Welvaart in West-Europa duurt zeker tot 1975 RIC Ondeugdelijk elektrisch materiaal komt bij tonnen het land binnen Actie en reactie in V.S. op burgerrechtenwet De Beurs The Twentieth Century Fund Middenstand boekte hogere geldomzetten V estigingsregeling voor de handel in sierteeltprodukten Balanstotaal F. van Lanschot tot 326 min omhoog Wettelijk kan men niets doen H.A. onderzoekt steun aan de Limburgse mijnen Alitalia-piloten in staking gegaan Kippehouders gaan protesteren Staalcongres in Luxemburg SCHEEPVAARTBERICHTEN Nat.-Nederlanden verwacht weer 13 pet uit te keren Nieuwe N.V. voor bemiddeling handel met Indonesië Weer rassenstrijd in Brits Guyana Kort economisch nieuws SYMBOOL VAN KWALITEIT MAANDAG 6 JULI 1964 Sleutel i: Amsterdam-Zürich. En de man op de loc kent de kracht van P.K. Af en toe heeft hij een opkikkertje nodig op 'n lang, lang traject. P.K houdt hem fris en helpt hem zijn aandacht bij de rails te houden. Iedereen die verantwoordelijk werk doet voelt zich waakzaam met P.K. Probeer zélf hoeveel beter alles gaat met P.K! Steek het bij u: de beste chewing-gum die er is! Lang weekeinde in V.S. eist 618 mensenlevens tf Het „mirakel" dat Europa in staat ge steld heeft zich uit zyn ruïnes te verheffen tot een welvaart zonder weerga zal waar schijnlijk op opzienbarende manier voort duren tot 1975. Dat staat te lezen in een studie van het „Twentieth Century Fund", gewijd aan „Het nieuwe Europa en zjjn economische toekomst". Het „Twentieth Century Fund" is een vereniging zonder winstoogmerk, bedreven in economische en sociale studies. De voornaamste gevolgtrekkingen van deze nieuwe studie over 18 Westeuropese lan- dij zijn de volgende. De bevolking van West-Europa zal in 1975 zijn gestegen tot 342 miljoen tegen 313 miljoen in 1962. Dan zal het gezamen lijke inwonertal van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zijn overschreden. Van dat aantal Europeanen zullen 145 miljoen per week 43 of 44 uur werken en een jaarlijkse vakantie van minstens drie weken genieten. De produktie zal ongeveer gelijk staan aan 600 miljard dollar (op basis van de waarde van de dollar in 1960), ofwel 90 percent meer dan in 1960 De gemiddelde produktiviteit van de Europese arbeider zal ten opzichte van 1960 met ongeveer 70 percent zijn gestegen, de werkeloosheid zal zijn teruggebracht tot 2 miljoen. In 1960 waren er meer dan 3 miljoen werklozen. De openbare en particuliere investerin gen worden becijferd op 1.260 miljard dollar tussen I960 en 1975, waarbij nog 545 miljard voor huizenbouw komen. Gaandeweg zal de Westeuropeaan naar de levensstandaard van de Amerikaan toe groeien. Naar de samenstellers van de studie menen ligt de sleutel voor het „mirakel" in het feit dat Europa de technieken voor massaproduktie heëft aanvaard. Op dit gebied ligt Europa 30 jaar achter bij de Verenigde Staten. „In 1950 begon zich in West-Europa een nieuwe generatie bedrijfsleiders en arbeiders te doen gelden. Men was ervan overtuigd dat het nood zakelijk was de industrie aan de nieuwe technische ontdekkingen aan te passen. Die mensen wisten dat de machines die In het eerste kwartaal 1964 lagen de geldomzetten in het midden- en klein bedrijf van de meeste branches op een aanzienlijk hoger niveau dan die in de overeenkomstige periode van 1963. Bij de beoordeling van de gegevens moet vol gens het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf rekening worden gehouden met een aantal factoren, die mede hebben