Delegatie uit Lokeren werd door drie burgemeesters ontvangen Japanse auto's technisch weinig opzienbarend Nieuwe hektrawler voor Rederij J. C. Pronk in IJmuiden ROTAN meubelen en CRETONNES BORST Loendersloot Bedrijfsongeval bij Van Gelder Sportdag van gymnasium Felisenum in Beverwijk Vijfduizendste schip in IJmuiden Zwemsuccessen voor politie Velsen Wellicht voorjaar '65 al in de vaart Bloemencorso van Rijnsburg rijdt op 1 augustus Drs. Demmers nam afscheid YERSPUY de nieuwe sterke plastic vloerbedekking MARKTPLEIN VRIJDAG 3 JULI 1964 9 (Van onze medewerker voor automobilisme) Europa heeft reeds enige tijd geleden kennis gemaakt met de produkten van de Japanse automobielindustrie. In vele landen op het continent rijden de een voudige en naar onze stnaak niet erg ruime Japanse automobielen rond, ech ter tot nu toe zonder die populariteit te genieten die Opel en V olkswagen groot hebben gemaakt. Voor het merendeel betreft het hier kleine wagens in de klei ne- en middenklasse die wellicht door een vooroordeel jegens de Japanse pro- duktiemethode door de grote massa met enige htdver worden bekeken. Europa Bescheiden Niet de grootste Montage Niet opzienbarend zo mooi is OUD-HOLLANDS BANKSTEL dat wij deze week etaleren, Royale 3-zits bank 2 fauteuils. Losse kussens met originele Engels linnen bekleding, in prachtige bloemmotieven. Echt iets aparts van WONINGINRICHTING PLEIN 1945 no. 2 IJmuiden - Telefoon 8089 o.a. bestand tegen naaldhakken, vergt géén onderhoud en is los te leggen. Zéér aparte dessins, 120 cm breed De delegatie uit het Vlaamse stadje Lokeren, bestaande uit burgemeester A. de Noos, schepen (wethouder) R. Marechal en een aantal raadsleden en ver tegenwoordigers van diverse openbare instellingen in totaal een gezelschap van vierentwintig personen is donderdag begonnen met het tegenbezoek aan Velsen in het kader van de uitwisselingscontacten, welke reeds geruime tijd tussen beide gemeenten bestaan. Dit bezoek verkreeg een bijzonder stijlvolle inzet, doordat de delegatie des avonds kon worden ontvangen in het Haarlemse Frans Halsmuseum. Hier werd het gezelschap opgewacht door het Velsense college van B. en W. met uitzondering van wethouder H. de Boer, die wegens ziekte was verhinderd de gemeentesecretaris, de heer J. Veenstra, de leiders van de verscheidene raadsfracties en het bestuur van de Velser Gemeenschap. De gemeente Haarlem werd vertegenwoordigd door burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers en wethouder D. J. A. Geluk, terwijl de directeur van het Frans Halsmuseum, de heer H. P. Baard, zich nog gaarne had bereid verklaard de Belgische bezoekers in zijn schatkamers rond te leiden. Burgemeester Cremers richtte zich als eerste tot zijn „Belgische en Nederland se vrienden", om hen van harte in Haar lem welkom te heten. Spreker was ver heugd op deze manier de voortreffelijke verstandhouding tussen Velsen en Haar lem te kunnen bevestigen, omdat door bei de gemeentebesturen steeds open kaart wordt gespeeld, zodat met behouden van beider autonomie en het recht tot menings verschil de diverse problemen steeds be vredigend konden worden opgelost. „De vrienden van mijn vrienden zijn ook mijn vrienden", vervolgde burgemees ter Cremers, zodat hij gaarne Zijn mede werking voor deze ontvangst heeft willen verlenen. Er is in de verstandhouding tus sen België en Nederland de laatste jaren immers zoveel ten goede veranderd dat spreker uitermate verheugd was over het feit, deze relaties door de contacten tus sen Velsen en Lokeren te zien bevestigd. Op zijn beurt gaf burgemeester A. de Noos van Lokeren te kennen buitengewoon door deze hartelijke ontvangst te zijn ver rast. Niet het minst, omdat men hier door in de gelegenheid werd gesteld ken nis te nemen van hetgeen