Velsen boekte in een bijzondere „Olympiade" tal van successen Grote trek" maakt dat er iets mis is met de Eeuwige Stad felsen (Holland) Sportuitwisseling Bergisch Gladbach-Velsen Jeugdelftal maakte Duitsers met 9-3 in voor twee ex-SS-ers Bibliotheekrüine en afwezigheid van concertzaal zijn symptomen Negers en nazi's betoogden tegelijk in Washington Tien en vijf jaar Stadtmoimschoft Het stadion in Bergisch Gladbach deed zondagavond even denken aan een echte Olympiade, toen bij de „Sieger- ehrung", met welke ceremonie de „Kreissportwoche des Rheinisch-Ber- gischen Kreises" werd afgesloten, de verscheidene zegevierende deelnemers telkens op het bekende „schavotje" met de drie treden mochten plaatsnemen, om hier hun prijs uit handen van Landrat prof. dr. H. Gürg in ontvangst te kun nen nemen. En het was voor de vele aan wezige Velsenaren een niet geringe vol doening, dat bij deze plechtigheid zo dikwijls het „Velsen, Holland!mocht worden vernomen. Hetgeen dus inhoudt dat ook de derde uitzending voor de leden van de diverse Velsense sportver enigingen een groot succes is geworden. Zo werd zaterdagmiddag door de voet ballers een eervol gelijk spel (4—4) be vochten tegen een fanatiek „Mannschaft *09 Bergisch Gladbach", nadat de Velse naren er zelfs in waren geslaagd een 2-0 achterstand in een 2-3 voorsprong om te zetten. En het jeugdelftal deed het zondagmorgen nog beter, door op een vrijwel onbespeelbare zandvlakte met 3-9 de „A-Jugend Jan Wellem *05" in ditzelfde zand te doen bijten. Voorts eindigden de judokas van „Dschen Dui" uit Santpoort als eerste in een internationaal toernooi en won Gea Blok van „Suomi" de 100 m hardlopen in de fraaie tijd van 12.9 sec., waarmee zij het clubrecord heeft geëvenaard. Haar clubgenoot A. Blok wenste hierbij niet achter te blijven, zodat hij de 800m voor zijn rekening nam in 1.55.4 min. Homogeen team Acticiteiten van zondag U it gestrekt Officiële sluiting Hoogovenarbeider ademde kolendamp in SlittiiBR P»ilrai(h»r Str-S» i Kogelstoten: 4. mevrouw Koeten-Blec- kers, 7.56 m. 4 x 100 m estafette: 1 Velsen, 55.5 sec. tallen vervolgens nogmaals hun aanhang tot juichen hadden gebracht Demmers voor Velsen eindigde de wedstrijd met 44. Wel mag even worden opgemerkt, dat de scheidsrechter een zonderlinge op vatting van de buitenspelregels bleek te huldigen, welke toevallig steeds in het na deel van Velsen werd uitgelegd. Andere resultaten van zaterdag waren een eveneens gelijk eindigende schaakont moeting (5J45'/i) en bij de driekamp: dames-junioren, 3. Gea Blok, met 1743 pnt.; veteranen-heren, A. Koet, die met 1434 pnt de eerste plaats moest delen en jongens B: B. van der Werff, met 1354 pnt. Deze eerste dag werd daarop besloten met een uitbundig gevierd „verbroederings feest", dat nog werd bezocht door de heer J. Veenstra en de burgemeester van Ber gisch Gladbach, de heer H. Fröling. De heer Veenstra gaf hierbjj te kennen uit de heersende feeststemming tot zjjn grote voldoening te mogen concluderen, dat de sport inderdaad tot verbroedering aan leiding geeft. H(j hoopte dan ook dat deze nieuwe generatie in staat zou blijken een 'AURTCH (DPA) In Aurich (Neder- Saksen) zijn gisteren twee voormalige SS- leiders wegens massamoord op joden tij dens de Tweede Wereldoorlog tot langdu rige gevangenisstraffen veroordeeld. De voornaamste beschuldigde, de 53- jarige arts dr. Scheu, werd wegens me deplichtigheid aan moord op meer dan 200 mensen tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een andere beklaagde, de 61- jarige Karl Struve (voormalig SS-Haupt- sturmführer), kreeg vijf jaar gevangenis straf. De openbare aanklager had voor beiden levenslange gevangenisstraf geëist. Met uitzondering van drie kwartier op onthoud aan de grens, omdat een der deelnemers zijn pas in Velsen had achter gelaten, is de heenreis bijzonder vlot ver lopen. Het gezelschap stond