TT 1 /"n Historische dag voor Verenigde Staten Wet waarborgt kleurlingen en blanken dezelfde behandeling Ds Martin Luther King reikt Johnson de pen Twaalf maanden voor joyvlieger Theo van Eyck HET WEER a 5,25 percent Achttien jaar voor moord op echtgenoot Brood elk jaar cent duurder Zwolsman vraagt van zijn aspirant-huurders f 10.000 Staat leent f 200 min. „THE INDIANA"" KUIPERS KOLEN DE ENIGE TENT! MET 10 JAAR GARANTIE Okker-Groenman in halve finales Caltex stopt bij Ameland IJmuider Scholletjes Banketbakkerij DEKKERS Voor honderden gaat de hoop op een eigen woning in rook op Westertoren is uit het lood geslagen Kalverstraatklanten kunnen auto straks gratis parkeren 49e JAARGANG NUMMER 201 VRIJDAG 3 JULI 1964 Regering buigt het industriebeleid om pagina 15 Tour de France pagina 1*7 In de krant van heden: Weerrapporten I, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Schrijvende lezers4 In de Vishal en op zee6 Uit stad en omgeving6, 7, 9 Medische verzorging 7 Badio en t.v11 Uitgaan in Haarlem11 Kunst 11 Feuilleton 13 Economisch nieuws 15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Sport 17, 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's éeè MORRIS 'êeforeyou êuij! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES BUITENSHOW, elke dag van 9-6 uur Vit»' Hoofdkantoor voor Nederland Haarlem, Zijlweg 111 - Tel. 17877 Het woord is aan Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I g Tg ir 'w |r^ T |r jf W I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. I 1 1 E J I I I I Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. g franco per post 11,—. Losse Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR V EL S E N - IJ M UI DE N. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur! Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Koel weer Aan het strand Ds. Martin Luther King reikt Lyndon Johnson de pen aan waarmee de Ameri kaanse president gisteren de wet op de burgerrechten ondertekende tijdens een plechtig heid op het Witte Huis in Washington. T oetsing Voor uw FRISIA DIORAMA en ©ooooooooooooooooooooooooooc BRAND STOF Extra-TV-uitzending Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 La Fontaine: Bezit is: datgene waarvan men als eigenaar een goed gebruik maakt. Een gevangenisstraf van 1 jaar en ont slag uit de militaire dienst onder ont zegging van de bevoegdheid om bü een gewapende macht te dienen is het vonnis dat de zeekrijgsraad vanmorgen heeft ge veld over de 21-jarige vliegtuigmaker - elektromonteur They van Eyck uit Kiel bij Tilburg, die op 7 maart met een Grunman Tracker van Malta naar Libië is gevlogen. De aanklager achtte de beklaagde schul dig aan desertie in oorlogstijd met mede neming van ten behoeve van de krijgs macht gebezigde munitie. Hij eiste acht tien maanden en ontslag uit de dienst. „Weg uit de marine" is Theo's voornaam ste drijfveer geweest, zo is uit zijn ver klaringen tijdens de zitting gebleken. Hij was teleurgesteld omdat hij geen vlieger mocht worden en rancuneus wegens de marine, omdat hij meende onrechtvaardig te zijn behandeld. Daarom vervoegde hij zich op de ochtend van de bewuste zaterdag 7 maart al vroeg bij de Engelse wacht van het vliegveld om de sleutels op te halen van de hangar, waarin het vliegtuig stond. Groot was ieders verbazing toen enige minuten later het tweemotorige patrouille vliegtuig uit de hangar naar buiten kwam, op de startbaan toerolde en in één run door de lucht inging. Men heeft nog ge tracht de joyvlieger met jachttoestellen te achterhalen maar zijn voorsprong was al te groot. Boven de onafzienbare Middel landse Zee heeft men hem niet meer kunnen vinden. Het ziet er naar uit, dat B. en W. van Amsterdam gunstig staan tegenover het plan, waarbij de Kalverstraatwinkeliers met banken en een benzinemaatschappij een n.v. tot exploitatie van de garage zou den oprichten. Verwachting tot morgenavond: Nu en dan opklaringen maar ook enkele buien. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en noord. Koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Achter een buitenfrontje stroomt met een te sterke noordwestenwind vrij koude lucht naar onze omgeving- Morgen plaatselijk nog een buitje en wisselend bewolkt. Vrij krachtige tot matige wind tussen west en noord. Overdag 1516 graden, zeewater 15 graden. Vooruit zichten: Een nieuw hogedrukgebied ten zuiden van IJs land trekt langzaam naar het oosten en kan omstreeks zondag geleidelijk stabieler weer brengen waarbij het aanvankelijk door de noordelijke luchtstroom nog te koel blijft. Minister Witteveen (Financiën) is voornemens over te gaan tot de uitgifte van een 5V4 percent staatslening 200 min tegen een koers van 99 percent. Op de lening zal de eerste vijf jaren geen aflossing plaatsvinden. Daarna, dus te beginnen op 1 augustus 1970, zal aflos sing geschieden in twintig gelijke jaarlijkse termijnen. Versterkte of algehele delging is de eerste tien jaren niet toegestaan. De rente gaat in op 1 augustus 1964; de coupons verschijnen jaarlijks op 1 augus tus. De storting op de toegewezen schuld bewijzen zal moeten geschieden op 3 augustus, de inschrijving is op donderdag 16 juli. Het prospectus zal binnenkort, ver moedelijk op 9 juli a.s., verschijnen. Tom Okker en Trudy Groenman hebben voor een grote sensatie gezorgd in Wim bledon. Het Haarlems-Groningse dubbel plaatste zich door een schitterende zege van 62, 64 op de cracks Hewitt (Australië)Bueno (Brazilië) in de halve finales, waarin het StolleTurner tegen over zich krijgt. Over het prachtige duel verwijzen wij naar de sportpagina's van dit blad. De rechtbank te Assen heeft vanmorgen in de geruchtmakende zaak, die bekend is geworden als „de gifmoord te Veen oord", een 45-jarige inwoonster van die plaats veroordeeld tot een gevangenisstraf van achttien jaar. De Caltex, één van de vier maatschap pijen die op Ameland speuren naar gas en olie heeft besloten de tweede boring stop te zetten. Het ligt in de bedoeling de boortoren bij paal 17 af te breken. Van de zijde van het hoofdkantoor van de Cal tex in Den Haag verklaarde men ons des gevraagd: „wij hebben geen plannen om op Ameland verder te boren. Zeker niet in de nabije toekomst". Minister Biesheuvel heeft gisteravond tijdens de openbare commissievergadering van de vaste commissie van landbouw en visserij uit de Tweede Kamer gezegd, dat de broodprijs tot 1970 jaarlijks met een cent zal moeten worden verhoogd. Dit is een gevolg van de E.E.G.-verordeningen voor landbouwprodukten. (Zie voor pluimvee en rundvlees pagina twee). Theo van Eyck, de vlieger van de marine die een pleziervlucht naar Libië heeft gemaakt, werd vanmor gen voor de marinekrijgsraad geleid in Den Haag. Terwijl haar man werd verwacht, maakte mevrouw Van Eyck een praatje met zijn verdedi ger, kapitein ter zee mr. van de Graaff. SPECIALITEIT VOOR IJMUIDEN een croquante korst met een special* vulling 35 ct. per stuk ALLEEN BIJ Kennedy lagen opgebaard, nadat zij wa ren vermoord. Honderden mensen waren uitgenodigd om de plechtige ondertekening bij te wo nen. Onder hen bevonden zich negerleiders onder wie dr. Martin Luther King en Robert Kennedy. Toen de president bin nenkwam werd hij met een stormachtig applaus ontvangen. Negergroepen hebben het plan te kennen gegeven om de wet onmiddellijk te be proeven. Dr. Martin Luther King zei dat hij met enkele blanke vrienden zal lunchen in het restaurant in St. Augustine, waar hij vorige maand werd gearresteerd. De handtekening van de president onder het wetsontwerp was nauwelijks droog of voorvechters van de burgerrechten maak ten nieuwe plannen bekend om vast te stellen of de wet werkelijk de deuren van hotels, restaurants en schouwburgen zal openen voor alle kleurlingen. „Weest ge reed om vier juli een bescheiden begin te maken", zo stond in instructies aan de afdelingen van het congres voor rassen- gelijkheid (Core) geschreven. De eerste proef werd genomen in het noorden, in Kansas City in de staat Mis souri. Een minuut nadat het ontwerp wet was geworden, begon Core met een „sit- in", toen een jonge neger in een kappers salon van een hotel zijn haar niet geknipt kon krijgen. In het zuiden vertelde een woordvoerder van de geweldloze coördina tiecommissie van studenten, dat gister avond in op zijn minst zeven restaurants te Albany in Georgia geïntegreerde groe pen werden bediend. (Van onze correspondent) De Westertoren te Amsterdam staat »cheef, de spits staat niet minder dan 84'/ï centimeter uit het lood. Dit nieuws is vandaag onthuld door een Amsterdam- te krant, als een welkom bericht in de komkommertijd. Maar er is geen enkele reden tot ongerustheid: bij de eerste be trouwbare meting in 1954 stond de toren ook al voor het oog onzichtbaar - tcheef