Vientiane, eindpunt van de wereld De enige zekerheid is dat het er iedere middag regent glflSIME mèMëMêm Gemeenteraden zullen straks wijkraden kunnen instellen België stopt politiek probleem even in ijskast Vliegreis naar Laos: vuil, heet en primitief Nederland neemt deel in lening voor Niger-dam Ziekteverzuim steeg door gebrek aan vertrouwen Gevangenisstraf voor veroorzaken van dodelijk ongeluk V erontwaar diging over ontslag bij Plateelbakkerij Fusie-plan yan de Europese organen technisch klaar Aangelengde modder In trek Wachten Zonder bestemming WOENSDAG 8 JULI 1964 4 WO ■ffllftllf IMi A W*. Eerste Kamer aanvaardt wetswijziging 'y ••••>>-• Verandering van kiesdeler een heet hangijzer Bij Staatsmijnen H! Rue Samenthai een van de druk ste wegen in Vientiane. Het gevel bord Figaro verraadt de invloed van de Franse koloniale tijd, toen Laos met Cambodja en Vietnam deel uitmaakte van Frans Indo-China. (Van onze reisredacteur, H. L. Leffelaar VIENTIANE. Iedere morgen, omstreeks half negen, draait een glanzende zwarte Amerikaanse auto de modderige Rue Samsenthai in. Voetgangers, fietsers en taxi's worden aan de kant van de weg gemaand door een colonne witgehelmde politie, die met oorverdovend lawaai op hun schrille fluiten blazen. Het is het escorte van Laos' eerste minister, prins Soevanna Phoema, op weg naar zijn kantoor in het ministerie van Defensie. De dagelijkse stoet is een van de weinige manifestaties van georganiseerde ordelijkheid in een stad, die schrijlings op de breuklijn van de Azia tische en geïmporteerde Europese cultuur, gekarakteriseerd wordt door isolement en ordeloosheid. Vientiane, met een geschatte bevolking van 100.000 (een volkstelling werd in Laos nooit gehouden), is de administratieve hoofdstad van het „land van een miljoen olifanten". Maar in de stad is geen enkele olifant te bekennen Wel loslopende kleine bergpaardjes, veel jeeps, soldaten met rode baretten, wachtposten, in verval geraakte huizen en gebouwen, vervuilde straten zonder riolering, boeddhistische monniken in hun oranje gewaden, Japanse motorfietsen, en een bevolking die zich nergens druk over maakt. „VIENTIANE", zei een bezoeker na een dag in de stad te hebben rondgelo pen, „is het eindpunt van de wereld". In derdaad is een iedere dag sterker wordend gevoel van isolatie moeilijk te vermijden. Behalve een paar Laotiaanse kranten is het enige nieuwsorgaan een gestencild bul letin „Lao Presse", uitgegeven door het ministerie van Voorlichting. Uit het bui tenland komende kranten, een dag oud, worden al of niet voor de vorm voorzien van een rood stempel: „gecensureerd." ,„■4 ururjife" Premier Soevanna Phoema Telegrammen worden soms een dag of langer door de censor opgehouden en kun nen alleen in het Engels of Frans wor den verstuurd. Het telefoonboek van de stad telt zestien gestencilde schoolschrift blaadjes voor hooguit 800 aansluitingen. De uitzendingen van het regeringsstation ra dio Vientiane, het enige in Laos, zijn drie keer per dag te beluisteren. Maar het nieuws wordt door ambtenaren verstrekt en de muziek heeft iets van Chinees aan gepaste Amerikaanse twist-deunen. DE MEESTE STRATEN hebben geen namen. Ze zijn nauwelijks begaanbaar voor het onwaarschijnlijk grote aantal auto's in een omgeving die economisch aan een zijden draadje hangt. Het water komt ongefiltreerd uit de bruine Mekongrivier en tot de inventaris van iedere hotelka mer behoren dan ook twee flessen met gedistilleerd drinkwater. Wat er uit de kraan komt is een soort sterk aangelengde modder die van een witte zakdoek na een keer wassen, een gore lap maakt. (Intermezzo a la Vientiane: van de straat loopt een kleine Laotiaanse jon gen mijn hotelkamer binnen en blijft naast mij staan: „Meneer, mag ik even uw kam gebruiken?" Ik verwijs hem naar de badkamer. Even later komt hij half gekamd terug, maakt de Laotiaan se groet de handen tegen elkaar voor het gezicht en verdwijnt). HET ISOLEMENT van Vientiane is het