in het verleden in de mooie stad Haarlem tot stand is gekomen. „Het is een voorrecht van zulk een fraaie stad burgemeester te mogen zijn", vervolgde de heer De Noos, om hier aan toe te voegen dat hij de gebleken goe de verstandhouding tussen Vlamingen en „de mensen uit het noorden" bijzonder hoog op prijs stelt. Onder de deskundige leiding van de heer H. P. Baard werd het gezelschap tenslotte het museum rondgeleid, waarbij de bezoekers met de grootste belangstel ling zijn exploitatie over de diverse kunst schatten beluisterden. En de interesse, waarmee de omstreden Hals door het ge zelschap werd bekeken leverde het bewijs, dat deze kwestie ook in België sterk de aandacht heeft. Hierna werden de gasten naar restau rant „De Bokkedoorns" aan de Zeeweg in Bloemendaal gebracht, waar hun de ge bruikelijke verversingen wachtten. Hier was tevens de vierde burgemeester van deze avond aanwezig: dr. D. H. Peereboom Voller, burgemeester van Bloemendaal. Ook hij heette het gezelschap hartelijk wel kom op zijn grondgebied, waarbij de bur gemeester onder de nodige vrolijkheid con- Advertentie voor wie wonen wat waard is: unie Advertentie in fraaie dessins Voordelig in prijs WONINGINRICHTING Planetenweg 38-42 - Tel. 5991 stateerde, dat het bezoek aan Velsen via Haarlem in een stijgende lijn verliep. Overigens wees spreker erop dat beide volken dankbaar mogen zijn elkaar door hun gemeenschappelijke taal zo goed te kunnen verstaan. Vandaar dat dergelijke ontmoetingen veel zullen bijdragen om niet alleen goede vaderlanders en Euro peanen, maar ook goede wereldburgers te zijn. Het programma van dit bezoek wordt vandaag voortgezet met diverse excursies, een openluchtzanguitvoering door een koor en leden van de Stedelijke Muziek academie uit Lokeren in het burgemees ter Rijkenspark in Santpoort en een avondreceptie in de verlichte ruïne van Brederode. Een 41-jarige werknemer van Van Gel der Zonen papierfabrieken in Velsen-noord raakte donderdag bij het doorvoeren van papier bij een rollensnijmachine met zijn rechterarm bekneld tussen de bovenrol en het papier. Met ernstige verwondingen is hij in het Rode-Kruisziekenhuis in Bever wijk opgenomen. Op de sintelbaan van het sportpark Adrichem in Beverwijk is donderdag de jaarlijkse sport-atletiekdag van het gym nasium Felisenum uit Velsen gehouden. De voornaamste uitslagen waren: klas sen 1 en 2 vijfkamp meisjes: 1. Marjolijn van Monsjouw, 2. Lieske v. Os v. d. Abee- len, 3. Saskia Maters. Vijfkamp jongens: 1. Tom Dekker, 2. Jan Willem Sligting, 3. Han Pronker. Hoogspringen jongens: 1. Sierk Plaat, meisjes: 1. Lieske van Os v. d. Abeelen. Vèrspringen jongens: 1. Tom Dekker, meisjes: 1. Margriet Prins. Kogelstoten jongens: Tom Dekker, meis jes: 1. Marjolijn van Monsjouw. 60 meter hardlopen meisjes: 1. Lieske van Os v. d. Abeelen, 80 meter jongens Sierk Plaat. 300 meter hardlopen meisjes: 1. Marjo lijn van Monsjouw, 400 meter jongens: Jan Willem Sligting. Zeskamp meisjes klassen 3, 4. 5: 1. Eli anne Hartman, 2. Anneke Schutter, 3. Do rothee Padding. Zeskamp jongens: 1. Koen Hertbeek, 2 Roelof de Graaf, 3. Willem Schermerhorn. Hoogspringen meisjes: 1. Mieke Heringa, jongens: 1. Koen Hertbeek. Vèrspringen meisjes: 1. Mieke Heringa, jongens 1. Koen Hertbeek. Kogelstoten meisjes: 1. Elianne Hartman, jongens: 1. Koen Hertbeek. Speerwerpen meisjes: 1. Elianne Hartman, jongens: 1. Willem Schermerhorn. 80 me ter meisjes: 1. Elianne Hartman, 100 meter jongens: 1. Bob Sligting. 400 meter: meis jes: 1. Anneke Schutter, 800 meter jongens 1. Rob Sligting. 