bijgedragen tot de soms spectaculaire toeneming van de geld- omzet. Het is niet geoorloofd, zegt het in stituut, uit de gegevens te concluderen, dat het inkomen in het midden- en klein bedrijf in dezelfde mate is gestegen als de geldomzet. Dit in verband met het feit, dat de hier geconstateerde toeneming van de geldomzet is gepaard gegaan met een niet onbelangrijke kostenverhoging. In het Staatsblad is een vestigingsrege ling verschenen voor de exporthandel in bloembollen, de exporthandel in boom kwekerij produkten en de binnen- en bui tenlandse groothandel (met uitzondering echter van de invoerhand'el) in bloem kwekerij produkten. De bedrijfschappen voor de bloembollen- handel, voor de export van boomkwekerij- produkten en voor de groothandel in bloemkwekerijprodukten hebben om zo'n regeling gevraagd. De drie genoemde tak ken van handel zullen voortaan uitge oefend mogen worden op een en dezelfde vergunning, naar keuze van de betrokkene af te geven door een der drie bedrijf schappen. Er worden eisen van handelskennis en vakbekwaamheid giesteld. Als bewijs van vakbekwaamheid kunnen gelden diploma's van een hogere tuinbouwschool, een mid delbare tuinbouwschool en een vakschool voor bloembollenteelt, boomteelt of bloem teelt. De commissie adviezen vestigings- regelingen had zich tegen het stellen van toelatingseisen aan exporteurs van sier teeltprodukten verklaard. De regering was het daar echter niet mee eens. Het Bankiershuis F. van Lanschot is er voor de tweede maal toe overgegaan de boeken op tafel te leggen. De eerste keer was ter gelegenheid van het 225-jarig be staan in 1962. Het is de bedoeling regel matig met een balans te komen. In de balans zijn ook de cijfers verwerkt met de firma Vermeer Co., waarmee een fusie Is aangegaan. Sinds 1962 is het balanstotaal gestegen van 178 miljoen tot ruim 326 miljoen. Aan de bank is 301 miljoen toever trouwd of bijna het dubbele van 1962. Het aansprakelijk vermogen is sindsdien ge groeid met 5 miljoen tot 25 miljoen. Het totaal van de kredietuitzettingen be loopt 127 miljoen tegen 80 miljoen in de vorige balans. Bij deze cijfers moet in aanmerking worden genomen dat in de balans van 1962 niet de resultaten van Vermeer Co. waren opgenomen. De gang van zaken in de afgelopen twee jaar is zeer gunstig geweest. De bruto- inkomsten bleven stijgen en niettegen staande de hogere kosten, waren ook de nettowinsten hoger. in de oorlog vernield waren, door ultra moderne installaties en machines moesten worden vervangen". Na eraan te hebben herinnerd dat de Verenigde Staten 16 miljard dollar aan Marshall-hulp voor de Europese weder geboorte hebben verleend, zeggen de schrijvers: „In 1962 was de Westeuropese produktie ongeveer honderd percent meer dan voor de oorlog, dankzij de technieken van massaproduktie. Voor de oorlog steeg de produktie van de Europese arbeiders slechts met 1 percent per jaar, tussen 1950 en 1960 is dit aangegroeid tot 3,7 percent per jaar. Weliswaar moet Europa op de Verenigde Staten een belangrijke achterstand inhalen. Het bruto nationale produkt steeg in de V.S. in 1960 7.296 dollar, in West-Europa 2.397 dollar, per arbeider. Ten aanzien van het aandeel van de overheidsorganen in de Europese expansie komt het rapport tot de conclusie dat: „De regeringen van West-Europa hun deelneming aan de industriële onder nemingen niet schijnen te moeten uit breiden. Zelfs in de landen met een socialistische structuur neigt men meer tot