SCH 64 grootste manifestatie op visserijgebied in Europa IJmuiden op „Rijk is de Zee" goed vertegenwoordigd IJsrevue van Maxi en Ernst Baier komt een week lang in Haarlem Jaffadrink Dorpsomroeper op Sch. 64 Matrozen aangehouden wegens muiterij op coaster Op Helikopterveld aan de Wagenweg 5 bonten klaar, drinken maat VRIJDAG 3 JULI 1964 Bioscoop Reductie voor bejaarden Van haring tot walvis Diepzee-show A rtiesten Vakbeurs „Vis-d Vis" imtfliK'ir De Internationale visserij tentoonstel ling SCH 64 zal beschikken over een modern omroepsysteem waarmee het gehele expositieterrein bestreken kan worden. Maar er zal ook gebruik wor den gemaakt van een methode die aan het uitsterven is. De heer Ernst Johan van Schagen, de 68-jarige dorpsomroe per van Ede, zal met zijn pan en ha mertje rond gaan om luidkeels de aan dacht te vestigen op de een of andere demonstratie, stand of vermakelijkheid. De heer Van Schagen doet dit om- roepwerk al bijna veertig jaar. In zijn oud-Veluws kostuum, blauw wambuis, donkere broek en pet gaat hij het dorp rond wanneer op hem een beroep wordt gedaan. Hij weet nog niet wat zijn werk op de SCH 64 zal inhouden. De organi satoren hebben het nu nog te druk met de opbouw van de tentoonstelling. „Maar ik zie wel wat ik hier straks te doen zal krijgen. Per slot van reke ning is er altijd wel iets om te roepen," zo zegt de heer Van Schagen. Hij is een van de tien overgebleven dorpsomroe pers in ons land. En hij doet zijn werk vol enthousiasme en met zin voor humor. De bezoekers van de SCH 64 zullen voor zijn mededelingen niet doof zijn. (Van een onzer verslaggeefsters) len van vele modellen en skeletten. Zo zullen een embryo van een walvis, een narwalskelet, een maanvis, een zee schildpad, een spinkrab, een butskop en nog vele andere vissen en zeedieren ge toond worden. In een aantal zeeaquaria zullen tropische en andere vissen worden ondergebracht. De inzending omvat ook een strandtafe reel, waarin weer andere elementen van de zee tot uiting komen. Voor de duur van de tentoonstelling zal SCH 64 beschikken over een eigen bio scoop, waar filmprogramma's op het ge bied van de zee en de visserij zullen wor den gedraaid, o.a. over de oester- en mos- De „Vogel Struysz" is het meer dan 12 meter lange model van het voor malige voor de koopvaardij uitgeruste Pinasschip van de Verenigde Oost Indische Compagnie. De oorspronke lijke „Vogel Struysz" werd bij het uitbreken van de Eerste Engelse Oorlog (16521654) met veertig „stukken" bewapend aan de vloten van De Ruijter en Tromp toegevoegd. Het schip oogstte onder de Friese kapitein Douwe Aukes roem in de slag bij Plymouth (26 augustus 1652) en ging tijdens de bevelvoering onder de Schiedamse kapitein Kornelis Adriaansz. Kruik jammerlijk ten on der in de zeeslag bij Portland (28 fe bruari2 maart 1653). Het model van „Vogel Struysz" is door de Konink lijke Marine in beheer aan het Minis terie van Landbouw en Visserij overgedragen. Het werd indertijd bij gelegenheid van een koninklijk be zoek aan Vlaardingen door de werf Wilton Fijenoord gebouwd uit de overnaadse sloep, die eens als red dingboot te Maassluis lag. Maandag zullen twee in Engeland gear resteerde matrozen van de coater „Aer- denhout", verdacht van muiterij, bedrei ging van de kapitein met een mes en bierdiefstal, voor de officier van justitie te Amsterdam worden geleid. Het zijn een 28-jarige matroos uit Rot terdam en een negentienjarige matroos onder de gage uit Hilversum. Tijdens de reis van deze in Amsterdam thuis horen de coaster van Duitsland naar Engeland braken deze matrozen de zegelkast open, waarin onder douaneverzegeling sterke drank en sigaretten