f Ondanks storm toch spanning bij IJmuidens strandvoetbal Werkloosheid in Noord-Holland bereikte ongekend dieptepunt Gymnasium Felisenum nam van prof. dr. Nuchtelmans afscheid zaanlandsche KOELKASTEN Kolenconvectors Loendersloot N. W. van Nifterick overleden Commodore Kooyman onderscheiden Adviesraad voor visserij in IJsselmeer In heel de IJmond honderd werkzoekenden Scheidende leraar kreeg veel lof toegezwaaid Visafslag Urk LANGS SLUIZEN EN HAVENS Kom morgen even neuzen 'M& in onze afdeling zelfbediening Uw leverancier voor KOLEN en OLIE WOENSDAG 8 JULI 1964 5 Moderne verlichting r: tjt» schoenhandel IJMUIDEN KENNEMERLAAN 63 -r" Kennemerstaten-zwemmers haalden diploma OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY L'Avenir en PW Boys deelden de punten '■ZON'en Willemsbeekweg 88 - Tel. 4627 WASAUTOMATEN WISKER Handbalclub IJmond heeft geen voorzitter voor gezellige warmte DE TWEE GROOTSTE schepen die in Lubeck thuishoren zijn de buikcarrière Christoffer Oldendorff en Henning Olden- dorff, elk ruim 19900 bruto reg. ton groot en nieuwe schepen want zij zijn het vorige jaar in de vaart gekomen. Het schip op de foto is de Henning Oldendorff, in IJmui- den gefotografeerd schepen van Olden dorff passeren wel meer de sluizen wel ke ruim een jaar geleden werd afgele verd door de Lubecker Flenderwerke. Draagvermogen 30.700 ton, lengte over alles 202,20 m., lengte tussen de loodlij nen 200,15 m., breedte 26,80 m., diepgang 9,50 m. De hoofdmotor is een 7 cil. M.A.N. diesel van 10500 pk. voor een snelheid van ruim 15 knoop. De „Henning" liep 26 ok tober 1962 van stapel en de overdracht had plaats op 3 maart 1963. De schepen van Egon Oldendorff heb ben de witte letters EO in een blauwe schoorsteenband en de rederij is voortge komen uit de Firma Dilieufeld Olden dorff gevestigd in Hamburg, die begon met het in de vaart brengen van twee oude zeelichters. Maar Egon Oldendorff, die op 17 februari 1921 een en twintig jaar oud werd en 2 dagen later reder was gewor den zag wel in dat het varen met lichters zonder eigen sleepboot geen winstgevende zaak zou worden en kocht in april van dat jaar z'n eerste stoomschip, de Planet van 1000 ton draagvermogen. Kort daarna overleed de compagnon Lilienfeld en Egon Oldendorff was toen de jongste directeur van een scheepvaartbedrijf in Duitsland dat in 1925 naar Lubeck werd verplaatst. Van deze haven begon men een vaste lijn dienst op Stockholm, die evenwel in 1932 werd opgeheven omdat de Rederij Egon Oldendorff zich toe ging leggen op de tramp- of wilde vaart. De rederij bezat in 1939 13 schepen en een paar jaar later was dat aantal tot 8 verminderd. De 2730 bruto reg. ton me tende Dora Oldendorff, van 1896, was toen 't grootste schip van de rederij. De nieuw ste dateerde van 1907. De stoomschepen Ludolf Oldendorff en Hugo Oldendorf kon den de Britse blokkade doorbreken, maar de „Ludolf" zonk in 1944 in de Noorse wateren. Slechts twee schepen zijn er in 1945 overgebleven waarover men twee jaar later weer de beschikking kreeg. Op 25 april bracht Egon Oldendorf de ereste eigen nieuwbouw in de vaart, de Irene Olden dorff, welke is gebouwd door de Lubecker Maschinenbau Gesellschaft en het schip is In het begin geweest van een groot nieuw- bouwprogramma. Er zijn in de loop van de laatste jaren schepen besteld, die wat grootte betreft nimmer bij Egon O1-1-*-1- dorff zijn voorgekomen. Voor de oorlog wa ren de schepen van Oldendorff niet jr dan 2700 bruto reg. ton en thans treffen we schepen aan die iets kleiner zijn dan 20.000 bruto reg. ton. Van de 26 schepen waarover men thans de beschikking