Noordhollands Duinreservaat is nu een boeiend zomerfestival Wandeling door schitterende duinmozaieken en fijne aroma's lederland MIDZOMERPRACHT OP HOOGTEPUNT Grote aanvoer e bij Beverwijkse n goede prijzen groenteveiling Visknecht stond terecht wegens twee inbraken Strand voetbal weer voortgezet Vijfentwintig jaar bij Van Gelder Welriekende kamperfoelie als welkom en afscheid Metalon gordijnstof ZATERDAG 4 JULI 1964 5 Bloemenveiling marktplein V—umuiden Haarlemse rechtbank WONINGINRICHTING Marktplein 29 - Telefoon 7541 Juli, de eerste volledige zomermaand, blijft zich met zijn lange en vaak zo milde zomeravonden koesteren in de glorie van de rijke en volle zomerweelde. We blijven ons deze hele maand nog op de top van de midzomerwende, culmi natiepunt in het natuurleven, bevinden. Het lijkt wel of Moeder Natuur haar eeuwig boeiende cyclus even onderbreekt en de zon „pas op de plaats" maakt alvorens aarzelend tot de onafwendbare afdaling over te gaan. De maand juli leent er zich dan ook wel heel bijzonder voor om de karakteristieke roep van de koekoek te volgen en in het onvolprezen Noordhollands Duinreservaat de pracht en praal van Flora's zomerfestival mee te maken. Bijzonder groot en gevarieerd is nu het „tableau de la troupe", want talrijke vertegenwoordigers van flora en fauna nemen daaraan deel. Met al uw zintuigen zult u de bekoring van dit zomerfestijn kunnen ondergaan. Dit jaar geldt dat stellig nog meer dan anders. Na het overwegend milde voorjaarsweer met toch verdeeld een flinke dosis hemelwater ziet de nabije toekomst van dit prachtige duingebied er veel belovend uit. Bloeiende muurpeper Belust op nectar In het open duin zullên wij nu zelfs op Koningskaarsen Wilde lantaarns ALUMINIUM JALOEZIEËN snelle levering deskundige plaatsing De handel bij de Beverwijkse groente veiling „Kennemerland" is deze week vlot verlopen. Ook nu werden weer grote par tijen sla aangeboden, waarvoor van 5 tot 14 cent per krop werd betaald. De bospeen bleek eveneens prijshoudend te zijn en va rieerde aldus van 22 tot 43 cent per bos, waarnaast de waspeen tot 43 cent per kilo noteerde. De prijzen voor spinazie schom melden tussen 20 en 35 cent per kilo en de rabarber bleek nog altijd goed voor 25 cent per bos. Veel vraag is er ook naar tuin bonen, zodat hiervoor vlot 52 cent per kilo werd betaald. Het aanbod van doperwten was eveneens te gering om aan de vraag te kunnen voldoen, hetgeen een notering van 1,23 per kilo tengevolge had. Voor raspers liep de prijs zelfs op tot 1,40 per kilo. Voorts beginnen nu de tomaten los te komen, al was de aanvoer dan ook nog betrekkelijk gering. Een gulden per kilo was de prijs. Opmerkelijk waren de grote partijen rode kool, waarvoor 8 cent per kilo werd betaald. Naast de aardbeien, die het weer tot 6,30 per mand hebben gebracht, werden nu ook uit het Betuwse plaatsje Doornen burg grote partijen rode bessen aange voerd. Vrijdag waren dit ruim tweedui zend kistjes, d»!e van 40 tot 60 cent per kilo hebben opgebracht. De noteringen wa ren aldus: aardbeien 300650, rode bessen 4060, andijvie 22—40, bloemkool 12—44, sla 5—13, spinazie 18—32, rabarber 11—22, sperziebonen 150160, snijbonen 140160, tuinbonen 1952, peulen 175260, dop erwten 85—123, raspers 139, tomaten 45— 100. komkommer 19—38, postelein 14—25, bosbieten 8—15, waspeen 18—35, bospeen 22—42. Bij de bloemenveiling zijn er dagen ge weest dat ruim honderd karren werden aangevoerd, die over het algemeen zeer behoorlijke prijzen hebben opgebracht. Zo als 26 cent per stuk voor de anjers en 3,50 per bos voor de kaschrysanten. De aanvoer van gladiolen is nog niet helemaal op gang, zodat een prijs van 1,80 per bos deze week geen zeldzaamheid is ge weest. Overigens is de aanvoer van perk en potplanten sterk afgenomen, zodat het nog wel enige tijd zal duren, alvorer^ deze weer in een