Langs de blanke voet der duinen PANDA EN DE PETTENJACHT PUZZEL NUMMER 40 Het Vale Paard ïiThi Mn Wlil Ons vervolgverhaal 7% I Winkelsluiting in Italië voorlopig toekomstmuziek 23 Een detectiveroman door Agatha Christie - WÊÊÊÊ SAUNA-BADEN THUIS u> ZATERDAG 4 JULI 1964 Y' X v V innnmiiiiimnifflinimminmmmnmiinniiimTinnnnnflimniiniiimiFflnniinnminimmnn™ B m; m®. i i .ut nit n mmm 2 3 4 5 6 7 8 9 10 VWWWVWWWWWV 5) Al pratende was ze de priester op de nauwe trap voorgegaan. „Wat scheelt haar eigenlijk?" „Ze heeft eerst griep gehad.Dat leek al wat beter. Maar ze is te gauw weer uitgegaan, denk ik. In ieder ge val, toen ze gisteravond thuiskwam zag ze er uit of ze de dood al in d'r schoenen had. Ik heb haar naar bed gebracht. Ze wou niks eten. Wou ook geen dokter laten komen. Vanochtend kon ik wel zien dat ze razende koorts had. Het is op d'r longen geslagen." „Longontsteking?" Mevrouw Coppins, die nu langza merhand flink buiten adem was ge raakt, siste als een stoommachine, wat zoveel als een toestemming moest betekenen. Ze wierp een deur open en deed vervolgens een stap terzijde om pastoor Gorman naar binnen te laten gaan. Over zijn schouder heen zei ze: „Hier is de Weleerwaarde voor je. Nou is alles in orde!", maar het klonk niet echt opgewekt. Toen ging ze heen. Pastoor Gorman kwam naderbij. De kamer, die gemeubeld was met ouder wets meubilair uit de tijd van konin gin Victoria, was schoon en netjes. In het bed bij het raam draaide een vrouw heel zwakjes haar hoofd naar hem toe. Dat zij doodziek was, zag de pastoor onmiddellijk. „Gelukkig, dat u er bent.Ik heb niet veel tijd meer...." klonk het tussen hijgende ademhalingen. Goddeloosheid.... Wat een god deloosheid. Ik moet.ik moet. zo kan ik niet sterven.Biechten. biechten... mijn zonden... jammer lijk. jammerlijk." Haar ogen dwaal den rond... half dicht. Een onsamenhangende, eentonige woordenstroom kwam over haar lip pen. Pastoor Gorman nam plaats naast het bed. Hij sprak zoals hij reeds zo dikwijls gesproken had zo heel dikwijls. Woorden van ge zag... van geruststelling... de woor den van zijn roeping en van zijn ge loof. Er daalde vrede in het vertrek Zielesmart week uit gefolterde ogen. Toen, terwijl de priester zijn bedie ning voltooide, zei de stervende nog iets. „Tot staan brengen... het moet tot staan worden gebracht... U zult..." De priester sprak geruststellend, op een toon van gezag. „Ik zal alles doen wat noodzakelijk is. U kunt op mij vertrouwen. Een dokter en een ziekenauto kwa men even later en vrijwel terzelfder tijd. Mevrouw Coppins ontving ze in sombere triomf. „Zoals gewoonlijk te laat!" zei ze. „Het is afgelopen...." Pastoor Gorman wandelde terug in de vallende schemering. Het zou flink mistig worden die avond, de damp werd al dichter en dichter. Hij bleef even met gefronst voorhoofd staan. Wat 'n onwaarschijnlijk, hoogst won derlijk relaas.Hoeveel kwam daar van op rekening van ijlhoofdigheid en hoge koorts? Iets ervan was waar, dat spreekt.... maar hoevéél? In ieder geval was het van groot belang vlug een paar namen op te schrijven, nu ze hem nog vers in het geheugen lagen. De St. Franciscus- vereniging zou nu al in vergadering bijeen zijn, als hij thuiskwam. Onver wacht stapte de priester een cafeetje binnen, bestelde een kop koffie en ging aan