Aftreden van Von Hassel en inspecteur Trettner Politierazzia in Zuid-Afika „gezondheid Boeiende discussies op tweede christelijke vredesconferentie Techniek en sociale orde in Praag centrale thema's Politieke Unie van EEG in Bonn het hoofdthema WERELDNIEUWS J Frankfurter Allgemeine eist: Valse bankbiljetten in Denemarken President Johnson geeft landgenoten hoge onderscheiding Onderwijzers in VS gaan integreren Grivas wil Cyprus Grieks maken Spaanse tanker in brand en gezonken Standpunt YS over Cambodja hopeloos €)p de ^firaatótoel Huwelijksinzegening door priester en dominee B. J. VAN LIEMT Antieke meubelen houden waard ZATERDAG 4 JULI 1964 3 Prins Sihanoek: Falen van techniek Sociale orde Openheid Spannende discussies M. Mok N.V. MIJ. „HOLSTER" - OVERVEEN DE 10 GROOTSE ZAKEN IN EUROPA (Van onze correspondent) BONN. Zowel de minister van Verde diging van West-Duitsland, Kai Uwe von Hassel, als de inspecteur van de Bundes- wehr, Hans Trettner, moeten aftreden. Dat verklaart de gezaghebbende militaire mede werker van de Frankfurter Allgemeine Zeitung, Weinstein, in zijn krant. Hij komt tot deze conclusie na de acties van Bundeswehrbeauftragte Helmuth Heye, de ombudsman van de Westduitse soldaten, die in een drietal artikelen in het Duitse geïllustreerde weekblad „Quick" onthulde dat het niet goed gaat met de Bundeswehr. Het leger dreigde zich van de burger maatschappij te vervreemden en de oplei ding van de rekruten is niet in overeen stemming met de moderne methodes waar mee men jonge soldaten tegemoet komt. Heye's artikelen veroorzaakten een ge weldige opwinding, die voor een deel vanl T eruëkeei" de zijde van de regering en van de Bundes- I wehr zelf door schuldbesef moet zijn inge geven. Het is vrij snel duidelijk geworden dat het niet ging om een geval Heye die eerst werd afgedaan als een zonderling maar om een geval Bundeswehr. Dezelfde Frankfurter Allgemeine Zei tung die nu ageert voor het aftreden van minister Von Hassel en generaal Trettner, behoort tot de weinige bladen die de arti kelenserie van Heye in het tijdschrift „Quick" eerst afkeurde. In de kwestie Heye is een geheel nieuwe situatie ontstaan. Vorige week heeft Adel- bert Weinstein in Parijs een interview ge had met graaf Baudissin, de geestelijke vader van de nieuwe opvattingen in het Westduitse leger. Jaren geleden is hij door tegenwerkende krachten weggepromoveerd. Nu bekleedt hij een weinig belangrijke positie bij de NAVO. Baudissin wees erop dat het „burger in uniform zijn" nog niet betekende dat de jonge soldaten met fluwelen handschoenen moeten worden aangepakt. Maar het is es sentieel dat het klimaat van het leger on geveer overeenstemt met het klimaat in de burgermaatschappij. Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 67 Telefoon 12839 KOPENHAGEN (AP) De Deense en Zweedse politie zijn op zoek naar een stel valsemunters die zo geraffineerd te werk gaan dat verscheidene vervalste bankbiljetten van honderd Deense kronen reeds wekenlang in omloop ook bij de banken waren, voordat zij ontdekt werden. In totaal zijn vierhonderd biljetten van honderd kronen aan beide kanten van de Sont ontdekt. De meeste biljetten zijn gebruikt voor betalingen in Zweedse win kels. Andere zijn door Zweedse toeristen naar Denemarken gebracht. De Deense politie neemt daarom aan dat de centrale van de valsemunters in Zweden is ge vestigd. Vastgesteld is dat de biljetten gedrukt zijn op een offset-drukkerij. De nummering is onjuist, de kwaliteit van het papier is slecht en de watermerken ontbreken. WASHINGTON (AP) De namen van de vijfentwintig mannen en vijf vrouwen die de „medal of freedom" voor 1964 zijn verleend, de