Weer employé k. verdwenen bij Philips GRAPEFRUIT HET WEER Garoeda-vliegtuig neemt 85 Ambonezen mee Géén monogram JH op Halsportret Mindszenty van Brusselse Air Union gesprek muurvast op quota-kwestie De Benelux zou maar dertig percent krijgen onweerstaanbaar lekker! Hartverscheurende tonelen bij afscheid op Schiphol Zes jaar geëist tegen Bevérwijker Drieling geboren in Eindhoven Schadeloosstelling voor Kamerleden wordt 20.000 Dr s. A. van Meerten directeur van de rijkskweekschool Nederlander valt ZOIïlGr vrij. uit hotel Telstar-contract voor Marijt Mr. Louie boorde stikstof aan stó'MORRIS "êeforeyou êuij! FALCON REGENJASSEN Koel weer Aan het strand Wegens doodslag op zijn dochtertje Toevallige structuur van deeltjes vuil en stof Het woord is aan Raad Velsen steunt Telstar pagina 4 Tour de France pagina 17 In de krant van heden: Grote drie Nieuwe datum verschillende foto- en filmcamera's van ƒ16.— tot ƒ600.— I.J.A.Gans en Zoon Kennemerlaan 5 (bij de brug) OP ALLE ZOMERHOEDEN 20 KORTING! BONTMANTELS nu tegen zomerprijzen DE ROOY Eindhoven heeft weer een Minnaert- mysterie. Sinds zaterdag is de 41-jarige heer J. Rector, die in overspannen toe- •tand'zijn woning verliet, spoorloos. Even als dr. Minnaert destijds is de heer Rec tor werkzaam bij Philips, namelijk als merkendeskundige. Voordat de verdwenen man zijn woning verliet, vertelde hij zijn echtgenote dat hij naar een rustig plaatsje zou gaan en dat zij zich niet ongerust behoefde te maken. De man is sinds zaterdag echter niet meer teruggekeerd. Advertentie Hedenavond - Concertgebouw Haarlem ZOMERCONCERT door het N. PH. O. Solist: RICHARD MATUSCHKA Progr. Dvorak - Violoncelconcert Tschaikowsky - Symphonie Pathétique Entrée 1.Aanvang 8.15 uur BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2235R6 Verwachting tot morgenavond: Tijdelijk veel bewolking maar geen regen van betekenis. Mati ge, in bet noorden van het land tijdelijk krachtige westelijke wind. Koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een storingsfrontje boven Schot land passeert morgen met enkele buitjes en een vrij krachtige westen wind. Het blijft te koel. Overdag 1617 graden, zeewater 15 graden. V ooruitzichtenVoorlopig nog een te sterke luchtstroom van de oceaan met koel strandweer. Een krijsende grootmoeder met een jahy op haar arm, zich vastklemmend aan de leuning van de vliegtuigtrap dat was een van de hartverscheurende tonelen die zich vanmorgen op Schiphol voordeden bij het vertrek van het eerste vliegtuig van de Indonesische lucht vaartmaatschappij Garuda. Het toestel nam 85 Ambonezen mee, die de wens te kennen hadden gegeven naar In donesië te repatriëren. Maandagmiddag kregen 106 Ambonezen bericht, dat zij met dit chartervliegtuig konden vertrekken. Maar 21 van hen lieten weten dat zij niet binnen enkele dagen gereed konden zijn. De groep van 85 be staat uit elf gezinnen en drie vrijgezellen. Niet minder dan 45 zijn jonger dan twaalf jaar. Zij zijn afkomstig uit IJsseloord bij Rotterdam, de golflinks bij Arnhem, Balk (Friesland), Delfzijl, Rijssen (Ov.) en Nispenrode (N.B.). Om zeven uur vanmorgen verzamelden De officier van Justitie bij de racht- bank in Haarlem heeft vanmorgen een ge vangenisstraf van zes jaar en terbeschik kingstelling van de regering geëist tegen een 20-jarige huisschilder uit Beverwijk. Hem was primair moord en subsidiair doodslag ten laste gelegd va,p zijn elf maanden oude dochtertje. Op 21 februari had hij het kind, dat hem uitermate irriteerde door het gehuil, met het hoofdje in de kussens van haar bedje gedrukt en het zolang vastgehouden tot het niet meer bewoog. Zijn vrouw die op dat moment boodschappen deed, vond het kind later na het eten op bed en dacht aan een stuip. Toen 'n koud-water-behan- deling geen resultaat had, merkte zij dat het kind dood was. Een Haarlemse psychiater, die als ge- tuige-deskunde in deze zaak optrad, noem de de verdachte een sub-normaal type. Hij achtte hem tevens minder toereke- ningsvatbaar. De officier zei in zijn re quisitoir dat de moord niet bewezen was, wel het subsidiair ten lastegelegde feit van doodslag. (Zie verder pagina 13) In het St. Josephziekenhuis te Eindhoven heeft gisteravond laat mevrouw E. Kahle- Baas uit Eindhoven het leven geschonken aan een drieling, drie jongens van 4.5, 3.3 en 2,3 pond, die respectievelijk Julius, Christiaan en Daniël zijn genoemd. De drieling, van wie de toestand redelijk wordt genoemd, wordt verpleegd in de isolet. De moeder maakt