Tr ,|i Ben Bella wil Algerijnse olie Malawi zwarte vandaag dag voor onafhankelijk, Zuid-Rhodesië Premier dr. Hastings Banda gaf land goede grondwet Paradepaardje Goldwater Erhard heeft het initiatief bij de eenwording van Europa a.s. WERELDNIEUWS w GOLDEN FICTION fa. 8, ENGELENBERG Van dag tot j meer geld voor Voor rokers met een eigen stijl Vele arrestaties in Zuid-Afrika 4^raatótcel Op de r MAANDAG 6 JULI 1964 3 U kunt 'n Amerikaan roken U kunt ook 'n Virginia roken Maar u kunt ook een eigen stijl kiezen: de onvergelijkbare Golden Fiction melange OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN WATERPROOF SCHUURPAPIER Optimisme Parlement Derde zitting concilie begint 14 september M. Mok Tweespalt in CDU treedt aan het daglicht U iterste Klimaat A "1 A (Van onze correspondent) De forse afvaardiging, aan het hoofd PARIJS De president van de Alge waarvan de Franse president Charles de rijnse republiek, Ben Bella, heeft in een Gaulle naar Bonn is gemarcheerd, heeft redevoering zondag de Franse petroleum- magnaten beschuldigd de contra-revolutie blijkbaar de nog wat onwennige Duitse kan-I-n zjjn jan(j steunen en te financieren. selier Erhard toch 'wel geïmponeerd, al Met name Ait Ahmed, de belangrijkste heeft het hem duidelijk ontbroken aan de leider van de oppositie, zou geld van de meer dan welwillende toeschietelijkheid, Fransen voor zijn agitatie en gewapende Tacties ontvangen. waarmee eertijds Adenauer de Europese plannen van de Franse generaal toejuich- Ben Bella deelde in dat verband dan ook mee dat hij niet langer genoegen kon nemen met de akkoorden over de Sahara- Erhard vormt in de komende Europese olie die in Evian zijn opgesteld en vol- eenheidsplannen een wankel element, om- gens welke, zei hij, Algerije slechts een dat hij probeert een evenwicht te vinden grijpstuiver van de winsten mag touche- te. tussen de verlokkende Franse aanbiedin gen tot 'n Frans-Duitse as en de halsstar rige verbondenheid van de andere Europe se partners met Engeland. Met betrekking tot Engeland heeft De Gaulle zich in Europa zozeer gecompro- ren. De akkoorden, zo kondigde hij voor het eerst nu publiekelijk aan, zullen dus herzien moeten worden. De redevoering werd door Ben Bella uitgesproken naar aanleiding van verschil lende nieuwe militaire en propagandisti sche initiatieven van de oppositie die nu een eenheidsfront gevormd heeft met het mitteerd, dat een Frans initiatief tot een doel Ben Bella ten spoedigste ten val te Europese unievorming al bij voorbaat ver- brengen. Verschillende oppositieleiders zijn naar dacht zou zijn. Nu heeft het bezoek van Frankrijk uitgeweken of, zoals de voor- De Gaulle aan Bonn blijkbaar geresul-1 malige premer van de Algerijnse rege- teerd in een overdracht van dit initiatief ring in ballingschap, Ferhat Abbas, in al- aan Duitsland. Erhard zal met nieuwe gerije onder politiebewaking gesteld. - In Franse regeringskringen gaf men plannen komen die tot een politieke unie z-ch vanmorgen toch nog enige moeite in Europa zullen moeten leiden. Dat De om de draagwijdte van Ben Bella's ver- Gaulle hem deze opdracht heeft toever- klaring te minimaliseren. Wij zijn nu wel trouwd, is waarschijnlijk een gevolg van gewoon geraakt, zo meende men, als zon- debok te moeten fungeren, zodra Ben Bel de verzekering der Duitsers dat zij des- la weer met binnenlandse moeilijkheden noods ook zonder Engeland in zee willen je kampen heeft, gaan, indien Engeland te lang zou