hoogste burgerlijke onder scheiding die de president van de Ver enigde Staten kan geven, zijn vrijdag be kendgemaakt. Deze onderscheiding wordt verleend aan vooraanstaande figuren in het openbare leven en het onderwijs, zakenlieden, kun stenaars, wetenschapsmensen, journalis ten. De onderscheiding is nu ondermeer ver leend aan: Dean Acheson, voormalig mi nister van Buitenlandse Zaken; Walt Dis ney, de pionier op het gebied van de tekenfilm; Helen Keiler, de blinde, doof stomme leidster van de hulp aan de blin den; Willem de Kooning, de in Nederland geboren schilder; John Lewis, vakvereni gingsleider; Walter Lipmann, journalist; Reinhold Niebuhr, theoloog; Leontyne Price, de eerste negerin die een beroem de operazangeres werd; Carl Sandburg, dichter; John Steinbeck, auteur en nobel- prijswinnaar en dr. Paul Dudley White, de hartspecialist. Weinstein eist nu de terugkeer van Bau dissin naar Bonn en wel als opvolger van de inspecteur-general Trettner. Deze zou dan een hoge positie bij de NAVO kunnen krijgen. Minister Von Hassel zou heen moeten gaan, omdat hij verzuimd heeft de Bundeswehr te consolideren. „Met vlaggen en schitterende uniformen maakt men geen modern leger", schrijft Weinstein. Maar hij vermeldt er niet bij dat de tegenstanders van Baudissin nog steeds zeer invloedrijk zijn en hem na een on vermijdelijk conflict opnieuw ten val zul len brengen. PRETORIA (Reuter) De Zuidafrikaan' se veiligheidspolitie heeft vrijdagochtend in Witwatersrand en Pretoria in honden den huizen gezocht naar documenten en de inwoners ondervraagd. Een hoge politie functionaris zei dat er „enige" mensen waren gearresteerd en dat er nog wel een paar arrestaties zullen volgen. Waarnaar gezocht wordt kon hij nog niet onthullen, De overvallen waren goed voorbereid en werden nauwkeurig op hetzelfde tijdstip uitgevoerd. Advertentie Secretaires, chiffonières, stoelen, ronde ta. fels, ook uitschuifbaar. Alles van mahonie, hout. Ook kleinmeubelen. Canapé's. Voor restaureren en inkoop antieke meubelen Telef. 12223, Groot Heiligland 64, A. Mudde Gasthuisvest 45. NICOSIA (AP) Georges Grivas, de vroegere leider van de EOKA, heeft voor het eerst bekend dat zijn voornaamste doel is de aansluiting van Cyprus bij Grie kenland. Grivas, die de vorige maand in het ge heim naar het eiland teruggekeerd is, zei dit bij een bezoek aan het algemene zie kenhuis in Nicosia. Onder gejuich van het ziekenhuispersoneel zei hij: „Enosis (aan eensluiting) is 'n feit. Het zal niet lang meer duren voordat dit bereikt is. Indien ande re landen ons willen helpen dan zullen wij die hulp aanvaarden, maar indien andere landen ons niet willen helpen, zijn wij in staat het zelf te bereiken." De Spaanse tanker Bonifaz van 12.942 ton is bij Vigo aan de Spaanse westkust in aanvaring gekomen met het Franse mo torschip Fabiola van 32.125 ton. De Span jaard vloog in brand en is later gezonken. 34 opvarenden van het schip zijn gered, zestien worden vermist. Aan de reddings actie wordt deelgenomen door de Wono sari van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd. 35 opvarenden van het schip zijn gered De Spaanse tanker had een beman ning van 49 of 50 koppen. Zevenentwintig opvarenden zijn opgepikt door de Wono sari. Twee hiervan overleden aan brand wonden. De Wonosari heeft de schip breukelingen in Setas aan land gezet. Het Duitse schip Malaga heeft acht overleven den aan boord. Van een hunner is de toestand ernstig. Advertentie NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND (Van een medewerker) PRAAG, juli. Het kleurig mozaïek, dat de opening van de tweede christelijke vredesconferentie in Praag vergezelde 1200 deelnemers