r OAS-leider redt zijn hoofd EXTRA SENORITAS Leerkrachten van Marseille in verzet tegen onderwijsminister Spaanse order is knuppel in het Britse verkiezingshok Werkbezoek van De Gaulle aan Bonn is begonn en WERELDNIEUWS Van dag tot dag <~PracitMoel Staking op Franse vliegvelden voorbij Westduits verbod van het Richter-recital in Berlijn m Roemenië quitte met Amerika Zeg het met bloemen Metalon gordijnstof VAN DUIVENBODEN N.V. VRIJDAG '6 JULI 1964 3 Het antwoord van Velasques op de vraag naar een betere kleine sigaar Samengesteld uit 27 geselecteer de overzeese tabakken. Heerlijk licht van trek. 10,3 cm, dus: niet te lang, niet te kort, nèt goed. De enige senoritas die zo'n kwa liteit voor 16 cent biedt Op de Examenfraude heeft nog een onprettig staartje KLM weer naar Parijs Vrouwen van gevangenen in Londen hebben club Marjan van Beek „Het bloed kruipt waar het niet gaan kan" is een zegswijze, die in populaire beeldspraak het onverzettelijke en onuit puttelijke reactievermogen van de natuur tegen alle kunstmatige dwang wil ver duidelijken. Een aardige variatie op deze spreuk zou men vandaag aan de dag voor de Amsterdamse Kalverstraatwinkeliers pasklaar kunnen maken: „Het bloed par keert waar het niet van overheidswege de ruimte daartoe verkrijgt". Deze onder nemende lieden in de hoofdstad hebben namelijk begrepen, dat zij van de stede lijke overheid geen of weinig hulp kunnen verwachten in hun toenemende moeilijk heden door gebrek aan parkeerruimte. Zij kunnen hun klanten steeds moeilijker ontvangen en zien met lede ogen, dat velen in de buitenwijken gaan winkelen, omdat er in de binnenstad geen ruimte meer overblijft om 'n vervoermiddel kwijt te raken. Nu hebben ze gezamenlijk ruimte gekocht in hun eigen straat, om die te bestemmen voor klanten-parkeergelegen- heid. Zo blijkt dus, dat de nood vindingrijk maakt, ook wat parkeergebrek betreft. Binnenstadwinkeliers in andere „benauw de" steden, zoals bijvoorbeeld Haarlem (dat een landelijke bekendheid heeft als „de stad waar men niet meer terecht kan") zullen er goed aan doen dit denkbeeld terdege te overwegen en samen te over leggen, hoe zij hun clientele kunnen be houden. In Haarlem is in dat opzicht trouwens dubbel werk aan de winkel, want daar sukkelen de winkeliers ook nog met het euvel dat hun winkelstraten als doorgangswegen voor alle soorten zwaar verkeer dienen. In Haarlem kan men nog het pijnlijke anachronisme waar nemen, dat in een drukke, nauwe winkel straat met smalle trottoirs enorme trucks passeren van abnormale lengte en breedte, zoals de trailers van autogrossiers en -fabrikanten, die een tiental personen auto's in één keer vervoeren. Dergelijke toestanden kunnen natuurlijk de stads- winkeliers duur te staan komen, en niet eens op de lange duur, want de wijk winkelcentra schieten snel op uit de grond en doen hun uiterste best om de klanten binding te beoefenen. Initiatieven van de winkelstand zullen deze en dergelijke moderne ontwikke lingen zeer zorgvuldig en nauwkeurig moeten bijhouden. Er is een evolutie gaan de op dit gebied die, zoals alle evoluties, op een bepaald moment plotseling tot onverwachte en niet meer te keren situaties kan leiden. Die te voorzien en uit te buiten is een commercieel belang. In Amsterdam heeft men dat blijkbaar doorgekregen. .OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO (Van onze correspondent) PARIJS Een van de laatste en ge vaarlijkste O.A.S.