HET WEER Cubaanse dictator is voel bereid concessies te doen Skelterraces eisen dode in Roermond Nederland raakte snel wereldrecord weer kwijt Bejaarde vrouw ernstig gewond bij aanrijding VS-soldaat in Oost-Berlijn neergeschoten „De Wurger" zaterdag in Parijs eindelijk gepakt „THE INDIANA n DE ENIGE TENT MET 10 JAAR GARANTIE Formatie-opdracht voor Tsjombe Nederlands schip I Huisschilder maakt in moeilijkheden een dodelijke val in Amsterdam Mexico koos Ordaz als president Mr. Stikker naar de koningin Vraag proefrit bij een van de 170 Simca dealers, G. INIA tó'MORRIS'i"leforeijou êuy! SUËDE DAMES- EN HERENJASJES 49e JAARGANG NUMMER 203 We Nieuwstraat 4,7, VV> 1 T j H G V* f} 1 T Y Q T\ t Wolkenvelden Aan het strand In de krant van heden: BUITENSHOW, elke dag van 9—6 uur Hoofdkantoor voor Nederland - Tel. 17877 Het woord is aan Biidraëe ten ziin- zei dat Cuba °ver de viuch-i Sovjet-Unie Welvaart xeker tot 1975 pagina 6 Tour de France pagina Malawi onafhankelijk pagina Postbode gearresteerd ■TANGANJIKA MOZAMBIQUE MOZAMBIQUE-:VNcljeu, [sywy<Q iMeev- Wtltérblii; ^MALAWI Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mi je SIMCA-dealer Kennemer Garage Kennemerlaan 224 - 226 - Telefoon 4324 BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIOSESTRMT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 ZAMBIA-f Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. XXX W?L X KJL Ja V^i X X W f francQ per pQst f n__ Losse Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR V EL S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. E. Koning Hoofdredacteur Adjunct Simon Koster Hoofdredacteur: Verwachting tot morgenavond: Nu en dan wolkenvelden, maar ook opklaringen. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige, later aan de kust vrij krachtige wind tussen west en zuidwest. In het algemeen iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. De boosdoener van het onbesten dige en te koude strandweer van de laatste week, het hogedrukcentrum bij Ierland, trekt zich langzaam naar de Azoren terug. Morgen opklarin gen en op de meeste plaatsen droog. Iets afnemende westelijke wind. Nog fris, overdag 15-17 graden. Zee water 15 graden. Vooruitzichten: In de loop van deze week geleidelijk wat aan genamer strandweer. Lester Maddox, eigenaar van een restaurant in Atlanta in de Ameri kaanse staat Georgia, gewapend met een pistool, laat door een jongeman met een honkbalslaghout een neger verwijderen van zijn parkeerplaats. Drie negers probeerden plaats te nemen in het restaurant dat „alleen voor blanken" is nadat de wet die blank en zwart gelijke rechten geeft, van kracht was geworden. (Telefoto) Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haalem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5 Economisch nieuws 6 Beurs 6 Scheepsberichten 6 Radio en t.v7 Kunst 7 Feuilleton 9 Sport 10, 11, 12, 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Maar in de buurt van de Bodostrasse bij het Marx-Engels Platz werd de soldaat neergeschoten. De gewonde soldaat werd gevonden door de inzittenden van een Amerikaanse militaire sedan, die toevallig de plaats passeerde waar hij lag. Hij werd in allerijl naar het Amerikaanse militaire hospitaal in West-Berlijn gebracht. Zijn toestand wordt bevredigend genoemd. Advertentie i£l I Goethe: Als God mij anders gewild had, zou Hij mij anders gemaakt hebben. NEW YORK (AP). - Fidel Castro, de dictator van Cuba, zoekt toenadering tot de Verenigde Staten. Hij wil zich onthouden van het geven van materiële steun aan de revolutionaire bewegingen in Zuid-Amerika. Hij eist echter van de Verenigde Staten en hun bondgenoten in Zuid-Amerika dat zij dan hun hulp staken aan ondergrondse activiteiten die gericht zijn tegen zijn regime op Cuba. Castro sluit bepaalde vormen van inter nationale controle op de naleving van een eventuele afspraak met de Verenigde Sta ten niet uit. Zelf meent hij echter dat zulk een controle niet noodzakelijk is. Castro vertelde dit aan Richard Eder, een correspondent van de New York Times. Hij stond Eder een interview toe dat achttien uur duurde. Hij gaf daarmee definitieve vorm aan i betrekkingen, zo deelde hij mee, zouden de geruchten die reeds enige tijd de ron- dan besprekingen over schadevergoeding de doen over pogingen die hij zou doen om voor de genaaste Amerikaanse onderne- te onderzoeken, of men in Washington wil mingen zijn. ingaan op een toenaderingsgebaar van Castro meent dat op het ogenblik „het zijn kant. neteligste en ernstigste probleem tussen Cuba en de V.S." de U2 verkenningsvluch- J