heeft Advertentie Marktplein 7 «n Mij" Advertentie h 1 .i.tr. MJJt 'I5F m zijn er 24 die na de oorlog zijn gebouwd. Een der oudste schepen is het vorige jaar voor de sloop verkocht. Dit was de Dietrich Oldendorff, die voorheen tot de Nederland se koopvaardijvloot heeft toebehoord on der de naam Winsum van de Maatschappij Oostzee. Dit schip was in 1921 gebouwd. Arie van der Veer Op de leeftijd van 73 jaar is dezer dagen overleden de heer N.W. van Nifterick, die in deze omgeving in het politieke en zaken leven een belangrijke rol heeft vervuld. De overledene werd 28 augustus 1890 in Amsterdam geboren, in welke stad hij ook zijn carrière als zakenman is begon nen. Hij stichtte hier namelijk een be- taalzegelbedrijf, dat onder zijn energieke leiding na enige jaren met talrijke filialen door geheel Nederland werd uitgebreid. In 1925 vestigde de heer Van Nifterick zich in Santpoort, waar hy drie jaar heeft gewoond om zich vervolgens een huis te laten bouwen aan de Van Tuyllweg in Velsen, van welk huidige riante villapark de overleden destijds de tweede bewoner Nog juist voor het begin van de grote schoolvakantie heeft de zwemafdeling van de vereniging Kennemerstaten, waarvan mevrouw C. Sluis te Velsen-Noord al jarenlang de grote pionierster is, maandag avond in het Velserbad opnieuw vele jeug dige zwemlustigen in de gelegenheid ge steld een zwemdiploma te behalen. De leeftijden van de jeugdige zwemmers varieerden van negen tot zestien jaar. Voor het diploma A slaagden negentien leerlingen en wel W. J. C. de Boer, H. Bruyns, W. F. F. Donkersloot, M. Dijks hoorn, S. Dijkshoorn, A. Karei, Tj. van Kleef, N. Kok, P. Koning, G. Kraayeveld, F. Nan, R. den Nieuwenboer, C. Quist, M. de Reus, T. Ruggenburg, K. Stoffers, M. Veldheer, G. van Wolferen, L. Wortel. Voor het diploma B slaagden alle zestien kandidaten: G. Buitenhuis, N. Jerphanion, I. Karei, G. Kremer, G. W. Kwerreveld, R. van Leeuwen, H. Meijer, A. Ory, Joh. de Reus, C. Schilp, Joke Scholts, D. Tim merman, I. van der Veen, J. Vermeulen, M. de Vries, en Marian Wilmink. Voorts slaagden voor het C-diploma (reddend zwemmen): Marinus Bakker uit Velsen-Noord en Christiaan Brethouwer uit Beverwijk. Advertentie KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4880 AARDBEIENVEILING BEVERWIJK Op de aardbeienveiling in Beverwijk werden dinsdag voor de eerste soort toch nog prijzen boven de zeven gulden per slof betaald. De aanvoer viel niet tegen; er waren zo'n goede 2.000 manden waarvoor veel belangstelling van koperszijde bestond. Zelfs de export nam er nog een deel van uit de markt. Voor de eerste soort be taalde men 6 tot 7,10 per mand, voor de tweede soort werd van 4 tot 6,10 per mand betaald. De doosjes, die er nu weer meer gaan komen varieerden van 62 tot 78 cent per stuk. GESLAAGD. Geslaagd voor de cursus elektrotechnisch tekenaar PBNA: G. D. Koning, IJmuiden, F. IJpma, IJmuiden. De heer H. Brands te IJmuiden is dezer dagen geslaagd voor de cursus „Wegbouw- kunde". BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN. BEVALLEN: I. Strobl-Katona, z., Vecht- straat 15, IJmuiden; E. Koekenbier-Mole- man, d., Schagchelstraat 37, Haarlem; C. M. Haver-van Kaam, z., Cypressenstr. 