dralen Die enigszins laconieke interpretatie met zijn besluit om zich in Europa te in- werd door de Parijse beurs echter niet gedeeld: de Algerijnse oliepapieren daal- tegieren. den een ped Waar ze de laatste Het is duidelijk dat van de andere Euro- maanden en zelfs jaren nog niet waren pese landen thans een maximum aan vast- gezonken, houdendheid zal worden geëist, om de eenmaal gekozen weg („niet zonder Enge land") te blijven volgen. Wanneer zij de Frans-Duitse pogingen om bijvoorbeeld „voorlopig zonder Engeland" met de grondslagen van een politieke unie te be ginnen, zouden accepteren, zouden zij in minder dan geen tijd verwikkeld zijn in de continentale bindingen die door Bonn- Parijs snel en eensgezind zouden worden gelegd. Het zou trouwens wel heel vreemd zijn, wanneer de politieke eenheid van Europa die toch een geordende afsluiting zou moeten vormen van de chaotische situatie die door de laatste oorlog is ontstaan zou moeten worden ontworpen en uitge werkt door een land als West-Duitsland, dat politiek slechts een schijn van stabi liteit heeft bereikt en zijn koers baseert Advertentie Waarom onvergelijkbaar? De tabakken van Golden Fiction zijn meer uitgerijpt, warmer van kleur en dus zachter van smaak. Ze worden niet gesausd. Geen extra aroma wordt toegevoegd. Alleen GF heeft deze aparte, pure melange. Voor rokers met een eigen smaak. EEN LAURENS PRODUKT (Van onze correspondent) LONDEN Vandaag is Nyassaland on- I afhankelijk geworden onder de nieuwe op een nog met te realiseren herordening naam jyia|awi. Deze naam betekent „vlam- waarin het weer „groot Duitsland" wil zijn. men» en was de naam van het Bantoerijk De schijn-stabiliteit van West-Duitsland dat hier vier eeuwen geleden bestond, bevat grote gevaren voor een eventuele po- Het is een grootse dag voor dr. Hastings Banda, jarenlang huisarts in Liverpool en litieke unie van continentale landen, om- Londen en sinds l februari 1963 premier dat zij ongetwijfeld zouden worden meege- van Nyassaiand, dat op die datum zelfbe- sleept in avontuurlijke ondernemingen die stuur kreeg. naar het Oosten zijn gericht, indien zij Na de feestelijkheden ^ie worden bgge- woond door de hertog van Edinburg komt met het tegenwicht van de Britse politieke hij naar Londen om de Gemenebesteonfe- en potentiële stabiliteit zouden ondervin- rentie bij te wonen. den. Het is een zwarte dag voor Ian Smith, De vasthoudendheid van de regeringen de rechtse premier van Zuid-Rhodesië, dat van de Benelux-landen is een soort van sinds de eerste tekenen van het uiteenval- zelfbescherming, die zij thans minder dan I ^^ge^Sginfdtr on^ ooit mogen laten varen. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOt Advertentie Vl Doclstrzmt Haarlem Tel. 1S2J2 afhankelijkheid voor zijn nog steeds door blanken bestuurde land en voor sir Roy Welensky, de vroegere federale premier die onder pressie van Londen zijn levens werk in puin zag vallen. De federatie scheen destijds het ideale antwoord op Verwoerd's apartheid en wil de aantonen dat blank en zwart in Afrika ongeacht huidskleur konden samengaan, Maar werkelijk politiek deelgenootschap is voorlopig nog niet mogelijk omdat de zwarte Afrikanen daarvoor nog niet klaar zijn. De Afrikaanse leiders weigeren echter een politieke samenwerking als die tussen paard en ruiter, waarbij de Afrikaners de rol vervullen van het paard. Londen tracht in Zuid-Rhodesië tegen de zin der meeste Europeanen de evolutie te