-leiders die nog berecht moest worden, ex-kapitein Curutchet, heeft donderdag voor het Hoge Veiligheidstribu naal in Parijs zijn hoofd weten te redden. In plaats van de doodstraf die de procu reur-generaal tegen hem had geëist, is Curutchet tot levenslang veroordeeld. Tot de wandaden waarvan hij beschul digd werd behoorde ook de laffe moord op klaarlichte dag op een gepensioneerd offi cier in Aix-en-Provence, die zich, volgens de O.A.S., „onpatriottisch" in het toenma lige Frans-Algerije had gedragen. Onder de order om hem met messteken te ver moorden stond de schuilnaam van Curut chet, „kapitein André". Curutchet, die vorig jaar op reis naar Zuid-Amerika in een vliegtuig in Centraal- Afrika werd onderschept, om daarna aan de Fransen te worden uitgeleverd, heeft zijn leven vooral te danken aan een brief die een andere O.A.S.-leider, de beruchte ex-kolonel Argoud, vanuit de gevangenis en tijdens het proces schreef aan het tri bunaal. In die brief beweerde Argoud dat het „executiebevel" achter de rug van Curut chet om met zijn schuilnaam zou zijn on dertekend. De militaire rechters hebben, schijnt het, deze verklaring voor zoete koek genomen om zo enige clementie te kunnen betonen, die ook de regering wel gewenst voorkomt om te vermijden dat de gemoederen in verband met het Algerijnse drama opnieuw worden verhit. Advertentie vraag RIBAS. In de groene doosjes en blikjes. (Van onze correspondent) PARIJS De leerkrachten van de mid delbare scholen die in Marseille het eind examenwerk moesten corrigeren dat be gin deze week object van een groot scheepse fraude is geweest, hebben gis teren in een telegram aan de minister van Onderwijs geweigerd zijn opdrach ten uit te voeren. De minister had enkele dagen eerder la ten weten dat de examens, niettegen staande de zwendel, gewoon doorgang zou den vinden, doch dat bij het mondelinge deel wel ernstig rekening met de rapport cijfers van de kandidaten moest worden gehouden. De leraren in Marseille achten die laat ste ministeriële aanbeveling echter een on voldoende correctie op de scheve verhou dingen die door de fraude zijn ontstaan. Zoals men weet werden in Marseille een week voor de eindexamens de opga ven tegen bedragen van 100 tot 1500 verkocht, aanbiedingen waarvan trouwens ook in andere steden een massaal en dankbaar gebruik moet zijn gemaakt. Vol gens de jongste schattingen moet voor tachtig percent van de Marseillaanse kan- (Van onze correspondent) De Spaanse fregatten zijn het kernpunt van een politieke storm in Engeland. Het afspringen van de Spaanse licentieorder is politiek gesproken koren op de molen van de conservatieven, die hiermee een nieuw wapen bezitten tegen de door hen gevreesde en gehate oppositieleider Harold Wilson die zij, nu Engeland nog maar drie maanden van de verkiezingen is ver wijderd, met alle middelen proberen te bestrijden. Wilson wordt thans afgeschilderd als een soort landverrader die opzettelijk Brit se werkgelegenheid in gevaar heeft ge bracht door zich tegen de Spaanse trans actie te verzetten. De tories briesen te gen de labourpartij, en verwijten de socia listen opnieuw dat ze nog altijd in het grijze verleden leven. De redenering van de conservatieven komt hierop neer dat de Spaanse burgeroorlog al vijfentwintig jaar achter de rug is en dat het tegen woordige Spaanse fascisme niet op een lijn mag worden gesteld met vroeger toen het verbonden was met dat van Hitier en Mussoloni. Sir Douglas-Home hamert op het feit dat er jaarlijks driekwart mil joen Engelsen met vakantie naar Spanje gaan. Hieronder bevinden zich zeker vele labouraanhangers. Wilsons stellig is dat er geen bezwaar ls tegen meer handel met Spanje maar dat wapenleveranties in welke vorm ook uit den boze zijn, vooral na Spanjes her nieuwde aanspraken op Gibraltar. Wilson houdt er natuurlijk rekening mee dat hij als mogelijke premier dit appeltje te