De drie oorlogsmisdadigers in SPANDAU worden door 250 man personeel bewaakt De wonderlijkste gevangenis ter wereld waar dag en nacht alarmtoestand heerst Zoeklichten Nummers Chronometers Geheugenverlies Kruiswoordraadsels PAGINA DRIE Erbij Rudolf Hesstoen en nu MET HULP van de heer Friedel in Berlijn een functionaris van de In ternationale Katholieke Hulpverlening heb ik geprobeerd deze beruchte vesting van Spandau te benaderen hoe wel mijn metgezel mij herhaaldelijk verzekerd had, dat het me niet zou lukken. We probeerden het in de nacht. De heer Friedel kent precies de weg en we waren er in een ommezien. Enige honderden meters voor het in rode bak steen opgetrokken gebouw stopte de auto van de heer Friedel. „Verder mogen we niet", zegt hij. „Ik kan het toch altijd proberen?" „Onmogelijk!" „Is er werkelijk zo'n zware bewa king, achttien jaar na de vonnissen in Neurenberg?" „Als u me niet geloven wilt, gaat uw gang!" Afwezig ontcijfer ik een paar bordjes, die langs de weg staan: „Verboden toe gang", „Verboden te fotograferen", „Op gelet! Gevaar!" Overtuigd van mijn goede bedoelingen, sla ik op al deze waarschuwingen geen acht, maar bij een volgend bordje sta ik toch even stil: „Kom niet dichterbij. De bewakers heb ben opdracht te schieten!" staat erop te lezen. Ik sta nu niet ver meer van de grote ringmuur die ongeveer 4.50 meter hoog Is. Ervoor ligt een breed en goed on derhouden gazon maar niemand kan het betreden want het ligt vol met prikkel draad, dat blijkens waarschuwingen, die erbij staan, onder stroom staat. Ik besluit de zandweg te volgen langs de gevangenis op ongeveer 20 meter van de ringmuur. In de verte ontdek ik uit kijkposten maar ze lijken verlaten te zijn. Er heerst althans een rust als op een kerkhof. vier geallieerden na de val van het Derde Rijk nog volledig gerespecteerd worden door alle vier mogendheden. Het militaire tribunaal van deze vier mogendheden, dat in Neurenberg ver schillende vooraanstaande Nazi's heeft veroordeeld zocht indertijd naar een gevangenis om de veroordeelden onder te brengen. De keus viel toen op deze „rode vesting" Spandau. Men kwam overeen de gevangenis onder be stuur en toezicht te plaatsen van de vier mogendheden. Om de beurt zou één van de geallieerden het bestuur van deze gevangenis voor de periode van een maand op zich nemen. Er werden reglementen opgesteld, waaraan ieder een zich te houden had. Daarom is er thans elke maand een andere directeur in Spandau en ander personeel. Elke donderdag nodigt de directeur in functie zijn drie collega's uit om kleine details ten aanzien van het be stuur te bespreken. Tenslotte lossen de Amerikanen. Britten, Fransen en Rus sen elkaar elke maand af om de bewa king van de ringmuur rondom de ge vangenis over te nemen", aldus de heer Pineau. Het tribunaal van Neurenberg ver oordeelde eerst zeven vooraanstaande Nazi-leiders tot gevangenisstraffen. Dat was, dacht men, slechts een begin maar het pakte anders uit. De Russen ver weten de Amerikanen, Britten en Fran sen gebrek aan strengheid en de laat- sten waren op hun beurt weer verbol gen over de Russen, dat zij dit in het openbaar aan de orde hadden gesteld. Het incident leidde tenslotte tot een breuk. De overige oorlogsmisdadigers werden van toen af berecht door da mogendheid, die ze gevangen had ge nomen. Maar plotseling blijf ik stijf van schrik staan. Enorme zoeklichten flitsen aan. Ik sta in hun stralenbundels gevangen. In de verte hoor ik bevelen in het Rus sisch en gekletter van geweren. Enkele ogenblikken later staat eensklaps een man in burger voor me met twee grom mende herdershonden aan de riem. Hij vraagt me in het Duits: „Wat heeft u hier te zoeken?" „Ik wilde hier eens kijken", is mijn antwoord. Hij springt bijna uit z'n vel als hij dit hoort en brult: „Heeft u dan die borden niet gele zen?" Vervolgens wijst hij me de mitrail leurs, die op me gericht zijn vanuit schuilhoeken. Hij begeleidt me tot de auto van de heer Friedel, die me na tuurlijk spottend aankijkt. Dat was mijn eerste contact met de ze wonderlijkste gevangenis ter wereld