staatscontrole dan tot staatseigendom. De huidige verdeling van werkzaamheden tussen de openbare sectoren en de par ticuliere zou zo moeten doorgaan, zolang een redelijke economische welvaart blijft bestaan en er geen belangrijke oorlog wondt gevoerd", aldus het rapport. Advertentie Top-quality chewing-gum from Wrigley's Tonnen ongekeurde kabels en andere voorziening van bijvoorbeeld melkmachi- ondeugdelijke en daardoor vaak levens gevaarlijke elektrische materialen wor den jaarlijks ons land ingevoerd. Het materiaal is afkomstig uit dumpvoor raden. Wettelijk kan tegen de invoer van het gevaarlijke spul niets worden gedaan, aldus de inspecteur van de Elek triciteitsfabriek n.v. ITsselmeercentrale, de heer Y. L. Feitsma. Het dodelijk ongeluk, dat onlangs bij Ens in de Noordoostpolder de achttienja rige lyceïst Dries van Norel uit Heerde heeft getroffen, heeft diepe indruk ge maakt in de polder. Vooral de agrariërs en met name de bollenkwekers zijn op geschrikt door dit droeve ongeval. De jongeman, die zijn vakantiegeld in de N.O.P. wilde verdienen, kwam bij repe- ratiewerkzaamheden aan een schudmachi ne van een bollenkweker met de elek trische spanning in aanraking en was op slag dood. Opsporingsambtenaren van de centrale arbeidsinspectie in Den Haag hebben een diepgaand onderzoek ingesteld. Hierbij is in eerste instantie gebleken dat de stroom- toevoerkabel naar de machine op het land lengte ongeveer achthonderd meter uit volstrekt ondeugdelijk materiaal be stond. De bollenkweker had deze kabel ge kocht uit dumpvoorraden. Alhoewel deze kabels niet door het K.E.M.A. zijn goedgekeurd, worden ze bij grote hoeveelheden in de Noord-Oost pol der en ook elders in ons land gebruikt. De prijs van deze kabels is een tiende van de K.E.M.A.-keurkabels en in de landbouw worden ze veelvuldig gebruikt voor stroom- De Hoge Autoriteit der E.G.K.S. bestu deert „met zo groot mogelijke voortva rendheid" het wetsontwerp inzake finan ciële steun aan de Limburgse mijnen. Zij heeft het wetsontwerp en de memorie van toelichting op 10 juni ontvangen en haar diensten gaan na of het in overeenstem ming is met het E.G.K.S.-verdrag. Ook be studeert de Hoge Autoriteit of het ontwerp verenigbaar is met het akkoord dat de E.G.K.S.-landen in april jl. hebben geslo ten inzake de mogelijkheid van kolensubsi- dies onder gemeenschappelijk toezicht. De Hoge Autoriteit heeft dit verklaard in antwoord op een vraag van het Nederland se tweede-kamerlid en lid van het Euro pese parlement drs. G. M. Nederhorst. Zij deelt daarin voorts mee, dat zij het resul taat van het onderzoek aan de Nederland se regering zal mededelen, die dan moet beoordelen in hoeverre deze aanwijzingen doorgegeven dienen te worden aan de an dere bij de wetgevende procedure betrok ken instanties. Drs. Nederhorst had ge vraagd om toezending van de studie der Hoge Autoriteit direct aan de Tweede Kamer. ROME (AP/Reuter) De vliegtuigbe manningen van de Italiaanse nationale luchtvaartmaatschappij „Alitalia" zijn zon dagavond voor 29 uur in staking gegaan. Zij eisen nieuwe arbeidscontracten. De staking zal in de nacht van maandag op dinsdag eindigen. Uit het buitenland komende vliegtuigen zullen op het eerste Italiaanse vliegveld op hun route aan de grond worden gezet. De vakbond heeft de staking nauwelijks een uur voor het begin aangekondigd. De maatschappij begon onmiddellijk maatregelen te nemen om passagiers naar andere luchtvaartmaatschappijen over te boeken. Het