schillen krijgt. De regering acht het verstrekken van blauwdrukken aan Spanje blijkbaar onschuldig. De licentiebouw was geen ge ïsoleerd geval en werd beschouwd als een Advertentie een procédé van Verolme, tegen warmte en koude, voor uw bedrijf, kantoor, huiskamer. Vrijblijvend stalen en prijsopgave INTERIEURADVISEURS Ged. Oude Gracht 108-110 - Tel. 16657 Kruisstraat 22 - Tel. 17206 begin van een algemene verruiming van de handel met Spanje. France concurrent Bovendien voert de regering aan dat bij na alle 27 destroyers en 20 fregatten die Spanje bezit met Amerikaanse kanonnen, radar en peilapparaten zijn uitgerust. Kort om Engeland had wat de modernisering van de Spaanse marine betreft een graan tje willen meepikken. In Londen werd be kend dat Spanje ook in andere landen, on der andere in Nederland en Frankrijk, aan vragen voor een marineofferte zou hebben gedaan. Men vreest nu dat de opdracht en daaruit voortvloeiende orders naar Frank rijk zullen gaan. Indien de licentiebouw was aangegaan zou Engeland behalve bepaalde machine rieën en radar waarschijnlijk ook het staal hebben geleverd. Wilson zegt d'at als het gaat om werkgelegenheid, er voor de Brit se vloot fregatten zouden kunnen wor den besteld. De hoofdaanklacht van de re gering tegen Wilson is dat hij in het han delsverkeer politieke discriminatie wil toe passen. Los van alle emoties moet men echter vaststellen dat deze verloren gegane Spaanse militaire order hoogstens als een grensgeval moet worden beschouwd voor hetgeen in het handelsverkeer wel of niet geoorloofd zou zijn. Spanje was ook ver stoord over het feit dat een Londens dag blad reeds begin juni de onderhandelingen over de fregatten had onthuld. didaten het baccalaureatexamen dit jaar niet meer dan een formaliteit zijn geweest. Hun leraren achten zich nu persoonlijk en moreel verplicht de schriftelijke opga ven zonder meer naast zich neer te leg gen. Ze stellen de minister voor dit jaar het examen alleen mondeling af te nemen en bovendien de rapportcijfers over de ge hele afgelopen cursus in de berekening voor de diplomacijfers te betrekken. In afwachting van het antwoord van de minister, tegen wie de examinatoren nu dus openlijk in verzet zijn gekomen, wordt het justitiële onderzoek naar de schuldi gen aan deze fraude voortgezet. Er is een man aangehouden op wie de verdenking rust dat hij in Parijs op de staatsdrukke rij de opgaven zou hebben gestolen, om ze vervolgens in Marseille en elders te verhandelen. Dit nieuwe schandaal, dat vooral onder de schoolgaande jeugd natuurlijk onder werp van verhitte discussie vormt, schijnt in elk geval wél een radicale hervorming van de organisatie van de Franse bacca- laureatéxamens in te gaan luiden. Zo heeft een kamerlid al voorgesteld in het vervolg geen enkele examenopgave meer aan enige drukpers of zelfs een typemachine toe te vertrouwen. Volgens zijn vernuftig denkbeeld zou de minister zelf in de toekomst de opgaven via de ra> dio moeten voorlezen en onthullen, om ze via luidsprekers gelijktijdig ter kennis van de tienduizenden examinandi te brengen. PARIJS 1AFP) De staking bij de Franse luchtverkeersleiding, die tien da gen heeft geduurd, is afgelopen. De vak bonden hebben de leden opdracht gegeven vandaag het werk te hervatten. Gestaakt werd uit protest tegen het ont slag van een collega en tegen de wet die dit personeel het staken verbiedt. De vakbonden hebben hun besluit geno men, omdat de regering steeds meer mili tair personeel de functies van stakers laat overnemen. Zij zullen zich beraden op an dere middelen om de eisen ingewilligd te krijgen. In een verklaring lieten de bonden weten dat zij