s ten in de algemene vergadering van de Castro zei dat „als bijdrage onzerzijds Verenigde Naties zou klagen, wanneer de- om incidenten te vermijden" de Cubaan- ze in november bijeenkomt. Maar hij voeg- se wachten rond de Amerikaanse marine- de hieraan toe overtuigd te zijn dat de basis Guantanamo tot een afstand van een kwestie op vreedzame wijze geregeld zal paar honderd meter van het hek rond de kunnen worden, basis zullen worden teruggetrokken. Thans staan zij op vijftig meter afstand. „Indien de betrekkingen met de Verenig de Staten zijn genormaliseerd", aldus Cas tro, „dan zal negentig percent van de poli tieke gevangenen worden vrijgelaten". Hij zei, dat dit neerkwam op zo iets „van nog geen 15.000" mensen. Een later resultaat van genormaliseerde LEOPOLDSTAD (Reuter) Oud-presi dent Tsjombe van Katanga heeft vandaag van de Kongolese president Kasavoeboe opdracht gekregen een overgangskabinet voor Kongo te vormen. Castro gaf sterk aan de correspondent van de Times te kennen dat „de Sovjet- Unie geadviseerd had de betrekkingen met de V.S. te verbeteren." Hij meent dat een overeenkomst met de V.S. in de eerste plaats zal afhangen van het ver trouwen dat elk land in het andere stelt. Over de „alliantie voor voorspoed" zei Castro dat de V.S. „althans de moed had den gehad om enige van de problemen van Zuid-Amerika onder ogen te zien, zelfs indien hun oplossingen onvoldoende wa ren". Op binnenlands politiek terrein kondigde Castro aan dat de Cubaanse revolutionai- In het Limburgse Schinnen is gistermid- I dag bij skelterraces een Duitse deelnemer I ingereden op he^ publiek. Het zesjarig dochtertje van de familie Kuiper uit Schin nen was op slag dood. Haar moeder en een broertje van acht jaar zijn met ern stige verwondingen in het ziekenhuis te Sittard opgenomen. Het ongeluk gebeurde in een bocht van het circuit, toen de Duitse skelterpiloot in botsing kwam met een andere deelne- mer. De skelter van de Duitser schoot van de baan af en reed recht in op de i heer en mevrouw Kuipers, die met hun twee kinderen de races volgden. De afscheiding tussen de skelters en het I publiek bestond slechts uit touwen. De races werden na het ongeval afgelast. re regering niet later dan 1 januari 1969 I door een constitutionele regering vervan gen zal worden. Castro zei nog er op te rekenen dat pre sident Johnson dit najaar de presidents- verkiezingen zal winnen. Precies één week heeft het wereldrecord dat de Nederlandse meisjes Ria van Vel- sen, Klenie Bimolt, Ada Kok en Erica Terpstra in Groningen vestigden op de 4 maal 100 meter wisselslag, stand ge houden. Zondag kwamen de Amerikaantjes Jana Hanoun, Cladia Kolb, Donna de Varona en Pokey Watson in Los Altos tot een tijd van 4.38.1 en verbeter den het oude record dus met precies één seconde. De Amerikaanse meisjes zjjn allen lid van de Santa Clara Swmming Club. Lucien Léger, bijgenaamd „de wurger", op het hoofdbureau van de Parijse politie. Zondagmiddag tegen vijf uur is een tachtigjarige inwoonster van Haarlem zeer ernstig gewond geraakt, toen zij op een zebrapad over de Schoterweg nabij de Pijnboomstraat in Haarlem werd aange reden door een personenauto. De vrouw werd tegen de grond gesleurd en liep verwondingen aan een der benen en letsel aan de buik op. In zorgwekkende toestand werd zij naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overgebracht. Vanmorgen was haar toestand nog kritiek. De twee winnaars van het Wimble- don-tennistoemooi, 'Maria Esther Bueno en Roy Emerson, openden zaterdagavond traditiegetrouw het grote bal, overigens pas na de ook traditionele toast. Het Nederlandse kustvaartuig „Greta" heeft in een woelige zee in de nabijheid van de westkust van Ierland zaterdag vijf tig ton lading gelost om een gevaarlijke slagzij te corrigeren. Het 500 ton metende vaartuig was op| I weg van Hamburg naar Ballona, in Ier land, toen de lading naar één kant van het I ruim begon te schuiven waardoor het schip gevaarlijk begon over te hellen. Drie Ierse trawlers kwamen de „Greta" I te hulp en begeleidden het schip naar Kil- Onderaan de trap van een woning in de Oosterparkstraat te Amsterdam is zater dag het lijk gevonden van een man, die twaalf uur later werd geïdentificeerd als de zestigjarige Amsterdamse huisschilder A. Alberts. Kort nadat het stoffelijk over schot was gevonden arresteerde de poli tie één der bewoners van genoemd pand, een 28-jarige postbode. Hij wordt ervan lybegs, waar leden van de bemanning een verdacht het slachtoffer van de trap te BERLIJN (AP) Een Amerikaanse deel van de lading