Dean Rusk vraagt Sovjet-Unie buiteninspectie te aanvaarden Gevaren van grote oorlog samen gaan verminderen HET WEER Burgerrechten-wet wordt in VS overal beproefd Kerosine door NAVO-buizen van Pernis naar Schiphol Maasdam-baby is overleden Geen beslissing over boringen in IJsselmeer Nieuw AVRO-plan voor bezetting tweede TV-net 14 l Nieuwe regeling voor aanvoer zoute haring Zetel Gasunie naar Groningen «feg'MORRIS "êefore you êuy! Toren van Pisa richt zich op Moro gaat weer formeren in Italië Zuiveringsinstallatie van Zandvoort wordt maandag geopend „Monokini" in Washington mogelijk Ten behoeve van burgerluchtvaart Reclame via Beierse systeem Vier Overveners ernstig gewond Vreemde flesjes op strand in Katwijk REM geeft aandelen van 20 uit CHRISTIAANSE W. A. VERWOERD en ZONEN ZATERDAG 4 JULI 1964 Hoorapparatenspeciaalzaak N.V. „BETER HOREN" NAPPA DAMES- EN HERENJASJES Opklaringen Aan het strand Diefjes in zwembad op heterdaad betrapt In de krant van heden: COIFFURES DE VRIES N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN Het woord is aan Lasthebster KOLEN Ontploffing in auto 49e JAARGANG NUMMER 202 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. DAGBLAD VOOR V EL S E N - IJ M UI DE N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije PHILADEPHIA (AP). - Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, heeft vandaag de Sovjet- Unie gevraagd een systeem van buiten inspectie te aanvaarden. „Laten de Rus sische leiders de deuren van hun land hiervoor openen, zoals wij bereid zijn te doen. Dat zou een vermindering van de bewapening mogelijk maken' Rusk sprak als zijn oordeel uit dat daardoor de gevaren voor het uitbreken van een grote oorlog zouden afnemen. „Wij geloven dat de Russen het gemeen schappelijk belang daarvan inzien, even- als wij". Rusk sprak zijn rede uit ter gelegenheid van de viering van de Amerikaanse on afhankelijkheidsdag. Hij zei dat de Verenigde Staten voor stander zijn van het vermeerderen van de contacten van de Amerikanen met de volken van Oost-Europa en van de Sovjet- Unie. „Wij juichen gemeenschappelijke ondernemingen, zoals de ontzouting van het zeewater, waarover de Russische ge leerden en die van ons het onlangs eens zijn geworden van harte toe". Rusk beschreef in zijn rede de Ameri kaanse politiek als zich gelijktijdig be wegende langs verscheidene wegen „om de zegeningen van de vrijheid voor onszelf en onze nakomelingen te waarborgen". „Het eerst nodige", zei hij, „is agressie met alle middelen af te slaan en al wat wij kunnen doen om agressie te voor komen. Met dit doel houden de Verenigde Staten en hun bondgenoten omvangrijke strijdkrachten ter vergelding en in sterkte en mobiliteit toenemende conventionele strijdkrachten op de been en krachtens deze politiek zijn de Verenigde Staten vastbesloten de slachtoffers van zulke agressies als thans plaats vinden in Zuid- Oost-Azië bij te staan". Rusk verklaarde dat de Verenigde Staten parallel met hun pogingen om het com munisme in bedwang te houden en tot samenwerking met de communistische lan den te komen, eveneens streven naar „een nauwe en doeltreffender deelgenootschap" met de landen van West-Europa en met Japan en eveneens trachten door het geven van advies en van economische bijstand al het mogelijke te doen om de pas onafhan kelijk geworden landen van Afrika en Azië te helpen. „Dit land", aldus Rusk, „streeft eveneens naar het tot stand brengen van een nau were deelgenootschap met zijn Latijns- amerikaanse buren". Met ingang van zontlag 5 juli wordt een nieuwe regeling voor de aanvoer van zoute haring van kracht Deze regeling houdt in dat door trawlers nu 150 kantjes haring zonder meer aangevoerd mogen worden. Wil men echter meer zoute haring aan brengen dan is dit toegestaan tot een maximum van 250 kantjes. Voor deze extra honderd kantjes moet men echter voor ieder kantje tevens twee kisten verse ha ring aanvoeren. Advertentie WAGENWEG 124 - TEL. 02500 - 14461 De n.v. Nederlandse Gasunie en de ge> meente Groningen hebben overeenstem ming bereikt over de plaats waar het hoofdkantoor en een ontwikkelingslabora torium van de Gasunie gebouwd zullen worden. Deze komen te staan op een ter rein aan de Paterswoldseweg, nabij de uitvalswegen naar Assen en Leeuwarden. De Gasunie streeft er naar kantoor en personeel medio 1967 naar Groningen over te plaatsen. Advertentie BARTEUOrIsStcT HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Ambonezen in Djakarta. De 85 Ambonezen, die dinsdagochtend van Schiphol naar de Molukken vertrokken, zijn vrijdag in Djakarta aangekomen. Op het vlieg veld werden zij begroet door verwanten en vrienden. Verwachting tot morgenavond: Nu en dan opklaringen maar ook enkele lokale buien. Koude nacht met hier en daar mist banken, morgenoverdag onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Overwegend zwakke wind in hoofdzaak tussen noord en west. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een kleine verbetering zal zondag droog en overwegend zonnig strand weer brengen. Zwakke wind, krim pend naar westelijke richting. Nog iets te koel. In de middag 16-17, zee water 16 graden. Vooruitzichten: Een storingsfront bereikt ons maandag met meer be wolking. Dean Rusk De scheve toren van Pisa richt zich op. Dit is de verbazingwekkende con clusie van professor Silvio Ballarin na zijn laatste meting. De ministeriële commissie die belast is met het con troleren van de toren heeft dit mee gedeeld. Joseph Kennedy, de krasse stamvader van het geslacht der Kennedy's uit Massachusetts heeft deze week een bezoek gebracht aan zijn zoon Edward die in het Cooley Dickinson hospital verpleegd wordt, nadat deze bij een vliegtuigongeluk op 19 juni j.l. ern stig was gewond. Joseph Kennedy die enige jaren geleden door een beroerte werd getroffen, werd in een rolstoel naar zijn zoon gebracht. Vrienden be geleidden hem. ROME (AFP) Aldo Moro, de demis sionaire premier van Italië, heeft van pre sident Segni opdracht ontvangen tot vor ming van een regering. Moro is christen democraat. Verwacht wordt, dat hij zo goed als on middellijk besprekingen met de leiders van de andere politieke partijen zal be ginnen. De officiële ingebruikstelling van de Zandvoortse rioolwaterzuiveringsinstalla tie zal maandag 6 juli om 3.30 uur plaats hebben. De ingebruikneming zal worden verricht door de commissaris der koningin in Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg. De politie van Hillegom heeft twee jon gens, respectievelijk 10 en 11 jaar oud, op heterdaad betrapt toen ze in het zwembad bezig waren broekzakken na te zoeken. De knaapjes bekenden dit soort diefstallen al enkele weken te plegen. Het geld, dat ze in de kleren vonden, gebruik ten ze om ijs en snoepgoed te kopen. Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws7 Op cle Praatstoel 3 Feuilleton 23 Radio en t.v21 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Beurs 7 Medische verzorging 4 Effecten en Geldmarkt 7 Op en om het Binnenhof 11 Kerkdiensten 4 Films 4 Erbij 13 t/m 24 Scheepsberichten 7 Kunst 21 Sport 9. U In de Vishal en op zee6 Beeldverhalen 2, 23 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws 3 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif WASHINGTON (AFP) In de Ameri kaanse hoofdstad Washington is het reeds toegestaan een badpak zonder bovenstuk te dragen. Dit is vrijdag uitgemaakt door een commissie van procureurs van het district Columbia. „Vrouwen die zo'n badpak dragen kun nen onwelvoegelijk gekleed zijn, maar wij hebben hier geen enkele wet die ons in staat stelt het te verbieden", zo verklaar de een van de leden van de commissie die een onderzoek had ingesteld naar de strafbaarheid van het dragen van „top less" badpakken. Het verstoren van de openbare orde is echter wel strafbaar. Tot nog toe is steeds als in Amerika een vrouw in het nieuwe model badcostuum verscheen een oploop ontstaan, zodat het dus mogelijk blijft om in te grijpen. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent tiaar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen NEW YORK (REUTER) de Ameri kaanse negers zijn vrijdag in het gehele land begonnen met het beproeven van de nieuwe wet op de burgerrechten die de dag tevoren door president Johnson werd ge tekend. In de stad Kansas liep een dertienjarige jongen een kapperswinkel binnen en werd geknipt. Donderdag werd hij nog terug gestuurd. In Albany, in Georgia, waar in het ver leden felle botsingen tussen de rassen Advertentie Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 Een nieuwe, aan de NAVO behorende pijpleiding tussen Pernis en Schiphol, wordt op het ogenblik voor de burger luchtvaart commercieel geëxploiteerd en werkt sinds enkele maanden tot volle tevredenheid. Dit staat in het jongste nummer van het Shell-bedrijfsorgaan „Onder de vlam". De inschakeling van deze pijplijn voor de brandstofvoorziening van de straaltoestel- len op Schiphol maakt kennelijk deel uit van het streven van de NAVO hier en el ders aan deze pijpleidingen ook in vredes tijd