voor alles het burgerlijke karakter van de verkeersleiding wilden handhaven. DEN HAAG (ANP) Nadat de staking van het personeel, belast met de luchtver- keersregeling boven Frankrijk, was opge heven, kreeg de K.L.M., telefonisch uit Parijs het bericht dat vandaag mededelin gen aan de luchtvaartmaatschappijen zullen worden gedaan, dat de luchtverkeersrege^ ling weer normaal zal functioneren. De regeringstroepen in Zuid-Vietnam die tegen de communistische Viet- cong-rehellen vechten maken bij het oversteken van rivieren gebruik van olifanten, die in het oerwoud beter voldoen dan moderne vervoer middelen. De Westduitse regering heeft haar goed keuring gehecht aan een verbod aan de Russische pianist Sviatoslav Richter om in West-Berlijn op te treden. Dit is meege deeld door 'n woordvoerder van het West duitse ministerie van Buitenlandse Zaken. De vorige maand is het Bolsjoi Ballet het land uitgezet, eveneens in verband met het vraagstuk Berlijn.De Sovjet-Unie heeft geweigerd een culturele overeenkomst met West-Duitsland te sluiten omdat de West duitsers het standpunt innemen dat dit ook van toepassing moet zijn op Berlijn. Het stadsbestuur van West-Berlijn heeft mee gedeeld, dat aan Richter zou zijn toege staan op 11 juli zijn aangekondigde recital in West-Berlijn te geven, als hij erin had toegestemd ook in West-Duitsland op te treden. LONDEN (AP) Een van de uniekste clubs die Engeland kent is een club voor de vrouwen van mannen, die gevangenis straf uitzitten. Het zwaarste deel van de gevangenis straf valt dikwijls op de vrouw van de gevangene. Ze blijft alleen en zonder steun achter. De eerste club van vrouwen van gevangenen bevindt zich bij de Londense Wandswordthgevangenis. Drie vrouwelijke vrijwilligers van een nazorgvereniging lei den de club. Er zijn ongeveer 35 vrouwen lid van. De vrouwen drinken samen thee en bespreken hun problemen. Zij hebben alle mogelijke zorgen die zij gezamenlijk ondre het oog zien. Zij krijgen advies, soms ook financiële steun. De club is een proef. Elke vrouw heeft een telefoonnummer van enkele mensen die zij in noodgevallen kan bellen. (Van onze correspondent) I s BONN Vanmorgen om half elf begon het werkbezoek, dat generaal Charles de Gaulle vandaag en morgen aan de Duitse bondshoofdstad Bonn brengt. Om 10.15 uur landde zijn vliegtuig op het vliegveld Wahn, waar de Franse president arriveer de in gezelschap van zeven ministers en een staatssecretaris. Premier Pompidou werd pas om twaalf uur in Bonn ver wacht. Om elf uur begon het eerste ge sprek onder vier ogen tussen De Gaulle en Erhard. Voor deze ontmoeting was anderhalve uur uitgetrokken. Op hetzelfde moment be gonnen conferenties tussen de ministers van Buitenlandse Zaken Schroder en Cou- ve de Murville, tussen de ministers van Economische Zaken, Giscard d'Estaing en Schücker, de ministers van Verdediging, Von Hassel en Messmer, en in het Bun des Presseambt, de Franse minister voor Informatie, Peyrefitte en staatssecretaris Von Hasse. In de ambtswoning van de Bondskanse lier ontmoetten elkaar de ministers van Landbouw, Pisani en Schwarz. Verder zal er worden gesproken over ontwikkelings hulp, sport, opvoeding en gezinsleven. Vanmiddag bezocht president De Gaulle zijn vriend en oud-bonds-kanselier Ade nauer in zijn kantoor in de Bondsdag. Te gen het eind van de middag ontmoetten de volledige delegaties elkaar in de ambts woning van Erhard. Een diner dat de bondskanselier de Franse president aan biedt besluit deze vrijdag. Van Duitse zijde zal, vooral op aandrin gen van de C.D.U., aandacht worden be steed aan pogingen om de Europese po litieke samenwerking van de zes E.E.G.