is de derde staking die de Al italia binnen minder dan een maand treft. nes en bollenschudders. Volgens de heer Feitsma worden ton nen van deze ongekeurde kabels en ande re ondeugdelijke elektrische materialen ons land binnengebracht zonder dat hieraan wettelijk iets kan worden gedaan. Deze on deugdelijke materialen zijn overal in ons land vrijelijk te koop, grote warenhuizen en doe-het-zelf-fabrieken propageren het zelfs. Controle op de elektriciteitsinstalla ties heeft geen wettelijke basis. In inter nationaal verband is men hiermee bezig. Wel worden door de elektriciteitsmaat schappij bepaalde voorwaarden gesteld, maar deze zijn zonder kracht van wet moeilijk hanteerbaar. De mensen raken dermate vertrouwd met elektriciteit, aldus de heer Feitsma, dat ze het gevaar niet eens meer zien. Hij wees in dit verband op de velé provisorische installaties dóór leken en de geringe medewerking van de stroomverbruikers wanneer zij op de fou ten in hun installaties worden gewezen. De N.C.O.B., de Nationale Christelijke Organisatie van Boerenpluimveehouders, overweegt de staat een proces aan te doen, wanneer de binnenlandse prijs van eieren niet wordt losgekoppeld van de buitenland se prijs. De N.C.O.B. zegt dit in een brief aan alle gemeentebesturen, waarin zij de aandacht vestigt op de positie van de kip penhouders, die steeds meer in de ver drukking komen door de E.E.G.-afspraken. De N.C.O.B. wenst ook de vaststelling van een minimumprijs voor eieren. In de brief wordt voorts medegedeeld, dat er 16 juli een protesttocht te Barneveld zal worden gehouden. De N.C.O.B. spreekt de hoop uit, dat dit een „waardige vertoning" zal worden. De ondeskundig aangelegde elektrici teitsinstallaties kunnen onder ongunstige omstandigheden, zelfs bij geringe voltspan- ning, grote gevolgen hebben. Die ongunsti ge omstandigheden zijn bijvoorbeeld vocht en geleidende vloeren, die juist in de land bouw veel voorkomen. LUXEMBURG (AP) Het Hoge ge zagsorgaan van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.) heeft mee gedeeld dat van 28 tot 30 oktober in Luxemburg een Europees congres gehou den zal worden over nieuwe toepassings mogelijkheden van staal. Zeven werkgroe pen zullen vier rapporten bespreken over nieuwe principes bij de staalconstructie, nieuwe materialen, nieuwe vormen en stij len. WASHINGTON (AP) De wet op de burgerrechten, die donderdagavond in werking is getreden in de Verenigde Staten heeft het afgelopen weekeinde een golf van emoties veroorzaakt. Op1 een strand aan het Texarkanameer zijn zondag vier mensen neergeschoten. De ongeregeldheden begonnen toen een grote groep negers op het tot dusverre „blanke" strand ging zwemmen. Toen en kele negers uit het water kwamen wer den zij door de blanken met flessen en stenen bekogeld. Plotseling viel een schot. De 21 jaar oude blanke Lee Johnson bleek een schotwond in zijn been te hebben. Daarop begon een blanke man in het wil de weg op de groep negers te schieten. Drie hunner werden geraakt. Een blanke Amerikaan werd met een mes gestoken en een andere blanke als mede twee negers liepen snijwonden op tijdens een straatgevecht, dat zondagavond in Laurel in de staat Mississippi werd ge leverd, toen zeven negers trachtten een restaurant, waar nog rassendiscriminatie wordt toegepast, binnen te gaan. De politie van Selma (Alabama) heeft zondagavond traangas gebruikt om een menigte met stenen en flessen gooiende negers na een massa-bijeenkomst uiteen te