versnellen. De ontbinding van de Federatie ver scherpte het conflict. De Rhodesische Frontpartij veroverde de, macht en .ejst thans onder Ian Smith onmiddellijke onaf hankelijkheid voor het blankf regime on der de tegenwoordige, op zien zelf tame lijk progressieve constitutie die de Afrika ners waarschijnlijk over een jaar of twaalf de meerderheid kan bezorgen. Maar Smith zei dat dit niet zou gebeu ren „zo lang hij leefde". Hij trad ook fel ler op tegen nationalistische agitatoren. Dit alles leidde tot een omgekeerde reac tie van de Afro-Aziatische groep in de Ver enigde Natifes, gesteund door Joegoslavië die op hun beurt zwarte onafhankelijkheid voor Zuid-Rhodesië met algemeen kies recht opeisen. Deze onoverzienbare en tegenstrijdige kettingreacties zijn het rechtstreeks ge volg van het feit dat Nyassaland zich als eerste wist los te rukken en daarmee de Federatie om zeep bracht. Noord-Rhodesië zal eind van het jaar Nyassalands voorbeeld volgen. Inderdaad was Nyassaland, waar op een bevolking van ruim drie miljoen slechts 8.000 Euro peanen wonen, de zwakste schakel in de federale keten. Op zichzelf levert Nyassa lands onafhankelijkheid weinig politieke problemen op, maar wel financiële omdat het land met zijn zwakke economie op En geland blijft aangewezen. Er heerst optimisme over Malawi's toe komst, omdat de regeringscongrespartij die 95 percent van de stemmen kreeg, ge matigd is en de oppositie, zo die al be staat, geruisloos is en de bevolking de re putatie geniet van hard te werken en in telligent te zijn. In vergelijking met Kenia is er weinig wrijving tussen de stammen en heerst er godsdienstvrede. Malawi telt 1 miljoen mo hammedanen. Dankzij de Schotse missies heeft de Schotse kerk er grote invloed en ook de Schotse afkeer voor verkwisting won er veld. Zelfs bij de onafhankelijk heidsviering zal er zuinig met geld worden omgesprongen. Dr. Banda heeft gezegd dat onafhanke lijkheid verzoening en vergiffenis betekent, Banda die ook in Schotland studeerde riep een jonge Schotse vriend, de 31-jarige Col ling Cameron uit Glasgow, en maakte die tot minister van Openbare Werken. Malawi staat op goede voet met Portu gal, omdat zijn vitale verbinding met de zee door Mozambique loopt. In zijn buiten landse politiek staat Malawi gereserveerd tegenover het panafrikanisme en wenst het zich ook verre te houden van het commu nistische blok. Banda gaf Malawi in zeventien maan den tijd algemeen kiesrecht en de 11.000 Aziaten kregen voor de eerste maal stem recht. Malawi is de 37ste onafhankelijke staat in Afrika en ligt het dichtst bij de Unie van Zuid-Afrika. Het aantal zetels in het parlement is verhoogd van 28 tot 53. Vijftig afgevaardig den worden gekozen aan de hand van een algemeen kiesregister. Voor de drie over Senator Barry Goldwater, een van 1 kaanse staat Arizona meegedaan aan de Republikeinse kandidaten voor I een parade ter gelegenheid van On- het presidentschap van de Verenigde I afhankelijkheidsdag. Hij was ge- Staten, heeft zaterdag in de Ameri- kleed in „nationaal" kostuum met cowboyhoed. blijvende Europeaanse zetels bestaat een speciaal Europees kiesregister, zodat de blanke minderheid vertegenwoordigd blijft Nyassaland is ongeveer een eeuw met Engeland verbonden geweest. Het eerste contact begon met Livingstones beroemde reis naar het zuidelijk deel van het Nyas- sameer in 1859. In die tijd werd het land verscheurd door stamoorlogen en had ern stig te lijden van de