isolement van het land. Ingesloten door Noord- en Zuid-Vietnam, Cambodja, Thai land, Burma, en China, is Laos verstoken van eigen havens en aangewezen op de gunsten van de nabuurlanden. SPOORWEGEN zijn er niet (buitenland se films waarin treinen voorkomen zijn daarom erg in trek) en de dichtstbijzijn de aanvoerlijn komt uit Thailand, maar gaat niet verder dan Nong Khai aan de overkant van de Mekong rivier, ongeveer dertig kilometer zuidoostelijk van Vientia ne. Alle via deze route aangevoerde goe deren moeten in boten worden overgela den om het brede water over te steken naar Laos. Het nationale wegennet be strijkt in totale lengte niet meer dan twee duizend kilometer, waarvan het grootste gedeelte gedurende de regentijd (van mei tot november) zo goed als onbegaanbaar is. De enige uitbreiding van recente datum is een tachtig kilometer lange weg van de Chinees-Laotiaanse grens naar het stadje Phong Saly een niet geheel belangeloze gift van de Chinese regering in Peking aan de communistische Pathet Lao. Met Amerikaanse hulp zijn nu ook wegen ten zuiden van Vientiane langs de Mekong on der constructie. Onder deze omstandigheden is Laos het prototype van een onderontwikkeld gebied dat, zelfs wanneer er geen burgeroorlog was die alle ondernemingen van niet-mili- taire aard stagneert, niet in staat is op eigen benen te staan. Het is een factor die een mate van nationale machteloos heid in de hand werkt, de traditioneel geringe ondernemingszin van de Laotiaan verder consolideert, en lange-termijn- plannen minder realistisch maakt dan korte-termijn-oplossingen voor de meest dringende problemen. HET WACHTWOORD in Vientiane is daarom: wachten en premier Soevanna Phoema wacht op ontwikkelingen die niet in de eerste plaats van hem en zijn rege ring afhangen, maar onder andere van de mogendheden die in 1962 in Genève over het lot van zijn land beraadslaagden. PrinS Soevanoevong, de leider van de Pathet Lao, wacht in Khang Khai op mogelijkheden van het wachten van zijn half-broer Soe vanna Phoema. Ook elders wordt gewacht. Een meute journalisten uit alle hoeken van de wereld zit in de lauwe adem van twee ventilato ren in de lobby van hotel Constellation en wacht op een politieke omwenteling die 'somfriigen'voorspellen en anderen geen schjjn van kans geven.YEr \yordt weinig gesgiroliemiifeMen 1«SP- „The -Bangkok World" van gisteren. Buiten op de stoffige, slecht geasfalteer de weg stopt een zwarte Mercedes met de witte standaard van de internationale con trole commissie die sinds de Geneefse con ferentie van 1954 werd belast met het toe zicht op de naleving van het bereikte ak koord. Twee leden van de Indiase delega tie stappen uit, lopen langzaam een winkel binnen, kopen iets, en rijden langzaam weer weg. De Mercedes passeert een bar waar een van de Canadezen, toegevoegd aan de commissie, alleen een biertje drinkt. Ook de commissie wacht op toestem ming van de Pathet Lao om bepaalde stra tegische punten binnen het door hen bezet te gebied te inspecteren. DE BEVOLKING wacht. De Chinezen en Indiërs in hun winkels, de jongens van de samlods, fietstaxi's, die in zwermen voor een paar hotels in Vientiane staan, de straatventers met hun vruchten en koek jes, het handjevol Europeanen en Ame rikanen dat zich hier gevestigd heeft. En in twee zwaar bewaakte villa's wach ten honderd Pathet Lao soldaten de lijf wacht van de twee communistische Lao ministers, Tiao Soek Vongsack en Kham- feuane Toenarom, die zelf sinds de staats greep van 19 april bescherming hebben ge zocht in de Poolse ambassade. Laos wacht op een bestemming die het niet kent. Het enige zekere is de regen die iedere dag tegen de middag begint te vallen. En de modder Loslopende bergpaardjes en een samlod, fietstaxi, zijn in Vientiane veel te zien. De meeste fietstaxi's worden door Chinezen verhuurd aan jongens uit Thailand de Laotiaan heeft een traditionele afkeer voor het verrichten van dienstarbeid en be paalt zich