zijn opgeborgen. Zij stalen bier uit de kast en dronken dit op. Daarna ontstond een vechtpartij, waar bij messen werden getrokken, de kapitein werd bedreigd en hutten werden vernield. Voorts weigerde het duo opgedragen werk zaamheden te verrichten. Toen de coaster een Engelse haven bin nenliep stelde de kapitein zich in verbin ding met de Nederlandse consul, waarop de matrozen door de Britse politie wer den gearresteerd. Deze zette de twee Ne derlanders op een boot van Harwich naar Hoek van Holland, waar zij gisteroch tend arriveerden. De recherche der rijks politie te water te Amsterdam heeft het duo naar de hoofdstad overgebracht. Advertentie Can-can op de schaats bij de Berliner Eisrevue van Maxi und Ernst Baier. Op 16 juni van dit jaar begon de Berli ner Eisrevue in Den Bosch haar tournet door Nederland, die vier maanden zal du ren en waarbij zeventien steden zullen wor den bezocht. Vanuit Leiden komt het ijsbal let in Haarlem. Het gezelschap reist met twee speelten- ten, die elk plaats bieden aan ongeveer 3.000 toeschouwers, en met een dubbele ijsvloer-installatie. Vandaag reeds is op het Helikopterterrein de speeltent verre zen, om de technische ploeg in staat te stel len een begin te maken met het invrie zen van de ijsvloer. De thans 59-jarige Ernst Baier in inmfddels lang vervlogen jaren samen met zijn vrouw wereld- en olympisch kam pioen heeft de artistieke leiding van de revue, waarvan hij mede-eigenaar is. De zakelijke leiding berust bij Rolf Hamie. De tourneeleiding voor Nederland is in handen van de oude circusrot Alphonse J. H. van Beijnen uit Rotterdam. Maxi Baier reist dit jaar niet met het gezelschap mee; in het Zuidduitse Garmisch-Partenkirchen verblijft zij bij haar drie kinderen. Van de solisten die volgende week in Haarlem te zien zullen zijn, noemen wij het paar Rita Blumenberg en Werner Men- sching, de Duitse kampioene 1963 Karin Gude, de Duitse jeugdkampioene Brigitte Wagner, het Zweedse paar uit „Holiday on Ice" Steve en Topsy, de Argentijnse kam pioen Abel Montheil, de Australische ijs- acrobaat Desmond Scott, die met zijn schaats in volle vaart een appel door klieft die zijn partner op haar hoofd heeft liggen, de Amerikaanse ijsclowns Neville Murray en de jonge Nederlandse grappen maker op de schaats Arie Prins. Het omvangrijke gezelschap van het ijs- ballet reist niet, zoals bij een circus het geval is, met eigen woonwagens, keuken uitrusting etc., maar neemt in iedere speelplaats zijn intrek in hotels. Alleen het bouwpersoneel bivakkeert op het speelter rein. De Berliner Eisrevue geeft in Haarlem dagelijks een avondvoorstelling, en boven dien op woensdag, zaterdag en zondag om drie uur een matinee. Personen boven de 65 jaar hebben tegen gereduceerde prijs toegang tot de voorstel ling op 6 juli 2,20) en tot de matinees op 8 en 11 juli 1,70). Het verdient aan beveling, dat zij hun kaartjes overdag aan de kassa kopen. Hiertoe dienen zij te kun nen tonen een zgn. „Dreeskaart", een be wijs van lidmaatschap van een bejaarden organisatie of -sociëteit, of een ander do cument waaruit ondubbelzinnig blijkt dat zij de 65-jarige leeftijd hebben overschre den. (Aldus werd Ons meegedeeld door de af deling Haarlem van de Algemene Bond van Bejaarden en bevestigd door de pers chef en tourneeleider van de ijsrevue red.). Op de biologische inzending zal de vis van haring tot walvis in vele facetten ge toond worden. Prof. dr. L. B. Brongersma van het Rijksmuseum voor Natuurlijke His torie in Leiden, verleent bijzondere me dewerking aan dit spectaculaire onderdeel van SCH 64 door het ter beschikking stel- Een diepzee-show met ultra-violet licht, geraffineerd