waar, dag en nacht, het personeel in alarmtoestand verkeert. Tweehonderden vijf tig personen zijn ln deze gevangenis in Spandau in dienst om een 70-jarige Rudolf Hess, (veroor deeld tot levenslang) en twee anderen (modelgevangenen), die de laatste pe riode van hun twintigjarige gevangenis straf uitzitten, te bewaken: Baldur von Schirach, de leider van de Hitier Ju- gend en Albert Speer, oud-minister van Bewapening. Deze abnormale toestand is de tol van één van de mooiste juri dische warwinkels, die ooit in het inter nationale recht zijn voorgekomen. We hebben ons licht eens opgestoken bij twee hoge Franse functionarissen, M. de Steinbach en Jean-Paul Pineau, die ten nauwste betrokken zijn bij het toezicht op deze internationale gevan genis. „Spandau is niet alleen een gevange nis voor oorlogsmisdadigers," zegt de heer Pineau ons," maar ook diploma tiek terrein. Het is de laatste plek in Duitsland, waar de akkoorden van de MEER DAN 250.000 moeten de belastingplichtigen van Berlijn ieder jaar opbrengen om een deel van de kosten van de bewaking te betalen van. drie gevangenen. Drie oorlogsmisdadigers in de gevangenis van Spandau. Het zijn niet alleen de duurste gevangenen ter wereld maar ook de zwaarst be waakten. Want deze met een netwerk van prikkeldraad onder elektrische hoog spanning afgeschermde burcht heeft niet minder dan 250 man in dienst. Van de 597 cellen in deze gevangenis zijn er slechts drie bewoond. Die drie be woners zijn: Rudolf Hess, lange tijd de plaatsvervanger van de Führer, Baldur von Schirach, de gevreesde Reichsjugendführer en Albert Speer, Hitiers voornaamste man op het gebied van de oorlogsproduktie. Deze geheim zinnigste gevangenis ter wereld is meer dan eens in de publiciteit geweest, maar de laatste jaren is er een opmerkelijk waas van stilzwijgen om de Span- dauer burcht gelegd. Slaagden vroeger brutale fotografen, uitgerust met enorme telelenzen, er nog wel eens in foto's te maken van de daar gevangen gehouden Duitse oorlogsmisdadigers, thans lukt het vrijwel niemand meer in de buurt van deze gevangenis te komen. De poorten blijven hermetisch gesloten en ze worden slechts eenmaal per maand geopend voor het aflossen van de wacht. IN DE GEVANGENIS in Spandau was echter op een dergelijke wending in de berechting van de Duitse oorlogs misdadigers niet gerekend. De 597 strafgevangenen, die er waren onder gebracht, waren al naar elders overge bracht en architecten, metselaars en slotemakers waren intussen druk aan het werk geweest om het veiligheids systeem van deze gevangenis te verbe teren met het oog op de komst van de zware „gevallen". Men had op honder den van dergelijke gevangenen gere kend, maar er kwamen er slechts ze ven. Op 18 juli 1947 werden deze zeven in de gevangenis van Neurenberg gewekt en in het geheim aan boord van een Dakota gebracht en om elf uur 's mor gens stopten drie auto's, waarvan de ramen afgeschermd waren, voor de grote poort van de Spandauer gevange nis. Op de stenen trap van het hoofd gebouw van de gevangenis stonden vier geallieerde directeuren deze gevange nen op te wachten. Via een zwaar ge pantserde deur kwamen ze in het ge bouw en de hoofdbewaker een Rus bracht ze naar een vertrek waar ze al hun kleine bezittingen moesten afge ven. „Van nu af aan wordt u slechts aan gesproken of geroepen onder uw num mer", zegt de hoofdbewaker tegen de gevangenen. Op een tafel liggen zeven grote zakken op een rijtje. Zakken met gevangeniskleding. „Nummer één", zegt de hoofdbewa ker als hij overgaat tot uitdeling. Een donkere man, waarvan de smalle schou ders niet passen bij zijn lengte, stapt als een automaat naar voren. Hij was eens de plaatsvervanger van Hitier en meent als eerste aan bod te zijn. „Nee, niet u", zegt de bewaker en hij wijst een hevig protesterende Rudolf Hess weer naar zijn plaats. Hij over handigt het eerste pakket daarop aan de blondste man van de groep Baldur von Schirach. „Nummer twee: Groot-admiraal Karl Dönitz. Nummer drie: Baron Konstan- tin von Neurath. Nummer vier: Groot admiraal Erich Rader, die het nog steeds niet verkroppen