voornamelijk tot het ver bouwen van rijst. V fx (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer is gisteren zonder hoofdelijke stemming akkoord gegaan met een wijziging in de gemeentewet waardoor de gemeenteraden de be voegdheid krijgen wijkraden en functio nele commissies in te stellen. Minister Toxopeus (Binnenlandse Zaken) wil met deze wetswijziging de mogelijkheden voor binnengemeentelijke decentralisa tie uitbreiden. De functionele commissies en de wijk raden zullen naast adviserende bevoegd heden ook een aantal bestuurlijke bevoegd heden kunnen krijgen. De beslissing daar over ligt bij de gemeenteraden, die eigen leden maar ook buitenstaanders in de com missies en wijkraden kunnen opnemen. De Kamer bleek veel waardering te heb ben voor het voorstel van minister Toxo peus. Dr. M. Troostwijk (P.v.d.A.) noem de het een reële mogelijkheid om de be stuurders voor de gemeenschapszaak te interesseren en verwachtte dat het de ver- ambtelijking van het gemeentebestuur zou DE XW-TAF van de Royal Air Lao staat blikkerend in de middaghitte van 35 graden Celsius op het vlieg veld van Bangkok. Vijfentwintig pas sagiers voor Vientiane, hoofdstad van het naburige Laos, lopen zwetend de blikken buik van het tweemotorige toestel in en schuiven zwijgend in de versleten en vervuilde stoelen. Nie mand heeft nog een droge draad aan het lijf. De bagage ligt onder twee groene, vastgesjorde dekens voor in de cabine. De glimlachende Laotiaanse piloot twee gouden ringen met karbonkels van stenen aan iedere hand wringt zich de cockpit in. Hij wordt gevolgd door een Franse tweede piloot. De warmte begint als een koorts aan de slapen te brasden het ventilatie systeem is defect en de stewardess zal pas over drie kwartier met be duimelde glazen bier, limonade en sodawater langs komen. Een amechtige Amerikaan zegt, op een langs het plafond van de cabine tdpehdé kab'èl wijzend: „De nood rem, voor het geval we neerstorten" Maar zijn grap gaat verloren in het geloei van de motoren. Bij het op stijgen zijn twintig transporttoestellen van het Amerikaanse leger aan de rand van het vliegveld te zien, en verderop een logge marinekist, uit gerust met een radarkoepel. „Zouden ze die soms voor verken ningsvluchten boven de Vlakte der Kruiken gebruiken?", denkt de Ameri kaan hardop. WASHINGTON (Reuter) Nederland neemt met een bedrag van 5,5 miljoen dollar deel in een Wereldbanklening van 82 miljoen dollar aan Nigeria. Het geld is bestemd voor de bouw van de Kainji- dam in de Niger, een hydro-elektrisch project dat in totaal 208 miljoen dollar moet kosten. In de lening wordt voorts deelgenomen door Italië, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. De looptijd be draagt 35 jaar, de rente 5V2 percent. De aflossing zal beginnen in augustus '969. De dam in de Niger wordt beschouwd als de hoeksteen van het Nigeriaanse na tionale ontwikkelingsplan. Hij wordt ge bouwd op het eiland Kainji, ruim 400 kilo meter ten noorden van Lagos en op een afstand van bijna duizend kilometer van de riviermonding. De elektrische centra le zal in eerste aanleg bestaan uit vier generatoren van 80.000 kilowatt. Er wordt ruimte opengelaten voor nog acht gene ratoren. 5» ;*x J (Van onze correspondent) BRUSSEL Premier Lefèvre van Bel gië en de voorzitters van de drie grote politieke partijen de socialistische, de liberale en de rooms-katholieke heb ben gisteren besloten dat eerst na het zo merreces verder zal worden gegaan met de besprekingen over de grondwetswijzi ging. Het is een verstandig besluit, want in de boezem van ed C.V.P., de Christelijke Katholieke Volkspartij, zal men dan gele genheid hebben gehad het eens te wor den over de zogenaamde zetelaanpassing, Het gaat er namelijk om dat een so cialistisch lid van de Kamer, Decker, heeft voorgesteld de kiesdeler te veranderen. Het regeringsontwerp voorziet erin dat voortaan 43.347 Belgen inplaats van 40.000 recht zullen hebben op een lid van de Kamer