Aanvulling op Amerikaanse multilaterale kernvloot Juridisch blijft afgehandelde Planta-affaire een mysterieuze zaak Heinrich Lübke in West-Berlijn herkozen als bondspresident Prinses Irene en echtgenoot bij Franco op audiëntie TBC-expIosie in Vianen Sjastri niet naar Londen Bonner reis van De Gaulle is routine NAVO-commissie bespreekt Parijs Brits integratieplan in Overdreven? Joegoslavië nieuw lid van Comecon? Wet op buitenlandse hulp aangenomen Vrijwilligers konden jeukziekte later niet meer opwekken Russen: „Ziet af van N avo-kernmacht" DONDERDAG 2 JULI 1964 5 Afkeuring voor koud vier dubbeltjes per echte liter (en nog elke dag thuisbezorgd ook) Aanvulling Nogal. Maar toch te billijken. Want de nieuwe Jasneva Enorm is een delicate sigaar. Men zou hem bijna zóód voorzichtig roken. En dat voor 27 cent! Wees ook attent op de andere Jasneva-nieuwelingen: de kloeke Parfait van 22 cent, de senoritas Vedette van 14 cent en de kleine Vivat van 6 cent. Alle Jasneva sigaren licht en lekker! Grote onenigheid in socialistische fractie Discussie Teken »s. (Van onze correspondent) LONDEN Vandaag komt voor een speciale commissie van de NAVO in Pa rijs het Britse voorstel aan de orde om het Amerikaanse denkbeeld van een inter nationaal geïntegreerde strijdmacht een ruimere en steviger grondslag te geven dan de voorlopig gekozen vorm van een bovenwater-Polarisvloot met gemengde be manning. De Britse regering heeft voor dit Ameri kaanse plan weinig geestdrift getoond, om dat ze meent dat een dergelijke vloot mi litair gesproken niet alleen kwetsbaar, maar ook overbodig is en bovendien zeer kostbaar zal zijn. Desondanks willen ook de Engelsen de gedachte die achter het plan zit een eerlijke kans geven. Vandaar dat zij deelnemen aan het experiment. Premier sir Alec Douglas-Home heeft zojuist zijn afkeuring uitgesproken over een groep, meest jongere, conservatieve lagerhuisleden die te hard van stapel zijn gelopen en nu al hun zegen wensen te ge ven aan het Amerikaanse plan. De Britse regering wil bedenktijd en tracht speciaal met het oog op de naderende verkiezingen die een spoedig besluit voor haar onmo gelijk maken, de zaak te rekken. Voor de Engelsen is de kernvraag of de politieke voordelen van het plan groter zullen zijn dan de militaire nadelen. Om dit te kunnen beoordelen willen de Brit'ten Advertentie BOEKAREST (AFP) Met steun van Roemenië staat Joegoslavië op het punt te worden toegelaten tot verscheidene werk groepen van de Comecon, de gemeenschap pelijke markt van de communistische lan den, zo wordt uit Boekarest vernomen. Verwacht wordt, dat 't besluit daartoe de ze maand zal worden genomen. Roemenië, dat de laatste tijd een onafhankelijke po litiek voert, zou zijn positie in de Come con erdoor versterken. eerst de militaire conceptie van het plan verbeteren, niet langer de nadruk leggen op de voorgestelde bovenwater- vloot, maar het beginsel van een in NAVO- verband geïntegreerde defensie eveneens toepassen op andere wapens. In de eerste plaats op de nieuwe toe stellen waarmee de NAVO-luchtmachten zullen worden uitgerust, te weten de En gelse supersonische jagerbommenwerper TSR-2 die spoedig klaar is voor zijn eerste proefvlucht, de Amerikaanse tegenhanger de TFX die zich nog slechts in tekenka merstadium bevindt en de Amerikaanse grond-naar-grond raket Pershing, die reeds in West-Duitsland in gebruik is genomen. Wat de jagers betreft is het bijvoor beeld mogelijk om voor elk toestel twee vliegers van verschillende nationaliteit aan te wijzen of de eskaders internationaal te mengen. Ook in de tweede wereldoorlog werkten vele nationaliteiten in de Britse luchtmacht met succes samen. Een andere oplossing is het grondpersoneel