NS blijft ondanks bescheiden winst bezorgd voor toekomst Marges blijven onvoldoende Tal van nieuwe bruggen voor de spoorwegen Treinreizigersvervoer achterop geraakt in Randstad Holland 13 HALF ZWAAR - HEEL LEKKER I ONTVANGSTEN STEGEN TOT 610.2 MILJOEN Probleem van de zelffinanciering N.S. kampt nog steeds met tekort aan personeel Beveiliging blijft bron van zorg Jeugd-Rode-Kruisers gaan slag leveren Eurotex-stewardessen mogen blijven Gezamenlijke opleiding voor marine België en Nederland? Brand vermoedelijk door vuurpijl veroorzaakt 4 1 i DINSDAG 7 JULI 1964 Voordelig Commercie Cijfers Reizigers NIEUWE SPOORBAAN OM AMSTERDAM EN NAAR DEN HAAG M ONTWIKKELING VAN HET VERVOER OOCR N.S. ir T EXPLOITATIE RESULTATEN N.S. A De Nederlandse Spoorwegen heeft blijkens het vandaag verschenen verslag in 1963 de jaarrekening kunnen afsluiten met een positief saldo van een half mil joen gulden. In 1962 werd een verlies geleden van 28.9 miljoen. Tot dit sterk verbeterde resultaat heeft onder meer bijgedragen een stijging van de ont vangsten met elf percent tot 610.2 mil joen. De kosten stegen met ruim vijf percent tot 609.7 miljoen. De winst over 1963 zal met de onder „voorzie ningen" opgenomen nog nader te be stemmen reserve van 13.7 miljoen in mindering worden gebracht van het ver- liessaldo van voorgaande jaren, dat 22.2 miljoen groot is. Het restant van 8 miljoen wordt overgebracht naar de nieuwe rekening. Een dividenduitkering is ook dit jaar nog niet mogelijk. Hoewel 1963 met een batig saldo werd afgesloten is de N.S.-directie niet gerust voor het lopende jaar en de directe toe komst. Wel gaf het afgelopen jaar tariefs verhogingen te zien, maar deze bleken een onvoldoende aanpassing aan de inmid dels sterk gestegen kosten. Een punt van voortdurende zorg is voor de directie de geringe winstmarge van het bedrijf. Zij maakt dat het bedrijf uiterst kwetsbaar is en geeft ook geen gelegenheid tot ook maar een beperkte mate van zelffinancie ring. Het ontbreken van deze financie ringsbron betekent voor de N.S. een ver zwaring van de lasten verbonden aan de realisering van de investeringen die nood zakelijk zijn voor de verdere mechanise ring en automatisering. Derhalve noemt de N.S. een grotere financiële draagkracht noodzakelijk, vooral met het oog op de toe komst. De directie meent dat juist door het groeiende particuliere vervoer de taak van het openbaar railvervoer steeds belangrij ker zal worden. De trein heeft het voor deel van een eigen baan, die diep door dringt in de bestaande bebouwing van de stedelijke agglomeraties. Verder is er het voordeel dat de trein met grote capaciteit en snelheid zijn functies vervult, terwijl hij weinig ruimte in beslag neemt. In dit ver band herinnert de directie onder meer aan de nieuwe spoorlijn Amsterdam-Den Haag via Schiphol, waarop zij de regering heeft geattendeerd. Ook wijst zij op de vervoers situatie in het zuidelijk deel van Rotter dam, een aansluiting van Lelystad op het N.S.-net etc. Uitbreidingen van dien aard vergen van de leiding belangrijke beslissingen. Er moet gereserveerd, gekocht en gebouwd worden voor de toekomst. In dit verband meent de directie van de N.S. dat er be hoefte bestaat aan een nadere afbakening van de verantwoordelijkheid van de N.S. voor de totstandkoming van een nieuwe spoorwegoutillage. Verder merkt de directie op dat het vraagstuk van de verdere commercialise- Eind 1963 bedroeg het personeeltekort bij de Nederlandse Spoorwegen 1250 man, hoewel het aantal arbeidsplaatsen in de loop van het jaar met ruim duizend is teruggebracht. Het tekort was het sterkst voelbaar in de lagere taakgroepen op de stations en bij het wegonderhoud, met na me in het westen des lands. Na een verbetering in de tweede helft van 1962 is