37, IJmuiden-Oost; M. van der Burg-Don, z., Zwaanstraat 29, IJmuiden; G. Meijer- Leurink, d., Santpoortse Dreef 12, Sant poort; A. J. W. Daniëls-Koster, z., Nieuwe Binnenweg 163, Rotterdam; M. H. van der Veen-Stek, d., Zeeweg 247, IJmuiden-Oost; A. G. Schipper-Buis, z., Herculesstraat 53 IJmuiden; T. Verschoor-Vlaming, z., Gra- hamstraat 210, IJmuiden; M. G. H. van Marm-Mosch, z., Piet Heinstraat no. 64 IJmuicten-Oost; C. A. Bergman-Weber, z. Zwaluwstraat 32, Haarlem; J. G. Raven- Jantzen, z., Vergierdeweg 261, Haarlem; G. M. Parlevliet-van Rooyen, z., Pegasus- straa-t 22, IJmuiden; H. G. M. Perisutti Kuster, z., IJsselstraat 49, IJmuiden; G. Bakker-Hoekstra, d., Rijnstraat 157, IJmui den; G. Broek-Schreuder, z., Kanaalstraat no. 150, IJmuiden. OVERLEDEN: F. J. J. Heeremans, 78 j., Spaarnestraat 81, IJmuiden; A. A. van Hooft, 69 j., echtgenoot van J. M. van de Runstraat, IJsselsteinlaan 53, Utrecht; N. W. van Nifterick, 73 j., echtgenoot van P. Minter, Van Tuyllweg 27, Velsen-Zuid. In 1937 deed de heer Van Nifterick zijn bloeiend betaalzegelbedrijf van de hand, waarna hij bijna gelijktijdig in Beverwijk en IJmuiden meubel- en confectiezaken opende. Hier is later de n.v. handelson derneming „UNIC" uit voortgekomen, in welke directie twee zoons van de overle dene werden opgenomen. Een der zoons is in Amsterdam eigenaar van een con fectiefabriek, waarmee de zaak uiteraard nauwe relaties onderhoudt. De heer Van Nifterick is er altijd trots op geweest lid van de S.D.A.P. te zijn en hij heeft de beginselen van deze partij nimmer verloochend. Als zodanig had hij voor de tweede wereldoorlog zitting in de gemeenteraad van Velsen, in welke func tie de overledene voldoende activiteit ont plooide om bij de bezetting de eerste te zijn, die door de nieuwe machthebbers het verblijf in de gemeente werd ontzegd. De heer Van Nifterick vertrok toen naar Beverwijk, waar hij zich al spoedig temid den van de illegaliteit begaf. Hij hield zich hierbij onder meer bezig met het ver valsen van allerlei dokumenten, waardoor de ondergrondse strijd tegen de bezetter mede kon worden voortgezet. Na de be' vrijding nam de heer Van Nifterick zijn zetel bij de gemeenteraad weer in, nu als lid van de P.v.d.A., om daarnaast ook nog zitting te nemen in een zuiveringscom missie. Andere functies in het openbare leven van de heer Van Nifterick waren secretaris van de Neutrale Middenstands Vereniging, commissaris van de Kamer van Koophandel en bestuurslid van de Ne derlandse Credietgevende Handelsvereni ging. Het stoffelijk overschot van de heer Van Nifterick wordt donderdag 9 juli op Westerveld gecremeerd, na aankomst van trein 11.33 uur. Advertentie BOSCH - MARIJNEN - - ZOPPAS FRIVENTA e.a. Betaling in overleg. Koopt bij de vakman. VELSERDUINWEG 173 TELEFOON 4402 Het was gisteren bepaald geen gemak kelijke opgave om met een stormachtige wind op het strand tot aanvaardbaar voet bal te komen. Mooie wedstrijden waren er dan ook niet te zien, maar wel span nende. L'Avenir is er niet in geslaagd P. W. Boys te verslaan en is daardoor op Zee distel achtergeraakt. Met de storm achter viel L'Avenir onmiddellijk verwoed aan en voor het doel van de Boys ontstonden adembenemende situaties. Elke wegge werkte bal kwam direkt terug, vaak meer door de wind dan door de L'Avenirspe- lers voortbewogen. Des te verwonderlijker het dat het „sterrenteam" maar een schamele 1-0 voorsprong kon opbouwen. Uit een doelworsteling waaraan onge ler 15 spelers deelnamen werd de bal door K. de Niet in het doel gewurmd. Iedereen verwachtte dat er nu wel spoe dig meer doelpunten voor L'Avenir zou den komen, maar het tegengestelde ge beurde. Uit een moeizaam opgebouwde tegen aanval kwam de bal door missen van de verdediging bij de rechtsbuiten van P.W. Boys die liggend de gelijkmaker scoorde. Na de hervatting had P.W. Boys met het windvoordeel de kans L'Avenir te ver slaan. Spil Zwart en halfspeler Schaap bouwden diverse goede aanvallen op die echter maar weinig opleverden. Het doel werd steeds gezocht waar het niet stond en werd er wel goed gericht, dan stond doelman van Gooi op de juiste plaats. 