„Blues for Mister Charlie'' Italiaanse componist leidde Festivalconcert in Scheveningen Wiener Philharmoniker NEGEN MUZEN Sterk toneelstuk van James Baldwin mmmam DONDERDAG 2 JULI 1964 11 Joh. de Meester artistiek adviseur van NRU T oneelschool-examenklas speelt stuk van Bergman Geef uw lievelingsvogel het beste: \3lujS verPakt0 vogelvoeder al nabeschouwingen De NCRV-avond Orkestspel van grote klasse Moskou verkondigt vondst van Rembrandt-schilderij Geef uw lievelingsvogel liet beste: 'Sluis verpakte vogelvoeders! De radio geeft vrijdag T elevisieprogramma Kerkelijk nieuws (Van onze correspondent) WASHINGTON. De Amerikaanse negerschrijver James Baldwin is één van de meest intelligente, meest bewogen en ook begaafde schrijvers, die in de Verenigde Staten publi ceren. Geboren werd hij in Harlem, de negerwijk van New York, als zoon van een prediker, en de onthutsende waar heden van het leven van een negerkind in de zwarte achter buurten van New York werden hem al jong niet bespaard. Pas na een langer verblijf in Europa, vooral Parijs, ging Baldwin over dit leven schrijven. „Pas toen zo heeft hij zelf gezegd besefte ik ten volle wat er mis was aan de situatie van de Amerikaanse neger, want toen had ik in Europa gemerkt dat het mogelijk is dat een neger als mens, afgezien van zijn huidskleur, beoordeeld wordt". In Amerika gebeurt dat niet, schrijft Baldwin. Daar is de neger de in ferieure zwarte, de afstammeling van slaven, een mens zonder hersens en zonder moraal, oversexed en onderdanig, in veel opzichten het absolute tegendeel van het goede, dat in de blanke belichaamd wordt gezien. Baldwin schrijft tegen deze vooroordelen, die hij bestrijdt met bewogenheid en verontwaardiging en bovenal met intelligentie. Johan de Meester, die tevens is ver bonden aan de Toneelgroep Arena, zal met ingang van september als artistiek ad viseur gaan optreden bij de hoorspelkern van de Nederlandsche Radio Unie. Deze benoeming houdt verband met het streven om de artistieke vakbekwaamheid van de acteurs, die tot dusver vrijwel alleen voor de microfoon optraden, te ontwikkelen in de richting van het toneelspelvak. Het ligt in de bedoeling om, zodra deze opleiding in werkgroepverband een zeker artistiek niveau heeft bereikt, de leden de toneelspelkunst daadwerkelijk te gaan la ten beoefenen en ook incidentele mede werking te laten verlenen aan televisie-pro dukties. De medewerkig van de leden van de N-R.U.-hoorspelkern aan de fami lieserie „In de Rommelpot" die onder re gie van Luc van Gent voor de K.R.O.-tele visie wordt voorbereid, vormt hiervan een klein voorproefje. HIJ ZIET HET NEGERPROBLEEM in Amerika in de eerste plaats als een probleem voor de blanken. Niet de negers tenslotte moeten veranderen, maar de blanken moeten ophouden hun frustraties, hun angsten en hun complexen in de schoenen te schuiven van de neger om hem daarna des te heviger te kunnen haten. Het is een blanke neurose, waartegen Baldwin ageert met woorden, die steeds scherper en heviger worden. Zijn laatste essayistische boek „The Fire next Time" is zelfs zonder meer bitter en gaat sterker uit van het verschil in menselijkheid, in authenticiteit van beleven tussen blank en zwart dan zijn voorafgaande essays „Nobody Knows my Name" en „Notes of a Native Son". Baldwin behoudt echter ook in dit boek zijn intellectuele oprechtheid. Hij blijft weigeren zich in dé armen te werpen van be wegingen als de Black Muslims, die een omgekeerd racisme bedrijven door volstrekt anti-blank te zijn. Daaraan wil hij niet meedoen, omdat