slavenjacht. De vestiging van christelijke missies en de oprichting van het Britse protectoraat in 1891 brachten vrede en rust en maak ten geleidelijke vooruitgang mogelijk. Nyassalans ligging in het moeilijke berg- terrein dat bijna het gehele gebied beslaat vormt een belemmering voor het bestuur, het handelsverkeer en de economische ont wikkeling. Desondanks was er onder de Britten sprake van belangrijke verbete ring. Nyassalands natuurlijke economische bronnen zijn echter beperkt. Het heeft wei nig industrie en mineralen en de meeste van zijn mannelijke arbeiders werkt buiten de grenzen, voornamelijk in Zuid-Afrika en bij de Rhodesiërs. VATICAANSTAD (AFP) Paus Paulus VI heeft de openingsdatum van de derde zitting van het algemeen concilie thans definitief op 14 september vastgesteld Men hoopt de komende zitting op 20 no vember te besluiten om de concilievaders gelegenheid te geven het internationale eucharistische congres, dat 25 november in Bombay begint, bij te wonen. JOHANNESBURG (Reuter) De Zuid- afrikaanse veiligheidspolitie houdt sedert vrijdag een klopjacht op mensen die op grond van de anti-sabotagewet ervan ver dacht worden in verbinding te staan met communisten of met ondergrondse groe peringen van het verboden Afrikaanse Na tionale Congres en het Panafrikaanse Con gres. De actie begon met huiszoekingen in Johannesburg en Witwatersrand. Daarbi; werden zeventien blanken gearresteerd en geschriften in beslag genomen Zaterdag richtte de politie haar aandacht op Kaap provincie en Natal. Het is niet bekend of hier arrestaties werden verricht. In de kantoren van de liberale partij in Pieter- maritzburg nam de politie vroegere ge schriften van nobelprijswinnaar Albert Loetoeli in beslag. De Zuidafrikaanse minister van Justitie, Balthazar Vorster, heeft gisteravond mee gedeeld dat de ontdekkingen van de politie bij de razzia's van afgelopen wee^ moge lijk zullen leiden tot de „vernietiging van de door de communisten geïnspireerde ondermijningscampagne in de republiek." De politie zou een zeer krachtige radio zender en tijdbommechanismen hebben ge vonden. Vorster zei dat na de veroordeling van Mandela en zeven anderen op ver scheidene plaatsen sabotage was gepleegd. Onthouding en matighheid Enige maanden geleden, om precies te zijn: op 22 april, heb ik hier enkele din gen over het alcoholvraagstuk gezegd. Niet geheel tot genoegen van een schrij ver in het blad „De Geheelonthouder". Deze neemt het mij uiterst kwalijk dat ik van geheelonthouding op matigheid ben overgegaan. Mijn verklaring dat de mens tot een innerlijke ommekeer moet komen, wil hij zich verbeteren, doet hem beslui ten met de woorden: „Die innerlijke om mekeer. Als Mok eens begon bij zich zelf." Het spijt me dat ik iemands boosheid heb opgewekt, maar ik troost me met de overweging dat men, zeker als publicist, niet altijd iedereen naar de zin kan ma ken. Een gelukkige omstandigheid in dit geval is dat ik niet op mijn beurt boos ben geworden en de enigszins vinnige vermaning van de geheelonthouder gedul dig heb ondergaan. Ik heb begrip voor zijn verontwaardiging. Aan de zaak van de drankbestrijding wordt afbraak gedaan wanneer iemand in het openbaar verklaart dat hij zich zelf voldoende in de hand meent te hebben om zich een glaasje te kunnen veroorloven. Misschien komt een zwakke broeder ertoe zijn voorbeeld te volgen en merkt te laat dat het met zijn zelfbeheer sing minder gunstig gesteld is. Zoiets zou ik