uit mili tairen van verschillende landen samen te stellen. Het Britse plan is uitdrukkelijk bedoeld als aanvulling van het Amerikaanse vloot- plan, niet als alternatief ervoor. Zou het Britse voorstel aanvaard worden dan be tekent dit natuurlijk wel dat er waar schijnlijk minder Polaris-bovenwatersche- pen zullen komen dan oorspronkelijk was gedacht, hetgeen tot een belangrijke kos tenbesparing zou kunnen leiden. Hoewel men zich over de kosten van militaire begrotingen weinig illusies moet maken. Maar het Britse plan kan ook wrevel bij de Amerikanen opwekken, omdat het tot een nieuwe lange discussie kan leiden welke het vlootplan op de lange baan zou kunnen schuiven. WASHINGTON (AP) Het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden heeft op woensdag de wet op de buitenlandse hulp waarin een bedrag van 3,3 miljard dol lar wordt uitgetrokken aanvaard met 231 tegen 174 stemmen. Een poging om het bedrag met 247 mil- oen dollar te verminderen werd verwor pen met 208 tegen 198 stemmen. President Johnson heeft slechts enkele minuten na de stemming in het Huis van Afgevaardigden het resultaat een belang rijke overwinning voor de Amerikaanse buitenlandse politiek genoemd. Hij noem de de uitslag „in het belang van het Ame rikaanse volk en van de vrije wereld". Het Britse initiatief komt echter hoofd zakelijk voort uit het besef dat de grote politieke voordelen die inderdaad verbon den zijn aan het multilaterale denkbeeld in gevaar worden gebracht door de mili taire zwakte van het oorspronkelijke plan. Ook de Engelsen zijn ervan doordrongen dat West-Duitsland in de NAVO niet veel langer genoegen kan nemen met een al te ondergeschikte positie. Engeland ziet de multilaterale strijdmacht verder vooral als een middel tegen de verspreiding van nucleaire strategische wapens. Voor de Britten is dit idee ook een politieke stro halm om na de mislukking van Engelands toetreding tot de E.E.G. zich zo nauw mo gelijk met de rest van West-Europa te verbinden. Minister Butler heeft in het Lagerhuis vooral de Russen, die hij over een maand in Moskou zal bezoeken, trachten gerust te stellen door te verklaren dat de mul tilaterale macht juist een extra beveiliging is. Het betekent meer vingers niet op de trekker maar op de veiligheidsgren del. Al het gepraat over vingers is echter slechts theorie, omdat het nog niet duide lijk is of de Verenigde Staten hun veto op het losbranden zullen willen opgeven. JASNEVA SIGARENFABRIEKEN VALKENSWAARD Wat de rechterlijke macht betreft mag de Planta-affaire «a de jongste uitspraak van de Hoge Raad van de baan zijn, voor de wetenschap is en blijft het een mysterieuze zaak. De di rectie van Van den Bergh en Jurgens n.v. heeft, nu de zaak niet meer sub judice is, gistermiddag een en ander uit de doeken gedaan van wat bij drie rechter lijke instanties in de raadkamer is be slist en van datgene wat vijf deskun digen (onder wie vier hoogleraren) aan bezwarende en ontlastende feiten over de omstreden Planta-emulgator op tafel konden brengen. Uit het onderzoek is wel duidelijk ge worden dat de Plantamargarine met de anti-spat-stof ME-18 niet de veroorzaker is geweest van de geruchtmakende jeuk ziekte. Maar ook is komen vast te staan dat er statistisch wel verband bestond tus sen het gebruik van Planta-rood, die in augustus 1980 in de handel was en het op treden van de veelal lastige en soms ge- (Van onze correspondent) BERLIJN Heinrich Lübke begint aan een volgende ambtsperiode als president van de Duitse bondsrepubliek. Dit is het, overigens al van te voren met zekerheid voorspelde, resultaat van de verkiezingen waarvoor de 1042 man sterke Bundesver- sammlung woensdagmorgen bijeen was gekomen. Lübke's nieuwe