Irene's echtgenoot zou Franco met geweld willen verdrijven Dubieuze onthullingin serieus Engels dagblad Tsjombe is nu informateur Janssen won in de Tour Museum Boymans verwerft elf kandinsky's voor ruim 1 miljoen „THE INDIANA HET WEER Regering drukt door inzake REM-eiland IHoogovens: Bevredigende binnenkomst van de orders Drie personen omgekomen bij aanrijding in Hoevelaken Pierre Monteux overleden DE ENIGE TENT MET 10 JAAR GARANTIE Vrijspraak in zaak Zwarte Judith Cementafzet komt boven 1 min ton Vragen over eventuele benoeming van neger als VS- ambassadeur Rundvlees weer goedkoper Prinses Irene is weer in Madrid Meer salaris voor beambten van Hoogovens Geen winnaar eerste prijstoto W.A. VERWOERD en ZONEN WOENSDAG 1 JULI 1964 fl Haarlem, Zijlwes 111 - Tel, 17877 Bewolkt Aan het strand sfeeMORRIS Vore you êuy! NAPPA DAMES- EN HERENJASJES Het woord is aan In de krant van heden: Binnenvaartprimeuv Bookmakers failliet pagina 9 VERKEER EISTE ELF SLACHTOFFERS Tour de France pagina ir KOLEN Automobielbedr. Velserbeek n.v. 49e JAARGANG NUMMER 199 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. AD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DAGBL Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van er i)e Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Konmg (Van onze correspondent) LONDEN. De Londense „Daily Telegraph" meldt in Madrid vernomen te hebben, dat de Spaanse minister van Binnenlandse Zaken een brief onder zoekt, die prins Charles Hugo de man van prinses Irene zou hebben geschreven. Hierin wordt aangedrongen op een gewelddadige omverwerping van generaal Franco's regime. Een woordvoerder voor prins Charles, heeft vandaag verklaard, dat de prins de berichten dat hij zulk een brief geschre ven zou hebben „belachelijk" noemt. De woordvoerder, een secretaris van de prins, zei dat de prins gehoord heeft dat een brief met een valse handtekening van Charles eronder, de laatste wekep in Spanje de ronde had gedaan „klaarblijke lijk met het doel schade toe te brengen aan de Carlistische zaak". De prins zelf was niet te bereiken voor het geven van commentaar. De brief, ondertekend met „Carlos", was geadresseerd aan de vroeger Carlis- tenleider don Manuel Falconde. Zij zou een vertrouwelijk karakter hebben. Een maand geleden kreeg don Manuel deze brief, gedateerd op 22 mei van dit jaar. Er zou onder andere in staan: „Ik geef toe, dat u het steeds bij het rechte eind heeft gehad, toen u zei dat het onmogelijk is, om met Franco te onderhandelen. Re cente gebeurtenissen maken duidelijk dat wij het voorwerp zijn van zijn onverzoen lijke haat. Ik geloof dat de tijd is geko men om openlijk met hem te breken en Prins Charles LEOPOLDSTAD (Reuter). - De voormalige president van Katanga, Tsjombe, heeft van president Kasa- voeboe van Kongo opdracht gekregen met de politieke leiders besprekingen te voeren. Hij moet hen polsen over de figuren die zij in een Kongolese overgangsregering benoemd wensen te zien. Tsjombe is enige dagen geleden uit Eu ropa in Kongo teruggekeerd. Hij ging vrij willig in ballingschap, toen troepen van de VN een einde maakten aan zijn bewind in Katanga. Premier Adoela van Kongo, wiens -egering dezer dagen aftrad, ver zocht hem naar Kongo terug te keren. Kasavoeboe heeft Tsjombe een informa tieopdracht gegevên, doch hem niet ver zocht een nieuwe regering samen te stel len. Hij is dus niet tot formateur benoemd. De Nederlander Jan Janssen van de ploeg De Muer heeft vanmiddag he* ^erste gedeelte van de tiende et van de ronde van Frankrijk, een rit van Monaco naar Hyères (187,5 km), gewonnen. Het tweede gedeelte bestaat uit een tijdrit van 20 kilometer. Bijlmermeer. Aangezien de voorbereidin gen nog