in een bonte verscheiden heid van rassen, naties, klederdrachten en huidskleuren is sindsdien ondergedoken in twintig werkgroepen van hardwerkende, zich over papieren buigende en vaak fel discussiërende mensen. Zij houden zich twee dagen lang bezig met de stof, die tien studiecommissies hebben voorbereid over de praktische vragen, die momenteel met de nog zo wankele wereldvrede samenhangen. Op het spoor gezet door een hoofdreferaat van president en stichter der Christelijke vredesbeweging, profes sor dr. J. L. Hromadka, die de deelne mers op weg zond naar „een vreedzaam samenleven der volken", werden de afge- boeiend vaardigden van ongeveer zestig landen uit alle werelddelen door een aantal uit stekende toespraken geïnformeerd over de vragen en spanningen, die elders, en doorgaans buiten Europa, remmend wer ken op betere verhoudingen en gunstiger ontwikkelingen. iifeft s-Heiai. SEATTLE (WASHINGTON) (AP) De Amerikaanse nationale onderwijzersbond heeft zijn blanke afdelingen in elf zuide lijke staten twee jaar de tijd te geven om tot integratie te komen met negerafdelin- I Pogjyjg Met een overweldigende meerderheid nam een vergadering van de bond de krachtigste pro-integratieresolutie aan in de 107-jarige geschiedenis van de vak bond van Amerikaanse onderwijzers en schoolhoofden. (Van onze correspondent) BONN Wapperende vanen in de zomerzon, grauwgroene politieagenten en glimmend witte motorrijders langzaam voortschuivend op hun zwarte machines, dat is het beeld dat de weinige inwoners van Bonn die zich voor de gelegenheid op straat begaven, gezien hebben van het werkbezoek dat president De Gaulle gis teren en vandaag aan bondskanselier Erhard en zijn regering brengt. De beroepshalve geïnteresseerde waar nemers kwamen bijzonder weinig te weten over wat er achter de gesloten deuren onder vier ogen en in gezamenlijk Frans- Duitse kabinetszittingen besproken is. Officiële woordvoerders, maar ook de commentatoren in de dagbladen menen dat van een bespreking als deze, waarvan er ieder half jaar een plaatsvindt, geen op zienbarende resultaten verwacht mogen worden. Het resultaat is al indrukwekkend genoeg als, zoals dat gisteren het geval was, in het paleis Schaumburg de resi dentie van Erhard, de belangrijkste Franse en Duitse ministers onder leiding van Erhard en De Gaulle bijeen waren om over gemeenschappelijke problemen te over leggen. Punt van bespreking maken de econo mische toestand in Europa, de situatie in Zuidoost-Europa de houding tegenover rood-Ohina, de NAVO en daarbinnen de multilaterale kernmacht uit. PARIJS (Reuter) Prins Norodom Sihanoek, het Cambodjaanse staatshoofd, heeft op een lunch van de diplomatieke pers in Parijs verklaard dat hij niets geeft voor de kansen van het Westen om in Zuid-oost-Azië te winnen. „De vrije wereld begint al als verliezer". Daarom voert Cambodja een neutrali teitspolitiek om ongeschonden „de onver mijdelijke opslorping door de Chinese draak" te overleven. Hij is van mening dat het Amerikaan- je standpunt tegenover Cambodja's pro blemen „hopeloos" is maar hij wenst niet dat de V.S. zich volledig uit Zuidoost- Azië terugtrekken. Amerika dient te blij ven in de landen waar het gewenst is, bijvoorbeeld Thailand en de Philippijnen, op de drempel van een geneutraliseerd gebied, met de Chinese draak aan de an dere zijde. Maar het belangrijkste, in ieder geval in de Bondsrepubliek meest besproken onder werp van discussie, is toch wel de poging om de politieke unie in Europa weer op gang te brengen, waarvoor de plannen op het ogenblik geheel zijn doodgelopen. Toen kanselier Konrad! Adenauer als een van zijn laatste daden als bondskanselier met generaal De Gaulle 22 januari 1963 het Frans-Duitse verdrag sloot, was dat onder andere bedoeld als een poging de schepping van een Europese politieke unie te bewerkstelligen. Het verdrag was gezien als een begin op weg naar het politieke samengaan van de zes E.E.G.