Drank speelde een grote rol bij ongelukken in Katwijk J. JAK VAN DUIVENB0DEN N.V. SCHRIJVENDELEZE VE ppapf tEEB Schoolgemeenschap kost 25 min gulden in Amsterdam Dr. Veldkamp vraagt ILO om betere invaliditeitswetten Kozakken mogen naar Oostenrijk Zetelwinst voor KVP in Bunnik Baby geboren op de Maasdam Vliegtuigzaag Spreeuwenplaag in Delft Studenten vragen stop voor kamerhuur Eénmansactie tegen fluor ƒ4795,- BEZ0EKT DE INTERNATIONALE MEUBELEXPOSITIE VRIJDAG 3 JULI 1964 4 Kerkelijk nieuws Official dealer N.S.U. AUTOMOBIELBEDRIJF SPA ARME tt t/o DAMSTRAAT en TEYLERMUSEUM Geen onenigheid Zuid-Afrika Tiener-afspraakje Loonsverhogingen Veldloop Ghristelijk-historisch I Christelijk-historisch II ■JULf Restaurant TER BURG Beverwijk Hoofdletters Fluor-water He politie in Katwijk is gisteren twee maal in actie geweest ten gevolge van verkeersongelukken, waarbij de drank een rol speelde. Drie wegpiraten zijn ten ge volge hiervan opgesloten. Twee politiemensen waren gistermiddag getuige van een verkeersongeval. De be stuurder van een personenwagen wilde rechtsaf de Wassenaarseweg inslaan, waar toe hij vaart minderde. Achter hem na derde met onverminderde snelheid een an dere auto die met een klap op zijn voor ganger botste. De bestuurder van de aan gereden wagen werd licht gewond. De andere wagen werd bestuurd door een 41-jarige woonwagenbewoner, die on- De uitvoering van het plan voor de Os dorper schoolgemeenschap voor 2400 leer lingen in Amsterdam gaat ongeveer 25 miljoen kosten. Op de tentoonstelling, die de afdeling stadsontwikkeling van de ge meente dit jaar voor de zesde maal voor het publiek heeft bijeengebracht in de Zuiderkerk (iedere woensdagavond van 8 juli tot en met 26 augustus), is een ma quette te zien van de schoolgemeenschap voor 110 klassen van alle soorten voortge zet onderwijs op een terrein van zeven hectare. De uitvoering van de plannen, waarvoor de Amsterdamse raad in princi pe medewerking heeft toegezegd, zal zes jaar vergen. Een belangrijk punt hierbij ls het verkrijgen van de rijksgoedkeurin gen. Vorig jaar kwamen 5400 Amsterdammers kijken naar de bouwkundige plannen in hun stad. Dit jaar rekent men op veel meer bezoekers, die allen een vouwblad met toelichtingen op de maquettes zullen ontvangen. Er is een groot aantal nieuwe maquettes, onder andere van het industrie gebied Sloterdijk met een groot verkeers knooppunt op drie niveaus, van het Rem- brandtpark (groter dan het Vondelpark) met daarnaast tien torenflats, van het tentoonstellingspark Buitenveldert langs de Amstel en van de nieuwbouw (Parool, Volkskrant) aan de Wibautstraat. der invloed was. Terwijl een politieman hem verhoorde zag de negentienjarige in zittende van deze auto kans weg te rij den, waarna de politie hem onmiddellijk achterna ging. Na een levensgevaarlijke jacht wilde de vluchteling een linkse bocht nemen. Hij remde voor het tegemoetko mende verkeer, slipte en kwam in de berm tot stilstand. Een achtervolgende wagen slipte eveneens en belandde naast de wagen van de negentienjarige vluchte ling, die de benen nam. Hij werd echter tenslotte gepakt. De man richtte grote schade aan in de cel in het vliegkamp Valkenburg, waarheen hij werd vervoerd. Ook later gedroeg de woonwagenbewoner zich als een wildeman. In de loop van de middag zagen wacht posten van het vliegkamp Valkenburg een personenauto op zijn kant liggen. De be stuurder bleek enigszins onder invloed te zijn. Met vereende krachten werd de wa gen, die nog kon rijden, weer op de wielen gezet. Op advies van de militairen zou de bestuurder, die