10 Min. voor het einde kreeg Hogen- werf de kans van de wedstrijd, maar ook hij had blijkbaar vrede met een gelijk spel zodat de uitslag 1-1 bleef. Zeedistel handhaafde zich in poule B aan de kop door een verdiende 2-0 over winning op Vico. Vico is door deze neder laag uitgeschakeld voor de finalepoule. In poule C behaalde Brulboei een op merkelijk grote zege op Wijsmuller (6-0) waardoor zij in deze afd. resoluut de kop namen. Wijsmuller was zeker niet zoveel zwakker, maar voetbalde minder doel treffend en had bovendien het fortuin niet mee. De wedstrijd Noordzee-Marktplein moest uitgesteld worden tot a.s. maandag wegens het ontbreken van de doelpalen Maandagavond heeft het elftal van de Groentehandelaren verzuimd de doelpalen mede te nemen (of kwam het door de verloren wedstrijd?) en deze zijn door de Noordzee opgeslokt, hetgeen een aanzien lijke schadepost betekent. Het programma voor hedenavond luidt Poule A: Zuidpier-Strandplateau, Boeke- niers-IJRB. Poule C: Noordzee-Brulboei. Poule D: Genius—Groentehandelaren. De standen zijn: De commodore van de Holland-Amerika lijn, C. G. Kooyman, gezagvoerder van de „Rotterdam", is gistermorgen aan boord van zijn schip onderscheiden met de benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau. De versierselen verbon den aan deze onderscheiding werden hem overhandigd door de directeur-generaal voor de scheepvaart, drs. H. J. H. Jans sen. Commodore Kooyman werd op 11 no vember 1904 op Vlieland geboren. In 1920 kwam hij als stuurmansleerling bij de H.A.L. In 1949 kreeg hij zijn eerste com mando aan boord van de „Axeldyk". In 1958 werd hij gezagvoerder van de „Maas dam" en in 1961 van het vlaggeschip „Rotterdam". Zijn ster als commodore siert sinds 17 november 1962 zijn uniform. De minister van Landbouw en Visserij mr. B. W. Biesheuvel ziet geen tegenstel ling in belangen tussen de beroeps- en de sportvisserij in het IJsselmeer, als beide takken van de visserij zich eensgezind rich ten op het verkrijgen en in stand houden van een zo goed mogelijke vistand. Overi gens komt aan de sportvisserij op het IJs selmeer een plaats toe, die in overeenstem ming is met de in onze samenleving groei ende behoefte aan mogelijkheden tot re creatie. Minister Biesheuvel zei dit gisteren bij de installatie van de voorlopige adviesraad voor de visserij op het IJsselmeer. Deze adviesraad heeft tot taak de minister ad vies uit te brengen omtrent maatregelen ter bevordering van een doelmatige bevis sing. De voorlopige adviesraad voor de visserij bestaat uit D. E. van Drimmelen te Utrecht, voorzitter van de organisatie ter verbetering van de binnenvisserij (voorzit ter), de burgemeester van Edam (onder voorzitter), de burgemeester van Urk, de burgemeester van Enkhuizen, K. J. Vrij ling te Grouw, J. Voetelink te Steenwijk namens het Visserij schap, J. H. N. de Vries te Enkhuizen, K. Tol te Volendam namens de coöperatieve vereniging van IJssel- meervisers C.O.V.IJ., T. Pasterkamp te Urk, J. Zwarthoed te Volendam namens de Vereniging van IJsselmeervisers, L. Bo de te Amstelven, C. Nieuwenhuizen te Delft, T. E. Wilemsen in Haarlem namens de algemene hengelaarsbond en de heer A. F. Bals namens het centraal hengelaars- verbond Poule B: Zeedistel 2 L'Avenir 2 P.W. Boys 2 Vico 2 Pc^le C: Brulboei 2 Marktplein 1 Wijsmuller 1 Poule D: Zeezicht 2 Schoonenberg 2 Genius 1 Groentehandelaren 1 4—1 2—1 2—3 0—3 7—1 1—1 0—6 4—1 2—1 1—3 0—2 Het lage niveau van de werkloosheid in de provincie Noord-Holland