enigszins behoorlijke keuze verkrijgbaar zijn. Advertentie NIEUW NIEUW procédé Verolme 's zomers heerlijk koel 's winters lekker warm Vraagt vrijblijvend stalen en prijsopg. TELEFOON 8841 De officier van Justitie bij de Haarlem se rechtbank heeft donderdag tegen een 20-jarige visknecht uit Heemskerk een jaar gevangenisstraf geëist, waarvan dria maanden voorwaardelijk, een proeftijd van drie jaar en toezicht van de Protestants- christelijke reclassering. Verdachte stond terecht voor twee inbraken, waarvan de eerste op 27 november 1963 was gepleegd in het Noordersluispaviljoen in Velsen. Daar werd een kasregister vermist, een tape-recorder, zilveren theepotjes en ge bakslepeltjes. Om zich toegang tot het restaurant te verschaffen had verdachte met een glassnijder in een raam gekerfd, waarna hij het glas indrukte. De tweede inbraak waarvoor hij zich moest verantwoorden, was op 31 mei van dit jaar gepleegd in een huis aan de Ken- nemerlaan in Velsen. Hier werd een deur geforceerd. Uit het huis werden vier bus jes met geld waarin totaal 2650,- ver mist. Verdachte zei dat hij door financiële moeilijkheden was gaan inbreken. Uitspraken op donderdag 16 juli om half tien. Vrijdagavond zijn de voetbalwedstrijden •p het IJmuidense strand weer hervat met als inzet een plaats in de finalepoule. Of schoon het beslist geen ideaal voetbalweer is geweest zijn de ploegen er toch in ge slaagd de talrijke toeschouwers aantrekke lijk spel te laten zien. Op het Zuidpierveld kwamen twee kans hebbers voor het strandkampioenschap in afdeling C, Marktplein en Brulboei tegen elkaar uit. Tegen de verwachting in bleek Marktplein in het geheel niet onder te doen voor de clubhuisspelers, zodat vijf minuten voor rust Van der Linden zijn club met een fraai schot de leiding gaf. Direct na de hervatting opende Brulboei een geweldig offensief dat resulteerde in een bekeken doelpunt van A. Schagen. On danks het feit dat beide teams nog enkele doelrijpe kansen kregen slaagden zij er niet meer in te scoren, zodat zij ieder met één punt genoegen moesten nemen. In afdeling D kwamen Schoonenberg en Xeezicht tegen elkaar uit. Eerstgenoemd elftal heeft zijn tweede plaats in de voor ronden niet helemaal waar kunnen maken en werd dan ook met 10 door Zeezicht verslagen. Het beslissende doelpunt werd gemaakt door P. v. d. Does met een voor doelman Kunst onhoudbaar schot. Zeedistel nam in afdeling B de leiding door een verdienstelijke zege op het sterke P.W. Boys. Voor de rust werd reeds een 20 voorsprong verkregen door doelpun ten van Houweling en Huider. Langdurig aanvallen bracht de Boys wel een tegen treffer, maar niet de gelijkmaker. Zoals reeds gemeld is de vastgestelde wedstrijd in afdeling A tussen Strand- plateau en IJRB uitgesteld tot een nader te bepalen datum. Voor de heer M. J. van der Kooi, eerste man stofproduktie in de houtstoffabriek van de Koninklijke Papierafbrieken Van Gelder Zonen n.v. te Velsen, was het vrij dag vijfentwintig jaar geleden, dat hij als veertienjarige jongen bij dit bedrijf in dienst kwam. Dit jubileum- is de heer Van der Kooi en zijn familie niet onopgemerkt voorbijgegaan, want behalve door en namens de directie werd hij ook van andere zijde hartelijk gehuldigd. De heer Van der Kooi kwam direct na zijn schooljaren op veertienjarige leeftijd als hulpje in de kokermakerij, die van het Velsense bedrijf inmiddels is overgegaan naar de zusterfabriek in Wormer. In da afgelopen jaren doorliep hij achtereenvol gens het werk bij de overwikkelbobineuse in de papierfabriek, de houtstoffabriek en de vroegere bierviltfabricage-installatie. Verschillende functies in de houtstoffabriek zijn daarop gevolgd, waarna de jubilaris thans sedert enkele jaren eerste man is van de stofproduktie en waarnemend ploegbaas. Buiten zijn normale dagtaak is de heer Van der Kooi evenzeer actief als