Hotel voor Plein 1945 in Velsen Amerika wijst Castro de deur Sovjet-Unie lanceert een plan Bezoek van minister Luns aan Sovjet-Unie begint vandaag HET WEER voor blijvende VN-vredesmacht Veiligheidsraad moet veel meer bevoegdheden krijgen Voorlopig SER- advies AOW Bouw kerncentrale in Dodewaard is gegund Scheidsgerecht-Opera niet akkoord met de directie Weldra ruimtereis voor Nederlandse neuskegel Grote vraag naar gashaarden Motorstoring bij sleper „Schelde" Nieuwe stations voor N.S. Interland tegen Belgen mogelijk voor televisie OSSERVATORE ROMANO OVER MONOKINI -kJri? -I" fe \s- ÉS« MORRIS "()efore you êuy! FALCON REGENJASSEN Duitse vraagstuk is één der gesprekspunten Het woord is aan Orgelmaand geopend pagina 8 Tour de France pagina 13 In de krant van heden Meesterspion staat terecht Vanavond wellicht Gouden Beer voor Bert Haanstra Meer wind Aan het strand NederJsmdl loopt niet achteraan Bijdrage Nog geen nota 49e JAARGANG NUMMER 204 DINSDAG 7 JULI 1964 Jrr«4r Het Vatikaanse blad de Osservatore Romano heeft vandaag de blote boezem badpakken (monokinis) een „industrieel- erotisch avontuur" genoemd, waarvan al leen de fabrikanten profijt zullen hebben. Onder de kop „De jongste schade" zei de hoofdredacteur van het blad, Raimon- do Manzini, dat het eigenlijk een schan de was om over de badpakken met blote boezem te schrijven. Maar zei het blad het probleem komt enigszins anders te liggen wanneer de hoofdfiguren in deze trieste episode niet slechts de gebruikelijke publiciteitszoe- kers zijn., maar ook een aantal intellec tuelen, die trachten sociologische en ju ridische argumenten naar voren te bren gen ten gunste van deze badpakken. Het hoofdartikel noemde iedere verdedi ging van deze badpakken een verdedi ging van de grove naaktheid van de wil den. Het is schandelijk aandacht te moeten besteden, zei het blad, aan dit industrieel- erotische avontuur dat zoveel aandacht heeft getrokken. De minister voor Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft architect W. M. Du- dok voldoende bouwvolume toegekend om de voorgenomen plannen voor Plein 1945 te Velsen te kunnen voltooien. Dit betekent dus dat de bouw van een hotel-café-res- taurant hier binnenkort kan worden ge realiseerd. Een en ander is maandagmiddag bekend gemaakt tijdens de bijzonder druk bezochte receptie, die in Hilversum ter gelegenheid van de tachtigste verjaardag van de archi tect is gehouden. De heer Dudok mocht hierbij uit handen van de burgemeester van Hilversum, de heer J J. G. Boot, een door Eppo Doeve getekend portret in ont vangst nemen. In het Hilversumse stadhuis zal een buste van de jarige architect worden ge plaatst. Doordat architect Dudok ook de bouw meester is van het nieuwe stadhuis voor Velsen was het gemeentebestuur op deze receptie vertegenwoordigd door burge meester mr. J. C. Bührmann en wethouder R. Verbeek. Hun verjaardagsgeschenken bestonden uit een tuinparasol en een grote foto van het nieuwe stadhuis in het hui dige bouwstadium. Advertentie BARtÊuOrIsST^ HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Minister mr. J. M. A. H. Luns zal tijdens zjjn verblijf in de Sowjet-Unie, dat van daag begint, met premier Kroesjtsjev over wereldproblemen spreken. De meeste be sprekingen van de Nederlandse bewinds man zullen op het ministerie van Buiten landse Zaken in Moskou worden gehouden. Minister Luns is vanmiddag om één uur van Schiphol naar Moskou vertrokken. In diplomatieke kringen te Moskou heeft men gezegd dat de Sowjet-autoriteiten van plan zijn alle belangrijke wereld problemen met hun Nederlandse gast te bespreken. Vooral Europese kwesties zul len aan de orde komen, waarbij het zwaartepunt op het Duitse vraagstuk zal komen te liggen. Het is nu vrijwel zeker dat het de Sociaal-Economische Raad (S.E.R.) niet mogelijk zal zijn voor augustus aan de regering advies uit te brengen over het in 1965 te voeren sociaal-economische beleid. De mogelijkheid zit er wel in dat de S.E.R. een voorlopig advies uit zal brengen, waarin de A.O.W., de A.W.W. en de belastingverlaging be handeld zullen worden. Het advies over de A.O.W. en de A.W.W. zal zoals bekend is niet eenstemmig zijn. De vakcentrales willen meer dan het so ciale minimum van 3.540 per jaar voor echtparen. Zij wensen dit opgetrokken te zien tot 3.750. Om