dat voor hem te zeer een poging is de blanken na te bootsen, als het ware blank te zijn met zwart voorteken. VOOR BALDWIN is niets onoprechter dan de feitelijke aanvaarding door de ne ger van het beeld, dat de blanken hem opdringen. De negerassimilant, die zich Engels kleedt, bij voorkeur met Franse boeken over straat gaat en zich met een elegante paraplu wapent, probeert zijn neger-zijn te ontkennen, omdat hij in feite de blanke waarden heeft aanvaard en is daarom een racist, zo betoogt Baldwin, aan wie de denkbeelden van de Franse fi losoof Jean-Paul Sartre kennelijk niet zon der meer voorbij zijn gegaan. Tot voor kort kende men Baldwin alleen als ontel bare malen bekroonde essayist en roman schrijver. Vorige week ging op Broadway in New York echter de première van zijn eerste toneelstuk „Blues for Mister Char lie", een sterk en vaak onthutsend stuk, dat in een fictieve zuidelijke Amerikaan se stad speelt. Het hoofdthema is de verhouding tussen de negers en de blan ken en in die stad, maar alweer is dit the ma behandeld met veel nuances en zelfs met inzicht en een zeker begrip voor de blanke racisten uit het zuiden. „GA ACHTERUIT IN uw stoel zitten, ontspan u zelf en geniet", zegt de man, die de voor het stuk benodigde geluids installaties bedient en die als eerste op komt. Een minder toepasselijke aanma ning is nauwelijks denkbaar, want Bald wins stuk raast de zaal in, het dwingt tot gespannen aandacht, het ontketent emo ties in bijna elke scène van de drie ak tes; het is af en toe een klap in het ge zicht van het publiek, dan weer doet het een beroep op de zaal. Het vraagt begrip, medelijden, maar ook haat en woede. Het is een stuk, waarbij men geen minuut kan ontspannen, geen ogenblik genieten. Het is eerder een gevecht met een werkelijkheid, waarmee men om de oren geslagen wordt. De „intrige" is simpel. Richard, een Jonge neger, zoon van de plaatselijke pre dikant, komt na jaren in het noorden ge weest te zijn, terug in zijn zuidelijke ge boortestad. Hij vindt er zijn vrienden te rug, zijn jeugdvriendinnetje, zijn vader, die nog steeds via het christendom pro beert de rassenhaat te bestrijden en de blanken. Deze zijn, zoals dat vaak in het zuiden het geval is, arm. Met moeite houden zij zich in het leven staande. Veel meer dan hun blanke huid hebben zij niet om trots op te zijn. Zij leven midden tussen de ne gers, zijn zelfs vriendelijk en vertrouwelijk met hen. Maar alles op basis van de on derdanigheid van de negers, die hen als me neren moeten behandelen, die geen oog mogen opslaan naar de blanke vrouwen maar zich wel moeten schikken in blanke gewelddadigheid tegenover negermeisjes. IN DEZE SAMENLEVING komt Richard els een wervelstorm. Hij schikt zich niet in het gelijke patroon. Hij is brutaal, aan matigend en agressief. Hij is zichzelf en weigert enige concessie te doen. Tegenover de blikken vol haat van de blanken ge draagt hij zich als iemand, die permanent minachting, kwetsende blikken en woorden oogst zich eigenlijk wel gedragen moét: opstandig, compromisloos, hard en vol maakt cynisch tegenover de fraaie leuzen waarmee zijn blanke vijanden hun daden opsieren. Richard wordt door één van de blan ken doodgeschoten. Maar zijn optreden en dood zijn voor de andere negers iets, waar door de strijd bewust wordt opgevat en onafwendbaar is. De blanke moordenaar wordt vrijgesproken door de blanke jury, die met dit bijltje meer gehakt heeft. Maar de negers zijn gewekt, hun haat te gen de maatschappelijke situatie, waarin zij kunstmatig worden