Eerste Europese raket is op Sardinië gelanceerd Russisch voorstel voor VN- vredesstrijdmacht in studie Hartelijke sfeer bij gesprek Van der Kuil naar Telstar DWS tegen F ehnerbahce uit Turkije HET WEER Veertien skiërs omgekomen in Franse Alpen „THE INDIANA"' Russisch supersoon verkeersvliegtuig Benelux-vlootdagen DE ENIGE tent! MET 10 JAAR GARANTIE Berliner Eisrevue gaat wellicht op in Holiday on Ice Eén winnaar van eerste prijs toto W.A. VERWOERD en ZONEN Zending diamanten vermist op Shannon I V* 49e JAARGANG NUMMER 205 WOENSDAG 8 JULI 1964 THAILAND MORRIS "éeforeyou êuy! Het woord is aan Continentale première van Brittens opera pagina 9 Tour de France pagina 15 BUITENSHOW, 1»**# elke dag van 9—6 uur Hoofdkantoor voor Nederland Haarlem, Zijlweg 111 Tel, 17877 A Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR V EL S E N-IJ M UI DE N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Aan het strand Terug in oude nest In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving5, 6, 7 In de Vishal en op zee7 Radio en t.v9 Kunst 9 Feuilleton 11 Economisch nieuws 13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's KOLEN Voor Europa-Cup Vanavond droog Wisselende bewolking met en kele buien en vanavond in het zuidoosten van het land nog enige regen. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west. Koel weer. Bert Haanstra is de meest bekroon de filmer van het Berlijnse film festival. Hij kreeg de Gouden Beer in de afdeling Documentaires, de Jeugdprijs en de zo begeerde prijs van het internationaal Verbond van Filmcritici. Onze landgenoot Rob Houwer verwierf de Zilveren Beer met zijn film „De Aanmelding"De foto toont Haanstra met de gouden trofee Premier Kroesjtsjev heeft minister Luns vanochtend onverwacht in zijn werk kamer in het Kremlin ontvangen. De ernst, die tot nu toe op het gezicht van minister Gromyko had gelegen, verdween toen de eerste grappen werden uit gewisseld. De scherts waarmee premier Kroesjtsjev en minister Luns elkaar als geroutineerde grappenmakers te lijf gingen leek het startsein voor een wat minder gereserveerde houding dan gisteren bij de aankomst op het vliegveld van Moskou. Minister Luns was door de onverwachte ontvangst zo overrompeld dat hij geen tijd had gehad zijn lichtgewichtkostuum voor een wat formeler dracht te wisselen. NAPPA DAMES- EN HERENJASJES I *f-'- 4"- - f S' ywr I fpjjf plpl Wh f t-iidrf I l^'1 'l «A A ■VIETNAM, 'PAÏSANE .Vientiane, BARTEUORISST^ HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (Bil KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 MOSKOU (Reuter) - Rusland bouwt een supersoon verkeersvliegtuig, dat sneller zal zijn dan de door Frankrijk en Enge land ontworpen „Concorde". Dit heeft ge neraal Loginov de directeur van de Rus sische luchtvaartmaatschappij „Aeroflot" gisteren gezegd. Verwacht wordt dat de Concorde, die een snelheid krijgt van 2,2 maal de geluids snelheid, eerder in dienst zal worden ge nomen dan zijn Amerikaanse tegenhan ger, die drie maal zo snel als het geluid zal vliegen. Generaal Loginov zei niet hoe snel het Russische vliegtuig zal zijn, „maar het zal sneller zijn dan het Engels-Franse toestel". „Rusland staat ook gereed om een non stop luchtverbinding tussen de Verenig de Staten en Rusland te openen", aldus Loginov. Bristol Siddeley, de Britse vliegtuigfa briek die aan de Concorde werkt, heeft intussen bekendgemaakt, dat het eerste model van de reactor Olympus-593, waar mee de Concorde zal worden uitgerust, de eerste serie proeven goed heeft doorstaan. Men is hierdoor drie maanden op het schema vooruit. Ezra Pound: Grote litteratuur is: de eenvoudigste taal met de grootst mogelijke geladen heid aan betekenis. De Marine Benelux-dagen, die van mor gen tot en met 12 juli te Scheveningen worden gehouden, zijn