-landen. Nederland, onder andere, voelde niet voor deze politieke unie zolang niet Enge land in de E.E.G. zou zijn opgenomen. De plannen raakten daarna na veel discussie op een zijspoor. Kort voor De Gaulle's komst naar Bonn sprak oud-kanselier Adenauer zich openlijk uit voor een wer kelijke schrede op weg naar het afsluiten van dit verdrag en dan wel om te begin nen alleen tussen beide landen. Deze Frans-Duitse politieke unie zou een aanmoediging voor de andere E.E.G.- staten moeten zijn zich nu ook maar bij de unie aan te sluiten. Adenauer grondde zijn initiatief op de even eenvoudige als dui delijke stelregel dat iets beter is dan niets. Dit initiatief van Adenauer bewerkstel ligde evenwel iets geheel anders dan een unie. Uit het voorstel ontstond een duide lijke kloof binnen de regeringspartij, de C.D.U. Kanselier Ludwig Erhard kan met Adenauers plan niets aanvangen, omdat hij gebonden is aan de wet waarbij de Bondsdag het verdrag van Parijs heeft aangenomen, en waarin staat dat een bila terale unie met voorbijgaan van de andere E.E.G.-landen niet mogelijk is. Het plan past bovendien niet in de poli tiek van de ragering-Erhard, die nauwe betrekkingen met de Verenigde Staten als essentiëel vooropstelt, en die er niets voor voelt de E.E.G. in de wielen te rijden. Want Erhard weet beter dan ieder ander na zijn vruchteloze pogingen in de hoofdsteden van de E.E.G. dat Italianen, Nederlanders en Belgen voorlopig onwrikbaar blijven weigeren aan een grotere politieke unie hun toestemming te geven. Het plan was dus al bij voorbaat tot mislukken gedoemd en de Franse regering had zijn hoop in deze richting dan ook al opgegeven, voor dat zij in het vliegtuig naar Bonn was gestapt. De kloof in de C.D.U. kwam tot uiting toen het vooraanstaande partijlid Dufhüs in een speciaal voor de gelegenheid ver vaardigd drukwerk de eis liet verspreiden dat een gezamenlijk Frans-Duitse groep van onderzoekers zou worden gevormd die zich met de oprichting van de voorlopig bilaterale politieke unie diende bezig te houden. Maar enige dagen eerder al had de bondskanselier bekend laten maken dat de plannen zoals Adenauer die uiteen had gezet, „schadelijk voor Europa" waren. Aangenomen wordt dat gisteren en van daag in Bonn dan ook hoofdzakelijk is ge sproken over de manier waarop een poli tieke unie voor de gehele E.E.G. eventueel op de been geholpen zou kunnen worden. Gistermiddag was generaal De Gaulle meer dan drie kwartier de gast van Kon rad Adenauer in diens werkvertrekken in het Bun-deshaus. Filmbeelden tonen hoe bij ieder openbaar samentreffen beide staats lieden onafscheidelijk naast elkaar staan met Erhard min of meer als derde terzijde. Afgezien van de concrete mogelijkheden voor Adenauers plannen heeft de oud- kanselier wel gelijk als hij van Erhard in ieder geval een duidelijker standpuntname in de keus tussen de Verenigde Staten en Frankrijk verlangt. Maar dit is nu juist de beruchte eieren dans die nog niet een van de bondsrepu- blikeinse politieke reizigers van de laatste maanden naar de Verenigde Staten met succes heeft volbracht. Vast staat in ieder geval dat men in Bonn zich veiliger voelt bij de Amerikaanse dan bij de Franse kernbom, zo die dan al binnenkort poli tieke en strategische werkelijkheid zou worden. Bondskanselier Erhard heeft president De Gaulle onomwonden gezegd geen bij zondere afspraken te wensen met