drijven. Zaterdag waren in Selma vijf negers ge arresteerd, vier omdat zij een restaurant voor blanken niet wilden verlaten. Ongeveer 125 negers, meest jongeren, hebben zaterdag gevochten met de politie in Jackson, in de Amerikaanse staat Michi gan. Maar twee leden van de nationale vereniging ter bevordering van de belan gen van kleurlingen (NAACP) hebben za terdag in dezelfde stad zonder moeilijkhe den kamers geboekt in een hotel. Op een bijeenkomst van het congres voor rassengelijkheid in Kansas City is bekend gemaakt, dat de blanke voorstanders van rassenscheiding alle autonummers van de genen, die werken en strijden voor de op heffing van de rassenbarrière noteren en verspreiden. De directeur van het congres, James Farmer, zei dat het nummer van de in Mississippi verbrande auto, waarvan de drie inzittenden sedert 21 juni spoorloos zijn verdwenen, eveneens op de lijsten voorkwam. In Atlanta (Georgia) heeft de gouverneur van Alabama, George Wallace, zaterdag de nieuwe wet een „fraude, een schande en een grap" genoemd. Hij verklaarde niets te maken te willen hebben met de tenuitvoerlegging ervan in Alabama. Ook de voormalige gouverneur van Mis sissippi, Ross Bamett, sprak op deze bij eenkomst. Hij noemde president Johnson „een valse federalist die zich uit het zui den heeft teruggetrokken" en beschreef de aktivisten voor de burgerrechten als „ge baarde nozems die beter naar huis kunnen gaan om zich te scheren en een bad te nemen". Drie jonge negers die zich in Atlanta tussen de menigte begaven werden door blanke toeschouwers afgeranseld en met stoelen geslagen. Achilles 6 te Amsterdam. Acmaea 4 te Curasao v. Maracaibo. Acteon 4 te Thameshaven. Adara 4 25 m. n.o. Ouessant n. Las Palmas. Aegis 6 te Funchall. Agamemnon 2 v. La Romana n. Santa Cruz. Alcor 4 v. Port Elisabeth n. East-London. Alhena 5 te Rio de Janeiro. Amerskerk 4 te Bremerhaven. Amstelhoek 6 te Durban. Andijk 4 150 m. w. Landsend n. Charleston. Angolakust 4 v. Amsterdam n. Bremen. Archimedes 4 v. Willemstad n. Le Havre. Ares 4 te Pisco v. Matarani. Argos 4 te Amsterdam. Aristoteles 5 v. Amsterdam n. West-Indië. Atys 5 te Durban. Averdijk 5 te Amsterdam. Baarn 5 te Rotterdam. Bali 4 v. Port Said n. Genua. Barendrecht 4 v. Port Said n. La Spezia. Bawean 5 te Ashtabula. Beninkust 6 v. Cabinda n. Luanda. Bennekom 4 te Paramaribo. Burl S. Wats. 4 300 m. o. Mogadiscio n. Ph.delpia. Caltex Amsterdam 5 te Amsterdam. Caltex Arnhem 6 v. Halmstad n. Bahrein. Caltex Delfzijl 5 v. Rotterdam n. Sodertelje. Caltex Eindhoven 4 dwars Masira n. Rastanura. Calt. Gorinchem 3 v. R'dam n. Brunsbüttelkoog. Caltex The Hague 4 te Bandar Mashur. Camitia 6 te Punta Cardon. Carrillo verm. 7 v. Cristobal n. New Orleans. Castor 3 330 m. o. Sao Miguel n. Santo Domingo. Charis 5 v. Port au Prince n. Maracaiba. Cinulia 3 300 m. n.o. Guadeloupe n. Curasao. Congokust 4 te Le Havre. Daphnis 3 390 m. w.z.w. Ouessant n. Le Havre. Diogenes 3 te San Antonio v. Valparaiso. Doel wijk 5 te Rotterdam. Doris 6 te Curasao. Echo 5 te Rotterdam. Eenhoorn 4 v. Rotterdam n. Malta. Fravizo 5 te Rotterdam. Friesland SSM 5 te Rotterdam. Gaasterdijk 4 v. New Orleans n. Savannah. Gaasterland 3 v. Recife n. Rio de Janeiro. Ganymedes 6 te Willemstad. Garoet 3 v. Kaapstad n. Las Palmas. Graveland 5 te Amsterdam. Gulf Italian 4 v. Amsterdam n. Perzische Golf. Gulf Swede 5 te Vlissingen v. Port Said. Hathor 5 te Amsterdam. Helicon 5 te Punta Cardon. Hermes 4 te Amsterdam. Hoogkerk 