Ster van Tsjombe rijst zeer snel in het chaotische Kongo HET WEER Telstar wil Jack Mansel als nieuwe oefenmee ster Minister Andriessen wijzigt prijzen Laatste militairen van VN hebben land nu verlaten Voor modieuze dames- en teenerkleding Wormen in water van legerplaats Prinses Irene vertrokken Engels toptrainer die al een seizoen bij Blauw Wit werkzaam was Jos Coler hevig verontwaardigd Oceaanzwemster zoek geraakt bij Laren Postzegelautomaten leveren boekjes Zuster van Castro Politie beschermt breekt met regime zwemmende negers sWMORRIS "êeforeyou êuy! Het woord is aan FALCON REGENJASSEN Westenwind Aan het strand Critiek op houding amateurs bij de T elstar-fusies De Gaulle in oESensieS pagina 3 Tour de France pagina 11 In de krant van heden: BARTEUORISST^ HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 49e JAARGANG NUMMER 198 DINSDAG 30 JUNI 1964 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I 1 T 1 O l 1 T IT T Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. XXX Vil. X V-/1 V_r" X \JL JL XXL Abonnement per week 75 cent per kwartaal Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post 10,25. - Losse DAGBLAD VOOB VE LSE N-IJMU ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING SLmTo'. Mm Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Cicero: De ziel is in het lichaam als In een vreemde woning. Verwachting tot morgenavond: Koel weer met een matige, af en toe krachtige wind, in hoofdzaak tussen west en noordwest. Half tot zwaar bewolkt met hier en daar een bui. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een depressie bij IJsland trekt naar het noorden van de Noordzee en veroorzaakt morgen enkele buien en een te koude wind tussen west en noordwest. Middagtemperaturen 15 a 16 graden. Zeewater 15 graden. Vooruitzichten: De eerste julidagen zal het weer onbestendig en te koel zijn. Met weinig meer publieke belangstel ling dan enige klassen vol kinderen, die toevallig de luchthaven bezichtigden, is prinses Irene vergezeld van haar se cretaresse mejuffrouw Carmen Soler vanmorgen om half elf van Schiphol naar Madrid vertrokken. Koningin Juliana deed haar dochter uit geleide, maar het afscheid had plaats in de VIP-room van de intercontinentale wachtkamer, waar ook prinses Irene's vriendin Petra Brussaard en namens prin ses Armgard kolonel Pantsoulidchev aan wezig waren. Prinses Irene vliegt met een door de K.L.M. van de Finnair gecharterde Cara- velle. Telstar is in onderhandeling met de Engelse trainer Jack Mansel, als opvolger van de oefenmeester Toon van den Enden, die aan het eind van het afgelopen seizoen zijn ontslag by de Velser semi-profclub aanbood. Mansel is een van Engelands top- trainers. Hij was reeds eerder, by Blauw Wit, In ons land werkzaam. De 36-jarige Mansel is momenteel nog verbonden als trainer aan Sheffield Wed- „Wij nemen het hoog op.dat zijn de woorden van de heer Jos Coler, de voorzitter van de sectie betaald voetbal over de gespannen toestand, die in de boe zem van de KNVB is ontstaan door de halsstarrige houding, die de amateurs aan nemen ten opzichte van de semi prof clubs, die bereid zijn een Telstarfusie aan te gaan. „Er is ons zwart op wit beloofd", aldus de heer Coler, „dat de amateurs van deze semi profclubs zo hoog mogelijk geklas seerd zullen worden". Morgenavond verga dert het bestuur van de semi profs, zater dag vergaderen de secties. Een scheuring in de KNVB is niet denkbeeldig. De heer Colen beschuldigt de amateurs van woord breuk. Hun belofte was, dat de amateurs van de semi profclubs, die tot een fusie bereid zijn, een plaats krijgen in de ama teursectie, die hun rechtens toekomt. Het staat