lid van de bedrijfskern, bestuurslid van de afdeling Velsen-Noord van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale, bestuurslid van de plaatselijke Sociale Voorzieningskas en lid van de bedrijfs-EHBO. Zijn verdiensten zijn in het directiekan toor duidelijk erkend waarbij hem de ge bruikelijke geschenken en gelukwensen van de hoofddirectie zijn overhandigd, als mede de ingelijste-foto van de jubilaris- in-actie. De heer Van der Kooi heeft voorts mogen ervaren, dat hij wegens zijn activi teiten niet minder erkenning vond van kern en vakorganisatie door het aanbieden van geschenken en bloemen, waaronder een fleurig stuk van de directie. Reeds bij het betreden van de binnen- duinbossen wordt u dadelijk getroffen door het fijne aroma waarmee de weelderige kamperfoelie u begroet. Tegen de avond uren doordrenkt deze exquise geur de bin- nenduinbegroeiing als een welkomst- en afscheidsgroet. Tal van vogels zult u daar ook met hun opgroeiende kroost kunnen aanschouwen want de vele merels, lijsters en mezen zullen hun tweede broedsel al in het sta dium van de „teenagers" hebben gebracht en hen nu leren ook in overdrachtelijke zin geheel op eigen benen te staan in de barre strijd om het bestaan. Menigmaal zal uw pad ook gekruist wor den door een fazantenhen met haar koppel tje weldra al vliegvlugge jongen, die bij uw nadering stellig snel in de beschutting van het duinstruweel zullen verdwijnen. Deze kleine diertjes zijn in hun prille jeugd erg gevoelig voor de weersomstandighe den, in het bijzonder voor vocht en kou. Het gunstige voorjaarsweer was voor hen dus meegenomen, maar de wisselvallig heid van het natuurleven en het weer te gen het eind van juli maant wel tot grotë voorzichtigheid. Ook kunt u nog steeds het karavaantje van een eendenfamilie op weg naar de polder ontmoeten, terwijl in het infiltratiegebied enkele families vredig onder de leiding van één ouderpaar rond dobberen. duinhellingen kunnen overdekken. Daarbij voegen zich nu het wit, blauw en rose van de vleugeltjesbloemen en de ook al weer zo geurige witte en gele walstro, het rose stalkruid de gele rolklaver, de rode smal bladige wikke en het citroengeel van het muizenoortje. Al deze bloemen en planten vormen zich tot een ogenstrelend en wel riekend mozaïek. Op wat hoger plaatsen bloeien nu nog overvloedig de bottelroos, egelantier met zijn geurige blaadjes en de hondsroos, waarvan straks de vruchtzetting zal plaatsvinden en die over enige tijd weer onze aandacht zullen vragen voor hun kleurige bottels. De nu volop bloeiende li gusters trachten met hun fijne aroma de kamperfoelie naar de kroon te steken. En tussen dit alles gonst het van de in- sekten en vlinders zoals de rozenkevers, goudentorren, St. Jacobsvlinder, Atalan ta's, pareimoervlinders en blauwtjes, die met hun veelkleurigheid het kleurenpalet nog accentueren, terwijl allerlei bijtjes en hommels zich aan de nectar vergasten. Ook de julikevers mogen we niet onver meld laten, nu ze, na als „engerling" enkele jaren diep in de bodem verborgen te hebben gezeten, als imago of volgroeid insect het licht tegemoet gingen waar vooral de bloeiende vlierstruiken hen lij ken te bekoren. Het is vooral vandaar dat zij in de avonduren hun bruiloftsvluchten ondernemen, maar dit liefdesspel wordt vaak wreed verstoord door de juist dan rondazende vleermuizen waaraan ze in groten getale ten offer vallen. doch ook thans nog wel als groente wordt gebruikt. De zo veel bescheidener kleine bevernel, een zusje van het anijszaad, gaat voor de bloei met hangend hoofd door het leven, omdat ze zoals de sage wil zich schaamt voor haar „gescheurde pakje" van diep gelobde stengelblaadjes. Ze heft alleen het hoofdje op als de bloem zich gaat ontplooien. Overal verheffen zich nu ook de prach tige en machtige blauwe fakkels van het slangenkruid. Wat staan