ongedeerd was, de wagen naar een iet* verder gelegen parkeerter rein rijden. Hij verdween echter. Een mili tair zette op een motor de achtervolging in. Even verderop vloog de wagen uit de bocht en kwam in de berm terecht. De bestuurder werd aangehouden. Beroepen te Wieringermeer (toez.): J. W. v. d. Heide te Oudega (W.); te Usselo (2de predikantplaats): H. J. de Vos, vikaris aldaar, die dit beroep heeft aangenomen; te Zwolle (Wijkgemeente II - 2de predi kantsplaats) (toez.): W. L. Tukker te Kat wijk aan Zee; te Ooltgensplaat: H. Zethof te Kockengen. De Nederlandse minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft donderdag de internatio nale arbeidsorganisatie verzocht verbete ring van de algemene invaliditeitswetten te bewerkstelligen. Hij zei op de 48ste jaar vergadering van de Ilo in Genève dat ver betering van dit stelsel nuttiger zou zijn dan verbetering van de bijzondere rege lingen voor uitkeringen op grond van ar beidsongevallen. De achttien kozakken, die sedert dins dag in het „niemandsland" bij de Neder lands-Duitse grens bij Aken verblijven, zullen waarschijnlijk in de nacht van don derdag op vrijdag naar Oostenrijk kunnen reizen. De leider van de ruitergroep, Osteletz- ky, heeft de Duitse douane donderdag uit Brussel telefonisch meegedeeld dat hij voor vijf van de elf ruiters die geen pas hadden voorlopige passen heeft gekregen en dat de Oostenrijkse ambassade in Brussel visa heeft verstrekt. De zes kozakken, die nog geen voorlopige pas hebben, zullen er één uit Frankrijk krijgen. De passen waren van Alkmaar naar de Oostenrijkse ambassade in Brussel ge zonden, maar daar niet ontvangen. Adv CTtCTltlB rnnnnnnnnnnra Advertentie LANGE HERENSTRAAT 31-32-34 - TEL. 13793 tussen station en Parklaan. (VERBRUIK 1 OP 18 KM) Topfabrikanten exposeren daar het beste, o.a. PASTOE - ARTIFORT - ROYAL SYSTEEM TESSI - FRiSTHO en vele andere. LAUSER - LEOLUX - KRUISSTRAAT 22 GED. OUDE GRACHT 108 INTERIEUR-ADVISEURS In verband met de samenvoeging van de gemeenten Bunnik, Odijk en Werkhoven tot één gemeente Bunnik zijn gemeente raadsverkiezingen gehouden in Bunnik. Het aantal zetels in de raad is hierbij van elf op dertien gebracht. De uitslagen van de verkiezingen zijn: Totaal aantal uitgebrachte stemmen 3.867 (dit was in 1962: 3.746), voor Bunnik, Odijk en Werkhoven respectievelijk 2.485, 652, 730 (2.465, 564, 717). K.V.P. 1.963 (1.915), Protestants Christe lijke Groeperingen 973 (914), P.v.d.A. 520 (478), De Geer (96), V.V.D. 399 (343), C.N.V. 12 (0). De zetelverdeling is: K.V.P. zeven, Pr. Chr. drie, P.v.d.A. twee en V.V.D. één. Zij was: K.V.P. vijf, Pr. Chr. twee, P.v.d.A. twee en V.V.D. twee. Het Nederlandse passagiersschip Maas dam van de Holland-Amerikalijn heeft per radio verzocht om artsen en couveuses voor een te vroeg geboren baby. De art sen zijn met hun apparatuur aan boord gegaan van een sleepboot van de Ameri kaanse kustwacht, op weg naar de Maas dam. Het kind, dat drie pond weegt, werd woensdagavond aan boord van het schip geboren, toen de Maasdam haar bestem ming New York, naderde. De scheepsarts, dr. F. J. M. Pannekoek, vroeg radiotele- fonisch om assistentie. De baby werd geboren bij mevrouw Ella Lavim uit Worcester, in de Ameri kaanse staat Massachusetts. Het nieuwste snufje op het gebied van de moderne vliegtuigbewapening is afkom stig uit Amerika. Het is een indrukwek kend wapen dat als een reuzecirkelzaag in staat is een levensgrote bommenwerper door midden te zagen. Het wapen de Expanded Rod Warhead is vervaardigd uit stalen staven, die zich dichtgeklapt in de