een tafeltje zitten. Hij tastte in de zak van zijn toog. Och, die mevrouw Gerahty tochhij had haar nog zó gezegd dat ze die voering moest re pareren. Maar dat had ze, zoals ge bruikelijk, niet gedaan! Zijn opschrijfboekje, het potlood en de enkele geldstukken die hij op zak droeg, waren in de voering wegge zakt. Hij wist nog een paar geldstuk ken en het potloodje op te scharre len, maar met het opschrijfboekje luk te het niet. De koffie werd voor hem neergezet en hij vroeg om een stukje papier. „Kunt u het hiermee doen?" Het was een opengescheurde papie ren zak. Pastoor Gorman knikte en nam het aan. Hij begon te schrijven. de namen.het kwam erop aan die namen vooral niet te vergeten. Met namen had hij altijd de meeste moeite. De deur van het cafeetje ging open en drie jongelui, wat fatterig gekleed, kwamen met veel lawaai binnen. Patoor Gorman was met zijn memo klaar. Hij vouwde het stukje papier netjes op en was juist van plan het in zijn zak te stoppen, toen hij zich de kapotte voering herinnerde. Hij deed wat hij in die omstandigheden al zo vaak gedaan had: hij stopte het in zijn schoenen. Er kwam iemand binnen die be daard in een verre hoek plaats nam. Pastoor Gorman dronk een paar teug jes van de slappe koffie, alleen uit beleefdheid, betaalde zijn consumptie en ging heen. De man die net binnen was geko men scheen van gedachten te zijn veranderd. Hij keek op zijn horloge alsof hij zich in het uur vergist had, stond op en spoedde zich naar bui ten. De mist was nu snel komen opzet ten. Pastoor Gorman verhaastte zijn pas. Hij kende zijn parochie op zijn duimpje. Daarom koos hij een korte re weg, door een nauw straatje in te slaan, vlak langs de spoorbaan. Het is mogelijk dat hij zich bewust is geweest van achter hem hoorbare voetstappen, maar in elk geval lieten ze hem onverschillig. Waarom ook niet? De slag met de ploertendoder trof hem dus volstrekt onverwacht. Hij zakte in elkaar en viel voorover op straat. 3. Dokter Corrigan betrad fluitend de werkkamer van inspecteur van de re cherche Lejeune en sprak hem vlot en opgewekt toe. „Ik ben met die pastoor van je klaar." „En wat is het resultaat?" „Laten we de vaktermen voor de coroner bewaren. Ze hebben hem zeer afdoende de hersens ingeslagen. Na de eerste klap moet hij al dood zijn geweest, maar degene die het heeft gedaan, heeft hem nog een slag toe gegeven, voor alle zekerheid. Beslist een vuile streek." „Dat zeker", meende Lejeune. Hij was een stevig gebouwde man, met zwart haar en grijze ogen. Hij deed altijd misleidend bedaard, maar soms maakte hij zulke veelzeggende geba ren dat daaruit zonder twijfel zijn af stamming van de Hugenoten sprak. Nadenkend vervolgde hij: „Veel vuiler dan voor een doodgewone bero ving nodig was." „Was het dan een beroving?" in formeerde de politiedokter. „Dat wordt tenminste aangenomen. Men heeft zijn zakken binnenstebui ten gekeerd gevonden en de voering van zijn toog was helemaal losge scheurd." „Ze konden toch moeilijk veel ver wachten," zei Corrigan. „Zo arm als een kerkrat, net als iedere parochie priester." „Ze hebben hem in elk geval de her sens ingeslagen om zich daarvan te overtuigen," bepeinsde Lejeune. „Ik zou alleen willen weten.waarom?" „Twee antwoorden zijn denkbaar," opperde Corrigan. „De eerste moge lijkheid