en 86.695 inplaats van 80.000 op een lid van de Senaat. Het gevolg van het wetsontwerp van de zetelaanpassing zou zijn dat er drie zetels meer voor de Vlaamse provincies zouden komen, één meer voor Brussel en vier minder voor Wallonië, zodat het ge heel op hetzelfde aantal zou blijven. Het qp;pr f :n? In zijn memorie van antwoord op het wetsontwerp „Vermindering sociale lasten steenkolenmijnindustrie" zegt de minister van Economische Zaken, dat de te nemen maatregelen primair zullen moeten bijdra gen tot herstel van het geschokte vertrou wen in Limburg. De annoncering daarvan heeft in dit opzicht al gunstig gewerkt. De verdere behandeling in de Staten-Generaal kan dit nog versterken, zo meent de be windsman. In de periode januari 1964 t.m. mei 1964 lag de gemiddelde prestatie per dienst 84 kg hoger dan het jaargemiddelde over 1963. Het is niet exact te bepalen, in hoeverre de stijging van het ziekteverzuim een gevolg is enerzijds van de spanning op de arbeids markt - die in Zuid-Limburg groter is dan gemiddeld in Nederland - alsmede van de toeneming van de welvaart en anderzijds van het gebrek aan vertrouwen in de toe komst van het mijnbedrijf. Wel geeft de omstandigheid, dat het ziek teverzuim in het mijnbedrijf in 1962 en 1963 zowel absoluut als relatief een grotere stij ging t.o.v. voorgaande jaren heeft vertoond dan het landelijk cijfer van het ziektever zuim, grond voor de stelling dat „waar schijmlijk mede door dit gebrek aan ver trouwen het verzuim is toegenomen op een wijze, die de produktie in duidelijk bene denwaartse richting heeft beïnvloed". Ruw geschat zal de totale kolenproduktie van de Limburgse mijnen van 1963 op 1975 met plusminus 1,4 miljoen ton teruglopen, waarbij ruim 600.000 ton voor rekening komt van de huisbrandkolen, o.m. samen hangend met de vermoedelijke uitputting van de staatsmijn Wilhelmina, terwijl voor het overige op een vermindering van de vetkolenproduktie van de Staatsmijnen met ruim 700.000 ton wordt gerekend. De minister bevestigt, dat de cokesver werking en de cokesafzet bij de Staatsmij nen waarschijnlijk binnen betrekkelijk kor te tijd aanmerkelijk zal worden ingekrom pen. De rechtbank in Alkmaar heeft een 44- jarige visser-motordrijver uit Den Burg op Texel veroordeeld tot een gevangenis straf van een jaar en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van vijf jaar. De man had een verkeersongeluk ver oorzaakt, dat aan drie mensen het leven heeft gekost. Op 12 januari reed hij in Den Burg met zijn auto een wandelend echtpaar aan, terwijl hij onder invloed van sterke drank verkeerde. De 67-jarige heer A. Barhorst was op slag dood en zijn 67-jarige echt genote overleed tijdens het transport naar het ziekenhuis te Den Helder. De wedu we Witte-Bakker, die het ongeluk zag gebeuren, werd door een beroerte getrof fen en overleed enkele uren later. ontwerp van Decker zou juist maken dat er vijf leden van de kamer meer zouden komen. De Vlaamse vleugel van de C.V.P. is het daar niet mee eens. Zij wil dat de kamercommissie van binnenlandse zaken nu eerst haar oordeel daarover geeft. Eerst daarna wil zij verdergaan met dat overleg tussen de drie partijen en de re gering. Om moeilijkheden te voorkomen tijdens de zogenaamde politieke zomerva kantie iets waarop de Belgische poli tici bijzonder zijn gesteld heeft men thans besloten eerst in het najaar de kwes tie opnieuw aan te snijden. tegengaan. De heer S. R. Knottnerus (C.H.) zei te vertrouwen dat de gemeen teraden op de juiste wijze van de geboden mogelijkheden gebruik zouden maken en niet te veel aan de commissies zouden overlaten. Ook mr. R. G. A. Höppener (K.V.P.) zei te hopen dat de gemeentebesturen een weloverwogen en voorzichtig gebruik van de mogelijkheden zouden maken. Dr. P. G. van de Vliet (V.V.D.) meende dat de nieu we mogelijkheden een tegenwicht zouden kunnen vormen tegen de drang naar te grote zelfstandigheid van het ambtelijk ap paraat van de gemeenten. De enige senator, die het minister Toxo peus enigszins lastig maakte, was de heer J. Tjalma (A.R.P.), die zich bezorgd af vroeg of de konsekwenties niet te ver gin gen. Hij maakte zich vooral ongerust over de mogelijkheid dat gemeentebesturen de benoemingen van onderwijzend personeel zouden delegeren aan een functionele com missie. Daardoor zou, zo meende hij, ge handeld worden tegen de bedoeling van da L.O.