niet zijn afgerond heeft de Tweede Kamer besloten de geschorste behandeling van het wetsontwerp „Bijl mermeer" pas na het reces te hervatten. Advertentie BUITEN SHOW, V* elke dag van 9-6 uur luviunnnwv. VOOf-- Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind, krim pend van noordwest naar west tot zuidwest. Iets hogere mid- dagtemperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen een tijdelijke verbetering. Overwegend droog met enkele op klaringen. Matige westelijke wind. Overdag 16 tot 18 graden. Zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Een lucht- srtoom van de oceaan houdt het strandweer voorlopig te koel en licht onbestendig. Juni gaf in Zandpoort negen dagen met slecht, negen met matig, zes met goed en zes met fraai strandweer. Generaal Franco maatregelen voor te bereiden om zijn val met geweld te bewerkstelligen". De brief eindigt als volgt: „Vriendelij ke groeten van Irene, die altijd zegt, dat u gelijk had door geen vertrouwen te stel len in Franco, die zij terecht veracht". Tot zover de brief, die de Daily Telegraph vermeldt. Sommige Carlisten hebben de brief toe geschreven aan andere monarchistische groepen. De wereldberoemde dirigent Pierre Monteux is hedenochtend op 89-jarige leeftijd in zijn woning te Hancock I (Maine, Amerika) overleden. Pierre Monteux, die tot de grootste diri genten ter wereld werd gerekend, had de Verenigde Staten als aangenomen vader land, maar werd in Parijs geboren op 4 april 1875. Hij studeerde aan het Parijse Conservatorium, waar hij in 1896 de eerste prijs voor vioolspel kreeg. Daarna werkte hij als violist bij de Opéra Comique en an dere orkesten. Hij werd dirigent van het Colonne-orkest en tussen 1911 en 1914 trad hij op als een van de voornaamste dirigenten van de Russische balletten van Diaghilev. Ook dirigeerde hij in die tijd bij de Parijse Opéra en het Royal Opera House in de Londense Covent Garden. In Parijs organiseerde hij de Monteuxcon- certen op de programma's waarvan nieuwe Franse en Russische muziek stond. In de eerste wereldoorlog diende hij twee jaar lang bij de infanterie, waarna hij van het front werd teruggeroepen en naar de Verenigde Staten gezonden met een propa- gandaopdracht voor de geallieerden. Daar trad hij wederom op als dirigent bij de Russische balletten toen het gezelschap van Diaghilev er een toemee maakte. Er ontstond een disipuut toen hij vlakwetg, weigerde de muziek van de Duitser Richard Strauss of van elke andere tot de „vijand" behorende componist te dirigeren. (Men zie voorts pagina 9) „Van enige aarzeling bij de regering in zake het optreden tegen het zogenoemde REM-eiland is geen sprake. Of het T.V.- eiland hierbij nu in de lucht komt of niet maakt absoluut geen verschil". Dit zei gis teren minister Scholten (Justitie) tot de Tweede Kamer. De heer Scholten liet er geen twijfel over bestaan dat de wet te zijner tijd in juri dische gedingen aan internationale verdra gen zal worden getoetst. Daarom dient de wijze van wetgeving nog zorgvuldiger te zijn dan normaal. Dr. Vondeling van de Partij van de Ar beid vond de zaak veel te belangrijk om verder tijd te verspillen en was evenals de K.V.P.