5x80 meter klasse-estafette 1. Willemien Bruntink, Elianne Hartman, Willem Schermerhorn, Roelof de Graaf en Jos Lambrechtsen. Het softbaltoernooi gespeeld op Schoo- nenberg, werd bij de lagere klassen ge wonnen door 3A en bij de hoogste klassen door 5A. Een team van leraren dolf het onderspit tegen 'n ploeg van eindexamen kandidaten. De prijzen werden in de hal van de school uitgereikt. Donderdagmorgen is het vijfduizendste schip van dit jaar in IJmuiden binnen gekomen. Het was het Engelse Lotusschip Silksworth, dat vèn Canada met graan op weg was naar Amsterdam. Vorig jaar kwam het vijfduizendste op 8 juli uit zee in IJmuiden aan. Burgemeester Cremers van Haarlem wijst zijn confrater uit Lokeren op de bijzonderheden van een regenten stuk van Frans Hals. Links de bur gemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann. 132 I. met 5 jaar garantie 268.— SILO 132 I. de luxeƒ298.- SILO 142 I. met ontdooi- automaat 348.— SILO 152 I. Froster met ontdooi- automaat en snelvriesvak ƒ398.— SILO 225 I. met formica bovenblad, ontdooiautomaat en snelvries-vak 498.- Verder voorradig Zanussi, Frimatic en Marijnen koelkasten. Deskundige voorlichting - Vakkundige plaatsing. Betaling kan worden geregeld. Lange Nieuwstr. 433 - Centrum Galerij IJmuiden Telefoon 4654 Tijdens de donderdag in Apeldoorn ge houden nationale zwemkampioenschappen van de Nederlandse Politie Sportbond wist mejuffrouw E. Oudendijk, telefoniste op het hoofdbureau van politie, beslag te leg gen op niet minder dan drie eerste prij zen. Zij eindigde namelijk als eerste bij de nummers 50 m. vrije slag, 50 m. rug slag en 50 m. schoolslag. Haar tijden waren respectievelijk 46,7, 45,6 .en 47,3 sec. Voorts werd hoofdinspecteur G. J. Tim mermans tweede op de 50 m. rugslag en eindigde hoofdagent L. Sparrius bij het popduiken op dezelfde plaats. Tenslotte werd de heer Sparrius nog vierde op de 50 m. gekleed zwemmen, waarvan de laat ste 15 m. met een drenkeling. Nfjmegen. Drs. J. W. H. M. Rutten is ge promoveerd tot doctor in de letteren op een proefschrift getiteld: „Attentiviteit als psychodiagnosticum: klinisch-experi- mentele modificatie van de Grunbaum". Promotor was prof. dr. J. J. G. Prick. De Rederij J. C. Pronk N.V. van de VEM-groep - IJmuiden, die ingaande ja nuari 1964 is samengegaan met de Rede rij N.V. Batavia van de heer D. J. Gouda, thans directeur van de VEM, heeft on langs bij de Scheepswerf „De Dageraad" te Woubrugge haar eerste hektrawler be steld. Het schip wordt ca. 50 meter lang en uitgerust met een 1200 p.k. Deutz-motor, die een snelheid geeft van 13 mijl. Het type is gebaseerd op de Rijnmond- hektrawlers, waarvan de Scheepswerf te Woubrugge vier stuks voor Nederlandse rekening heeft gebouwd en nog één schip in aanbouw heeft terwijl een zesde schip van dit type voor Israel zal worden ge bouwd, ingericht als vriestrawler. Het schip voor de Rederij J. C. Pronk wordt ruim 3 meter langer, waardoor de bemanning zeer comfortabel geheel op het hoofddek kan worden ondergebracht en be- nedendeks dusdanige ruimtemogelijkheden ontstaan, dat het schip eventueel kan wor den aangevuld met vriescapaciteit of an- Het bloemencorso van Rijnsburg zal zaterdag 1 augustus door Rijnsburg, Oegst- geest en Leiden rijden. Circa veertien praalwagens en vele personenauto's zul len aan het corso deelnemen. Dr. W. Drees, oud-minister-president, zal het corso vrijdagmiddag 31 juli om vijf uur in de veilinghallen in Rijnsburg openen. De heer G. J. Kirsch, die het corso voor de tiende keer heeft ontworpen, heeft het de titel „Rijnsburgs kleurenpalet" meegegeven. Na afloop van het corso wordt in Rijns burg een taptoe gehouden. In de burgerzaal van het Leidse stad huis wordt van 29 juli tot en met 2 au gustus een bloemententoonstelling gehou den, die wordt geopend door burgemees ter jhr. mr. F. H. van Kinschot van Lei den. De nadruk zal worden gelegd op rozen anjers en orchideeën. De Leidse Hortus Botanicus zal een tropische plantenhal verzorgen