelijke. De waarheid gebiedt mij dit te zeggen. Ik houd nu eenmaal niet van mooipraterij. Tot die eigenschappen behoort dus ook een sterke voorliefde voor het bezoeken van uit verkopen en markten. Als een normale man tot welk specimen ik mijzelf in alle bescheidenheid acht te behoren, iets ziet dat hem koopwaardig voorkomt, dan is zijn keuze gewoonlijk snel bepaald, soms snel ler dan een flirterig winkelmeisje lief is. Bij de meeste vrouwen is dat anders. Kitty slaat op het punt van talmen, kijken, overwegen en weer neerleggen hetgeen zij in handen heeft genomen, het wereldre cord. Het ergste is, dat zij altijd wil, dat ik meega. Ik heb echter voor zulke gele genheden een vrijwel onuitputtelijke voor raad al of niet geldige excuses tot mijn beschikking, waaruit ik ook voor dit geval een geslaagde keuze deed. Toen ik haar later vroeg hoe lang zij wel in dat droompaleis tot bevrediging van nooit gevoelde behoeften had vertoefd, zei ze zonder met de ogen te knipperen: een half uurtje. Dat maakt dus, vermenigvul digd met vier: zeg twee uur! In zulke dingen is zij nl. zoals de meeste vrouwen volstrekt onbetrouwbaar. En wat heb je gekocht? Ja, zei ze, ik ging eigenlijk alleen om een blouse, die de vorige week f 12,50 kost te, maar waarvoor ik nu f 14,90 had moe ten betalen. Wat ik wel gekocht heb is dit tuinstoeltje, een zonnehoed en een kop en schotel. Met die kop en schotel was het wel een vreemd geval vertelde ze. Het moeilijke van alles was, dat de verkopers(sters) voor deze feestelijke gelegenheid „in bur ger" waren. Kopers en verkopers waren dus één grote cocktail. Ik vroeg aan een meneer, die wat stond rond te kijken hoe veel de kop en schotel kostten. Even zien, zei hij: 98 cent. Ik gaf hem een gulden en kreeg twee cent terug. Daarop verwij derde de man zich naar de uitgang en ging op in de stroom van voorbijgangers. En dan dat stoeltje, zei ze. Ik wilde een groen hebben. Ik klampte weer iemand aan die dit keer naar hij zei werkelijk een ver koper bleek te zijn. U kunt er een meene men die nog in de doos zit, zei hij. Daar op verdween hij. Maar hoe weet ik, dat er een groen stoeltje in zit? dacht ik. Daar om vroeg ik aan een andere meneer, die zich onledig hield met het gadeslaan van de verrichtingen van zijn vrouw, of hij die doos even voor mij wilde openmaken. Ook onder zulke omstandigheden kan een man tonen heer te zijn. Hij deed het dus. Het was een groen stoeltje. Maar toen bedacht ik, dat een onverpakt stoeltje gemakkelij ker is te dragen en ik verzocht hem de doos weer dicht te maken, daar het on verpakt al naast mij stond. De man trans pireerde hevig, maar voldeed aan mijn ver zoek. Daarop kwam de verkoper terug en vroeg aan mijn slachtoffer of hij dat stoel tje in die doos wilde kopen. Ik heb geen stoeltje nodig, was zijn ant woord. Waarom maakt u die doos dan open? wilde de verkoper weten. Deze laat ste zal nooit achter de intrige van deze klucht komen, maar hij nam mijn beta ling in ontvangst. Ik hoop voor de nage laten betrekkingen van het warenhuis dat hij werkelijk een verkoper was. Ongeveer in deze bewoordingen deed Kit ty verslag van haar ervaringen. Daarbij vertelde zij nog, dat zij een bekende zag staan, die tegen zijn vrouw stond te roe pen, dat zijn geld nu op was. Verder een verstokte vrijgezel, die een dubbele naam voert en die in een tros onderjurken stond te graaien. Zij deed maar of zij hem niet zag. Bakken met lippestiften en oogzwart gingen aan haar blikken voorbij evenals de tientallen vrouwen die deze artikelen keurden, probeerden ter plaatse voor wel ke zij bedoeld waren en de per ongeluk doorgebroken stiften nonchalant, weer in de bak gooiden. Ten slotte belandde Kitty bij de Cola- bar. Daar was de enige juffrouw van de zaak, die haar uniformkleding nog droeg. Zij was ook de enige die niets te doen had, want zij stond daar alleen om de dorstige kopers te vertellen dat de Cola uitverkocht was.' Toen Kitty buiten kwam hoorde zij, dat een agent een klein jongetje sommeerde zijn fiets weg te nemen, die daar gepar keerd stond. Wij moeten er geen bende van maken, zei hij Wetenschappen. De Italiaanse kerngeleer de dr. Burno Pontecorvo, die in 1950 uit Engeland naar de Sovjet-Unie vluchtte, is tot volledig lid van de Russische Academie voor Wetenschappen gekozen. Dr. Pontecorvo behoort tot 28 geleerden die op de algemene vergadering van de Academie tot volledig lid zijn ge kozen. Record. Een Amerikaans straal-verkeers- vliegtuig dat met 88 passagiers van San Francisco over de Pool naar Engeland vloog, heeft een nieuw record gevestigd door de vlucht af te leggen in negen uur en dertig minuten. Het toestel land de met een rugwind van ongeveer negentig kilometer twee uur en een kwartier vóór de vastgestelde tijd op het vliegveld van Londen. Het vorige record was 9 uur en 43 minuten. Sport en spel. De Japanse minister belast met de zorg voor de Olympische Spelen, Eisakoe Sato, heeft zaterdag zijn ontslag gevraagd om kandidaat te kunnen staan voor de verkiezing op tien en elf juli van een voorzitter der liberaal-demo cratische (regerings) partij die auto matisch premier wordt. Museum. De woning van de onlangs over leden premier van India, Nehroe, zal een museum worden. Premier Sjastri heeft zaterdag verzocht of iedereen zowel Indiërs als buitenlanders die foto's of brieven van premier Nehroe bezitten deze willen sturen aan Nehroe'» dochter, Indira Gandhi. Difterie. De plaats Pallasca in het noorden van Peru wordt geteisterd door een difterie-epidemie. De afgelopen twee dagen zijn 36 kinderen aan de ziekte gestorven. Trambotsing Zaterdagmiddag zijn in Ham burg bij een botsing tussen twee tram» zestien mensen gewond. Paleis. Tweehonderd kilometer van Da mascus is een 1250 jaar oud paleis ont dekt. Het paleis, dat in het Al-Zamir- gebied ligt stamt uit de tijd van de vorst Omayad Khalifa Al-Walid ben Abdel- malik, die regeerde van 705 tot 715. Rassenstrijd. Bij nieuwe gevechten tussen negers en Indiërs in Brits-Guyana is een neger gedood en zijn negen mensen gewond. De veiligheidsstrijdkrachten in het betrokken gebied zijn in staat van alarm gebracht.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3