zwart op wit in de notulen. Nu staan wij voor schut, in Haarlem, in Den Bosch, in Groningen waar we toezeggingen heb ben gedaan, waar gemeentebesturen, Ge deputeerde Staten bereid zijn tonnen op tafel te brengen. nesday, de vereniging waar Vic Bucking ham, de vroegere trainer van Ajax, mana ger is. Er zijn daar strubbelingen ontstaan, die hebben geleid tot een mogelijk vertrek van Buckingham en tot de overgang van Mansel naar Telstar. In het seizoen 1961/62 was hij ook reeds in ons land werkzaam. Bij Blauw Wit stuitte de Engelse oud- internationaal hij speelde verschillende malen als voorhoedespeler in het nationale team op verzet van de ledenraad. Zijn ideeën werden daar te revolutionair ge vonden. Toch zijn verschillende leiding gevende Blauw Wit-mensen ook thans nog overtuigd van zijn grote klasse. Mansel bracht het 4-2-4 systeem bij de Amster dammers op de goede wijze in praktijk. Hij bracht de ploeg op de derde plaats op de ranglijst en verkreeg er deelname mee aan de intertotocompetitie. Om naam te maken als trainer was Mansel in 1961 naar ons land gekomen. Bij de proef, die hij maakte om zijn werkver gunning te krijgen was men van KNVB- zijde vol lof. In de praktijk is die lof slechts toegenomen. Mansel heeft zich enthousiast van zijn taak gekweten. Hij had een uitstekend contact met de spelers, die zijn vertrek bijzonder betreurden. Hij kreeg bij Blauw Wit de naam van een jong en energiek trainer met moderne opvattin gen en een grote dosis mensenkennis. Na iedere wedstrijd zond hij rapporten op naar de KNVB over het verloop van de wedstrijden en over de prestaties van de spelers. In het seizoen dat hij Blauw Wit trainde maakte hij van Petterson (die pa« van EDO afkwam) en van Althof Neder lands elftalspelers. De onderhandelingen, die Telstar met Mansel heeft gevoerd, verkeren thans in een vergevorderd stadium. Tot een defi nitieve overeenstemming is men overigen» nog niet gekomen. De medische staf van de legerplaats Crailo bij Laren is gisteren gealarmeerd door de ontdekking van wormpjes op de bodems van een aantal witte wasbakken van het kamp. De militaire gezondheidsdienst zal van daag nog een onderzoek instellen naar de herkomst, omvang en gevaar van de ge constateerde invasie. Het staat nog niet vast, dat de wormp jes uit de kranen zijn gekomen. De mo gelijkheid, dat de diertjes uit de afvoeren omhoog zijn gekropen, wordt niet hele maal uitgesloten. realiteit, dat het land een sterke man no dig heeft. Het ligt echter in de aard van de politici in Kongo om daarbij in de eerste plaats aan zichzelf te denken. Bij het vele stuivertje wisselen in de regering is in de loop van de jaren een aantal lei ders op een zijspoor gerangeerd. Het zijn deze politici die thans een gooi doen naar de macht. De voornaamste onder hen is de meubel handelaar Moishe Tsjombe, leider van de in Katanga sterke Conokot-partij en ex- premier van Katanga, een man die tij dens de Belgische heerschappij de reputa tie had de enige Kongolese miljonair te zijn. Een man die zich tijdens de Katan- gese afscheiding vijanden gemaakt heeft, maar wiens kwaliteiten men nu in Kongo begint te waarderen. Toen hij vorige week na een vrijwillige ballingschap van meer dan een jaar naar Leopoldstad terugkeer de, werd hij daar uitbundig ontvangen. (Vervolg op pag. 3, le kolom) De aspirientjes worden goedkoper, maar het café-restaurantbezoek en het nemen van autolessen worden duurder. Een en ander is het gevolg van een aantal prijsmaatregelen die minister An driessen (Economische Zaken) vandaag heeft aangekondigd. Overleg met de farmaceutische industrie heeft er toe geleid dat met ingang van morgen de