3 te Amsterdam. Ittersum 4 te Hamburg v. Bremen. Jagersfontein pass. 4 Ouessant n. Southampton. Japara 5 v. Aden n. Bombay. Jason 3 v. Paramaribo. Johannes Frans 5 te Callao. z z z Kalydon 4 v. Amsterdam n. Curasao. Kara 6 te Curasao. Karachi 4 v Hsingkang n. Legaspi. Karakorum 3 te Singapore v. Port Swettenham. Katelysia 4 v. Vlissingen n. Rouaan. Katendrecht 6 te Bandar Shapur. Katsedijk 4 te Vera Cruz. Kenia 4 dwars Bougi n. Ceuta. Kerkedijk 4 v. Rotterdam n. New York. Kieldrecht pass. 6 Socotra n. Aden. Kinderdijk 5 te Rotterdam. Kloosterdijk 4 v. Antwerpen n. Savannah. Korovina 4 te Pladju. Kosicia 5 te Amsterdam. Kouderkerk 4 v. Rotterdam n. Sydney. Kreon 3 700 m. w.z.w. Madeira n. Trinidad. Laarderkerk 5 te Londen. Ladon 5 te Rotterdam. Laertes 6 te Liverpool verwacht. Laga 6 te Rotterdam. Langkoeas 5 te Singapore. Leiderkerk 4 v. Londen n. Marseille. Leto 4 ten anker Port Colboane. Lia 4 te San Juan v. Curasao. Liberiakust 4 te Antwerpen v. Hamburg. Loppersum 4 v. Savannah n. Bremen. Maashaven pass. 4 Escravos n. Warri. Madisonlloyd 5 v. Amsterdam n. Hamburg. Marathon 4 v. Amsterdam n. West-Indië. Mariekerk 5 te Rotterdam. Markab 4 te Rotterdam, Marnelloyd 4 te Djibouti v. Mombasa. Maron 3 v. New York n. Curasao. Meliskerk 5 te Amsterdam. Memnon 5 te Rotterdam. Mentor 7 te Barranquilla verwacht. Minos 5 te Amsterdam. Musilloyd 4 te Port Sulphur v. Houston. Mijdrecht 5 rede Constantza. Nashira 4 te Rotterdam. Neder-Eems 4 te Lissabon v. Barcelona. Neder-Weser 4 v. Djibouti n. Penang. Nestor 4 v. Kiuluk n. Rhodos. Nista 4 v. Batum n. IJsland. Ommenkerk 4 dwars Albany n. Freemantle. Oostkerk 4 te Duinkerken v. Barcelona. Oranje 4 v. New York n. Southampton. Oranjefontein 4 v. Southampton n. Teneriffe. Oranje Nassau 4 te Amsterdam. Oranjestad pass. 6 Ouessant n. Southampton. Osiris 3 v. Nassau n. Freeport. Overijsel 5 te Zanzibar. Parthenon 4 v. La Guaira n. Carupano. Pericles 5 te Buena Ventura. P. G. Thulin 3 160 m. n.w. w.p.Cuba n. La Salina. Philidora 4 te Banias. Poolster 5 v. Rotterdam n. Londen. Poseidon 4 v. Leixous n. Amsterdam. Prins Casimir 3 v. Londen n. Glasgow. Prins Fred. Hendrik 4 v. Hamilton n. Cleveland. Prins Joh. Willem Friso 5 v. R'dam n. Le Havre. Prins Willem v. Oranje 5 v. Antw. n. Hamburg. Prins Willem IV 5 te Detroit. Prinses Margriet 6 te Rotterdam. Rempang 5 te Lourenco Marques v. Durban. Risa Paula 4 v. Cristobal n. Gulfport. Roebiah 6 te Rotterdam. Rondo 3 v. Genua n. Port Said. Rossum 3 280 m. w.n.w. Aruba n. Curasao. Rijndam 6 te Rotterdam. Sarpedon 3 162 m. n.w. Cristobal n. Cristobal. Schelpwijk 5 te Rotterdam. Schiekerk 3 te Amsterdam. Schielloyd 6 te Bangkok verwacht. Senegal 4 dwars Las Palmas n. Dakar. Senegalkust 5 te Monrovia. Sepia 6 te Rotterdam. Sinon 5 te Miami. Sinoutskerk 6 te Hongkong. Sliedrecht 4 v. Gdynia n. Rio de Janeiro. Sloterdijk 5 te New Orleans. Socrates 6 te La Guaira. Soestdijk 5 v. New York n. Rotterdam. Solon 4 te Baltimore. Spaarnekerk 5 te Genua. Stad Den Haag 5 te IJmuiden. Stad Utrecht 4 v. Rotterdam n. Philadephia. Steenkerk 4 te Bremen v. Hamburg. Steven 4 v. Antwerpen n. Londen. Straat Bali 4 te Rio Grande do Sul. Straat Frankin 4 ten anker rede Lagos. Straat Fremantle 5 te Manilla. Straat Malakka 5 te Matadi. Straat Mozambique 3 v. Kobe n. Yawata. Straat Rio 5 te Durban. Sumatra 4 50 m. z.o. Aden n. Mombasa. Tamara 5 v. Aden n. Kwinana. Telamon 5 te Baltimore. Tero 5 te Rotterdam. Tweelingen 5 te Kirkenes. Ulysses 