is: hier is een boosaardige sluipmoordenaar aan het werk ge weest, zo'n jeugdige psychopaat, wie het uitsluitend te doen is om daden van geweldtegenwoordig heb je er daarvan maar al te veel, helaas". „En het tweede antwoord?" De dokter haalde schouders even op. „Iemand had het speciaal op pas toor Gorman begrepen. Was dat erg waarschijnlijk?" Lejeune schudde het hoofd. „Hoogst onwaarschijnlijk. De man was juist bijzonder populair. Ze hielden van hem hier in de buurt. Hij hield er geen vijanden op na, hebben ze mij verzekerd. Beroving is al evenzeer on aannemelijk. Tenzij. „Tenzij wat?" wilde Corrigan graag weten. „De politie beschikt over aan wijzingen! Of heb ik het mis?" „De Eerwaarde had iets bij zich dat ze hem niet hebben afgepakt. Om precies te zijn: hij had het verstopt in zijn schoen!" (Wordt vervolgd) WVtfVtfMMtft/tfMVWWIftftAftllftW/WWWM/WWWIMWWVWWWWWWWWWWWMWWWWIlWWMWWWWWWWWWWWWWWWWMWWWW Alkmaarse Waagtoren WE VERLATEN ditmaal Haarlem in noordelijke richting: naar de Velsertunnel. Zodra we deze door zijn, verlaten we de snelweg en gaan naar Beverwijk. Wist u dat hier een bijzonder mooie Nederlands her vormde kerk is? Vooral het inwendige is bijzonder fraai met koperen kronen, mooie banken, een rococo- orgel uit 1756, mooie preekstoel en doophek. We zet ten de tocht nu voort in de richting Heemskerk; rechts zien we Assumburg liggen, nu jeugdherberg, oorspronkelijk gebouwd als een kasteelachtig landhuis het lijkt wel heel imposant met zijn vele spitsen, maar de muren van de torens zijn te licht om werkelijk betekenis als weertorens te hebben gehad. Het slot is gebouwd aan het eind van de vijftiende en in de zestiende eeuw, later verbouwd en hersteld, en (natuurlijk) in de vorige eeuw vervallen. In 1911 kwam het aan de staat en toen is het gerestaureerd. IN HEEMSKERK kunt u aan de zuidzijde van de Hervormde kerk op het kerkhof een hardstenen obelisk vinden met reliëfs, die in 1570 door de schilder Maarten van Heemskerk is opgericht op het graf van zijn vader. De kerk zelf dateert uit 1628, de toren is middeleeuws. Als we nu verder rijden in de richting van de oude provinciale weg Beverwijk- Castricum, dan zien we in de verte rechts Marquette liggen, oorspronke lijk geheten het huis te Heemskerk. Op één kleine ronde toren naast de ingang na (eind 15de of begin 16de eeuw) is het huis uit het midden van de achttiende eeuw. We rijden nu naar Castricum en houden de richting Egmond aan. Hier is de duinenrij breed en bebost. Bij de kruising naar Castricum aan Zee blijven we rechtdoor rijden, steeds noordwaarts. Bij Egmond-Binnen zien we rechts in de verte de Bene dictijnerabdij liggen. Toen de Bene dictijnen in 1935 terugkeerden naar Egmond en hun oude abdij herstel den, zijn er nogal wat bodemvond sten gedaan; er is tussen 1938 en 1948 systematisch opgegraven door het Biologisch-Archaeologisch Insti- tuur te Groningen. Die vondsten zijn deels prehistorisch, deels Romeins, en verder is er Middeleeuws en later aardewerk gevonden. Mettertijd zal die collectie hopelijk uitgroeien tot een „Museum Abdij van Egmond". Voorlopig is het zo, dat belangstel lenden na schriftelijke aanvrage een kijkje kunnen nemen. EGMOND aan den Hoef heeft het Slot te Egmond gehad, waar de he ren (later graven) van Egmond zetelden. Dit slot