VAN DAG TOT DAG Bomaanslag in Brits-Guyana De meesterspion Paques staat in Parijs voor zijn rechters Adenauer: „Frans-Duitse dijk tegen oprukkend communisme „Gemenebest" een vaag begrip, sterke werkelijkheid maar een Britse tussen regering de rijke wil kloof en arme landen gaarne overbruggen 10 JULI tinegang 39 WERELDNIEUWS r implex fiets! n 3-S. Aardbeving treft zuiden van Mexico Groot gevecht in Zuid-Vietnam Rusland voelt niets voor regime-Tsjombe <~Praatótoel Soebandrio gaat morgen naar Moskou "f I Y_jacc|ue! if koop DINSDAG 7 JULI 1964 BARTELJORISSTRAAT 5 Muggen, motten, vliegen? f3.65-f4.95 Ander geluid Gezamenlijk Gunst Gewicht 0p de Vandaag is minister Luns met zijn echt genote naar Moskou vertrokken „als eer ste minister in de Nederlandse geschiede nis, die derwaarts gaat", zoals de heer Luns heeft verklaard. Dat is een verheu gend en tegelijk verbazingwekkend feit. Wanneer men het oor te luisteren legt in Nederlandse regeringskringen en vooral wanneer deze het over de buitenlandse po litiek hebben, dan zou men het idee krij gen dat alle Nederlandse ministers maan delijks op bezoek zijn in het Kremlin zoveel stelligs weten ze van de Sovjet- russische intenties en gedachtengangen. Nu blijkt dat minister Luns als laatste minister uit de kring der NAVO-landen maar tegelijk als eerste Nederlandse mi nister naar Moskou gaat, rijst de vraag of er wederzijds wellicht enkele misver standen zouden kunnen worden opgelost. Sommige misverstanden zijn namelijk ontstaan door een eeuwenlang gebrek aan contact. Ofschoon Nederland tijdens zijn hachelijke avontuur in de Tweede Wereld oorlog zijn voortbestaan voor een deel aan de Russische legers heeft te danken ge had, zou het overdreven zijn te veronder stellen dat de Russen indertijd zo moe dig gevochten hebben met de bedoeling, Nederland te redden. Maar een totaal ge brek aan erkentelijkheid voor de rol, die de Sovjet-Unie gespeeld heeft in de ver nietiging van het nazi-gevaar, zou aan de andere kant van een schromelijk gebrek aan werkelijkheidszin getuigen. Bij deze eerste gelegenheid die zich voordoet zou een gebaar van respect voor de Russi sche bijdrage tot redding van Europa wel licht een betere gespreksopening kunnen vormen dan een verwijzing naar de later ontstane „scherpe verhoudingen", waar van Luns bij zijn vertrek gewaagde. Onze minister van Buitenlandse Zaken komt in Moskou met een schone lei tegen over de heer Kroesjtsjev, die met be trekking tot Nederland eveneens een zui ver geweten kan hebben. Men zou zich kunnen voorstellen dat de Russen het op prijs zouden stellen, Nederland te leren kennen buiten het vergrootglas van de blocvorming, die ons land politiek gelijk geschakeld heeft met het „vijandelijke Westen". In die zin is de missie van de heer Luns niet zonder belang. Als men in het Krem lin een vertegenwoordiger wil spreken van een land, dat zonder voorbehoud zijn be staanswil en bestaansmogelijkheden ont leent aan de vrede, dan krijgt men nu de kans: Nederland is ondanks zijn politie ke keuze in het grote conflict alleen maar gebaat bij een stabiele vredessituatie en weet, dat een eventuele oorlog in alle op lichten een verliespost zou zijn. Het is een goed voornemen van de heer Luns, dat hij wil proberen de banden met de Sovjet-Unie op economisch en cultureel gebied te verstevigen. Die banden zijn eeuwenoud en ze zijn altijd zeer waarde vol geweest. De Russische litteratuur, film kunst en dramaturgie hebben hier altijd een gretig publiek gevonden, maar ook de Nederlandse handelsgeest heeft zich steeds tot het oosten aangetrokken gevoeld en het is misschien wel interessant er even aan te herinneren