te voorkomen dat de premie nog verder zal worden opgetrokken wensen de vakcentrales bovendien een grotere bijdrage van het Rijk. Op het stuk van de belastingen willen de vakcentrales de belastingvrije voet, waar beneden geen loon- en inkomstenbelasting behoeven te worden betaald verhogen. De werkgevers zijn tegen de opvattingen van de vakcentrales. Zij willen niet komen aan de door de regering voorgenomen be lastingverlaging. Dezelfde wensen leven bij de middenstand en de landbouworganisa ties. De bouw van een kerncentrale in Dode waard is gegund aan de laagste inschrijver, de n.v. Aannemingsmaatschappij Dikker- boom en Sijbrandij te Oudehaske, voor een bedrag van 617.000,—. In dit bedrag is uiteraard niet de apparatuur begrepen die in. het gebouw komt. Friêdrich Nietzsche: Niet het gebrek aan liefde, doch het gebrek aan vriendschap doet huwelijken mislukken. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 9 Uit het binnenland 2, 4 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Uit stad en omgeving 5, 6 In de Vishal en op zee6 Kasteel Berleburg7 Kunst 3 Badio en t.v.3 Feuilleton 9 Economisch nieuwsH Beurs H Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's WASHINGTON (AP). - De Verenig de Staten willen niet met Fidel Castro onderhandelen op zijn voorwaarden. De banden die de Cubaanse dictator binden aan de Sovjet-Unie en de export van het communisme naar de landen van Zuid-Amerika door middel van onder grondse acties van Cuba kunnen nooit onderhandelingsobjecten zijn. Dat Is maandag in Washington gezegd als reactie op de suggesties die Castro heeft gedaan in een interview met een corres pondent van de New York Times. Het ministerie van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten wijst erop dat de manoeuvre van Castro klaarblijkelijk be doeld is om invloed uit te oefenen op de beslissingen van de ministers van Buiten landse Zaken van de Amerikaanse landen. Men verwacht dat de ministers over twee weken zullen besluiten de sanctie-maat regelen tegen Cuba te verscherpen. De Amerikaanse autoriteiten verklaar den, dat de huidige politiek van Castro met betrekking tot de Sovjet-Unie en de Cu baanse acties in Zuid-Amerika een bar rière vormen voor onderhandelingen tot verbetering van de betrekkingen. Het scheidsgerecht bij de Nederlandse Opera heeft in zijn beslissing over een vordering der Vereniging van Geënga- geerden bij de Nederlandse Opera (V.G.O.) tegen de Stichting Nederlandse Opera me de zijn mening gegeven over de noodtoe stand, die er volgens stichtingsbestuur en directie bij de opera bestaat. De opera directie had een door haar opgestelde ver klaring over de noodtoestand in een ver gadering op 16 maart van de commissi* van overleg bij de opera aan de commis sieleden doen toekomen. In de overweging over de noodtoestand zegt het scheidsgerecht dat naar zijn me ning orkest, koor en solisten zich in het algemeen niet zodanig gedroegen, dat er niet mede gewerkt zou kunnen worden; ook ontgaat het 't scheidsgericht waarom het bedrijf van de opera bezig was te groeien naar een onhoudbare situatie. Evenmin is gebleken, dat de houding van deze drie kort voor 16 maart zodanig was veranderd, dat alleen na zeer ingrijpende maatregelen nog voorstellingen van enig niveau zouden kunnen plaats hebben. Het staat voor het scheidsgerecht niet vast dat het uitgesloten was om met hand having van de reglementen door bestuur en directie van de opera de voor de eerst volgende operavoorstellingen wenselijk ge oordeelde reorganisatieplannen door te voeren. Het scheidsgerecht betreurt het dat bestuur en directie door de eenzijdig# wijze waarop zij op 16 maart de reorgani satieplannen hebben geïntroduceerd in de commissie het overleg daarover praktisch onmogelijk hebben gemaakt. Op Sardinië treft de European Space Re search Organisation voorbereidingen voor de lancering van de eerste „Skylark"- raket. In de komende tien dagen, tot uiterlijk 16 juli, zal de eerste „echte" lancering zich moeten voltrekken. Op de Skylark zal dan een in Nederland gebouwde neus kegel met instrumenten tot een hoogte van enige honderden kilometers de ruim te in gaan. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. H 9 1 ~B~ 1 TVerschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. I Ill II I l| X XXL ^b™m,ent p6r W6ek ?5 ce,nt,\per kw^rtaal Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post 11,—. Losse Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur; Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Van welingelichte zijde in Berlijn is vernomen dat de Nederlandse film „Alle man" van Bert Haanstra in het 14de inter nationale filmfestival in Berlijn de Gouden Beer voor de beste documentaire zal krijgen. De Nederlandse sleepboot „Schelde", die zondag uit Bahrein is vertrokken om een Liberiaanse tanker, de 41.834 ton metende „Pacific Satellite", assistentie te verlenen, heeft vandaag geseind met motorstoring te kampen te hebben. De „Schelde" gaat nu naar Bombay om daar het euvel te laten verhelpen. Het radio-peilstation van Bombay heeft de mededeling van de „Schelde" overge seind naar de tanker, die sinds zaterdag in de Indische Oceaan ronddrijft met een de fect roer. Het schip is op weg van Koeweit naar Tokio. Verder wordt te Moskou verwacht dat de gastheren in hun gesprekken met minis ter Luns de plannen binnen de Noord- atlantische verdragsorganisatie voor een multilaterale kernstrijdmacht onomwon den zullen kritiseren. Dinsdag zal minister Luns naar Nederland terugkeren. Op het programma staan niet alleen be sprekingen, maar onder andere ook be zoeken aan Leningrad en Kiev. De Nederlandse minister wordt behalve door mevrouw Luns vergezeld door de secretaris-generaal van zijn ministerie, Feestelijke drukte om het monument dat in Blantyre is opgericht ter ge legenheid van het onafhankelijk worden van Malawi, het vroegere Nyassaland zondag om middernacht. Malawi is de 37ste onafhankelijke Afrikaanse staat geworden. Om het monument, dat is onthuld door dr. Hastings Banda, de eerste premier van het land, staan de nieuwe zwart- rood-groene nationale vlaggen. Links op de voorgrond een kleurige figuur in luipaardvel met een lampekap op. (Telefoto) Dit is dan de eerste blote boezem japon die in Nederland het doelwit van de stenengooier is geweest. Zoals men zich zal herinneren werd tijdens het weekeinde de ruit ingegooid van het kleine modehuis in de Amster damse P.C. Hooftstraat waar het model was tentoongesteld. De japon is gekocht door de mannequin Maud Balkenende die er gisteren in het Amsterdamse Hiltonhotel mee ver scheen. Nederland loopt niet achter aan in de internationale mode Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later wisselende be wolking en plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde of storm achtige zuidwestelijke wind. Minder koude nacht, morgen middag echter iets lagere tempe raturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een stormdepressie van 985 milli bar bij Noord-Schotland trekt naar het zuid-oosten. Achter een regen front komen er morgen weer op klaringen, maar er blijft een krach tige en tijdelijk harde wind tussen zuidwest en west. Koel. overdag 16- 17 graden, zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Perioden met zon, maar door de krachtige weste lijke luchtstroom te koel strand weer. men dat het voorstel serieus bedoeld is, een dergelijk memorandum ook zal wor den gezonden aan de Verenigde Staten en aan tientallen andere landen, die lid van de volkenorganisatie zijn. In het algemeen is de Russische houding tegenover vredesoperaties van de Ver enigde Naties in het verleden tamelijk ne gatief geweest. De Russische regering maakte meestal bezwaar tegen het gebrui ken van zo'n strijdmacht door het uitspre ken van een veto in de Veiligheidsraad. En al jaren lang maken de westelijke lan den er de gewoonte van in zulke gevallen de Algemene Vergadering van de Verenig de Naties om een uitspraak te vragen. Daar kan geen veto worden gehanteerd. Amerika heeft zelf een voorstel gedaan van ongeveer gelijke strekking als het Russische om de Verenigde Naties van de nodige strijdkrachten te voorzien. Leden van de V.N. zouden speciale eenheden moeten opleiden en ter beschikking stel len van de secretaris-generaal. Deze zou de troepen kunnen laten optreden wanneer ergens een crisis zou ontstaan. Deze op lossing zou een aanzienlijke financiële be sparing opleveren. Ook de problemen van het inrichten van bases voor de perma nente macht zouden hierdoor komen te vervallen. In de achttien jaren dat de Verenigde Naties bestaan is