neergedrukt, is on uitblusbaar. NA DEZE BESCHRIJVING denkt men wellicht dat Baldwins stuk uiteindelijk toch niet meer is dan een zwart-wit-propagan- dastuk tegen negeronderdrukking en ras- senjustitie in Amerika's zuiden. Dat is het echter niet door de figuur van Pamell, een blanke kranteneigenaar, die temidden van deze zuidelijke rassenjungle zichzelf Is gebleven, bevriend is met negers en blanken en intellectueel en menselijk aan de kant staat van de negerstrijd voor menswaardigheid en gelijke rechten. Hij is niet de phony white liberal", de onechte blanke progressieverdeling, die in theorie graag over gelijke mensenrechten praat maar onmiddellijk al zijn stekels op zet als een neger zijn rust mocht versto ren, aan welk type Baldwin zo'n hekel J. B. BROEKSZ VICE-VOORZITTER EUROPESE RADIO UNIE De heer J. B. Broeksz, die als vertegen woordiger van de VARA zitting heeft in het bestuur van de Nederlandse Radio Unie en als commissaris voor de program ma's optreedt, is tijdens de assemblee van de Europese Radio Unie gekozen tot vice voorzitter van de Europese Radio Unie (U.E.R.). Als voorzitter van de U.E.R. zal optreden de directeur-generaal van Radio Italiana (RAI), de heer Marcel Rodinot; de heer Hugh Carlton Greene directeur-gene raal van de BBC, zal ook de functie van vice-voorzitter bekleden. heeft. Parnell is een echte vriend van de negerzaak, die oprecht probeert de blan ken in de stad te overtuigen, te genezen Maar typerend is dat ook hij Richards dood niet kan voorkomen, dat hij in de strijd een randfiguur moet blijven en hoogstens kan vragen of hij welkom is bij een betoging van de negers in de stad. HET ZIJN HARDE waarheden, die Bald win in de zaal slingert en er zijn dan ook veel Newyorkers, die wegblijven uit het Anta Theatre, waar het stuk gespeeld wordt. De manier, waarop het stuk zijn waarheden brengt, is bovendien al even hard. Tussentonen kent de opvoering van „Blues for Mister Charlie" nauwelijks. Er is een hevigheid, een dramatiek op de plan ken, die op een gegeven moment bijna dreigt te verdoven door een overmaat aan volume. Dit wordt nog verhoogd door Baldwins vermengen van heden en verleden bij het vertellen van zijn verhaal: de scènes zijn steeds afwisselend vóór en na de moord op Richard, wat een ongehoorde leven digheid aan het stuk geeft. Maar wat de toch al tot het uiterste gespannen tragi sche dynamiek bijna ondraaglijk maakte. Het stuk is gewelddadig in zijn opzet, in zijn intrige en zijn werking. Het is de ge- weldadigheid, waarnaar de Amerikaanse neger in zijn gerechtvaardigde ongeduld over het nog maar altijd uitblijven van een menswaardige positie in de samenleving steeds meer grijpt. BALDWINS TONEELSTUK geeft meer een drastische behandeling van het pu bliek dan ontspanning en genot. Het keert de mensen binnenstebuite, wat te mer ken is aan de emotionele kreten, die tij dens de voorstellingen uit de zaal opklin ken. Het maakt het theater opnieuw tot de plaats, waar grote, essentiële proble men van leven en samenleven ter sprake worden gebracht. Dat Baldwin dat op ho ge toon doet zal niemand, die van nabij ziet hoe Amerika's zwarte minderheid moet leven, hem kwalijk nemen. DE ITALIAANSE COMPONIST Bruno Maderna had als dirigent de leiding op zich genomen van het Holland-Festivalconcert, dat woensdagavond door het Resi dentie-Orkest en het Nederlands Madrigaalkoor met mede werking van enige vocale solisten in de Kurzaal te Scheveningen werd gegeven. Bruno Maderna maakt deel uit van de groep van Italiaanse experimentele componisten en