5 v. Bonaire n. Santa Marta. Van Cloon 4 v. Napier n. Wellington. Van Riebeeck 4 te Zanzibar. Vasum 7 te Balik Papan verwacht. Vitrea 4 te Gothenburg. Vivipara 4 v. Pernis n. Ummsaid. Waardrecht pass. 4 Kp. St. Vincent n. Port Said. Waterland 4 v. Rio de Janeiro n. Bahia. Willem Ruys 4 v. Teneriffe n. Madeira. Willemstad 6 te Paramaribo. Witmarsum 4 v. New Orleans n. Le Havre. Wonogiri 5 te Le Havre. Zafra 4 te Gothenburg. Zaria 4 140 m. o. Ras Fartak n. Khor al Amaya. KLEINE VAART Ank T. pass. 3 Kiel n. Karskar. Areas 3 25 m. z.o. Genua n. Livom. Carnissesingel 4 30 m. z. Ouessant n. La Palice. Cheetah 4 te Westonpoint. Erasmus 4 40 m. w.n.w. Oporto n. Tripoli. Eyo S. 2 te Gefle. Inspect Mellema 3 te Kalmarsund n. Shoreham. Jetty 3 v. Sandvik n. Zaandam. Marie Christine 2 v. Poole. Mathilde 2 te Leith. Nusakan 4 20 m. w.n.w. Lissabon n. Swansea. Parklaan 4 dwars Alderney n. Rotterdam. Patricia 3 20 m. o. Flamboroughhead n. R'dam. Rochab 4 100 m. n.o. Las Palmas n. Las Palmas. Tilly pass. 3 Kiel n. Karskaer. SLEEPVAART Cycloop 5 te Cotonou bij wrak Maracaibo. Gelderland 4 350 m. z.w. Balbao (Panama) met zuiger van Vlaardingen naar Sydney. Groningen 5 gestat, w. toegang Engels Kanaal. Ierse Zee 4 te Maassluis. Jacob van Heemskerck 5 175 m. z.o. Fayal (Az.) met Newhill naar Syra (Griekenland). Poolzee 3 te Rotterdam. Schouwenbank 4 v. Hoek v. Holland n. Noordzee. Titan 5 225 m. n.n.w. Dakar met 4 bakken van Rouaan naar Warri (Nigeria). Willem Barendsz 2 v. Genua n. zee. Zeeland 4 nog te Bizerta (Tunesië). Structuurwijzigingen op de internationa le verzekeringsmarkt, mede door de con centratie in grotere eenheden, hebben de Schweizerische Rueckversicherungsgesell- schaft te Zuerich aanleiding gegeven, be langstelling te tonen voor samenwerking met Nationale-Nederlanden N.V. als be langrijke op internationaal gebied werk zame groep van directe verzekeraars. Na tionale-Nederlanden van haar kant is in een dergelijke samenwerking „met 's we relds grootste, internationaal zo voortref felijk georiënteerde herverzekeraar", even zeer geïnteresseerd. Dit bericht Nationale-Nederlanden aan houders van aandelen en certificaten, ter nadere toelichting op de reeds gemelde overeenkomst met voornoemde Zwitserse herverzekeringsmaatschappij. Als onderdeel van de overeenkomst heeft de Zwitserse maatschappij een be lang genomen bij de Nationale-Nederlan den n.v die, zoals bekend, is overgegaan tot onderhandse uitgifte aan de Zwitserse van 5,6 min nominaal nieuwe aandelen in de vorm van certificaten aan toonder, dus zonder stemrecht, tot de koers van 850 percent. Het bestuur acht dit een zeer aantrekkelijke transactie, vooral omdat hierdoor een aanzienlijke agioreserve ont staat, welke de mogelijkheid opent van tijd tot tijd uitkeringen aan aandeelhouders te doen in de vorm van bonusaandelen. Zo is thans besloten tot uitkering van tien percent in aandelen uit deze agiore serve. Naar verwachting, zal over het verhoogde kapitaal, dat na deze uitgift» 67.843.000 zal bedragen, over 1964 on veranderd dertien percent dividend kun nen worden uitgekeerd. Opgericht is blijkens de Staatscourant, Sharingcom n.v., met een maatschappelijk kapitaal van 100.000, waarvan bij de op richting geplaatst en volgestort in contan ten 21.000. Onder de oprichters bevindt zich de n.v. voorheen Ruhaak en Co in Den Haag, die voor nom. ƒ4000 prioriteits- en 4000 gewone aandelen deelneemt. Van de zijde van Sharingcom verneemt het