de positie van N.S. op de ar beidsmarkt in 1963 weer minder gunstig geworden. Ondanks intensieve werving traden slechts elfhonderd personen in dienst bij de spoorwegen, tegen achttien honderd in het jaar daarvoor. De uitstro- ming (achttienhonderd man) bleef onge veer op hetzelfde peil. Het totaal aantal personeelsleden be droeg aan het eind van het jaar 29.645, dat wil zeggen een kleine duizend man minder dan 25 jaar geleden. Dat de produktiviteit in die periode aanzienlijk is opgevoerd blijkt wel hieruit dat er nu jaarlijks 198,8 miljoen reizigers worden vervoerd, 118 miljoen meer dan in 1938, terwijl de om vang van het goederenvervoer in die kwart eeuw is gestegen van 14,5 tot 30,9 miljoen ton. De exploitatiekosten zijn uiteraard ook niet op het vooroorlogse peil gebleven, 88,5 miljoen gulden in 1938 tegen 496,4 mil joen 25 jaar later ring van het spoorbedrijf een belangrijk on derwerp van gesprek blijft in het natio naal overleg en met name in het kader van de gemeenschappelijke vervoerspoli- tiek binnen de E.E.G. Volgens de verlies- en winstrekening be droegen de totale ontvangsten in 1963 610.2 (v.j. 548.7) miljoen. De kosten ste gen tot 609.7 577.6) miljoen. Deze toe neming werd voornamelijk veroorzaakt door de exploitatiekosten, die stegen van 468.9 miljoen tot 496.4 miljoen. De per- soneeluitgaven stegen met 13.9 miljoen tot 246.1 miljoen; de post onderhouds- materialen en onderhoudsrekeningen van derden nam toe met 5.4 miljoen tot 100,2 miljoen. Voor elektrischeh energie en brandstoffen werd in 1963 59.7 mil joen betaald of 3.2 miljoen meer dan in het voorgaande jaar. De kosten van ver- voerwerkzaamheden, verricht door derden beliepen 62.1 miljoen of 2.2 miljoen meer dan in 1962. De afschrijvingen op basis van de aan schaffingsprijs en de aanvulling daarop op basis van de vervangingswaarde bedroe gen in totaal 95.2 miljoen tegen 92.0 mil joen in 1962. In 1963 werd in totaal 146,6 miljoen ge ïnvesteerd tegen 169.1 miljoen in 1962. De investeringen in de infrastructuur, bedroe gen in het afgelopen jaar 81.2 miljoen (1962: 93.8 miljoen). In rollend materieel werd 61.3 miljoen geïnvesteerd tegen f 71.0 miljoen in 1962. De totale omvang van het reizigersver- voer, gemeten in reizigerskilometers, is in het afgelopen jaar met 7.911 miljoen 0,4 pet hoger geweest dan in 1962. Het aan tal afgelegde reizen nam toe met 0,3 pet. tot 198.8 miljoen. Uitgedrukt in reizigerskilometers steeg het binnenlands vervoer op enkele reizen met 0,5 pet en dat op retours met 1,7 pet. Op enkele reizen en retours werden in het binnenlands verkeer in totaal 109.3 mil joen reizen afgelegd tegen 108.3 miljoen in 1962. Het aantal op abonnementskaarten afge legde reizigerskilometers daalde met 2 pet. tot 2.053 miljoen. In de verkoop van de verschillende soorten abonnementen zijn als gevolg van de prijsverhogingen enige verschuivingen opgetreden. Het aantal reizigerskilometers in het grensoverschrijdend vervoer nam toe met 3.5 pet tot 403 miljoen. Het aantal reizen in deze sector vermeerderde met 0.2 tot 4.0 miljoen. V.PELTl647Q5j BESTAANDE SPOORLIJN MET STATIONS 79EK0MSTI0E SPOORLIJN MET STATIONS HAARLEM «ntraa! atfon \Halfw«g museum W Amstal Buiten- vetdert Amstelveen UTRECHT T 240 220- 200- 180 INOEXCliFERS 1950:100 160 Binnenland* vervoer Vervoor naar het buitenland I I I I |V.PELT|64703 GOEDERENVERVOER - m». - rni PERSONENVERVOER 1950 51 52 S3 SI SS SB S7 SB S9 SO SI S2 S3 De nieuwe spoorbrug over het Am sterdam-Rijnkanaal in de lijn Utrecht- Amsterdam zal waarschijnlijk begin 1966 in dienst worden gesteld. Als gevolg van de zeer scheve kruising van de spoorlijn met het te verbreden kanaal, krijgt deze brug de grootste vrije overspanning van alle spoorbruggen in Nederland, name lijk 172 