neus van een geleid projectiel bevin den. Een explosieve lading zorgt voor het uitklappen van de staven, die een puntige ring vormen met een middellijn van onge veer zes meter. Het projectiel boort zich als een draaitol door de ruimte op weg naar zijn slachtoffer. Aldus meldt de „Vliegende Hollander." i De algemene begraafplaats Jaffa te Delft wordt 's avonds bezet door tienduizenden spreeuwen. Zij komen tegen het vallen van de avond in reusachtige zwermen naar de begraafplaats en laten zich daar neer in de bomen. Het is een plaag, die zich ook vorig jaar voordeed. De spreeuwen hangen soms als grote klitten aan de takken. Vorig jaar zijn armdikke takken door het gewicht van de vogels gebroken. Een euvel is voorts dat de zerken op de begraafplaats door de spreeuwen worden bevuild. De gemeente heeft nu contact opgeno men met de directie faunabeheer van het ministerie van Landbouw en Visserij. De bioloog dr. Hardenberg van deze dienst zal maandag naar Delft komen om zich van de situatie op de hoogte te stellen. Misschien zal men ertoe over gaan ge luidsbandjes te gebruiken om door ver sterkte geluiden de vogels te verjagen. Het landelijk bestuur van de studenten vakbeweging heeft de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen verzocht er bij zijn ambtgenoot van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid op aan te dringen dat er een huurstop ingesteld wordt voor kamerhuren. De prijs, die onderhuurders, van welke categorie de studenten een belangrijk deel uitmaken, voor een kamer moeten betalen, staat, aldus de studentenvakbeweging niet in reële verhouding tot de huur van de gehele woning. Bij de vorige huurverhogingen is geble ken dat de huurders vaak de totale ver hoging trachten te verhalen op de onder huurders, hoewel de meeste huurders een huurcompensatie ontvingen. De huurverho ging van 1 juli 1964 zal, zo schrijft de stu dentenvakbeweging, een nieuwe belasting betekenen voor het studentenbudget. De 39-jarige vrijgezel Ronald Goostry uit Birmingham weigert het water in de stad te drinken omdat er fluor aan is toegevoegd, zo meldt de correspondent van De Volkskrant uit Londen. Elke week rijdt hij in een vrachtwagentje naar een vriend, vijftien kilometer ver der en tapt daar veertig flessen water die hij mee naar huis neemt als week- voorraad. Het waterleidingbedrijf in Stoke Prior waar de vriend woont, heeft hem nu een rekening van tien gulden gestuurd, zijnde het jaarbedrag dat iedere watergebruiker moet betalen om als klant ingeschreven te worden. Maar Goostry weigert dat te betalen omdat hij in Birmingham dat tientje al betaalt en daar nooit water gebruikt. De zaak zal nu voor de rechter uitgevoch ten worden. Goostry stelt dat fluor in het water schadelijk is voor de gezond heid, de tegenpartij zegt, dat men min stens twee en een halve badkuip water per dag moet drinken om last van het fluor te kunnen krijgen. De verslagen in uw IJmuider editie over onenigheid in het bestuur van de strand- voetbalcompetitie zijn niet in overeenstem ming met de feiten. Op de laatste be stuursvergadering heeft de heer J. Zuur bier zich niet kunnen verenigen met het meerderheidsbesluit over de indeling van de elftallen voor de tweede ronde van deze competitie. De heer Zuurbier besloot daar op uit het bestuur te treden. Het bestuur is erkentelijk voor het werk dat hij als bestuurslid heeft verricht, maar het kan zich niet neerleggen bij het feit dat de heer Zuurbier als competitieleider doorgaat met het schrijven van afbreken de kritiek in de IJmuider Courant. Het bestuur hoopt