is in 1574 door steeds verder vervallen, maar men heeft een dertig jaar geleden de fun damenten ontgraven eri .tot even bo ven de grond opgetrokken, zodat duidelijk te zien is hoe het slot in dertijd in elkaar zat. Er staat van de voorburcht trouwens nog een brok van een vierkante toren. Sonoy stak ook de slotkapel in brand, nu Hervormde kerk. De kerk werd in 1633 herbouwd en vijftien jaar ge leden gerestaureerd, maar men is nu bezig geld bijeen te brengen voor een beter, meer verantwoord her stel. Het interieur van de kerk is zeer de moeite waard. Steeds maar noordwaarts rijden we, langs een bijzonder schilderachtige weg, en komen dan tenslotte bij De Frans man tussen Bergen aan Zee en Ber- gen-Binnen uit. We rijden naar Ber- gen-Binnen. Natuurlijk gaan we de oude Hervormde kerk bekijken, die centraal ligt op het ommuurde kerk hof en die in de wandeling nog al tijd de „ruïnekerk" heet, al is hij niet helemaal een ruïne meer. In datzelfde roerige jaar 1574 werd ook deze 15de eeuwse kerk door brand verwoest. Enige tientallen jaren la ter is alleen het koor hersteld. Het schip verviel tot de schilderachtige ruïne die iedereen in Bergen zo goed kende. Architect Royaards heeft in 1955-1959 het koor gerestaureerd en ook een gedeelte van het schip. In de kerk vindt u een rococo preek stoel, een paar prachtige koperen kronen en een „herenbank" uit het einde van de 17de eeuw. U kunt ook nog een kijkje gaan nemen in het gemeentelijk museum, dat aan de noordwesthoek van het kerkhof in een huis met trapgevel uit 1655 ge vestigd is. U vindt hier o.a. een oude Bergense kamer. NU NEEMT u de weg naar Schoorl en rijdt, langs dicht beboste duinen, waar de weg precies de voet van volgt rechts is het land vlak naar Schoorl, waar het voormali ge raadhuis uit 1601 de moeite waard is; het is nu eigendom van de Vereniging „Hendrick de Keyser" en het is in 1931 even terzijde van de oude plaats herbouwd. We ver volgen de weg en rijden langs Groet naar Camperduin. Daar is het altijd weer merkwaardig om de strakke gracht, Luttik Oudorp, Mient en Verdronken Oord vormen een prachtig, evenwichtig geheel. Op de hoek van Luttik Oudorp en Appei- steeg vindt u een huis met een hou ten gevel, waarin nog een kanons kogel zit van het beleg van 1573. U KUNT een uur of een dag in Alkmaar doorbrengen, er is genoeg te zien. En als we dan via de snel weg terugrijden naar Haarlem, dan hebben we tot zeven juli de gelegen heid om eindelijk eens af te slaan naar Akersloot iedereen ziet dat bordje en wie gaat er ooit naar toe? Maar nu is er alle reden toe: men kan er zondag voor het laatst de Lelietentoonstelling 1964 bezichti- Het huis Marquette Slot Assumburg, nu jeugdherberg Het ziet er naar uit, dat in de komen de jaren het sauna-bad geweldig in po pulariteit zal toenemen. General Elec tric Company (USA) heeft onlangs een automatische elektrische verwarmings eenheid op de markt gebracht voor ge- zins-sauna-inrichtingen, zodat men nu ook thuis zijn stoombad zal kunnen ne men. Deze aan de wand te bevestigen apparatuur voert in de sauna-kamer de juiste hoeveelheid verse lucht binnen, terwijl het water, dat wordt uitgegoten over verhitte stenen, grint of een soort stookplaat, voor de gezonde en ontspan nende stoom zorgt. In Amerika zijn de ze toestellen reeds in verscheidene dui zenden woningen geïnstalleerd. 