ontplooit zijn activiteit eveneens in de experimentele studio van Radio Milaan. Men zal begrijpen, dat hij zich gaarne beschikbaar heeft gesteld een uitvoering van de „Variazioni per orchestra" van Kees van Baaren te dirigeren, want bij deze uitvoering kon hij bezig zijn met een werk van een muzikale geestverwant en zich in zijn element voelen met variaties, waarvan de omschrijvende benamingen geen twijfel laten bestaan omtrent het verstandelijke proces, dat zich hiervoor heeft afgespeeld. s rféW' ;*r;- ACHTEREENVOLGENS kregen de toe hoorders variaties in isometrische toon hoogtereeksen, in vertikale toongroeperin- gen, in intervallen, in variabele metra en in toonlengtegroeperingen. Ik kan niet zeg gen, dat de uitvoering mij in de hoogste regionen van een gelukkig makende mu- ziek-genieting gebracht heeft. Het zou ove rigens interessant zijn te vernemen, welke waarderingsmaatstaven gelden in het sec- tarische kamp van de experimentalisten zelve voor dergelijke „muziek" en voor dit geconstrueer met tonen. De exclusieve waardering voor de constructie als zoda nig valt uiteraard buiten elke musische er varing. De schoonheid van een bloem wordt niet ondergaan op grond van het kennen van het aantal harer bloembladen of van haar meeldraden. Het hoogtepunt van dit festivalconcert werd de uitvoering van het Tweede con cert voor viool en orkest, dat Bela Bartók in 1938 voltooide. De vertolking werd in hoofdzaak door het geladen, meesterlijk beheerste spel van de solist Tibor Varga een gedenkwaardige gebeurtenis, waaraan een muzikaal verzorgder begeleiding nog meer waarde had kunnen verlenen. DE DIRIGENT bleek echter nog te ge bonden aan de ingewikkelde partituur om het Residentie-Orkest in staat te stellen de verrassende facetten van het concert in vrijheid en met souplesse in de begelei ding te doen klinken, enkele uitzonderin gen daargelaten, zoals het sfeerrijke ver tolkte begin van het wonderbaarlijk scho ne Andante Tranquillo, dat als een oase van verstilling en rust ligt tussen de brui sende, impulsieve en zelfs heftige muziek van het eerste en het derde deel van het concert. Tibor Varga toonde zich in zijn spel een bewogen kunstenaar, die een grote virtuo siteit niet als een uiterlijke factor, maar als een onmisbaar medium wist dienstbaar te maken aan zijn grandioze vertolking, waarbij de cadens een groots intermezzo werd. Tibor Varga heeft met Bartóks viool concert het festivalconcert gered, want de „Historia Divitis" van Giacomo Carrissi- mi (1604-1674), die na de pauze werd uit gevoerd bleek een antiquiteit te zijn, zowel Het is een traditie dat de kandidaten die eindexamen doen aan de Amsterdamse Toneelschool in de gelegenheid worden ge steld hun talenten ook op de beeldbuis te tonen. De kijkers zullen de geslaagden dit maal zien op woensdag 8 juli in „Paneel" een stuk van de Zweedse toneel- en film regisseur Ingmar Bergman, die dit spe ciaal voor toneelschoolleerlingen heeft ge schreven. Iedere rol heeft één grote scène. In „Paneel" beschrijft Bergman een soort dodendans, waaraan iedereen deel zal moeten nemen. „Paneel" wordt dan ook wel eens beschouwd als een voorstudie voor Bergmans film „Het zevende Zegel". De regie wordt gevoerd door Kees van Iersel, die als leraar aan de Amsterdam se Toneelschool tot taak heeft de jonge generatie toneelspelers vertrouwd te ma ken met het medium televisie. De zeven eindexamenkandidaten die aan dit stuk hun medewerking verlenen zijn Willeke v. Ammelrooy, Yolande Bertsch, Christine Ewert, Reinier Heidemann, Lou Landré, René