dat een van onze grootste industrieën, de N.V. Philips, in de eerste prille jaren van zijn bestaan zijn kinder ziekten heeft kunnen overwinnen dankzij ruime Russische orders. Dat alles schept meer beloften voor een versteviging der banden dan de onderstre ping van principiële en niet weg te glim lachen tegenstellingen op levensbeschou welijk en politiek terrein, al behoeven de ze laatste in de huidige situatie uit Neder lands standpunt niet te worden vergeten. Als men zich realiseert wat de heer Luns bij zijn bezoeken aan ander buitenland voortdurend moet verzwijgen zonder het te vergeten, kan dat bij zijn bezoek aan Mos kou nauwelijks een moeilijkheid zijn OOOOOGOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO' Advertentie Ofschoon de eerste reacties van Wash ington op het vredelievende gebaar van de Cubaanse leider Fidel Castro allerminst toegeeflijk zijn, valt het te voorzien dat men binnen de Amerikaanse regerings kringen zijn voorstellen op iets langere termijn zorgvuldig zal bestuderen. De uit zichtloze situatie, die door de wrijvingen van de laatste jaren is ontstaan in de be trekkingen tussen de Verenigde Staten en Cuba, is hoofdzakelijk te wijten aan het feit dat men in Washington een verkeerde berekening heeft gemaakt ten aanizen van de houdbaarheid van het Castro-regime. Deze verkeerde berekening was niet on logisch. De houding van Castro, zijn on evenwichtige uitbarstingen, zijn terroristi sche maatregelen, zijn herhaalde politieke impulsiviteit die wees op onzekerheid en overspanning dat alles heeft in Ameri ka de mening doen postvatten dat Cas tro's greep op Cuba binnen korte tijd zou verslappen en teniet worden gedaan. Dat is niet uitgekomen, integendeel, mede door de taktische manoeuvres van de grote vrind Moskou is Castro vast in het zadel komen zitten en hij is er zelfs in geslaagd internationaal enig vertrouwen te kweken, wat duidelijk blijkt uit het feit dat Engelse zakenlieden hem krediet hebben gegeven. Nu heeft Moskou het nodig geoordeeld, dat Castro de vredespijp aanbood aan Washington. Wordt zij niet geaccepteerd, dan blijft de onvruchtbare situatie verder bestaan en heeft Castro er een sterk argument bij gekregen om tegenover zijn binnenlandse publiek van zijn goede wil te getuigen. De Amerikaanse presidentsverkiezingen verhinderen een nieuwe politiek ten aan zien van Cuba op korte termijn. Mocht Goldwater winnen wat voor de hele we reld een catastrofe zou betekenen dan vormt Cuba een voorpost voor Moskou in de waarschijnlijk niet te vermijden gewa pende botsing. Als Johnson de handen voor vier jaar vrij krijgt en zich kan heroriënte ren op alle onderdelen van zijn buitenland se politiek, zal hij als nuchter en logisch denkend staatsman de situatie in Cuba in calculeren en naar bevind van zaken han delen. Een nieuw tijdperk voor de betrek kingen tussen Noord-Amerika en de La tijns-Amerikaanse landen zal dan zijn aan gebroken, waarbij Washington zal moeten wennen aan het feit dat een snelle, schoks gewijze socialisering in dat deel van de wereld de achterstand zal inhalen, die is ontstaan door een gebrek aan vooruit ziendheid bij voorgaande Amerikaanse re- ronr ïffuiatavo ainao onov geringen. ADVISEUR VOOR 9 W 7 HERENKLEDING MEXICO CITY (AP; Reuter) Bij een aardbeving in de Mexicaanse staat Guer rero aan de kust van de Stille Oceaan zijn minstens vijftig mensen om het leven ge komen. De politie in Chilpancingo, de hoofdstad van Guerrero meldt dat in deze stad negentien mensen zijn omgekomen. Andere zwaar getroffen plaatsen zijn Coahuayutla, Plate-huala, Acatechanguio en Ajuchitlan. Met vliegtuigen worden mi litairen naar de getroffen streek gebracht om bij het reddingswerk te helpen. Ook worden levensmiddelen en medicamenten aangevoerd. De sterke beving is ook Mexico City gevoeld. De meeste slacht offers vielen door instortende huizen gebouwen. Intussen worden Mexicaanse steden aan de kust van de Stille Oceaan bedreigd door een wervelstorm, met de naam Natalia. Zondag werd de stad Hermosillo. de hoofdplaats van de staat Sonora ge troffen. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOt GEORGETOWN (Reuter) Een bom die maandagavond in een boot ontplofte die op de rivier de Demerara in Brits- Guyana voer heeft aan 33 mensen het leven gekost. De aanslag gebeurde 25 ki lometer van Mackenzie. De boot die ne gentig mensen vervoerde, was op weg van Georgetown naar Mackenzie. Na de aanslag op de boot zijn in Macken zie vier Indiërs door negers gedood en 33 gewond, van wie 10 ernstig. In de ver ongelukte boot zaten voornamelijk negers. Vijfhonderd Indiërs in Mackenzie heb ben hun woningen verlaten en een toe vlucht gezocht bij de politie. Er is een uitgaansverbod ingesteld. Advertentie (Van onze correspondent) PARIJS Na een jaar voorarrest is gisteren voor het Franse Hof voor de Vei ligheid van de Staat de 50-jarige spion Georges Paques voor het eerst met zijn rechters geconfronteerd. Zijn proces, dat, in tegenstelling tot de verwachting, in het openbaar wordt gevoerd, zal vermoedelijk vanavond, met zijn veroordeling eindigen. Georges Paques, een vijftiger, intelli gent doch gesloten, wordt ten laste gelegd, dat hij sedert negentien jaren geheime militaire documenten aan de Russen heeft gegeven. Topgeheimen die voor hem toe gankelijk waren in zijn kwaliteit van hoge ambtenaar in Franse of Noordatlantische dienst. Als briljant academicus had Paques in derdaad al jong hoge posten bekleed alvo rens in dienst te treden van de NAVO in Parijs, waar hij op het moment van zijn arrestatie, de functie vervulde van assis tent-directeur van de voorlichting. De vroegere NAVO-functionaris ontkende gisteren op de eerste dag van zijn proces de feiten vermeld in de beschuldigingsac- te niet. Hij gaf toe tegen het einde van de laatste oorlog in Algerije, waar hij de directe medewerker was van generaal Gi- raud, die de Amerikanen toen tegen De Gaulle probeerden uit te spelen, de Rus sische diplomaat Vlassov te hebben leren kennen. Paques en Vlassov werden dikke vrien den en uit die vriendschap is de spionage voortgevloeid. In hun gesprekken bleken BONN (AP) De voormalige West- duitse kanselier, Konrad Adenauer, heeft aangedrongen op nauwere banden tussen West-Duitsland en Frankrijk als „een dijk tegen het oprukken van het communisme". In een vraaggesprek zei hij hierover: „Frankrijk alleen is niet van grote bete kenis, Duitsland alleen is niet van bijzon dere betekenis. Frankrijk en Duitsland sa men kunnen een werkelijke dijk vormen tegen het opdringen van het communisme. Als wij er in slagen andere Europese lan den, ook Engeland, er in te betrekken, zal de dijk zelfs nog strakker zijn". Adenauer sprak terwijl de Westduitse re gering bezig was de belofte na te komen, die zaterdag aan president De Gaulle ge daan werd, dat zij Frankrijk nieuwe voor stellen zal doen hoe de West-Europese een heid te verstevigen. Deze voorstellen zul len eerst tussen Frankrijk en West-Duits land besproken worden. Adenauer zei, dat de overeenkomst van zaterdag een begin is en dat hij er verheugd over is. „Het was niet gunstig, dat de kwestie van de Europese politieke eenheid zo snel in de ijskast geraakte. Dit begin zal re sultaten hebben, niet alleen voor Europa, maar voor de gehele vrije wereld". Denkt u eens aan alle