zette zich in deze maand voort. Het bereikte het on gekende dieptepunt van iets meer dan 2000. De geregistreerde arbeidsreserve bij de Gewestelijke Arbeidsbureaus is in deze pe riode nog met bijna 200 teruggelopen, on danks een groter aanbod van jeugdige ar beidskrachten. Het huidige werkloosheidscijfer komt overeen met een percentage van 0.4 van de afhankelijke beroepsbevolking. De afneming van de geregistreerde ar beidsreserve is in hoofdzaak een gevolg van de verder toegenomen seizoenwerkge legenheid, terwijl de algemene ontwikke ling van de werkgelegenheid een gunstige invloed heeft gehad op de tewerkstelling van minder geschikten. Ook in vele andere beroepsgroepen is ge durende de verslagperiode van een daling van de werkloosheid sprake geweest, zij het van minder grote betekenis. Dit was met name het geval in de ho- recasector, de scheepvaart en transport bedrijven en in de administratieve sec tor. Verder viel er een vermindering van het aanbod te constateren onder de musici en artiesten en de losse arbeiders. Gewestelijk gezien nam het aanbod het belangrijkst af te Amsterdam en in Haar lem. In Zaandam viel een stijging van de werkloosheid te constateren. Het betrof hier een ontslag van oudere arbeidskrach ten bij de munitiefabriek te Zaandam en een tijdelijke werkloosheid van een aantal heiers. Ten opzichte van de overeenkomstige periode van het vorige jaar is de gere gistreerde arbeidsreserve met rond 600 af genomen. Dit grote verschil valt in hoofd zaak te constateren in de groep minder geschikten, onder de invloed van de hoog conjunctuur en de werking van de interim regeling voor minder validen, een vermin dering van het aanbod onder de metaalar beiders, het handels- en kantoorpersoneel en de losse arbeiders. Advertentie I >iOJi Bestel nu tegen verlaagde zomerprijzen. De jaarlijkse promotie-bijeenkomst van het gymnasium Felisenum in Velsen kreeg dinsdagmiddag bijzondere inhoud door het afscheid van dr. G. Nuchelmans, die zoals bekend is, benoemd is tot hoogleraar in de wijsbegeerte aan de Leidse Universiteit. De gymnastiekzaal van het gymnasium was tot en met de laatste plaats bezet met leden van het curatorium, docenten, ouders en leerlingen toen ds. L. Brink na mens het college van curatoren zijn be groetingswoord sprak. Hij herinnerde er aan dat in maart van het volgend jaar het gymnasium Felisenum zijn derde lus trum zal ingaan. In de afgelopen veertien jaar van zijn bestaan is het gymnasium tot grote bloei gekomen. Dat is vooral te danken, zei ds. Brink, aan de medewer king van het Velsense gemeentebestuur. Met 24 leerlingen begonnen telt het gym nasium thans 200 leerlingen. Veel dank is ook verschuldigd aan de rector, dr. A. B. Nederlof en de docenten voor hetgeen zij gepresteerd hebben. De resultaten bij het laatste eindexamen stemmen tot grote vol doening. Negenentwintig kandidaten slaag den voor hun einddiploma. Dr. Nederlof sprak hierna hartelijke en waarderende woorden van afscheid tot prof. dr. Nuchelmans, waarbij hij de vele kwaliteiten van de scheidende docent dui delijk in het licht stelde. De benoeming van een leraar aan het gymnasium Feli senum tot hoogleraar is een eer die op de gehele schoolgemeenschap afstraalt, al dus de rector. Het betekent echter ook een groot verlies voor de school temeer omdat dr. Nuchelmans zich gedurende de elf jaar van zijn leraarschap op het Velsense gymnasium in de brede kring van docen ten, leerlingen en ouders door zijn vakken nis en karaktereigenschappen veel erken ning en sympathie heeft verworven. Dr Nederlof meende dan ook namens allen te mogen spreken