Jessurun Lobo en Henk Uterwijk, door de muziek als door de naïeve ver schrikkingstekst, alleen nog nuttig om een indruk te geven van de mentaliteit en de cultuur van de tijd, waarin het stuk ont stond. De sappige Nederlandse vertaling van de tekst heeft de toehoorders vele ge noeglijke ogenblikken bezorgd, hoewel het hier ging om een hoogsternstige zaak. Het „draken"-niveau werd dikwijls benaderd met zinnen als: „Sterf ongelukkige! blaas de laatste ademtocht(!) uit!" HET NEDERLANDS Madrigaal koor heeft niet de sterkste indrukken van zijn uitvoeringscapaciteiten kunnen geven. De solisten: de sopraan Jaenette van Dijck, de alt Sophia van Santé, invallend voor de door ziekte verhinderde Wilhelmine Matthès, de tenor Chris van Woerkom en de bas Peter van der Bilt hebben hun aandeel in het werk over het algemeen naar wens gezongen. P. Zwaanswijk Advertentie „Memo", de actualiteitenrubriek van de NCRV, maakte duidelijk, hoe een aan trekkelijk onderwerp goed behandeld en hoe het verknoeid kan worden. Goed was de reportage over de straatventers, die zelf medewerkten, om te tonen, hoe moei lijk zij het hebben tussen de flats en de hoogbouw van de moderne buitenwijken. Bepaald slecht was het onderwerp over de 75-jarige heer Riener en zijn autovak- RUIM TWEEDUIZEND Amsterdammers hadden vijftien gulden per zit plaats neergeteld om een van de beroemdste orkesten ter wereld, de Wiener Philharmoniker, onder leiding van hun eerste dirigent, de veelbesproken Herbert von Karajan, in actie te zien en te horen. Voordat het concert begon werd op verzoek één minuut stilte in acht genomen ter na gedachtenis aan de gisteren overleden Pierre Monteux. Het Weense orkest is een feilloos in de beste zin gepolijst en semble en de wisselwerking tussen de dirigent en zijn musici is volledig, geen knelpunten of storingen. school (Instituut voor de Autohandel) in Driebergen, dat toch alle mogelijkheden biedt voor een boeiend filmverslag. De automobiel en zijn ontwikkeling werden beter benut door de Fransman Jean Ja- qi^es Sirkis, de maker van de serie „Cine- matobile"; dat bewees de tweede afleve ring van zijn produktie, die gisteravond op het scherm kwam. Keurig netjes registreerden de came ra's het optreden van enige minder be kende artiesten, die met liedjes uit alle delen van de wereld het prententieloza zomeravondprogramma „Prima Vista" vulden, vulden. De Gaulle's toenadering tot communis tisch China leverde de Franse televisie de kans op, een blik te werpen achter het bamboegordijn, of nog beter: een repor tage te maken van het leven in de volks republiek van Mao Tse toeng. Of die blik onder het toeziend oog van toege voegde rondleiders wat eenzijdig op de goede dingen van het immense, rode land gericht was, weten wij niet; maar deze reportage vestigde wèl de indruk, dat het leven van de Chinese massa niet alleen roodkleuriger, maar ook rooskleuriger is geworden. Dit althans voor zover het de materiële dingen des levens betreft. Damshuizer kent De Poolse dirigent Otto Klemperer is gisteren met een KLM-lijntoestel uit Zurich op Schiphol aangekomen. Van daag zal hij in Amsterdam het Con certgebouworkest dirigeren, dat in het kader van het Holland Festival de eerste en negende symfonie van Beethoven speelt. Zaterdag, 11 juli, zullen beide symfonieën onder zijn leiding door het orkest worden uit gevoerd in de Kurzaal te Schevenin gen. De 79 jaar oude dirigent verliet steunend op zijn stok moeizaam het vliegtuig en stapte, door enkele mensen geholpen, direct in een voor hem gereedstaande