meter. De totale lengte wordt 250 meter. Met het ontwerpen van hoger gelegen bruggen met een nog grotere overspanning over het Amsterdam-Rijnkanaal in de lij nen Utrecht-Gouda (bij Utrecht) en Am- sterdam-Amersfoort (bij Weesp) is een be gin gemaakt. Dit deelt de directie van de Nederlandse Spoorwegen mee in haar jaarverslag over 1963. Met het rijk zal een financiële rege ling worden getroffen voor het maken van een beweegbaar gedeelte in de brug over de Merwede bij Baanhoek. In het afgelopen jaar is het aantal vrije kruisingen (door middel van viaducten of onderdoorgangen) toegenomen van 693 tot 700. De talrijke ongelukken, die ook in 1963 met name op niet beveiligde overwe gen voorkwamen, vervullen de N.S.-direc tie met grote zorg. Aan een verdere ver betering van de overwegbeveiliging is dan ook hard gewerkt: er zijn automatische knipperlichtinstallaties aangebracht bij 65 niet beveiligde overwegen en bij vijf tot dusver met de hand bediende overwegaf sluitingen. Zeven A.K.I.'s werden vervan gen door automatische halve overwegbo men. Het totaal aantal knipperlichtinstal laties is met 63 tot 425 gestegen. Bij 28 overwegen werd de bestaande be veiliging vervangen door automatische halve overwegbomen. Eind 1963 waren in totaal 229 overwegen met deze installaties uitgerust en in 1964 komen er waarschijn lijk nog 30 bij. Ook de modernisering van de beveili- mlljoan guldan VERLIES WINST- EN VERLIESSALDI VAN DE N.S-EXPLOITATIE ging door middel van automatisch blok stelsel op de baanvakken en van relaisbe- veiligingen op de stationemplacementen is in 1963 voortgezet. De gunstige ervaringen met de centrale verkeersleiding als middel voor een vlotte en efficiente beheersing van de treinen loop en het voordeel van een geringere personeelsbezetting hebben geleid tot het plan, het gehele door reizigerstreinen bereden net en enkele goederenlij nen met dit systeem uit te rusten. Ten behoeve van dit plan zal het spoor wegnet worden verdeeld in een aantal C.V.L.- en N.X.-beheersgebieden van waar uit de treinenloop centraal zal worden ge- regels en de wissels en seinen centraal zullen worden bediend. Er wordt naar ge streefd de eerste fase van het plan, dat het nog niet van automatisch blokstelsel gedeelte van het net betreft, rond 1975 te voltooien. Voorts zal tegelijk met de modernisering van de beveiliging op alle door reizigers treinen bereden baanvakken een continu systeem van automatische treinbeïnvloe ding worden ingevoerd. Meer dan honderd jongelui uit verschil lende plaatsen van ons land en uit Duits land en België zijn van plan op zaterdag 11 juli slag te leveren in Den Haag. Het zijn jeugd-Rode Kruisers, die zullen wed ijveren in praktische en theoretische E.H.B.O.-kennis, kennis van het Rode Kruis, verkeersregels, voedingsregels, en het voorkomen van ongevallen. Zij nemen deel aan het nationale jeugd- E.H.B.O.-toernooi. Er komen vijftien ploe gen van het Nederlandsche Rode Kruis, drie van het Belgische en drie van het Duitse Rode Kruis. Elke ploeg bestaat uit vijf jongeren van vijftien tot zeventien jaar. De Indiase generaal Rickey, militair adviseur van de secretaris-generaal van de V.N., praat momenteel in ons land over het detachement mari niers, dat Nederland bereid is te leveren voor politiediensten. Op de foto wordt hij begroet door kolonel Veenhuis van het korps mariniers. De president van de rechtbank in Utrecht, mr. J. Gijsman, heeft beslist dat het reis bureau Eurotex N.V. uit Amsterdam in de speciale toeristentrein „Mediterraneo" eigen stewardessen mag hebben om de eigen passagiers te verzorgen. Daarmee stelde hij de Reisbiljettencentrale N.V., een dochteronderneming van de Neder landse Spoorwegen, in het ongelijk. Het reisbureau had een kort geding aan gespannen