oorlogen die er tussen West-Duitsland en Frankrijk ge weest zijn. Dan zult u begrijpen, dat hun eenwording niet alleen van politieke aard kan zijn". Adenauer betoogde dat het verlangen Advertentie OMYL Organon product van Duitsland om samen te werken met De Gaulle aan Europese eenheid niet te gen Amerika gericht is. „Dat is volslagen dwaasheid. Integen deel, de mensen in Amerika willen dat Europa één wordt". „Er bestaan moeilijkheden tussen presi dent De Gaulle en Amerika, maar ik ben ervan overtuigd, dat als de president naar Washington zou gaan, men hem har telijk zal ontvangen, want de banden tus sen Amerika en Frankrijk zijn buitenge woon sterk". De Gaulle had tegenover Erhard tijdens zijn bezoek verklaard, dat Amerika zijn aandacht vestigt op communistisch China en zich afwendt van Rusland en de Euro pese vraagstukken. Adenauer wilde niet zo ver gaan. „Ik zal u alleen zeggen wat ik tot de Amerikaanse minister van Justitie Kenne dy enkele dagen geleden zei: Het gevaar voor Amerika ligt niet in Azië. maar in Europa. Adenauer was echter vaag met betrek king tot voorstellen voor nauwere eenheid met Frankrijk. Een politieke unie tussen Frankrijk en de Duitse Bondsrepubliek, waarvoor gene raal De Gaulle bij zijn bezoek aan Bortrt een lans heeft gebroken, zou de twee lan den van hun partners afzonderen en een gevaar voor de Europese integratie bete kenen. Dit heeft mevrouw Kate Strobel, de Duitse voorzitter van de socialistische frac tie van het Europese parlement, op een bijeenkomst in Neurenberg verklaard. Een dergelijke club zou alleen het machtsstreven van De Gaulle, dat gevaar lijk is voor een Europese integratie op de mocratische grondslag, in de hand werken. De Bondsrepubliek dient ervoor te waken, aldus mevrouw Strobel, dat zij met succes deze gevaarlijke verleiding weerstaat. (Van onze correspondent) LONDEN „Te zijn of niet te zijn".. Elke keer wanneer de premiers van de Britse gemenebestlanden voor hun tweejaarlijkse conferentie naar Londen komen, klinkt in politieke kringen Ham- Iets vertwijfelde vraag. Want steeds weer wordt het bestaansrecht van het grillige, glibberige, immers voortdurend verande rende Gemenebest in twjjfel getrokken, omdat het ondefinieerbaar is. Het is noch een politieke, noch een eco nomische statenbond en zelfs geen echte club maar een uiterst losse in hoge ma te individualistische groepering van lan den die alleen met elkaar gemeen heb ben dat zij eens deel uitmaakten van het Britse imperium. Maar ondanks, en misschien wel juist door zijn vaagheid, is het Gemenebest een realiteit, vooral omdat het een buitenge woon soepel aanpassingsvermogen bezit. Het moge een associatie zijn die als los zand aan elkaar hangt met het vroe gere moederland als eerste onder de ge lijken het is tenslotte een unieke ge meenschap van meer dan zeshonderd mil joen mensen van allerlei ras, die, alle middelpuntvliedende krachten ten spijt, door hun gezamenlijke historie nauw met elkaar verweven blijven. leden, zou de nieuwe gemenebestleden het liefst de rug toe keren en zich vastklam pen aan de vroegere blanke Dominians. De op de vooruitstrevende tories steu nende regering beschouwt het Gemene best, door welke stormen het ook geteis terd wordt, nog altijd als een uiterst waar devol en stabiliserend element in het wan kele wereldbestel. Thans, na mislukking van Engelands po ging om lid te worden van de E.E.G., toen het Gemenebest afgeschreven dreigde te worden, wenst de regering het nieuw le ven in te blazen door het coöperatief in te schakelen in de economische „eerste hulp" van de welvarende landen aan de ontwikkelingsgebieden. Want ook de Britse regering