auto. Het programma vermeldde slechts twee werken, Mozarts Symfonie KV 550 in g, en Bruckners Symfonie no. 7 in a, dus geen muziek van extraverte aard. In bei de toonde Von Karajan, die de mythe van de „Pultvirtuose" in moderne vorm beli chaamt, dat hij in de eerste plaats toch een waar musicus is, met een subtiel oor voor de vele details van articulatie en klankevenwicht die de dode tekens van een partituur tot een levend gebeuren maken. Met andere woorden, hij hoeft niet altijd de leider te zijn waarvoor hij zich graag uitgeeft, maar weet wel degelijk de ge leider van het orkestrale geluid te zijn, de controleur die corrigerend en richtend op treedt ten opzichte van een gezelschap hoogwaardige muzikanten die men niet strak aan de teugel moet houden. In een interview heeft hij de kunst van de orkest directie vergeleken met die van het paard rijden. i IEDEREEN IS letterlijk en figuurlijk op elkaar afgestemd in dit orkest, het is eigen lijk een vorm van musiceren dat veel ver wantschap heeft met het ideaal van de kamermuziek. Hun lezing van Mozarts symfonie was een zo beheerste „uitleg" van de partituur dat men werkelijk de vier delen als de vier etappes van een totaal ontwerp onderging, iets wat bijna nooit be reikt wordt. En wat Bruckner betreft, ik moet bekennen een bepaald tekort aan in vöëlihgsvermögeri te hebben vóór zijn mu ziek, maar er werd hier op vele plaatsen een fijnheid van tekening bereikt waaraan toch niet te ontkomen viel. De super-mas- siviteit van de ontelbare climaxen vond te genwicht in het afzien van iedere opge schroefde emphase. Het publiek heeft ademloos geluisterd en na beide symfo nieën orkest en dirigent langdurig gehul digd. Sas Bunge Radio-Moskou meldt, dat in een klooster in Kiev een schilderij van Rembrandt is gevonden, waarop een oude vrouw is af gebeeld, die waarschijnlijk Rembrandts moeder is. Advertentie HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00 VARA. 13.00 AVRO. 16.00 VPRO. 21.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek (7.30 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws en socia listisch strijdlied. 8.18 Lichte grammofoon muziek. 8.50 Gymnastiek voor de vrouw. 9.00 Te land en te water, een informatief programma voor weg- en watergebruikers. 9.35 Waterstanden. VPRO: 9.40 Morgenwij ding. VARA: 10.00 Radiokoor. 10.15 Pia norecital: moderne muziek. 10.45 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Babysitten: lichte grammofoonmuziek. 11.30 Lichte grammofoonmuziek. 12.20 Regeringsuitzen ding: Voor de landbouw. 12.30 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Orgel kwartet: stereofonische uitzending. AVRO: 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, even tueel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Licht ensemble. 14.00 Fluit en klavecimbel: moderne mu ziek. 14.20 Impromptu, toneelspel. 14.50 Koorzang. 15.25 De grote polonaise, klank beeld over Louis Davids VPRO: 16.00 Nieuws. Aansluitend: Serieus genomen: Kinderboeken, vroeger en nu, lezing. 16.15 Amusementsmuziek (Gr.). 16.35 Nieuws van de Vreugdecentrale. 16.40 Cesar Cas- cabel, hoorspel. 17.00 De persoonlijke noot: klassiek pianospel met commentaar. 17.30 Licht instrumentaal kwintet. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.30 Bèta: nieuws uit de wereld van de natuurwetenschappen. 18.40 Jazz-rondo. 19.00 Kiosk: artikelen uit zojuist verschenen weekbladen. 19.10 Cello en piano: klassieke en moderne muziek. 19.30 Orde of structuur?, gesprek. 19.50 Pianorecital (gr.): klassieke muziek. 