dat dit niet meer zal voor komen. Het bestuur neemt de volle ver antwoording op zich van zijn beslissing over de competitie-indeling, een beslissing die naar zijn mening het belang van het strandvoetbal dient. Het hoopt dat spelers en coaches met het bestuur de strandvoet- balcompetitie tot een goed einde zullen brengen. BESTUUR STRANDVOETBAL- COMPETITIE, Velsen. Naschrift. De enige onenigheid, die In het bestuur van de strandvoetbalcom- petitie bestaat, is de controverse tussen de heer Zuurbier en de meerderheid van het bestuur inzake de indeling van de fi nale-poules. De heer Zuurbier heeft in de IJmuider Courant nooit gesteld, dat er an dere controversen waren. Bovendien is hij er zich van bewust nooit afbrekende cri- tiek geleverd te hebben op de IJmuidense str andvoetbalcompetitie. In het artikel d.d. 27 juni werd uit de doeken gedaan waarom hij geen bestuurs- verantwoordelijkheid meer wenste te aan vaarden, omdat het meerderheidsbesluit van het bestuur achteraf en zonder be spreking met de betreffende strandvoetbal- elftallen een totaal ander competitieverloop realiseerde dan een door een coachesver- gadering goedgekeurd bestuursbesluit vóór de competitie regelde (in Paviljoen Zuid- pier). Omdat de meerderheid van het be stuur niet akkoord ging met zijn voorstel om een coachesvergadering bij elkaar te roepen om het nieuwe bestuursvoorstel in zake de competitieindeling te bespreken legde hij zijn bestuursfunctie neer. Wel verklaarde hij zich bereid om de compe titieleiding van de strandvoetbalcompetitie te blijven verzorgen gedurende het lopen de seizoen zonder in het bestuur zitting te hebben en zonder hiervoor enige verant woordelijkheid te dragen. Hoewel in het betreffende artikel geen critiek geleverd is op de nieuwe regeling als zodanig, is ook hierop heel wat aan te merken. Het is sportief onjuist om een loting „geleid" te doen geschieden. Immers, eerst werden de vier paviljoenelftallen vooraf over de vier poules verdeeld, waarna de resteren de teams erbij geloot werden. Bovendien is de uitschakeling van 13 van de 21 deel nemende strandvoetbalelftallen in strijd met het wezen van het strandvoetbal om spelers en publiek een genoegelijke zomer avondrecreatie te verschaffen. De kans op hard spel neemt toe wanneer men zich klasseren moet. De reglementaire over winningen en het voor het eerst bijeen komen van de strafcommissie spreken in dit verband voor zichzelf. Er is nog veel meer criti»k 1 op dit nieuwe bestuursvoorstel. De inten tie van het betrokken artikel was echter niet om subjectieve critiek te leveren, maar om het besluit van de heer Zuur bier om geen bestuursverantwoordelijkheid meer te aanvaarden toe te lichten. Bo vendien is de heer Zuurbier er van over tuigd in eer en geweten op de enig moge lijke manier gehandeld te hebben. Redactie. Sedert kort lees ik weer uw Haarlemse editie. Daarom kan ik de verzuchting van de heer West in uw blad van 19 juni 1964 zo goed begrijpen. Deze systematische op- ruiing door een gedeelte van onze publi- citeitsmiddelen gericht Jegen ons stamvolk in Zuid-Afrika is heel naar. Ik geloof niet dat zo iets merkwaardigs in een ander Europees land mogelijk zou zijn. Laatst las ik dat een predikant zich er over beklaagde dat de rassenhaat toeneemt. Dit lijkt mij onjuist. Wedijver tussen de verschillende rassen is een historisch, bio logisch feit, dat terug te te brengen is tot „struggle for life". Dit geldt uiteraard eveneens voor het individu, voor het ge zin, voor een volk. Het is echter juist de demagogie om politieke redenen, die ons