door professor Nuchelmans de beste wensen in zijn hoogleraarsambt mee te geven. Professor Nuchelmans had als onder werp van zijn afscheidscollege gekozen de verhouding van de wijsbegeerte en het Advertentie AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER Dagelijks demonstratie MARKTPLEIN TELEFOON 4262 gymnasium. Nu in het recente verleden door commissies van onderzoek is uitge maakt dat de invoering van het vak wijs begeerte bij het v.h.m.o. noch urgent noch gewenst is rijst de vraag op welke wijze voor de filosofie, zonder een verplicht vak te zijn, een plaats kan worden ingeruimd bij het middelbaar onderwijs. Professor Nuchelmans gaf vier wegen aan waarlangs dit zou kunnen gebeuren o.a. bij het on derwijs in de natuurwetenschappen, de godsdienst, de litteratuur en geschiedenis Volgens hem zijn er genoeg mogelijkheden om bij het middelbaar onderwijs aandacht te schenken aan enige wijsgerige vorming. Ten slotte dankte dr. Nuchelmans voor de vele blijken van vriendschap die hij tij dens zijn leraarschap op het gymnasium Felisenum van docenten en leerlingen mocht ontvangen. Tot de leerlingen zei hij: „Als jullie maar een kwart van mijn schrobberingen vermaningen en bezweringen ter harte ge nomen hebt dan zie ik jullie toekomst met een gerust hart tegemoet." Dr. Nederlof maakte tot besluit van de samenkomst die door de wethouder van onderwijs, de heer H. de Boer, werd bij gewoond, de diverse bevorderingen be kend. Een van de geslaagde eindexaminandi sprak een dankwoord tot rector en docen ten. De handbalvereniging IJmond, die vorig jaar van voorzitter wisselde, staat thans opnieuw voor het probleem een nieuwe voorzitter aan te trekken. De heer H. J. van Kempen, die in 1963 de heer W. Siebers als voorziter opvolgde, heeft zich in verband met persoonlijke om standigheden genoodzaakt gezien zijn functie neer te leggen. Gevolg hiervan is, dat IJmond tijdelijk is verstoken van een voorzitter. Het bestuur overweegt nu om te trachten tijdelijk in de vacature te voor zien tot de in het najaar te houden jaar vergadering om dan een definitieve oplos sing te kunnen vinden. De jaarlijkse omzet van de gemeentelijke visafslag van Urk verloopt in stijgende lijn In 1962 was deze 3,2 miljoen, in 1963 5, miljoen en gisteren, zes juli werd reeds de omzet van vorig jaar geëvenaard. De vloot van Urk bestaat uit 110 kotters, die na de afsluiting van de voormalige Zuiderzee op de Noordzee vissen. De personeelsaanvragen van werkgevers (ruim 18.500 arbeidsplaatsen) zijn in de verslagperiode met circa 2500 toegenomen, hiervan hadden er ongeveer 1700 betrek king op jeugdige arbeidskrachten. De belangstelling van het bedrijfsleven gaat, zoals elk jaar het geval is sterk uit naar de jongelui die binnenkort hun school onderwijs of vakopleiding zullen beëindi gen. In vergelijking met de maand juni 1963 is de totale personeelsvraag met ongeveer 700 gestegen. Tegenover de grotere vraag naar me taalarbeiders en naar administratief per soneel, valt thans ten opzichte van het vo rige jaar een verminderde vraag te con stateren naar losse arbeiders (400 minder). Aan het laatstgenoemde zal de werving van buitenlandse arbeidskrachten niet vreemd zijn. Jeugdigen In Alkmaar was de geregistreerde Ar beidsreserve 97 (eind vorige maand 121) in Haarlem 146 (187) en in Zaandam 66 (48). In het Gewest IJmond steeg het aanbod werkloze mannen ten opzichte van ultimo mei dus met 31. Deze stijging wordt in hoofdzaak gevormd door het inschrijven van een aantal jeugdigen, die binnenkort geplaatst zullen worden. Er stonden aan het eind van de verslagmaand daarenbo