prijsverhogingen in de sector pijnstillende middelen, die in het begin van dit jaar plaats vonden voor ongeveer de helft ongedaan worden gemaakt. Aspi rines werden toen ongeveer tien cent per buisje duurder. Een andere ontwikkeling op het prijzen- front is dat aan de Horecabedrijven een tariefsverhoging van maximaal 1,5 percent is toegestaan wegens stijging van hun externe kosten in 1964. Bij bedragen be neden de f 10 mag de prijsverhoging op vijf cent, bij bedragen boven de 10 op een kwartje naar boven worden afgerond. Bij de besprekingen met de Horecaver- tegenwoordigers heeft minister Andries sen duidelijk uit laten komen, dat hij niet kan tolereren dat door individuele ondernemers van het prijsbeleid wordt afgeweken, zoals in het verleden is voor gekomen. Voor deze zomer kondigde de minister in dit verband een uitgebreid controle-onderzoek aan. Minister Andriessen heeft voorts beslo ten tot een wijziging van de prijzen beschikking voor de autorijschoolhouders. Krachtens deze beschikking moesten de autorijschoolhouders hun tariefsverhogin gen terugbrengen tot een maximum van drie percent. Wegens de gewijzigde aard van het rij-examen en de gestegen ben zineprijs heeft de minister de maximale prijsverhoging van 3 percent nu veran derd in zes percent. Tenslotte zijn ook de prijsbeschikkingen voor metselbakstenen en voor rijwielstal lingen opgeheven. De baksteenindustrie heeft toegezegd hun prijzen op het hui dige niveau te handhaven, terwijl de rij wielstallingen het dagstallingstarief met 2 a 3 cent mogen verhogen. Robert Kennedy, de Amerikaanse minister van Justitie, en zijn echtge note, Ethel, zijn door de Polen enthou siast ontvangen. De daken van de auto's waarin zij rijden moeten het daardoor menigmaal ontgelden. Ken nedy klimt namelijk bij voorkeur op een autodak om zijn toespraken te houden. Zondag bezweek het dak van de Cadillac van de Amerikaanse ambassade. Maandag liepen de daken van twee Russische auto's zware deuken op. Mevrouw Kennedy klimt hier op het dak van de auto. Of dat haar hield vermeldt het verhaal (nog) niet. (Van onze correspondent) BRUSSEL. De eerste Kongolese republiek, die in 1960 met kunst en vliegwerk door de Belgen uit de grond werd gestampt, is een roemloze dood gestorven. De vierde verjaardag van de onafhankelijkheid en tevens van de eerste republiek zal niet eens meer ge vierd worden. De laatste V.N.-militairen zijn uit het land vertrokken. Het einde van de wankele staat is be spoedigd door het referendum over de De grenswacht van de koninklijke mare chaussee in Zundert heeft gisteren een 21- jarige uit Hengelo afkomstige militair aan gehouden, die zich al langer dan een jaar aan zyn dienstplicht heeft onttrokken en dus als deserteur moet worden aangemerkt. De Russische kosmonaute Valentina Teresjkova, die onlangs in het zieken huis het leven heeft geschonken aan een dochter, is gisteren met haar baby naar huis gegaan. Moeder en kind werden afgehaald door een trot se echtgenoot en vader, de kosmonaut Adrian Nikolajef. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 9 Uit het binnenland 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 13 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Radio en t.v-7 Kunst 7 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 72, 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's De Amerikaanse lange-afstandzwemster Britt Sullivan, die wilde trachten zwem mend de Atlantische Oceaan over te ste ken, wordt in de buurt van Long Island (New York) vermist. Naspeuringen met vliegtuigen zijn zonder resultaat geble ven. In het zeegebied waar de 29-jarige zwem ster, gehuwd en moeder van een kind, vermist