Parijs over een Europese politieke unie die voor de andere EEG-partners niet aanvaard baar zijn. Hij wil wel de gesprekken er over met de Franse regering voortzetten Op dit aanbod is door de Fransen niet ge antwoord. U ns. Met brede toets ontwierp de schrandere Amerikaanse docent dr. Harvey Cox op borgtocht op vrije voeten in een pro ces wegens protestacties tegen de rassen scheiding een beeld van de vrijwel on beperkte mogelijkheden der moderne tech niek, ten goede en ten kwade. Moderne bewapening, hoe staat het met de voor bereiding van bacteriologische en che mische oorlogsvoering?, eist meer bezin ning en zelfbeheersing dan ten tijde van pijl en boog, die althans niet tot een ka- tastrofe konden leiden. In dat opzicht is een nieuw stadium van de geschiedenis begonnen. Daarnaast: overvloed van voedsel ligt binnen hand bereik, het schort aan een beter systeem van verdeling. De automatisering verkort al meer de werktijd, electriciens in New York werken dertig uur per week. Kun nen we een ethiek van de vrijetijd ont werpen? Welke doeleinden moet onze prachtige techniek hebben? is het belang rijker de maan te bereiken, of een mini mum aan voedsel en bescheiden woonruim te voor ieder kind te verzekeren? Uit eigen, bittere ervaring berichtte de Uruguyaanse predikant dr. Emilio Castro over de permanente hongertoestand in de Latijnsamerikaanse landen, waar nog he den ten dage elke 42 seconden een kind van honger sterft. De vroegere koloniale gebieden zijn nu de hongergebieden, door dat de roofbouw met slechts één lucra tief product de algemene voedselvoorzie ning volstrekt verwaarloosd heeft. Christen zijn in die landen vergt een actief meewerken aan de verheffing van het volk, een kritische instelling tegenover de gemeenschap, openheid voor alle so ciale orde die niet aangetast mag wor den vorming van een gezond nationa lisme ter erkenning van menswaardig le ven. Onvermijdelijk zal leed ontstaan bij verheffing van de hongerende massa tot menselijk bestaan. Zij, die door de hui dige toestand bevoordeeld worden, zullen moeten lijden, hoewel zij zich soms van geen ongerechtigheid bewust zijn. Maar een christen moet altijd het risico nemen een vriend te zijn van hen die geen vrien den hebben en een kameraad van tolle naars en zondaars. Wat de Russische theoloog aartspriester Vitalij Borovoj in een briljant referaat over coëxistentie en Gods verbond met de mensheid te berde bracht, mocht ener zijds wat theoretisch aandoen met de vele citaten van Bonhoffer, Yves Congar, paus Johannes XXIII, Maritain e.a., ander zijds liet zich daaruit vaststellen welk een snelle ontwikkeling de Russen sinds hun intrede in de Wereldraad van Ker ken hebben doorgemaakt. Nog voor wei nige jaren en zeker ook nog op de vorige vredesconferentie van 1961 kwam van or thodoxe zijde voornamelijk het liturgische element en de mystieke theologie aan het woord, de concrete situatie werd slechts genoemd in de min of meer verplicht aan doende pleidooien voor de vrede aan het slot der beschouwingen. Opmerkelijk daarentegen in Borovoj': speech was de doorlopende gedachte, dat liefde tot goed alleen maar gestalte kan aannemen als liefde tot de naaste. De theoretische hulde aan de vrede is ver vangen door het erbarmen met de lijden de door angst en onvrede geteisterde mensheid. Geen spanningen? Niet zolang er refe renten aan het woord waren die de moeite van het aanhoren alleszins waard waren. Wél, zodra in discussie komen de pro blemen: koude oorlog, nieuwe staten, Duitsland, vrijheid en gerechtigheid. Zo dra de Japanse delegatie zich tot tolk van de niet verschenen Chinese delegatie maakt en waarschuwt, dat de „Russische- Amerikaanse" ontspanning ten koste gaat van de door neokolonialisme bedreigde Aziatische massa. Hoewel weinigen iets in te brengen hebben tegen het Japanse appèl van een afgevaardigde dië zelf het slachtoffer is van de eerste kernaanval op Hiroshima en die dan ook een bewogen oproep doet op zijn mede-deelnemers: „dit rióöit meer'. Nog telkens openbaart zich negentien jaar na de katastrofe de verraderlijke stralingsziekte, het aantal slachtoffers bedraagt alleen in Hiroshima reeds 10.000". Reeds voor dit schokkend pleidooi had de vergadering in telegrammen aan pre sident Johnson, premier Kroesjtsjev en premier Home met aandrang verzocht de kernproefstop ook op ondergrondse expe rimenten toe te passen. Aan president De Gaulle werd gevraagd ook zijnerzijds het akkoord van Moskou te ondertekenen. Duurzame actualiteit Onlangs is te Amsterdam een historicus gepromoveerd op een studie over de zaak Hogerhuis. Vermoedelijk zal het nog wel even duren voor ik van dit proefschrift kennis kan nemen. Het interesseert me om dat het een zaak betreft die ik sinds ja ren beschouw als een kras voorbeeld van falende rechtspraak. Nu zijn dan, indien niet door de justitie, dan toch door een man van wetenschap de drie gebroeders Hogerhuis gerehabiliteerd. De conclusie van het boek luidt namelijk dat zij had den moeten worden vrijgesproken. Misschien zal deze of gene afvragen wat dat eigenlijk voor een rechtszaak was. Hij hoeft zich voor zijn onwetendheid niet te schamen, want ik lees dat enige jaren ge leden, bij een voordracht over deze zaak voor het Haarlems juridisch gezelschap, is gebleken dat zelfs vele rechtsgeleerden er nooit van gehoord hadden. Het is jam mer zoiets hier te moeten vermelden, vooral wanneer men, zoals ondergeteken de, zelf een zoon van de goede stad Haar lem is. We mogen echter wel aannemen dat deze onwetendheid niet alleen rond de boorden van het Spaarne, maar ook el ders voorkomt, zodat een lokaal minder waardigheidscomplex hier misplaatst zou zijn. Dit neemt niet weg dat er aan de op leiding van onze juristen iets schort wan neer ze niet op de hoogte worden ge bracht van treffende gevallen van justi tieel falen, waarbij de vaders en grootva ders van de tegenwoordige juristen be trokken zijn geweest. De zaak-Hogerhuis heeft gespeeld in de laatste jaren van de vorige eeuw en ze was niet eenvoudig een kwestie van drie ten onrechte van inbraak beschuldigde, en deswege veroordeelde broers. Heel een warwinkel van sociale en politieke factoren was erbij in het ge ding, zodat de jurist die zich erin ver diept, alle gelegenheid krijgt om zijn ge dachten te laten gaan over de verhouding tussen rechtspraak en maatschappij. Het zou voor mij, die als staatsburger belang heb bij een goede rechtsbedeling, een ex tra geruststelling zijn te weten dat dege nen die het recht hanteren, niet onkundig zijn van voorname feiten uit de geschie denis der Nederlandse rechtspleging. Niet dat in onze dagen een Hogerhuis- zaak zich nog zou kunnen voordoen. Zo zijn de socialistenvrees -en haat die des tijds de geest van sommige rechters heb ben verbijsterd, inmiddels historische ver schijnselen geworden. Maar indien de symptomen veranderen, menselijke eigen schappen hebben een taaier leven en het al geen jurist kwaad doen, zich te ver diepen in de kracht van vooroordelen en kost om van een eenmaal ingeslagen dwaalweg terug te keren. Men mag van rechters geen onfeilbaarheid ver langen, wel een steeds waakzaam be wustzijn van hun feilbaarheid. Ze kunnen dit bewustzijn onder m.eer versterken door zich te spiegelen aan de fouten van het verleden. Aldus beschouwd, verouderen gerechte lijke misgrepen als