tegen de Reisbiljettencentrale, omdat de centrale de Eurotex-stewardes sen had verboden bepaalde diensten, als het innemen van paspoorten en reisbiljet ten, uit te voeren. Mr. Gijsman besliste, dat de Reisbiljet tencentrale N.V. door een overeenkomst die zij in 1962 aanging met Eurotex, moet toestaan dat dit reisbureau zijn eigen ste wardessen met de vakantietrein mee stuurt. Hij bepaalde, dat de centrale voor elke dag dat zij de Eurotexstewardessen in hun taak belemmert, een dwangsom moet betalen van 1000 gulden (geëist was een bedrag van 2.000 gulden). Hij veroor deelde de Reisbiljettencentrale tot de kos ten van het geding. Mr. Gijsman stelde in zijn overwegingen, dat de stewardessen als gewone reizi gers moeten worden beschouwd het reis bureau betaalde voor hun plaatsen in de trein en dat enkel al uit dien hoofde de meisjes niets in de weg mag worden gelegd. Hij overwoog verder, dat het bij de Eurotex-reizigers een verkeerde indruk zou wekken, wanneer zij zouden worden bediend door andere dan Eurotexstewar dessen. Met nadruk stelde hij, dat de Reis biljettencentrale niet het recht heeft, zich aan haar verplichtingen, neergelegd in het contract van 1962, te onttrekken, omdat er onregelmatigheden zouden zijn begaan door Eurotex-stewardessen. Mr. Gijsman vindt dit niet relevant, omdat deze onregel matigheden niet nader zijn gepreciseerd. Een programma voor een gezamenlijke opleiding voor de mijnendienst van de Belgische en Koninlijke Marine is naar in Brussel wordt vernomen één van de be langrijkste agendapunten geweest van het overleg, dat minister De Jong maandag in Brussel heeft gevoerd. De Nederlandse minister van Defensie ontmoette zijn Belgische collega, Segers, in het conferentieoord Hertoginnendal in Brussel voor het periodieke Benelux-over- leg over defensievraagstukken. De geza menlijke opleiding zou worden geconcen treerd op de basis van de Belgische marine in Oostende. In een communiqué, dat maandagmid dag na het gesprek tussen de twee minis ters werd verstrekt, wordt slechts gezegd dat „gemeenschappelijke defensieproble men" werden gehandeld. Een vuurpijl is er vermoedelijk oorzaak van geweest, dat gistermiddag ongeveer negenhonderd vierkante meter duinterrein, grenzend aan de camping „Ockenburgh" in Den Haag het grootste kampeerter rein in west-Europa gedeeltelijk door brand is vernield. Toen de brand was geblust vond men in het betrokken terrein een vuurpijl, die zo hebben getuigen verklaard op het tijdstip van het uitbreken van de brand aan een parachute naar beneden was ge komen. Het vermoeden bestaat, dat deze pijl aan het strand bij „Ockenburgh" is aangespoeld en daar door onbekende ba ders in de richting van de camping is af geschoten. In het westen van het land, waar ruim de helft van het totale treinvervoer wordt afgewikkeld, is het aantal reizigers in de periode 1955-1962 met slechts twee percent toegenomen. In hetzelfde tijdvak is het totale vervoer op de zuide lijke, oostelijke en noordelijke lijnen met ruim 25 percent gestegen. In het jaarverslag over 1963 schrijft de N.S.-directie, dat het achterblijven van het reizigersvervoer in de randstad voornamelijk wordt veroorzaakt door de toenemende uitgestrektheid van de grote steden, waar veel stadswijken te ver van de bestaande stations zijn komen te liggen. Bovendien wordt de totale reisduur vaak ongunstig beïnvloed doordat de verkeersdrukte in de grote steden belemmeringen oplevert voor het stedelijke openbare vervoer. Door de opening van nieuwe stations kunnen ook nieuwe wijken binnen de in vloedssfeer van de trein worden gebracht. Daarom zullen enkele nieuwe stations wor den toegevoegd aan de al een paar jaar bestaande voorstadstations Rotterdam noord, Amsterdam-Sloterdijk en Leiden- Lammenschans. Naar verwachting zal in 1965 het station Rijswijk gereedkomen. De opening van andere stations aan de „Oude lijn" (Den Haag-Leiden-Haarlem-Amster- dam), waaronder Den Haag-Mariahoeve, wordt voorbereid. In sommige gevallen zal ook de bouw van nieuwe spoorlijnen worden overwogen. In dit verband noemt de N.S.