19.55 Eerste kolom: dagelijkse dingen vrij zin nig bekeken. 20.00 Nieuws. 20.05 Bespre king nieuw periodiek van 't' Polemologisch Instituut van de Rijksuniversiteit te Gro ningen. 20.30 Klassieke grammofoonmu ziek. 20.50 Boekbespreking. VARA: 21.00 Promenade-orkestamusementsmuziek. 21.30 Signalementen van het andere IK, do cumentair klankbeeld, (herhaling van 30 november 1962). 22.10 Balletmuziek (gr. stereofonische uitzending). 22.30 Nieuws. 22.40 Orgelspel. 23.00 Balans: hoofd- en bij zaken uit de actualiteit. 23.15 Lichte gram mofoonmuziek. 23.45 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Lichte grammofoonmuziek. 7.55 Over weging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammo foonmuziek en berichten. 9.10 En nu jij!, praatje. 9.40 Schoolradio. 10.05 Mo zaïek in noten: prijswinnaars van hét In ternationaal Vocalisten Concours Den Bosch 1963, met Brabants orkest. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Kleine klassieke werkjes (gr.). 12.00 Angelus. 12.04 Lichte grammofoonmuziek en vakantietips. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Platennieuws (gr.). 12.55 Katholiek nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole or kest en zangsoliste. 14.00 Promenade-or kest en soliste. 15.00 Schoolradio. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Viool en piano (plm. 16.30 Eventueel reportage Tour de France 1964). 16.55 Grammofoonmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Grammofoonmuziek. 18.00 Lichte grammofoonmuziek, afgewisseld door boekentips voor tieners en vakantie- tips. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.25 Jeugd en boeken. 19.30 Verz. programma voor de militairen. 20.15 Tour de France 1964. 20.20 Holland Festival 1964: Bariton en piano: klassieke liederen. 21.10 Klank beeld. 21.30 Muziek kent geen grenzen. 22.05 Lichte grammofoonmuziek. 22.20 Ac tualiteiten of grammofoonmuziek. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Om roeporkest: moderne muziek. 22.55 Radio koor en solisten. 23.30 Klassieke grammo foonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 De ronde van de der de man. 12.08 Grammofoonmuziek. 12.15 Amusementsmuziek. (Om 12.25 Weerbe richt). 12.50 Beursberichten en program ma-overzicht. 13.00 Nieuws. (Om 13.15 14.05 en 15.05 Reportage van de Tour de France). 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Nieuws. 14.05 Gevarieerde muziek. 15.00 Nieuws. 15.03 Gevarieerd programma (tus sen 15.45 en 17.00 Reportage van de Tour de France). 16.00 Nieuws. 1K.03 Beursbe richten. 16.09 Lichte muziek. 17.00 Nieuws en berichten. 17.15 Lichte muziek. 17.45 Grammofoonmuziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Tips voor de auto mobilisten. 18.45 Uitslagen van de Tour de France. 19.00 Nieuws, radiokroniek en weerpraatje. 19.40 Moderne muziek. 20.00 Boekbespreking. 20.15 Operamuziek. 21.15 Liederen. 21.45 Volkskunde: Israel. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek: Israel. 22.00 23.05 Clavecimbelrecital. 23.40 Liederen, 23.55-24.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG VARA: 15.00-15.45 Voor de vrouw. 16.00- 16.15 Voor de kleuters. 19.30 Stenen voor brood? documentair programma over geestelijke verzorging bij de Nederlandse strijdkrachten. NTS: 20.00 Journaal VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Luchtkasteel, klein zomerdroompje. 