is diep overtuigd van de noodzaak om de kloof tussen de rijke en arme landen te over bruggen. Inplaats van tot nu toe alle heil uit Londen te laten komen wil de rege ring dat het kleine dozijn van rijkere ge menebestlanden de handen ineen slaat om de zwakkere broeders de gemenebest „familie" telt thans achttien leden tech nisch, financieel en economisch bij te staan. Engeland stelt daarom voor een aantal gemenebest-projecten gezamenlijk aan te De twee grote politieke partijen in En geland wedijveren om de gunst van het Gemenebest. De Labourpartij beschouwt zichzelf vooral als de kampioen van de jonge gemenebestlanden. Het onvolgroei de deel van de aanhangers van de con servatieven dat terugsnakt naar het ver- de beide mannen door een gemeenschap pelijk wantrouwen tegen de Amerikanen te worden vervuld. Een tweede bezorgd heid die hen verenigd zou hebben, was hun angst voor een nieuwe oorlog, die ze dus met alle kracht wilden voorkomen. Die beide drijfveren zouden Paques heb ben geleid naar het hellende vlak dat hem tenslotte als spion voor de rechters heeft gebracht. pakken en ook eventueel andere ontwikke lingslanden daarbij te betrekken. Door de conferentie een strikt zakelijk karakter te geven zal de voorzitter, sir Alec Douglas- Home, trachten te voorkomen dat de be sprekingen door politieke sensaties en da verende krantenkoppen worden beheerst. Natuurlijk kan de kwestie Zuid-Rhodesië niet onder de groene tafel worden wegge moffeld maar de Britse regering stuurt aan op een zo rustig mogelijke behande ling van dit netelige probleem. Vooral ook om de Zuidrhodesische premier Ian Smith, of liever degenen die hem tot een extremer houding trachten te dwingen, niet in de kaart te spelen. De Britse regering toont veel sympathie voor Smith en wil hem juist ontzien om te voorkomen dat hij noodlottige dingen doet. Hiermee hoopt Engeland de dreigen de eenzijdige en onwettige uitroeping van Zuid-Rhodesiës blanke onafhankelijk heid af te wenden. Deze tactiek, en niet het gebrul van Nkroemah is de enige methode om de Afrikaners in Zuid-Rho desië te helpen. Londen speelt dit spel ook, omdat het reden heeft te verwachten dat Smith de heethoofden zal weerstaan. In Zuid-Rhode sië is de meerderheid van de blanken gematigd. Er is zelfs kans dat indien het mis zou dreigen te lopen de rechterlijke macht, de ambtenaren en het leger zich zul len verzetten. Vandaar Engelands vurige hoop dat de gemenebestconferentie Zuid- Rhodesië niet zal provoceren. Nkroemah zal in Londen daarom moeten worden ge temd. Overigens wisselt men op de con ferentie zonder agenda, informeel en ver trouwelijk met elkaar van gedachten. Het persoonlijke contact gaat boven alles. Advertentie Gemonteerd met Vredestein banden. Inzake het gewicht van de informaties die Paques via zijn vriend Vlassov ter kennis van Moskou heeft gebracht, ver schillen overigens de meningen zeer. Zijn tegenstanders spreken van inlichtingen over Amerikaanse kernbases in Turkije, terwijl zijn advocaten liever de nadruk leggen op de onschuld van Paques' infor maties, die hij vooral uit militaire tijd schriften of dossiers die gemakkelijk be reikbaar waren, zou hebben geput. In elk geval heeft de minister van Oor log. Messmer, tot dusver geweigerd de verdediging en zelfs de procureur van de Republiek inzage te geven van de gehei me documenten die Paques aan de Russen zou hebben uitgeleverd. Zeker is dat Paques geen gewone spion is en dat hij voor zijn arbeid slechts met zo'n 40 per maand werd betaald. Hij moest, zo verklaarde hij gisteren, wel enig geld accepteren, omdat de Rus sen hem anders als spion niet ernstig zou den hebben