- landen weer in beweging te zetten. On danks herhaald aandringen van Franse zijde, zal Erhard voorbijgaan aan het ver zoek van de C.D.U. om een speciale Frans-Duitse commissie in het leven te roepen om hierover te onderhandelen. Een dergelijk gebaar zou immers onaan genaam zijn voor de andere Euromarkt- partners die in de afgelopen maanden er rfWfr.,..:vrtvrtU blijk van hebben gegeven, dat zij op dit moment weinig voelen voor een politieke samenwerking. De verwachtingen over de besprekingen zijn in Bonn niet erg hoog gespannen. Een slotcommuniqué zal waarschijnlijk niet worden uitgegeven. De leidende ge dachte van Duitse zijde is dat men tot voorstellen moet komen, die ook voor de vier overige Euromarktpartners accepta bel zijn. Drieduizend politiemannen moeten van daag de veiligheid van de Franse presi dent verzekeren. Langs de route die de Gaulle zal afleggen staat om de vijftig me ter een politieman. Verder wordt er ge patrouilleerd op de Rijn en door hef- schroefvliegtuigen in de lucht. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken deelt mee dat Roemenië de schuld aan Amerika wegens oorlogsschade en andere vorderingen van Amerikaanse staatsburgers tot een totaal bedrag van ruim 24,5 miljoen dollar nu geheel heeft afbetaald. De laatste betaling van een half miljoen dollar is onlangs gedaan. Vakantie op 't land Er zijn van die mensen, die bij het woord „boerderij" direct denken aan vliegen, een „houten huuske" achter het huis en brandnetels. Hoezeer zijn zij in het onge lijk! Heus, voor ons, stedelingen, is een verblijf op het platteland een verkwikking. De mensen moesten eens weten hoe je daarvan opknapt: twee weken achter el kaar niets dan wolken, weilanden en koeie- plakken. De dag begint 's-morgens al vroeg. Wanneer om 6 uur de melkbussen rinkelen, spring je vrolijk het krakend bed uit om je in je vuile overall te hijsen. Van je hupsakiedee, en dan 't weiland in! Vroeg en vrolijk; dat is je ware! En, zoals ik heb mogen opmerken, het is ook zo leerzaam. Wij, in de stad, weten niet wat werken is. Wanneer gebruiken wij ooit on ze spieren? Wanneer wordt van ons het uiterste gevergd? Nooit immers! En daar om is het zo heerlijk, daarom geeft het zoveel voldoening om ook eens de handen uit de mouwen te steken. Het grappige is, dat de boerin min of meer op mijn hulp had gerekend. „Oe kan zeker niet pomp'n?" vroeg ze de eerste dag gemoe delijk, terwijl ze de elektrische melkma chine in gereedheid bracht. Nou, en toen heb ik helemaal in mijn eentje die grote put voor de koeien vol water gepompt. Of ze daarvan opkeek! Ik was wel moe, bek af, dat wil ik best toegeven. Maar de vol gende dag ging het al wat beter en later betekende dat pompen niets meer voor me. Ik zocht er zelfs karweitjes bij! Kip pen en varkens voeren, in de moestuin werken, allemaal dingetjes waarmee je het werk van die mensen wat verlichten kunt. Als je ziet hoe zwaar die mensen het heb ben, dan help je toch graag een handje, nietwaar? Ze zijn daar ook zo verschrikke lijk hartelijk en gastvrij! Toen ik er een paar dagen was, nam de boerin gasten in pension, waarvoor ze eigenlijk niet eens plaats had. Maar ze kón het eenvoudig niet weigeren, dat goeie mens! Het spreekt vanzelf, dat ik toen dadelijk een van onze kamers heb afgestaan. Wij, stadsmensen, mogen ons best eens behelpen, is het niet? Zo hebben we dus voor de rest van de vakantie met z'n vieren op één kamertje gebivakkeerd. Die kamer was niet ideaal, dat wil ik direct toegeven. Je werd om de haverklap opgeschrikt door een gierend geluid, dat uit de kelder kwam. Iets van de elektriciteit of zo. Bovendien was het er zo gehorig, dat je de bovenbuurman in bed hoorde gaan. Je hoorde zelfs nog meer als je ujou. Maar ik wou niet. Ik was moe, echt lekker gezond moe van al dat werken in de vrije buitenlucht. En daarom zeg ik, mensen, er gaat niets boven een fijne, gezonde vakantie op het boerenland. Het kost natuurlijk wel een paar duiten, want die boerin van ons wist aardig van prijzen. Dat wel! Maar als je in aanmerking neemt wat je er alle maal voor krijgt Nee, dan is zo'n vakantie op 't land met geen goud te betalen! Advertentie en... bestel tijdig! 