nog eens een koude douche zou kunnen bezorgen, als ook hier als reactie op die „weg-met-ons-politiek" een meneer „koud- water" het roer in handen zou nemen. Laten we ons toch niet vergissen, de geestelijk gezonde stillen in den lande zijn veel groter in aantal dan de levensgevaar lijke rassenhaatkwekers denken. De heer West heeft in het belang van onze geestelijke volksgezondheid kennelijk zijn tegenzin om tegen dit demagogische gewroet het zwijgen te verbreken, opge geven. In enkele, krachtige, duidelijke zin nen is hij tot de kern van deze ziekte door gedrongen. DR. J. H. VAN VOORTHUYSEN, Haarlem. Naschrift: Het is een merkwaardige kronkel, die geachte inzender hier ten beste geeft: de critiek op de in Zuid-Afrika tot uiting komende rassenwaan wordt een ziekte" genoemd, maar de rassenwaan zelf een „wedijver tussen de rassen, een historisch biologisch feit". De vergelijking met het gezin is bijna komisch. Men zou immers moeten veronderstellen dat in „ge zonde" gezinnen" de kinderen die blond en blank geboren worden, op een preferente wijze moeten worden behandeld boven de kinderen met een donkere huidskleur en zwart haar. Dat zal toch in het gezin van geachte inzender waarschijnlijk niet het geval zijn? Redactie Ik heb het stuk gelezen in uw blad van 26 juni getiteld: „Een Amerikaans tiener afspraakje begint in een glimmende li mousine". Naar mijn mening heeft u door uw te kening van de toestanden heersend in de Verenigde Staten en daarbij mogelijk over drijvend, onze opgroeiende en zoekende jeugd een gevaarlijke schotel voorgezet, die zwakkere naturen voor hun leven kan benadelen. Vele huisvaders zullen u niet dankbaar zijn voor de lectuur, die uw blad aan hun kinderen heeft verstrekt en die in de ge dachten van hun kinderen blijft voortwoe keren. Kinderen van 14 15 jaar lezen uiteraard de krant. Ook het door u bij het -+"k geplaatste plaatje prikkelt de zinnen en spoort aan tot navolging. Ik hoop dat u voorzichtiger zult zijn met het medede len van toestanden die het menswaardig gedrag van jonge mensen ongunstig kun nen beïnvloeden. De levensdrang van jon ge mensen ontaardt gemakkelijk tot onge wenste toestanden, die hun gehele verdere leven blijvend blijven bepalen. G. H. E. EVERS, Haarlem. ssc In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatle aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatle zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De Inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of initialen). De brief moet gesteld zijn ln behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatle te bekorten op met essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. Er wordt alweer gesproken over loons verhogingen in 1965 voor de werknemers. Met alle gevolgen van dien voor andere werkers. Als er dan misschien weer ruim te is voor loonsverhogingen, waarom pra ten deze vertegenwoordigers van de vak bonden dan niet over stabiele lonen en in plaats van over loonsverhogingen over loonsverlagingen? Daarvan zouden alle Nederlanders profiteren en niet alleen de werknemers. Bovendien zou de industrie beter kunnen concurreren met het buiten land, waardoor de deviezenpot versterkt zou worden. Dat zulke maatregelen ook de vreemdelingenindustrie ten goede zou ko men behoeft mijns inziens geen betoog. H. VAN EKEREN, Zandvoort. Het bericht van de soldaat, overleden na een veldloop van 10 kilometer laat me niet los. Ik kan mijn bezorgdheid uiten door middel van een ingezonden stuk en ik hoop, dat anderen, bijvoorbeeld in de Ka mer, op soortgelijke wijze zullen