en als men 100 of 200 jaar eer der nauwkeurige opmetingen had gedaan, iou wellicht hetzelfde zijn gebleken. Voor woningen, aanvankelijk bestemd voor de verhuur, wil de E.M.S. (werk maatschappij van Zwolsman) nu een „sleutelgeld" gaan vragen dat niet ge ring is: minimaal 10.000. Dit althans is de conclusie uit een stencil dat de Ex ploitatie Maatschappij Scheveningen leeft gezonden aan de honderden wo ningzoekenden, die staan ingeschreven voor een huurwoning. De E.M.S. heeft volgens het foldertje een financierings methode bedacht in de vorm van „wo- ningspaarbrieven", groot duizend gul den. Het is een belegging, zegt de E.M.S., want na vijftien jaar wordt op de brieven van 1.000 gulden 2.000 gul den uitgekeerd. tal beleggers interessant kunnen zijn de rente ligt omstreeks de zeven percent. Voor een groot aantal aspirant-huurders gaat dit niet op: indien zij zoveel geld op tafel zouden kunnen leggen zou het heel wat interessanter zijn zelf een woning te kopen. Het ogenblik waarop de E.M.S. met de introductie van de nieuwe financiering komt, is ook merkwaardig gekozen: een groot aantal woningen (Den Haag, Rijs wijk, Tilburg, Waalwijk. Nijmegen, Arn hem en Middelburg) is al in aanbouw. Tal loze woningzoekenden hebben zich door inschrijving met de hoop gevleid op korte termijn te kunnen huren. Die hoop vervliegt nu omdat, aldus het E.M.S.- stencil „wij wenden ons tot u om u in staat te stellen een door u aan te wijzen huur woning te kunnen betrekken door het zelf of door anderen verwerven van de rente- spaarbrieven". JOH. VERWOERD CO. KENNEMERLAAN 150 - TELEFOON 5635 WASHINGTON (AFP; Reuter) Presi dent Johnson heeft gisteravond de wet op de burgerrechten, die eerder op de dag door het Huis van Afgevaardigden was goedgekeurd getekend. De wet is onmid dellijk in werking getreden. De Senaat had de wet, die aan de fede rale autoriteiten meer bevoegdheden dan ooit op het terrein van de rassengelijkheid geeft, al eerder aanvaard, waardoor de weg voor de ondertekening vrij was. Het Huis van Afgevaardigden keurde de wet met 289 tegen 126 stemmen goed. Voor het wetsontwerp stemden 153 democrati sche en 136 republikeinse afgevaardigden. Tegen waren 91 democraten en 35 repu blikeinen. Op het Witte Huis legde de president een korte verklaring voor de televisie af. Hij zei dat hij onmiddellijk maatregelen zou nemen om de wet uit te voeren. Leroy Collins, voormalig gouverneur van Florida, is benoemd tot directeur voor de betrek kingen tussen de blanke en de gekleurde gemeenschappen. Johnson zal het Congres vragen extra geld toe te wijzen om de kosten te dekken die voor de uitvoering van de wet nood zakelijk zijn. De president noemde de wet, die na langdurige en verbitterde debatten door het Congres was aangenomen, een mijlpaal in de „lange strijd om de vrij heid". Hij deed een beroep op alle Ameri kanen mee te werken en het land vrede te schenken. „Het doel is een groter res pect voor de menselijke waardigheid", al dus de president die de Amerikanen op riep „de bronnen van het rassengif" te dichten. De president sprak in een kamer van het Witte Huis waar Abraham Lincoln en John Op de plaats waar thans aan de Amster damse Nieuwezijds Voorburgwal het Volkskrantgebouw staat zal een parkeer garage worden gebouwd. De Kalverstraat winkeliers zullen de parkeerruimte in de garage huren en ter beschikking van de klanten stellen. Als men boven een be paald bedrag in de Kalverstraat koopt krijgt men de parkeerprijs cadeau. Vermoedelijk zal er ongeveer 1.800 per jaar voor de plaatsen moeten worden betaald. De gegadigden voor huurwoningen kun nen een informatieformulier aan de E.M.S. terugsturen waarin staat: „Ik wens in principe wel/niet gebruik te maken van de mogelijkheid om door afname van E.M.S.- woningspaarbrieven, tot een bedrag van minimaal 10.000 gulden, het recht op het huren van een E.M.S.-woning te ver werven". Dit formulier is maar voor één uitleg vatbaar: wie 10.000 gulden stort verwerft het recht op een huurwoning. Deze „spaarmethode" zou voor een aan- FRISIA DIORAMA Vanavond om 18.00 uur zal de NTS van uit Wimbledon een rechtstreekse reporta ge verzorgen van de halve finale Gemengd Dubbel, die daar gespeeld wordt tussen het Nederlandse duo Tom OkkerTrudy Groenman en het Australische paar Fred Stolle en Lesley Turner.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1