ambtstermijn gaat dertien september van dit jaar in. Hij kreeg 710 stemmen. De enige tegen speler in dit van iedere opwinding ge speende toernooi was de minister van Jus titie, Ewald Bucher, die door de vrije de mocraten van Erich Mende als kandidaat was uitgekozen. Bucher kreeg 123 stemmen. Kort voor de Bundesversammlung be staande uit de leden van de Bondsdag en een gelijk aantal leden door de Lander afgevaardigd in de Berlijnse Ost-Preus- senhalle bijeen was gekomen, was het nog tot heftige discussies gekomen in de socialistische fractie waar men onder lei ding van voorzitter Willy Brandt tot over eenstemming probeerde te komen over de eerder in Bonn door de socialisten ge nomen beslissing geen eigen kandidaat te stellen, maar de socialistische stemmen vóór Lübke uit te brengen. Na afloop van deze debatten besloten 107 van de 294 kiesmannen niet voor de kandidatuur van Lübke te stemmen, veertien onthielden zich van een uitspraak. De socialistische fractie in de Bundes versammlung telt 445 leden. Het aantal onthoudingen in de Ost-Preussenhalle be droeg 187, vier stemmen bleken ongeldig te zijn. Als men er van uitgaat dat de christen democraten integraal op Lübke hebben ge stemd, met uitzondering van drie C.D.U.- leden die zich niet voor Lübke verklaarden, en dat de vrije democraten zich als één man achter Bucher schaarden, blijkt wel hoe groot de onenigheid binnen de socia listische partij geweest moet zijn. De hele verkiezingsplechtigheid stond, evenals vijf jaar geleden, in het teken van het probleem der gescheiden Duitslanden. Bondsdagvoorzitter Eugen Gerstenmaier riep de leden een „welkom in Berlijn, de hoofdstad van Duitsland" toe. Gersten maier sprak daarop een uitvoerig be groetingswoord uit, dat herhaaldelijk door applaus van Bundesversammlungleden en publiek werd onderbroken. Hij merkte met grote nadruk op dat het besluit de verkiezing in Berlijn te houden niet een provocatieve daad, maar een be wijs van gehechtheid aan deze plaats was, aan het gehele Duitse volk en aan de Duit se geschiedenis. Gerstenmaier doelde in zijn toespraak op de protesten die zowel de regering van de Sovjet-Unie als die van de D.D.R. heb ben laten horen over het besluit de ver kiezingen in West-Berlijn te houden. De voorzitter van de Bondsdag wees er nog eens op dat de zitting onder de uitdrukke lijke bescherming stond van de Westelijke grote drie. Op de beschuldigingen door het Oost- duitse Politburo via professor Norden dins dag geuit op een persconferentie in Oost- Berlijn waarbij de bondspresident een handlanger van de Gestapo werd genoemd, werd officieel in het geheel niet meer ge reageerd. Ook de Westduitse dagbladen zijn met een schouderophalen aan het incident voorbij gegaan. Vandaag gaat het grootste gedeelte van de prominente kiezers, waaronder oud kanselier Adenauer naar Bonn terug. Zij nemen bijna allen de veilige weg door de lucht, terwijl ze hun auto's door hun chauffeur over de Autobahn laten volgen. Het regime Ulbricht heeft overigens aan de reeks vage dreigementen in verband met de plechtigheid in Berlijn gedaan geen gevolg gegeven. vaarlijke blaasjes. Of, zoals het na drie jaar onderzoek in het rapport aan de rechter-commissaris kwam te staan: „Per sonen, die Planta rood aten hadden een grotere kans exantheem te krijgen dan personen die geen Planta-rood aten". Dat betekent, dat er behalve de toevoe ging van de nieuwe emulgator een ande re factor in het spel moet zijn geweest, die het optreden van de ziekte mogelijk maakte. Hoe groot het aandeel van Plan ta in deze ongezonde samenwerking ge weest is, is niet te zeggen en zelfs is ju ridisch niet waterdicht te bewijzen dat Planta een rol in het geheel heeft ge