reageren. De oorlogstraining in Engeland in de jaren veertig bevatte een veldloop over 3 mijl, dus over 4Vi kilometer. Meer werd van een soldaat van de verbindingsafde ling niet gevergd. De toepassing was bo vendien soepel, uitvallen was toegestaan en er werd veel gebruik van gemaakt. Er varen onderofficieren èn officieren liepen mee en pikten de soldaten uit de troep, die dreigden te veel van zichzelf te ver gen. Ons leger kent nu een veldloop van 10 kilometer; dus ruim tweemaal zo ver. Dit betekent een enorme lichaamsprestatie. Blijkbaar'wordt er in 1964 veel meer van de doorsneemilitair gevergd dan in Enge land tijdens de oorlog. Ik weet ook niet of bij deze veldlopen evenveel ervaren officieren meelopen als in Engeland gebruikelijk was. Ik weet ook niet of uitvallen even wijs opgenomen wordt. Dat deze soldaat vroeger aan hand ballen gedaan heeft is onbelangrijk wan neer men het vergelijkt met een veldloop over 10 kilometer. Mogelijk is deze veldloop min of meer vrijwillig geweest, nodig om een of andere insigne te halen. In dat geval blijft het verkeerd de soldaat in de gelegenheid te brengen zo onredelijk veel van z'n lichaam te vergen. P. van TOOR, Haarlem De laatste tijd schijnt het „bon ton" te worden iedere vergadering of activiteit, waarbij C.H.U.-politici bepaalde aspecten belichten, düchtig af te kraken. Dit bleek onlangs zonneklaar uit uw artikel van 25 juni j.L, waarin de rede van de staats secretaris van Defensie, de heer J. C. E. Haex, werd geschetst als een doctrinair vertoog met een „argumentering die aan instructie-les geestelijke weerbaarheid deed denken". In aansluiting hierop ver scheen een artikel, dat kennelijk bedoeld was als een nadere uitwerking van deze negatief getinte houding. Er wordt de C.H.U. verweten meer historisch dan christelijk te zijn. Uw mening is zeker terug te voeren tot de door de C.H.U. be oogde defensiepolitiek. Dit getuigt van een overdreven mate aan kortzichtigheid. U stelt voor, de harde feiten van de Europese historie in verband te brengen met de huidige situatie. Hiervoor is kennis van de historie een eerste vereiste, zodat uw interpretatie wel wat aan duidelijkheid inboet. De strekking van het gehele artikel komt hierop neer dat instellingen als de N.A.V.O. ongeschikt zijn om een duurzame vrede te bewerkstelligen. Een op vage beloften gegrondveste ontspanningspolitiek, die slechts gericht is op liquidering van defensie-eenheden, kan desastreuze ge volgen hebben (München - Neville Cham berlain). Het ga-at erom borg te staan voor onze verworvenheden, die alleen gehand haafd kunnen worden door een vaste, duidelijke en sterke wil tot behoud van onze vrijheden. De verslappende door pacifistische geest geïnspireerde houding van „struisvogel politiek" aandoende ontwapening, vindt in uw blad een enthousiaste bijval. Het is jammer, dat uw krant, die in vele opzich ten en met name in redactionele artikelen voortreffelijk is, zich zo laat meeslepen in een de objectiviteit verachtende stellimg- name, die zijn uitdrukking vindt in afkam ming van C.H.U.-beginselen, die verward worden met oorlogszuchtige neigingen. P. WEEBER, voorzitter C.H.U.