kan, dat Dönitz hem op het laatste moment nog zijn functie heeft afgesnoept. Nummer vijf: Albert Speer. Nummer zes: Walter Funk, oud-minister van economische zaken. En omdat hij ook in de gevange nis van Spandau de eerste viool dacht te kunnen spelen wordt Rudolf Hess nummer zeven. DE GEVANGENEN steken zich in hun nieuwe kleding: grijs hemd, lin nen pantalon, een jasje met daarop in grote cijfers hun nummer. Dan wordt hen het reglement van orde voorgele zen: Om zes uur 's morgens opstaan en om tien uur 's avonds naar bed. Zelf gang en cellen schoonhouden en alle dagen kunnen zij aan het werk gezet worden in de tuin of het atelier, be halve op zondag. Uit veiligheidsoverweging mogen zij zichzelf niet scheren. Om de twee da gen komt daarvoor een kapper. Er mo gen hoogstens elf familiefoto's in de cel worden opgehangen. Zij mogen studie boeken lezen maar geen ontspannings- Zo moest men wachten op een confe rentie van de vier ministers van Bui tenlandse Zaken om tot overeenstem ming te komen betreffende de dagelijk se kranten, die de gevangenen zouden mogen lezen: Frankfurter Allgemeine, Die Welt, Der Kurier (West Berlijn) en Neues Deutschland (Oost-Berlijn). Be sloten werd daarbij, dat een censor al le berichten uit zou knippen, die be trekking hebben op de nationaal-socia- listische periode. En de radio? Men kon niet met de Russen tot overeenstemming komen over de toegestane golflengten. Daaren tegen stemden de Russen er wel na veel praten mee in, dat de gevangenen in plaats van eenmaal per maand, een maal per week naar hun familie moch ten schrijven en éénmaal per maand be zoek mochten ontvangen in plaats van eens in de drie maanden. In het regle ment staat geschreven, dat de gevan genen naar religieuze muziek mogen luisteren. Het Requiem van Mozart en een Mis van Bach zijn natuurlijk in deze categorie ondergebracht, maar pre ludes en de fuga's? Mogen de gevange nen deze muziek beluisteren? EEN ANDER delikaat probleem, zo als dat kortgeleden aan de orde kwam: Verstrooiingslectuur is de gevangenen in Albert Speer (Foto's: „De Post") lectuur. Het is hun verder toegestaan naar bepaalde radio-uitzendingen te luisteren en zij mogen éénmaal per maand hun familieleden schrijven, maar elke brief mag niet meer dan 1300 woorden bevatten. Eenmaal per 3 maan den mogen zij toestemming vragen voor een bezoek van een van hun verwan ten: één kwartier en geen seconde lan ger. Het wordt gecontroleerd met een chronometer. De bezoekers moeten zich onderwerpen aan de reglementaire fouilleringen. Tijdens de werkuren en tijdens het luchten mogen de gevange nen bijeen zijn maar het is hun abso luut verboden ook maar één woord met elkaar te wisselen. Het leven van de gevangenen is op de minuut uitgestippeld. De Russen hebben altijd afwijzend gestaan tegen over de kleinsde veranderingen in dit strenge reglement. Na veel gepraat zijn de westelijke partners er in ge slaagd hen bepaalde „aanpassingen" en bepaalde „interpretaties" te doen aanvaarden. Maar de gelegenheden hiervoor zijn zeldzaam. Zelfs de klein ste problemen eisen „topconferenties". Spandau verboden, maar wel mogen ze studieboeken lezen. Op een dag werden Baldur von Schirach gedichten toege stuurd en de vier gevangenisdirecteu ren hebben toen tevergeefs geprobeerd het eens te worden of verzen als een frivole kunstuiting moeten worden be schouwd of niet. De Russen gedragen zich tegenover de gevangenen thans nog precies zo als op de dag van hun aankomst in 1947. Net zo strak, streng en onbuigzaam. Zij verzetten zich tegen iedere verzach ting van het reglement. Zo zien zij nog even nauwgezet als in 1947 erop toe, dat de vroegere Hitler-chefs geen woord met elkaar wisselen tijdens het luchten of tijdens hun werk. De Amerikanen, Fransen en Engelsen zijn veel meer toegevend. Zij laten het bijvoorbeeld oogluikend toe, dat de gevangenen on derling een paar woorden met elkaar spreken, zeer tot ongenoegen van de Russen overigens. Thans antwoorden nog slechts drie nummers bij het dagelijkse appel. Ba ron von Neurath werd in 1954 vrijgela ten. Twee jaar later