ANP dat de activiteiten in het bijzon der gericht zullen zijn op de bevordering van de wederzijdse handel tussen Indo nesië en Nederland. De moeilijkheden van dit handelsverkeer ligtgen vooral in de deviezensfeer: export vanuit Europa naar Indonesië is vrijwel onmogelijk, zonder dat importen hiertegenover staan. Sharing com neemt zich dan ook voor de invoer uit Indonesië naar Europa uit te breiden, om daarmee de exportmogelijkheden van Nederlandse produkten te verruimen. Hiervoor moeten in de eerste plaats con tacten worden gelegd te behoeve van de afname van Indonesische produkten. Na de oprichting is aan meerdere Neder landse bedrijven een belang in Sharingcom verleend. Van deze nieuwe aandeelhouders werd Zwanenberg-Organon in Oss met name genoemd. Overigens ligt het in de bedoeling de zaak eerst op gang te krijgen, voordat andere gegadigden de kans wordt geboden deel te nemen. Het gehele project verkeert nog in een zeer pril stadium. GEORGETOWN (Reuter) In het dorp Annandale, elf kilometer ten oosten van Georgetown, zijn zaterdagavond twee In diase vrouwen en een Indiër vermoord. Britse militairen en plaatselijke politie hebben de omgeving afgezet op zoek naar de daders. Het aantal doden, dat is gevallen sinds vijf maanden geleden de rassenstrijd tegen Indiërs en negers begon is gisteren geste gen tot ongeveer zeventig. CHICAGO (AFP) Zondag te midder nacht, aan het slot van een lang week einde, omdat op vrijdag Onafhankelijk heidsdag werd gevierd, waren in de Ver enigde Staten 475 mensen bij verkeers ongelukken omgekomen. De dertig doden bij ongelukken met pleziervaartuigen en de 113 verdrinkingsgevallen hierbij opge teld geven een totaal van 618 doden in drie dagen. De minister van Economische Zaken, prol. dr. J. E. Andriessen, en die van Buitenlandse Za ken, mr. J. M. A. H. Luns, hebben gisteren in Den Haag het nieuwe gebouw van de Economi sche Voorlichtingsdienst van het ministerie van Economische Zaken officieel geopend. Bij de uitgifte van 8554 gewone aandelen van f 125 nominaal A.S.W. Apparatenfabriek in Nij megen hebben nagenoeg alle houders van claims van hun recht tot inschrijving gebruik gemaakt. In het eerste halfjaar van 1964 is aan de Am sterdamse effectenbeurs in aandelen omgezet voor een nominaal bedrag van 429.2 min. Dit verschilt maar weinig met de overeenkomstige periode van 1963, toen de aandelenomzet f 425.S min groot was. Het predikaat „koninklijke" is toegekend aan de veevoederfabriek en graanhandel J. Meule- mans en Co's Handelmaatschappij N.V. te Ra- venstein. Dit ter gelegenheid van het honderd- Jarig bestaan van die n.v, Na een 57-jarige loopbaan bij de maatschappij heeft de heer D. Bolderhey zijn functie van commissaris der Verenigde HVA-maatschappijen neergelegd. Het bedrag aan spaarbrieven geplaatst door de samenwerkende spaarkassen N.V. National» Crediet Vereniging te 's-Gravenhage en de N.V. Noorder Spaar- en Levensverzekering Mij. t» Amsterdam heeft in 1963 ruim 35.5 min. bedra gen, hetgeen in vergelijking met 1962 een stijging van bijna 14 percent betekent. De emissie Entcomayer. Bij de uitgifte van nominaal 375.000 aandelen in de N.V. „Entco mayer" hebben nagenoeg alle houders van claims van hun recht tot inschrijving gebruik gemaakt. VOORBEURS VAN HEPEN Slot Iste tijdv 2de tijdv. A.KU465 Hoogovens Kon. Olie162,50-162,70 gl 162,60 Philipt 153,50-153,70 153,80 Unilever 144,40-144,70 gl 144,70

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 6