ven nog 28 mannen ingeschreven die een andere werkkring ambiëren. De vraag naar mannelijk personeel steeg met meer dan 300 tot 1749. De vraag naar jeugdigen, die binnenkort de ver schillende instellingen van onderwijs gaan verlaten is van deze stijging de grootst# oorzaak. Aan het eind van de verslagmaand ston den er 31 vrouwen als werkzoekend inge schreven, waarvan 15 werkloos. Het aan tal aanvragen om vrouwelijk personeel steeg onder invloed van dezelfde oorzaken als bij de mannen van 371 tot 447. Hoewel de vraag naar jeugdigen dus zeer groot is, doen zich bij de plaatsing van jeugdige timmerlieden afkomstig van de L.T.S.'en moeilijkheden voor. De werkgevers in het bouwbedrijf, met name in de burger- en utiliteitsbouw en het onderhoudswerk hebben vrijwel geen aanvragen om jeugdigen ingediend en het lijkt erop dat vele jongelui, zeker 40, we gens onvoldoende plaatsingsmogelijkheid geen werk zullen vinden in het beroep waarvoor zij zijn opgeleid. V akantiewerken De bemiddeling van vakantiewerkers loopt vlot. Meer dan 125 jongelui, meis jes en jongens konden aan vakantiewerk worden geholpen. Er bestaat bij de jeugd een uitgesproken voorkeur voor werken gedurende de maand juli en de eerste helft van augustus. Kennelijk wordt het mees te vakantieloon besteed voor de vakantie welke op het werken volgt. Verscheidene bedrijven kunnen voor fabriekswerk nog wel jongelui gebruiken. Van een aannemerscombinatie, die be last zal worden met het opruimen van wrakken in de havenmond van IJmuiden werd de opdracht ontvangen tot het bemid delen van bemanningen voor het in te zet ten materiaal. Gevraagd worden dek- knechten, alsmede een schippper en een machinist. In IJmond Gedurende de maand juni werden er door het Gewestelijk Arbeidsbureaus IJmond 100 mannen als werkzoekend ingeschreven, terwijl er 63 via het bu reau worden geplaatst. Er werden gedu rende deze maand 409 nieuwe aanvragen om personeel van werkgevers ontvangen terwijl er aan 67 aanvragen kon worden voldaan. Er lieten zich daarenboven 29 vrouwen als werkzoekend inschrijven ter wijl er 17 werden geplaatst. Van werkge verszijde werden 91 nieuwe aanvragen om vrouwelijk personeel ontvangen terwijl er 15 aanvragen werden voldaan. De spanning op de arbeidsmarkt blijft voortdurend toenemen en de bedrijvigheid welke allerwegen wordt vertoond geeft grond aan de gedachte, dat deze spanning, met alle gevolgen van dien, eerder zal toenemen dan verminderen. De bestaande tekorten aan personeel kunnen in geringe mate worden opgevangen door het aan trekken van buitenlandse werknemers, maar de moeilijkheden met het onder brengen van deze krachten mede door de grote bestaande tekorten aan woonruimte en pensionadressen maakt vele werkge vers huiverig voor deze oplossing, hoewel uit de gegevens duidelijk blijkt, dat bij een goede begeleiding en opvang het ver loop onder deze buitenlandse arbeids krachten slechts weinig hoger is dan on der vergelijkbare groepen Nederlandse ar beidskrachten. Advertentie ETNA BAGDAD HAARD 290— ETNA CONVECTOR 360— BOCAL CONVECTOR 428— LINCO SUPER CONVECTOR 452— VROLING CONVECTOR 465— PELGRIM CONVECTOR 465— DAVONETTE KOLENCONVECTOR 495— SELECTA CONVECTOR 498— E. M. JAARSMA CLAUDIUS 539— BRONCO PASJA 565— Tevens grote sortering oliehaarden Siegler oliehaard 765— Davonette olieconvector 445— Linco „3 traps" olieconvector 498— DAGELIJKS DEMONSTRATIE Het grote succes van dit seizoen Voor vakkundige voorlichting, plaat sing en service uw vertrouwenszaak Lange Nieuwstr. 435 - Centrum Galerij IJmuiden Telefoon 4654

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5