gespreid over een geïmiteer de zeebodem, zal de bezoeker de indruk geven zich onder water te bevinden. Met medewerking van het Haags Ge meentemuseum, de Nederlandse Vereni ging van Zeeschilders en de Caroluskring, die werk over de zee en de visserij zul len inzenden, wordt een expositie van beeldhouwwerken en schilderijen op het ge bied van de zee en de visserij ingericht, beeldhouwwerken en schilderijen op 't ge- aan het werk te zien zijn. Koningin Juliana heeft uit haar persoonlijk bezit een schil derij voor de duur van de expositie ter beschikking gesteld. Het is een werk van de schilder J. H. van Mastenbroek, dat haar ter gelegenheid van haar huwelijk in 1937 door Scheveningse reders ten ge schenke werd gegeven. In een apart op te trekken paviljoen zal een bijzondere biologische inzending te zien zijn. Pronkstuk van die inzending is een 24 meter lang en meer dan vier ton zwaar walvisgeraamte. Zeven volle dagen staat de ijsrevue van Maxi en Ernst Baier de volgende week in Haarlem: van maandag 6 juli tot en met zondag 12 juli in een grote tent op het Helikopterterrein aan de Wagenweg. De voorstelling brengt de gebruike lijke show van grote monteringen, sprookjesachtige kostuums, betoverende Van de brug van zijn schip „Hein- rich Heine" kijkt de Oostduitse kapi tein Helmut Queisser toe, terwijl in de haven van Dagenham in Essex de eerste zestien Britse Leyland- bussen voor Cuba worden geladen. De firma Leyland, die een order voor 950 bussen van Cuba accepteerde ondanks protesten van de Verenigde Staten, kon geen Brits schip vinden voor het transport. selcultuur. De nieuwste film over het vis sen met de boomkorn is eveneens present. Verdere attracties zijn: Zeeaquaria, rondvaarten op zee met het visserij oefen schip, demonstraties van netten boeten en haring kaken, fototentoonstelling, red dingsdemonstraties, rondritten met een speciale autotrein door Scheveningen, ker misvermaak enz. enz. In het vermaakscentrum van SCH 64 zullen dagelijks internationaal bekende ar tiesten optreden. Op het programma staat het optreden van Corry Brokken, Willy en Willeke Al- berti, het acrobatentrio Kalmar en het or kest van Charly Nederpelt. Als gasten zul len koren uit verschillende visserijplaat sen nog speciale voorstellingen verzorgen. SCH 64 is open van 13.30 uur tot 24.00 uur. Het tentoonstellingsgedeelte is binnen dat tijdsbestek tussen 18.30 en 19.30 uur en na 22.30 uur gesloten. Het vermaakscen trum, visrestauranut en andere attracties blijven dan geopend. Zondags is de ten toonstelling gesloten. De toegangsprijs voor volwassenen be draagt 2,voor kinderen tot 15 jaar onder geleide 1,voor groepen van meer dan 25 personen 1,50 per persoon. De gemeente Velsen zal op de SCH 64 haar visitekaartje afgeven met een stand, waarin foto's een veelzijdig beeld van de ze gemeente met haar vissershavens, vis- veiling, industrieën, sluizen enz. geven. De Vereniging van Zeevisgroothandela ren komt met een attractieve vistafel waarop een uitgebreide collectie zeevis op ijs ten toon gesteld zal worden. Het T.N.O.-Visserijlaboratorium zal aan de hand van fotomateriaal, tekeningen en schema's een inzicht geven in de onder zoekingen die worden verricht op de vis als eiwitbron. Verder zal in een ouderwetse bioscoop de trek van de vis worden getoond. De palingtrek, de vistrap en andere manie ren van de vis om zich vaak over enorme afstanden te verplaatsen zijn andere inte ressante onderwerpen waarop de aandacht wordt gevestigd. lichteffecten, verrassende vondsten en kleurrijke decors, gepresenteerd door een groot aantal internationale ijssterren, waaronder vele kampioenen en oud kampioenen, en