-er Baeten bereid het Kamerre ces te onderbreken. Voor een uitgebreid verslag van het REM-debat verwijzen wij naar de pagina economie en financiën. Advertentie BARTELjoRisST?" HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 A u s o n i u s Het gehoorde gaat ons sneller voorbij dan het gelezene. Weerrapporten L 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen 2, 11 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving5 In de Vishal en op zee5 Sport Radio en t.v Kunst j Feuilleton TI Economisch nieuwsIJj Beurs Ji Scheepsberichten Dit nummer bestaat uit zestien pagina's (Van onze correspondent) LONDEN In de dinsdagavond in Londen gehouden veiling z(jn vijftig Kan- dinsky's verkocht voor 500.000 pond (vijf miljoen gulden). Het museum Boymans te Rotterdam kocht er elf. Kandinsky's eerste abstracte werk, „Improvisatie", bracht in enkele minuten 50.000 pond 500.000) op. Een ander vroeg abstract werk, „De grote Studie", vloog weg voor 40.000 pond 400.000). Het was de eerste veiling ter wereld van werken van één enkele moderne schilder. Kandinsky was de eerste en grootste onder de abstracten. De veiling werd door 2000 personen bij gewoond, die zich verdrongen in de kleine zaaltjes van Sotheby. Er waren talrijke buitenlanders. De topprijs van de veiling bedroeg 50.000 pond. Het museum Boymans kocht elf Kan- kinsky's voor een totaal bedrag van 109.200 pond (1.092.000 gulden). Het bieden was zeer opwindend omdat er voor de meeste nummers vier of vijf bieders waren. Boymans kocht het grootste aantal schil derijen, maar een Amerikaanse verzame laar besteedde een groter bedrag. „Im provisatie" is bestemd voor een Zwitsers museum. Het is begrijpelijk dat de musea over de gehele wereld er buitengewoon gebrand op zijn zeldzame Kandinsky's, welke tot dusver in New York waren geconcentreerd, te bemachtigen. Boymans moet daarom wel zeer tevreden zijn over de „buit". Boymans kocht de volgende werken: „Grote Studie" (1914) voor 40.000 pond (olie op canvas); „Stil" (olie op karton, 1924) voor 13.500 pond; „Zwarte Drie hoek" (olie op karton, 1925) voor 6.500 pond; „Geel Centrum" (olie op canvas, 1926) voor 6.500 pond; „Uitstralende lijnen" (olie op canvas, 1927) voor 12.000 pond „Licht en zwaar" (olie op karton. 1929) voor 7.000 pond; „Eén-Twee" (olie op karton, 1929) voor 4.200 pond; „Nauwe lijks" (tempera-inkt en gesso op karton, 1930) voor 3.000 pond; „Witte Scherpte" (olie op karton, 1930) voor 5.500 pond „Humeurig" (olie op karton, 1930) voor 5.000 pond, en „Uitgewerkt Bruin" (olie op canvas, 1935) voor 6.000 pond. Heeft de minister kennis genomen van berichten in Amerikaanse bladen, volgens welke de Nederlandse regering zou heb ben geweigerd agrement te verlenen voor de benoeming van een neger tot ambas sadeur van de Verenigde Staten in Neder land? zo heeft het Tweede-Kamerlid mej Rutgers (A.R.P.) aan de minister van Buitenlandse Zaken gevraagd. Aannemende, dat deze berichten vol strekt uit de lucht gegrepen zijn, acht de minister het dan niet in hoge mate betreurenswaardig, dat op deze wijze in het buitenland de naam van Nederland met rassendiscriminatie in verband ge bracht wordt? Welke stappen denkt de minister te on dernemen om te trachten de kwalijke in druk van deze berichtgeving zoveel mo gelijk ongedaan te maken, wil mej. Rut gers weten. De rundvleesprijzen zijn iets gedaald. Runderen die in de allerduurste periode op de markt zo'n 4,75 per kilo opbrachten, gaan nu voor 4,05 tot 4,45 van de hand. De voorzitter van het Produktschap Vee en Vlees verwachtte vanmorgen op de vergadering van het schap in Utrecht een kalme handel bij een wat gedrukt prijs peil. De invoer bedroeg in de laatste twee weken van juni 500 ton rundvlees en 6.000 koeien. Er werden daarentegen 15.000 kal veren geëxporteerd. De heer Van 't Hoff van de slagersorganisaties drong er bij de boeren op aan hun oudere koeien op te ruimen. Als ze te zwaar worden moet het vet toch weer worden weggegooid. De hele koe daalt dan wel in prijs, maar het vlees niet. Prinses Irene is gistermiddag per vlieg tuig in Madrid teruggekeerd. Zij werd op het vliegveld Barajas verwelkomd door haar echtgenoot prins Charles Huges en talrijke Spaanse vrienden. Prinses Irene en haar echtgenoot zeiden op