onder leiding van de heren J. Bakkum, C. van Overeem en J. Smit, die namens de Velser Sport stichting de honneurs hebben waarge nomen, waarbij het gemeentebestuur werd vertegenwoordigd door de gemeentesecre taris, de heer J. Veenstra. In Bergisch Gladbach werden verscheidene deelnemers opgewacht en hartelijk begroet door hun „pleegouders", die zich voor een gastvrij onderdak hadden aangemeld, terwijl een ander deel van het gezelschap in het „Jugendheim" werd ondergebracht. Voor hen, wier aanwezigheid niet direct in sporthal of stadion was vereist, werden diverse interessante excursies georgani seerd, onder meer naar het fraai gelegen stadje Altenberg, welks dom even oud is als die van Keulen en dat voorts over een attractief recreatiepark beschikt, compleet met sprookjestuin en waterorgel. Zoals reeds gemeld vond in het stadion de ontmoeting plaats tussen „Mannschaft '09 Bergisch Gladbach" en 'n elftal, dat was samengesteld uit spelers van Stormvogels, VVB, Waterloo, WIJ en VSV. Dit bleek een uiterst homogeen team te zijn, dat de indruk wekte van een reeds lang bestaan de formatie. In het begin werden zij echter volkomen door de Duitsers overspeeld en het was aan de uitzonderlijk goede vorm van keeper Dick van den Boogaard te danken, dat de snel opgelopen achterstand tot slechts 20 bleef beperkt. Luide aan gemoedigd door de Velsense aanhang versterkt met de nodige krachttermen van een in Bergisch Gladbach wonende Neder lander, die hiermee bewees zijn moeder taal nog lang niet te zijn vergeten werd het initiatief door de Velsenaren overge nomen, hetgeen binnen de tien minuten resulteerde in een 23 voorsprong. Dank zij treffers van Nat, Kiewiet (met een fraai vleugelschot) en Langbroek. Na de rust werd het weer gelijk en omdat beide elf- dergelijk goede verstandhouding te con tinueren. De tweede dag zijn de deelnemers op verscheidene plaatsen actief met hun sportbeoefening bezig geweest, waarbij des morgens om tien uur het jeugdvoetbal elftal van Velsen voor een triomfantelijke inzet zorgde. Zoals hierboven reeds gemeld gaf het enthousiast spelende team zijn Duitse tegenstander met 3—9 geen schijn van kans. De waarlijk abominabele toe stand van het terrein moet waarschijnlijk worden toegeschreven aan de Duitse me thode van sportveldaanleg, waarbij eerst wordt gezorgd voor moderne inrichting en bouw van kleedhuis en kantine, om pas daarna over te gaan tot de accommodatie van het terrein. Judo In de turnhal van de Realschool in Ber gisch Gladbach betraden de judoka's van „Dschen Dui" uit Santpoort de mat, waar bij zij al direct de strijd moesten aanbin den tegen het sterke plaatselijke team. Door een 31 overwinning plaatsten zij zich in de finale, met als tegenstanders de judoka's van Porz. Deze werden vlot met 84 geslagen, zodat „Dschen Dui" in Het Velsense elftal, dat een eervol gelijk spel bevocht. Heren-junioren Hoogspringen: 1. Wim Werff, 1.70 m. 100 m hardlopen: 1. Wim Werff, 12.1 sec. 800 m hardlopen: 1. K. van der Oord, 1.59.3 min. Kogelstoten: 5. W. Marinus, 8.89 m. Speerwerpen: 6. W. Marinus, 34.70 m. Heren-senioren 400 m hardlopen: 2. K. Lieuwen, 52.3 sec. 800 m hardlopen: 1. A. Blok, 1.55.4 min. 100 m hardlopen: 5. K. Lieuwen, 11.7 sec. 3000 m hardlopen: 5. J. Boemer, 9.59.6 min. Discuswerpen: 3. P. Koeten, 34.20 m; 5. G. van der Poll, 30.90 m. Speerwerpen: 4. H. Keizer, 50.56 m. (Van onze correspondent) Als toerist zult u het niet merken. Maar er is iets mis met de goede stad Rome. Het is niet gemakkelijk er achter te ko men, waar de fout schuilt en of er ook iets aan gedaan kan worden. Maar de symptomen kan elke goedingelichte Ita liaanse journalist, vooral wanneer hij geen Romein is en dus niet door liefde tot de stad wordt verblind, gemakkelijk opsom men. We noemen er hier een paar. Rome is ongetwijfeld een wereldstad. Twee-en-een-half miljoen inwoners (het zullen