vanwege het slecht* weer tot nader order afgelast. IJmuider Courant Volledige weerrapporten op pagina twee. De „herfstdepressie", die vanmor gen langs onze kust nog een storm achtige wind en regen bracht, trekt naar Noorwegen weg. Morgen op klaringen en plaatselijk nog een bui. Afnemende maar toch nog te krach tige westenwind. Koel, overdag 15- 17 graden, zeewater 16 graden. Vooruit zicht e,n: Een lucht stroom van de oceaan houdt het strandweer wisselvallig en te koel. NEW YORK (Reuter; AP) De leider van de Russische delegatie bij de Verenig de Naties, dr. Fedorenko, heeft de Ver enigde Staten gisteren bijzonderheden ge geven over een Russisch memorandum dat de verantwoordelijkheden van de Verenig de Naties voor het bewaren van de vrede betreft. De Verenigde Staten zullen het Russi sche voorstel niet onvoorwaardelijk ver werpen. Maar de Russische wens, om de „vredesstrijdmacht" van de Verenigde Na ties ondergeschikt aan de Veiligheidsraad te maken, zou in geen geval kunnen wor den ingewilligd, omdat de Russische re gering dan altijd gebruik zou kunnen ma ken van haar recht op veto, zo werd van Amerikaanse zijde gezegd. Mr. Luns door Kroesjtsjev ontvangen Advertentie Op het Vnoekovo-vliegveld bij Moskou heeft de Russische minister van Buitenlandse Zaken. Andrei Gromyko, dinsdagavond zijn Neder landse ambtsgenoot mr. J. M. A. H. Luns, die voor het eerst een bezoek aan de Sovjet-Unie brengt, hartelijk verwelkomd. De foto toont hoe minister Gromyko tijdens de be groetingstoespraak bij wijze van grap de microfoons verborg. Piet van der Kuil gaat volgend jaar voor Telstar spelen. Men is tot overeenstem ming gekomen met Blauw Wit over de transfersom, die 35.000 bedraagt. Van der Kuil keert dus na acht jaar terug in zijn woonplaats. Indertijd werd hij van VSV naar Ajax getransfereerd. Daar na speelde hij voor PSV en Blauw Wit. PSV betaalde ruim twee ton voor hem en Blauw Wit 65.000. De onderhandelingen over de komst van Ko Prins naar Telstar duren nog voort. Onze correspondent uit Eindhoven meldt verder, dat de KNVB een onderzoek instelt naar de transfer van Renders van PSV naar Enschede. Renders was ook in onder handeling met Telstar. Naar wij vernemen zal de Berliner Eis revue van Maxi en Ernst Baier waar schijnlijk worden overgenomen door de Amerikaanse ijsrevue „Holiday on Ice". Vanavond zullen hierover onderhandelin gen worden gevoerd tussen de Amerikaan se eigenaar van „Holiday on Ice" en Ernst Baier. Financiële stroppen op de Zuidamerikaanse en Duitse tournees heb ben het gezelschap de das om gedaan. Holiday on Ice is sinds 1962 financieel betrokken in de Berlijnse show als ven noot. Het redde toen het Berlijnse gezelschap dat in het slop was geraakt door het za kelijk wanbeheer van de Zuidamerikaanse vertegenwoordiger, van de ondergang. De revue werd vorig jaar voor de tweede keer ernstig gedupeerd door een brand in Hamburg, waarbij tent, kostuums en zit plaatsen verloren gingen. De schade be droeg 1 miljoen Duitse marken. Het aantal deelnemers aan sporttoto no. 46 was 197.953. Beschikbaar kwam voor prijzen een bedrag van 72.506. Voor de eerste prijs van 43.503,60 meldde zich één deelnemer met 13 punten, die dit bedrag dus bruto zal kunnen incasseren. Voor de tweede prjjs van 29.002,40 meldden zich drie deelnemers met 12 goed voorspelde uitslagen, die elk bruto 9.667,50 zullen ontvangen. Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (44 jaar Rijksleverancier) Dr. Hastings Banda, premier van de nieuwe Afrikaanse republiek Malawi, het vroegere Nyasaland, danst met Lady Jones, de vrouw van de eerste Britse gouverneur-generaal Sir Glyn Jones van het onafhankelijke Ge menebest-lid. Het bal werd in de nacht van maandag op dinsdag ge houden in de hoofdstad Blantyre ter gelegenheid van de onafhankelijk heidsverklaring van Malawi. (Telefoto) De Nederlandse kampioensclub, het Amsterdamse DWS, heeft voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen (seizoen 1963-'64) geloot tegen de Turkse kampioen Fehnerbahce uit Istanboel. De eerste wed strijd wordt in Amsterdam gespeeld. De Nederlandse bekerhouder, Fortuna '54 (Geleen) lootte voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor nationale bekerwinnaars tegen de Italiaan, se bekerwinnaar, welke op dit moment nog niet bekend is. Fortuna '54 speelt de eerst» wedstrijd in Italië. Verwachting tot morgenavond: ONZE REISREDACTEUR mr. H. L. Leffelaar bevindt zich op het ogenblik in Laos. Over het „land van de een mil joen olifanten", dat al jarenlang ver scheurd wordt door burgeroorlog zal hjj een aantal reportages schrijven. Van daag plaatsen wvj zjjn eerste artikel „Vientiane, het eindpunt van de we reld", dat u kunt vinden op pagina 4. Op maandag 6 juli is de eerste raket voor wetenschappelijke doeleinden met succes gelanceerd van de lanceerbasis Salto di Quirra op Sardinië, heeft de Eu ropese organisatie voor ruimteonderzoek nu medegedeeld. De neuskegel van deze raket werd sa mengesteld in de laboratoria van het Eu ropese centrum voor ruimtetechnologie (Estec) te Delft en bevatte instrumenten, die op hoogten van 150 kilometer en 200 kilometer barium en ammonium in de at mosfeer hebben verspreid. De aldus ont stane wolken werden optisch van de grond af gemeten voor het verkrijgen van ge gevens omtrent windstroming, tempera tuur en verspreidingscoëfficient. Het wetenschappelijke gedeelte van de verantwoordelijkheid van het Max Planck- instituut te München en het astronomische instituut te Luik, terwijl ESRO zorg heeft gedragen voor de uitvoering van het ex periment. Twaalf technici van Estec wer den belast met de lanceringscampagne, in samenwerking met enkele geleerden van de wetenschappelijke afdeling der or ganisatie. Voorts werkten mee de techni sche staf van de lanceerbasis en twee Australische experts, die ervaring hebben in het lanceren van de door deze proef neming gebruikte Britse Skylarkraket. Het is de bedoeling dat een tweede identieke proefneming binnen enkele dagen zal wor den gehouden. Salto di Quirra is een Italiaanse na tionale lanceerbasis, gelegen aan de oost kust van Sardinië, die ter beschikking is gesteld van ESRO totdat deze organisa tie gebruik kan gaan maken van haar eigen basis, die gevestigd zal worden te Kiruna in Zweden. De observatieposten zijn La Maddalena en Alghero, die zich op ongeveer 150 km. afstand van de af- vuurplaats bevinden. Advertentie HUONGSUI i0eaKn9 •x.EMG MEM Prabang khuang Op de luchthaven van Shannon in Ier land is een donderdag uit Amsterdam aangekomen pakket met ongeslepen diamanten ter waarde van meer dan een miljoen gulden spoorloos verdwenen. De stenen waren bestemd om te worden bewerkt in een diamantslijperij in het Ierse plaatsje Ennis. Een man, die deze slijperij zou vertegenwoordigen, haalde de diamanten zondag af. Sindsdien zijn man en diamanten spoorloos. De KLM deelt mee, dat de zending op Shannon was over gedragen aan de afhandelingsagent. •pMKOU .YAH TV De Russische premier, zoals gewoonlijk op sandalen en getooid met de vier Lenin- orden, reikte slechts tot aan de borst van onze lange bewindsman. „Het klimaat is bij jullie kennelijk gezond omdat er zulke lange mensen groeien", zei hij. Maar mi nister Luns is op dat soort opmerkingen wel ingespeeld: „Wij wonen zo laag", zei hij, „wij moeten wel lang zijn om ons hoofd boven water te houden". Het was een reactie, die bij de niet minder gevatte Kroesjtsjev kennelijk goed in de smaak viel. Het geschenk van minister Luns bestond uit oude landkaarten van Rusland, door I ^iniimiw'" L -sü JBbfaaftlfr" Tfc8 3 Charles Bozon, een 31-jarige berg gids uit