het vlieg veld, dat zij over een paar dagen op reis .gaan naar Palestina. Een 32-jarige tuinman uit Maarsbergen is vanochtend door het Haags gerechtshof vrijgesproken van de hem tenlaste geleg de dodelijke mishandeling of dood door schuld van de Amsterdamse publieke vrouw „Zwarte Judith", die in 1959 door wurging om het leven werd gebracht. De eis was vijf jaar. Vier jaar na de gewelddadige dood van „Zwarte Judith" werd de tuinman gear resteerd op aanwijzing van de publieke vrouw „Brabantse Ria", die de tuinman in de anderhalf jaar, dat hij haar regelmatig bezocht, dusdanig over diens vroegere re latie met „Zwarte Judith" had uitgehoord, dat zij de overtuiging had met de dader van deze wurging te doen te hebben. Het hof was van mening dat de tuin man voor het afleggen van zijn aanvan kelijke bekentenis een verklaring heeft gegeven, die gedeeltelijk door feiten wordt ondersteund. De tuinman heeft namelijk gesteld, dat hij bij zijn bekentenis te sterk is beïnvloed door „Brabantse Ria". Bo vendien had hij een groot schuldgevoel, dat mede van invloed kan zijn geweest. Op grond hiervan is er twijfel bij het j Haagse hof aan de waarde van deze be kentenis, die onmisbaar is voor de bewijs- constructie. Deze twijfel heeft geleid tot het vrijsprekende arrest. „Het prijsniveau op de staaimarkt is vrij stabiel. De binnenkomst van orders is bevredigend. Mede in verband met de reparatie van twee hoogovens in dit jaar wordt een hoeveelheid blokken en plakken bij andere bedrijven aangekocht." Dit is onder meer meegedeeld op een vergade ring van de Ondernemingsraad bij Hoog- rens. Het ziet er naar uit dat de Martinstaal fabriek ook volgend jaar met drie ovens zal werken. Om meer zuurstof aan de oxystaalfabriek te kunnen leveren, zal een nieuw zuurstofapparaat worden opgesteld. Uit het bestemmingsplan van de terreinen blijkt dat er voor nieuwe hoogovens geen plaats meer is tussen de bestaande en de Sinterfabriek. Ze zullen, indien te zijner tijd tot de bouw ervan zou worden beslo ten, moeten komen waar nu de slakberg is. Deze zal daarom worden verplaatst evenals de daarbij liggende sporen. Bij Breedband zulien enkele hallen wor den bijgebouwd om in de toekomst de in stallaties snel te kunnen uitbreiden als dit nodig wordt. Door de zachte winter en de toegenomen bouwactiviteit mag verwacht worden dat de cementafzet dit jaar vrij sterk boven de raming uit zal gaan en ca. 1 miljoen ton zal bedragen. Voor het nog steeds toenemend aantal buitenlandse werkkrachten zal 'n tijdelijk wooncomplex op het terrein van de vroe gere Beynesfabriek worden gebouwd. In de winter zullen buitenlanders in „Wes terduin" te Wijk aan Zee worden onder gebracht. Er is een aanvraag ingediend voor de werving van 100 Spanjaarden. Nagegaan wordt verder of het mogelijk is op het eiland Malta ca. 75 vaklieden of semi- vaklieden te verwerven. De daling van het totale aantal personeelsleden van derden, die op het bedrijf werkzaam zijn, zet zich nog steeds voort. In het najaar begint een nieuwe actie onder het gehele personeel om de verkeersveiligheid te bevorderen. Op de rjjksweg tussen Amersfoort en Apeldoorn is in de gemeente Hoevelaken gisteravond een auto-ongeluk gebeurd, waarbij drie personen om het leven zijn gekomen en een zo zwaar werd gewond, dat voor zijn leven wordt gevreesd. Volgens de politie is een verkeerde inhaalmanoevre de oorzaak van het ongeluk. De politie is nog bezig te trachten de slachtoffers te identificeren. De slacht offers waren de inzittenden van twee s» V- Bij een botsing tussen twee vlieg tuigen tijdens een oefening van de Amerikaanse luchtmacht ten zuiden van de Bermuda-eilanden hebben maandag zeventien mensen het leven verloren. Zeven