een ballet van 12 dan sers en 24 danseressen. In 1960 waren Maxi en Ernst Baier voor het laatst in Haarlem. Daarna zijn ze twee jaar lang op tournee gegaan door Zuid- en Midden-Amerika. In 1963 hervat ten zij hun toernees door West-Europa. Sindsdien is de zetel van het bedrijf ge vestigd in West-Berlijn (waar een vestiging allerlei fiscale voordelen biedt), en luistert het gezelschap naar de naam „Berliner Eisrevue". In de nieuwe visafslaggebouwen aan de Scheveningse haven is de opbouw begonnen van de grootste visserijmanifestatie die ooit in Europa is gehouden: de internationale visserijtentoonstelling SCH 64 „Rijk is de Zee'. Van 17 tot en met 29 juli zal hier zowel de vakman als de leek alles kunnen vinden wat maar enigszins met de zee, de vis, de visserij en alles wat daarmee samenhangt be trekking heeft. De tentoonstelling zal een totale oppervlakte van maar liefst 30.000 vierkante meter beslaan, waarvan een derde in het veilinggebouw. Over de veertig bedrijven, firma's en instellingen uit binnen- en buitenland zullen in ruim 120 stands acte de présence geven. Wie het naadje van de kous wil weten kan in een groot voorlichtingscentrum terecht. Tal van demonstraties, attracties, shows en andere vermakelijkheden zullen SCH 64 niet alleen het karakter van een groots opgezette vakbeurs geven, maar ze zullen ook bij het grote publiek op een aantrekkelijke wijze belangstelling wekken voor de rijkdom en schoonheid die de zee te bieden heeft. De officiële opening van SCH 64 „Rijk is de Zee" gebeurt op vrijdagmorgen 17 juli om elf uur door de minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. van Aartsen. De accommodatie van de tentoonstelling bestaat uit de direct aan de eerste Scheve ningse binnenhaven gelegen nieuwe visaf slaggebouwen, die 345 meter lang en 26 meter breed zijn. Op het grote buitenter rein van de visafslag, dat door een dijk gescheiden is van de zeeboulevard, zal eveneens overdekte expositieruimte wor den geschapen. Naast een aantal open en gesloten paviljoens zullen door de ten toonstellingsarchitect o.m. een bioscoopge bouw, een groot vermaakspaviljoen en an dere elementen tot een geheel worden ge groepeerd. De binnenhaven van Scheve ningen zal door middel van demonstraties en de aanwezigheid van bijzondere visse rijvaartuigen nauw bij de expositie wor den betrokken. len van visserijschepen, visserijonderwijs, visserij onderzoek, zowel op biologisch en technisch terrein, als op het gebied van de voeding, meteorologie in verband met de visserij, de geschiedenis van de Neder landse visserij en van Scheveningen als vissershaven, een overzicht van vissoorten in natura en tal van andere attractieve elementen. Het vakbeursgedeelte van SCH 64 biedt een compleet overzicht van de ontwikke ling op visserij gebied, waarbij onder meer op de volgende terreinen geëxposeerd zal worden: Motoren, dieselmotoren, echoloden, keer- kasten, keerreduktiekoppelingen, schroe ven, stuurmachines, radar, radio-telefonie, UKW-zenders, automatische piloten, net- machines, visbakapparatuur, koeltechniek, scheepsbouw, brandstoffen, smeermidde len, voedingsmiddelen, vis- en visproduk- ten enz. In het voorlichtingscentrum zal aandacht worden besteed aan de nieuwste visver- werkings- en bereidingsmethoden, model- Aan SCH 64 worden tal van attracties verbonden, die voor een belangrijk deel op de visserij betrekking hebben en de tentoonstelling voor een groot publiek aan trekkelijk maken. In een groot visrestaurant, dat met een terras in de haven zal worden uitgebouwd, zal men vis in vele soorten en smaken kunnen eten.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5