ze er prachtig bij dit jaar! Alleen al het beleven van deze blauwe weelde verleent nu aan een bezoek van ons duinreservaat een zeer bijzondere bekoring. De konijnen moeten niet veel hebben van deze ruwe gast en mijden hem evenals de kleinere stekelige akker kromhals met zijn bescheidener licht blau we bloempjes. Bij dit blauw mengt zich dan nog het geel van de koningskaarsen, die hun toortsen als vlammende fakkels op de zuidhellingen verheffen. Hun witvil- tige bladeren kunnen de grootste droogte weerstaan evenals de woestijnbewoners, die zich bij voorkeur in witwollen kleding hullen. Het enigszins giftige zaad werd vroeger als het zgn. „koekelkoren" bij de visvangst gebruikt als bedwelmingsmiddel. Fraaier en opvallender nog dan die van de toorts zijn de grote lichtende gele bloe men van de koene teunisbloem. Het is geen oorspronkelijk Nederlandse plant, maar hij is toch geheel in onze wilde duin flora ingeburgerd. De teunisbloem (Oeno thera) is afkomstig uit Amerika, waar hij Evening primrose (avondsleutelbloem) wordt genoemd, want de bloemen openen zich eerst tegen de avond. Dan staan zij als gele theelichtjes in het duin en daar aan danken zij hun volksnamen van b.v. „Wilde Lantaarn" en „Nachtbloem", zoals onze Oosterburen hen „Nachtkerze" noe men. Ook de nachtsilene ontsluit, zijn de droge duinhellingen allerhande kleurige en geurige kruidachtige planten aantref fen. Allereerst noemen wij het tintelende geel van de begin juli nog volop bloeiende muurpeper in combinatie met de purperen gloed van de verrukkelijke tijm, die hele Advertentie De schermbloemen nemen nu ook een grote plaats in en alom ontdekt men het wit van gevlekte scheerling en de wilde pennen met een enkel donkerrood „don- derbloempje" in het hart terwijl langs de wegen overal de hoge pastinaak of „pinksternakel" zijn typische gele para sollen fier heeft opgestoken. Het zijn exo- ten en wellicht nakomelingen van de pas- tinaken, die eeuwen geleden hier uit het Middellandse zeegebied werden ingevoerd en gekweekt werden om de geelachtige wortel, die als veevoer diende, en vroeger Voor ieder met oog voor schoonheid is dit duinlandschap bij Bergen een verkwikking voor geest en lichaam. Een oase ver voor tumultueuze wegen en propvolle stranden. Een van de duinmeertjes in het Noordhollands Duinreservaat bij Bakkum waar stad- en straatgewoel, benzinedampen en motorgeronk niet kunnen doordringen. ooit en niet alleen voor Guido Gezelle maar ook voor u geldt: Mij spreekt de blomme een tale Mij is het kruid beleefd Mij groei het altemale Dat God geschapen heeft. Het Noordhollands Duinreservaat staat voor u open en neemt u gaarne op in zijn Een sperwer op haar nest. Hoe klein ook, de jongen kijken al met felle oogjes in het rond al is moeder ge ruststellend dichtbij. naam eer aan doend, eerst tegen de avond zijn sierlijke witte bloemen. Hoeveel vertegenwoordigers van flora en fauna hebben wij onvermeld moeten laten. We kunnen u in dit korte bestek slechts een tipje oplichten van de omvang rijke sluier van de zo rijke en overvloedige midzomerweelde. Het is nu zo volop het hoogseizoen! Profiteer er van en pluk de dag op het buitenspoor waar nu meer dan wondere wereld waar allerwegen naast de welwillende roep van de koekoek het amoureuze gekoer van de houtduif en het torteltje weerklinkt ver van stad- en straatgewoel, benzinedamp en motorgeronk. Voor hen die er per auto op uit willen trekken, zijn bfj parkeerterreinen langs de periferie, negen fraaie wandelroutes uit gestippeld (verkrijgbaar btf alle V.V.V.'s en verkoopadressen). Voor degenen die aan de ijzeren weg de voorkeur geven biedt de N.S.-dagtocht no. 13 „Duinwandeling Cas tricum" nu de extra attractie van de eerdervermelde welkomst- en afscheids groet van de zo welriekende kamperfoelie.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5