208. „Portier," sprak Joris voornaam, „wij wensen de mooiste suite van dit hotel. Op de prijs wordt niet gekeken." „Maar Joris!" riep Panda verschrikt. „Daar moeten we juist wèl naar kijken, hoor. Zoveel geld heb ben we niet." „Stil," siste Joris pijnlijk getroffen. „Ik heb u toch gezeg, dat ge mij het woord moet laten doen?" Hij wendde zich tot de portier en hernam: „Let maar niet op de grapjes van de kleine snaak." „Het is anders hartverwarmend," zei de portier. „Het komt zo ik zelden voor, dat ik iemand hoor zeggen wat hij denkt." HHm," bromde Joris. „Terzake. De mooiste suite, zei ik." „Ja, dat hoorde ik u zeggen," beaamde de poriter. „En op de prijs let u niet, want u bent toch niet van plan die te betalen. Dat moeten anderen maar voor u doen." Dit inzicht van de portier was een ernstige schok voor Joris. Maar voor hij een passend antwoord kon bedenken, hernam de ander: „Het geeft niet. Zoiets is hier gebruikelijk. De meeste hoge heren laten ook anderen betalen. Zij leven op onkostennota's." Hij keer de zich om en riep: „Chasseur! Breng de koffers van de heren binnen!" „Pffff zuchtte Joris. „Deze portier heeft een onrustbarend begrip!" Horizontaal woor den invullen van de volgende betekenis: 1. vaartuig, 2. cate chisatie, 3. land in Europa, 4. geslepen, 5. chaos, 6. ontroe ring, 7. begaafdheid, 8. snoeven, 9. ge zichtsversiering, 10. eenvoudig, 11. duis ter, 12. uiting van pijn, 13. oplopende vlakte, 14. lichaams deel van een dier, 15. domoor, 16. roven, 17. moedig, 18. betrouw baar, 19. schade, 20. vis, 21. eetgerei, 22. prijslijst. Bij juiste oplossing leest men op de cir keltjes van 1 tot en met 22 een zegswijze. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen voor donderdag a.s. in ons bezit te zijn. OPLOSSING PUZZEL no. 39 Horizontaal: 1. effen, 6. teems, 11. bod, 14. frase, 15. ampul, 16. oor, 17. ai, 18. trip, 20. ene, 21. oma, 22. tee, 24. foto, 26. term, 28. esla, 30. Noor, 32. fatum, 35. bemoeien, 38. mare, 39. stere, 41. teem, 43. Kan, 44. Architectuurprijs. De A. J. van Eck- stichting heeft een vijfjaarlijkse prijs van 5.000 ingesteld voor een bouw werk, in die periode in Nederland vol tooid, dat „in zijn architectuur uitmunt door de zuivere integratie van de con structie in het geheel". Deze stichting is ter nagedachtenis aan A. J. van Eek, in leven architect B.N.A. te Den Haag, door zijn echtgenote opgericht. In de praktijk van architect Van Eek (1898 1961) nam het ontwerpen van beton constructies een grote plaats in naast zijn architectonische werkzaamheid. De prijs zal om de vijf jaar worden uit gereikt op 2 juli, de verjaardag van architect Van Eek, voor de eerste keer op 2 juli 1965. la, 45. orbe, 48. teef, 50. ai, 51. ape, 53. klok, 55. reine, 57. Aïda, 59. zoölogie, 62. frele, 64. neer, 65. trog, 68. leuk, 70. krab, 72. sta, 73. nag, 75. val, 77, iner, 79. Tl, 80. Eva, 81. Elten, 83. risee, 85. les, 86. ledig, 87. Maori. Verticaal: 1. efate, 2. Fries, 3. fa, 4. Est, 5. nerf, 6. taptoe, 7. em., 8. Epe, 9. munt, 10. sleef, 11. boomtak, 12. oom, 13. dra, 19. iono, 23. Elbe, 25. ooit, 27. ram, 29. aero, 31. reet, 33. uraan, 34. menie, 36. merk, 37. nee, 39. slaaf, 40. tapir, 42. merg, 46. blz., 47. eoon, 49. feit, 52. edelgas, 54. koek, 56. Iers, 58. ale, 60. lering, 61. Oran, 63. euvel, 66. otter, 67. galei 69. kale, 71. berm, 73. Nel, 74. ave, 76. Ltd, 78. Ria, 32. ei, 84. s.o. PRIJSWINNAARS PUZZEL NO. 39: 7.50: Mevrouw G. Keur, Celsiusstraat 19, Zandvoort. 