ten zeerste betreuren, maar het kan mij geen aanleiding geven tot het wijzi gen van mijn persoonlijke, alcoholisch zeer beheerste levenswandel. Mijn opponent stelt de vraag of ik wer kelijk. meen dat mijn leven door het ge bruik van alcohol verrijkt is. Ik moet daar bevestigend op antwoorden. Op som mige ogenblikken is mij, alleen of in ge zelschap, door het gebruik van een kleine hoeveelheid alcohol een zeker verhoogd levensgeluk ten deel gevallen. Met dron kenschap had dit niets te maken, alleen met een lichte verschuiving van het inner lijk zwaartepunt. Dit klinkt misschien wat gewichtig, maar ik kan het niet anders uitdrukken zonder te vervallen in een uit voerige zelfbespiegeling die hier misplaatst zou zijn. „Geheelonthouding is heus niet moeilijk", verzekert de reeds aangehaalde schrijver. Ik weet dit bij ervaring en ik zou de drankonthouding die ik mij tot ver in mijn volwassen leven heb opgelegd, zonder moeite kunnen hervatten, indien mij de ze bijvoorbeeld om gezondheidsredenen werd voorgeschreven. Wanneer ik hieraan nog toevoeg dat ik steeds volkomen alco holvrij achter het stuur van een auto plaats neem, zal ik sommigen wel als een toonbeeld van bedachtzaamheid voorko men. Niet echter, daar ben ik. van over tuigd, de schrijver in het blad „De Ge heelonthouder". Voor hem schuilt het kwaad in het eerste glas, ongeacht of dit door een eindeloos aantal andere glazen gevolgd wordt of niet. Hij, uitgegaan tot het bestrijden van een afzichtelijk sociaal euvel, meent dat alleen de strengste hou ding tot het geivenste resultaat kan leiden. Voor de gedachte dat men ook met matig heid anderen ten voorbeeld kan zijn en zich zelf van nut, is hij niet toegankelijk. Wij zullen het niet eens worden en de discussie moet hier dan ook maar eindi gen. Met de slotopmerking dat ik waar schijnlijk meer ivaardering heb voor zijn opvatting dan hij voor de mijne- (Van onze correspondent) BONN Het tweedaags bezoek dat pre sident Charles de Gaulle en een groot aantal Franse ministers aan Bonn brach ten, eindigde met een vrienlelijke doch besliste afwijzing van Duitse zijde van De Gaulle's plannen tot oprichting van een speciale Frans-Duitse commissie die zich met de politieke unie in Europa zou moe ten bezighouden. Deze commissie zou in de ogen van bondskanselier Erhard te veel de mening bij de kleinere van de E.E.G. doen post vatten dat de grote landen de kleine de wet willen voorschrijven. De Bondsrepubliek heeft daarmee het initiatief voor een verdere eenwording van Europa op zich genomen, verklaarde re geringswoordvoerder Von Hase zaterdag middag. Met de uitwerking van de plannen zal direct na afloop van het pas begonnen zo merreces worden begonnen. Deze voorstel len gingen van Bonn uit om dubbel werk te vermijden, verklaarde Von Hase. Tot het uiterste heeft oud-kanselier Kon rad Adenauer geprobeerd de voorstellen voor de tweelanden-commissie geaccep teerd te krijgen. Kort voor de conferentie begon had hij ze in een uitvoerig tijd schriftartikel uiteengezet en daarbij onder andere Nederland ervan beschuldigd dat het zo halsstarrig bleef vasthouden aan zijn eis dat ook de Engelsen eerst aan de politieke unie zouden moeten deelnemen voor de Nederlanders zich daarmee ook akkoord zouden kunnen verklaren. Konrad Adenauer kreeg de steun van zijn partijgenoot Dufhüs, die zich eveneens openlijk voor het plan van de tweelanden- commissie uitsprak. Daarmee was een dui delijke kloof binnen de regeringspartij, de C.D.U., ontstaan, waarvan ook Erhard deel uitmaakt, omdat de bondskanselier beslist geen zin heeft zich met het twee- landenplan bezig te houden. Hij kan dit niet doen, omdat hij het ver trouwen van de kleinere E.E.G.