genomen. Maar het enige be lang dat hij nastreefde was, zo herhaalde hij, de vrede, die hij, volgens hemzelf, in de heetste periode van de koude oorlog ook metterdaad gered zou hebben. In die tijd liet hij Kroesjtsjev persoonlijk verschillen de geheime stukken toekomen, die bewij zen moesten dat de Amerikanen zich niet zouden laten intimideren. Terwille van hun posities in Berlijn zou den zij eventueel, volgens de visie van Paques, toen zelfs een nieuwe oorlog heb ben willen riskeren. Op grond van die waarschuwing zou, nog steeds volgens de these van Paques, Kroesjtsjev het toen wat kalmer aan hebben gedaan. Door in Mos kou uit een ander vaatje te tappen is toen, dank zij Paques, een nieuwe oorlog ver meden. Een ander argument waarop de verde diging veel nadruk legt, is, dat Paques ook als dubbelspion gefungeerd zou heb ben. Hij zou de Fransen zo heel wat wij zer hebben gemaakt met betrekking tot het Russische militaire potentieel. Na de eerste dag van het proces kan men zeker niet zeggen dat men in Geor ges Paques nu het prototype van de land verrader heeft herkend. Doch over het ge wicht en de consequenties van het land verraad dat hij gepleegd heeft, zullen zelfs de rechters zich moeten verlaten op het oordeel van de minister van Oorlog, die tot dusver blijft weigeren zijn inzichten nader toe te lichten. SAIGON (Reuter) Een aanval van on> geveer zeshonderd Vietoongrebellen op een Zuidvietnamees commandokamp te Nam Dong, zeshonderd kilometer ten noorden van Saigon, heeft maandag aan 58 leden van de bezetting, onder wie twee Ameri kanen en één Australiër, het leven gekost. Minstens drie Amerikanen werden gewond. Aan de zijde van de opstandelingen sneuvelden minstens 49 man. De Vietcong slaagde er niet in door de prikkeldraad versperringen om het kamp heen te breken Tenslotte moesten zij zich terugtrekken. NEW YORK (AFP) De Sovjet-Unie kan de gebeurtenissen die zich thans in Kongo voordoen, niet negeren. Dat staat in een verklaring van de Russische rege ring die maandag aan de secretaris-gene raal van de V.N., Oe Thant, is overhan digd. Volgens de Russen „smeden de kolonia listen een nieuw komplot tegen de onaf hankelijkheid en onschendbaarheid van de Kongolese republiek. „De terugkeer van Tsjombe naar Kongo betekent een ernstig gevaar voor de vrede in dat land", al dus de Russische regering die alle lan den verzoekt hun invloed aan te wenden om „een nieuwe aanslag op de nationale soevereiniteit van Kongo te verhinderen De premier van Nigeria, sir Aboebakar Tafawa Balewa, heeft bekendgemaakt, dat de Kongolese regering de autoriteiten in Lagos heeft gevraagd twee Nigeriaanse bataljons te sturen om te helpen bij het handhaven van de vrede in Kongo, nu de V.N.-militairen het land hebben verlaten. Sir Aboebakar zei dat Nigeria het verzoek nog bestudeert. Jeugd Onlangs ontmoette ik een jong medisch student. Wij begonnen te spreken over zijn studie. „Assistentschappen en mogelijke specia lisatie meegerekend, mag je zeker wel een jaar of tien rekenen voor je je kunt vestigen?" vroeg ik. Hij knikte. „Daarbij komtn og," zeide hij, „dat de medische studie zo'n gewel dig moeilijke studie is. Men kan niet lan ger dan vier uur per dag studeren. Het is uitsluitend hersenwerk". „Kom, kom, als je eenmaal je propae- deutisch hebt wordt de stof van zelf al interessanter en waarschijnlijk valt het werk dan ook lichter. Maar denk eens aan je vriend Hans, die op het Conservatorium piano studeert. Hij studeert zeker wel 6 a 8 uur per dag." „Spiérwerk!" antwoordde hij met een niet te miskennen geringschatting. „Meen je daarmee, dat een muziekstuk alleen uit noten zou bestaan, die door mid del van spierwerk op de toetsen worden overgebracht?" „Zo iets, ja. Vingers worden bewogen door spieren. Musculus.