stierf hij in zijn kasteel. Admiraal Dönitz heeft zijn straf van tien jaar uitgezeten. Erich Rader werd vervroegd op vrije voeten gesteld in verband met zijn leeftijd en slechte gezondheid. Hetzelfde was het geval met Funk. Van de 597 cellen van de gevangenis van Spandau zijn er dus nog slechts drie bezet. Wanneer men in aanmer king neemt, dat de opgelegde straf van de veroordeelden aanvangt op de dag van hun arrestatie en niet op de dag van hun veroordeling, dat moeten Baldur von Schirach en Albert Speer, die tot 20 jaar gevangenisstraf werden veroordeeld, binnen een jaar worden vrijgelaten. Wat zal dan het lot zijn van Rudolf Hess, die levenslang kreeg? Zal hij de eenzame gevangene van Spandau worden of zal hij naar een an dere gevangenis worden overgebrach? De gevangenis van Spandau is een goed contactpunt van de vier geallieer den van de laatste wereldoorlog en alle partijen wensen dit contact te behou den. De Russen vinden het verder pret tig een detachement militairen door West-Berlijn te laten marcheren bij een aflossing van de wacht te Spandau. Zij houden zo voet op westerse bodem. Van hun kant vinden de Amerikanen, de Britten "en de Fransen het prettig nog over een gebied te beschikken met een niet-officieel karakter, waar men regelmatig contact kan hebben met de Russen. De gevangenis van Spandau is de laatste jaren meer dan eens een uit stekende diplomatieke plek geweest! De gezondheid van de gevangenen is wel de voornaamste zorg van de vier directeuren. Iedere maand is er een an dere dokter, die over de gezondheid van de gevangenen waakt. De ene maand een Rus de andere maand een Britse dokter, een Amerikaan, een Fransman enzovoort. Zo'n arts is ook de enige met wie de gevangenen vertrouwelijk praten. Dokter Noël Guéroult, thans in ternist bij een ziekenhuis in Parijs, be hoorde eens tot deze artsen. Wij heb ben hem naar zijn bevindingen ge vraagd. Hij vertelde hier uitvoerig over. Rudolf Hess heeft het dikste dossier van de ziekenzaal, zo vertelde ons dok ter Guéroult. Niemand ter wereld wordt méér door doktoren onderzocht dan hij. Elke keer als er een nieuwe dokter in de gevangenis van Spandau verschijnt, probeert hij diens belangstelling te wek ken en hij noemt zich dan steevast een hoogst ernstig geval. Hij houdt dan niet op met klagen over maagpijnen, maar geen enkele dokter heeft tot nu toe de geringste aandoening kunnen ontdek ken Tijdens zijn gevangenschap in Enge land en in Neurenberg tijdens het pro ces, beweerde hij aan geheugenverlies te lijden. In het eerste geval om naar Duitsland teruggezonden te worden en in het tweede geval om aan de galg te ontsnappen. Ik heb vaak met hem gesproken, al dus dokter Guéroult, en daarbij is mij wel gebleken, dat hij zich nog steeds niet bij het vonnis van Neurenberg heeft neergelegd. Hij meent, dat hij zijn „opdracht" nog niet volbracht heeft en hij meent eens weer een rol van betekenis te kunnen spelen. Hij wijst nog steeds vol trots op zijn titel van plaatsvervangend-Führer on danks het feit, dat hij thans een oude en gebroken man is, gebroken door 23 jaar gevangenschap. Hij is zelfs kin derlijk hooghartig. Zo is hij keer op keer diep gegriefd, dat zijn lotgenoten hem niet bij iedere gelegenheid hun plaats afstaan. Hij eist bijvoorbeeld, dat men hem de keuze van zijn was tafel laat. Hij is ook zeer ingetogen als Von Schirach hem met „Herr Rudolf Hess" aanspreekt terwijl hij zeer ver bolgen is als Speer zegt: „Die Rudi, toch!" Opmerkelijk is ook dat Hess zichzelf de wrede opoffering heeft op gelegd zijn vrouw Ilse niet te ontvan gen. Ik heb hem eens gevraagd of hij nooit op dit besluit terug zou komen. „In dit pak zou het tegenstrijdig zijn met mijn waardigheid", gaf hij ten antwoord. Ik begreep pas de werkelijke reden van dit hooghartig isolement toen ik op een prachtige lentemiddag Hess obser veerde in de tuin van de gevangenis. Zoals gewoonlijk zat hij naast een kruiwagen terwijl zijn medegevangenen Baldur von Schirach werkten. Hij had zijn strohoed met bre de randen stevig over het hoofd getrok ken en zijn blauwe ogen staarden