het best. Het echtpaar had reeds drie kinderen, de repatrianten zich in de intercontinen tale vertrekhal op Schiphol, waar zij uit geleide werden gedaan door ongeveer tweehonderd achterblijvende Ambonezen. Het werd een hartroerend afscheid en het verdriet was zo groot, dat de ambtenaren van Maatschappelijk Werk welk mini sterie de reis betaalt de grootste moeite hadden de passageformaliteiten te regelen. Tegen acht uur begaf de groep zich in tranen naar het vliegtuig, sjouwend met kinderen, bandrecorders, pannetjes eten en pakken brood. Op het platform werd nog langdurig gezwaaid en geroepen naar de wegbrengers, onder wie de zaakgelastigde van Indonesië in ons land, dr. Mohammed Sjarif. Een ambtenaar van het ministerie van Maatschappelijk Werk zei ons, dat het aan tal Ambonezen dat wil repatriëren, erg wisselt en niet meer dan enkele honderden bedraagt. De voorlichtingsambtenaar van de Indonesische vertegenwoordiging, de heer Wirtojo, verzekerde echter dat er een lijst van minstens tweeduizend gegadigden bestaat. De groep van 85 is gisteren inge ënt tegen pokken en zal in Djakarta nog enige vaccinaties krijgen. Over de toekomst verkeert men nog in het onzekere. De meesten verlangen naar de kampong, die ze in 1950 verlieten. „Het is als een sprong in de zee, maar het zal altijd beter zijn dan hier te blijven", aldus een twintig jarige Ambonees. Zijn reisgenoten waren erg zwijgzaam. De twaalfduizend Ambonezen, die veer tien jaar geleden naar ons land kwamen, zijn inmiddels aangegroeid tot een groep van vijfentwintigduizend mensen. Van hen zijn er tot dusver zeshonderd naar In donesië teruggekeerd. De Tweede Kamer heeft met 115 tegen 7 stemmen het wetsontwerp tot verhoging van de schadeloosstelling voor de Kamerle den aanvaard. Deze schadeloosstelling be draagt thans 15.000 per jaar en zal, wan neer ook de Eerste Kamer daarmee ak koord gaat, worden verhoogd met terug werkende kracht tot 17.500 per 1 januari 1964 en tot 20.000 per 1 januari 1965. Bovendien krijgen fractievoorzitters per 1 januari 1964 een extra bedrag van 1.000 plus ƒ300 voor ieder lid-van de fractie, de voorzitter uitgezonderd, tot een maxi mum van tezamen 10.000. Tegen het wetsontwerp stemden de P.S.P., de C.P.N. en de B.P. De nieuwe Telstar-trainer, de Engels man Jack Mansel met enkele be stuursleden van zijn nieuwe club. V.l.n.r. de heren Veltman. Verbaan, Mansel en De Bruin. Naar aanleiding van de suggestie van de hoogleraren en museumdirecteuren, die op 27 juni in beraad bijeen zijn ge weest in het Frans Halsmuseum, heeft een onderzoek plaats gehad in het res tauratie-atelier van het Frans Hals museum naar de aanwezigheid van een door enkelen aanwezig geacht mono gram J. H. in de uiterste linkerbeneden hoek van het aan Frans Hals toege schreven mansportret. Hierbij is gebleken dat de toevallige structuur van deeltjes vuil en verf de schijn wekt van een monogram, dat m werkelijkheid niet bestaat Hierdoor komt de toeschrijving van het mansportret aan Jan Hals dus uitsluitend te berusten op overwegingen van stijlcritische aard. Tot directeur van de Rijkskweekschool in Haarlem is met ingang van 1 septem- ber a.s. benoemd drs. A. van Meerten uit Overveen. Hij volgt de heer .1. van der Meulen op, die de school met pensioen verlaat. De heer Van Meerten is 57 jaar. Hij is een oude bekende van de Haarlemse kweekschool: hij ontving er zijn onderwij zersopleiding en was er na de oorlog tien jaar lang leraar. In 1959 deed hij doctoraal examen pedagogiek en werd hij weten schappelijk hoofdambtenaar aan de Ge- meente-uhiversiteit van Amsterdam. In 1962 werd hij directeur van de Rijks kweekschool in Alkmaar, vanwaar hij thans naar Haarlem komt. Bernard Shaw: Een goede goochelaar verkwikt de ziel meer dan een slechte prediker. Weerrapporten 1, 2 Agenda van I]mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 5, 19 Films 4 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 9 Offensief ontwikkelingslanden 7 Kennemer Kruimels9 Radio en t.v71 Kunst 71 Feuilleton 73 Economisch nieuws75 Beurs 75 Scheepsberichten 75 Sport 77, 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's êLIllS Xlcicil naaiivm De Nederlandse vakantieganger Arnol- dus C. B. M. Kersten, afkomstig uit Am sterdam, is woensdag in een ziekenhuis in Alicante overleden. Hij was 51 jaar. De heer Kersten heeft vijf dagen gele den ernstige verwondingen opgelopen bij een val van de vijfde verdieping van zijn hotel. De eenentwintigjarige Map Marijt