21.15 Malando 1939-1964, herdenkingsprogram ma. 21.30 Dick Powell - Pericles was in de 31ste straat. TV-film. NTS: 22.20 Jour naal. 22.25-22.35 Filmverslag van de Tour de France. VOOR VRIJDAG NTS: 14.00-ca. 15.15 Directe reportage van de finale van het heren enkelspel van het internationaal tennistoernooi te Wim bledon. KRO: 19.30 Van varen en schip peren, documentair programma. NTS 20.00 Journaal en weeroverzicht. KRO 20.20 Brandpunt. 20.50 TV-dansant. 21.20 Bonanza, T.V.-film (dl. 7). 22.10 Kentering documentair programma. NTS: 22.40 Jour naal. 22.45-22.55 Filmverslag van de Tour de France. „Der Snob". De Nederlandse Comedie, die sedert enige tijd 't stuk „Der Snob" van Carl Sternheim onder regie van dr. Ludwig Berger repeteerde, heeft tot haar spijt de repetities voor onbepaalde tijd moeten opschorten. Dr. Ludwig Berger, wiens gezondheid bij het begin der repetities reeds te wensen overliet, moest op medisch advies voorlopig van het voeren van deze regie afzien. Handschrift van Chopin. Het handschrift van Frédéric Chopins „Variaties in d-majeur" voor vier handen en in 1826 gecomponeerd, waarvan men dacht dat het verloren was gegaan, is terugge vonden en thans in het bezit van de Jagellonia-bibliotheek in Krakau. Haarlemse sopraan. Bij de tien Neder landers, die deelnemen aan de Inter nationale Zomercursus voor Vocalisten in Vught, is ook de Haarlemse sopraan Rineke Cornelissens. De stichting had voor deze vocalistencursus één beurs beschikbaar gesteld en dezer dagen kreeg Rineke de heuglijke tijding dat die beurs aan haar was toegekend. Rineke Cornelissens heeft in september 1963, tijdens het in Den Bosch gehouden tiende internationale vocalistenconcours, in haar groep de tweede prijs gewon nen (de eerste werd niet toegekend). De thans 21-jarige sopraan is leerlinge van Corry Bijgtêr. Potasch en Perleinoer. Het toneelgezel schap „Centraal" zal op 1 juli in Centraal Theater beginnen met een serie voor stellingen van het stuk „Potasch en Per- lemoer in conserven". De hoofdrollen worden vervuld door Johan Boskamp en Jan Blaaser. Gala du Disque 1964. De staatssecretaris van O., K. en W., drs. L. J. M. van de Laar zal op vrijdag 25 september tijdens het vijfde klassieke „Gala du Disque" in het Concertgebouw te Amsterdam de Edisons uitreiken. Voor de uitreiking zal 't Concertgebouworkest onder leiding van Bernard Haitink de ouverture „Eg- mont", het derde pianoconcert van Beet hoven en operafragmenten van Verdi en Moessorgski uitvoeren. De sopraan Ré- gine Crespin, de bas Boris Christoff en de pianist Claudio Arrau zullen als so listen optreden. Arie Maasland, beter bekend alt tangokoning en orkestleider Malando, is gisteren in de VARA-studio- cantine gehuldigd wegens het 25- jarig bestaan van zijn tango-orkest. De belangstelling kwam niet alleen van de uitvoerende muziekaarde; ook radio, televisie en platenhandel waren royaal vertegenwoordigd. Namens de VARA sprak programma-secretaris Broeksz hartelijke woorden tot de zilveren Malando en diens stralende echtgenote. Hij noemde de jubilaris een even uniek componist als orkest leider. De zichtbaar geroerde Malan do (56 jaar, van huis uit bouwkundig tekenaar, componist van 118 melo dieën, waaronder de wereldschlager Ole Guappa) dankte na de lange reeks speeches voor de overstelpen de belangstelling, de fraaie cadeaus en de huldigende woorden. Geref. Gemeenten Tweetal te Tholen: A- Bregman, kand- te Benthuizen en D. Hakkenberg, kand. te Veenendaal; te Sint-Annaland: D. Hak kenberg, kand. te Veenendaal en J. C. Weststrate, kand. te Borssele. Beroepen te Rijssen (2de predikants- plaats): A. Bregman, kand. te Benthuizen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 11