-directie de plannen voor de Schiphollijn en de even- Advertentie KtmWiE half zware shag DRUM rr jï C »ISO I/5J tueel aan te leggen nieuwe spoorlijn in het gebied ten zuiden van Rotterdam, waarmee Hoogvliet, Spijkenisse en Hellevoetsluis of Brielle op het spoorwegnet zouden kunnen worden aangesloten. Forensenvervoer De verwachting is, dat vooral het foren- senvervoer per spoor zich in de toekomst verder zal ontwikkelen. De uitkomsten van de volkstelling 1960 hebben uitgewezen, dat de trein bijna dertig percent van het totale forensenvervoer voor zijn rekening neemt. In plaatsen met een goede stationligging stijgt dit aandeel tot ongeveer tachtig per cent. Teneinde het voor autobezitters aan trekkelijk te maken om in het woon-werk verkeer de auto te gebruiken als voor- en natransportmiddel bij reizen per trein worden waar mogelijk doeltreffende sta tionsvoorpleinen met ruime parkeergele genheid geprojecteerd. Het bouwprogramma van de Neder landse Spoorwegen omvat thans de nieuwbouw van acht grotere en tien klei nere stations alsmede de modernisering van tien andere stations. Dit program ma zal naar verwachting in 1966 voor het overgrote deel zijn gerealiseerd. Busondernemingen De in het wegvervoer werkzame doch terondernemingen van N.S. hebben in het afgelopen jaar 211 miljoen reizigers ver voerd, 5,6 percent meer dan in 1962. Het aantal afgelegde reizigerskilometers is met twee percent toegenomen tot 2310,6 miljoen. De materieelvernieuwing is nu zover gerealiseerd, dat praktisch alle auto bussen van de met N.S. gelieerde onder» nemingen van de nieuwste typen zijn. In verband met de groei van de stede lijke agglomeraties vestigt de N.S.-direc tie ook de aandacht op de verhouding tus sen het stadsvervoer en het streekvervoer. Ze meent, dat het belang van een duur zame en redelijke voorziening in de ver voersbehoeften inhoudt, dat expansie van de gemeentelijke vervoerbedrijven niet mag gaan ten koste van de door de streek- vervoerbedrijven op rendabele basis uit geoefende autobusdiensten. Goederenvervoer De omvang van het goederenvervoer is het afgelopen jaar toegenomen met 11,4 percent tot 30,9 miljoen ton. De groei was weer het grootst in het grensover schrijdend vervoer, dat met 16,4 percent steeg tot 13,8 miljoen ton. Het transport van steenkool blijft in het totale goederenvervoer een zeer grota plaats innemen. Dit vervoer breidde zich in 1963, gemeten in tonkilometers, met 12,3 percent uit tot 1.581 miljoen. Het vervoer van stukgoederen daalde tengevolge van da tariefsverhoging van september 1962 met drie percent tot 1,4 ton. Massale transporten Volgens de directie zullen massale ver voeren in complete treinen of grote wagen- groepen de toekomstige ontwikkeling van het goederenvervoer markeren. Voorts acht zij het van veel belang, dat door de in voering van speciale wagons de kosten van laden en lossen voor de verladers worden beperkt. Om overladen en natransport overbodig te maken, streven N.S. naar spooraansluitingen en vestiging aan de spoorweg van fabrieken en opslagplaatsen op door N.S. te verhuren terreinen. Op dit gebied werden het afgelopen jaar ruim honderd overeenkomsten gesloten. De ene helft daarvan betrof de aanleg van een nieuwe spoorwegaansluiting, bij de andere helft ging het om een wijziging of uitbrei ding. Het aantal op spoorvervoer aange sloten bedrijven bedroeg eind vorig jaar 1063.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4