wordt heeft men haaien gesigna leerd. Zij zou op gezette tijden aan boord van een volgboot rust nemen,doch dez» is haar spoor bijster geraakt. In verband met de invoering van de nieuwe posttarieven op 1 juli zal de PTT driehonderd nieuwe automaten voor post zegelboekjes plaatsen. Een boekje van een gulden bevat zes zegels van vijftien cent en twee van vijf cent of tien van ze ven cent en twee van vijftien cent (vijf tien cent briefport: zeven cent drukwerk). De briefkaartautomaten zullen voor een kwartje twee briefkaarten van tien cent en een van een stuiver gaan leveren. MEXICO (AFP) Juana Castro Ruz, een zuster van Fidel Castro, heeft politiek asiel in Mexico gevraagd. Ze heeft in een verklaring voor de Mexicaanse televisie openlijk gebroken met het Cubaanse be wind. Ze zei onder andere dat er op het ogen blik 75.000 politieke gevangenen op Cuba zijn, die zeer wreed behandeld worden. Hoewel het bezoeken van kerken op Cuba Tsjombe grondwetswijziging. In feite kan men niet spreken van een wijziging omdat tot dus ver de Kongolese staat gefundeerd is ge weest op de zogenaamde „loi fondemen- tale", geheel door Belgische juristen in el kaar gezet. De regering van de huidige premier Adoela is de geestelijke vader van de eerste werkelijk Kongolese grondwet. De regerimg-Adoela heeft zojuist haar ontslag gevraagd. President Kasavoeboe heeft die aanvrage aanvaard. Het kabinet blijft de zaken behartigen totdat een nieuwe informateur is aangewezen. De president heeft aangekondigd het parle ment te zullen ontbinden. Blijkens de eerste uitslagen uit Leopold stad heeft 87 percent van de kiezers zich uitgesproken voor de voorgestelde consti tutie. In een Europees land zou dit een ver steviging van de regeringspositie beteke nen. Dit is echter niet zo in Kongo. In de laatste drie dagen zijn alle toch al als droog zand aan elkaar hangende coalities in de regeringsploeg uit elkaar gevallen. Het huidige politieke klimaat in Leopold stad vertoont veel overeenkomst met dat van vóór de onafhankelijkheid. Er heerst politieke chaos, een toestand die tot bloe dige botsingen kan leiden. Nu. meer dan ooit, beseffen de weinige politieke leiders met enig begrip voor de met verboden is, worden allen die er heen gaan beschouwd als vijanden van het bewind. Een groot aantal priesters en re ligieuzen is het land uitgewezen. Juana Castro, die zegt nog maar enkele dagen uit Cuba weg te zijn, verklaarde dat mannen uit Zuid-Amerika in Cuba wor den opgeleid voor ondermijnende activiteit in hun landen en dat uit Cuba wapens naar Zuidamerikaanse landen worden ge stuurd. Castro's zuster heeft verder gezegd, dat er op Cuba groepen zijn, die het huidige bewind willen omverwerpen. Zij zijn even wel niet talrijk genoeg om een einde te maken aan het bewind van Castro, dat gesteund zou worden door duizenden Rus sische soldaten. Advertentie ST. AUGUSTINE (Florida) (AP) Meer dan tweehonderd politie-agenten, waarvan sommige politiehonden aan de lijn hielden, hebben eèn dertigtal neger demonstranten begeleid bij het baden in St. Augustine in de Amerikaanse staat Florida. De politiemannen baanden zich een weg door een rij blanke tegenstanders van de integratie en liepen in uniform het water in. Daar vormden ze een beschermende ring rond de demonstranten. De blanken doorbraken de ring van politieagenten en joelden en treiterden. Ongeveer honderd toeschouwers aan het strand betuigden hun bijval. Na ongeveer een half uur kwamen de betogers het water uit en verlieten onder politiebewaking het strand. Er deden zich geen incidenten voor en niemand werd gearresteerd.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1