er eerder meer dan minder zijn, maar niemand weet het precies) geven een stad recht op die titel. Maar er ont breekt wel een en ander aan. Er is geen concertgebouw. Sedert Mussolini in een van zijn meest „imperiale" ogenblikken bevel gaf het graf van keizer Augustinus te zuiveren van „overwoekerende bouw sels", wat betekende, dat een hele stads wijk werd gesloopt en het uitstekende, wegens zijn acoustiek vermaarde concert gebouw (onder welks gewelven Augusti nus en tal van andere keizers toen hun graf hadden) moest verdwijnen, is het or kest van Santa Cecilia dakloos. Een tijdlang waren er concerten in een grote bioscoop. Daarna werd een oud en bijzonder mooi theater gebruikt, dat to taal ongeschikt bleek en nu moet men de concertzaal van het Vaticaan huren, een verre van ideale zaal, maar wel een erg dure. In 1950 werd het terrein aangewe zen, waar „binnenkort" de concertzaal zou komen. Daarna heeft men er niets meer van gehoord en in de laatste jaren kibbelt men er over, of misschien een an der terrein niet meer geschikt' zou zijn. Rome bezit een heel groot aantal bi bliotheken en daaronder neemt de „na tionale bibliotheek", de grootste van Ita lië en een der grootste ter wereld, een ereplaats in. Maar het eeuwenoude ge bouw, waar de miljoenen boeken zijn on dergebracht, staat al jaren op instorten. Er mogen geen boeken meer bij en. lezers worden niet toegelaten met uitzon dering van enkele honderden bevoorrech te hoogleraren, Italiaanse en buiten landse geleerden van naam. Die zitten daar dan in de hoop, dat het plafond en de vloer nog weerstand zullen bieden tot zij uitgelezen zijn. Studenten, die toch in de eerste plaats behoefte hebben aan een welvoorziene bibliotheek kan men niet toelaten. Er is al een jaar of acht ge praat over de nieuwe bibliotheek en waar zij zal moeten komen. Laat ons hopen, dat zij werkelijk eenmaal zal worden ge bouwd. Er is iets op komst. De grote moeilijkheid is, dat Rome de niet onaardige schuldenlast heeft van 507 miljard lire (zowat drie miljard gulden). In de loop van '64 komen daar nog 84 mil jard lire bij. En verder ontbreken nog 182 miljard lire „onzichtbare schulden", d.w.z. de kosten van openbare werken: aanleg van straten, riolering, enzovoorts die dringend nodig zijn, maar waar men geen aannemers voor kan vinden. De schuldenlast is dus eigenlijk 771 miljard lire. HET JAARLIJKSE tekort was tien jaar geleden 15 miljard en men vond dat al erg veel. Het is nu 84 miljard en het zal nog wel toenemen. Dat komt niet alleen om dat er veel te veel goedbetaalde ambtena ren zijn: 22.257 direkt van de gemeente afhankelijk en nog binnen 20.000 vxan gemeentelijke bedrijven. Hiervoor zijn allerlei andere redenen. Geen stad ter wereld heeft zoveel oude gebouwen: vele honderden kerken en kloosters. Verder is er een dubbel diplomatiek korps, wat aan een stad hoge eisen stelt, en waarvoor niets wordt terugbetaald, om dat diplomaten geen belasting betalen. Het zelfde geldt ook voor enkele duizenden per sonen, die werkzaam zijn bij de FAO (Food and Agriculture Organization) van de Verenigde Naties en voor een heirle- ger priesters. Dat alles zou misschien nog kunnen worden ondervangen, hoewel het natuurlijk een verhoogde belastingdruk betekent voor de nietbevoorrechte burger Maar daar komt bi], dat deze wereldstad vrijwel geen industrie heeft. Rome is een stad van ambtenaren, kleine ambachtslui, neringdoenden en patriciërs, die echter vaak gedomiliceerd zijn in een of andere kleine gemeente, waar zij een kasteel of landgoederen bezitten en.gemakkelijker de belastingen kunnen ontduiken, wat hier een soort nationale sport is. Maar de ware oorzaak van alle ellen de is, dat Rome veel te groot is. Zeker er bestaan volkrijker steden dan Rome. Londen, New York, Moskou, Tokio, zelfs Parijs hebben veel meer inwoners. Maar wij bedoelen „groot" in een andere zin De