losten. MEXICOSTAD (AP) Tijdens een van de rustigste verkiezingen uit de Mexicaan se geschiedenis is de regeringskandidaat Gustavo Diaz Ordaz gekozen als de nieu we president. Zijn enige tegenstander was de 44-jarige Jose-Gonzalez Torres van de partij van nationale aktie, welke beweert dat er in een twaalftal staten onregelma- soldaat is zondag in een doodstille zij-1 tigheden bij de verkiezingen zijn geweest, straat in het communistische Oost-Berlijn neergeschoten om hem te beroven. De geüniformeerde soldaat maakte in een touringcar een rondrit door Oost- Berlijn. Op een gegeven ogenblik miste hij I de bus blijkbaar en begon terug te lopen naar de Friedrichstrasse, waar hij via de j controlepost Charlie de muur kon passe ren. hebben geduwd. Volgens de politie zou de huisschilder circa vijf uur onder aan de trap hebben gelegen. Buren werden gisterennacht op geschrikt door herrie ten huize van de postbode en hadden daarna een plof ge hoord. Aanvankelijk ontkende de postbode zelfs maar bezoek van het slachtoffer te heb ben gehad, maar na zich herhaaldelijk in tegenstrijdige verklaringen te hebben vastgepraat, gaf hij tenslotte toe de schil der ontvangen te hebben. Hij blijft ech ter hardnekkig ontkennen iets met de dood van de huisschilder te maken te hebben. (Van onze correspondent) PARIJS. De vermoedelijke moorde naar van de elfjarige Luc Taron die sinds die moord, 38 dagen geleden, zijn corres pondentie met journalisten, radiostations en de vader van zijn slachtoffer als „de wur ger" ondertekende, is dit weekeind einde lijk door de mand gevallen en door de politie gearresteerd. Zoals algemeen ver ondersteld werd is „de wurger", die eigen lijk Lucien Leger heet en een familielid is van de beroemde Franse schilder wijlen Fernand Leger, inderdaad een psycho paat. Een psychopaat echter die behalve over een ongelooflijke koelbloedigheid ook nog over 'n uitzonderlijke intelligentie wan neer dat begrip in dit verband tenminste gebruikt mag worden beschikte. Want niet slechts was hij gedurende 38 dagen honderden, zo geen duizenden door de wol geverfde politieinspecteurs en detectives te glad af geweest, maar zo mogelijk nog verbazingwekkender is dat Leger sedert jaren verbonden was aan een van Frank- rijks grootste psychiatrische inrichtingen in Ville Juif bij Parijs. Geen van zijn superieuren of onderge schikten had in dat milieu, waar de nor male maatstaven dan misschien ook wel enigszins vertroebeld zijn, ooit iets bijzon- ders aan de jongeman ontdekt. Zijn geeste lijke afwijking manifesteerde zich slechts, schijnt het, onder bepaalde en bijzondere omstandigheden, zoals de verklaring van de directeur-geneesheer luidde, die gis teren bovendien nog de opwekkende mede deling deed dat figuren als Leger in de moderne maatschappij bij ettelijke hon derdtallen vrij rondlopen. Eveneens volgens de verwachting is Lu cien Leger in de val gelopen doordat zijn geestelijke afwijking hem blijkbaar ver plichtte de politie met steeds sterkere staaltjes van zijn brutaliteit en zijn scherp zinnigheid te tarten. De apothese die hem dus noodlottig zou worden, bereikte hij zaterdag toen hij persoonlijke aangifte deed bij het politiebureau van de stad Corbeil van de diefstal van zijn lelijke eend. Enkele uren later schreef hij weer twee brieven, waarmee zijn correspondentie het getal 58 bereikte, aan een krant en een radio-station om „de wurger", dus zich zelf, van de diefstal te beschuldigen. In die brief stonden weer verschillende details waarvan, en met reden, terstond de waarheid geverifieerd kon worden. Zo schreef hij dat op een van de banken een grote bloedvlek zat. Naar aanleiding van verschillende details ontbood de poli tie opnieuw de jongeman in zijn kwali teit dus van slachtoffer van de dief stal. Doch na een verhoor dat bijna 24 uur onafgebroken duurde was de cirkel toch eindelijk bijna rond en kon de jour nalisten op een speciale persconferentie worden onthuld dat „de wurger" tenslot te was gegrepen. De cirkel was inderdaad bijna rond, want de waterdichte bewijzen van het feit dat Leger de moord op Luc Taron heeft gepleegd zijn intussen nog niet geleverd. De aftredende secretaris-generaal van de Noordatlantische Verdragsorganisatie, mr. D. U. Stikker, zal in het kader van een reeks afscheidsbezoeken aan de NAVO-regeringen op 8 en 9 juli in Ne derland verblijven. Gedurende dit bezoek zullen de heer en mevrouw Stikker door de koningin in audiëntie worden ont vangen. Advertentie Castro zinspeelt op gesprek met V.S.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1