met bloemen die zo kostbaar zijn dat zij voor honderdduizend gulden zijn verzekerd. De bloemenweek begint op 26 juli met een concours hippique in de Leidse Hout. Rotterdamse ruiters zullen een demon stratie paardrijden verzorgen. Ook zal hier om het Nederlands kampioenschap voor rijpaarden worden gestreden. dere mogelijkheden, die zich in de visserij techniek ontwikkelen. Het aanzien van de nieuwe hektrawler wordt zeer fraai. Deze bestelling van een nieuw kostbaar schip door een van de weinig overgebleven IJmuidense rederijen vormt een bewijs dat de Rederij Pronk vertrouwen heeft in de toekomst mits ge werkt wordt met het beste materiaal en de bemanning hiervan eveneens naar beste vermogen gebruik maakt. De oplevering geschiedt reeds in februari -maart 1965. Het schip is in eerste aan leg bestemd voor gebruik op de Noordzee doch kan naar behoefte tevens voor de verre visserij of elders worden ingezet. Na 36 jaar verbonden te zijn geweest aan de afdeling personeelszaken van Hoog ovens heeft drs. A. Demmers donderdag middag van dit bedrijf afscheid genomen in verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeflijd. De heer Demmers heeft het ontstaan en de groei van het IJmuidens bedrijf van de grond af meegemaakt. Hij is de eerste chef geweest van de afdeling sociaal werk van Hoogovens. Als promotor van de streekvereniging Kennemer Staten heeft hij veel gedaan voor het verenigingswerk in de IJmond. Hij was onder meer voor zitter van de Velser sportstichting en maakte deel uit van de federatie Fivoij, het overkoepelende orgaan van de vier buurthuizen en Kennemer Staten. Drs. Demmers heeft eerst in intieme kring in gebouw Boswijk de directie van Hoogovens dank gebracht voor haar mede werking, welke hem in staat stelde de op bouw van Kennemer Staten mogelijk te maken. Hij sprak de hoop uit dat de Hoogoven-directie ook in de toekomst haar steun zal geven aan de streekverenigingen. Drs. Demmers wees op het grote belang van sociaal pedagogisch geschoolde krach ten in een onderneming, waarbij het bezit van een voldoende accommodatie hand in hand moet gaan. De heer W. Bakker, lid van de directie van Hoogovens, noemde drs. Demmers een pionier en een man met een visie op de sociale kant van de verhouding werkgever en werknemer, die zijn tijd ver vooruit was. De door de heer Demmers in de praktijk gebrachte denk beelden zijn nu gemeengoed geworden. Het hoogovenbedrijf heeft dan ook zeer veel aan de heer Demmers te danken. Als stoffelijk blijk van waardering bood de heer Bakker namens de directie een kofferschrijfmachine aan. Naderhand heeft de heer G. K. S. Blaauw, oud-hoofd van personeelszaken, met waardering getuigd van zijn samen werking met de heer Demmers. Als her innering schonk hij een manuscript van een revue, die de heer Demmers jaren geleden voor de Kennemer Staten heeft geschreven. Vele personeelsleden hebben ten slotte de heer Demmers en zijn echt genote de hand ten afscheid gedrukt. Japan is echter van plan hierin verande ring te brengen. En aansluitend op dit voornemen bezoekt het Japanse schip „Sa- kura Maru" verschillende Europese ha vensteden om produkten van het Japan se industriële kunnen aan de Europese consument te tonen.Waarbij in dit land uit het verre oosten de verwachting heerst, dat dit initiatief de aanloop zou kunnen vormen tot het scheppen van een groter afzetgebied op het continent. de produktie bleef een stijgende lijn ver tonen, waarbij de Japanse autofabrikant ging omzien naar andere afzetgebieden. Een aansporing hiertoe kreeg hij door het voornemen van regeringswege de im port van auto's volgend jaar te verge makkelijken. Europa en Amerika werden door auto- mobielproducerend Japan „ondekt"; thans is het zover, dat export naar Zuid-Midden- en Noord-Amerika