op één na grootste stad van Italië, Milaan, besloot 15.000 ha. Rome strekt zich uit over 180.000 hectaren (anderhalf maal de provincie Utrecht). Op enorme afstanden van het centrum ontstaan hier en daar wat klusjes huizen, soms abusie velijk gebouwd, soms legaal. En de gemeen te moet er voor zorgen, dat al die verre voorsteden bestrating krijgen en riolering en openbare vervoermiddelen en een verre politiepost en verlichting, gas, drinkwater, enzovoort. Zelfs voor een stad met zeer rijke in komsten uit de belastingen zou dit onmo gelijk zijn, terwijl Rome, zoals wij zagen toch al beperkte inkomsten heeft. Per jaar kosten die nieuwe buitenwijken 35 miljard lire en omdat daar doorgaans arme men sen wonen, die van alle belastingen zijn vrijgesteld, is dat een louter passieve uit gave. In die verre voorsteden vestigen zich immigranten uit alle delen van Italië, maar voornamelijk uit het zuiden. Zo iets gaat heel eenvoudig in zijn werk. Er wordt er gens gebouwd (in Rome wordt altijd en overal gebouwd, ook al staan er tiendui zenden woningen jarenlang leeg. Die ko men straks wel aan de beurt wanneer d» stad aan de vier of vijf miljoen toe is). De metselaars en andere bouwvakarbei ders komen van heinde en ver met auto bussen en treintjes. Zij staan voor dag en dauw op en moe ten soms drie, vier uur reizen voor z» aan het werk kunnen gaan. Al gauw gaan zij dan slapen in de in aanbouw zijnd» panden. Op een goede dag zegt de aan nemer of iemand anders tegen hen: „Daar of daar kun je een stukje grond krijgen", bijna voor niets en op afbetaling. Dan gaat de man in zijn vrije tijd op eigen gelegenheid een huisje bouwen met goed koop nieuw materiaal, of beter nog met materiaal van slopingen afkomstig.Het lapje grond en het nieuwe huisje liggen altijd dichtbij een weg of pad. De metse laar laat nu zijn gezin overkomen en al gauw koopt hij op afbetaling een brom fiets of Vespa (de kleine Fiat volgt la ter wel), waarmee hij in tien minuten of een kwartier de plaats bereikt, waar da stad als een immens gewrocht van ce ment aanrukt. Heeft de eigenaar van de grond op die manier aan de rand van zijn bezit een stdk of twintig gezinnen een vrij goedkoop huisje bezorgd, dan heeft hij uit stekende zaken gedaan. Het wordt nu een klein centrum. Er komt een winkeltke en al gauw moet de gemeente bijspringen met gas, water en wat dies meer zij. Op dat ogenblik is de grond, die on vruchtbare grond, waar hoogstens wat schapen kunnen grazen, een fortuin waard. De eerste „riante" paleisjes beginnen er te verrijzen. De oudste bewoners, zelf immers metselaars of althans mensen uit het bouwvak, beginnen op hun slechtge- houwd krotie een eerste, sums een twee de verdiening te bouwen, die zij verhu ren aan nieuwe immigranten uit hun ge boortestreek. Per iaar vestigen zich in Ro me 180 000 nieuwelingen. En de gemeen te Rome moet dan maar voor de kosten ondraaien. Langs de grote heirweeen. die in alle richtingen van Rome uitstralen, vindt men tientallen van dergelijke satel- lietstadies. tien. twaalf kilometer en meer uit de hehomvde kom. Maar het is alle maal ..Rome". Finds kort begint men zich rekenschap te geven van deze ongewenste toestand en er gaan van tiid tot, tiid stemmen op om het grondgebied der gemeente krach tig te besnoeien en rondom Rome een der tig. veertig andere gemeenten te stich ten. Als dit ooit. gebeurt, dan zal de stad misschien e«m stadium h°re'ken. waarin de schuldenlast niet meer toeneemt. Gea Blok op het erepodium, rechts van haar Tineke Blok, die derde werd. Geheel links de burgemeester van Bergisch-Gladbach. dit toernooi met fraaie cijfers als over winnaar eindigde. Atletiek Onderwijl werden in het stadion van Bergisch Gladbach de verschillende atle tiekwedstrijden gehouden, waarbij Velsen zich allerminst onbetuigd heeft gelaten. De Nederlandse successen luidden als volgt: Dames-junioren 