speeld. Zeshonderd vrijwilligers in Nederland en daarbuiten hebben na het uitbreken van de ziekte margarine met ME-18 ge geten. Onderzoekers hebben hele flesjes van het goed gedronken voldoende om vijfhonderd pakjes spatvrij te maken. In Duitsland heeft een partij margarine zes maal zoveel van de beruchte stof bevat als hier in I960 het geval was in al die gevallen gebeurde er niets. Men is er bij het onderzoek niet in geslaagd de ziekteverschijnselen van augustus 1960 te reproduceren, hoeveel Planta men ook op de boterham deed en daarmee bleef het geheel een raadselachtige zaak. Ook bij Unilever acht men het niet uit gesloten dat de margarine iets met de ziekte te maken had, maar men onder schrijft daar natuurlijk het oordeel van geleerden en rechters dat noch van recht streekse veroorzaking noch van schuld sprake kan zijn. Wat de openbare discus sie betreft wordt de zaak dus met een vraagteken gesloten in de laboratoria gaat men door met het zoeken naar een oplossing van dit raadsel. Voor de directie van het bedrijf is er deze bevrijdende uitspraak van de rech terlijke macht geen reden om achteraf de gang van zaken in het verleden te betreu ren. Men begrijpt dat de instanties die het eerst alarm sloegen naar Planta-rood als verwekker van de ziekte wezen. Gezien de onzekerheid die bestond betreurt men het ook niet dat men deze margarine toen uit de handel heeft genomen. Ook is het concern niet van plan de ruim 1,2 mil joen die op ruim achtduizend schade claims werd uitgekeerd, terug te vorde ren. Mr. C. T. C. Heyning, oud-voorzitter van de directie van Van den Bergh en Jurgens N.V., zei dat men ook nu geen Achter een zwaar cordon van staats politie nemen negers een bad in de branding van de baai van St. Augus tine. Er kwamen maar een vaar ras- senscheiders opdagen en de inci denten hadden weinig om het lijf. (Telefoto) spijt heeft van de uitgekeerde vergoedin gen. Het bedrijf rekende het zich tot een plicht in de opwinding over de jeukziek te wat te doen om de slachtoffers te helpen. In totaal heeft het bedrijf een schade van ongeveer 7,5 miljoen geleden. De daling van de omzet van Planta is daar bij niet in aanmerking genomen. GENèVE (AP) Rusland heeft vandaag Amerika laten weten dat het moet afzien van de voorgenomen multilaterale kern macht of anders een mislukking onder ogen moet zien om verspreiding van atoomwapens tegen te houden. De Russische onderminister van Buiten landse Zaken, Valerian Zorin, heeft op de ontwapeningsconferentie gezegd: „Als u werkelijk een oplossing van het vraagstuk wilt en het leven eist dwingend de snelste oplossing moet u afzien van het plan een multilaterale NAVO-kernmacht in het leven te roepen. MADRID (DPA; AP) Generaal Fran co heeft gisteren prinses Irene en haar man prins Charles Hugues in gewone audiëntie ontvangen. Het was de eerste formele ontmoeting van 't Spaanse staats hoofd met Irene. Het paar werd ontvan gen in het Pardo paleis in de buitenwij ken van Madrid. In de officiële aankondiging van de audiëntie werd het jonge paar genoemd: Hunne koninklijke hoogheden prins Don Carlos de Bourbon Parma en dona Irene de Orange-Nassau de Bourbon". De Spaan se televisie gaf een uitzending van de audiënties, maar de film begon met een groep leiders uit de chemische industrie, die Irene en Carlos volgden door de ont vangstzaal. Naar verluidt had het Spaanse staats- Bij een röntgenologisch onderzoek onder personeel van de nv Bonna-buizenfabriek te Vianen is bij vijf personeelsleden in min of meer ernstige mate tbc geconsta teerd. In het bedrijf zijn in totaal ongeveer 200 werknemers werkzaam. Ongeveer de helft van het personeel bestaat uit buitenlanders, zoals Grieken, Spanjaarden en Marokkanen. Bij