-Jongeren Groep. Naschrift: Wie zijn politiek voert onder het vaandel van christelijke prin cipes, moet verwachten dat contradicties aanleiding tot commentaar geven. „Af kraken" is uiteraard geenszins het geval, maar het woord kan betekenen dat goed bedoelde critiek zo gevoelig aankomt dat men zich verplicht voelt haar te discri mineren. Het is overigens wel pijnlijk te moeten constateren, dat de voorzitter van een christelijke jongerengroepering de term „pacifistische geest" met duidelijke afschuw neerschrijft. Pacifisme betekent niets anders dan vredelievendheid en wij hadden toch mogen verwachten dat prin cipiële christenen in ieder geval vrede lievendheid als een loffelijk streven zou den aanmerken, al kan men dan nog van mening verschillen over de methode om deze in praktijk te brengen. In ons artikel is het woord ontwapening niet gevallen en ons bezwaar ginr a"~<~rt - de NAVO, maar tegen het duidelijk gebrek aan christelijke inspiratie bij pogingen om een nieuwe generatie wereldwijs te maken. Als buitenstaanders van de C.H.U. hebben wij niet de christelijke beginselen „afge kamd", maar wel het gebrek aan toepas sing van deze christelijke beginselen, wat het tegenovergestelde is. Wat de nood zakelijke „kennis der historie" betreft, dat was juist wat de heer Haex naar onze mening had kunnen verstrekken. Dan zou den de C.H.U. jongeren misschien ook ein delijk eens het verschil tussen „München" Staatssecretaris Haex en het Tweede Ka merlid voor de C.H.U., mr. C. A. Bos zijn blijkens een verslag in Haarlems Dagblad bezig C.H.U.-jongeren voor te lichten en daarbij propaganda te maken. Toch ben ik zo vrij ernstig te betwijfelen of deze wijze van voorlichten en propa ganda maken, hoe goed bedoeld dan ook, wel juist, beter nog, helemaal eerlijk is Ik vind het spijtig genoeg te moeten zeg gen dat bij het lezen van dergelijke zwart-wit schema's mij gevoelens van schaamte en droefheid bekruipen. Van schaamte omdat geloofsgenoten, die toch ook het kernwoord uit het Evangelie moe ten kennen verzoening zó spreken zoals zij ten aanhore van een aantal jon geren gesproken hebben. Is dit werkelijk het alwijze en enige ant woord dat wij in het christelijke Westen hebben te geven aan de uitdaging van het communisme? De goede sloten op de deuren mogen niet ontbreken, want die boze en slechte communisten hebben nog altijd het plan onverwacht binnen te vallen. Is het niet een in en in droeve zaak dat nog wel een staatssecretaris met dit afgezaagde mop je komt aandragen, te meer daar het hier gaat om vragen van leven of dood. Iets van een poging achtergronden te zien, het ontstaan ontwikkeling van het communis me juist ook van de laatste jaren, geen woord hier over. Neen, aldus onze staats secretaris, harde politiek is nodig; leger- vakmensen hebben wij nodig. Deze manier van voorlichten en propa ganda maken doet mij denken aan de harde Amerikaanse senator Barry Goldwa ter. Overigens doet de heer Bos er nog een schepje bovenop wanneer hij het sy nodaal rapport onder de loep neemt, en, naar mijn gevoel, meer op een- wijze van geïrriteerd zijn dan van belezenheid. Al met al geeft het geheel van deze po ging tot meningsvorming van C.H.U.-jon geren meer de indruk van een benauwen de bewustzijnsvernauwing dan verruiming van inzicht. Heel graag' zou ik de beide heren nog eens naar Haarlem willen uit nodigen om in een pittig debat een poging te doen hen wat meer genuanceerd te le ren denken, maar vooral samen op zoek te gaan naar wegen die tot verzoening kunnen leiden. W. VAN DE VAART, Haarlem Advertentie Waar u „heerlijk" eet en drinkt en de situatie van vandaag hebben be grepen, of, met andere woorden: het ver schil tussen de destijds dreigende onder gang van de wereld onder de in opmars zijnde misdadigersbende der nazi's, en de thans glorende kansen op de hervorming van een communistische onderwereld tot een maatschappelijk aanvaardbare socia lisatie van Oosteuropese landen. Die her- vorming een handje te helpen, in