heeft gisteravond een contract getekend bij de nieuwe Velser ere-divisieclub Telstar. Ma rijt was tot dusver lid van de zaterdag middagclub Noordwijk. Hij speelde daar als linksbuiten. Verschillende malen maak te hij deel uit van het Nederlands zater dagmiddag elftal. Bij DHC is Carol Schuurman op de transferlijst geplaatst. Onderhandelingen tussen Enschede en Vitesse over Eef Eichelsheim zijn gisteren afgesloten. Deze 24-jarige speler komt volgend seizoen voor Vitesse uit. WENEN (Reuter) De Hongaarse pri maat kardinaal Joszef Mindszenty zal de Amerikaanse legatie in Boedapest mogen verlaten. Er is een overeenkomst in voor bereiding tussen Hongarije en het Vati- caan betreffende het aanknopen van di plomatieke betrekkingen. Dat meldt het Oostenrijkse rooms-katholieke persbureau. Volgens het persbureau zou de Hongaar se katholieke kerk verscheidene conces sies doen in ruil voor de vrije doortocht van de kardinaal naar Rome. Verwacht wordt dat de overeenkomst deze zomer zal worden ondertekend. Er zouden binnen enkele weken na ds ondertekening van de overeenkomst di plomatieke vertegenwoordigers worden uitgewisseld. Kardinaal Mindszenty be vindt zich sinds het neerslaan van de op stand in 1956 door de Russen als vluch teling in de Amerikaanse legatie in Boe dapest. Het booreiland „Mr. Louie" voor de Duitse Noordzeekust heeft geen aard gas en ook geen olie aangeboord, zoals werd verondersteld, doch waardeloze stikstof. Het gas, dat uit de geboorde put stroomt, bestaat voor circa 96 per eent uit stikstof en voor de rest uit koolwaterstof. Het Zwitserse officiële disconto zal morgen verhoogd worden van 2 percent tot 2V2 percent. Het tarief voor voorschot ten op efecten zal verhoogd worden van 3 percent tot 3'/« percent. Advertentie Wanneer de Air-Union zal doorgaan, zal de K.L.M. haar diensten toch wel moeten gaan bekrimpen, dat is gisteren wel eens te meer in Brussel gebleken. Hoge amb tenaren van de zes E.E.G.-landen, voor ieder twee en evenveel vertegenwoordigers van de nationale luchtvaartmaatschappijen zijn in het gebouw van het Belgische mi nisterie van Buitenlandse Zaken bijeen ge komen. Er was slechts één punt van dis cussie: de quotakwestie, het vaststellen van de in te brengen aandelen van de luchtvaartmaatschappijen in het totale ver keer van de zes landen. Zoals bekend heeft de K.L.M. een jaar of vijf geleden een aandeel van circa 20 percent geweigerd. Dat zit de andere lan den nóg steeds hoog en ze zullen thans de grootste quota geven aan hetgeen zij de „partners van het eerste uur" noemen. Gisteren hebben de regeringsvertegen woordigers van de drie grote landen, van Italië, Duitsland en Frankrijk in hun eigen naam dus niet in naam van hun regeringen een voorstel gedaan. Daar over wordt de grootste geheimzinnig heid betracht, doch men neemt aan dat het behelst dat de drie grote landen sa men 70 percent van het luchtverkeer voor hun rekening zouden nemen, zodat er voor de Beneluxlanden 30 percent zou overblijven. Die zouden dan onder elkaar moeten uitmaken hoe zij dit percentage zouden verdelen. Noch de Sabena, noch de K.L.M., noch de regeringén van Bel gië en Nederland zijn daarmee tevreden. Daarbij komt nog dat die 70 percent voor de drie grote landen waarschijnlijk meer is dan zij kunnen vervoeren. Het probleem zoals dit zich thans stelt is na melijk vooral dat maatschappijen zoals Al italia en Lufthansa, die kleiner zijn dan de K.L.M., verwachten dat zij veel groter zul len worden. Nederland zegt: de K.L.M. was al groot toen die andere twee maat schappijen (van landen die de oorlog heb ben verloren zou men er wel eens bij mo gen voegen) nog klein waren. Wij willen wel een zekere achteruitgang van onze na tionale luchtlijn aanvaarden maar niet zo veel als ons thans wordt voorgesteld. De deskundigen zullen 21 juli weer te Brussel bijeen komen. Dan zal ieder officieel zijn mening geven over het nieuwe voorstel. Nederland zal het zeker niet aanvaarden. 70 (zeventia) Vrijblijvende inlichtingen en demon straties bij ?00OOOOOO0OOOOOOOOOOOOOOC 5 SPECIALE JUBILEUMAANBIEDING Nu gekochte mantels worden gratis gedurende de zomer maanden bewaard. BONT PLEIN 1945 no. 3 - MODES TELEFOON 4074 Ó0OOOOOO0OO0O0OOO0OOOOO0OO0O 4-9e JAARGANG NUMMER 200 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V EL S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Loss® nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mij®

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1