steeds grotere vor men aanneemt. Onder de vele produkten die aan boord van dit schip, dat enige dagen in Rotter dam lag afgemeerd, worden geëxposeerd, bevinden zich ook Japanse automodel len. Het bleken bescheiden personenwa gens met typisch Europese „lijnen" te zijn, die zowel uiterlijk als onder de mo torkap weinig verrassends te zien gaven. Isuzu Bellett, de PMC Skyline, de Colt, de Toyata Crown, allemaal auto's met een tamelijk conservatief Europees uiterlijk; mooi, keurig afgewerkt, maar met weinig interessante bijzonderheden. Van deze wagens zal de Isuzu Bellett, zo wel met diesel- als benzinemotor verkrijg baar, in oktober op de Nederlandse markt komen tegen prijzen die rondom de zeven duizend gulden zweven. De luxe modellen zullen daar echter fors bovenuit gaan. Isuzu behoort nog niet tot de grootste Japanse autofabrieken. Die eer eisen Nis san Motor Company en Toyata Motor Com pany voor zich op, waarbij wordt aange tekend, dat de produktie van bedrijfsvoer tuigen bij Toyata een vooraanstaande plaats inneemt. Achter deze twee reuzen in het land van de rijzende zon komen dan Prince, Hino, Isuzu, Mitsubishi, Suzuki en Honda. Hoewel motor en scooter nog steeds de meest begeerde vervoermiddelen in Japan zijn, begint de binnenlandse vraag naar auto's sterk toe te nemen. De Japanse auto-industrie heeft dan ook in de jaren '60-'61 een enorme sprong voorwaarts ge maakt, waarbij in het jaar 1960 een pro- duktie-toename van 110 percent werd ge boekt. De vraag is iets getemperd, maar Europa deelde mee in die Japanse ak- tiviteit. Honda stichtte in België een as- semblagebedrijf voor bromfietsen en Fin land kreeg verleden jaar 194 Japanse wagens van het merk Datsun, Prince en Suzulight binnen zijn grenzen. Ondanks het feit dat Japan met deze export-initiatieven en een gezamenlijke produktie in 1962 van 990.000 motorvoer tuigen opschoof naar de vijfde plaats op de wereldranglijst, is het resultaat van al dit werk in Europa althans nog nauwe lijks zichtbaar. Een grote handicap voor dit massaal producerende land, is de gro te afstand tussen Japanse producent en Europese consument. Het voordeel van een aantrekkelijke prijs, gaat verloren door de hoge transportkosten. Een auto neemt in een scheepsruim veel plaats in en daar voor moet worden betaald. De hoge ver voerkosten zorgen ervoor, dat de Japan se wagens dicht in de buurt van even goe de Europese wagens komen te liggen, die voorlopig nog als extra voordeel een uit gebreid servicenet door geheel Europa hebben. Een oplossing vormt wellicht het over brengen van auto-onderdelen naar Euro pa en de montage op het continent, een uitweg die Japan reeds toepast bij zijn export naar de ontwikkelingslanden. Zoals reeds gezegd is de Japanse perso nenwagen in het algemeen technisch niet opzienbarend. Na enige jaren achtergele gen te hebben bij de Europese automobiel techniek heeft Japan deze nu terzijde ge streefd en richt de fabrikant zelfs zijn aandacht op het N.S.U. experiment: de Wankelmotor. Evenals Citroen hebben enige Japanse fabrieken toenadering ge zocht en het valt te verwachten, dat zo dra deze wankelmotor regelmatig in pro duktie komt, er wel een Japanse licen sie-houder zal opduiken. Een vooroordeel jegens de Japanse auto heeft echter geen enkele zin. Want ook zonder technische nieuwigheden kan een fabrikant een degelijk en betrouwbaar produkt leveren. Als voorbeeld Honda, die met zijn motorfietsen talrijke successen in de sport boekte en de kwaliteit van de Japanse camera. Advertentie Een overzicht van de geëxposeerde wagens aan boord van het Japanse tentoonstellingschip: van links naar rechts het front van de Colt 1000, Sky line, Bellett en de Troyata Crown. Advertentie

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9