Chamonix, in 1962 wereld kampioen slalom, was een van de veertien alpinisten die gisteren door een lawine om het leven kwamen bij de beklimming van de 4000 meter hoge Aiguille Verte in het Mont-Blancmassief. (Van onze correspondent) CHAMONIX - De wereldkampioen skiën, de 32-jarige Fransman Charles Bozon, is gisteren met dertien andere skiërs om het leven gekomen, toen in de Alpen bij Cha monix plotseling een dikke massa sneeuw in beweging kwam, waardoor ze werden meegesleurd en bedolven. De groep bestond uitsluitend uit beroeps skiërs, leraren aan de Ecole de Haute Mon- tagne, en gidsen. De verminkte lichamen werden enige uren na het ongeluk uit het zware pak sneeuw opgegraven. Charles Bozon, die zich op het laatste moment pas bij de groep had aangeslo ten, was een zoon van een andere eertijds bekende skiër, die eveneens in de bergen is omgekomen. In Franse sportkringen beschouwt men Bozon als één van de grootste skiërs die Frankrijk deze eeuw heeft gehad. enkele Nederlanders in vroeger eeuwen vervaardigd. De gehele ontvangst werd gekenmerkt door een zeer hartelijke sfeer. De ontvangst van minister Luns in Mos kou is gisteren weinig spectaculair ge weest. De Russische minister van Buiten landse Zaken Gromyko stond wel onder aan de trap van de Toepolev, die het ge zelschap in een non-stopvlucht van 3 uur en vier minuten van Schiphol naar Mos kou had gevlogen, maar verder bleef het bij één uitgestoken Nederlands vlaggetje. Een ijverige douanebeambte wilde onze minister eerst nog in het toestel aan een aantal formaliteiten onderwerpen, maar de stewardess bewerkstelligde dat de heer Luns toch onbelemmerd zijn ambtsbroe der kon tegemoet treden. De twee staatslieden stonden even later, omgeven door een groepje ambtenaren en journalisten, wat bedremmeld tegenover elkaar. Gromyko vroeg onze minister of hij een goede reis had gehad en hij scheen van plan het bij de uitwisseling van deze neutrale informatie te laten, maar minister Luns had kennelijk een toe spraakje geprepareerd. Terwijl Nederlandse radio- en televisie mensen microfoons en camera's in zijn richting gestoken hielden zei hij in het Engels iets over de betrekkingen tussen de twee landen, die steeds zo goed zijn geweest, over Peter de Grote en over het feit, dat hij, minister Luns, de eerste Ne derlandse staatsman in jaren was, die Rusland bezocht. De heer Gromyko knikte, zei dat het erg interessant was en reed daarna in zijn eentje terug naar Moskou. Vanmorgen heeft minister Luns een be zoek gebracht aan zijn ambtgenoot Gro myko. De sfeer van het onderhoud was hartelijk en vriendschappelijk, zo meldt Tass. Daarna had de heer Luns de bespre king met premier Kroesjtsjev. Vandaag staan verder onder meer een rondrit door Moskou en een balletvoorstelling op het programma. Vrijdag gaat mr. Luns naar Leningrad, zaterdag naar Kiev. Maandag zal minister Luns dineren bij minister Gromyko. Mor genavond krijgt de Nederlandse kolonie op de Nederlandse ambassade de gelegenheid minister Luns de hand te schudden. De Nederlandse journalist mr. A. C. A. Dake, die voor een aantal Nederlandse bla den en de V.P.R.O. naar de Sovjet-Unie zou gaan om het bezoek van minister Luns te verslaan, heeft niet tijdig een visum van de Sovjetautoriteiten gekregen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken blijkt de Russische ambassadeur in Den Haag te hebben verzocht de verlening van een visum aan de journalist te versnellen toen bleek dat mr. Dake tegen de dag van het vertrek het visum nog niet had. Hij had het visum tijdig aangevraagd. Mr. Dake is geen onbekende in Moskou. Hij was daar van 1960-1963 als correspon dent van de Nieuwe Rotterdamse Courant en Het Parool. De Izwestia heeft in kri tische zin over mr. Dake geschreven.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1