3 Hard. Boer Ale Dautovic uit Joegoslavië merkte voor het eerst dat hij een hard hoofd had als jongen. Een steen die een vriendje tegen zijn hoofd gooide deed hem vrijwel niets. Sindsdien heeft hij met zijn harde hoofd 1700 weddenschap pen gewonnen. Er zijn 140 stoelen op gebroken 600 bierflessen, een aantal hou ten deuren en een vat. Formalistisch. Een kippenboerderij in Win- nezele (Frankrijk) is volledig uitge brand, omdat de Franse politie een uit België te hulp gesnelde brandweerploeg de slangen weer liet oprollen. De brandweermannen waren niet langs de Franse douane over de grens gekomen. Ze hadden de kortste weg gekozen, die echter niet langs de grenscontrole leidde. Ruim tienduizend kippen kwamen in de vlammen om. Welvelstormslachtoffers. Het aantal slacht offers van de wervelstorm enkele dagen geleden op de Philippijnen is nu geste gen tot 107. Er worden nog 14 personen vermist. Jehova's getuigen. De Jehova's getuigen zijn uit Syrië gebannen. Het Syrische ministerie van Economische Zaken heeft een besluit hiertoe uitgevaardigd, om dat de Jehovah's getuigen „een gemeen schap vormen die nauw samenwerkt met het zionisme". Blikseminslag. Een groep Amerikaanse kinderen die in een rivier in de omge ving van New York aan het zwemmen was is door de bliksem getroffen. Twee kinderen werden hierbij gedood en vijf anderen werden gewond. Difteritis. In de Peruaanse plaats Pallas- ca, ten noorden van Lima, zijn in één maand 58 kinderen aan difteritis gestor ven. Zilveren drachmen. Ter gelegenheid van het huwelijk van koning Konstantijn met prinses Annemarie van Denemarken op 18 september zullen in Griekenland nieu we zilveren 30 drachmen-muntstukken worden uitgegeven met het portret van het jonge paar. Aanvaring. De Liberiaanse vrachtboot Gannet is op 450 mijl ten oosten van Boston (Massachusetts) bij dichte mist in aanvaring gekomen met een Rus sisch vissersschip. Rechtspraak. Een 33-jarige blanke in Nai robi, Walter Varty Wilkin, Engelsman van geboorte, is tot zes jaar veroor deeld wegens doodslag. Wilkin had een inbreker, de neger Mwangi Kamau, in een kist opgesloten. De neger stikte. Wil kin werd vrijgesproken van het plegen van moord. Hij is de eerste blanke die in Kenia is berecht nadat de juryrecht spraak daar is afgeschaft. E.H.B.O. Een negentienjarige Oostduitse vluchteling is bij het nemen van de grens op een mijn getrapt. Hij kon zich nog een kilometer verder slepen. Toen werd hij gevonden door de bestuurder van een ziekenauto. Vluchtelingenkamp. In het vluchtelingen kamp Friedland bij Göttingen in West- Duitsland zijn de eerste helft van dit jaar 5.939 mensen opgenomen. Met speren. Noordrhodesische politie heeft het afgelopen weekeinde vijf leden van een stam gedood, die hen met speren aanvielen. Vijf anderen werden gewond. Reis. President Ajoeb Khan van Pakistan is begonnen aan een reis van twintig dagen door Afghanistan, Iran en Turkije. Tweedracht. Een groep afgescheiden com munisten van de Peking-gezinde Japan se communistische partij heeft aange kondigd 'n nieuwe, Moskou-gezinde par tij te willen stichten.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3