100 m hardlopen: 1. Gea Blok, 12.9 sec.; 3. Tineke Blok, 13.3 sec. Verspringen: 2. Gea Blok, 4.59 m; 4. Ti neke blok, 4.39 m. Discuswerpen: 3. M. Snyders, 19.50 m. Kogelstoten: 4. M. Snyders, 7.21 m; 6. E. de Gelder, 5.51 m. Dames-senioren 100 m hardlopen: 2. Ilja Laman, 12.9 sec.; 3. Ida Helbers, 13.7 sec. Verspringen: 2. Ida Helbers, 4.69 m. Discuswerpen: 2. mevrouw Koeten- Bleckers, 27.39 m. Bij de officiële prijsuitreiking ontvingen zij allen een origineel uitgevoerde oorkon de, waar een lauwertakje aan was be vestigd, plus een smaakvol samengesteld draagrozet met de trotse vermelding: „Dem Sieger". Deze sportweek werd officieel afgesloten in hotel „Bergischer Löwe" met een diner voor de plaatselijke autoriteiten en enige genodigden. De vertegenwoordigers van Velsen waren hier de heer en mevrouw Veenstra en de heer C. van Overeem, ter wijl van Duitse zijde onder meer aan wezig waren de burgemeesters van Ber gisch Gladbach en van Odenthal, de heren H. Fröling en E. Koch; Landrat prof. dr. H. Gürg; de directeur van de Keulse sporthogeschool dr. P. Schwartz; Kreis- direktor dr. E. Schultissec en majoor G. Eider, als plaatselijk commandant van de Bundeswehr. De eerste spreker was Landrat H. Gürg, die in het bijzonder de Nederlandse gasten hartelijk welkom heette, om daarbij de hoop uit te spreken dat zij de beste her inneringen, aan dit sportieve evenement naar „Das schone Holland" zouden mee nemen. Dergelijke ontmoetingen zijn im mers in staat de mens weer te laten ge loven in alles wat goed is en het hart ver heugt. De burgemeester van Bergisch Gladbach was er eveneens van overtuigd dat der gelijke contacten tot een betere verstand houding tussen de volken moeten leiden, vandaar dat hij er naar had gestreefd deze sportweek een internationaal karakter te verlenen. Zo slecht was het terrein bij de jeugdvoetbalwedstrijd, dat een ge vallen speler direkt aan bloedende beenwonden moest worden verbonden. Op zjjn beurt werd er door de heer Veen stra aan herinnerd, dat er sinds 1958 reeds vriendschappelijke contacten tussen Ber gisch Gladbach en Velsen worden onder houden, waarbij niet alleen de gemeente besturen, maar ook de burgers worden betrokken. Met het oogmerk om van on deren af te beginnen aan de opbouw van een vreedzame samenleving tussen de vol ken, welke met de huidige internationale spanningen nog altijd noodzakelijk blijkt. Spreker was er aldus eveneens van over tuigd dat deze idealen door de huidige sportontmoeting ten zeerste zijn gediend en namens het gemeentebestuur van Velsen dankte hij de gastheren dan ook hartelijk voor de gulle ontvangst van de Velsense sportdelegatie en de hierbij ondervonden vriendschap. Namens de Velser Sportstich ting werd hier tenslotte door de heer C. van Overeem eveneens een kort woord van dank aan toegevoegd. De terugreis verliep daarop even voor spoedig als die van de vorige dag, waarbij de stemming nog werd verhoogd door het grote aantal onderscheidingen, dat in triomf naar Velsen werd meegevoerd. Bij het einde van de sportdag ver zamelden alle prijswinnaars zich bij het erepodium. Een zestigjarige arbeider, wonende in Uitgeest, ademde zondag bij het ledigen van de stofzak van Hoogoven 1 in IJmui- den koolmonoxyde in. Zijn toestand maak te opneming in het Rode-Kruisziekenhui* te Beverwijk noodzakelijk. Vanmorgen baarde zijn toestand geen ongerustheid. WASHINGTON (AFP). Zondagavond hebben enkele honderden leden van de extremistische negerorganisatie „Congres voor rassengelijkheid" een fakkeloptocht gehouden voor het Witte Huis en vrij heidsliederen gezongen. Op enkele meters afstand stond een vijftiental leden van de „Amerikaanse na zipartij" in bruine hemden, gelaarsd en hakenkruisbanden om de armen. Een grote politiemacht hield de betogers in het oog. Incidenten deden zich niet voor.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5