in twaalf gevallen bij een crisis met militaire middelen ingegre pen. De bekendste gevallen waren de Ko reaanse oorlog, de Suez-kwestie en de Kongo. De Nederlandse Spoorwegen constateren de laatste jaren, dat het reizigersaantal in de randstad Holland vrijwel niet meer toeneemt in tegenstelling tot de rest van het land. Door de grote stadsuitbreidingen komen veel mensen te ver van de stations te wonen. Er zullen in de komende jaren dan ook verschillende nieuwe stations wor den gebouwd. Dit staat te lezen in het jaarverslag van de N.S., dat ook melding maakt van een moeilijke personeelspositie van het bedrijf. Op pagina 4 gaan we uitvoerig op dit jaarverslag in. In de periode januari/april 1964 heeft de binnenlandse markt, blijkens cijfers van het CBS, 50.200 kolenhaarden en haard kachels opgenomen. Dit is aanzienlijk minder dan in de eerste vier maanden van 1963, toen de binnenlandse markt nog 105.600 van deze op kolen gebaseerde ver warmingsapparaten opnam. In dezelfde periode is de door de binnen landse markt opgenomen hoeveelheid gas haarden, gaskachels en radiatoren toege nomen en wel van 3.800 tot 18.200. Tevens is de afzet door de industrie van kolen haarden en -haardkachels in dezelfde periode met bijna de helft verminderd en wel van 109.000 tot 53.800. Daarentegen is de afzet door de industrie van gashaarden, gaskachels en -radiatoren toegenomen van 9.300 tot 26.700. In acht Franse kabinetten bekleedde Georges Paques vertrouwensposities. Als hoge voorlichtingsambtenaar van de NAVO in Parijs had hij toe gang tot vrijwel alle geheimen van die organisatie. Die speelde hij in handen van de Russen. Vorig jaar liep hij tegen de lamp. Gisteren is in Parijs het proces tegen hem be gonnen. Paques stapt op deze foto uit de arrestantenauto die hem naar het Hof bracht. De voetbalinterlands van het Neder lands elftal tegen de Belgen in uitwed strijden zullen voortaan niet meer op zondag worden gespeeld, doch op woens dag of zaterdag. De Belgen willen de thuiswedstrijden van het Belgisch elftal per televisie uitzenden. Om de belang stelling voor de competitie niet te onder mijnen worden de wedstrijden naar week dagen verschoven. De eerstvolgende wed strijd tegen de Belgen voor Nederland wordt zaterdag 3 oktober in Antwerpen gespeeld. De NTS deelde ons mede, dat als der gelijke wedstrijden aan de Nederlandse televisie worden aangeboden en de KNVB geen bezwaar tot uitzending heeft, tot uitzending in ons land zal worden over gegaan. TOKIO (AP). De Sovjet-Unie wil een permanent politieleder stichten voor de Verenigde Naties. Alle landen die van de volkenorganisatie lid zijn, moeten strijdkrachten leveren voor deze „vredes macht". Uitgezonderd dienen te worden de vijf permanente leden van de Veilig- heidsraad: nationalistisch China, Frank rijk, Groot-Brittannië, de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. Die suggestie heeft Moskou gedaan in een nota die maandag op het Japanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken is over handigd. Er wordt onder andere in ge zegd dat de Sovjet-Unie door een V.N.- politieleger de wereldvrede wil laten ver zekeren. Niet de Algemene Vergadering zou be last moeten worden met de taak de we reldvrede te handhaven, maar de Veilig heidsraad. „De Veiligheidsraad zal de be voegdheid krijgen economische en militai re sancties toe te passen tegen een land dat de vrede zou verstoren," aldus het memorandum. Rusland is bereid aan de kosten voor deze vredesmacht bij te dragen. Over de Russische bereidheid nog een bijdrage te betalen in de kosten van de V.N.-troepen- macht in de Kongo wordt niet gesproken. De Russen zeggen niet waarom het voor stel werd gedaan. Op het Japanse minis terie van Buitenlandse Zaken ziet men hierin een nieuwe poging van de Russen te komen tot een meer vreedzaam naast elkaar leven van Oost en West. In Washington zoemen de computers en Rusland-deskundigen hebben zich geza menlijk met gefronste wenkbrauwen over het voorstel gebogen. „Zal de Sovjet-Unie haar politiek tegenover de Verenigde Na ties veranderen?" zo vraagt men daar. Op het State Department verklaarde men dat er nog geen Russische nota van ge lijke strekking als het memorandum aan Japan ontvangen was, maar dat, aangeno-

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1