(hij noemde er een paar) de spieren van de middenhand- beentjes, die van de pols, tot de spieren van de schouder en rug toe." Het klonk heel geleerd. „Goed dan," zeide ik. „Maar stel je nu eens voor, dat je luistert naar b.v. een symfonie van Beethoven. Is er dan niets anders dat je treft dan al dat spierwerk van het orkest?" „Zich voorstellen heeft niets met weten schap te maken", ontweek mijn jonge stu dent, „wetenschgap is bewijzen". Ik zuchtte diep. „Laten we het om draaien," zeide ik toen. „Bewijs jij me dan eens als wetenschap-mens hoe het komt dat ik maagpijn krijg als ik denk aan al het spierwerk dat je ouders moeten ver richten met guldens tellen voor de bekos tiging van je studie?" Ik had op m'n tien vingers na kunnen tellen dat hij de vrijheid zou nemen het gesprek te beëindigen. Hij deed dit dan ook. Zich langzaam achterwaarts bewe gend naar een ander groepje zei hij (lin kerhand in de linkerzak van zijn keurig jasje, het blonde hoofd geheven) „Dat interesseert me niet. Bovendien betalen mijn ouders mijn toelage niet in guldens maar met cheques." Wat zou ik die jongeman graag over. nou.een paar jaar, nog eens ontmoe ten! Maria Schrijver Advertentie DJAKARTA (Reuter) Dr. Soebandrio. de Indonesische minister van Buitenlands# Zaken, vertrekt morgen naar Moskou voor een bezoek van ruim een week. Hij zal worden vergezeld door generaal Achmed Jani, bevelhebber van het leger, en de minister van Visserij, Atmohandojo. Bijstand. Nederland en Colombia hebben een akkoord getekend. Nederland zal Co lombia technische bijstand verlenen. Brug. De 2,4 kilometer lange Mahanadi- brug, de langste van India, is gereedge komen. Deze brug vormt een belangrij ke schakel in de verkeersweg Calcutta- Madras in oostelijk India. Reis. De Franse premier Georges Pompi dou heeft een uitnodiging aanvaard om een bezoek te brengen aan India. „Galion". De president-directeur van de Franse vliegtuigfabriek Sud-Aviation, ge neraal Puget, heeft verklaard, dat over zeven of acht jaar in de plaats van de Caravelle de „Galion" zal komen. Dit is eveneens een tweemotorig straalvlieg tuig voor afstanden van ten hoogste 1.800 km, maar er kunnen 150 tot 200 passagiers in vervoerd worden. Thuis. Premier Kroesjtsjev, die een reis van achttien dagen door Scandinavië heeft gemaakt, is weer in Moskou terug gekeerd. Vakantie. Maurice Thorez, de president van de Franse communistische partij en zijn vrouw, Jeanette Vermeersch, zijn vandaag per schip vertrokken voor een vakantie aan de Russische Zwartezee kust. Tekort. Volgens een rapport van het Ame rikaanse instituut voor fysica zal er in 1970 in de Verenigde Staten een tekort aan natuurkundigen bestaan van ruim 10.000. Overleden. Admiraal Claude Ricketts, het plaatsvervangend hoofd van de afdeling operaties van de Amerikaanse marine is op 58-jarige leeftijd ten gevolge van een hartaanval overleden. Uitgestoken hand. Premier Sjastri van In dia heeft president Ajoeb Khan van Pa kistan uitgenodigd een bezoek aan India te brengen. De uitnodiging is vervat in een brief, die minister van defensie Krisjnamatsjari die is afgevaardigd naar de gemenebestconferentie, bij zich heeft. Verhuizing. Mevrouw Kennedy, de wedu we van de vermoorde president van de Verenigde Staten, heeft gezegd dat zij dit najaar van Washington naar New York zal verhuizen. Zij is van mening, dat een verhuizing naar New York, ver weg van de vele herinneringen die Wash ington oproept, haar gezin' ten goede zal komen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3