de vijf patiënten, die inmiddels geïsoleerd zijn, bevinden zich twee Marokkanen. Eén van hen, die on der geen enkele voorwaarde langer in Ne derland wilde blijven, is per vliegtuig naar zijn geboorteland teruggekeerd. De uitbarsting van TBC heeft in Vianen nogal wat onrust gewekt. Het vermoeden bestaat dat de infectiehaard in de kantine van het bedrijf te zoeken is. Inmiddels is voor verder te nemen maatregelen de di recteur van het consultatiebureau te Dor drecht ingeschakeld. Ook de inspecteur der volksgezondheid is van de TBC- explosie in kennis gesteld. hoofd de prins en prinses uitgenodigd om dat hij nog niet persoonlijk zijn gelukwen sen ter gelegenheid van hun huwelijk had aangeboden. Het prinselijk paar was dins dagavond op een grote ontvangst van de pauselijke nuntius, Riberi, verschenen. DEN HAAG Naar het Franse pers bureau Agence France Press meldt heeft een woordvoerder van het particulier se cretariaat van prins Charles Hugues, de echtheid ontkend van de brief die dgpjj, hem aan de vroegere carlistische leider Manuel Falconde geschreven -zou zijn. Hierin wórdt aöngedtongen-op geweldda dige omverwerping van de regering-Fran co in Spanje. Het secretariaat noemt de ze brief een „manoeuvre om prins Char les in diskrediet te brengen" en voegt er aan toe dat tegen de auteur van deze brief, indien hij ontmaskerd wordt, een gerech telijke vervolging zal worden ingesteld. Van zijn kant heeft Manuel Falconde, die tengevolge van een operatie wegens keel kanker al twee jaar zijn stem kwijt is, zijn zoon opgedragen om zijn verontwaar diging tot uiting te brengen over „deze duivelse manoeuvre om de prins aan te vallen en onenigheid in de boezem van de Carlistische beweging uit te lokken. Het is een leugen en wij vragen ons af waar die vandaag komt. Men schijnt in Carlistische kringen er van overtuigd te zijn dat partijgangers van don Juan, een van de pretendenten voor de Spaanse troon, de hand in de brief-affaire hebben gehad. NEW DELHI (AP AFP) De Indiase minister-president, Sjastri, die rust moet houden, zal niet naar Londen gaan voor de conferentie van gemenebestpremiers die deze maand wordt gehouden. India zal op die conferentie worden vertegenwoordigd door de minister van Financiën, Krisjna Matsjari, en de dochter van wijlen pre mier Nehroe, Indira Gandhi. Nu Sjastri niet naar Londen zal gaan, is de hoop op onderhandelingen tussen India en Pakistan voorlopig verdwenen. Sjastri en president Mohammed Ajoeb Khan van Pakistan waren van plan ge weest elkaar in de Engelse hoofdstad voor onderhandelingen te ontmoeten. (Van onze correspondent) PARIJS In Parijs ziet men de reis, die generaal De Gaulle, omstuwd door bij na alle Franse ministers, morgen naar Bonn zal maken, niet als een gebeurtenis, die veel gewicht in de politieke weegschaal zal kunnen werpen. Dé generaal mag het decorum en de massale figuratie persoonlijk nu eenmaal graag en de periodieke ontmoetingen tus sen de regeringen van beide landen wor den, zoals men zich herinnert, door het Frans-Duitse vriendschapsverdrag vereist. Niettemin zullen alle sonoor klinkende woorden en al het prachtig ceremonieel van gecombineerde Frans-Duitse minister raden, toch ook nu weer moeilijk het feit kunnen verhullen dat de staatkundige con structie, die de Gaulle en Adenauer vorig jaar bouwden, een luchtkasteel is geble ken, dat politiek dan ook nauwelijks be woonbaar is. Er is, anders gezegd, tot dusver nog niet één belangrijk politiek probleem geweest van de verhouding Europa-Amerika tot de Europese graanprijzen die door het Frans-Duitse akkoord ook maar één stap dichter tot een oplossing is gekomen. Advertentie

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5