een nuttige bestemming te geven. De pijpleiding Pemis—Schiphol bewijst goede diensten. Het vervoer van kerosine kan thans veel doelmatiger plaats vinden. Voordien vond het transport, aldus „Onder de vlam", plaats door middel van lichters en binnentankers. Dat betekende bij mist en zware ijsgang zeer kwetsbare verbin dingslijnen. Bovendien moesten de ruimen van de tankers voortdurend op zuiverheid worden getest, wat het nodige oponthoud gaf en het moeilijk maakte de vraag naar kerosine op de voet te volgen. Thans worden onder een druk van tach tig atmosfeer 35.000 liters kerosine naar Schiphol gestuwd. Per dag wordt er zes tien uur gepompt. De bedoeling is dat over enige tijd 24 uur per dag te doen, zo deelt het bedrijfsorgaan van de Shell mee. De pijpleiding kan per dag 840.000 liter vervoeren. Het Shell-depot op de lucht haven staat in telex-verbinding met Per nis. Men kan elkaar voortdurend „ver zonden" en „ontvangen" hoeveelheden brandstof opgeven ter controle van even tuele lekkages. Ieder half uur wordt de kerosine op Schiphol op kwaliteit onder zocht, om te kunnen nagaan of de brand stof water bevat. Waarschijnlijk is dat niet. „Onder de vlam" onthult, dat zich in de pijplijn twee waterafscheiders bevinden. Dit voor het geval tijdens de gang van Pernis naar Schiphol het water afkoelten opgelost water wordt uitgekristalliseerd. Een baby, die vroegtijdig was geboren op het passagiersschip „Maasdam" van Iele Holland-Amerika Lijn en in een couveuse van boord was gehaald, is gisteravond in een ziekenhuis in New York overleden. De artsen hebben verklaard dat de dood van de baby moet worden toegeschreven aan ademhalingsmoeilijkheden, bij te vroeg geboren kinderen een veelvuldig voor komend verschijnsel. voorkwamen, lieten meer dan twintig reS' taurants voor het eerst negers toe. Negers ondervonden geen moeilijkheden toen zij voormalige „blanke" restaurants binnen gingen in Savannah en Jacksonville in Florida, waar ook tussen blanken en negers is gevochten. In enige streken waren er echter eige' naars die hun restaurants sloten. In Rich mond, in Virgina, sloot iemand voor het eerst in 27 jaar zijn restaurant. Hij ver klaarde: „Ik ga geld verliezen, maar dol lars en centen kunnen niet in de plaats komen van beginselen." In een andere zuidelijke stad, Atlanta, zei een restaurateur dat hij liever naar de gevangenis ging dan negers te bedienen. Reeds kort nadat het Huis van Af gevaardigden de wet had goedgekeurd zei gouverneur Wallace van Alabama dat hij de grondwettige geldigheid van de wet via de rechtspraak zou betwisten. Een soort gelijk standpunt wordt ingenomen door gouverneur Johnson van Mississippi. De negers zullen opnieuw demonstreren om toepassing van de wet te verkrijgen, indien onderhandelingen niet helpen. Een charmante jongedame van zeven tien lentes behoeft nog niet altijd voor een flatteus plaatje te zorgen. Oordeel zelf: dit is Lucy B. Johnson, dochter van de Amerikaanse presi dent, die zich sinds kort tot de Sweet Seventeeners mag rekenen. Op haar verjaardag moest zij de kaarsjes op de verjaardagstaart uitblazen en zo zagen de fotografen haar toen in actie. De heer lan Smith, de premier van Zuid-Rhodesië, heeft een bezoek ge bracht aan dr. Verwoerd in Pretoria. Smith en Verwoerd zijn beiden fer vente tegenstanders van het toeken nen van burgerrechten aan de neger bevolkingen in hun landen. Harley Coleridge: Vrijheid is een algemene vergunning om goed te zijn. Het al dan niet verlenen van toestem ming aan Superior Oil (Nederland) n.v. voor het verrichten van twee exploratie boringen in het IJselmeer zal afhangen van de mate, waarin waarborgen kunnen worden gegeven dat het water niet zal worden verontreinigd, zo deelt minister Andriessen (Economische Zaken) mede in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Oele en Vermooten (beiden P.v.d.A.) Er is echter nog geen beslissing genomen. Minister Andriessén wijst erop, dat over dergelijke verzoeken in alle gevallen over leg plaats vindt met de daarbij betrokken departementen. De heren Oele en Vermoo ten hadden gewezen op een bezwaarschrift van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land, die vrezen voor toekomstige geva ren voor de drinkwatervoorziening in hun provincie en op de gevaren voor de vis stand in het IJselmeer. De voorzitter van de AVRO, mr. L. H. Slotemaker, heeft vanmiddag op de algemene vergadering van deze omroep vereniging in de Twentse Schouwburg in Enschede een „aangepast" AVRO- plan voor de bezetting van het tweede t.v.