ons eigen belang wel te verstaan, is naar onze leken- mening geheel en al in overeenstemming met de christelijke levensbeginselen, zoals die door de dienaren van het wereldlijke geweld zo gaarne worden verzwegen. Als de jonge christenen ze daardoor zelfs niet meer zien, raken we wel ver van de goede weg af. Redactie. In Haarlems Dagblad van 29 juni j.L bladzijde 3 Wereldnieuws staat o.a. Ras- senstrijd. Bij nieuwe gevechten tussen negers en Indiërs in Brits-Guyana is een neger ge dood en zijn negen mensen gewond. Gewoonlijk lees je over dergelijke be richten heen, maar ditmaal bleef ik steken op 2 dingen in het bericht. 1. Negers zonder hoofdletter en Indiërs met een hoofdletter. 2. Een neger gedood en negen mensen gewond. Conclusie??? Negers zijn geen mensen. Dit had ik van ons goede oude Haarlems Dagblad niet verwacht. Het is mijns in ziens je reinste rassendiscriminatie. J. MOLENAAR. Naschrift: Men kan ook rassen- spijkers op laag water zoeken. Als er stond: een jongen gedood en negen mensen ge wond, is een jongen dan geen mens? De ge wonden waren uit beide groepen afkomstig, de dode was een neger. En alleen de aan duidingen die op een landsnaam betrekking hebben, worden met een hoofdletter ge schreven. De dode was niet afkomstig uit Nigeria. En tenslotte: met hoofdlettertjes zal de wereld niet veranderd worden. Red. Het is de laatste tijd stil geworden om het fluor-probleem. Dat is jammer, vooral voor de gemeenteraad die een zware ver antwoordelijkheid op zich heeft genomen en er zeker prijs op zal stellen de in druk te kennen, die het besluit op de bur gerij heeft gemaakt. In verband daarmee maak ik nog enkele opmerkingen waarop, naar ik meen, de aandacht nog niet werd gevestigd. In de eerste plaats begrijp ik niet dat de voorstemmers in de raad de verant woordelijkheid voor 't fluorbesluit op zich konden nemen. Meer fluor in het water is het proberen van een medicament. Is nu de gemeenteraad het orgaan om dit te doen? En dan nog wel een geneesmiddel voor ieder lid van de burgergemeenschap, dat op iedereen wordt toegepast. Ik zou dit als lid van de gemeenteraad, ook te genover de kiezers, niet op mijn verant woording genomen hebben. De leden van de gemeenteraad zijn immers als verte genwoordigers van de burgerij gekozen. Waaraan ontlenen zij het recht, zonder de burgerij hierover te horen, een dergelijk belangrijk besluit te nemen, dat aan ieder een wordt opgelegd en waarvan de werking door de gekozenen zeker niet voldoende beoordeeld kan worden. In Zwitserland zou in een dergelijk geval de „Landsgemeinde" samengeroepen zijn. Hier zou een enquête zeker nodig zijn. Ik meen nog de aandacht te moeten ves tigen op het volgende: Ik las in Haarlems Dagblad dat de voorstanders van zuiver water, zoals Haarlem steeds bezat, in de toekomst dit water aan 't brongebouw zou den kunnen krijgen. Als dit bericht juist is, moet ik de vraag stellen: Hoe stelt men zich dit voor? Men mag het aantal bur gers dat prijs stelt op het behoud van het zuivere water, werkelijk niet te laag schat ten en kan het gerust op 50 percent van de burgerij stellen. Ik heb tot nog toe geen voorstanders van het fluor-besluit ontmoet. Doch dan zou het water halen praktisch onmogelijk zijn, zelfs al was het aantal liefhebbers klein. Het gevolg zou dan wellicht zijn, dat het water als nu de melk aan de deur bezorgd zou moeten worden. Uiteraard zou dit niet gratis kun nen geschieden. Waarschijnlijk zou de prijs zelfs niet laag kunnen zijn. DR. S. ELZINGA, Haarlem.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4