-wet. Minister Toxopeus bestreed deze opinia door erop te wijzen dat ook bij overlaten van de benoeming aan een commissie de gemeenteraad zelf verantwoordelijk zou blijven. De bewindsman vond dat de heer Tjalme te weinig vertrouwen in de ge meenteraden toonde. Ook aan de opheffing van de Zuilensa gemeenschapsraad gaf de Eerste Kamer gisteren haar fiat. Kamer en minister wa ren het er hardgrondig over eens dat da raad nooit een succes is geweest. Mis schien zal een wijkraad voor Zuilen, die de gemeenteraad van Utrecht binnenkort zelf op grond van de wijziging van de ge meentewet zal kunnen instellen, meer succes hebben. De wijkraad is dan een eigen schepping die misschien meer liefde opwekt dan het „koekoeksjong" van de ge meenschapsraad, zoals de socialist dr. Troostwijk het uitdrukte. De uitbreiding van de Wester Sui kerfabriek in Halfweg krijgt reeds vorm. De 50 meter hoge elevatortoren voor het inbrengen van suiker in de (nog te bouwen) silo, heeft zijn hoog ste punt bereikt. De toren is 6 meter in het vierkant. De silo die er naast komt te staan, daarvan is men nu bezig aan de fundamenten. De Algemene Bedrijfsgroepencentrale, de Christelijke Bedrijfsgroepencentrale in Nederland en de Nederlandse Katholieke bond van werknemers in industriële be drijven Sint Willibrordus verklaren dat er bij de koninklijke plateelbakkerij in Gouda geen sprake is geweest van inachtneming van de wettelijke opzegtermijn en van be taling van verkregen vakantierechten. Zij spreken van een ontslag op staande voet en zeggen dat zij met verontwaardiging van de gang van zaken hebben kennis ge nomen. Zij protesteren met kracht tegen deze onverantwoordelijke handelwijze". Er is er in de afgelopen maanden bij het contact met de vakorganisaties en de directie over een nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst en een pensioenvoorzie ning met geen woord gerept over de blijk baar zeer kritieke situatie waarin het be drijf zich bevond, terwijl evenmin overleg met de ondernemingsraad is gepleegd, al dus dit communiqué. De hoofdbesturen wijzen er op, dat „wederom in alle duidelijkheid is geble ken, op welk een onverantwoordelijke wij ze met de belangen van een groot aantal gezinnen van werknemers is omgespron gen. De absolute noodzakelijkheid van in spraak in het sociaal-economisch beleid van de ondernemingen is opnieuw geble ken". BRUSSEL (ANP) De laatste tech nische vraagstukken van de samensmel ting van de drie Europese uitvoerende or ganen zijn door de ministerraad van d» Europese Economische Gemeenschap op gelost. De tekst van de conventie, die de fusie van de Hoge Autoriteit van de Eu ropese Gemeenschap voor Kolen en Staal, de Commissie van de Economische Ge meenschap en de commissie van de Ge meenschap voor Kernenergie moet rege len, is daarmee vrijwel klaar. Nu moeten nog oplossingen worden ge vonden voor de politieke vraagstukken. Op 29 en 30 juli zal de EEG-ministerraad zich daarmede opnieuw bezig houden. In Brussel wordt echter niet verwacht, dat de conventie voor de zomervakantie klaar zal komen. De afgelopen maanden hebben de zes ministers reeds herhaal delijk zonder succes de politieke vraag stukken besproken: het aantal leden van de nieuwe commissie als uitvoerend or gaan van de drie Europese gemeenschap pen, de voorgestelde uitbreiding van de bevoegdheden van het Europese parle ment en de compensatie voor Luxemburg voor het verlies van de Hoge autoriteit bij een fusie met de twee andere Europe se executieven.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4