-net openbaar gemaakt. De AVRO zal volgens dit plan op het tweede net met haar programma niet meer uren vullen dan het gemiddelde aantal uren van de andere grote omroepvereni gingen. De overige üren op dit tweede net kunnen volgens de AVRO worden bestemd voor een algemeen programma van de ge zamenlijke omroepverenigingen, dat de AVRO als lasthebster of als uitvoerend or gaan zou kunnen verzorgen. De KRO, de NCRV, de VARA en de VPRO zullen hun programma's op het eerste net uitzenden. Voor de radio zou een soortgelijke oplos sing tot stand moeten komen, zo zei mr. Slotemaker. In 1963 maakte de AVRO haar eerste plan voor de bezetting van het tweede tv- net bekend. Dit hield in dat de AVRO op het tweede net een algemeen programma zou verzorgen. Op het eerste net zouden de andere omroepverenigingen uitzenden. Daar zou een „open bestel" heersen, dwz. dat eventueel ook nieuwe organisaties daarop een plaats zouden krijgen. De pro gramma's van de AVRO op het tweede net zouden worden vastgesteld door een breed samengestelde programmacommissie. De AVRO meent dat de nieuwe opzet voor het tweede net aan een groot aantal naar voren gebrachte bezwaren tegemoet komt. In deze nieuwe opzet AVRO op tweede net deels zelfstandig, deels als last hebster van de andere grote omroepver enigingen zou een programmaraad moe ten toezien op de uitvoering van het al gemene programma. Deze raad zou kunnen bestaan uit voor de helft vertegenwoordi gers van de omroepverenigingen en voor de helft uit door de overheid aan te wijzen vertegenwoordigers van godsdienstige, cul turele en maatschappelijke stromingen. De Kroon zou de voorzitter van de program maraad moeten aanwijzen. Het nieuwe plan voorziet nog niet in het toelaten van andere organisaties. Voor de reclame gaan de gedachten in eerste aanleg uit naar invoering in be ginsel van het zogenaamde Beierse systeem met reclame-spots op het tweede net op niet hinderlijke ogenblikken, die het pro gramma niet onderbreken. De inkomsten uit reclame, voor zover deze aan het tele visiebedrijf ten goede komen, zouden ponds-ponds-gewijs tussen de verschillen de componenten op het eerste en 't tweeda net moeten worden verdeeld. Met deze aanpassing van het AVRO- plan zouden ongetwijfeld vele, zij het niet alle, tegen het AVRO-plan ingebrachte be zwaren worden weggenomen, aldus mr. Slotemaker, die er op wees, dat het hier gaat om een voorlopige, in geen enkel op zicht bindende, schets. „Andere mogelijk heden worden ook onderzocht. In de naaste toekomst zijn in een snelle ontwikkeling, misschien ingrijpende wijzigingen in ons radio- en televisiebestel te verwachten, die dan weer aanleiding kunnen zijn tot nieu we denkbeelden." Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SÓÓRTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (44 jaar Rijksleverancier) Vier personen uit Overveen zijn vrijdag avond om half tien nogal ernstig gewond geraakt, toen er een ontploffing ontstond in de auto, waarmee zij van Overveen op weg waren naar Putten. Het ongeval ge beurde op de rijksweg Amsterdam-Amers- foort nabij Huizen. Automobilisten, die achter de wagen van de Overveners reden, zagen plotseling een felle explosie in de wagen. Het voertuig raakte meteen in brand en gleed als een vurige fakkel in de berm. Vier personen sprongen eruit. Ze bleken ernstige brandwonden te heb ben opgelopen en werden direct met parti culiere auto's naar ziekenhuizen in de om geving vervoerd. Bij een onderzoek vond de politie in d« verbrande auto een butagasfles, die waar schijnlijk de oorzaak van de explosie is geweest. Sinds enkele dagen vinden de badgasten op het Katwijkse strand geheimzinnig* flessen met inhoud. De herkomst is d« politie een raadsel. In verband echter met de opdruk „vergif" raadt de politie aan ieder flesje men heeft er reeds tien tallen in beslag genomen dadelijk naar de politie te brengen. Volgende week zal men nagaan wat er in de flesjes zit. De heren Verolme en Heerema initia tiefnemers van het REM-eiland, hebben er aan meegewerkt alle aandelen REM en de daaraan verbonden rechten over te dragen aan „Volks Aandelen Trust" N.V., een on derneming die op 21 februari is opgericht, zo is gisteren namens de REM in Den Haag meegedeeld. „Volks Aandelen Trust" heeft een maat schappelijk kapitaal van 12 miljoen en wil haar kapitaal laten delen door kleine aandeelhouders en de dagbladen. Er zullen aandelen van twintig gulden worden uit gegeven.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1