-partners niet wil verstoren, en omdat het verdrag van Parijs, zoals dat door Adenauer en De Gaulle op de 22 januari 1963 onderte kend werd, door de Bondsdag werd aange nomen onder het beding dat een bilaterale unie met voorbijgaan van de andere E.E.G.-landen niet mogelijk zal zijn. Adenauer daarentegen grondt zijn me ning op de gedachte dat het beter is er gens met iets te beginnen dan tot in het oneindige te blijven theoretiseren. De opvattingen in Bonn over het resul taat van de besprekingen De Gaulle-Er- hard zijn terughoudend. Als woordvoerder van de C.D.U. verklaarde Dufhüs dat het toe te juichen zou zijn als alle mogelijk heden van het verdrag van Parijs benut zouden worden. De vereniging van Europa mag niet op de lange baan worden ge schoven, voegde Dufhüs eraan toe. Vice-kanselier Erich Mende, voorzitter van de vrije democraten, legde de nadruk op het goede klimaat waarin de onderhan delingen zijn verlopen. Aan de bedoeling van het verdrag van Parijs is voldaan verklaarde hij, want dit verdrag beoogt Duits-Franse vriendschap. De woordvoerder van de sociaal-demo' craten was van mening dat de verschillen van mening duidelijker dan ooit aan het licht zijn gekomen. Zelfs de welwillendste toeschouwer van deze beide dagen zal het niet mogelijk zijn van een vooruitgang te spreken, verklaarde hij. Advertentie 10 JULI J Etna. De vulkaan de Etna is weer gaan werken. Er deden zich zware ontplof fingen voor. Gloeiende brokken lava werden uit de krater geworpen. Terechtstelling. De Turkse ex-kolonel Ta- lat Aydemir, ter dood veroordeeld we gens aanzetten tot opstand is zondag in de centrale gevangenis van Ankara door ophanging terechtgesteld. Brand. Het stadhuis van Le Puy in Mid den Frankrijk is gedeeltelijk door brand verwoest. Vlucht Vier jonge Oost-Berlijners, onder wie een achttienjarig meisje zijn de af gelopen nacht het westelijke stadsdeel binnengekomen na met een gestolen mi litaire vrachtauto op de prikkeldraadver sperringen van de sectorgrens te zijn in gereden. Bezoek. De Russische eerste vice-premier Mikojan en zijn gezelschap zijn uit Bir ma in Kaboel aangekomen voor een offi cieel bezoek op uitnodiging van de Af ghaanse eerste vice-premier Abdoella Malek'yar. Aardbevingen. In Addis Abeba (Ethiopië) en omgeving heeft zich een aardbeving van gematigde sterkte voorgedaan. Neergestort. Bij Leibheim (West-Duits land) is een leszweefvliegtuig van 200 meter hoogte neergestort. De leerling vlieger kwam om. De instructeur werd met zware verwondingen in een zieken huis opgenomen. Ontploffing. Enkele hevige explosies heb ben een kruitfabriek in Sorgues, bij Avignon, tot een puinhoop gemaakt. Twee mensen kwamen om en negentien werden gewond. In een straal van twee kilometer sneuvelden vele ruiten. Aardbeving II. In enkele gedeelten van Joegoslavisch Macedonië is een krachti ge aardbeving gevoeld. Paniek brak uit onder de inwoners van Stip, Berovo, Pehcevo en andere kleinere steden. Het is nog niet bekend wat voor schade er is aangebracht. Huwelijksfeest. Nassir en Gektzjak Gassi- mof, beiden 119 jaar oud, hebben te Za- roesli in Azerbeidsjan (Rusland) hun 103-jarige huwelijksfeest gevierd.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3