de zaak-Hogerhuis nooit, maar blijven ze van een treffende actualiteit. Advertentie Tel. 02500 - 60002, 57290 en 578» Centrale verwarming Airconditioning Aut oliestook In een r.k. kerk in Saint Louis is dezer dagen een huwelijk ingezegend door zowel een r.k. priester als een dominee. Dit ge schiedde op verzoek van de ouders van de bruid, Susan Ekberg, die lidmaten zijn van de episcopaalse kerk. Daar de bruide gom, Patrick C. Barker, r.k. is, werd de ritus gemeenschappelijk bepaald door de r.k. aartsbisschop van Saint Louis, kardi naai J. Rotter, en de episcopaalse bisschop van Missouri, Dr. George L. Cadigan. Over deze huwelijksplechtigheid, waar van op verzoek van de gehuwden eerst thans melding is gemaakt, is door een r.k zegsman opgemerkt, dat de r.k. en episco paalse liturgie weinig van elkaar afwijken. Jaarlijkse bruto-omzef; uihgedrukl-in dollars Kon .Shell (Ned-Engel.11 Unilever (Ned.-Engd.d 4,1 miljard f Brirish Petroleum (Engeland) 2,9 miljard I.R.I (Italië) 2,5miljard Nar. Coal Board (Engeland) 2,4 miljard 4 Imperial Chem. Ind. (Engeland) 1,6 miljard Volks - wagen (Duitsland) 1,6 miljard Philips (Nederl.) 1,5 miljard Siemens (Duitsland) l,3mïljards Rat (Italië) 1,2 miljard In de grafiek geven wij een overzicht van de tien „reuzen" van Europa. Het zijn de grootste ondernemingen dit Europa kent en hun omzet loopt in d* miljarden. De omzet is berekend naar de bruto-omzet over 1962. Alleen het cijfer voor de National Coal Board is de netto-omzet. In totaal kent Europa 16 ondernemingen met een verkoop van meer dan 1 mïllard dollar. Van de Europese autofabrieken zijn Volks wagen en Fiat de grootste. De derde autofabriek van Europa, British Mo tor Corp., komt met zijn bruto-omzet op c.a. 870 miljoen dollar. President. President Ho Tsji-Minh is vrij dag zonder tegenstemmen herkozen als president van Noord-Vietnam; Pham Van-Dong is herkozen tot premier. Massa-audiëntie. De Italiaanse architect Pier Lugi Nervi heeft een grote hal ontworpen voor massa-audiënties bij de paus. Deze hal moet bij het Duitse col lege en het paleis van het Heilig Officie komen. Er kunnen tien- tot twintig duizend mensen in. De steeds grotere belangstelling voor de algemene audiën ties heeft een ruimteprobleem gescha pen dat een spoedige oplossing eist, al dus Vaticaanse kringen. Veerboot. Vijftien mensen zijn verdronken door het omslaan van een veerboot op de Nijl bij Manfaloet in Opper-Egypte, aldus een bericht van het blad Al Ach- bar van vrijdag. Leukemie. Een driejarig Canadees jonge tje, René Guynemer, van wie de vader hoopte dat hij zou genezen door het serum tegen leukemie van de Fransman Gaston Naessens, is vrijdag gestorven. Emeritaat. De president van de Evange lische kerk in Hessen en Nassau, ds. Martin Niemöller gaat eind van dit jaar met emeritaat. In een brief aan de synode heeft ds Niemöller per 1 januari 1965 zijn emeritaat verzocht. Hij heeft dan veertig jaar op de kansel gestaan. Handel. Vrijdag is in Nicosia een handels overeenkomst tussen Cyprus en de Sovjet-Unie getekend. Rusland zal Cy prus in drie jaar 400.000 ton ruwe olie leveren ter waarde van twaalf miljoen pond sterling. Grens 1. Vier jonge Oostduitsers zijn in de nacht van donderdag op vrijdag naar West-Duitsland gevlucht. Grens 2. Een 19-jarige Amerikaanse mi litair is donderdag naar Oost-Duitsland gevlucht. Hij had zich geruime tijd in niemandsland opgehouden, terwijl West duitse politieagenten en Amerikaanse militaire politie hem trachtten te be wegen terug te keren. In het donker vluchtte hij naar Thüringen, waar hij door Oostduitse grenswachten werd op gewacht.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3