militairen die voor de botsing met een valscherm uit de toe stellen waren gesprongen werden le vend uit zee opgepikt. Twee beelden uit de film die van deze botsing werden gemaakt. auto's, die bij het ongeluk volkomen werden vernield. De 43-jarige heer J. H. Specken uit Mus- selkanaal is dinsdagavond in zijn woon plaats verongelukt, toen zijn motorfiets in de Sluisstraat een klapband kreeg. De 42-jairge, ongehuwde gemeentelijke huurincasseerder G. M. M. Wasser uit America (L.) is op de Nieuwe Peeldijk in zijn woonplaats met zijn bromfiets in aan raking gekomen met een passerende bus Hij kwam daarbij zo ongelukkig te vallen, dat hij in het „St. Antonius-ziekenhuis" in Horst moest worden opgenomen. Hij is daar aan zijn verwondingen overleden. Dinsdagmorgen is in Eerbeek het ander half jaar oude zoontje Jan Gerrit van de familie Jonkers verongelukt. De familie Jonkers zou gaan verhuizen. Toen de ver- huisauto was geladen en de chauffeur er mee wegreed bleek dat het kind voor de wielen was gekropen. De 82-jarige Th. van Velsen uit Arcen is woensdag op het kruispunt nabij de Kar- binderstraat te Venlo verongelukt. De man, die op de fiets was, werd door een auto aangereden toen hij geen voorrang verleende. De 26-jarige F. H. van der Hoek uit Huizen (N.H.) is dinsdagmorgen na een kettingbotsing op de rijksweg Deventer- Holten in zijn auto verbrand, doordat de benzinetank van zijn auto werd lek ge stoten. Van de vrachtwagen en de twee personenwagens, die bij deze botsing be trokken waren en ook al heel snel in brand vlogen, konden de inzittenden zich tijdig redden. In Nyeberkoop (Fr.) is de 81-jarige wiel rijder L. de Vries vrijwel op slag omgeko men toen hij plotseling zonder richting aan te geven vlak bij zijn woning linksaf sloeg zonder op het naderende verkeer te letten. Hij werd door een automobilist aangere den. De 63-jarige heer A. Hoogendoorn is op de Reeweg-Zuid in Dordrecht op korte af stand van zijn woning door een bestelauto aangereden en daarbij zondanig gewond dat hij korte tijd later is overleden. De zesjarige Maria Brummelhuis uit 01- denzaal is dinsdag het slachtoffer gewor den van een verkeersongeval, toen de be stelauto, waarin zij zat, op de Benthei- merstraat in Enschede plotseling tegen een boom botste, dwars de weg overschoot en in de bermsloot belandde. Hoogovens heeft met ingang van van daag de salarissen van de beambten in overeenstemming gebracht met de loons verhogingen voor de arbeiders. Daartoe z(jn alle jaarsalarissen per 1 juli met 400 verhoogd. Toezichthouders die onder meer dan gemiddelde bezwarende omstan digheden werken, zullen daarenboven een extra toeslag van 150 of 250 per jaar ontvangen. Dit is meegedeeld op een ver gadering van de Ondernemingsraad. Voor nieuws over produktie en afzet verwijzen wij naar de pagina economie en financiën. Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 442» (44 jaar Rijksleverancier) De 215.626 deelnemers aan toto 45 heb ben voor een prijzenbedrag van 78.320 gulden gezorgd. Aangezien er geen mel dingen met 13 goede uitslagen zijn, is het hele bedrag beschikbaar voor de drie deelnemers die 12 uitslagen goed hadden. Zij ontvangen bruto 26.017 gulden. Aan de prijsvraag met de goaltips namen 108.914 personen deel. Het prijzenbedrag voor de eerste, tweede en derde prijs bedroeg totaal 31.723,80. Voor de eerst» prijs waren twee gegadigden, die bruto 5.287,30 zullen ontvangen, voor d» tweede 58, die netto 182 rijker zullen worden, en voor de derde prijs 620. Zij krijgen ongeveer 16 gulden. Advertentie Dealer voor IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Heemskerk Groeneweg 69, IJMUIDEN, tel. 7271

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1