5,Mevrouw M. Cramer, Velserduin- weg 117, IJmuiden; 2-50: J. P. Terol, Dahliastraat 4, Haar lem. De kaasmarkt van Alkmaar, wereld vermaarde trekpleister gen. En dat is ruimschoots de moei te waard. lijn van de Hondsbosse Zeewering te zien en daarvoor, in de diepte, de polder, erachter de Noordzee, ter zijde de duinen. Jammer dat de rij weg achter de zeewering loopt en we dus niets van de zee zien. WE KUNNEN doorrijden tot even voor Petten en dan rechtsafslaan, zodat we bij Burgervlotbrug weer op de weg langs het Noordhollands Ka naal komen. Zo rijden we op Alkmaar aan, waar in 1573 de victorie begon, toen de Spanjaarden het beleg moesten opbreken. Alkmaar, de oude stad dan, ligt nog in de omgrachting die in 1572 tot stand kwam; de wallen zijn aan de west- en zuidzijde in plantsoenen veranderd. Op het Waagplein voor de Waag (oorspron kelijk een kapel) wordt elke vrijdag morgen kaasmarkt gehouden, tot 26 september: een kleurrijk schouw spel dat de moeite waard is. De Grote- of St. Laurenskerk is bijzon der mooi, vooral van binnen. De Ko ningsstraat in Alkmaar dankt zijn naam, net als de Koningstraat in Haarlem, aan de Rooms-Koning Wil lem II van Holland (gest. 1256). De grachten Oude Gracht, Linden- Aan beide zijden van de toonbanken in de Italiaanse winkels staan veelal mensen die door hun optreden blijk ge ven van een grote onervarenheid. Dit is de mening van de Nationale Consu mentenunie, die in de grote steden van Milaan tot Catania een onderzoek heeft ingesteld naar de koopgewoonten van het publiek Professor Oddone Fantini, de voorzit ter van de Consumentenunie, heeft op een persconferentie medegedeeld, dat de winkels door inefficiënte en ouder wetse distributiesystemen vaak orders missen. Hij waarschuwde, dat de winkels nog minder zouden omzetten, indien zij overgaan tot een middagsluiting op za terdag of een andere werkdag. Professor Fantini zei, dat de winke lende huisvrouw alleen voor de dag zelf koopt, zonder te denken aan de bespa ring die ontstaat door bijv. voor twee dagen tegelijk waren in te slaan. In het bijzonder in de levensmidde- lenbedrijven, zei hij, gaan voor het gro te publiek de voordelen teloor, die ont staan door inkopen voor een aantal da gen tegelijk. Zelfs suiker, olie en meel worden op dagbasis gekocht. Te weinig mensen profiteren van de mogelijkheid om telefonisch bestellin gen op te geven en hoewel steeds meer mensen de beter bevoorrade win kels van het supermarkttype met hun vaste prijzen frequenteren, geven de meesten toch nog de voorkeur aan de winkel op de hoek met zijn variabele prijzen en geringe keuze. Volgens professor Fantini is het pu bliek over het algemeen gekant tegen een winkelsluiting op zaterdagmiddag. De winkels zelf zouden daardoor hun omzet zien inkrimpen, omdat de arbei der zaterdags met zijn loonzakje thuis komt en het gezin dan meer vrije tijd heeft om te winkelen. Hij waarschuw de echter, dat een vrije middag elders in de week evenmin populair zou zijn en de winkels geld zou kosten.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 23