in het niets tot plotseling de motoren van een vliegtuig hem tot de werkelijkheid terugbrachten. Ik zag hem als het wa re in paniek de vingers in de oren stop pen en toen werd mij duidelijk hoe hij gedurende zijn gevangenschap zijn trot se terughoudendheid en zijn illusies heeft kunnen behouden: hij heeft een mentale muur om zich opgetrokken, waarachter hij zich schuil houdt. Hij ontvlucht elke emotie, die deze muur zouden kunnen doen ineenstorten: hij heeft een grote afkeer van klassieke muziek hij weigert naar muziek te luisteren in de kapel en hij kon niet verdragen, dat Funk zachtjes populai re Duitse liedjes floot. Hij is ook bang voor de schok, die een bezoek van zijn vrouw zou kunnen veroorzaken en hij heeft een afschuw voor vliegtuigen, waarvan de geluiden hem als voorma lig piloot schokken. Dokter Guéroult vertelde ons verder, dat hij bij Rudolf Hess slechts één mo ment van zwakte had ontdekt. Hij vloog toen op de aardbeienplanten in de moes tuin af, plukte haastig wat aardbeien, stopte deze gulzig in de mond, waarna hij beschaamd en woedend over zich zelf weer zijn vertrouwde hoekje op zocht. Nummer één Baldur von Schirach is de enige, die Hess nog enigszins een goed hart toedraagt. Hij respecteert hem ook en betuigt hem een zeker eer betoon. Von Schirach mag misschien zijn politieke „vergissingen" hebben in gezien, maar ook hij is nog steeds niet genezen van zijn illusies. Hij droomt er nog steeds van om een ethisch opvoe dingssysteem voor de jeugd te ontwer pen. „Ik heb eindelijk mijn draai gevon den: de kunst," zo vertelde hij mij op zekere dag, aldus dokter Guéroult. Een groot gedeelte van de dag brengt hij door met het lezen van gedichten en spreuken wanneer hij althans geen kruiswoordraadsels meer heeft om op te lossen. VON SCHIRACH is een groot kruis woordraadselexpert geworden in Span dau. Hij lost alles op, wat hij maar in de kranten kan vinden. Deze hartstocht is bij hem ontwaakt toen hij de zwaar ste crisis doormaakte tijdens zijn gevan genschap. Dat was op 18 augustus 1950, toen hij op de tafel in zijn cel de brief van zijn vrouw ontdekte. Een brief die al een maand tevoren was aangekomen magr die eerst in vier talen moest wor den vertaald en door de directeuren worden nagegaan. Henriette, dochter van Heinrich Hoffmann, de officiële fo tograaf van Hitier schreef hem in deze brief, dat zij van hem wilde scheiden en dat zij een man gevonden had, die voor haar en haar vier kinderen wilde zorgen. „Heb je je wel eens afgevraagd", zo schreef zij, „hoe wij moeten léven? In plaats van rustig in je cel te zitten en filosofie te studeren, zou je beter doen de realiteit onder ogen te zien en je af te vragen, waar je vrouw en kinderen hun volgende maaltijd van daan moeten halen. Je hersens vertoe ven nog steeds in de wolken zoals het altijd al is geweest sinds ons huwelijk. Toen het onheil over ons kwam, had ik gedacht, dat je me gevraagd zou heb- bem met je te sterven zoals ook de familie Goebbels gedaan heeft. Je wei gerde echter het vergif in te nemen omdat je, zoals je zei, niet het recht had te sterven omdat je je ware per soonlijkheid nog moest onthullen. Ik was al weduwe, lang voor het proces in Neurenberg, want je was getrouwd met de Hitier Jugend. Na een periode van grote neerslach tigheid, die tien dagen en tien nachten duurde, schreef Baldur von Schirach zijn vrouw het volgende: „Ik heb altijd gewild, dat je geluk kig zou zijn en hopelijk opent deze brief je de weg naar het geluk!" Aan de muur van zijn cel hangen de foto's van zijn drie zoons, Klaus, Robert en Richard en van zijn dochter Angeli ca, die thans dertig jaar oud is. Zij is de geheimzinnige bezoekster, die zich elke maand aan de poort van de ge vangenis komt melden. Maar de foto van zijn vrouw Henriëtte heeft hij ver wijderd nadat de echtscheiding in 1950 was uitgesproken. Momenteel werkt zij bij een filmdistributeur in München, waar zij films van Duitse onderschrif ten voorziet. Ook werkt zij wel eens mee aan televisieuitzendingen. (Slot zie pag. 7)

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 15